Spoorwegdirecteur toont Kamerleden Heemsteedse spoorwegwerken SPINWIEL JONGE Stichting dorphuiswerk in Haarlemmermeer-zuid Humanisten niet uit bestuur van Gemeenschapshuis geweerd Moderne Brillen DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 27 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 GEMEENTERAAD ZANDVOORT Houten leslokaal voor Kon. Emmaschool VIJFHUIZEN Filmavond van het Bijbelgenootschap Zes vrouwelijke agenten per 1 april in dienst Gezien ambtenaar bij PTT gaat met pensioen Haarlemse lasser verdacht van inbraak in bouwkeet Verbetering verkeers situatie in Vogelenzang Raad Haarlemmerliede zal standpunt bepalen Bijeenkomsten in het derde kwartaal Bestuurskandidateri voor Dierenbescherming De gemeenteraad van Zandvoort heeft ln zü" vergadering van dinsdagavond vele woorden besteed aan de opneming van het Humanistisch Verbond, gemeenschap Zandvoort, in het bestuur van de stichting „Gemeenschapshuis Zandvoort". Het was te voorzien, dat by dc bespreking van dit punt ook de overigens niet ter zake doende doelstellingen van het Verbond tér sprake zouden komen, en dit is dan ook geschied. Zelfs de opvatting van hu manistische jongeren over kamperen kwa men in het geding, teneinde de afwijzing van dc doelstellingen van het Humanis tisch Verbond te verklaren. Aanleiding tot de besprekingen vormde een adres van de gemeenschap Zandvoort van het ver bond aan de raad, waarin deze werd ge vraagd te verklaren, dat het Humanis tisch Verbond in de stichting „Gemeen schapshuis Zandvoort" behoort te worden opgenomen. Het Humanistisch Verbond is niet door het gemeentebestuur uitgenodigd voor deelname in het stichtingsbestuur van het Gemeenschapshuis. Het inmiddels gevorm de stichtingsbestuur heeft geen enkel be zwaar tegen opneming van het verbond in dit college. Het bestuur achtte het echter niet op zijn weg liggen zelf een uitnodiging tot deelname aan het verbond te richten, daaar dit bestuur is gevormd uit afge- vaard:gden van door het gemeentebestuur uitgenodigde groeperingen. B. en W. meenden echter, dat de raad als antwoord op het adres van het verbond kon vol staan met. te constateren, dat het Huma nistisch Verbond als deelnemer in het „Gemeenschapshuis Zandvoort" kan wor den opgenomen. Mevrouw Moll Arb.) schetste ter ver gadering in het kort hetgeen aan het adres van het verbond vooraf was gegaan. Zij verklaarde zich verheugd over de ver draagzaamheid, die het stichtingsbestuur heeft getoond en memoreerde, dat het verbona een geestelijk tehuis wil zijn voor buitenkerkelijken. Naar haar mening dien- dé de raad zich ervoor uit te spreken, dat het verbond behoort te worden opgenomen ip het stichtingsbestuur. De heer Lindeman (K.V.P.) maakte geen bezwaren tegen deelname van het verbond aan het Gemeenschapshuis. Deze erkenning van het verbond dient echter niet ie worden gezien als een erkenning van de doestellingen, die de aanhangers van deze levensbeschouwelijke richting nastreven. Ter verduidelijking van zijn af wijzend standpunt ten opzichte van deze doelstellingen bracht de heer Lindeman de opvattingen van humanistische jon geren over gemengd-kamperen ter sprake. „Het kamperen doet thans niet ter zake aldus de heer Tates (V.V.D.), die zich achter het standpunt van mevrouw Moll schaarde. De heer G o s e n (A.R.) noemde deze kwestie door het Humanis tisch Verbond „opgeblazen". Men ziet het veel te zwaar; de waardigheid van het verbond is heus niet aangetast", aldus spreker, die zich ook een krachtige tegen stander van de doelstellingen van het ver bond naar zijn mening een „pseudo- religit" noemde. Ir. Van K u y k (Arb.) betreurde het, dat de levensbeschouwelijke visie van het Humanistisch Verbond werd aangeroerd; deze staat toch los van de aan de orde zijnde plannen. Overigens stelde hij zich achter het standpunt van mevrouw Moll. Ir. Van Kuyk en ook enige andere le den waren er tegen, dat de mening van de voorzitter van de Zandvoortse huma nistische gemeenschap in de besprekingen werd betrokken. De voorzitter, burgemeester mr. H. M. van Fenema, zei, dat van een opzette lijke passering van het verbond geen sprake is geweest. Hij achtte de kwestie „nodeloos opgeblazen". Overigens moest de raad zich door het verbond niet laten voorschrijven, hoe hij dient te handelen. „Deze zaak zit me hoog", reageerde me vrouw Moll op de woorden van de voor zitter. Zij noemde hetgeen de heer Linde man nad gezegd „minderwaardig". Deze echter repliceerde, alleen te hebben be doeld, zijn standpunt als rooms-katholiek toe te lichten. Uiteindelijk werd gestemd over het Herv. Verenigingscentrale De Hervormde Verenigingscentrale te Hillegom heeft maandagavond in het jeugd huis „Weltevreden" haar jaarvergadering gehouden. De secretaresse, mevrouw A. Rutgers-Vis, memoreerde in haar jaarver slag het vele werk, dat de centrale vorig jaar heeft verricht ten behoeve van de hervormde jeugd. De penningmeester, de heer W. Imfchorn deelde in zijn financieel overzicht mede, dat hoewel de gewone in komsten met enige duizenden guldens wa ren achteruit gegaan, er toch nog een batig saldo was van ruim zestienhonderd gulden, dank zij het vei-jaardagsfonds en de acties, die de centrale op touw had gezet. Mede gedeeld werd, dat de bibliotheekruimte van de C.J.M.V. zal moeten worden uitgebreid. Tijdens de vergadering werden de nieuwe concierge van „Weltevreden" en zijn echt genote, de heer en mevrouw Dol, aan de aanwezigen voorgesteld. De aftredende be stuursleden mevrouw A. Rutgers-Vis. me juffrouw B. Vis en de heer J. de Gr^af werden allen herkozen. Na nog enige huis houdelijke zaken te hebbèn afgehandeld, sloot de voorzitter, de heer A. Clay, de ver gadering. Kinder-opèrette De Zandvoortse operette- en cabaret- verënigiiïg „Fiësta", die in het najaar van vorig jaar overging tot. de oprichting van een kinderoperette-vereniging, welke thans reeds meer dan tachtig leden telt, zal een eerste uitvoering geven in restaurant „Zo- nierlust" op maandag 15 en dinsdag april. Opgevoerd zal worden de kinder operette: „De pruik van de Koning". Jaarvergadering van OSS De Zandvoortse gymnastiekvereniging ..Oefening staalt spieren" zal haar jaarver gadering houden op vrijdag 29 maart in ge bouw „De witte -.waan" aan het Dorpsplein. De agenda vermeldt behalve de gebruike lijke jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester een bespreking van het tech nisch programma voor 1957. Voorts een be stuursverkiezing, waarbij periodiek aftredend zijn de heren J. H. B. Brink, J. L. de Bas en M. Castien, die zich allen herkiesbaar stellen. Tevens zullen commissies worden gekozen voor gymnastiek, volleybal, handbal, atletiek, vlag- en vaandeldragers(sters) en les-com- missarissen. Na afloop zal er worden ge kiend. De jaarlijkse uitvoeringen van de vereniging zijn vastgesteld op donderdag 11 «n vrijdag 12 «pril in theatre Monopolie. voorstel van mevrouw Moll om zich er voor uil te spreken, dat het Humanistisch Verbond in het stichtingsbestuur van het Gemeenschapshuis behoort te worden op genomen. Dit voorstel werd met negen tegen zes stemmen aanvaard. Tegen stem den de fractie van de K.V.P.wethouder Van der Werff, de heer L. van der Werff (PI. Bel.) en de heer Gosen (A.R.). Subsidies Eveneens uitvoerig werd gesproken over het voorstel om Zandvoort»; Mannenkoor en „De stem des volks" honderd gulden subsidie te verlenen en de subsidie aan de accordeonvereniging „Zandvoort" te ver hogen van honderd op tweehonderd gul den. Tegen deze verhoging maakten enige leden bezwaar. De heren Siegers (K.V.P.). Koning (A.Z.B.), B re ure en Tates (V.V.D.) zeiden, dat de leden van de accordeonvereniging zoveel moge lijk zeil moeten zorgen, dat de vereniging financieel uitkomt. De voorzitter en wethouder Kerkman meenden, dat de accordeonvereniging in staat moet wor den gesteld, de jeugd voor de muziek te interesseren. Speciaal tot de heer Breure zei de voorzitter, dat het geen zin heeft bij dit punt de bestedingsbeperking ter tafel te brengen: „Die afschuwelijke kap stok, waaraan iedereen ten onrechte aller lei zaken ophangt". Besloten werd eerst té stemmen over de subsidieverlening aan Zandvoorts Man- nenkooi en „De stem des volks". De heren Siegers, Breure, Tates en Koning begrepen blijkbaar niet, waarover deze stemming handelde, want zij stemden tegen, terwijl slechts de heren Koning, Breure en Tates zich tegen de subsidieverhoging ten be hoeve van de accordeonvereniging ver klaarden. Ten aanzien van het voorstel van B. en W. om de straatverenigingen „De Haite- straat" en „Het Centrum" ieder twee honderd gulden subsidie ten behoeve van de feestverlichting te verstrekken en op de subsidie-aanvrage van de straatvereni ging „Grote Krocht" afwijzend te beschik ken, omdat deze vereniging geen exploi tatie-overzicht heeft verstrekt, werden enige opmerkingen gemaakt, waarna ten slotte werd besloten de drie straatvereni gingen iéder tweehonderd gulden subsidie te verstrekken. De heer Tates meende, dat geleidelijk een einde moet worden ge maakt aan de gemeentelijke subsidiëring ten behoeve van de feestverlichting, te meer daar de gemeentelijkè verlichting vorig jaar een aanzienlijke verbetering heeft ondergaan. De heer L. J. van der Werff (PI. Bel.), opvolger van de heer Slagveld, werd aan het begin van de vergadering geïnstal leerd als lid van de raad. De voorzitter wenste de heer Van der Werff geluk met zijn benoeming en zei te verwachten, dat deze zijn gedachten op vaardige wijze naar voren zal brengen. De overige in ons blad gepubliceerde voorstellen werden aange nomen. Rondvraag Bij de rondvraag sprak de heer K o- n i n g over beplantingswerkzaamheden, door een particulier onder leiding van de dienst publieke \verken«op de hellingen in het circuit-terrein uitgevoerd. Nadat deze werkzaamheden waren verricht, zouden na twee maanden aanmerkingen hierop zijn gemaakt. Spreker informeerde voorts naar het gebruik door particulieren van een garage, die ten behoeve van de dienst voor publiekewerken is gebouwd. Ook over de huidige kwaliteit van de water toren wilde de heer Koning worden in gelicht. Naar zijn mening is deze nog steeds niet „waterdicht". „Als het geregend heeft, drijvpn de vloermatten in het wa ter". Spreker wilde daarom worden inge licht over de pogingen om de muren van de toren waterdicht te maken. De heer Gosen vroeg inlichtingen naar het resultaat van enige rapporten. „Na de oorlog heeft de raad besloten tot het doen uitbrengen van ondermeer een migratie-, een efficiency- en een bad plaatsen-rapport, alsmede tot het doen in stellen van een sociologisch onderzoek. Echter alles zonder resultaat", aldus de heer Gosen, die wilde weten, wat het resultaat is van het onderzoek naar de woningbehoefte, waartoe drie jaar geleden is besloten en voor welk onderzoek acht duizend gulden is uitgetrokken. De heer Breure zou graag zien, dal het reglement van orde voor de raadsvergaderingen wordt verbeterd. De voorzitter beantwoordde de vragen van de raadsleden ln een vlot tempo. Naar aanleiding van de vraag van de heer Koning deelde hy mee, dat het onderhoud van het duinterrein van het circuit, onder het toezicht staat van de directeur van Publieke Werken. „De di recteur heeft het recht, het niet eens te zyn en geen genoegen te nemen met het onderhoud, als hem dat goed dunkt", aldus de voorzitter. De voorzitter vond het niet noodzake lijk het reglement van orde van de raad te herzien, zoals de heer Breure had voor gesteld. De voorzitter beantwoordde de heer Go sen met er op te wijzen dat sommige rap porten inderdaad ogenschijnlijk weinig re sultaat hebben opgeleverd. Dit is echter in het geheel niet verwonderlijk, omdat een bepaald onderzoek niet altijd tot in grijpende veranderingen behoeft te leiden, zodat men hiervan verder niet meer hoort. Tévens deelde de voorzitter de heer Gosen mee, dat een proef zal worden genomen met alleen van zeven tot tien uur des och tends zware vrachtwagens in de Kerk straat toe te laten. Op het Kerkplein wor den al ingrijpende veranderingen aan de vluchtheuvel verricht. Omtrent het „waterdicht" maken van de watertoren zei de voorzitter dat bin nenkort is te verwachten, dat met de werk zaamheden een aanvang zal worden geno men. Het werk is reeds aanbesteed: of echter al voor het begin van het seizoen de werkzaamheden voltooid zullen zijn is te bezien. Op de vraag van de heer Koning omtrent het gebruik van een garage van Publieke Werken door particulieren, ant woordde. de voorzitter met er op te wijzen, dat zijn auto alsmede, met zijn toestem ming, de wagon van een technisch amb tenaar, erin zijn ondergebracht. Voorlichtingsavonden staatsmijnen De Staatsmijnen in Limburg beleggen in de Haarlemmermeer twee vooidichtings- avonden die tot doel hebben het werven van personeel voor de mijnen. Maandag 1 april vindt een bijeenkomst plaats in het Arbeids bureau te Hoofddorp en op dinsdagavond 2 april in „De Rustende Jager" te Nieuw- Verrnep. Raad Haarlemmermeer In de donderdag 4 april te houden ver gadering van de gemeenteraad van Haar lemmermeer zullen vierentwintig punten aan de orde worden gesteld. Mejuffrouw J. M. Hobbel heeft, wegens haar benoe ming aan de Dr. Huetschool te Haarlem, ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de Dr. J. P. Heyeschool te Hoofddorp en mejeuffrouw T. de Jong als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Badhoe vedorp. Het bestuur der stichting voor christe lijke buitengewoon lager onderwijs voor Haarlemmermeer heeft de gemeenteraad verzocht om medewerking te verlenen bij de uitbreiding van de Koningin Emma school te Hoofddorp met een leslokaal. B. en W. stellen de gemeenteraad voor mede werking te verlenen. Daar het bouwen voorlopig niet mogelijk zal zijn wordt voorgesteld een houten lokaal beschikbaar te stellen. Ook wordt voorgesteld medewerking te verlenen tot aanschaffing van een mag netisch verkeersbord ten behoeve van de Rehobothschool te Nieuw Vennep. B. en W. stellen de gemeenteraad voor wijziging te brengen in de subsidievoor waarden voor gezinszorg en gezinshulp door een subsidie van vijftig percent toe te kennen in de salariskosten tot een bedrag van ten hoogste 7.50 per dag, vermeerderd met de daarop drukkende sociale lasten en door een subsidie toe te kennen van vijftig percent in de vervoers kosten. Hiermee is een extra uitgaaf van 6.000 voor 1957 en van 2000 voor 1956 gemoeid. Voorgesteld wordt de christelijke ge mengde zangvereniging „Kunst na Arbeid" te Halfweg-Zwanenburg een subsidie van 225 te verlenen als bijdrage in het te verwachten tekort van 450 in de kosten ter viering van het vijfentwintigjarig be staan. Tot dekking van het exploitatietekort 1956 van de afdeling Haarlemmermeer van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" stellen B. en W. de raad voor een extra-subsidie te verlenen van 3890. De afdeling Vijfhuizen van het Nederlands Bijbelgenootschap belegde Hinsdagavond in het Jeugdeebouw van de Ned. Hervormdie Kerk te Vijfhuizen een bijeenkomst, waar voor zeer veel belangstelling bestond. De voorzitter der afdeling, ds. L. C. Baljé, en de heer Brugman van het Bijbelgenoot schap uit Amsterdam, vertelden over dit werk. De Bijbel is door "de activiteit van vierentwintig bijbelgenootschappen overal ter wereld thans in ruim elfhonderd ver schillende talen vertaald. Ook werd een tweetal voorlichtende films vertoond. De eerste droeg tot titel „Hoe de Bijbel tot ons kwam" en gaf een beeld van het ontstaan van de boeken van het nieuwe testament, die eerst door het overschrijven der rollen en later door handschriften der kloostermonniken werden vermenigvuldigd, tot de uitvinding van de boekdrukkunst verspreiding op snellere en grotere schaal mogelijk maakte. Een tweede film gaf in kleuren bijzonderheden over het verspreiden van de Bijbel in Japan, waar door de ver anderde toestanden na de oorlog een grote leeshonger ontstond. Op ruime schaal heb ben de Japanners zelf de bijbelversoreiding ter hand genomen om een tegenwicht te vormen tegen de communistische lectuur. Velen maakten gebruik om de kleine ten toonstelling van uitgaven van het Neder lands Bijbelgenootschap, die in de zaal was opgesteld, te bezichtigen De avond werd besloten door ds. G. Rang. ADVERTENTIE OPTICIEN WEBER GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug een in.us regiTiije rr. v cc rue van morgen op de vastgestelde tijd van 10.14 uur het directierijtufg van de Nederlandse Spoorwegen met aan boord de leden van de vaste commissie voor Verkeer en Wa terstaat uit de Tweede Kamer met hun gastheer, de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, en diens naaste medewerkers aan het hulpperron van de halte Heem- stede-Aerdenhout. Ir. F. C. de Nie van de afdeling Nieuwe werken van de Dienst van Weg en Werken gaf een korte tech nische uiteenzetting over de ophoging van de spoorbaan en de viaductenbouw, waar na dr. ir. den Hollander de netelige be leidskwesties welke met deze werken samenhingen kernachtig in herinnering bracht: de langdurige onderhandelingen met vier burgemeesters van betrokken gemeenten, de korte en krachtige beslis sing van de Spoorwegen om het viaduct over de Zandvoortselaan voor eigen reke ning te bouwen en de daarop gevolgde be slissing van de overheid, dal vierhonderd negenendertig meter verder nogmaals een viaduct over de aan te leggen oost-west- verbinding in relatie met de westelijke randweg gebouwd moest worden. „Dan sta je toch wel even met de ogen te knip peren", merkte de president-directeur van N.S. op onder instemming van sommige volksvertegenwoordigers, die vandaag voor het eerst van deze vraagstukken leken te horen. De heer Den Hollander was voorts van mening, dat het beter zou zijn, wanneer de spoorbaan tot Haarlem Met ingang van 1 april zullen zes vrou welijke aspirant-politieagenten officieel in dienst van de Haarlemse politie treden. Van de meisjes, die gèmiddeld 24 jaar oud zijn, komen er drie uit Haarlem, een uit Santpoort, een uit Rotterdam en een uit Limburg. Eerst zullen de meisjes een opleiding volgen om het politiediploma te behalen. Deze opleiding zal negen maanden duren, waarna zij enige maanden praktijk zullen gaan opdoen. Gedurende de eerste maan den zal men de nieuwe aanwinst voor de Haarlemse politie niet op straat zien ver schijnen. Vermoedelijk zullen zij begin volgend jaar in uniform op straat komen. ADVERTENTIE de ware Vaderlandse klare SINDS ENIGE TIJD bestaan te Nieuw-Vennep plannen tot stichting van een dorpshuis. Een voorlopig comité, in samenwerking met alle plaatselijke geestelijken, heeft deze plannen in voorbereiding en reeds bereikt dat de „Stichting Dorpshuis werk Haarlemmermeer-Zuid" opgericht is. Het ligt in de bedoeling voor het dorps huiswerk een kracht aan te trekken, die het bestaande werk zal activeren en aan dacht zal schenken aan nieuwe mogelijkheden. Wil echter het dorpshuiswerk slagen, dan is het noodzakelijk dat de gehele dorpsgemeenschap zich voor de plannen inzet. Deze zijn nu reeds zo ver gevorderd, dat de tijd rijp is voor het bijeenroepen van een dorpsvergadering, waarvoor afgevaardigden van verenigingen en organisaties uitgenodigd zullen worden. Op deze vergadering zullen dan de plannen voorgelegd worden en het kiezen van een bestuur plaats vinden. toe in het kader van de thans in uitvoering zijnde werken omhoog zou worden ge bracht. De spoorwegen zijn daartoe zeker bereid, als zij het maar niet behoeven te bekostigen. In de huidige situatie was het voor hefn de vraag of er ooit iets van zou kunnen komen. Intussen waren er twee omstandigheden welke de president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen deze moeilijkheden konden doen vergeten. Het werk vordert goed, hoewel de heer Den Hollander dat in zekere zin betreurt omdat de voltooiing van zo'n project tevens het einde van een prettige samenwerking betekent. En wat dat: betreft was hij vol lof over de mede werking der Heemsfedenaren, die alle on gerief van dit moment voor lief nemen, omdat zij het belang van de verbeteringen, welke er het gevolg van zijn, beseffen. En voorts kon hij zijn gasten met enige trots op het Roemer Visscherplein de gepar keerde wagens wijzen van de vele auto bezitters, die voor hun reizen toch de trein prefereren. Zodat men in opgewekte stem ming in „Boekenrode" de koffie ging ge bruiken alvorens de excursie, met Schie dam en Rotterdam tot einddoel, te ver volgen. Zaterdag 30 maart zal de heer P. Koo- men, expediteur I bij de Haarlemse P.T.T met pensioen gaan. De scheidende expedi teur heeft een dienstperiode van 45 jaar achter de rug. Na enige jaren werkzaam heden te hebben vervuld in Nieuwendam, volgde zijn overplaatsing naar Haarlem. Ruim twintig jaar is hij nu voorzitter van het jubileumfonds en heeft in die tijd heel wat jubilarissen toegesproken. Tevens werd de heer Koomen enige jaren geleden als beheerder van de kantine aangesteld; ook is hij voorzitter van het kantinebe- stuur. Naast het vele werk, dat de heer Koomen in deze functie verricht, vindt hij nog tijd als correspondent van het Perso- neelsfonds van de P.T.T. op te treden. Op 30 april 1955 werd de heer Koomen de me daille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau verleend. Het zal de schei dende ambtenaar, die zich in de afgelopen jaren vele vrienden heeft verworpen, niet aan de nodige belangstelling ontbreken. De huldiging heeft des morgens om elf uur plaats in de kantine van het postkan toor aan de Baljuwslaan te Haarlem. De Heemsteedse politie heeft dinsdag een 23-jarige Haarlemse lasser aangehouden en ingesloten; hij wordt ervan verdacht eind januari een inbraak te hebben gepleegd in een keet van een bouwwerk aan de Schip- holweg te Haarlem. De Haarlemse politie heeft de man aan een verhoor onderworpen. De verdachte heeft bekend in de bouwkeet gereedschap pen ter waarde van tweeduizend gulden te hebben weggenomen. T eist er bant Op de overweg in de Zandvoortselaan toont de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, de Kamerleden de stand van zaken bij de spoorwegwerken in Heemstede. De ouderraad van de gemeente Bloemen- daal heeft zich tot het college van B. en W. gewend met verzoek maatregelen te nemen wegens de verkeersveiligheid van de leer lingen van de Graaf Florisschool te Voge lenzang. B. en W. zullen nieuwe verkeers borden laten aanbrengen en ter plaatse een zebra-oversteekplaats laten maken. Voorts is men bezig tussen de Bekslaan en de Graaf Florisschool, dtis aan de oostzijde, een openbaar verhard voetpad aan te leggen. Een Venneps initiatief De voorbereidende werkzaamheden zijn verricht door de heren ds. Van Boven, dr. Van de Weg en H. Vissers. Er zijn statuten gemaakt, die besproken werden met de gêestelijke leiders van de verschillende kerken; er is ook reeds een huishoudelijk reglement Volgens het huishoudelijk regle ment zal het bestuur van de stichting de schakeringen moeten weerspiegelen van de levensrichtingen alsmede van de sociale milieus, die in Haarlemmermeer-Zuid aan wezig zijn. Een nauw overleg met de geestelijke leiders der kerkgenootschappen inzake de principiële kwesties van beleid en praktijk wordt ook reglementair ge waarborgd. Wat wil men eigelijk met het dorpshuis werk? Dorpshuiswerk is al het werk, dat men er zelf van maakt. De gedachte ligt in het woord zelf vervat: een huis als cen trale, waaruit en waarin aan het volk en aan groeperingen hiervan gelegenheid ge boden wordt tot bezinning en organisatie van de maatschappelijke en culturele ont wikkeling in het dorp. Het dorpshuis is dus de centrale, het opvang- en uitstuur-cen trum van al wat de dorpelingen menen ge meenschappelijk te kunnen of moeten ondernemen. Aan zulk een huis kan een vrijgestelde kracht toegevoegd worden, in dien de werkzaamheden voor organisatie en acties dit vergen. Subsidiekansen zijn hiervoor verzekerd. standigheden en mogelijkheden en van de activiteit van de leiders en bestuurders en van de opkomende behoeften bij de be volking zelve. Gemeenschapsavonden en clubwerk, cursussen en culturele demon straties, op het terrein van ontspanning en voorlichting, van volksopvoeding en maat schappelijke ontwikkeling, van hobbies en liefhebberijen, zowel voor ouderen als jongeren, van alles is mogelijk. De prak tijk zal moeten uitwijzen, in hoeverre dit gezamenlijk ondernomen kan worden. Nie mand zal ontkennen, dat verscheidene on dernemingen op deze en dergelijke ge bieden belangrijke geestelijke, levensbe schouwelijke aspecten vertonen, zodat het beleid van het bestuur in deze een zeer groot verantwoordelijkheidsgevoel eist. Annexatie van Haarlemmerliede De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zal dinsdag 2 april te Half weg vergaderen. Ondermeer zal gesproken worden over de conclusies, die als resul taten van de besprekingen over de plannen van Gedeputeerde Staten tot samenvoeging van deze gemeente met de Haarlemmer meer. kunnen worden getrokken. Deze con clusies zullen in een brief aan Gedeputeerde Het werk hangt af van de plaatselijke om- I Staten worden kenbaar gemaakt. Voor het derde kwartaal vermeldt het programma van de Haarlemse Sociëteit Teisterbant de volgende tweewekelijkse bijeenkomsten op woensdagavonden: op 3 april houdt de journalist Jos Lodewijks een voordracht getiteld „Vreemde gedach ten over moderne kunst". Op 17 april spre ken de toneelcriticus David Koning en de schrijver Harrv Mulisch over tegengestelde strevingen bij het moderne toneel. Hun be toog wordt geïllustreerd met grammofoon opnamen. De jaarlijkse Chaplin-avond valt op 1 mei. De heer Jan Brants houdt e eninleiding bij de eenakters „The pawn shop" en „Behind the sceen". Er worden tevens reprises gegeven van „Thé adven turer" en „The rink". Op 15 mei spelen de componisten Jan Mul. Sas Bunge, Wou ter Paap en Paul Chr. van Westering eigen werk en werk van elkaar. Alexandra Bouwmeester zingt liederen van Sas Bunge. Op 29 mei wordt een historische avond gehoudenover het onderwerp „De slag bij Duins. Eerherstel voor Maarten Harpertszoon Tromp". Voor de aanstaande bestuursverkiezing voor de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken op vrijdag 29 maart in „De Leeuwerik" zijn door de heer L. C van Oldenborgh, de af tredende secretaris, alsmede door mevrouw E. VermeulenRuhder, mevrouw S. Hillinga Bnrrsma, G. J. A E. Hillinsa. mevrouw A. C. F M Op de Coul—von Saher, mevrouw A. van WelieWalshemer, mevrouw A. S. RehwimkelVan den Berg; mevrouw J. Heerkens Thijssenv. Fisenne, de heer en mevrouw E Hollebrands, en mevrouw J. J. QuakernaatHilverda kandidaat gesteld voor het bestuur de heren A. Quakernaat te Heemstede (aftredend voorzitter): M. G. Beukenkamp te Heemstede (aftredend be stuurslid): M. G. de Bock te Haarlem; A. J. van der Hoeven te Heemstede; K. J. Aan stoot te Overveen; C. Wubbels te Haarlem én F. M. Heerkens Thijssen te Haarlem. AMSTERDAM De markt had dinsdag een onregelmatig karakter. De aandelen Koninklijke Olie waren eerder iets in reactie en lagen circa f 0,50 beneden New Yorkse pariteit. Op een prijs van 178,80 in de morgenuren, kwam er aanbod los van Zwitserse zijde (winst nemingen), waar slechts geringe vraag voor Parijse rekening tegenover stond, 's Mid dags werd op f 178,geopend. Parijs was wederom koper zij het op kleine schaal. Door verdere winstnemingen bleven de fluctuaties binnen beperkte grenzen en draaide de koers gedurende het gehele beursverloop om f 178, Het ongeanimeerde koersverloop van Walistreet had op de overige internationale waarden een ongunstige invloed. Philips verloor 2 punten terwijl ook Unilever iets zwakker in de markt lag. AKU daarentegen kon ruim 1 punt stijgen. Van de cultuurwaarden waren Amster dam Rubber fractioneel hoger doch Deli Mij. verioor 1 percent. Staatsfondsen goed prijshoudend. Scheepvaartwaarden vrijwel onveranderd met zeer geringe omzetten. Van Nievelt Goudriaan werd geadviseerd op 275 (315) ex 20 pet. dividend waarvan 10 pet. in aandelen. De adviesprijs voor de stockdividenden was 28.— per aandeél van 100,„Nederland" kon 1 punt ver beteren en kwam op 202V?. N.V. Kwatta werden, op het verhoogde dividendvoorstel van 5 tot 8 percent, ge adviseerd op 110 bieden tegenover de laatst genoteerde prijs van 100. Prolongatie 3 3/4 pet. (ANP). NEW YORK De koersen waren gisteren wat vaster bij een iets grotere omzet, veroorzaakt door een korte periode van activiteit halverwege de markt. De korte opleving, die enkele koersen zelfs een dollar deed stijgen, was naar men aanneemt het gevolg van activi teit van specialisten. Over het algemeen wacht de handel tot het een of andere ver rassende nieuws een nieuwe opleving van vraag of verkoop veroorzaakt. De trage markten van de laatste dagen hebben de makelaars ernstig verontrust; hun zaken maken pas winst bij een beursomzet van tenminste 2.000.000 aandelen. De opleving halverwege de markt deed geen nieuwe vraag ontstaan en de activi teit nam dan ook snel weer af. Dat de in terne positie van de beurs sterk is, blijkt wel uit het feit, dat er ge^n verkoop ont stond bij de tijdens de opleving bereikte hoogtepunten. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3Vj ®/o Nederl. '47 37% 3 Nedl. 1962/64 91% A. K. U 191% 192 Calvé Delft 304% Van Gelder Zonen 197 K. N. Hoogovens 297 Nederl. Ford 302 N. Kabelfabriek. 270 gew. Philips Gloeil. 249% 251 pref.PhilipsGloeil. 148% Unilever 362 363 Wilton Fijenoord 222% Dordtsch Petrol. 876% Konkl. Petroleum 178,20 180,20 A'dam Rubber 80% Holl. Amer. Lijn 167% N. Scheepv. Unie 176% Phs. v. Ommeren 280 H. V. A 90 Verg. Deli Mijen 93% Amsterd. Bank 200% Ned. Handel Mij 165 Rotterd. Bank 165 Twentsche Bank 173 Anaconda Copper 64ls/i6 Bethlehem Stee) 168 U. S. Steel 57% General Motors.. 38% Shell Union 79% 34%

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7