HET JONGENSEILAND SNELPON lijmtderaarstestukkenaaneen velpon AMSTLEVEN DE BUIT BINNEN De bestuurder van een motorrijtuig torst verhoogde aansprakelijkheid Personeelstekort beïnvloedt zomerdienstregeling N.Z.H. Naast busdienst Zwanenburg- Amsterdam weinig wijzigingen r 4 Bromfietsers kunnen zonder schuldbewijs worden aangesproken Belastingambtenaar verzweeg inkomsten voor de fiscus Beruchte botersmokkeiaar gaat weer de gevangenis in Kerkelijk Nieuws De Koningin sprak met gerepatrieerden VERVOLGVERHAAL CROSS J Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Het komende weekeinde in Schouwburg en Concertzaal Agenda voor Haarlem WOENSDAG 2 7 MAART 1957 Nu het seizoen van het drukke verkeer weer is aangebroken, zal het zijn nut heb ben nog eens nadrukkelijk te wijzen op de verantwoordelijkheid van de wegge bruiker en op de aansprakelijkheid van de berijders van motorrijtuigen voor de wet. Vooral ook de vele bromfietsberijders zullen zich moeten realiseren, dat zij belast zijn met een verhoogde aansprakelijkheid ten opzichte van persoonlijke schade, door ongevallen veroorzaakt. De Wegenverkeerswet geeft een bijzon dere regeling van de aansprakelijkheid voor de schade, welke door een motorrijtuig is toegebracht. De wetgever is hierbij uit gegaan van de gedachte, dat de gebruikers van een motorrijtuig een groter gevaar op leveren dan andere weggebruikers. Daar om heeft de wetgever de automobilist met een grotere aansprakelijkheid belast dan hjj volgens de algemene rechtsregels zou hebben. De verhoogde aansprakelijkheid geldt niet tegenover andere motorrijtuigen, zolang deze aan het verkeer deelnemen. De praktische betekenis van deze aanspra kelijkheid zullen wij hieronder in grote lijnen aan de hand van enkele voorbeelden weergeven. De schade, ontstaan door een onrechtma tige daad, moet worden vergoed door de gene, door wiens schuld de schade is ver oorzaakt, zo schrijft ons Burgerlijk Wet boek voor. Wij onderstrepen hier het woord „schuld". Schuld is een onmisbaar element voor het bestaan van de verplichting tot vergoeding van schade. Degene, die schade heeft geleden, zal dus moeten stellen en bewijzen, dat de schade door de schuld van de ander teweeg is gebracht. Zonder schuld bestaat er geen schadevergoedingsplicht. Op deze algemene rechtsregel maakt de Wegenverkeerswet een uitzondering voor de automobilist. De schade, ontstaan door botsing, aan- of overrijding met een mo torrijtuig, moet door de automobilist wor den vergoed, tenzij aannemelijk is, dat de botsing, enz., is te wijten aan overmacht of schuld van een ander. De voetganger of wielrijder, die door een auto is aangere den. behoeft dus niet te bewijzen, dat de aanrijding aan de schuld van de automo bilist te wijten was. De automobilist is zonder meer verplicht de door de voetgan ger of wielrijder geleden schade te vergoe den, tenzij hij overmacht aantoont of wel bewijst, dat de schuld bij de voetganger of wielrijder lag. De betekenis van de verhoogde aanspra kelijkheid ligt dus in de omkering van de bewijslast. De Wegenverkeerswet heeft de op de automobilist drukkende bewijslast enigszins verlicht door te bepalen, dat ook zijn echtgenote en zijn bloed- en aanver wanten in de rechte lijn (ouders, groot ouders, kinderen, kleinkinderen) als getui gen mogen worden gehoord. Zonder deze uitzonderingsbepaling zouden deze perso nen onbekwaam zijn om te getuigen. De bepaling geldt intussen ook voor de te genpartij, de voetganger of wielrijder, die tegenbewijs wil leveren. Wie is aansprakelijk? De Wegenverkeerswet laat de verhoogde aansprakelijkheid rusten op de eigenaar van het motorrijtuig. Iemand, die een auto houdt zonder zelf eigenaar te zijn, is slechts aansprakelijk, als het op de auto aange brachte kenteken door of vanwege de mi nister van Verkeer en Waterstaat aan hem is opgegeven. De eigenaar of houder, die het motorrij tuig niet zelf bestuurt, is aansprakelijk voor de gedragingen van degene, door wie hij het rijtuig doet of laat besturen. Wan neer kan gezegd worden, dat de eigenaar een ander met de auto laat rijden? Een cliënt -van een garagebedrijf had de hulp van dat bedrijf ingeroepen om zijn defecte vrachtwagen naar het garagebe drijf te slepen. Hierop vertrok een in dienst van de garagehouder zijnde hulpmonteur met een takelwagen uit de garage om de vrachtwagen op te halen. De hulpmonteur was niet in het bezit van een rijbewijs. Hij reed roekeloos en veel te snel. Hij nam een bocht te kort, waardoor hij de macht over het stuur verloor, op het trottoir terecht kwam en daar een voetganger aanreed. Tengevolge van deze aanrijding werd de voetganger ernstig gewond en overleed nog dezelfde dag. Zijn weduwe was voor haar onderhoud aangewezen op haar echt genoot en eiste daarom schadevergoeding van de garagehouder. Zij stelde, dat de ga ragehouder eigenaar was van de takelwa gen en daarmede de hulpmonteur had ia- ten rijden. Maar de rechtbank te 's-Gravenhage, die dit geval te beoordelen kreeg, besliste, dat van de garagehouder niet gezegd kon worden, dat hij de hulpmonteur met dè ta kelwagen had laten rijden. Aan de hulp monteur was op straffe van ontslag verbo den zich met een motorrijtuig op de weg te begeven. Hij was eigenmachtig tijdens de schafttijd bij afwezigheid van de chefmon teur gaan rijden. De weduwe bracht in hoger beroep voor het gerechtshof naar voren, dat herhaalde lijk door personeelsleden, die niet in het bezit van een rijbewijs waren, op de open bare weg werd gereden. Dit zou aan de garagehouder, althans aan de chefmon teur bekend zijn. Van de zijde van de ga ragehouder zou in elk geval onvoldoende controle zijn uitgeoefend op de naleving van het door hem uitgevaardigde verbod om zonder rijbewijs te gaan rijden, aldus de weduwe. Op dit betoog ging hc' gerechtshof in. Indien zou komen vast te staan, dat de ga ragehouder het verbod niet handhaafde zou hem zorgeloosheid verweten kunnen worden. Dit zou tot de conclusie kunnen leiden, dat hij geacht zou moeten worden de hulpmonteur met de kraanwagen te hebben laten rijden. Het gerechtshof stelde daarom de weduwe in de gelegenheid een en ander door getuigen te bewijzen. Maai de weduwe slaagde er niet in het bewijs te leveren. En dus bekrachtigde het gerechts hof het vonnis van de rechtbank, daarbij nog overwegende, dat van de eigenaar van een auto niet geëist kan worden, dat hij zodanige maatregelen neemt, dat het uitgesloten is, dat een onbevoegde de auto tegen de wil van de eigenaar gebruikt. Beperking De verhoogde aansprakelijkheid geldt voor elk schadebedrag voor wat betreft aan personen toegebrachte schade Ziekenhuis kosten moeten dus volledig worden ver goed. Voor schade, welke aan goederen is toe gebracht, heeft de wetgever evenwel de verhoogde aansprakelijkheid beperkt tot de waarde van het motorrijtuig op het ogenblik van het ongeval tot een mini mum van f 500,Bij verschil van mening moet de automobilist bewijzen, tot welk bedrag zijn aansprakelijkheid beperkt is. Deze beperking ontneemt degene, die schade aan goederen heeft geleden, ech ter niet het recht een onbeperkte schade vergoeding te vorderen. Maar in dat geval rust op hem ook de last om de schuld van de automobilist te bewijzen. Alleen als hij geen schuld stelt, zal hij zijn schade slechts kunnen verhalen tot het beperkte bedrag. De Wegenverkeerswet verleent voorts aan de rechter de bevoegdheid het bedrag der schadevergoeding te beperken, wan neer aansprakelijk is, dat het ongeval mede te wijten is aan de schuld van een ander. Een voetganger stak in de bebouwde kom van de gemeente Heer de Bergerstraat over. Tijdens dit oversteken werd hij door een automobilist aangereden, tengevolge waarvan hij zijn beide benen brak en een hersenschudding met hoofdwonde opliep. De voetganger vorderde vergoeding van de geleden schade. De rechtbank te Maas tricht wees de vordering toe. In hoger beroep overwoog het gerechts hof te 's Hertogenbosch aan de ene kant, dat de snelheid van de automobilist te groot was. Indien hij minder snel zou heb ben gereden, gelijk zijn plicht was, zou het ongeval niet hebben plaatsgevonden. Aan de andere kant kon de omstandigheid, dat de auto met te grote snelheid reed, de voetganger niet van schuld bevrijden, daar hij met de vereiste oplettendheid het drei gende ongeval had kunnen voorzien. Een en ander in aanmerking nemende, besliste het gerechtshof, dat de door de voetganger geleden schade slechts voor twee-derde gedeelte door de automobilist behoefde te worden gedragen. De bromfiets De rechtbank te Assen heeft een belang rijke beslissing gegeven over de beteke nis van de bromfiets. Er vond een aanrij ding plaats tussen een auto en een brom fiets, tengevolge waarvan de bromfietser ernstig werd gewond en geruime tijd on geschikt was tot het verrichten van ar beid. De bromfietser ontving van de Fede ratie voor Ongevallenverzekering te Gro ningen diverse uitkeringen overeenkomstig de Ziektewet. Op haar beurt vorderde de Federatie het door haar in totaal uitge keerde bedrag terug van de auto-eigenaar. De rechtbank wees er echter op, dat de Federatie niet gesteld had, dat de auto eigenaar schuld had aan het ongeval. De Federatie had slechts naar voren gebracht, dat de betreffende persoon eigenaar was van de auto en daarmede een ander had laten rijden. De Federatie had dus haar vordering kennelijk gegrond op de ver hoogde aansprakelijkheid van de auto eigenaar. De rechtbank oordeelde evenwel, dat een rijwiel met hulpmotor (bromfiets) een mo torrijtuig is. En daar in het onderhavige geval schade was toegebracht, aan de be stuurder van een ander motorrijtuig, moest de regeling van de verhoogde aansprake lijkheid hier buiten toepassing blijven. Een bromfietser, die door een automo bilist is aangereden en daardoor schade heeft geleden, zal volgens deze beslis sing steeds moeten stellen en bewijzen, dat de schuld van het ongeval bij de auto mobilist lag. Slaagt de bromfietser niet in dat bewijs, dan zal zijn schadevergoedings vordering moeten stranden. Een andere consequentie van de gelijk stelling van een bromfiets met een motor rijwiel is, dat de verhoogde aansprakelijk heid ook geldt voor de bromfietser ten opzichte van de gewone wielrijder en de voetganger. Deze laatsten zullen dus de bromfietser kunnen aanspreken zonder diens schuld te bewijzen. Mr. C. A. baron Bentinck Een hoofdcontroleur bij 's rijks belastin gen uit Kerkrade heeft terecht gestaan voor de rechtbank te Maastricht, omdat hij voor de fiscus een deel van zijn inkomen over de jaren 1952 tot en met 1955 heeft verzwegen. Het waren gelden die hij van kennissen had ontvangen voor hulp bij het invullen van belasting-aangiftebiljetten, gemiddeld f 175 per jaar. De inspecteur der belastingen te Kerkrade, die van oor deel was, dat belastingambtenaren derge lijke betaalde diensten niet mogen verle nen, had een onderzoek laten instellen. De ambtenaar verklaarde, de desbetref fende posten niet opzettelijk te hebben ver zwegen, maar ze vergeten te hebben. De officier van Justitie wees er op dat de ernst van het vergrijp weliswaar lag op ambtelijk terrein: het geven van betaalde belastingadviezen, maar door het doen van een onjuiste aangifte kreeg het ook een strafrechtelijk karakter. Het voorarrest van een maand in aanmerking nemende wilde de officier zich beperken tot het eisen van een boete van f 100. De verdediger, mr. H. Sanders uit Maas tricht, betoogde dat er geen opzet tot fraude is geweest. Hij concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal op 8 april uitspraak doen. Een in Antwerpen gearresteerde en naar Nederland uitgewezen beruchte beroeps smokkelaar, die reeds vele jaren in de ge vangenis heeft doorgebracht, is door de economische politierechter te Amsterdam tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld, waardoor weer een vonnis is toe gevoegd aan de vele die reeds op zijn straf blad staan vermeld. In België heeft hij nog drie jaar gevangenisstraf tegoed. Op 19 april van het vorig jaar had de verdachte 1200 halfponds pakjes boter bij een Amsterdamse winkelier gekocht en in een Belgische auto geladen met het doel deze roomboter naar België te brengen. Bij Oegstgeest veroorzaakte de man, die niet in het bezit was van een rijbewijs, een ern stige autobotsing, waarbij twee bestuur ders van andere auto's ernstig werden ge wond. De smokkelaar nam de benen en liet de auto met de lading achter. Vinger afdrukken in de wagen wezen uit, wie de auto bestuurd had. Een maand later herkenden douane beambten hem, toen hij in een grote Ame rikaanse auto nabij Woensdrecht in de richting van de grens reed. De douane achtervolgde de man, haalde hem in en sommeerde hem te stoppen, waaraan de smokkelaar geen gehoor gaf. Men schoot zelfs op de auto, maar de man slaagde erin te ontkomen. Bij Putte (N.B.) nabij de grens reed hij echter tegen een boom. Op nieuw kwam hij er zonder kleerscheuren af en koos het hazenpad naar België, de auto achter latende, die 600 kg. roomboter bleek te bevatten. Hij is later in Antwerpen gearresteerd, werd daar gevonnist met acht maanden gevangenisstraf en 38.000 franken boete wegens het frauduleus invoeren van boter in België. Nadat hij die straf had ondergaan, werd hij naar ons land uitge leid. De officier van justitie eiste tegen de man zes maanden. De politierechter legde de smokkelaar drie maanden op. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zetten (Vluchtheuvelge meente) mr. B. ter Linden, dir. van de Hel dringgestichten aldaar, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Avereest-Balkbrug J. G. Eggink te Halle; naar Ruurlo (toez.) L. Hoving te Loppersum. Bedankt voor Oranjestad (Aruba) dr. J. D. Pienter te Lemmer (nad. beslissing). Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Buitenpost J. G. Meijer, Kand. te Oldehove. Aangenomen naar Oegstgeest-Valken- burg (Z.H.) (2de beroep) R. Brands te Bergentheim. De Koningin heeft dinsdagmiddag een informeel bezoek gebracht aan de repa- triërenden aan boord van de „Sibajak", welk schip uit Indonesië in Rotterdam ar riveerde. De „Sibajak" heeft op de uitreis Neder landse emigranten naar Australië en Nieuw Zeeland gebracht en is thans terug gekeerd met 688 passagiers, van wie 511 repatriërenden. De Koningin werd aan boord ontvangen door de heer Th. A. W. Ruys, directeur van de Koninklijke Rotter damse Lloyd, en mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van Maatschappelijk Werk. In het noodhospitaal onderhield de vor stin zich met een twintigtal zieken. Op het promenadedek onderhield Koningin Ju liana zich vervolgens met de geestelijke verzorgers, ds. E. Schroten, Ned. Hervormd predikant te Harmeien en pater A. Vloos- wijk uit Flores en met de maatschappe lijke werkster, mejuffrouw P. A. J. M. Beekelaar van het ministerie van Maat schappelijk Werk. „Kom mee, gauw!", riep Indiaan Bunkie. Ze lieten hun gevangene aan de boom staan en maakten, dat ze weg kwamen; want tegen de cowboys die te hulp kwamen, konden ze met zijn beiden niet op. Als hazen renden Bunkie en zijn makker de struiken in. Jammer, dat ze hun gevan gene moesten loslaten, maar ze voelden er toch weinig voor, in handen van de bleek- gezichten te vallen 35-36 ADVERTENTIE DE ZOMERDIENSTREGELING van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschap pij, die op 5 mei zal ingaan, bevat weinig verrassingen. De enige noviteit is eigenlijk al geen verrassing meer, omdat wij die reeds eerder hebben aangekondigd, namelijk de autobuslijn van Zwanenburg via Halfweg naar Amsterdam (Marnixstraat), die reeds aanstaande maandag zal worden bereden. De N.Z.H. heeft echter enige andere diensten moeten inkrimpen en van andere de frequentie moeten verminderen, wegens gebrek aan personeel. Deze factor heeft op aanzienlijke schaal de zomer dienstregeling in ongunstige zin beïnvloed. De stadslynen in Haarlem ondergaan weinig verandering. Opgemerkt moet slechts worden, dat de onlangs toegepaste proefnemingen ten aanzien van de verlenging van buslijn 3 naar het Valkenburger plein en van lijn 6 naar Haarlem-Noord, een succes gebleken zijn, zodat de directie van de vervoermaatschappij er alles voor voelt deze (verlengde) routes te handhaven. De buslijn van Haarlem naar IJmuiden zal definitief worden doorgetrokken naar IJmuiden-Strand. De dienst zal hier echter, eveneens met het oog op het personeels tekort met eenmanswagens worden uitgevoerd. Op de persconferentie, die ter toelichting van de nieuwe dienstregeling dinsdagmid dag werd gegeven, memoreerde de direc teur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen, de grote verkeerschaos, die er op drukke dagen in de bollenstreek en bij de bad plaatsen is geweest en waardoor de dien sten van de N.Z.H. vertragingen onder vonden van soms wel vijftig minuten. Naar zijn mening zou een regionale ver keersregeling hierin verbetering kunnen brengen. De vervoermaatschappij heeft hierover al contact gehad met burge meesters van verscheidene gemeenten en men heeft goede hoop, dat in de toekomst meer overleg bij de verkeersregeling in het drukke gebied van west-Nederland ver kregen zal kunnen worden. Het andere punt, dat de directie van de N.Z.H. grote zorgen baart wordt gevormd door de moeilijkheid van het aantrekken van geschikt personeel. Ondanks toeken ning van de hoogst toegestane salarissen en de goede sociale voorziening, is er een steeds geringer aanbod van personeel. Men heeft dit trachten te ondervangen door het werven van personeel uit de andere provincies van ons land, maar deze maatregel staat of valt vaak met het al dan niet aanwezig zijn van woningen. Ge lukkig is wat dit betreft de samenwerking met de gemeente Haarlem goed, zodat alle aangetrokken personeelsleden binnenkort hun eigen woning zullen hebben. Ook zijn zoals bekend 26 Hongaren in dienst, die allen tot tevredenheid werken, al zijn er soms wel assimilatie-moeilijkheden. Het personeelstekort heeft zijn stempel op de zomerdienstregeling gedrukt, waar- ADVERTENTIE door verscheidene lijnen moesten worden ingekrompen, zoals bijvoorbeeld de lijn Leiden - vliegveld Valkenburg - Katwijk aan Zee, die met ingang van 5 mei slechts tot aan het vliegveld gereden zal worden en dé dienst Sassenheim - Oegstgeest - Leiden, die nog slechts op de spitsuren zal worden uitgevoerd. De frequentie zal om dezelfde reden worden verminderd op de tramlijn Leiden - Hoge Rijndijk - Oegst geest en de buslijn Leiden - Voorhout - Noordwijkerhout. Bus naar Amsterdam Aanstaande maandag zal de busdienst Zwanenburg - Halfweg - Amsterdam (Mar nixstraat) voor het eerst uitgevoerd wor den met een frequentie van een half uur, met op de spitsuren eventueel een ver sterking. Wat de tramdienst Zandvoort - Amsterdam betreft zullen met ingang van maandag twee forensendiensten Halfweg - Amsterdam komen te vervallen en in mei/ juni nog enige andere forensentrams. De reden is, dat de gemeente Amsterdam be perkende bepalingen heeft ingesteld ten aanzien van het aantal tramtreinen in de binnenstad op de spitsuren. Op het traject Zwanenburg - Halfweg - Amsterdam zullen buskaartjes worden verstrekt, die niet op de tram geldig zijn en omgekeerd, zodat men met een week kaart of abonnement niet heen met de bus en terug met de tram kan gaan. De route in Zwanenburg voldoet op het ogenblik nog niet geheel aan de wensen van het publiek, maar er zijn hierover be sprekingen met het gemeentebestuur van Haarlemmermeer en met de dorpsvereni ging gaande. Mogelijk zal in de naaste toekomst een kleine wijziging worden aangebracht. Routewyziging De autobusdienst Haarlem - Leiden on dergaat een kleine routewijziging: tussen Noordwijk en Katwijk zullen de bussen niet meer de Zwarte Weg (die te smal is) volgen, maar via de provinciale weg ge- 1Z De stem aan de andere kant klonk nors. Het was die u van een man. „Wie ik ben, doet er niet toe, juffrouw Wrayne. Maar als ik u in uw eigen belang een raad mag geven: bemoeit u zich dan niet met zaken, die u volstrekt niet aangaan". „Ach zo", zei ze, nu bijna op een jolige manier. „Dat is erg aardig van je, als ik het zeggen mag!" „Denk er aan, ik waarschuw u maar één keer", zei de man nu bars. „Luister dan goed naar me, beste vriend, vermors je geld niet door me nog eens op te bellen. Heb je nog meer?" „U denkt zeker, dat u erg slim bent, hè", luidde het antwoord, dat nu als een snauw klonk, „maar u zult mer ken, dat u niet zo link bent als u wel denkt". „Het spijt me, dat ik deze boeiende conversatie niet kan voortzetten", zei Daphne, opgewekt. „Ik heb name lijk nog een zaakje om handen, dat toevallig met jou te maken heeft. Maar we zien elkaar nog wel voor de recht bank, binnenkort. Dag, beste jongen!". Ze sprak nu spot tend en het antwoord was een stroom van scheldwoor den. Toen werd de hoorn blijkbaar opgehangen. Met een glimlach van verwachting stond ze uit haar stoel op. Maar weer ging de telefoon. Het was Carlton. „Het gesprek kwam inderdaad uit een cel, juffrouw Daphne, ik weet dus niet wie het was. En hier is Sir Hugh Williamson. Zal ik hem doorgeven?" „Ja, wil je". „Dag Hugh", zei ze, toen ze eenmaal met dit illustere lid van haar Raadgevers verbonden was. „Ben je van avond thuis? Ik bedoel op ons gebruikelijke adres? Laten we zeggen omtrent half negen?" „Heel goed, Daphne. Zal ik voor een hapje zorgen?" „Best, dat maakt het nog wel zo gezellig". „Is er iets bijzondei r?" „Misschien. Ik had zojuist een onbekend heer aan de lijn, die me meedeelde, dat ik mij er buiten moest hou den of dat ik het anders wel merken zou!" „Ha ha, nu, je zult hem wel het gebruikelijke ant woord hebben gegeven". „Natuurlijk. Zo iets doen ze alleen maar, als ze doods benauwd zijn. Zeg, ik ga nu naar Buckinghamshire en dan zie ik je dus vanavond". „Je ?orgt toch voor voldoende bescherming?" vroeg hij weer en er klonk een zekere beduchtheid uit zijn stem. Maar zij lachte vrolijk. „Die is goed, Hugh. Zou je niet liever goed op jezelf passen?'" „Drommelse meid, jij zit ook nooit om een antwoord verlegen!" „Heb je dan ooit een vrouw ontmoet, die dat wel was?" kaatste ze luchtig terug. Reeds meermalen had Daphne vastgesteld, dat het een goede gewoonte van haar was haar tegenstanders voor sluwer te houden dan ogenschijnlijk noodzakelijk leek. En daarom vermeed zij die middag, op haar weg naar Durville, de route die Sheila Morstone 's ochtends had genomen en waarop zij maar ternauwernood aan de dood ontsnapt was. „Het ziet er naar uit", vertelde zij aan rechercheur Maynard, nadat zij hem van de spannende gebeurtenis sen op de hoogte had gebracht, „dat we te maken heb ben met een stelletje even sluwe als wanhopige schavui ten, al weten we nog niet hóe gewiekst zij zijn. Maar dat ze hoog spel spelen, staat voor mij vast. Wist ik maar wat er achter zat. Maar dat zal later wel blijken. Wat denk je ervan, Maynard?" Maynard glimlachte. „Als de oplossing niet weet, hoe kan ik die dan geven, juffrouw Daphne", zei hij. „Het lijkt me, dat er iets verborgen zit in het huis of in de tuin. Met alle mogelijke middelen schijnen zij zich daarvan meester te willen maken. Merkwaardig is, dat juffrouw Morstone er niets van afweet. Het kan natuurlijk ook zijn, dat ze er achter gekomen zijn, dat juffrouw Morstone iets van waarde in haar bezit heeft, waarvan zijzelf evenmin op de hoogte is". „Zoiets had ik ook gedacht", stemde Daphne in, „al verwerp ik je tweede veronderstelling en hecht ik op het ogenblik uitsluitend betekenis aan de eerste. Vooral na die aanslag op haar vanmorgen. Als je er nog eens over nadenkt, zul je het met me eens moeten zijn". Toen hij zweeg, ging ze verder: „Ben je het met me eens, dat, als datgene wat zij zoe ken, iets is wat zij in haar bezit heeft en het moet wel iets van grote waarde zijn want anders zouden zij er nooit een moord voor riskeren! juffrouw Morstone het niet met zich mee zou dragen?" „Dat lijkt me niet waarschijnlijk, juffrouw Daphne". „Juist. Zouden ze haar doden, dan zouden ze dus hun doel voorbijschieten. Op het ogenblik immers, dat iemand overlijdt, nemen de erfgenamen alles in beslag en dan zijn de rovers nog slechter af dan tevoren!" „Daar heb ik eerlijk gezegd, nog niet aan gedacht". „Nu, het is dus niet erg aannemelijk, dat het begeerde voorwerp in het persoonlijk bezit van juffrouw Morstone is. Derhalve blijft er als enige mogelijkheid over, dat het zich bevindt in het huis, waarin zij woont. Zouden ze haar dan vermoorden, dan is hun positie aangenomen, dat de daders onbekend blijven een veel betere. Want dan zijn zij in staat het huis na het overlijden van hun slachtoffer te kopen en zich in het bezit van de verbor gen schat te stellen, als het hun daar tenminste om gaat. In dit verband moet je ook eens denken aan die eerste man, die hier een bezoek bracht en die aanbood het huis te kopen, als juffrouw Morstone dat ooit van plan mocht zijn". „Alles goed en wel, juffrouw Daphne, maar zijn naam en adres heeft hij niet achtergelaten", wierp Maynard tegen, „en zijn auto had een vals nummer, zodat ze niet kon nagaan wie hij was". „Zeker, maar hij had toch al in de gaten, dat hij geen kans had het huis te kopen. Dat heeft ze hem duidelijk verteld. Die mogelijkheid sloot hij dus dadelijk uit en hij trachtte een ander visje uit te werpen. Die man van de belastingen kwam later om de indeling van het huis vast te stellen met het oog op een aanstaande inbraak". „Daar ziet het inderdaad naar uit, juffrouw Daphne, maar waarom proberen zë haar te doden inplaats van hun kans af te wachten?" „Een slimme opmerking, Maynard", antwoordde Daph ne goedkeurend. „Toch zijn er twee redenen waarom ze een aanslag pleegden. De eerste is, dat die kerel, die het huis zo zorgvuldig onderzocht, tot de ontdekking geko men kan zijn, dat een inbraak een verbazend riskant en moeilijk karwei zou worden, misschien wel een onmoge lijkheid, zodat het wel dagen of zelfs weken zou vorde ren. Maar er is nog een ander zijde aan de zaak, die mij eigenlijk nog beter aanstaat." Nadat ze een sigaret had aangestoken, leunde ze ach terover in de kussens en keek aandachtig naar een krin getje, dat omhoog steeg. (Wordt vervolgd). Bloesembloei. Op Zuid-Beveland zul len aan het eind van deze week de pruimen overal in volle bloed staan en ook zal de bloesem van de vroegst bloeiende peren rassen reeds haar schoonheid ten toon spreiden. De laatste dagen is de ontwikke ling weer zeer snel gegaan en zowel de pruimen als de eerste peren hebben nu nog maar heel weinig nodig om weer wit te staan van de bloesem. De bloei is drie weken vroe ger dan het vorig jaar. Kweekschoolgeld blijft. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer mee, dat de regering de schoolgelden voor leerlingen van kweek scholen niet wil afschaffen. Het gemiddelde ligt nu beneden de f25,en als dit nog een belemmering vormt voor het bezoeken van een kweekschool dan kan een beurs worden toegekend. Het ligt niet in het voornemen van de regering, buiten de bestaande rege lingen voor beurzen en renteloze voorschot ten om aan leerlingen van kweekscholen toelagen te verstrekken voor de aankoop van boeken Rotary International. De 26-ste land dag van het 66-ste district van de Rotary International wordt op vrijdag 12 en zater dag 13 april in de schouwbui^g te Deventer gehouden. Het voornaamste onderwerp van deze landdag zal zijn „veranderende gezags verhouding" tussen de oudere en jongere generatie, tussen werkgever en werknemer en tussen «verheid en burger. ADVERTENTIE Haarlem leid worden. Ten behoeve van de passa giers voor de Van den Bergstichting zijn op de hoek van de provinciale weg en de Zwarte Weg halteplaatsen aangebracht. Stadslynen De stadslijnen in Haarlem blijven vrij wel ongewijzigd: de eerste bus van lijn vier zal enige minuten eerder van de Rol landslaan vertrekken en lijn één zal een zes-minutendienst krijgen van 's middags één uur (inplaats van twaalf uur) af. Onderzocht wordt of de tijdelijke route van lijn vier door Overveen (die gekozen is met het oog op de werkzaamheden aan de Julianalaan) niet definitief kan worden. Bewoners zouden hierom gevraagd hebben. Tenslotte kan nog vermeld worden, dat de zomerdienstregeling is vastgesteld, be houdens goedkeuring van de rijkshoofd inspecteurs voor het verkeer van de dis tricten Noord- en Zuid-Holland. Alle zomerlijnen zullen ook dit jaar weer worden bereden. Ten aanzien van de auto busdienst Amsterdam - Haarlem - Zand voort hoopt de N.Z.H. toestemming te krij gen mettertijd door het nieuwe westelijke stadsdeel van Amsterdam te kunnen gaan rijden. Alle andere diensten ondervinden bij de nieuwe dienstregeling weinig of geen ver andering. Zaterdag 30 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft onder regie van Elise Hoomana een voorstelling van „Het bezoek van de oude dame" van de Zwitserse schrijver Friedrich Dürrenmatt met onder meer Willy Haak, Gerard Hart kamp en Richard Flink. Zondag 31 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: De toneelgroep „Theater" geeft een her haling van „Het bezoek van de oude dame". WOENSDAG 27 MAART Minerva: „Salzburger Marionettentheater" met „Die Fledermaus", 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Duivel in zijde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het ge heim van de vijf graven", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „In de sloppen van een wereldstad", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen in het wit" 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Moordende handen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Orgel concert door Piet Kee, 12.30 uur. Frans Hals museum: Anthonie van Kampen over „Naar de top der wereld", 8 uur. Stadsschouwburg: Opera-gezelschap „Forum" met „Rigoletto", 8 uur. Concertgebouw: Emigratie-voorlich tingsavond over Canada, 8 uur. Studio: „Strangers on a train", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Centrum voor In ternationale Lezingen: Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman over „De elfde assemblée der Verenigde Naties", 8 uur. DONDERDAG 28 MAART Minerva: J. P. Strijbos vertelt aan de hand van zijn kleurenfilm over „Het vogeleiland Texel", 8.15 uur, Rembrandt: „Sissi", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace:: „Duivel in zijde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de vijf graven", 14 jaar, 230, 7 en 9.15 uur. Lid»; „In de sloppen van een wereldstad", 18 j., 2, 415, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen in het wit", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Moor dende handen", 2.30 uur. Studio: „Strangers on a train", 18 jaar. 2.15. 7 en 9.15 uur. Zui derkapel: Dr. J. van dier Schors over „Gods twist met de mens juist nu", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6