Kerkdiensten Dierenbeschermers ontsteld over hoge proceskosten ZATERDAG 30 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Perspectieven voor rustiger toekomst van Haarlemse vereniging Moeilijke verificatie Tevreden Vergoedingen aan tand artsen in Haarlem Veel fictie Volk in gisting Boeiende verveling Diabolisch Vogelvrij Anekdote Russisch Reprises Scheepvaart DE BEURS van gisteren AMSTERDAM NEW YORK Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 25 tot en met 29 maart 9 Wanneer de goede voornemens om de rust in de vereniging tegen het mishan delen van dieren voor Haarlem en om streken te doen weerkeren door een groot aantal leden ook in de naaste toekomst even krachtig zullen blijken als op de vrijdagavond in „De Leeuwerik" gehou den jaarvergadering bestaat er inderdaad een redelijke kans op een verbetering der verhoudingen. In dat opzicht komt lof toe aan de voor zitter der vereniging, de heer A. Quaker- naat, die de vergadering behoedzaam leid de, en aan de vooraanstaande vertegen woordigers van de zogenaamde oppositie, de heren B. H. C. J. van Oosterhout en D. W. van Brouwershaven, die zich moeite hebben gegeven de tegenstellingen niet te zeer op de spits te drijven, hetgeen overi gens vergemakkelijkt' werd door de om standigheid, dat degenen wier beleid het meest bestreden werd, niet meer achter de bestuurstafel zaten. Dat maakte in zekere zin de bespreking van het bestuursbeleid tot een onwerkelijke aangelegenheid. Het was dus een overwegend rustige ver gadering, veel rustiger dan men het in jaren heeft meegemaakt, met uitzondering dan van de twee weken geleden gehouden buitengewone ledenvergadering, waarop nieuwe statuten en een nieuw huishoude lijk reglement werden vastgesteld. Maar voor die „werkvergadering" waren er slechts 43 leden gekomen, voor de ver gadering van gisteravond ongeveer hon derdzestig. Natuurlijk waren er ook weer de onver mijdelijke interrupties, de hilariteit en het demonstratieve applaus, hetgeen op het nog steeds bestaan van twee kampen duid de, evenals van tijd tot tijd opduikende haarkloverijen. De scheidslijnen vervaagden enigszins toen bij het financieel verslag, waarover de heer W. B. Engelenberg een voortref felijk rapport uitbracht, de proceskosten ter sprake kwamen. Daaruit bleek, dat niet voor ruim negen, maar voor ruim tien mille in de afgelopen twee jaren ver- procedeerd waren: het verschil was een ge volg van een simpele telfout. Het vroegere bestuur heeft daarbij maar liefst voor rond f 6500,— aan advocaten betaald (waarvan slechts ruim vierhonderd gulden door de vroegere jurist-voorzitter in rekening werd gebracht) en de oppositie rond f 3800, Het totaal vormde niet minder dan 85%) van de ontvangen contributies. Drie spre kers (de heren Th. A. Kamminga Bruijn, Van Brouwershaven en Van Oosterhout) spraken zich dan ook uit voor een motie, waarin van het bestuur werd verlangd, dat zij alle middelen in en buiten rechten te baat zou nemen om deze bedragen terug te vorderen van de vroegere bestuursleden. Mr. J. H. J. Simons stelde daarop, dat hij enerzijds wel begreep, dat deze motie voortkwam uit de algemene afschuw van de processen, maar dat zij anderzijds de kiem van nieuwe processen, waarvan de uitslag twijfelachtig is, in zich draagt, wes halve hij de vergadering met klem ried de strop te nemen en daarmee een streep onder het verleden te zetten. Een goede raad, welke door een zeer grote meerder heid werd opgevolgd. Aan het verslag van de verificatiecom missie ontlenen wij nog, dat met name de reconstructie van de rekening over 1955' uitermate moeilijk, zo niet onmogelijk was geweest. De commissie laat het overigens aan de ledenvergadering over om te be slissen of een kostbaar accountantsonder zoek zal worden ingesteld. In elk geval be veelt zij dringend aan te voorzien in de administrateursfunctie. De oorzaken van het verlies van 26 mille over 1956 zijn moeilijk na te gaan, het over 1957 geraamde verlies van elfduizend gul den acht de commissie geflatteerd. Het bestuur zal voldoende aandacht dienen te hebben voor het drukken der kosten en niet herhaaldelijk een beroep op de re serves en de effecten dienen te doen. Als voorbeeld van minder gewenste uitgaven werden de vijf edities van het verenigings orgaan Varia genoemd, welke f 1700, hadden gevergd. Evenzeer ondervond de overdracht van zesduizend gulden aan het Vogelrampenfonds critiek, hoewel voorzit ter Quakernaat de gang van zaken toch wel wist te verduidelijken. Bij de bespreking van het jaarverslag en het bestuursbeleid stelde de heer Van Oosterhout uitdrukkelijk:, dat hij tevreden was over wat het huidige bestuur had' ge presteerd. De commissie van bijstand heeft prettig met het bestuur samengewerkt en spreker geloofde, dat men nu op de goede weg is. Intussen had de voorzitter in zijn openingswoord niet verheeld, dat het be stuur zich gegriefd voelde over het rap port. dat de commissie van bijstand aan de leden had gezonden. Omgekeerd formu leerde de heer Van Brouwershaven be zwaren tegen de door het bestuur gevolgde procedure van de agendavaststelling. Na dat de heer Quakernaat dit uit tijdnood had verklaard attaqueerden de partijen elkaar op dit punt niet meer. Ook omtrent het asielbeleid en het op treden van de asielbeheerder sprak men in grote liinen in waarderende termen, al ontbraken op dit punt natuurlijk allerlei grotere of kleinere kwesties in al of niet opgeblazen omvang niet. De heer Van Brouwershaven bepleitte krachtig de bouw van een nieuw asiel bui ten de stad; de voorzitter wees erop, dat men daarbij moest afrekenen met de my the, dat de vereniging anderhalve ton aan effecten bezit, in feite is de portefeuille 87 mille waard. Verder gaf de voorzitter een verklaring voor de vertragingen, waar aan de verbeteringen van het dierentehuis aan de Ridderstraat onderhevig zijn. Van de zijde van het Tandheelkundig centrum van de vereniging van Haarlemse ziekenfondsen, dat praktijk uitoefent in gebouwen aan de Nieuwe Gracht, Hunze- straat en Nicolaas Beetsstraat te Haarlem, deelt men ons mee, dat als patiënten zich tot deze centra wenden, zij geen extra- kosten behoeven te betalen. De situatie Wij ft zoals zij was. Wenden patiënten, die aangesloten zijn Wj een ziekenfonds, zich rechtstreeks tot tandartsen, dan zijn zij de gebruikelijke ver goedingen schuldig met ingang van 1 april. De positie van een oud-bestuurslid, dat voor asielvraagstukken als de persoonlijke adviseur van de voorzitter optreedt „Door de voordeur eruit, door de achter deur erin", zei een der opposanten ont moette nogal wat bedenkingen, die hun hoogtepunt vonden bij de bespreking van de kandidaten voor de bestuursverkiezing. Er werden bezwaren ingebracht tegen deze kandidaat op grond van moeilijkheden van de betrokkene in een andere vereniging, hetgeen tot een nogal onverkwikkelijke woordenwisseling aanleiding gaf. Bij de bestuursverkiezing bleken vier kandidaten van het bestuur en vier van de oppositie de absolute meerderheid van stemmen te hebben behaald, namelijk de heren K. J. Aanstoot, M. G. Beukenkamp, A. J. van der Hoeven, A. Quakernaat, W. Bierens de Haan, B. H. C. J. van Ooster hout, J. Wilkes en mevrouw U. C. C. Wes- seling-Versfelt. Eén vakature dient dus nog te worden vervuld. Om kwart voor één 's morgens sloot de heer Quakernaat de vergadering. De be handeling van de agenda waarop onder meer de begroting voor dit jaar voor komt wórdt binnenkort op een vervolg- vergadering voortgezet. ZONDAG 31 MAART 1957. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Ds. J. Heidinga. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerks- plein. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. G. J. Waar denburg. 7: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zomer- kade. 10: Ds. R. Bijl. Bakenesserkerk, Vrou westraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. E. van Epen. 10.30: Jeugddienst. Ds. H. Boerlijst, van Den Haag. 4.30: Padvindersdienst. Ds. W. M. van Asperen. 7: Ds. W. M. v. Asperen M.m.v het „Bach-Ensemble" o.l.v. George Robert. Uitvoering van Cantate 106, van J. S. Bach. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacob- straat. 10.30: Prof. Dr. W. Banning, van Drie bergen. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. K. Spaans. 10.45: Dhr. J. de Vries, Hulppred. van „Meer en Bos". Aula Chr. Lyceum, Emmakade. 10.45: Dr. G. Snijders. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. E Pot. Janskapel, Jansstraat 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord. Molenaerstraat 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. Feijten. West, Leidsestraat 10: Dhr. J. Geursen. Centrum. O. Groenmarkt 10: Dhr. F. Braaksma.Eglise Wallonne, 10 h. 30: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Ev. Gemeinde, Waalse Kerk, Mittwoch 3 April, 20 Uhr: Bibelstun- de. Christian Science, First Church of Christ, Scientist. Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag Lange Veerstraat 16 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bidstond. The Bethel Pente costal Temple Inc., Voorhelmstraat 3. geb. „Beth-El". 3: Evangelisatiedienst. Evange list E. Ch. Hermes. Dinsdag 7.30: Bidstond. Br. N. A. Matray. Donderdag 2: Zustersa- (Li do). Het thans vijf jaar bestaande Lido-theater vertoont deze week de film „Battle Hymn" gebaseerd op de levensge schiedenis van de Amerikaanse oorlogs vlieger en dominee Dean Hess. Bij een bombardement in Duitsland liet Hess door hapering van het mechanisme een bom vallen op een kindertehuis. Zevenendertig kinderen kwamen daarbij om. Dit onge lukkig gebeuren bleef hem steeds bij. Hij had zich als vliegende dominee een repu tatie in de States verworven, maar terug uit de oorlog kon hij de mensen niet meer „pakken". Het was of hij onder de last ge bukt ging van het door hem in Duitsland gestichte onheil. Hij meldde zich weer bij de luchtmacht, toen de oorlog in Korea uitbrak. Men vertrouwde hem daar de op leiding van de Koreaanse piloten toe. Hess werd zo getroffen door het leed van de Koreaanse weesjes, die hij onder de ellen digste omstandigheden ontmoette, dat hij zelf een organisatie op touw zette om de kinderen op te vangen en een veilig onder komen te verschaffen. Hij slaagde er zelfs in ze, bij de evacuatie van Seoel, te doen verhuizen naar een eilandje voor de kust van Korea. Op dat eilandje stichtte hij een tehuis, dat thans reeds over de zeshonderd kinderen, telt. In grote trekken houdt dê ïilm zich aan de hier ppgesomdë 'feiten. Dat ze rijkelijk sentimenteel is zal mèn voor een groot deel pxoeten verklaren uit het Amerikaanse levensgevoel, dat veel minder beheersing aan de dag legt dan de Nederlander gezond acht. Ook de romance, welke in de film is verwerkt, schijnt ten enemale voorschrift. Ze steunt nergens op feiten. Men kan daar tegen zijn bezwaren laten gelden en er mede door vaststellen, dat „Battle Hymn" omdat ze een documentaire basis mist al te duidelijk speelfilm is geworden, waarin de fictie minder effect heeft dan werd ver ondersteld. Op zichzelf is het levensverhaal van kolonel Hess de moeite waard om ex- kennis van te nemen. Dat strekt de film tot voordeel. Het Lido-theater heeft in de afgelopen vijf. jaar de Haax-lemmers dikwijls een programma voorgezet van films, die in de ontwikkeling der cinematografische kunst meetellen, zoals blijkt uit de titels, welke wij voor u noteei'den. Men vindt daai'- onder films als Marcelino, On the water- fi-ont, Manon van de Bronnen, Geneviève, De wrede zee, The quiet man. Voor de toekomst staan ons nog interessante ver toningen te wachten. Zo zijn voor de ko mende programma's geprojecteerd de films over Lindbex-gh en Fokker* de Engelse re constructie van de ondergang van de „Graf Spee", de films Giants en Baby doll, Inter lude en Old man and the sea. (Cinema Palace). IJet vertrek van de Engelsen uit India en Pakistan vormt de achtei'grond van de film „Bho- wani kruispunt". De opwinding, die deze gebeurtenis, bij de inheemse bevolking veroorzaakt, heeft ï-egisseur George Cu- kor op niet onverdienstelijke wijze door middel van de filmtaal geregistreerd, waarbij hij als aanleiding een verhaal heeft genomen van een Anglo-Indisch meisje (Ava Gardner), dat zich noch bij de Engelsen, noch bij de Indiërs thuis- voelt. De liefde brengt haar eerst in de armen van een, eveneens Anglo-Indische, stationschef, vervolgens van'een rasechte en tenslotte van een Engels kolonel (Ste wart Granger). Als ac'ntex-grond is er de dreiging van een fanatieke opstandeling, die een reeks van overvallen uitvoei-t, waarbij het meisje betrokken x~aakt door haar relaties met de Sikh. Het werkelijke drama is echter de wanordelijke toestand in het India van 1947 met de onzekerheid over de toekomst en het is deze stemming, die Cukor op boeiende wijze heeft weten vast te leggen, waarbij men de enigszins oppervlakkige wijze waai-op het probleem van de Anglo-Indiërs is behandeld, maar voor lief moet nemen. (Studio). De weinigzeggende Ne derlandse titel „Leve de Jantjes" dekt een zeer behartigenswaardige film-satire over het leven op een Amerikaans marine- transportscheepje in de Stille Zuidzee „varende van het eiland Verveling naar het haventje Apathie via de x-oute Een tonigheid". Zo drukt althans de hoofdper- soon, de eerste officier Roberts, zijn me ning over de bestemming uit. En hij loopt zich constant te verbijten omdat hij geen overplaatsing in actieve dienst kan krij gen. Zijn positie is meer die van een stoot- blok tussen een balorige bemanning en een kapitein, die in zijn streven naar po- si tieverbetering bepaald karikaturaal is geworden. Op allerlei bijzonder vermake lijke manieren toont de film echter aan hoe onontbeerlijk deze half-medeplichtige, half het gezag vex-tegenwoox-digende figuur op dat schip is, geadviseerd door een be minnelijke scheepsax-ts en een bijzonder luie, maar fantasiex-ijke wasserijchef. De regisseurs John Ford en Mervyn LeRoy zijn ex-in geslaagd deze film over vex-veling een vaart te geven, waardoor zij de toe schouwer geen ogenblik verveelt. Dat heb ben zij voox-al bex-eikt door de uitwassen ei-van op een vermakelijke manier te ac centueren. Maar bij alle kolder hebben zij de sfeer van een matrozen-samenleving, op zoek naar verstrooiing bij een uiter mate taaie plichtsvervulling, zo goed ge raakt, dat het zeer zeker ook een ernstige film is geworden. (L u x o r). Laurence Oliviers verfil ming van Shakespeare's koningsdrama „Richard de Derde" is bij gelegenheid van haar Amsterdamse première eind vorig jaar door onze filmredacteur uitvoerig be- spi-oken. De bezwaren, die hij toen formu leerde, kunnen wij goeddeels onderschrij ven: het is allemaal teveel gefotografeerd toneel en bijna nergens autonome film geworden. Olivier heeft enei-zijds alle recht doen wedervai-en aan Shakespeare (die hij dan ook op de voet volgt), maar ons ander zijds toch ook een zo duur en indi-ukwek- kend-mogelijk kijkspul willen voorzetten, een orgie van pracht en praal, waarin de sobere en sombere dramatiek van het zich voltrekkende noodlot bij voortduring dreigt te verdrinken. Laurence Olivier's vertol king van de titelrol lijdt in plastisch en in dramatisch opzicht aanzienlijke schade door een veel te overdadig gebruik van de close-up, vooral in de lange monologen, waarin hij ons deelgenoot maakt van zijn diabolische moordplannen. De bijrollen zijn over het algemeen - ondanks vele beroem de namen - zwak en weinig overtuigend. Het geheel: een kleurrijk spektakel dat als gefotografeerd toneel stellig imponeert, maar dat als autonoom filmwerk nauwe lijks op eigen benen kan staan. (Frans Hals). - In het kleurige film verhaal „Congo desperado's" wordt de lief hebber van oerwoudx-omantiek het volle pond gegeven. Daarbij komt dat de fraaie natuuropnamen, tegen de achtergrond waarvan het spannende verhaal zich af speelt, alleszins het bekijken waard zijn. Congotonga is het Afrikaanse landje, waar vogelvrije misdadigers een goede schuil plaats vinden. De grens wox-dt ondex-meer gevormd door een rivier, die zich voort durend verplaatst. Onderzoekingen van een ingenieur hebben uitgemaakt, dat de grens al zover is verplaatst, dat België dit gebied kan gaan beheren. De ingenieur heeft de bewijzen daarvoor verzameld en daarom proberen de vogelvrije misdadigers de ingenieur uit de weg te ruimen, hetgeen hun bijna gelukt. Overal dx-eigt in het oer woud voor de ingenieur gevaar: wilde die ren en misdadigex-s loeren op zijn leven. Maar één is er, die hem trouw ter zijde staat: ja juisteen vrouw. (Rembrandt). Voor een bespreking van „De Kapitein van Köpenick" verwijzen wij de lezer naar elders in dit nummer. (R o x y). Het doek, waarop wij plegen te zien: postkoetsovervallen, indianenmoed, cowboy-bravour en oneerlijke sheriffs, dient deze week een wat verbastei-d doel: Russische px-opaganda voor de strijd der roden in het revolutiejaar 1917. „Vergel ding" is het ideaal van een jonge Russische cadet, die zijn vader door de Tsai'isten ge- fusilleei-d zag worden en zich bij de roden voegt om dit te wreken. Het geheel is ouderwetse melodramatiek van de ondex-ste plank. De knaap kan natuurlijk alles, al maakt hij de gebruikelijke ondisciplinaire blunders die de heldendaden des te dui delijker moeten doen uitkomen op de ma nier van: niets menselijks is hem vreemd, maar tóch Maar vanaf maandag is alles weer an ders. Dan krijgen we „een blik achter de schex-men van het enex-vex-ende circusleven met al zijn lief en leed." Daar houden we het op. (Minerva) Alfred Hitchcock komt tot en met maandag aan bod met zijn spannende „De man die te veel wist". Een film, die niet overal even goed is, maar tegen het einde hoe langer hoe meer wint aan boeiend vermogen op de manier, waar in Hitchcock een meester is: vol dreigende accenten, die menige zucht van benauwenis ontlokken. Dinsdag en woensdag volgt een hervertoning van „Engelen zonder vleu gels" en donderdag „Als cle dauw hangt komt er regen". menkomst. Zr. L. J. Weber-Immink, Heem stede. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdagmiddag 3: Contactbijeenkomst met gerepati-ieerden in de Pastorie der Broeder- kerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbe- spreking. Broederkerk, Parklaan 34, Her vormde Evangelisatie op Geref. Grondslag, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. Vroon, van Am stelveen. Woensdag 7.30: Bidstond v. h. ge was. Voorganger Ds. Timmer, van Huizen. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: H. Sanders. Den Helder. Woensdag 8: J. Jansen. Zuiderkapel, Zuiderstr. 10: Dhr. A. A. Esmeyer Jr., Evangelist te Rheden. 5: Dezelfde, Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. A. A. Esmeyer Jr. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Dondei-dag 8: Dhr. J. Klein Hancveld, Evan gelist te Bodegraven. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zang- dienst. Zondag 12: Zondagsschool. 7: Ds. H. Schutz. Vrij Evang. Gemeente, Parklaan 21 6.30: Ds. A. H v. Gent. Donderdag 8.15: Ds. A. H. v. Gent. O. R. G. Centrum, Wester- houtpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat 10.30: Dr. H. J. Jaanus, uit Rottei-dam. Doopsbe- diening. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. 10.30: Dhr. W. Dorrepaal Jeugddienst in de Peuzelaarsteeg 3. Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. W. Wery. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10.30 en 5: Ds. D. J. Roos. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10 en 5: Ds. L. Hoorweg. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9 en 5: Ds. C. Goeman. In alle kex-ken viering H. Avondmaal. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9: Leesdienst. 4.30: Ds. Bos. Chr. Geref. Kerk. Raaks. (In de Wilhelmina kerk Ged. O. Gracht). 8.45 en 3: Ds. J. P. Geels. Geref. Gemeente, L. Margarethastr. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Geref. Gemeente in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. 17: Vesper. Woensdag 9.30: H. Mis Bapiistengemeente, Begijnhofkapel. 10.30: Dhr. J. Baartse. 19: Ds. J. van Dam. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20: Zusterhulp. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Hei- ligingsdienst. 6.45: Openluchtsamenkomst. 7.30: Verlossingssamenkomst o.l.v. Kapt. P. Vons. Vergadering van Gelovigen, Ged. O. Gracht 47. 10: Samenkomst (Broodbreken) Bijbelbespreking. Ged. Oude Gracht 47. Vrij dag 8: Dhr. H. Meyer, uit Amsterdam. Ncd. Chr. Gemeenschapsbond. Koudenhoxm 46 A rood. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Gemeente, (Pinkstergemeente) Elim-Kapel, Paul Kru- gersti-aat 36. 10: Openbare samenkomst. Dhr. J. H. Schat. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwek kingssamenkomst Dhr. G. van Polen, den Haag. Dhr. Joh. v. d. Bergh. Wassenaar. Donderdag 8: Gebedssamenkomst (voor ge meenteleden). Immanuël-kapel, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. J. de Cock, Haarlem 10: Zondagsschool. 7.30: Dhx\ Werner Spruit van Almelo, over Palestina. Donderdag 7.45: Bidstond. Vrijdag 7: Jeugddienst voor jon geren. 7.30: Jeugddienst voor ouderen. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8 10 en 5: Dhr. E. Schuurman. 10.30: Zondags school Colensostraat 2. Donderdag 7.45: Bid stond Schotersingel 99. De Christengemeen schap, Wilhelminastraat 60. 10: Mensenwij- dingsdienst. Donderdagmorgen 8.30: Mensen- wijdingsdienst. Zevende-Dags Adventisten Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zeven- dededags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingskerk Wilhelminastx'aat 21. 10 en 5: Kerkdienst. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Ds. W. J. F. Meinei-s, Soestdijk. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. van der Loos. 7: Dr. G. Ph. Scheers. Zangdienst met medewerking van het Kerkkoor. Immanuë'.kerk. 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. H. van der Loos. Sionskerk. Eksterstraat (Soaarndam-W.) 10.30: Ds. J. Kroon. 7: Ds. G. H. v. d Woord. Ned. Prot. Bond, Berkenstr. 10. 10.30: Ds. J. A. Bakker. Ver. Doopsgez. Gemeente. Noor- derkanel, Indischestraat. 10.30: Ds. C. Sou- tendijk. Zuiderkapel, afd. Noord, Vereni gingsgebouw Volkstuin ..Zonder werken niets". Verlengde van de Geusevesperstr. 10: Dhr. L. J. Pasman, evang. te Haarlem. Maandag 7.30: Jeugdevangelisatie (leeftijd 12-16 jaar). Woensdag 8: Opwekkingssamen komst. Dhr. A. H. Agtereek, evang. te Am sterdam. Vrijdag 8: Bijbelbespreking. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Klonpersingel .OS S'?. 10: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. P. de Ruig. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. P. de Ruig 3.30: Ds. J. A. van Ai'kel Noord-Schoter- kerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. H. W. Wierda. Geref. Kerk, in geb. N. P. B., Berkenstraat 10. 9 en 2.45: Ds. Bos. Chr. Geref. Kerk. Floresstr. 10.30: Ds. J. C. Maris. 5: Ds. J. P. Geels. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 12: Compagnie. 7: Open luchtmeeting. 8: Verlossingssamenkomst. Maandag 7: Straatzang Overveen (Stoops Bad). Dinsdag 2.15: Gezinsbond. Woensdag 2: Film. 8: Toortsdragers. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. B. van Gelder. Jeugddienst. 19: Zangdienst o.l.v. Ds. van Dijl. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Dr. G. Snijders. 19: Ds. Oskamp (Bijzondere samenkomst). Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. W. S. Bakker. Rotterdam. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort. Voorg. v. d. Afd. Geref. Kerk. Koe- diefslaan. 10 en 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan 10 en 5.30: Dr. P. J. Richel. In alle diensten H. Avondmaal. Geref. Kerk. Herenweg 111 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. H. Avondmaal. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Jeugdkapel, 12-15 j. in Irene. 10.30: Zondagsschool in het Tyo H. van Eegheninstituut, van Lennepweg. Relig. Kring Eikenlaan 5. 10.30: Ds. E. Frater Smid. V. G., Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Jeugddienst. G. Nieuwenhuysen, den Haag. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. (Vim. openbare be lijdenis des geloofs). BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. J. van der Wiel. van Haaxdem. 10.30: Open Deur-dienst. Ds. G. G. Tromp,, van Alkmaar. 9: Jeugdkapel, 12-15 jaar in Maranatha. 10.30: Zondagsschool, Kleuterschool Bos- laan en Jeugdhuis. 11.45: Zondagsschool in Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Dg. Haai'lem. Gereform. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. Toornvliet. 3.30: Ds. D. J. Roos. van Haar lem-Zuid. 7.30: Ds. G. Toornvliet. Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Completen en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 10: Jeugdkapel, 12-15 jaar, in Irene 10.15: Zondagsschool Julianakwartier, Kon. Wilhelminaschool. Dompvloedslaan: 12-13: Zondagsschool Ramplaankwartiei', Beatrix- school en Irene. Marine Hospitaal. 10: Dienst Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnerus. 7: Ds. P. J. de Bruyn, uit Kethel. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. J. H. Ba- vinck. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. H. Schippers. Ned. Prot. Bond 10: Ds. Goud oever uit Leiden. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. v. d. Leede, van Hazerswoude. 7: Ds. Mei link van Badhoevedorp. Doopsgezinde Ge meente. 10.30: Ds. C. F. Brusewitz, van Utrecht. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. D. Hoornstra. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. J. A. v. Boven. 10.30: Dezelfde. H. Doop. Abbenes 9.30: Ds. M. C. Don. 7: Ds. H. S. J. Kalf. van Rennebroek. Jeugddienst. Bethel- kapel. 10: Ds. IJ. Alkemade. van Amsterdam 7: Ds. G. A. Alma, van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 4.30: Ds. L. C. Baljé. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. G. Rang. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege, H. Doop. 19: Dr. G.Snijders, Haarlem. „De Toorts" 9: Ds. D. ter Steege. Chr. Geref. Kerk. Pniël-kapel, Pastorieweg. 9 en 4: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Jac. Poort. 7.30: Ds. J. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. R. H. Oldeman. 19: Geen dienst, (in de kerk). 19: Jeugdkapel in de nieuwe consistorie. Spr. de heer K. Esmeijer Kapel Bentveld. 10.45: Ds. W. H. Buijs, Vi caris. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. J. Heidinga. van Haarlem. Kapel „Het Huis in de Duinen". 19.30: Ds. S. M. A. Daal der, van Haarlem. Geref. Kerk, Julianaweg 10.30 en 17: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Ge meenschapsbond. Dinsdag geen samenkomst LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. Lagei-weij, uit den Haag; 5: Ds. J. J. H. Pop van Delft. Ned. Prot. Bond. 10: Ds. W. S. Fleischer, van Groningen. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. K. Schouten. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Ger. Gemeente 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Ge meente 9.30 en 3: Leesdiensten. Aegis, 28 v. Maracaibo n. Turks eiland. Aludra, 30 midderna. te IJmuiden v. Norfolk. Alphard, 30 te Havana v. Rotterdam. Ariadne, 2/4 te Rotterdam verw. Amstelland, 29 te St. Vincent. Amstelveen, 29 te Madras. Appingedijk, 29 v. Santos n. Vitoria. Amerskerk, 30 te Amsterdam. Amstelland, 30 v. St. Vincent n. Montevideo. Annenkerk, 30 te Amsterdam. Alnati, 30 v. Rotterdam n. Hamburg. Annenkerk, 29 v. Rotterdam n. Amsterdam. Billiton, 29 te Singapore v. Durban. Boschkerk, 29 te Madras. Bengalen, 29 te Port Swettenham v. Belawan. Bonaire, 29 te Georgetown. Baarn, 31 te Rotterdam verw. Bloemontein, 30 te Antwerpen. Breda, 30 te San Juan. Caltex Rotterdam, pass. 29 Kaapst. n. Rastanura. Cleodora, 30 te Abadan. Calvella, 29 te Assab. Calamares, 29 v. New York n. Pto. Armuelles. Cistula, 29 te Kopenhagen. Ceronia, 2/4 te Port Elisabeth verw. Gorilla, 15/4 te Auckland verw. Cumulus, 29 te Rotterdam verw. Cleodora, 30 te Abadan verw. Caltex Delt, 29 te Liverpool. Camerounkust, 30 te Freetown. Casamance, 29 v. La Pallice n. Duinkerken. Charis. 30 te Georgetown. Cottica. 29 v. Amsterdam n. Georgetown. Crania, 30 v. Adelaide n. Curacao. Diemerdijk, 29 te Balboa v. Los Angeles. Duivendijk, 29 v. New York n. Antwerpen. Delft, 29 60 m. n.o. Graciosa Az. n. Trinidad. Dongedijk, 30 te Rotterdam. Delshaven, 30 te Karachi. Ena, 29 v. Stanlow n. Thameshaven. Enggano, pass. 29 Algiers n. Dakar. Esso Rotterdam, 29 250 m. z.w. Las Lalmas naar Las Palmas. Etrema, 29 te Curacao v. Trinidad. Eenhoorn, 30 te Kalamata. EssoNederland, 29 v. Fawley n. Carribean. Felipes, 29 v. Priok n. Pladju. Friesland, 29 te Sluiskil v. Huelva. Friesland KRL, 30 te Rotterdam. Gooiland, 29 te Vitorja. Giessenkerk, 29 te Rotterdam. Gadila. 30 v. Singapore n. Manilla. Ghanakust, 30 te Abidjan. Gaasterkerk, 29 v. Durban n. Penang. Hoogkerk, 30 te Adelaide. Hermes, 29 te San Juan Del Sur. Hera, 28 500 m. n.o. Flores n. San Juan. Hersilia, 29 te Georgetown. Hestia, 29 te New York. Hecuba, 4/4 te Rotterdam verw. Hydra. 1/4 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Haarlem, 29 v. Curasao n. Cristobal. Hispania, 30 te Bilbao. Ittersum, 29 te Huil verw. Isis. 29 te Maracaibo v. New Orleans. Iberia. 29 v. Bilbao n. Rotterdam. I los, 30 v. Amsterdam n. Gothenburg. Johan van Oldenbarnevelt, 29 300 m. z.o. Straat Torres n. Surabaja. Joseph Frering, 29 v. Monrovia n. IJmuiden. Kalinga. 29 te Maracaibo. Kara. 1/4 te Houston verw. Katelysia, 14 te Portland M. verw. Kellia, 6/4 te Pto La Cruz verw. Korenia, 4 4 te Fao verw. Kosicia, 1/4 te CuVagao verw. Karimuni. 29 540 m. n. St. Helena n. Belawan. Koningswaard, 29 360 m. n.n.w. Fremantle naar Melbourne. Karimata, 28 800 m. z.w. Colombo n. Durban. Korovina, 1/4 te Balikpapan verw. Kota Agoeng, 29 te Rotterdam. Kota Gede, 30 te Rotterdam. Kabylia, 29 v. Rio de Janeiro n. Belem. Keizerswaard, 28 te Yokohama. Khasiella. 2/4 te Avonmouth verw. Koratia, 29 te Buenos Aires Limburg, 30 te Makassar. Louis Lantz, 3/4 te Monrovia verw. Larenberg. 30 te Houston verw. Leersum, 29 v. Bremen n. Hamburg. Lombok, 29 te Beira. Larenberg. 31 te Houston v. Mobile. Leopoldskerk, 29 te Antwerpen v. Hamburg. Leersum, 29 v. Bremen n. Hamburg. Laagkerk, 30 te Las Palmas. Mariekerk, 29 te Las Palmas. Mitra. 29 v. Stanlow n. Curasao. Mydrecht, pass. 29 Trinidad n. La Plata. Myonia, pass. 29 Ras Al Hadd n. Abadan. Montferland, 29 te Rosario. Mentor, 29 v. New Orleans n. Maracaibo. Merwede, 29 v. Bremen n. Hamburg. Myonia, 1/4 te Abadan verw. Metula, pass. 29 Bass Street verm. n. Brisbane. Mataram, pass. 30 Gibraltar n. Napels. Maashaven, 29 v. Buenos Aires n. Las Palmas. Mariekerk. 29 v. Las Palmas n. Boulogne. Marisa. 29 te Berre. Nias, 29 te Rastanura. Noordzee, 29 te Singapore. Noordam, 1/4 te Rotterdam verw. Notos, pass. 28 Casquets n. Alexandrië. Nieuw Amsterdam, 30 te Havana. Overijsel, 29 te Antwerpen v. Duinkerken.. Omala, 2 4 te Trinidad verw. Ondina, 8/4 te Gent verw. Oranjefont., 28 380 m. n.o. St. Helena n. L. Palmas. Osiris, pass. 28 Haiti n. Philadelphia- Orion. 30 v. Alexandrië n. Beyrouth. Poseidon, 2 4 te Rotterdam verw. Prins Alexander, 29 te Rotterdam. Parkhaven. 29 te Recife. P. G. Thulin, 30 v. Kuwait n. Rastanura. Pieler S. 30 te Rotterdam verw. Pr. Frederik I-Icndrik, 29 v. Cartagena n. Antw. Rondo, 28 te Bremen n. Amsterdam. Rotula, 9/4 te Kaapstad verw. Raki. 28 v. Philadelphia n. St. Vincent. Stad Schiedam, 29 te Gibraltar. Straat Torres, 30 te Belawan. Straat Banka, 29 te Colombo v. Belawan. Sarangan, 29 te Lourenco Marques. Siaoe, 29 te Bangkok v. Priok. Statue of Liberty. 28 v. Lavera n. Las Palmas. Schie, 29 te Christobal. Stentor, 29 te Houston. Schelpwijk, 29 v. Auckland n. Littleton. Stad Amsterdam, 1-4 te Rotterdam verw. Sliedrecht, 29 250 m. n. Comoro eil. n. Kaapstad. Seven Seas. 30 te Rotterdam. Stad Vlaardingen. 1/4 te Narvik verw. Schiedijk, 29 te Rotterdam. Stad Delt, 29 te Rotterdam. Sumatra, 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Senegalkust, 29 v. Antwerpen n. Hamburg. Statendam, 29 v. New York n. Fort de France. Talisse, 29 te Abadan.- Ternate, 30 te Penang. Tomini, 31 te Makassar verw. Trajanus, 29 te Le Havre v. Trinidad. Tegelberg, 29 te Rio de Janeiro. Thelidomus, 29 v. Curacao n. Baranquero. Themis, 29 te Antwerpen v. Bremen. Triton, 29 v. Londen n. Antwerpen. Tibia, 29 te Pauillac. Taria, 29 v. Curacao n. Pta. Cardon. Tjisondari, 27 te Kobe. Trompenberg, pass. 29 Vlissingen n. Houston. Tankhaven II. pass. 29 Str. Banka n. S'geigerong. Telamon, 29 v. Amsterdam n. West-Indië. Teucer. 29 v. Singapore n. Tj. Priok. Tomori, pass. 29 Reunion n. Belawan. Utrecht. 29 te Makassar v. Balikpapan. Van Waerwijck, 29 780 m. z.w. Str. Socnda naar Singapore. Van Noort, 29 v. Whampoa n. Shanghai. Vasum, 12 4 te Las Palmas verw. Vlist, 30 te Rotterdam. Wonogiri, 30 te Belawan. Waal, 3/4 te Rotterdam verw. Westland, 29 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Waterman, pass. 29 Ouessant n. Teneriffe. Zaandam, 29 te Ilheus. KLEINE VAART Afiena, 29 te Hamburg. Albion, pass. 29 Kingslynn n. Rotterdam. Alcetas, 29 15 m. w. Kp. Dagata n. Ceuta. Annie G, 29 50 m. n.w. Blaavandshoek n. Delfzijl. Aruba, 29 te lie de Yeu n. Rochefort. Bab T, 28 v. Bordeaux n. Londen. Brouwersgracht, 29 te A'dam v. Mantyluoto. Boreas. 28 ten anker Dardanellen n. Piraeus. Bern, 29 dw. Steenbankboei n. Antwerpen. Bergsingel, 29 v. Stralsund n. Waterford. Casana. 29 te Boulogne n. Rouen. Eljo, 28 te Cuxhaven Weatherbound. Elsa, 23 v. Dublin te Preston. Eddystone, 29 25 m. n.o. Longships n. Rouen. Elsa, 29 te Skerries n. Gigon. Flevo, 28 110 m. n.n.o. Villano n. Amsterdam. Ida Jacoba, 29 20 m. w.z.w. Casquets n. Letreport.. Ilias, 29 50 m. z. Gibraltar n. Tanger. Ida Pieter, 30 v. Blyth te Kalundborgh verw. Joost, 23 28 op Thames n. Santander. Kaap Falga, 26 v. Bayonne n. Garston. Kastanjesingel, 29 v. Dublin n. Waterford. Lijnbaansgracht, 29 te Antwerpen n. Amsterdam. Marcel, 29 bij Terschell.bank n. Rotterdam. Merwehaven, 29 dw. IJmuiden n. Rotterdam. Marianne, 29 te Rouen v. Gothenburg. Muphrid N, 29 v. Wismar n. Waterford. Myfem, 29 30 m. n.o. Noordhinder n. Rouen. Mitropa, 29 v. Rouaan te Dakar verw. Nottingham, 29 op Humber n. Zeebrugge. Neptunus, 29 te Sandettie n. Calais. Notos, 28 20 m. o. Casquets n. Alexandrië. Olwe, 29 5 m. z. Smithknoll n. Leith. Pavo, 23 v. Newcastle te Bilbao. Ponza, 23 v. Gijon Mussel te Bayonne. Realty, 29 te Startpoint n. Belfast. Schippersgracht, 29 te Amsterdam v. Abo. Spurt, 29 v. Rotterdam te Boston. Tilly, 26 v. Santander te Rotterdam. Tyro, 31 v. Swansea te Rotterdam verw. Veenenburgh, 29 25 m. n.o. Dowsing n. R'dam. Vlieland, 29 dw. Flamboroughhead n. Parijs. SLEEPVAART Cycloop, 23 30 m. w. Jamaica. Loire, pass. 28 Little Cayman eil. n. Maracaibo. Zwarte Zee, n. Pto. Belgrano. 28 op 200 m. o. De belangstelling ging vrijdag hoofdza kelijk uit naar de hoek van Unilever. De gehele middag werd er speciaal voor Lon- dense rekening gekocht. Het aanbod kon niet aan de vraag voldoen, waardoor een koersstijging niet kon uitblijven. Zowel publiek als arbitrage (Londen) toonden hun activiteit en na een opening van 36472 werd spoedig 36972 gedaan tegen donder dag slotprijs 364. De koers bleef tegen het slot op vrijwel de hoogste prijs. In Philips en AKU was het zeer stil. Philips was nauwelijks prijshoudend, AKU 1 percent lager. Koninklijke Olie ontmoet te wel enige vraag voor Parijse rekening, maar het aanbod was hier beslissend voor het koersverloop. Winstnemingen in ver band met het weekeinde en politieke onze kerheden waren oorzaak, dat op f 178 werd geopend. Daarna werd nog op f 178,40 ge handeld doch geleidelijk zakte de koers weer rondom f 178. Dit betekent een ver lies van f1 Cultuurwaarden waren vrijwel verlaten met een koersverbetex-ing van circa 1 per cent. ScheepvaaxÜondsen stil, doch eerder iets gevraagd. Van de staatsleningen was de staffelle- ning flauw. Aan de dagelijks terugkerende twee ton vraag voor deze lening werd vrijdag nxirnschoots voldaan. Er was der mate aanbod dat de koers van 87 bij ope ning inzakte tot 86V2 tegen donderdag 87 3/8. De koersverliezen voor de overige leningen varieerden van 1 tot 3/8 percent. Speciale redenen voor deze constante koersdalingen zijn niet aanwezig. R. S. Stokvis en Zn. werden hoger gead viseerd op 168 (164) op het dividendvoor- stel van 15 pet., waarvan 10 pet. in aande len uit de agioreserve tegen 19 pet. vorig jaar, waarvan eveneens 10 pet. in aande len uit de agioreserve. Stockdividenden Zwanenburg: adviesprijs f80 (f90). Stock dividenden Holland-Amerika Lijn en Van Nievelt fractioneel hoger. Prolongatie 3M pet. (ANP). De beurs van vrijdag was traag en stond in het teken van het naderend weekeinde. Aanvankelijk was er willige handel, ge volgd door een daling, daarna was er mid- beurs weer een stijging waarop tegen het slot opnieuw een lichte daling volgde. In dividuele fondsen trokken het sterkst de aandacht- De omzet bedroeg 1.650.000 aandelen, 280.000 minder dan donderdag. De auto waarden liepen terug nu de px-oduktie wordt ingekx-ompen wegens de terugge lopen \'erkoop. Chrysler daalde een dollar, Ford een ruime fractie, Genex-al Motors bleef onveranderd. Het industriegemiddelde daalde met 0.20 tot 474.81, spoorwegen met 0.38 tot 144.05 en openbare nutsbedrijven met 0.11 tot 71.47. Van de 1121 verhandelde aandelen sloten er 461 lager, 379 hoger en 281 on veranderd. (UP) Laagste koers Alg. Kunstzijde Unie190V2 Van Berkei's Patent 171 Van Gelder Zonen 195 Kon. Ned. Hoogovens296 Ned. Kabelfabriek 266 Philips 248V2 Unilever C6IV2 Wilton-Fijenoord 221 Kon. Petroleum 177,60 Holland-Amerika Lijn 16574 Kon. Ned. Stoomboot Mij15174 Ned. Scheepvaart Unie 17472 Van Ommeren 2771/» Amsterdam Rubber 7972 «VA.8W2 Ver. Deli Maatschappijen93 3H% Staffellening 1947 86V2 3% Invest, cert. Nederland 9174 3% Nederland 1962—64 9178 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 8.153.844,- Deze week (voorl.) Aandelen 9.330.356, Hoogste koers 195 171% 200 29872 27172 2537< 371 2237e 180,20 16774 1547a 178 282 8174 9274 957» 8774 91»/,e 917e Vrijdag 29 maart 1957 laatste koersverschil tijdvak t.o.v. 22 mrt. 195 17172 200 296 269 253 370 2237e 178,35 16678 162 177 282 81 90 9374 867,8 91»/S2 917ie 574 7» 2 0 1 574 117e 174 3,55 74 2 174 174 874 17e »/w 7e V» Obligaties 11.504,288.- Obligaties 9.258.843,-

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3