Echtpaar Jan Strijbos maakt reis naar Spanje en Portugal VROLIJK VERDER Zie Boven: Maagd met dubbele korenaar Belangwekkende uitvoering door symfonieorkest „Haerlem" Jean Louis Stuurop solist 17 Jeugd laat Hongaarse jongeren leren Toneelopvoering ten bate van kerkbouw Echtpaar Van Steyn heeft een woning Minister Witte bezoekt Hillegomse fabriek Gratis reizen per Ned. Spoorwegen Medische verzorging tijdens weekeinde Voorstelling van het Jac. P. Thijsselyceum Burgerliike Stand van Hillegom ZANDVOORT UIT STAD EN STREEK WASSERIJ DUYN LISSE „School met de bijbel" ZATERDAG 30 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De ornitholoog Jan P. Strijbos, die ver leden jaar naar Spitsbergen is geweest, gaat met zijn echtgenote en het echtpaar fen Haaf zuidelijker streken bezoeken; zij vertrekken woensdag 3 april per auto naar Spanje en Portugal. Het wordt een kam- peertocht die ongeveer drieëneenhalve maand zal duren. De heer K. ten Haaf was als leraar aan het Kennemer Lyceum verbonden en is een uitstekend talenkenner, hetgeen het con tact met de bevolking aanzienlijk zal ver gemakkelijken. Bovendien is hij een goed amateur-ornitholoog. Jan Strijbos trekt voor de derde keer naar Spanje; in 1934 en in 1951 was hij er ook om films en foto's te maken, vooral van het vogelleven. Tijdens de komende reis zal het accent gelegd worden op de bestudering van land en volk en het vast leggen op film en foto van de spectaculaire folklore (volksdansen enz.). De reis zal via West-Frankrijk naar de Middellandse Zee voeren en door de Pyre neeën naar Barcelona en Valencia. Ook zal een bezoek worden gebracht aan de pro vincie Murcia met haar dadelpalmbossen en merkwaardige grotwoningen. Het voor lopig reisdoel zal dan Zuid-Spanje zijn, met name Andalusië, waar men enige tijd hoopt te blijven, een landstreek met een nog typisch Moorse sfeer. De heer en mevrouw Strijbos en hun beide reisgenoten vertrekken reeds in april, omdat zij in de week vóór en na Pasen in Sevilla de feria's (processies enz.) willen meemaken, een schouwspel dat uitermate geschikt is om op de kleuren film vast te leggen. Een bezoek aan Ronda en Gibraltar staat, ook op het programma. Andalusië vormt de schakel tussen Euro pa en Afrika en Jan Strijbos vertelde ons dat tal van vogels de Straat van Gibraltar zijn overgetrokken en zich in Zuid-Europa hebben gevestigd. Plaatselijk, vooral in het zuiden, zijn de vogels in Spanje dan ook nog zeer talrijk. Daar wemelt het bijvoor beeld nog van ooievaars. In ons land is deze mooie vogel helaas bijna uitgestorven. Een bekend gezegde luidt: „Ten zuiden van de Pyreneeën begint Afrika" en inderdaad is de Arabische invloed van de Moren die daar gedurende zevenhonderd jaar de heer schappij voerden, in Spanje nog zeer merk baar. Ook Granada en Cordoba zijn in het reisplan opgenomen, maar de grote steden, dus het centrale deel van Spanje, zullen veelal vermeden worden, ook al omdat dit wegens het kamperen bezwaarlijk zou zijn. Actie Toverbal Grootse bliksemactie op 18 mei in Haarlem Het zuigen op de toverballen wordt wel zeer aanlokkelijk gemaakt. Vele ballen verbergen een geheim, dat aan het einde van de actie in een radiouitzending zal worden bekend gemaakt. De kopers maken kans op een van de aantrekkelijke prijzen: huizen, auto's, studiebeurzen, televisietoe stellen, enz. Voor de jeugdgroepen, die in de kortste tijd het grootst aantal doosjes met toverballen verkopen, zijn groepsprij- zén beschikbaar, waaronder sportuitrustin- gen en clubhuisinrichtingen. Deze actie „Toverbal" is mede opgezet in samenwerking met het Rode Kruis en het Nationaal comité hulpverlening Honga rije. De organisatoren hopen ermee een groot bedrag voor de financiering van het onderwijs van drieduizend Hongaarse jon geren in vluchtelingenkampen bijeen te krijgen. In Haarlem is reeds besloten aan deze landelijke actie mee te werken. Op zater dag 18 mei zal een indrukwekkende blik semactie worden gehouden, tijdens welke de Haarlemse jeugd honderden toverballen aan de man (of vrouw) zal brengen. Hier toe is vrijdagmiddag besloten op een bij eenkomst, belegd door de Raad voor de jeugd, waarop vertegenwoordigers(sters) van verscheidene overkoepelende organen voor de vrije jeugdvorming aanwezig wa ren. De speeltuinverenigingen hebben reeds besloten aan de actie mee te werken. Ook de jeugdorganisaties, cle club- en buurthuizen, en do sportverenigingen zul len hun steentje bijdragen. Honderden Haarlemse jongeren zullen op zaterdag 18 mei in alle delen van de Spaarnestad uitzwermen en hun koopwaar aanbieden: vier toverballen voor een gul den! Dit uitzwermen zal met veel tam-tam gepaard gaan, want vermoedelijk zullen enkele muziekbands aan deze smakelijke actie luister bijzetten. Dit alles onder het motto: „Laat de Hongaarse jongeren leren". Na het bezoek aan Zuid-Spanje gaan de echtparen naar Portugal, een geheel ander land met een weliswaar arme, maar zeer gastvrije bevolking. Men noemt Portugal wel de „tuin van Europa". Vogels treft men er minder aan. Bijzonder pittoresk zijn ook de kleine vissersplaatsjes met. ge kleurde boten. Dit alles hoopt Jan Strij bos op de gevoelige plaat vast te leggen en het lijdt geen twijfel of hij zal bij zijn thuiskomst in Heemstede deze zomer heel wat te vertellen hebben. „Een boek ga ik er dit keer niet over schrijven", zegt hij als wij afscheid van hem nemen, „maar met mijn lezingen en kleurenfilms hoop ik van mijn nieuwe reis ervaringen te getuigen". gaan met sparen van H o b o c a - bonnen, want de geldigheid van alle Hoboca-bonnen is VERLENGD TOT 1 JAN. 1960. Vraag ze uw winkelier HOBOCA voor Het witte legioen De gemeenteleden van de Gereformeer de Kerk van Bloemendaal hebben zich vrijdagavond in het Jeugdhuis aan de Don kere Laan kunnen verdiepen in het. door Maarten van Vucht geschetste leven ach ter de schermen in een militair hospitaal, zoals dat naar voren komt in het toneelspel „Het witte legioen". De toeschouwers, over wier grote aantal de organisatoren zich verheugd zullen hebben, want de baten kwamen ten goede aan de bouw van een nieuwe kerk hadden alle aandacht voor het in het algemeen vlotgespee' 3 stuk, dat door een groepje amateurs voor het voet licht werd gebracht. Tegen de achtergrond van veel schrijnend persoonlijk leed. ver oorzaakt door de gevechtshandelingen in Indonesië, tekent de schrijver op een ma nier, die hier en daar wel eens wat on wezenlijk aandoet, maar meestal toch wel op reële menselijke verhoudingen geba seerd is, de persoonlijke spanningen, die zich in zo'n staf van verpleegsters en art sen kunnen voordoen. De voornaamste in trige heeft hij gevonden in een zich ont wikkelende liefdesgeschiedenis tussen een der verpleegsters en een voor het leven gehandicapte luitenant. En omdat het hart z'n redenen heeft die het verstand niet begrijpt, vloeien daar conflicten uit voort, die nog worden aangewakkerd door een sinds kort in dienst getreden freule, die de post van assistent-directrice ambieert en daarbij, geassisteerd door haar zwager, de eerste chirurg, weinig scrupules in acht neemt. Zij dient de luitenant op een ogen blik dat hij veel pijn heeft een niet onge vaarlijke morphine-injectie toe, met het oogmerk, dat dat uitgelegd zal worden als een zwakheid van haar verliefde collega, die daarop haar ontslag krijgt. De populariteit die deze verpleegster bij de patiënten heeft, gedoogt dit echter zo maar niet, zodat de leiding heel wat stil verzet te verwerken krijgt, totdat na een ander voorval de waarheid de leugen ach terhaalt. De rol van de directrice niet eenvoudig door een heleboel innerlijke tweestrijd werd aanvankelijk aarzelend, maar later veel overtuigender gespeeld door Iet Duker en Herman Heule zette een alleszins beminnelijke, rustige genees heer-directeur op de planken. Kees de Jong wist de gewonde luitenant in zijn emoties voortreffelijk te typeren en ook de drie verpleegsters (Janny Voerman, Nel de Jong-Beek en Duke Vos) wisten een per soonlijk accent in hun rol te leggen. Spe ciale vermelding verdient het spel van Corrie van Dijk en Gerrit den Hartog, res pectievelijk de praatgrage werkster en een hand-en-spandiensten verrichtende inva lide korporaal, die tezamen op een ver dienstelijke wijze bij dit alles de vox po- puli vertegenwoordigden. De bijrollen van de chirurg, de arts en de moeder van de luitenant (respectievelijk Ad Verkerke, Arie van Dijk en Joke den Ouden) werden goed vertolkt. De regie was in handen van Ferd. Kool bergen. De avond werd besloten met een onder veel hilariteit gehouden Amerikaan se verkoping, die door ds. G. Toornvliet, werd geleid, en waarvan de baten even eens aan de kerkbouw ten goede zullen komen. Artsen: Dokter J. M. van Dijk, Achter weg 6, tel. 3134. Geruisloze taptoe op de Grote Markt Stomverbasd bleven talrijke nachtelijke wandelaars vrijdagavond omstreeks half twaalf op de Grote Markt in Haarlem staan om een op het eerste gezicht ietwat vreemde vertoning te aanschouwen. Op fluitsignaal marcheerden enige groepen zwijgende mensen uit verscheidene zijstra ten op naar het middelpunt van de Bavo- stad. Ongetwijfeld zullen de omstanders niet hebben begrepen, dat het hier ging om de voorbereiding van de komende „Tap toe Unique". Omdat telkens weer naar nieuwe mogelijkheden moet worden ge zocht om de taptoe te doen slagen heeft men dit keer zeer moeilijke figuren ont worpen, die een terdege voorbereiding ver eisen. Daarom was besloten de taptoe eerst eens zonder muziek te proberen. Bijna alle korpsen hadden acte de présence gegeven; slechts een korps uit Oss ontbrak, omdat de reis naar Haarlem te veel tijd in beslag zou hebben genomen. De geruisloze taptoe stond onder leiding van de heer B. van der Peijl. Zijn assistent, de heer G. W. Soomers. vertelde ons de heer Van der Peijl had het te druk met zijn taptoelegioen dat het zonder muziek eigenlijk maar een dro ge beweging was. „We hadden het natuur lijk liever maar meteen grootscheeps met muziek gedaan", zei hij, „maar ik denk niet, dat de omwonenden dat prettig ge vonden zouden hebben". Het late tijdstip was uitgekozen om zo weinig mogelijk last te hebben van het verkeer en van de voor bijgangers, die ondanks het nachtelijke uur toch nog in vrij grote getale aanwezig waren en zichtbaar genoten van dit vreem de kijkspel. De deelnemers aan de taptoe hadden kennelijk last van de kou, wat wel bleek uit het veelvuldig trappelen, dat beslist niet alleen uit ongeduld was. In het begin marcheerden de korpsen nog wat onwen nig. Op den duur ging het echter beter; de vier leiders waren in ieder geval niet on tevreden. Heel wat politie-agenten waren op de Grote Markt aanwezig om het schaar se verkeer in goede banen te leiden. Naar wij vernemen heeft het echtpaar Van Steyn, dat onlangs bij gebrek aan woonruimte 42 nachten op het politiebu reau aan de Smedestraat heeft geslapen en vervolgens enige nachten in een winkel portiek aan de Grote Houtstraat heeft doorgebracht, een woning kunnen vinden. Na veel moeite heeft de heer Van Steyn door eigen initiatief van de eigenaar van een woning aan de Camphuysstraat in Haarlem een bereidverklaring gekregen en daar hij in het bezit was van een huur- machtiging, de zogenaamde „blauwe kaart", had het Gemeentelijk Huisvestingsbureau er geen bezwaar tegen, dat het echtpaar in deze woning zijn intrek nam. De heer en mevrouw Van Steyn. die twee kinderen hebben, hebben vier kamers tot hun be schikking. de grootste is er twee G. v. W. Het symfonieorkest „Haerlem" gaf vrij dagavond in de grote zaal ^-an het Haar lems Concertgebouw de uitvoering van een zeer belangwekkend programma. Men ach- te het vooral niet gering voor een ensem ble van amateurs de begeleiding te verzor gen van een zo kwetsbaar werk als het Vioolconcert van Mendelssohn en zich te wagen aan een vergeten symfonie van de Noorse componist Svendsen, om slechts deze hoofdnummers van het programma te noemen. Zulke waagstukken zouden tot hopeloze mislukking gedoemd zijn, indien niet een doorgewinterd vakman de verant woordelijke leiding had en maanden van ernstige studie, en ook het algemeen be sef der draagwijdte garanties waren voor een behoorlijk resultaat. Marinus Adam. de dirigent van „Haerlem", weet wat hij van zijn orkestleden mag vergen, maar hij eist dan ook het uiterste. Het resultaat van deze avond gaf hem gelijk, want de ongemene krachtsinspanning leidde tot een beheerst musiceren, waar men onbe vangen n met genoegen naar kon luiste ren. De jeugdige vioolvirtuoos Jean Louis Stuurop kon zich ongeremd laten gaan in zijn vertolking van het meesterlijke con cert van Mendelssohn. Dit betekend dan, dat wij het beroemde concert te horen kre gen, gespeeld met een argeloze natuurlijk heid, die voor een groot deel de waarde van het werk vermag te dienen. Wie er de expressie te dik wil opleggen kan het doel wel eens voorbijschieten. Maar Stuurop is een te gezond-muzikale knaap om zich aan pathos te buiten te gaan. En de technische gaafheid van zijn spel deed de rest. Behalve dan dat Adam met het orkest de taak van de solist keurig aan vulde. Ik denk bijvoorbeeld aan de mooi evenwichtige houtblazers-passages in het eerste deel en aan de pétillante ontwikke ling van het them i door het „hout" in het derde deel. Maar vooral te prijzen was de beheerste aanpassing van het complete ensemble, waarbij de zuivere stemming van de strijkers opvallend was. Adam deed er goed aan de Tweede Symfonie van Svendsen in studie te hebben genomen. Wel is het begrijpelijk, dat deze muziek, wegens een paar verbleekte momenten, uit het repertoire der grote orkesten verdwe nen is, maar zij heeft ook nog veel belang rijks te vertellen en wekt op menig punt een atmosfeer, die de charme van Grieg's kunst nabij komt, terwijl zij vormtechnisch diens werk wellicht overtreft. Intussen is deze symfonie een dankbaar werk voor alle groepen van het orkest, de blazers niet het minst. De mooie aanhef van het andan te door de hoorn, voortgezet door klarinet, dan door cello en verder door fluit en hobo, was daarvan een fraai staaltje, evenals in het intermezzo de overwegende rol van de fluit in de geestige trekjes van de fagot. Doch vooral trof ons de interessante the maverwerking in het eerste allegro, waar in strijkers, houtblazers en het „koper" behoorlijk aan hun trekken komen en de muziek geen inzinkingen kent. Adam had het concert laten openen met Boïeldieu's ouverture, tot diens opéra-co- mique „Jean de Paris", waarmee deze com ponist in 1812 zijn reputatie vestigde, die later slechts overschaduwd werd door het grote succes van zijn „La dame blanche". Ook dit bleek een dankbaar stuk uit het oude repertoire, dat in zijn klassieke klaar heid, zonder jacht op Rossiniaans bravour- effect, ongerept zijn waarde behoudt. Ten slotte kon men met bijzonder genoegen luisteren naar Fauré's zeer gedistingeerde „Pavane voor orkest en koor", uitgevoerd met medewerking van het eveneens onder leiding van Marinus Adam staande ope rakoor „II Trovatore", dat zijn vocale taak in dit nobele werkje zeer beschaafd ver vulde. De solofluitist wist zich bijzonder te onderscheiden met zijn dankbare par tij in de Pavane. Alles tezamen een zeer geslaagde avond van „Haerlem", die een extra compliment aan dirigent Adam ten volle waard is. Jos. de Klerk Dal een .schoolgemeenschap geen fictie behoeft te zijn is vrijdagavond door de leerlingen van het Jac. P. Thijsselyceum in het Heemsteedse Minerva-theater be wezen. Een kleine honderd leerlingen was actief betrokken bij de gebeurtenissen, die zich op het toneel afspeelden in de vorm van sketches, korte voordrachten, bal letjes, zang en illusionistische aangelegen heden, welke werden opgediend met zo veel zin voor oorspronkelijkheid en hu mor, dat de lach niet van de lucht is ge weest. Min of meer verdwaald heb ik een deel van de voorstelling bijgewoond. De convocatie liet zich namelijk niet over het karakter van het programma uit en het verluidde dat er een toneeluitvoering op stapel stond in een andere dan de moeder taal. Wel, er is zeker niet de hele avond Nederlands gesproken, maar het serieuze toneel dat ik had verwacht, bleef uit. Ik moet zeggen dat het geen bezwaar was. De kleinkunst en variétévoorstelling, wel ke het Thijsselyceum daarvoor in de plaats offreerde, was wel zo geestig, dat ik mij best heb vermaakt. Diep kan men natuurlijk niet op de vertoonde zaken in gaan. Wel is het oorbaar vast te stellen dat er heel vrijmoedig werd geacteerd en er een vaart in de voorstelling zat, die wijst op een heel gedisciplineerde voorbe reiding, een zeer belangrijk punt, wan neer het erom gaat een zo gemeleerd pro gramma af te werken. Er werden wel eens erg gewaagde stunts vertoond. Een klas sieke dans op jazz-muziek moge dan heel contrasterende effecten oproepen, de dans kunst wordt er niet mee gediend. Een koekoeksei in een lijsternest..Dat is zo'n persiflage op de opera, notabene door drie leraren bedreven, van een heel wat on schuldiger karakter. Zij oogstten een dave rend succes. Misschien ook al omdat zij ermee aantoonden dat de docenten ook tot de schoolgemeenschap gerekend willen worden. Ja, het was een allergenoegelijkst pro gramma. P. W. Franse De n.inister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, heeft vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan Van Herwaarden's kalkzandsteenfabrieken n.v. te Hillegom. De minister was onder meer vergezeld van de secretaris-generaal van zijn ministerie, dr. A. H. Günter. De burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, was mede ter begroeting aanwezig. Nadat de fabrieksdirectie de minister had ontvangen, gaf de heer J. A. van Her waarden sr., president-directeur, een uit eenzetting over de huidige stand van za ken in de kalkzandsteenindustrie in ons land en over de nieuwste produktiemidde- len. die in de Hillegomse fabriek worden ontwikkeld. Als primeur werd minister Witte een grote kalkzandsteen getoond, die zestien normale kalkzandstenen kan ver vangen. Minister Witte maakte met zijn gezel schap een rondgang door de fabriek, waar bij uitgebreide inlichtingen over de pro- duktie werden gegeven. Na afloop van de bezichtiging heeft de minister verklaard, dat hij en zijn medewerkers zeer onder de indruk waren van d^ -roduktic van deze onderneming. Hij noemde het aandeel van de Hillegomse kalkzandsteenfabriek in de woningbouw zeer belangrijk. Ir. Witte wees op het grote belang, dat moet wor den toegekend aan het zo goedkoop en zo goed mogelijk bouwen, hetgeen echter al leen mogelijk is indien in de kalkzand steenindustrie efficiënt wordt geprodu ceerd. De minister sprak de hoop uit, dat ook in idere bedrijfstakken van de bouwnijverheid naar een soortgelijke effi ciency zal worden gestreefd. Hoe lager de produktiekosten zijn, hoe beter de huizen zullen worden. Hervormde jeugdraad Woensdag zal cle Hervormde Jeugdraad een bijeenkomst houden in de grote zaal van Treslong. Het radio-ensemble „Vrij en Blij" en de Christelijke Gymnastiekvereni ging Jahn verlenen medewerking. GEBOREN: Mathilda Gaziena, d. v. L. G. v. d. Beek en M. G. Aangeenbrug; Adriana Johanna, d. v. Stigter en J. J. de Jong; Evert Jan, z. v. W. A. Huisman en M. de Kruijff; Edith, d. H. J. Gabel en H. C. de Wagt; Gregorius Wilhelmus Nicolaas. z. v. P. G. v. d. Voort en P. A. Rutten; Fredericus Adrianus, z. v. J. G. Pijnakker en M. P. Seijsener; Johannes Simon Cornelis, z. v. C. J. Witteman ~n J. M. Lommerse. ONDERTROUWD: J. L. M. v. d. Meijs en A. Chr. Wittemari; P. A. Zuiderduin en M. A. E. v. d Graaf. GEHUWD: H. Doornebal en G. Vledder; F. v. d. Linden en J. H. de Jong. OVERLEDEN: J. v. Boxel, 67 j.; J. M. Arents, vr., 92 jaar. Ned. Chr. Vrouwenbond In de consistorie der Hervormde kerk kwam de afdeling Zandvoort van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond vrijdag avond bijeen om te luisteren naar mevr. W. Bruins Slot-Chardon uit Aerdenhout, die sprak over „Het evangelisatiewerk in de volkswijken van een grote stad". Na door de presidente, mevrouw Wes- selius, te zijn ingeleid, zeide spreekster, dat men van haar geen werkelijke lezing moest verwachten, maar slechts een greep uit haar herinneringen, die zij in haar tienjarige praktijk in een der volksbuurten van Den Haag opdeed. Klein begonnen in een oud, vervallen clubhuis, had zij al spoedig een jeugdkring opgebouwd van 250 kinderen. Toen na een jaar de vereniging, waarvoor zij werk zaam was, het financieel niet meer aan kon, werd aansluiting gezocht bij de stads evangelisatie der Hervormde kerk. Van toen aan ging het steeds vooruit, er wer den clubs gevormd, het clubwerk groeide uit tot huisbezoek, daarna volgde een kin- derkerk en thans is er in deze buurt zeer veel veranderd. Men telt er thans drie clubhuizen en twaalf vaste krachten. Liefde en enthousiasme voor haar werk sprak uit de woorden van mevrouw Bruins Slot, toen zij verhaalde van de vreugde en van het leed bij haar moeilijke arbeid ondervonden en van de tragiek, die zij in vele gezinnen ontmoette. Met foto's illustreerde de spreekster haar boeiend verhaal. Gemeenteraadsvergadering De eerstvolgende vergadering van de raad der gemeente Zandvoort is vastge steld op dinsdagavond 23 april. Nieuws in het kort Reddingsbrigade vergadert De Zandvoortse reddingsbrigade zal haar jaarvergadering houden op dinsdag 2 april in hotel Keur. De agenda vermeldt bestuursverkiezing, daar de heren J. G. Bisenberger, voorzitter, K. C. van der Mije, penningmeester en A. Bos, commis saris, periodiek aftreden. Het zomerpro- gramma en de komende bondsstranddag in Zandvoort zullen besproken worden. Viering eerste mei Op uitnodiging van de afdeling Zand voort van de Partij van de Arbeid zal de burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molendijk, ter gelegenheid van de 1 mei-viering op een avondvergadering een rede uitspreken. De bijeenkomst zal gehouden worden in Monopole. Op de in de hal van de school gehouden jaarvergadering van de Christelijke Natio nale Schoolvereniging „School met de Bij bel" te Lisse heeft het bestuur meegedeeld, dat de plannen voor een kleuterschool steeds vastere vorm aannemen. Weliswaar zal de stichting van een permanent gebouw de eerste jaren nog niet mogelijk zijn, maar men is met het gemeentebestuur in onder handeling over het plaatsen van een hou ten gebouw. De voorzitter, de heer A. T. de Weerdt, zeide in zijn openingswoord, dat het aan tal leerlingen stijgende is. Men telt nu 216 pupillen. De secretaris, de heer J. J. Bos vermeld de in zijn jaarverslag, dat nu zes leerkrach ten aan de school zijn verbonden. Er is ook een moedercommissie ingesteld, die zich bezig houdt met de naailessen der kinderen. Nadat de penningmeester, de heer L. G. Faas verslag had uitgebracht werden bij de bestuursverkiezing gekozen de heren C. v. Rijssel (Chr. Geref. Kerk), G. de Jong (Gereformeerde kerk art. 31) en C. Hors man (Gereformeerde Kerk). Na de pauze hield de heer Horsman een causerie over „De ouders en de school", waarin hij op merkte, dat de ouders hun taak gedeelte lijk overdragen als ze hun kinderen naar school sturen. Er moet een goede wissel werking blijven tussen ouders en school. Onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdgemeenschap wordt van 2(5 april tot 26 mei een actie gevoerd, waarmee gelden worden ingezameld om de Hongaarse jon geren in de Oostenrijkse kampen in staat te stellen het voor hen noodzakelijke on derwijs te volgen, zodat zij zich een plaats in de vrije westerse wereld kunnen ver werven. Aan de actie „Toverbal" zullen de bjj de Nederlandse Jeugdgemeenschap aangesloten organisaties meewerken: vier miljoen toverballen vier in een doosje van één gulden zullen worden verkocht, hetgeen een opbrengst van een miljoen gulden oplevert. Ken nest met ooievaars op het dak van een hut in Andalusië. De heer Jan P. Strijbos hoopt veel nesten te vinden. (ADVERTENTIE) 99 99 HAARLEM: Artsen: Men raadplege telefonisch firma Mathot, tel. 11990. Dierenartsen: J. P. Westerman, Leidse- vaart 74, tel. 12111. Apotheken: Apotheek J. Krijnen, Ek sterstraat 100, tel. 25860; Apotheek Be- gemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Apotheek Van Rijn, Kleine Hout weg 15, tel. 10539. HEEMSTEDE: Artsen: R. J. P. Muller, Raadhuisplein 6, telefoon 36550 en J. J. van Luin, Bron- steeweg 76, telefoon 34445. Wijkverpleging: Zr. L. Dudok van Heel. Jac. de Witstraat 9, telefoon 34673 (en in de week van maandag 1 tot en met zaterdag 6 april, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, telefoon 38197 (en van za terdag 30 maart tot en met vrijdag 5 april, des avonds na zes uur). HILLEGOM: Artsen: Dokter H. F. ten Hoopen, Sta tionsweg 2, tel. 5417. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: Dokter Nanninga, tel. 6220. Nicuw-Vennep: Dokter Van der Weg, tel. 280. Badhoevedorp: dokter Sabel. Zwa nenburg (ook Halfweg): dokter Rijn- dex-s. Amsterdamsestraatweg 60, tel. 593. BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, tel. 23449. Over- veen. Dokter P. M. Wijkmans, Juliana- laan 130, Overveen, tel. 10071. Aerden hout: Dokter W. E. Ulrici, Spiegelen- burghlaan 20, tel. 27888. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698; zuster H. J. G. Lugthart, Anjelie renlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zus ter W. Stuiver, Eikenlaan 1, Bennebroek, tel. 02502—618. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 6 april voor spoedeisende gevallen geopend de Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-Station, tel. 025608249 en de Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98. Heemstede, tel. 38197 (ook voor Aerden hout). ZANDVOORT: Artsen: Dokter P. Vijlbrief, Hogeweg 43, telefoon 3355. Wijkverpleegsters: Zr. A. Langeveld, Gasthuishofje 27, telefoon 2720. Verloskundige: Zr. G. Bokma, Tolweg 6, (elefoon 2816. Apotheken: De Zeestraat-apotheek, M. J. Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073. Zondag 31 maart de ge hele dag geopend en in de week van 1 t/m. zaterdag 6 april óók des avonds na 7 uur. Echter uitsluitend voor dokters recepten en spoedgevallen. BENNEBROEK: Artsen: Dokter F. de Graaf, Rijksstraat weg 53, tel. 300. Wijkverpleegster: zus ter W. Stuiver, Eikenlaan 1, tel. 618. HALFWEG: Artsen: Dokter Rijnders, Amsterdamse straatweg 60, tel. 593. LISSE: Als Fraunhojer 103 was geworden had hij er nog van kunnen horen: dub belsterMaar Joseph von Fraunhojereen Duitse natuurkundige die in 1826 al overleedheeft van de tweevoudigheid van Spica nimmer ge hoord. Hoewel hij niet oud werd - 30 - is zijn naam onsterfelijk in de astro- nomie: naar hem zijn de donkere lijnen genoemd (omdat hij ze ontdekte) die soms voorkomen in het spectrum waarin men het licht van zon of ster kan ontleden. Zulke donkere lijnen (wijzend op het „achter houden" van licht) ver toont ook het spectrum van de ster die op bij gaande foto als grootste schijf is afgebeeldhet geen hier wil zeggen dat zij de helderste is van de sterren in dit sterren beelddat Maagd heet. U ontmoet de Maagd als u uw oog op een van deze maneschijnloze eind-maart-avonden laat reizen van het zenith het toppuntrecht boven uw hoofd) tot op de zuid oostelijke horizon. On derweg hebt u danlaag boven de kimt een hel dere ster aangetroffen; dit is de betrokken Spi- ca - Arabisch voor: ko renaar. Deze Spica nu blijkt een dubbelster te zijn. Niet dat zulks in een te lescoop te zien is, ook al tuurt u nog zo. Maar de zogeheten absorptielij- nen in haar spectrum wijzen daarop en die wijzen op nog meer. Dat „meer" is in 1890 ontdekt: de donkere lij nen in Spica's spectrum bewogen. Ze schoven naar links en ze schoven terug naar rechts. Heel langzaammaar heel on miskenbaar. Vier dagen deden ze over zo'n re- tourreis. En daaruit bleek wat er met Spica aan de hand was: er was sprake van 'n dubbelster. Twee zonnen dus die blijkbaar om elkaar heen draaien en wel juist in onze ge- zichtslijnzodat de een de ander telkens ver duistert („licht achter houdt"). Dit alles met een snel heid die blijkbaar per mitteert dat om de vier dagen de oude toestand terugkeertmet andere woorden: Spica A en Spica B lopen eens in de vier etmalen om elkaar heen. Die korte omlooptijd op haar beurt wijst er op dat de twee sterren zich bijzonder dicht bij een moeten bevinden anders zou hun bewe ging ten opzichte van el kaar trager verlopen en dus langer duren - men vergelijke bijvoorbeeld de tijd die de aarde no dig heeft voor een om loop om de zon: 365 et malen. En dat allemaal ont dekt en beredeneert men uit de waarneming van een dimensieloos licht puntje aan de hemel waar u en ik met onze blote ogen niets aan zien Verduistering van tien mille. De ar rondissementsrechtbank te Dordrecht heeft de 9-jarige Werkendammer G. V., schrijver bij de directe belastingen, veroordeeld tot tien maanden wangenisstraf, wegens ver duistering van een bedrag van tienduizend gulden ten nadele van het waterschap te Werkendam, waaraan hij als secretaris-pen ningmeester verbonden was geweest. Ankerwerk. De huis-aan-huiscollecte en de straatcollecte, die in de week van 18 tot en met 23 maart werden gehouden ten behoeve van het Ankerwerk in de Lange Margarethastraat. heeft 1.678.32 opge leverd. Ouderavond. Dinsdagavond 2 april zal in de Vondelschool te Aerdenhout een ouder avond worden gehouden. De heer D. M. van Willigen, rector van het Jac. P. Thijsse- Lyceum te Overveen, zal een causerie hou den over de moeilijkheden en problemen, die voorkomen bij de keuze van voortgezet onderwijs. Wijziging: spreekuur. De burgemeester van Heemstede zal in plaats van maandag 1 april op dinsdag 2 april spreekuur houden. Soefi-beweging. Dinsdag 2 april houdt de Soefi-beweging Haarlem een bijeenkomst in restaurant Brinkr ann, Grote Markt, waarop Louis Hoyack zal spreken over „In welke vorm is het Godsbegrip tegenwoordig nog aanvaardbaar'. Verdacht van diefstal. Als verdacht van diefstal van ongeveer drieduizend kilo gram zwaar ijzer, ter waarde van duizend tot vijftienhonderd gulden, heeft de Haarlemse recherche een viertal personen aangehouden van 22. 23, 28 en 32 jaar. Het ijzer was in de nacht van 8 op maart gestolen van een werf in de Waarderpolder. Bromfietser in ziekenhuis. Op de hoek van de Pladellastraat en de Diederickstraat in Haarlem-oost is vrijdagavond een zesen twintigjarige bromfietser uit Heemstede tegen een auto gereden. Met een hersen schudding en schaafwonden is de Heem- stedenaar naar .en ziekenhuis vervoerd. Een twaalfjarige jongen, die bij de bromfietser op de duo zat, bleef ongedeerd. In de sloot. Voor de tweede keer in deze week is een vrachtauto in een sloot van de Waarderpolder te Haarlem gereden. Vrijdagmiddag reed een auto bij een brug in de Waarderweg in het water. Met een kraan van een bedrijf uit de omgeving is de auto op de weg getrokken. Het verkeer had drie kwartier vertraging. ADVERTENTIE A M STFRI» VMS KV AA R T ?0 1 KI i 110 >3

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19