Washington stelt onderhoud met Nederlanders uit OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Dagproduktie liep met veertig percent terug Auto kantelt na botsing Britse staking ten einde? MacMillan bracht verslag uit van beraad met Eisenhower Er is beter begrip, maar er bestaan meningsverschillen over methoden Geen linksgezinden in kabinet aanvaard Verwarring groeit met het uur 71e JAARGANG No 225 DINSDAG 2 APRIL 1957 302e JAARGANG No 73 De luchtvaart onder handelingen Laatste kans op landingsrechten in Calif or nië nu vrijwel verkeken Aftreden van Perzische premier verwacht Eden naar het ziekenhuis Iets warmer Broer van ontsnapte gedetineerde bracht gevangeniskleding terug V erkeer songelukken I DIT JAAR: 266 DODEN Vijf doden in het verkeer Nederlandse en Britse bankdirecteur gegrepen Arrestaties in Djakarta Oudste Nederlandse krant in Indonesië opgeheven Het woord is aan Indonesië Spanningen in Argentinië LANGZAAMAAN IN DE MIJNEN Machirodam gaat weer open Twee Indonesische politici gearresteerd Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Uit Washington meldt Reuter dat de voor gisteren vastgestelde bespreking van de Nederlandse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken drs. Van der Beugel met Amerikaanse functionarissen over de luchtvaartonderhandelingen, tot vandaag is uitgesteld. Zoals men weet wil drs. Van der Beugel morgen naar Nederland te rugvliegen. Amerikaanse autoriteiten verklaarden aan United Press dat enige hoge autoritei ten op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken het zondag druk had den gehad met het probleem van de vaar- gelden in het Suezkanaal en daardoor niet voldoende tijd hadden gehad om zich in de onderhandelingen met de Nederlanders te verdiepen. Deze zegslieden zouden het „verbazingwekkend" vinden als de Ver enigde Staten hun houding nu nog zouden wijzigen. Druk op Witte Huis Inmiddels is vernomen dat tijdens het weekeinde de druk van de Amerikaanse luchtvaartondernemingen op het congres, het ministerie van Buitenlandse Zaken en zelfs het Witte Huis is voortgezet, met de bedoeling de KLM uit Californië te houden en als gevolg van de vrijdag gedane me dedeling dat het departement van Buiten landse Zaken de toestand opnieuw aan een beschouwing zou onderwerpen. De Amerikaanse luchtvaartondernemin gen wensen de doctrine van beperkte toe gang tot de Verenigde Staten gecontinu eerd te zien. Dit zou de activiteiten van de Europese luchtvaartmaatschappijen feite lijk tot New York beperken. In het con gres hebben de Amerikaanse ondernemin gen invloedrijke steun voor dit doel ge mobiliseerd. Het is in dit verband niet zonder belang dat de Engelse BOAC heden zijn eerste vlucht uitvoert van Londen via New York naar Californië. Als gevolg van een eerder gesloten luchtvaartovereenkomst heeft de BOAC het recht naar San Fransisco of Los Angeles te vliegen. De BOAC wèl In juni zal de Engelse regering verlen- ADVERTENTIE B4RTEUÖRISUP HAARLEM Ui; 13439 EER0. BOLSTR. 48 A DAM TEL 717162' ZWEEDSE VALHELMEN ƒ29.50 ging van de lijn op Californië vragen tot Sydney, Australië en Tokio met het recht om in New York, Californië en tussenlig gende plaatsen passagiers op le nemen. Het is bekend dat drs. Van der Beugel het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft doen weten dat het niet toelaten van de KLM tot Californië een ontoelaatbare daad is gezien het feit dat wel de SAS, BOAC en Lufthansa het recht hebben verkregen voor vluchten daarheen (de Luflhansa heeft nog niet besloten wan neer de eerste vlucht naar Californië wordt gemaakt). België heeft meer te bieden Op 9 april zal een Belgische commissie onderhandelingen in Washington begin nen over de doortrekking van de Sabena- route naar Californië. Wanneer de KLM geen toestemming krijgt voor een route naar Californië, zal het de Nederlandse re gering onaangenaam zijn wanneer, kort daarna, de Sabena een dergelijke route wèl krijgt. Burgerluchtvaartkringen in Washing ton spreken de mening uit dat België ech ter meer heeft aan te bieden gezien on der meer het belang van de Belgische Kongo (als uraniumleverancier). Nederlandse tegenspraak Op vragen van het Tweede Kamerlid J. de Kadt heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken meegedeeld dat een Amerikaans persbericht volgens hetwelk men er in sommige Amerikaanse kringen van overtuigd is dat mislukken van de luchtvaartonderhandelingen wel eens zou kunnen leiden tot een zekere mate van de fensiebeperking in Nederland, niet door de Nederlandse delegatie in Washington ge ïnspireerd is. Met de meeste nadruk wordt ontkend, dat in de onderhandelingen eni gerlei verband is gelegd tussen de Neder landse defensie-inspanning en de uitkomst dier onderhandelingen. Gierend gekners van remmen en een hevige klap deden bewoners van de Jan Haringstraat en de Molijnstraat te Haar lem maandagavond omstreeks zeven uur verschrikt naar het raam snellen. Tot hun grote ontsteltenis zagen zij, dat twee wa gens in volle snelheid op elkaar waren gereden, waardoor een van de auto's was gekanteld. Een vrouwelijke inzittende van een der wagens was door de hevige schok op de straatstenen geslingerd. Een per sonenauto, bestuurd door een 51-jarige TEHERAN (UP/Reuter/AFP) Van be voegde zijde te Teheran is maandag ver nomen, dat de Perzische minister-presi dent, Hoessein Ala, heeft besloten onmid dellijk na het vertrek van de Westduitse bondskanselier, Adenauer, uit Teheran zijn ontslag bij de sjah in te dienen. Adenauer zou vandaag vertrekken. LONDEN (UP). De Engelse stakings leiders hebben „voorlopig besloten" de staking van 1.7 miljoen arbeiders te be ëindigen. Deze beslissing werd genomen bij stem ming door handopsteken in de vergadering van het dertig leden tellende dagelijkse bestuur van de overkoepelende organisatie van de veertig bij de staking betrokken bonden. De beslissing is vervat in een „aanbeveling aan de vergadering der be sturen", die later bijeen zal komen. Pas na het aanvaarden van deze „aanbeveling" zal de staking definitief zijn beëindigd. SOUTHAMPTON/LONDEN (Reuter/UP) Het Britse passagiersschip Queen Mary (81.000 ton) is maandag met 1750 passa giers in de Franse haven Cherbourg aan gekomen. Een tweede schip van de Cu- nard-maatschappij, de Ivernia, brengt 1100 passagiers vandaag naar Plymouth. Donderdag zal de Ivernia met passagiers voor New York, die met de Queen Mary reizen, naar Cherbourg terugkeren. Britse vakbondsleiders hebben besloten hun boy cot van de Queen Mary voort te zetten. In de omgeving van Londen zijn sta- kersposten maandag in botsing gekomen met de politie, die versterkingen moest laten aanrukken om zich met geweld een weg te banen door de stakers, die de we gen naar de fabrieken in Feitham (Middle sex) versperden. WELLINGTON (UP) De artsen van Sir Anthony Eden hebben de vroegere Britse premier aangeraden zijn voorgeno men verblijf in een ziekenhuis te Boston in de Verenigde Staten te bespoedigen, daar zijn gezondheidstoestand een lichte achteruitgang vertoont. Dit advies werd aan Eden uitgebracht na overleg met zijn arts te Londen, Sir Hoi'ace Evans. •oxxxx*xo3ccoooooocraococAoa>xx>xiooocoüocx)onocioooocxxxx> VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog weer. Morgen zonnige perioden. In de nacht en ochtend echter plaatselijk mist. Aanvan kelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Vooral in het binnenland w hogere middagtemperaturen. - Volledige weerrapporten op pagina twee. g -'.ocoio^ooLXXxxxxx* xxx* xx xxxxx xxwocoocxxxxjooocjooooooc DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S (Van onze correspondent in Londen) Premier MacMillan heeft gisteravond in het Lagerhuis te Londen verklaard, dat op de conferentie van Bermuda geen geheime afspraken zjjn gemaakt. Hij zei niet te willen verbergen, dat er nog meningsver schillen bestaan. Het belangrijkste resul taat van de conferentie is echter dat beide landen elkaar beter begrijpen. MacMillan heeft president Eisenhower gewezen op de zware verantwoordelijkheid, die thans op de Verenigde Staten rust en er de nadruk op gelegd, dat de UNO geen vervangings middel is voor een eigen politiek. Niette min acht ook de Britse regering het waar devol via de UNO te werken. Het karak ter van de UNO is echter grondig ver anderd, sinds het veto-recht van de Veilig heidsraad is beperkt. MacMillan kondigde aan, dat de Britse regering in de zomer een bijeenkomst van de premiers van het Britse Gemenebest tot stand hoopt te brengen. Hij acht het een verheugend ver schijnsel dat Canada een steeds belang rijker rol gaat vervullen. Eisenhower had er geen twijfel over laten bestaan, dat de Verenigde Staten wensen, dat de Britse invloed in het Na bije Oosten wordt versterkt (hoongelach bij de oppositie). Hoewel het doel van de politiek van beide landen gelijk is, zijn er verschillen over de methoden. MacMillan erkende, dat de Verenigde Staten een lei dende rol in het Nabije Oosten moeten hebben.. Nasser's voorstellen inzake het Suezkanaal, noemde MacMillan in de hui dige vorm onbevredigend. MacMillan gaf het Lagerhuis de ver zekering, dat de vrijlating van Makarios in Bermuda niet is besproken. Kernproeven Het voornaamste punt van het debat vormde de aanstaande proef met de eerste Britse waterstofbom in de Stille Oceaan. Misschien kan men beter spreken van de beproeving van de apparatuur voor de vervaardiging van een H-bom. De Britse regering is, ondanks de vele protesten, niet van het plan af te brengen, omdat dit op geven van de Britse defensie-strategie zou betekenen, zolang er geen algemene ont- wapeningsovereenkomst bestaat. MacMil lan gaf de verzekering, dat de proefont- ploffingen van de Britse „baby"-bommen niet noemenswaard zouden bijdragen tot de vergiftiging van de atmosfeer, dank zij de voortgaande techniek. Daar brengt de oppositie tegen in, dat door de H-bom- wedloop het aantal proeven in een steeds hoger, tempo dreigt te worden voortgezet. MacMillan zei, dat de techniek, die enkele maanden geleden nog gold, al weer is achterhaald, zodat bepaalde kernproeven op grote afstand niet meer kunnen wor den waargenomen. Beperking is alleen mogelijk door een zekere mate van con trole en door waarnemers ter plaatse. Londen en Washington zijn daartoe be reid, indien de Sovjet-Unie het ook is. Het is een voldoening voor de regering, dat ook de oppositie-leiding wenst, dat Groot- Brittannië een eigen H-bom heeft om be wegingsvrijheid te behouden ten opzichte van de Verenigde Staten. Ook de oppo sitieleider Gaitskell voelt niets voor een onvoorwaardelijke stopzetting van de proeven. Hij acht het echter verkeerd on der alle omstandigheden met proef nemingen door te gaan. Gaitskell laakt het in de regering dat zij niet bereid is over de beperking van de proefnemingen te onderhandelen: Kernwapens MacMillan betoogde, dat kernwapens grote legers en permanente dienstplicht overbodig maken en dat zij de achterstand ten opzichte van de Sovjet-Unie, wat be treft conventionele troepen en wapens, opheffen. Groot-Brittannië zal slechts zo lang afhankelijk zijn van Amerikaanse bestuurde raketten, tot de Britten zelf in staat zijn de kernladingen te maken. Amerikaanse H-bomvliegtuigen op Britse bases kunnen voorts niet worden gebruikt zonder toestemming van de Britse re gering. Volgens Gaitskell had MacMillan op Bermuda moeten aandringen op op heffing door het Amerikaanse Congres van het verbod op het verstrekken van in lichtingen over de Amerikaanse kern geheimen. Dat is volgens Gaitskell het werkelijke struikelblok voor de Brits- Amerikaanse samenwerking. Er had iets meer moeten worden gedaan voor de op lossing van het geschil tussen de Ara bische landen en Israel, speciaal wat be treft economische hulp voor het gehele gebied. Gaitskell zei vooral begaan te zijn met het lot van Hongarije en hij betoogde, dat' er ook voor Gomoelka moeilijkheden dreigen. Diplomatieke, economische en humanitaire actie zal, het lot der onder drukte volken kunnen verzachten. Ook de terugneming van troepen uit West-Duits- land en centraal-Europa dient volgens hem aan de orde te worden gesteld, al was het alleen maar om de in het nauw ge brachte volken te laten voelen dat zij niet worden vergeten. Gaitskell eiste de instelling van een staatscommissie om de beschuldigingen van Franse zijde, dat de Britse regering wel degelijk op de hoogte was geweest van het plan van Israel om de Sinai bin nen te vallen, hetgeen Eden steeds heeft ontkend, te onderzoeken. Gaitskell be sloot ook deze redevoering met het advies aan de regering heen te gaan. Van de (wee gedetineerden, die zondag avond ontvlucht zijn uit de strafgevangenis te Scheveningen, ontbreekt tot dusver elk spoor. Wel hebben zij het stoute stukje uit gehaald om door een broer van een van hen hun gevangeniskleding te laten terug bezorgen. Deze broer meldde zich gisteren aan de poort van de gevangenis. Op grond van het verschoningsrecht is hij niet ver plicht, de politie ook maar enige aanwij zing te geven omtrent de verblijfplaats van zijn voortvluchtige familielid. De ontsnapte gevangenen waren beiden gestraft wegens inbraak. De straftijd van de Hagenaar H. zou volgend jaar februari om zijn. De andere vluchteling M. uit Heer len moest nog" tot volgend jaar juni zitten. Zoals bekend is het vluchten uit een ge vangenis op zichzelf niet strafbaar. Wel zou vluchtelingen diefstal van gevangenis kleding ten laste kunnen worden gelegd, maar deze kans hebben de beide in- en uitbrekers thans omzeild. Haarlemmer, reed op de Kleverlaan in westelijke richting en heeft vermoedelijk geen voorrang verleend aan een auto, die van de Jan Haringstraat de Molijnstraat in wilde rijden. Beide auto's botsten. De schok was zo hevig, dat de wagen, die op de Kleverlaan reed, enige meters door schoof en vervolgens omsloeg. Een 36- jarige pedicure viel uit de wagen en werd met een hersenschudding en schaafwon den aan armen en benen in het Grote Gasthuis opgenomen. De bestuurders van beide wagens kwamen er met de schrik af. De auto's werden aanzienlijk be- sch'adigd. t Tengevolge van verkeersonge- i lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 266 personen, van wie 46 kinderen. In de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam kreeg een 13-jarig meisje, dat daar fietste, een duw van de laadbak van een pas serende vrachtauto. Zij viel en werd door een achterwiel overreden. Tijdens het ver voer naar een ziekenhuis is zij overleden. In Zaandam stak de 71-jarige heer P. Joore op de Westzijde plotseling de rijweg over. Hij werd aangereden door een mo torrijder en zo ernstig gewond, dat hij enige tijd later overleed. Een driejarig zoontje van de heer Brem- mer in Heerlerheide, dat bij het spelen onverwacht de straat wilde oversteken, werd aangereden door een bestelauto. Het kind kwam daarbij om het leven. Op de rijksweg Den Haag-Utrecht bij Waddinxveen wilde de 26-jarige scooter rijder W. C. L. uit Utrecht een truck met oplegger passeren, juist toen van de an dere kant een personenauto naderde. De bestuurder van deze auto remde zo krach tig, dat zijn wagen slipte en de scooter raakte. De scooterrijder werd tegen de weg geslingerd en kreeg een schedelbasis- fractuur. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Gouda is hij overleden. De duopassagier A. van B. uit Utrecht, die het ongeluk zag aankomen, was tijdig van de scooter gesprongen. Hedenmorgen is op de Apeldoornseweg te Hattum een personenauto, die in een militaire colonne reed, bij een poging deze colonne te verlaten tegen een boom ge reden. Een der inzittenden, de heer P. J. B. uit Maasbree, oud 45 jaar, is daarbij om het leven gekomen. De beide inzittende dames, wier namen nog onbekend zijn, zijn zwaar gewond in het r.-k. ziekenhuis te Zwolle opgenomen. DJAKARTA (ANP). Naar maandag in Djakarta is bekend gemaakt, zijn twee directeuren van buitenlandse banken in Djakarta door de militaire autoriteiten ge arresteerd. Het zijn de directeur van de Factorij der Nederlandse Handelmaat schappij in Djakarta, de heer H. Knook, en de directeur van de Engelse Chartered Bank, de heer Edward Curry. Volgens de woordvoerder van het plaat selijk militair commando van Djakarta worden zij beschuldigd van onwettig wa penbezit. In januari jongstleden heeft het plaatselijk militair commando bekend ge maakt, dat de burgerbevolking alle vuur wapens in hun bezit bij de militaire auto riteiten diende in te leveren. Tijdens de onderzoekingen, welke vrij dag bij de banken in Djakarta werden ge daan, werden twee revolvers en een aan tal patronen gevonden in de gebouwen van de Factorij en van de Chartered Bank. Zij waren geborgen in safeloketten en daarin door buitenlandse cliënten van de bank gedeponeerd. De beide gearresteerde directeuren worden hiervoor echter aan sprakelijk gesteld. Tegen de eigenaren van het gevondene zullen, naar de woord voerder mededeelde, eveneens stappen worden genomen. Het hoofd van de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiging in Indonesië, de heer Hagenaar, heeft dinsdag een bezoek gebracht aan het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken en de zo spoedig mogelijke invrijheidstelling verzocht van de president-directeur van de Factorij der Nederlandse Handelmaatschappij in Dja karta, de heer H. A. Klook, die zondag avond door militaire autoriteiten in Dja karta werd aangehouden. De Engelse ambassadeur in Djakarta Mc Dermot ondernam een soortgelijke stap ten behoeve van de heer Edward Curray, de directeur van de Engelse Chartered Bank. Locomotiefexit DJAKARTA (ANP) De „Locomotief" in Semarang, de oudste Nederlandse courant in Indonesië, is maandag voor de laatste maal verschenen. Het blad is vervangen door het Indonesische dagblad „Tempo". De uitgever van „Tempo", Ch. Nainggolan, verklaarde maandag, dat een recent onder zoek onder de lezers van de „Locomotief" had uitgewezen, dat de meesten van hen voorstanders waren van het verdwijnen van het blad. Er verschijnen thans in geheel Indonesië nog zes dagbladen in de Nederlandse taal, waarvan er vier nog steeds Nederlands eigendom zijn. Peter Sirius: Er zijn bakvisjes, die zelf heel aardig kunnen hengelen. DJAKARTA (ANP) Kabinetsforma teur Suwirjo heeft dinsdag zijn opdracht tot vorming van een zakenkabinet aan pre sident Sukarno teruggegeven, nadat zijn pogingen om met de islamietische partijen tot overeenstemming te komen over de sa menstelling van het nieuwe kabinet op het laatste moment zijn mislukt. De islamieti sche partijen hadden het opnemen van links georiënteerde figuren, waaronder de winnaar van de Stalin-prijs, professor Prijono, die door Suwirjo voor deelneming aan het kabinet waren uitgenodigd in de plaats van de communisten, van de hand gewezen. Suwirjo bracht dinsdagmiddag een be zoek aan president Sukarno. Na een ge sprek van ruim een uur maakte de presi dent bekend, dat Suwirjo tot de conclusie was gekomen, dat hij niet kon slagen in de vorming van een zakenkabinet, dat snel en rechtvaardig zou kunnen handelen en dat in staat zou zijn een nationale raad in te stellen, in overeenstemming met de plannen van de president. Suwirjo heeft daarom zijn mandaat te ruggegeven, aldus de president, die daar aan toevoegde: „Zo God het wil, zal ik binnen twee of drie dagen maatregelen nemen". In politieke kringen durfde men zich niet aan een voorspelling te wagen wie de nieuwe formateur zou kunnen zijn. doch zij achten het mogelijk dat president Su karno ditmaal de Nahdatul Ulama met de kabinetsformatie zal belasten. BUENOS AIRES (Reuter-AFP) Twin tig hoge officieren van de Argentijnse luchtmacht hebben president Aramburu de eis gesteld commodore Julio Cesar Krause, die zaterdag aftrad als minister van Lucht vaart. in zijn functie te herstellen. De pre sident heeft de beëdiging van Krause's op volger uitgesteld. Krause heeft zich in een verklaring na mens de luchtmacht verzet tegen het uit stellen van de algemene verkiezingen tot volgend jaar. Ook generaal Bengoa, de leider der oppositie, heeft in een open brief aan Aramburu aangedrongen op spoedige algemene verkiezingen. Bengona schreef zijn brief in de cel van het ministerie voor het leger, waar hij sinds verscheidene maanden, op beschuldiging van het bedrij ven van tegen de staat gerichte handelin gen, gevangen wordt gehouden. Sinds het begin van de langzaam-aan- actie heeft de kolenproduktie in de staats mijnen e de particuliere mijnen slechts ongeveer veertig percent van het normale bedragen, zo meldt de voorlichtingsdienst der staatsmijnen. De cokesproduktie was de helft lager dan normaal. De gasleve ring van de mijnen aan gemeenten is tot nu toe nog niet gestremd. Maar ook hierin zal spoedig stagnatie optreden als de actie voortduurt. Vele gebruikers in Limburg, Noord-Brabant en Gelderland zijn op mijngas aangewezen. Men vreest dat van daag de kolenproduktie nog minder zal zijn dan maandag. Woensdag wordt de Haagse miniatuur stad „Madurodam" weer opengesteld voor het publiek. Van de gemeente Hilversum heeft het een maquette gekregen van het raadhuis, dat ir. Dudok voor Hilversum bouwde. Voorts zijn er maquettes van het kantoorgebouw van de Heidemaatschappij te Arnhem, van de Nedex'landse Reisver- eniging en van vele industriële en han delsgebouwen. In de Canadese Vallei is een in Canada bestaande waterval overge bracht. Op „Schiphol" zal men een rond ritauto met bezoekers en een „opstap- Wanneer woensdag Nederlands minia tuurstad Madurodam in Den Haag haar poorten voor de bezoekers opent, zal ook de nieuwste aanwinst, een ge schenk van de gemeente Hilversum, te zien zijn. Het is het bekende Hïlver- sumse stadhuis, een schepping van de architect Dudok. wagen" zien rijden. Het lokomotieven- en wagenpark van de N.S. is thans op vol ledige bezetting (9 verschillende soorten treinen) gebracht en de Haagse tram is uit gebreid met een model van de Wassenaarse tram. Inmiddels wordt, doordat in het mijnbe- drijf alle onderdelen in elkaar grijpen en van elkaar afhankelijk zijn, de verwarring met het uur groter. De langzaam-aan actie wordt van a tot z gevoerd, zowel door het bovengrondse personeel als door de „on- dergx-onders". Bij het in dienst komen verkleedt men zich zeer langzaam en gaat zeer langzaam in de liften, die zeer langzaam naar bene den gaar. n bij het einde van de dienst geschiedt alles in omgekeerde richting met hetzelfde tempo. De ondergrondse trein tjes rijden met een slakkegang, evenals bovengronds de vrachtauto's van de mijnen. Met de door de 30.000 leden tellende Ka tholieke Mijnwerkersbond begonnen actie heeft tot nu toe alleen de ongeveer vier duizend leden tellende „Bond van werkers in het mijnbedrijf" sympathie te kennen gegeven. Het verschil van inzicht met de bonden die de actie niet ondersteunen heeft nergens tot incidenten geleid. In de gehele mijnstreek is de toestand rustig. Regering zal niet onderhandelen Groot gewicht wordt gehecht aan het onderhoud, dat de Mijnindustrieraad van middag in Den Haag met de ministers Zijl stra en Hofstra zal hebben. Van regerings wege is echter al verklaard, dat deze be spreking uitsluitend betrekking heeft op de goedkeuring van een reeds enige tijd geleden door de Mijnindustrieraad aan vaarde verordening inzake de arbeidstijd van de ondergrondse mijnwerkers. De re gering blijft rich op het standpunt stellen dat tijdens een staking, langzaam-aan-actie of dergelijke niet met partijen onderhan deld wordt. DJAKARTA (ANP) De derde vice- voorzitter van de Nahdatul Ulama, de heer Djamaluddin Malik, werd maandagavond gearresteerd, toen hij een ontvangst bij woonde in de studio's van de filmonder neming Persari in Djakarta, waarvan hij directeur is. De arrestatie geschiedde op last van de plaatselijke militaire comman dant van Djakarta, luitenant-kolonel Dach- jar. De woordvoerder van het leger liet doorschemeren, dat de aanhouding verband houdt met de recente bekendmaking van de chef-staf over het nemen van krachtige maatregelen tegen corrupteurs en profi teurs. Een andere arrestatie, die de aandacht trok, was die door de politie van Djakarta van Zuber Salam, die kandidaat was ge steld voor de functie van Indonesisch zaak gelastigde in de Soedan. Hem wordt ver duistering van staatsgelden tot een bedrag van drie miljoen rupiah ten laste gelegd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1