Wat is het bijzondere van deze RUN Filter King Size „Sukarno's plan schept geen eenheid maar verdeeldheid" ZWITSAL f? ng Long^Tvots Tweede Kamer heeft nieuwe politiewet goedgekeurd Van dag tot dag 20 stuks 95 ct Gesprek met Sutan Sjahrir President voor keuze: Hatta terug, krachtmeting zonder kans of uitstel van executie TELEVISIE Kleine gemeenten kunnen samen één gemeenschappelijk politiekorps hebben raatótcel ZATERDAG 30 MAART 1957 Misgerekendl Heringa Wathrich Olieconcerns gaan nieuwe buisleiding aanleggen Van de Perzische Golf naar de Turkse kust Moord en ontvoering van Amerikanen in Perzië Dat het een King Size is? Die zijn er meer. Dat het een King Size filter is Ook die zijn er meer. Het bijzondere is dit't Is een filter sigaret en toch een échte sigaret. Ja, een échte sigaret. Want het Long Run acetaat filter houdt wel alles tegen dat aan de mildheid afbreuk zou kunnen doen, maar laat het rijke aroma van de Amerikaanse tabakken volledig door. U proeft dat u rookt Rustig nijlpaard wordt plotseling razend baby-verzorging Westduitse deelstaten niet gebonden door concordaat G. M. €1 EIS Op de' Lerarensalarissen Parlementair commentaar Er is alle reden om nog een vervolg te voegen bij onze beschouwing over de si- garettenprijs onder de titel „Uitgerekend" van donderdag jongstleden. Het rekensom metje van minister Zijlstra in de Eerste Kamer onthulde wel de „opbouw" van de sigarettenprijs, doch niet de winstverde ling tussen fabrikant, grossier en detaillist. Deze winstverdeling is niet eenvoudig voor de buitenstaander, doch juist daarom is het goed enkele aantekeningen daarover te laten volgen, aangezien de globale cij fers van minister Zijlstra licht misverstand kunnen wekken bij het kopend en rokend publiek. De tabaksdetailhandel heeft in zijn gelijk namig orgaan een ander rekensommetje ten beste gegeven, waaruit blijkt dat in theo rie de tiencents-prijsverhoging voor siga retten een grotere winst voor de detaillist betekent van 22 cent per 1000 sigaretten, doch dat in de praktijk deze 22 cent sterk zullen worden besnoeid door het feit, dat de rokers veelal zullen overschakelen op een goedkoper merk en dus net als voor heen slechts sigaretten van gemiddeld 80 cent zullen roken. Dan wordt de situatie voor de detaillist zo, dat hij bij een verhoogde prijs van zijn artikel een gerin gere winst maakt dan voorheen. En dat, terwijl de prijsverhoging gemotiveerd wordt met de stijging der lasten lasten waarmee ook de winkelier te kampen heeft. De overheid neemt van de prijsverho ging f3,35 per 1000 sigaretten, de fabri kant f 1,65, waarvan echter de 22 cent voor de detaillist afmoet. Voor detaillisten die bij grossiers kopen, ligt de situatie natuur lijk nóg ongunstiger. De federatie van sigarenwinkeliers heeft de minister reeds geruime tijd geleden op merkzaam gemaakt op het gevaar, dat door de veranderde winstmarges voor de winke lier wordt geschapen. De bestaansmoge lijkheid van vele detaillisten in deze bran che wordt acuut bedreigd. Of de afvloeiing van verhoogde accijnsbedragen als „neven- produkt" van een door verhoogde produk- tiekosten vereiste prijsverhoging daarom in dit geval verantwoord blijft, zal de mi nister moeten uitmaken, doch volgens de laatste tekenen daaromtrent heeft de ta- bakverhandelfende middenstand ook thans weer aan dovemansdeur geklopt. (ADVERTENTIE) Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS NEW YORK (Reuter) Oliekringen in New York verwachten dat tegen het einde van dit jaar een begin zal worden gemaakt met de aanleg van een oliebuisleiding van de Golf van Perzië naar de Turkse kust. De leiding die 800 miljoen dollar zal kosten, kan in drie tot vier jaar gereed komen. De leiding zal een doorsnede van 84 centi meter hebben en een miljoen vaten (bar rels) olie per dag kunnen vervoeren. Aan de aanleg zullen acht maatschappijen deelnemen: de Compagnie Frangaise des Pétroles, de Koninklijke Shell, de Texas Company, de Gulf Oil, de Standard Oil of California, de British Petroleum, de Stan dard Oil of New Jersey en de Socony Mobil Oil. De voornaamste reden, waarom deze buisleiding zal worden aangelegd, is de behoefte aan een „spreiding" van het ver voer van olie van de olievelden in het Nabije Oosten naar het Westen. De inkom sten van Egypte uit het genationaliseerde Suezkanaal zullen daardoor wellicht dalen. De maatschappijen gevoelen reeds geruime tijd de behoefte aan een dergelijke buis leiding en de Suezkanaalkwestie heeft thans de stoot gegeven. Dubbele capaciteit De oliemaatschappijen hebben in Londen verscheidene werkcommissies van deskun digen ingesteld, wier rapporten over zes weken zullen worden behandeld. De capa citeit van de geprojecteerde buisleiding zal ongeveer tweemaal zo groot zijn als die van de bestaande leidingen in het Nabije Oosten. De buisleiding zal olie vervoeren uit de olievelden in Perzië, Irak, Koeweit en Saoedi Arabië. De nieuwe leiding wordt geen internationale onderneming, maar zal een uitsluitend particulier karakter dragen. Het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een overeenkomst gesloten met buitenlandse oliemaatschappijen, waarbij deze toestemming ontvangen voor de bouw van een olieraffinaderij met een capaciteit van 3,2 miljoen ton per jaar, die in 1960 gereed zal zijn. Leger en politie zoeken naar mevrouw Carroll TEHERAN (UP) Perzische soldaten en politiemannen en een drietal Ameri kaanse vliegtuigen, volgen op het ogenblik het spoor van briefjes en stukjes papier dat de Amerikaanse mevrouw Anita Car roll achtergelaten heeft op de tocht naar Beluchistan, die zij maakte als gevangene van een groep bandieten die haar man en nog een Amerikaanse regeringsfunctiona ris vermoord hebben, en ook twee Perzi sche soldaten doodden. Per vliegtuig, vrachtauto en op kamelen worden voortdurend nieuwe versterkingen aangevoerd om de bergachtige provincie tussen Perzië en Pakistan uit te kammen. De sjah heeft oudgedienden van de gen darmerie verzocht met hun kennis van land en bewoners de speurende troepen en politiemensen van advies te dienen. Drie dagen geleden heeft de ontvoering nabij Iranshahr plaats gehad. De stoffelijke resten van de twee Amerikanen en de twee soldaten zijn reeds naar Teheran overge bracht. Donderdagavond is het Iraanse kabinet in spoedzitting bijeen geweest. Er zijn be richten ontvangen dat mevrouw Carrol wellicht nog in leven is, en daarop zijn nieuwe orders uitgevaardigd. Het gehele politie-apparaat is gealarmeerd. Inmiddels tast men nog in het duister omtrent de motieven van de ontvoerders. Mevrouw Carroll is een knappe vrouw, en het is niet onmogelijk dat de bandieten, die connec ties hebben met slavenhandelaars, haar willen verhandelen. ADVERTENTIE (Van onze reisredacteur) DJAKARTA, maart. In zijn bescheiden woning aan de Djalan Djawa in Djakarta, die in veelbetekenend contrast staat tot Se luxe, waarmee sommige andere Indonesische politici zich omringen, heeft Sutan Sjahrir, de leider dei- Indonesische socialistische partij, tegenover mij in een exclusief interview, zijn maandenlang stilzwijgen verbroken. Dat stilzwijgen werd vermoedelijk in de eerste plaats ingegeven door de duidelijke nederlaag die zijn partij bij de jongste verkiezingen heeft geleden. Is Sjahrir daarom, zoals sommigen menen, „een leider zonder volgelingen"? Ik geloof het niet. Kwantitatief is zijn aanhang mogelijk gering, kwalitatief blijft zij belangrijk, zowel in kringen van het leger, als die van intellectuelen. En in zijn partij wordt grote activiteit aan de dag gelegd. Sinds de jongste verkiezingen is het ledental van 50.000 tot bijna 500.000 gestegen. Bij nieuwe verkiezingen zou zij alsnog voor een verrassing kunnen zorgen en daarmee op later tijdstip een element van integere parlemen taire democratie in de Indonesische politiek kunnen her-introduceren: de in zoveel opzichten westelijke sociaal-democraat Sjahrir, die eens Indonesië's grote hoop en Nederlands grote kans belichaamde. Aan die definitie denkt men niet zonder hartzeer, wanneer men thans Sjahrir intelligent en genuanceerd, maar niettemin voorlopig als outsider Indonesië's huidige crisis hoort com mentariëren. SJAHRIR'S mening over het slop, waar in Indonesië thans verzeild is geraakt, en Sukarno's conceptie om het land daaruit te halen? Hij zegt: „een lange reeks ge beurtenissen is aan de huidige impasse voorafgegaan. Het algemene gevoel, dat wij vast kwamen te zitten, is gemarkeerd door de onoplosbaar lijkende kabinets crisis van nu. De conceptie van de presi dent is een onconventionele poging om die impasse te doorbreken, nieuwe vooruit gang te bewerkstelligen. Als zodanig ver dient de bedoeling waardering. Maar ma nier en tijdstip waren hoogst ongelukkig gekozen. Sukarno's conceptie is ge/.ien als een poging om de communisten mede aan de macht te brengen. De afwijzing van de grote islamietische partijen hoeft dus geen verbazing te wekken, zij hebben zich vas ter aaneengesloten en het probleem van de communisten is daarmee in het brand punt gekomen, ook buiten Java, waar het zelfs de belangrijker kwestie van de ver houding der buitengewesten tot de cen trale regering begint te overschaduwen. En hoe meer de president blijft insisteren, hoe sterker die afwijzing wordt. De con ceptie, die bedoeld was om eenheid te scheppen, zaait steeds meer verdeeldheid en draagt daardoor tot de moeilijkheden bij". Gelooft Sjahrir dat Sukarno van zins is, desnoods zijn wil aan het land op te leg gen en de macht over te nemen en zou het leger dat dulden? „Neen, tot nu toe heeft de president zich eigenlijk altijd verzet tegen het terzijde schuiven van het parle ment. En bovendien, de gezagsapparaten, vooral het leger, hebben zich duidelijk en opzettelijk afzijdig gehouden van de pre sidentiële conceptie. Instede daarvan heb ben zij nadrukkelijk het herstel van de „twee-eenheid Sukarno-Hatta" gevraagd, waarvoor in die conceptie feitelijk geen plaats is. Zij introduceerden de factor- Hatta in plaats van de door de president gewenste communistische factor. Op z'n zachtst gezegd wijst dat op een gebrek aan geestdrift voor de presiden tiële plannen. Men zou zich thans kunnen afvragen, waax-om de president met zo veel nadruk zijn plannen blijft nastreven, nu de grote islamietische partijen, en on der hen ook degenen die Sukarno eerder ADVERTENTIE t Het eerste gedresseerde nijlpaard ter wereld was Oedipus, het braafste en vredigste dier, dat men zjch i,;0n denken. Jarenlang werkte hij rustig mee in de voorstellingen van circus Sarrasani en liep dromerig en onverschillig van zijn bassin naar de piste en weer terug. •Tuist omdat hij zo gesteld was op rust, zal het altijd wel een raadsel blijven wat er op een avond in Oedipus is omgegaan. Wat hem ertoe heeft gebracht zijn eendere kalme loop plotseling te onderbreken en zich onver wachts, in volslagen razernij, op de olifanten te werpen, die niets vermoedend op hun pla teau stonden te wiegen. Allen, die het zagen, waren als aan de grond genageld Zo begint één van de tientallen verhalen, die u kunt lezen in het circusalbum „De bonte droom van het Circus". Een boeiend en af wisselend verhaal met talloze pentekeningen, veel prachtige kleurenplaten en plaatjes, ge schreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks be stellen bij Kantoor „Roomboteralbum", Post bus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en vol ledig adres. De bijbehorende plaatjes, ont vangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag steunden, zich steeds meer tegen hem keren in die mate zelfs, dat zijn eigen po sitie gevaar kan lopen. Die vraag is moei lijk te beantwoorden. Psychologische fac toren, indrukken van Sukarno's bezoek aan China, tegenstrijdige wensen moeten hierin een rol spelen". Weinig kans voor communisten WAT DENKT Sjahrir van de kans van slagen, die de communisten zouden heb ben in een eventuele krachtmeting met de andere partijen, bijvoorbeeld in een alge mene staking, waarmee het communis tische vakverbond SOBSI heeft gedreigd? „Die kans is nihil", zegt Sjahrir, „ten eerste moet ik nog zien dat zij hun dreige menten waar maken. Mochten zij het doen, dan zal die krachtproef in hun nadeel uit lopen. De kracht van de SOBSI is gecon centreerd in Midden- en Oost-Java. Maar juist daar zou een staking zich tegen hun tijdelijke bondgenoten, de P.N.I., richten. Want de ambtenaren, die daar het civiele gouvernement in handen hebben, behoren juist tot de P.N.I. En bovendien, de stem ming in de legerleiding is bepaald niet pro-communisitsch". Geeft Sjahrir Hatta een kans op een politieke texugkeer en zou hij eventueel een kabinet-IIatta willen steunen? Sjahrir zegt: „In Hatta hebben alle tegenstanders van Sukarno's concep tie en alle voorstanders van grotere regio nale onafhankelijkheid van de daerah's een centrale figuur gevonden en dat is een machtige coalitie. Geeft Sukarno toe, dan zal Hatta in elke te vormen regering een op de \oorgrond tredende positie moeten innemen. Geeft Sukarno niet toe, dan is het alternatief öf de eerdergenoemde krachtmeting öf een voortzetten van de vruchteloze lormatiepogingen op de hui dige basis, hetgeen slechts uitstel van exe cutie zou betekenen". Ten aanzien van een eventuele steun aan Hatta, zegt Sjahrir: „Wij zijn slechts een kleine partij, maar als wij uitgenodigd worden deel te nemen aan een construc tief beleid, zullen wij er onze beste krach ten aan geven. Zoals wij dat trouwens ge- daan zouden hebben, wanneer Sukarno's conceptie, in weerwil van onze sceptische verwachtingen, werkelijk een nationale eenheid teweeggebracht zou kunnen hebben". Bewuste kiezers WAT ZIJN eigen partij betreft, zegt Sjahrir tenslotte: „De verkiezingsuitslag was voor ons een zware teleurstelling. Wij hadden ons niet gerealiseerd, dat andere partijen over verkiezingsfondsen van soms tientallen miljoenen zouden beschikken, dat corruptie een zo grote rol zou spelen, of dat de P.N.I. gebruik zou maken van bepaalde faciliteiten, waar zij als re geringspartij de hand op kon leggen. Maar hoewel wij slechts 50.000 leden hadden, hebben wij 750.000 stemmen gekregen, relatief gezien een gunstiger verhouding dan bij de andere partijen. Wij hebben Sutan Sjahrir actie gevoerd om van die kennelijk be wuste kiezers partijleden te maken. Welnu, wij hebben er nu bijna 500.000 en dat geeft vertrouwen voor de volgende verkiezingen". Wanneer zullen die plaats grijpen? Voor de zoveelste maal tijdens dit ge sprek glijdt een snelle glimlach over Su tan Sjahrir's scherpe gezicht, „Het komt mij. voor, dat nu de jongste verkiezingen tot een volslagen politieke impasse en een ernstige crisis hebben geleid, tot diep in grijpende politieke plannen bovendien, het volk opnieuw geraadpleegd dient te wor den en spoedig' de kans moet krijgen zich over dat alles uit te spreken. Maar of de P.N.I. daar veel voor zal voelen is een andere vraag". ADVERTENTIE L KARLSRUHE (DPA) In de kwestie van de toepassing van het in 1933 tussen Duitsland en het Vaticaan gesloten con cordaat heeft de Westduitse regering een nederlaag geleden. Het constitutionele ge rechtshof in Karlsruhe heeft bepaald, dat de rechtsgeldigheid van het concordaat weliswaar niet in twijfel getrokken kan worden, maar dat het de vraag is, of de bondsregering van de afzonderlijke West duitse staten kan eisen, dat zij de be palingen van dat concordaat naleven. Vol gens net hof vindt een dergelijke eis geen steun in de grondwet. Het menigsverschil ontstond in de herfst van 1954 naar aanleiding van de school wet van het overwegend protestantse Ne- dersaksen, die volgens de regering in Bonn in strijd is met het concordaat, omdat het recht van rooms-katholieken tot stichting van eigen scholen in het gedrang zou zijn gekomen. Bonn heeft toen de kwestie aan het con stitutionele hof voorgelegd. Het standpunt van Nedersaksen wordt gedeeld door de staten Hessen en Bremen. ADVERTENTIE Ook voor GROTE HOUTSTR. 108 - HAARLEM (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft gisteren met 106 tegen 4 stemmen de Politiewet aangenomen. Tegen stemden de heren Gerbrandy (A.R.), Kodde (S.G.P.), Beernink (C.H.U.) en Schmal (C.H.U.) Tevoren had prof. Oud verklaard dat de V.V.D.-fractie voor zou stem men omdat handhaving van de bestaande toestand erger zou zijn. Volgens de nieuwe Politiewet zal er in gemeenten met minder dan 10.000 inwoners rijkspolitie zijn. Met algemene stemmen heeft de Kamer echter een amendement van de heer Van Doorn (K.V.P.) aangenomen, volgens hetwelk bij de wet kan worden bepaald dat in twee of meer kleine gemeenten een gemeenschappelijk korps van gemeentepolitie kan optreden. De regering nam het amendement over van de heren Boekhoven (P.v.d.A.) en Van Doorn (K.V.P.), waarin wordt bepaald dat voor de handhaving van de openbare orde de burgemeester optreedt als hoofd der politie en dat voor die handhaving de in de gemeente dienstdoende politie, eventueel dus ook rijkspolitie, onder zijn bevelen staat. De beste man U krijgt vanavond visite. - Zeg nou niet direct „néé", want daar gaat het niet om. Het is mij er om te doen, te veronderstel len dat er bij u bezoek komt vanavond. Goed. Dan komt er tijdens dat bezoek wel een moment dat er een stilte valt. En elk van de aanwezigen zal dan denken: „Nou móét er iemand iets zeggen!" Dat is het ogenblik voor u om te vragen: „Wie was de beste man die je in je leven hebt gekend „Tja", zeggen dan de peinzers. „Tja, daar vraag je met wat!" En ze vergeten dan, dat in vrijwel ieders leven de beste man de vader was. „Waaróm vergat je er op te komen dat je vader de beste man was? - Néé, nou eerlijk!", dringt u nadrukkelijk aan. En als u daarover gaat discussiëren, is het vóór u het weet elf uur en de visite is „geleden". U voelt wel, dit was maar een aanloopje om- op m ij n vader te komen. Ik zeg u, hij was wel de meest onver getelijke man die ik in mijn leven heb ontmoet. Ik geloof niet dat ik hem ooit onredelijk boos heb gezien. Hij was zó maar een goed mens, zonder franjes. Ik herinner mij, dat zijn winterjas eens uit de vestibule gestolen was. Dagenlang heeft hij zich ernstig bezorgd gemaakt over de man, die de diefstal gepleegd had. Of ie 'em nou wel goed kwijtgeraakt zou zijn. En of ie er niet te weinig voor gevraagd en gekregen zou hebben. Jadd! Want on der die helers huisde het grootste tuig! En wat een angstige ogenblikken zal de stak ker doorgemaakt hebben, alleen in zo'n vreemde vestibule met ieder ogenblik de kans dat er iemand uit de kamer zou ko men, Gelukkig dat we allemaal net aan tafel zaten! Zo was ie, die beste man van mij.. Als de lente in het land kwam, nam mijn vader zijn twee jongste kinderen van vijf en zeven jaar mee naar de vogelmarkt, waar hij ons langs al die piepende, kirren de, koerende schone schepselen des velds leidde. Die naar vrijheid hunkerende „ge vederde vrienden", zoals we ze zo graag noemen. Wanneer we dan zo'n half uurtje rond gekeken hadden, kwam het grote moment voor ons. We mochten er een uitzoeken. Een sijsje, een vinkje, een lijster, ééns zelfs een leeuwerik. De diertjes gingen in een papieren zakje, waarna de lange wande ling naar Oud Poelgeest een aanvang nam. Daar, in de stralende natuur, mochten we die schepseltjes hun zo begeerde vrij heid teruggeven. Ik herinner me daarbij, als we het geluk hadden de vogels nog een wijle te kunnen volgen en ik keek naar vaders gezicht, dat dit dan glom van pure vreugde, en dat wij peuters, van de weeromstuit, dansten van wege al die vrij- en blijheid in die mooie lentemorgen. Ik heb er m'n leven lang een dodelijke angst voor gevangenissen van over gehou den - wat zeker geen kwaad kan. Integen deel. Van verstandige opvoeding gesproken Jan van Ees Eveneens nam de regering het amende ment van de heer Van Doorn over volgens hetwelk bij acties van de justitie in een gemeente met rijkspolitie tevoren het oor deel zal worden ingewonnen van de burge meester, voorzover de actie de handhaving van de openbare orde raakt. Het amendement van prof. Oud, dat de burgemeester ook een taak wilde toeken nen bij de bevordering van een doelmatig opsporingsbeleid, werd bij zitten en op staan verworpen. Vóór het amendement stemden V.V.D., A.R., C.H.U., C.P.N en S.G.P., maar de P.v.d.A. en de K.V.P. waren tegen. Het amendement van de heer Calmeyer (C.H.U.) om buiten twijfel te stellen dat ook de marechaussee een politie-orgaan is, v/elk amendement minister Samkalden overbodig had genoemd, werd met 71 tegen 37 stemmen verworpen. Tegen stemden P.v.d.A., K.V.P. en C.P.N. De overige amen dementen met betrekking tot de mare chaussee trok de heer Calmeyer in. Met algemene stemmen heeft de Kamer het wets-ontwerp aangenomen met nieuwe bepalingen betreffende de loodsdienst voor zeeschepen, hetgeen gepaard gaat met ver hoging van de tarieven, die echter in de nieuwe wet niet meer worden genoemd, doch bij Koninklijk Besluit zullen worden vastgesteld. Door de voorgenomen ver hoging zal de totale opbrengst der loods gelden met ongeveer 50 percent stijgen. Zij zullen gelijk zijn aan die van België. Vergeleken met de loodsgeldtarieven in de andere landen blijven de Nederlandse en Belgische tarieven na de verhoging echter nog aan de lage kant. De Kamer besloot de interpellatie van mevrouw Fortanier-De Wit (V.V.D.) over de lerarensalarissen, die zou worden ge houden op 10 april, uit te stellen tot een nader tijdstip, omdat in die week de minis ter van Onderwijs aanwezig moet zijn in de Eerste Kamer, waar dan de lerarensala rissen ook wel aan de orde zullen komen bij de behandeling van de begroting van Onderwijs. Tot 7 mei is de Tweede Kamer met Paas vakantie gegaan. (Van onze parlementaire redacteur) De aanneming van de Politiewet bete kende een succes voor de minister van Justitie, prof. Samkalden. Hij toonde bij zonder thuis te zijn in de stof en zijn amb- genoot van Binnenlandse Zaken, minister Struycken, zal ongetwijfeld de eerste zijn om te erkennen, dat zijn buurman achter de ministerstafel het leeuwenaandeel in het bereikte succes had. Overigens komt zeker ook lof voor het nu bereikte resul taat toe aan de Commissie-Langemeyer, die met haar rapport de grondslagen heeft gelegd voor het thans in wetskleed gehulde „compromis" tussen hen, die justitie en politie dermate onafscheidelijk met elkaar verbonden achten, dat zij hun hart aan rijkspolitie verpand hebben, zoals prof. Gerbrandy, en anderzijds degenen, die met mr. Beernink daarvan niets, maar alles van gemeentepolitie willen weten. Prof. Gerbrandy was met prof. Oud zeer afkerig van het voortbestaan van het politiebesluit van 1945, waaraan nu een einde komt. Maar, anders dan de aanvoerder van de V.V.D., gaven bij hem toch nog de bezwa ren. die hij tegen de ontworpen wettelijke regeling koesterde, de doorslag om het ont werp af te wijzen. De belangrijkste gevechtsactie, die zich vóór de beslissing nog op het parlemen taire slagveld had ontwikkeld, was te wij ten aan de vroegere luitenant-generaal Calmeyer. Met soms wel wat heel grof ge schut poogde hij alsnog een gunstige stel ling voor de marechaussee te veroveren. Het was hem namelijk een doorn in het oog, dat deze in de politiewet geen plaats heeft gekregen en daardoor niet meer de politiële bevoegdheden van weleer heeft behouden. Af en toen had het er veel van alsof de heer Calmeyer meende zich tot recruten inplaats van tot ministers te wen den. Met het gevolg, dat zowel de voorzit ter als later minister Samkalden hem lich telijk op de vingers tikten. Overigens stemden de P.v.d.A., de Communisten en de K.V.P. uitgezonderd de twee oud militairen, de heren Fens en Visch tegen het amendement-Calmeyer ten behoeve van opneming van de marechaussee in de wet. Het werd dan ook met 71 tegen 37 stemmen verworpen. Aan het eind van de gedachtenwisseling over de vrij droge juridische stof kwam er toch nog een beetje de poëzie. Mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) wilde namelijk een zijns inziens jux-idisch niet ter zake doen de bepaling geschrapt zien. Deze houdt in, dat de politie tot taak heeft in onder geschiktheid aan het bevoegd gezag en in overeenstemming met de geldende rechts orde te zorgen voor de daadwerkelijke handhaving van de rechtsorde alsook voor het verlenen van hulp aan hen, die het behoeven. Dat laatste behoox-de volgens de K.V.P.-afgevaardigde niet üi de wet, want juridisch betekende het niets. Minister Samkalden deed echter een beroep op de Kamer, toch ook „een stuk poëzie", zo als hij het noemde, „in de wet te laten staan. „Denk bijvoorbeeld aan de politie agent, die iemand de straat helpt overste ken!", zei de bewindsman. Bij zitten en op staan bleek, dat de ovex'grote meerderheid van de Kamer gevoel had voor deze „poëzie".

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5