Eerst een tamme samenspraak daarna felle polemiek B. en W. ernstig verontrust over trage grenswijzigingsprocedure Forum over het boek Amsterdamse Beurs DINSDAG 2 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twee jubilarissen bij Centrale Werkplaats Brandje in keuken Meisje gewond bij botsing tussen motorfietsen LISSE Afscheid van controleur Van Klaveren Zilveren jubileum bij Rijkspolitie Lisse ZANDVOORT A.R. kieskring 35 jaar Humanistisch Verbond vergadert Ouderavond van Mariaschool Haarlems uitbreiding komt in het gedrang Erfonds voor oud-verpleegsters DE BEURS Uitvoering van speeltuin vereniging „Kindervreugd" Derde begroetingsavond voor nieuwe inwoners UIT STAD EN STREEK Scheepvaart Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs in maart 27/32 Het- forum over „het boek" wordt in Haarlem ter gelegenheid van de Boeken week een jaarlijks terugkerende manifesta tie niet zin. Maandagavond hebben één dame en vier heren in de Haarlemse Vleeshal een vraag-en-antivoorclspel be dreven over op het boek. betrekking heb bende onderwerpen. Hel forum bestond ditkeer uit mejuffrouw mr. M. Wijnstroom, bibliothecaresse van de Openbare Leeszaal in Amsterdam, de Amsterdamse uilgever C. A. van Oorschot, de dichter en criticus Gabriël Smit, de letterkundige drs. B. Rij- des, benevens drsH. W. M. van Run,'die als voorzitter van de r.k. Openbare Lees zaal en Bibliotheek in Haarlem ook nu weer de leiding had. Evenals vorig jaar was hij in zijn positie voorbeeldig. Handig en geestig heeft, hij een aanvankelijk nogal tamme discussie naar een felle, maar eer lijke samenspraak tussen de uitgever Van Oorschot en de criticus Gabriël Smit ge leid. Hoewel het „eerste optreden" van Van Oorschot meteen al de opening leek te zijn van een avond vol harde, duidelijke stand punten. heeft het ongeveer tot de pauze geduurd, ruim een uur later, voordat het gesprek echt vorm kon krijgen. Van Oor schot had onmiddellijk eerlijk en rondbor stig verteld wie hij was en wat hij wilde als uitgever, maar publiek noch forum hebben die kans onmiddellijk gegrepen om tot formuleringen van meningsverschillen le komen, die zo belangwekkend zijn, dat men er vanzelf door naar het. puntje van zijn stoel schuift. En die meningsverschil len lagen toch werkelijk al in de eerste opmerkingen van Van Oorschot te broeien. Er werd begonnen met de behandeling van de vraag welke de waarde is van een zo groot aantal litteraire prijzen als jaar lijks in Nederland door allerlei instanties wordt uitgereikt en in hoeverre onder aus piciën van de overheid tot stand gekomen jury's capabel zijn het werk van kunste naars. in dit geval dus schrijvers, te be oordelen. Van Oorschot antwoordde hierop bijzonder fel. Hij zei, dat naar zijn gevoel elke kunstenaar elke bekroning moet wei geren omdat hij zelf de natuurlijke vijand is van de collectiviteit. De overheid noem de hij in de beoordeling van artistieke za ken beslist incapabel. Het klonk wrj; reso luut. maar hij liet zijn mening steunen op een voorval, dat - in zoverre het al niet bekend is - niet onvermeld mag blijven. De thans in de Engelse taal schrijvende G. K. van 't Reve, wiens boeken door Van Oorschot worden uitgegeven,, werd des tijds door een van overheidswege gevorm de jury uitverkoren voor de toekenning van een reisbeurs van tweeduizend gulden. Op één lid na was de jury overtuigd tot dit voorstel gekomen. Toen de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. hoorde wie de win naar was heeft hij, aldus Van Oorschot, om persoonlijke redenen de beurs weer in getrokken. Van 't: Reve heeft zijn tweedui zend gulden nooit gezien. Bovendien heeft niemand van de jury tegen deze gang van zaken geprotesteerd. ,,Zo is nou een jury van de overheid en zo is nou onze eigen katholieke minister Cals!", riep Van Oor schot verontwaardigd uit. Het merendeel van het publiek bestond uit rooms-katho- lieken. maar wonderlijk genoeg werd hier na .vrij algemeen driftig geapplaudiseerd als gold het een betoging van eensgezinde geloofsgenoten. Van Oorschot verklaarde later op de avond - wat ten overvloede - dat hij niet. katholiek is. Gabriël Smit, redacteur van de Volks krant. moest hierop wel reagerpn. Hij meende, dat de kunstenaar niet. ongevoelig hoeft te zijn voor de voordelen, die de col lectiviteit hem kan bieden, hoewel hij zei Van Oorschots mening over de verhouding tussen kunstenaar en collectiviteit in grote trekken wel te kunnen delen. De overige forumleden sloten zich in iets andere be woordingen hierbij aan. Deze gematigde reactie in het forum zelf heeft de discussie daarna waarschijnlijk op een wat dood spoor gebracht. De vragen, die aan de orde kwamen, leverden antwoorden op, die nau welijks aanleiding gaven tot een gespannen gesprek: Heeft propaganda voor het boek in een Boekenweek zin? Moet de openbare leeszaal worden beschouwd als een con current van de boekhandel? Ts lichte lec tuur smaakbedervend? Heeft de uitgave van kostbare werken in goedkope „poeket"- Vandaag vieren de heren A. Jansen, metaaldraaier bij de Centrale Werkplaats en wonende Staringstraat, en P. ter Brug gen. arbeider en wonende Bastiaenstraat, de dag, dat zij veertig jaar werkzaam zijn bij de Nederlandse Spoorwegen. De heer ■lansen is een bekende figuur in zangers kringen. Van het Haarlems Christelijk Mannenkoor is hij bibliothecaris. De jubilarissen zijn vanochtend in hun woningen gehuldigd. De chef van de Cen- 'rale Werkplaats, ir. .T. D. Berdenis van lerlekom .heeft, beiden toegesproken en "en geschenk in enveloppe overhandigd. 7ji kregen verder bezoek van éen deputatie ,;an het jubileumfonds en ontvingen een geschenk. Ren oplettende wandelaar bemerkte maandagmiddag om vijf uur. dat er brand ''as in een keuken van een woning aan Vooruitgangstraat, te Haarlem. Een in Herijl gewaarschuwde politieagent, heeft, "net. behulp van omwonenden de vlammen bedwongen met: emmers water en met. behulp van een op de waterleiding aange goten tuinslang. Toen de brandweer was ■erschenen bepaalde zij zich tot het na blussen. De brand is vermoedelijk ont- 'aan. doordat een handdoek, die bij een "andend gaskomfoor hing te drogen, vlam "eft gevat. De keuken is gedeeltelijk uil- ebrand. Enig textiel goed ging verloren. D'.idens de brand was niemand thuis. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van het Heaanrhovenplein in Haarlem heeft zich maandagavond om half negen een aanrijding voorgedaan tussen twee motorfietsen. Een 22-jarige motorrijder wilde van het Rpaarnhovenplein de Rijksstraatweg in zui- ri5üjke richting oprijden en kwam in botsing •?et een motorrijder, die op de Rijks>straat- '''02 reed. De berijders vielen, maar werden "iet gewend. De duo-passagiere van de 22- iarige motorrijder, een zeventienjarig meis je. kwam er echter minder goed af. Zij werd met een hersenschudding in het Grote Gast huis opgenomen. edities een nivellerende invloed op het le zend publiek? En dergelijke vragen meer. Er werd gezellig, maar weinig doeltreffend gecauseerd en men zou misschien langzaam zijn ingedut als niet onmiddellijk na de pauze de reprise was gegeven van een kwestie, die vorig jaar ook al hevig aan de orde is geweest: de Index. Hierbij kwam Van Oorschot, die duidelijk de hele avond op dit onderwerp had zitten spinnen, weer overeind en gaf een oordeel, waarop vooral Gabriël Smit geestdriftig reageerde. Sa mengevat zei Van Oorschot het volgende: „Ik ben een principieel voorstander van de vrijheid van geloof. Controlerende or ganen als de ..Idil" en de Index zijn voor mij instellingen, die een geestelijke ter reur uitoefenen op het katholieke volks deel. Een consequentie van de Index is bijvoorbeeld, dat hel de katholieken ver boden is werk van een zo groot schrijver als André Gide te lezen. Deze beperking van geestelijke vrijheid vind ik gevaarlijk en onverdraagzaam". Hiermee veroordeel de Van Oorschot de rooms-katholieke gees telijkheid en uiteraard kon een weder woord van Gabriël Smit niet uitblijven. Hij zei zich niet helemaal met de Index te kunnen verenigen, noemde haar le for malistisch, te moralistisch, ook wel wat onverdraagzaam, maar veroordeelde haar niet. „De bedoelingen, die de geestelijkheid met de Index heeft zijn inhaerent aan de bedoelingen, die ik heb als ik mijn kinde ren bepaalde boeken niet laat lezen omdat ik meen, dat zij er nog niet rijp voor zijn. Aangezien een aantal mensen geestelijk nooit volwassen wordt, behoudt de geeste lijkheid zich het recht voor tegen bepaalde boeken te waarschuwen en zekere boeken zelfs te verbieden". Van Oorschot zei hierop, dat hij zijn kin deren toestaat alles te lezen wat hen in handen komt en dat het als ouder alleen zijn taak is hen te helpen bij het begrijpen van de problemen, die zij bij het lezen tegenkomen. Mejuffrouw Wijnstroom merkte in dit verband nog op. dat er niet alleen in rooms-katholieke kringen selectie wordt toegepast, maar ook in protestants- christelijke. Zij verklaarde zich; evenals de heer Rijdes, tegen iedere vorm van selec tie. De discussie had hiermee een gespan nen karakter gekregen maar jammer ge noeg wat laat. Het publiek toonde scherpe aandacht. Het was overigens opmerkelijk, dat Van Oorschot al maar minder applaus kreeg. Hoe geestdriftiger hij betoogde - hij had tenslotte iets van een beeldenstormer - des te gereserveerder toonde zich over hel algemeen het publiek. Hier en daar keek men elkaar aan met bedenkelijke ge zichten als Van Oorschot zich van zijn be zwaren tegen het katholicisme hartgrondig ontdeed. Vele roorns-katholiekcn hebben maandagavond zeker véél tégen Van Oor schot gehad, maar de oprechtheid waarmee hij sprak moet iedereen hebben bewonderd. Zaterdag heeft de heer H. van Klaveren te Lisse, controleur van de Plantenziekten- kundige Dienst district Lisse, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen van chefs, colle ga's en relalies. Tijdens een afscheidsbij eenkomst ten huize van de heer C. Gehrels zijn tot de scheidende controleur hartelijke woorden gesproken. De heer W. Borkent, de districtsleider van de Plantenziektenkundige Dienst, toonde zich vol waardering voor het werk, dat de heer Van Klaveren had verricht. Namens de directtie te Wageningen sprak de heer W. .1. Stofmeel, die erop wees, dat de scheidende controleur bij de directie te Wageningen zeer gezien was. De heer G. van der Veld te Lisse vertegenwoordigde de groepbloembollenexporleurs uit het district. Deze zei, dat de scheidende con troleur het de exporteurs nooit onnodig lastig had gemaakt. Hij deelde mede, dat alle exporteurs in het district een bijdrage voor een afscheidsgeschenk hadden bijeen gebracht. Namens deze exporteurs bood de heer Van der Veld de heer Van Klave ren een televisietoestel aan. Namens de col lega's overhandigde de heer Gehrels de bij het toestel behorende antenne. Nadat de heer J. de Groot nog een gelukwens-op- ri.jm Had gesproken, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Wachtmeester H. F. Overzet van de Rijks politie. groep Lisse. zal donderdag zijn zil veren jubileum vieren. In 1934 kwam hij bij het korps, dat „zonder vrees en zonder blaam" in zijn vaandel heeft geschreven, namelijk de marechaussee. Na in 1940 enkele maanden bij de gemeentepolitie te 's Her- togembosch te hebben gewerkt, keerde hij weer terug bij de marechaussee. In 1946 ging hij over naar de rijkspolitie. De jubi laris heeft reeds verscheidene standplaatsen gehad. Na in Zeeuws-Vlaanderen bevorderd te zijn tot wachtmeester, kwam hij op 1 november 1952 naar Lisse. Het voldoet de jubilaris uitstekend in het bollendorp. De heer Overzet heeft een hobby, die hij en thousiast beoefent: de fotografie. Na de diensttijd kan men hem aantreffen op de vliering van zijn woning aan de Juliana- slraat. waar hij menig uurtje in de donkere kamer doorbrengt. De collega's van wachtmeester Overzet zullen hem donderdag eraan herinneren, dat hij reeds een kwart eeuw geleden het poli- tieuniform heeft aangetrokken. De Anti-Revolutionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje" te Zandvoort zal woensdag 35 jaar bestaan. Dit jaarfeest wordt 's avonds gevired met een bijeenkomst in „Zomerlust". Ds. H. S. J. Kalf, hervormd predikant te Bcnnebroek. zal een feestrede uitspreken over het onderwerp: „Reformatie en politiek". De gemeenschap Zandvoort van het Hu manistisch Verbond belegt een openbare vergadering op woensdag 3 april in hotel Keur. Dr. B. W. Schaper uit Amsterdam zal dan spreken over het onderwerp „Sociale gerechtigheid in internationaal verband". Na de causerie zal een besloten huishoude lijke vergadering worden gehouden, waar voor een eventuele aanwijzing van een ver tegenwoordiger in de stichting „Gemeen schapshuis Zandvoort" op de agenda staat, alsmede de benoeming van afgevaardigden naar het komende bondscongres. Op donderdag 11 april belegt de ouder commissie van de Mariaschool te Zandvoort een ouderavond in het Patronaatsgébouw. Als spreker zal* optreden rector S. J. de Bol uit- Haarlem. Voor de aanvang van de lezing en tijdens de pauze zullen de ouders contact kunnen opnemen met de leerkrachten over die vorderingen van hun kinderen. In tegenstelling tot het aanvankelijk voornemen van B. en W. van Haarlem om op de raadsvergadering van aanstaande woensdag pre-advies uit te brengen over de aanhangig gemaakte correctie van de grenzen met de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, deelt het college de raad thans mee. dat het aan dit voornemen geen gevolg kan geven, omdat de zaak door ver schillende oorzaken zeer gecompliceerd is geworden. B. en W. stellen zich nu voor het pre-advies uit te brengen in de verga dering van 17 april. Voorts toont liet college zich zeer veront rust door de langzame afwikkeling van de ze grenswijzigingsprocedure. Bovendien vrezen B. en W., dat het aan de gemeente toe te voegen gebied in de naaste toekomst niet groot genoeg zal blijken te zijn, wan neer de opvoering van de produktiviteit in de woningbouwsector waarnaar B. en W. blijven streven zich zal voortzetten. Het college stelt de raad voor zijn ver ontrusting over de gang van zaken uil te spreken en daarvan mededeling te doen aan Gedeputeerde Staten van Noordhol land. In de toelichting tot dit stuk gaan B. en W. de procedure na. zoals die tot dusver met. betrekking tot de grenswijzigingen is gevolgd. De aan de Kroon verzochte grens- wijzigirig heeft zich op advies van het col lege van B. en W. van Haarlem beperkt tot; het grondgebied, dat nodig is voor de in de nabije toekomst noodzakelijke wo ningbouw. Bij de huidige capaciteit van ongeveer 1400 woningen per jaar zal hel noodzakelijk zijn, dat de gronden in Schalkwijk op 1 januari 1962 bouwrijp ter beschikking van de gemeente staan. Dit betekent, dat omstreeks 1 juli van dit jaar een aanvang moet worden gemaakt met het vaststellen van de uitbreidingsplannen in hoofdzaak, dat omstreeks 1 juli 1958 wordt besloten tot vaststelling van het voorlopige onteigeningsplan en dat om streeks 1 januari 1960 een aanvang wordt gemaakt met het bouwrijp maken van de desbetreffende gronden. De verontrusting van B. en W. wordt ingegeven door de vrees, dat, als gevolg van de huidige gang van zaken, de woningbouw op een bepaald ogenblik stagnatie zal ondervinden, waar bij het college tevens met de mogelijkheid wil rekening houden, dat juist op het punt van de verwerving van de benodigde gron den de mogelijkheid van vertraging niet is uitgesloten. Zou Haarlem erin slagen de wo- ning'bouwproduktiviteit nog meer op te voe ren, dan zou het fatale tijdstip, waarop bin nen de huidige grenzen geen ruimte meer aanwezig is voor woningbouw op enigszins grote schaal, nog aanzienlijk eerder be reikt zijn. Met het oog hierop achten B. en W. hel noodzakelijk, dat de thans aanhangige grenswijzigingsprocedure met voortva rendheid wordt behandeld en dat daarin geen verdere vertraging ontstaat. Het col lege vraagt de raad zijn verontrusting over de reeds ontstane vertraging uit te druk ken en daarvan aan Gedeputeerde Staten van Noordholland mededeling te doen. "Tot bijwoning van de voorstelling van de toneelclub van het Sint. Elizabeths Gast huis in de Stadsschouwburg te Haarlem op vrijdag 12 april, ten bate van het ere- fonds voor oud-verpleegsters, is de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, uitgenodigd. Als het mooi lenteweer is, trekken de dames Schaap met hun kinderen naar buiten, om heerlijk van het. zonnetje te genieten. De moeders flaneren wat. in hel grasland, zoals hier in een wei land. aan de Oude Weg in Haarlem- Oost. De lammetjes dartelen dat het een lust is. En als zij moe zijn, rusten de schapekinderen even bij elkaar uit, zoals deze acht lammetjes, terwijl de moeders doorgaan met de maaltijd. Amsterdam In tegenstelling tot vrijdag, toen de markt een vriendelijk karakter droeg, voor de zeer vaste stemming van Unilever, was de handel maandag van weinig betekenis. Stimulerende factoren ontbraken en het publiek bleef volkomen afzijdig. Aange zien ook het buitenland verstek liet gaan, waren de hoeken merendeels verlaten. Zelfs in Koninklijke Olie ging heel weinig om en de koers bleef iets beneden de slotprijs van vrijdag. Het fractioneel lagere verjoop van Wallstreet had er niet toe bijgedragen de animo hier te vergroten. Men nam over het algemeen een afwachtende houding aan, te meer daar deze week, naar ter beurze met stelligheid verluidde, de jaarverslagen van zowel Unilever als Philips kunnen worden verwacht. Was Unilever vrijdag een zeer vaste factor in de markt, ook maandag liep de koers bij opening nog een tweetal pun ten omhoog lot ongeveer 374, maar daarna volgde een reactie. De koers bleef hangen op ongeveer 372. AKU en Philips waren prijshoudend. Ook overigens had de markt weinig 1e betekenen. Van de over het algemeen niet ongunstige jaarverslagen wordt met be langstelling kennis genomen, maar veel in vloed op de markt hebben zij niet. Alleen aandelen zout waren enige punten hoger omdat kennelijk het dividend van 12 per cent mee viel, maar de Koninklijke Papier en Hollandia Kattenburg reageerden nau welijks. Ook Senembah bleef onbewogen door het bericht over de samenwerking met een buitenlandse groep. De scheepvaart markt deed het een kleinigheid beter. Staatsfondsen waren goed prijshoudend. Aandelen R. S. Stokvis werden 3 punten hoger geadviseerd. Maandag was de in schrijving open op de premielening Zuid holland ad 20 miljoen. De indruk bestond dat van 'sterk majoreren, zoals bij de re cente lening Rotterdam, geen sprake was. De inschrijvingen waren dus reëler. Van een sterke overtekening zal dus waarschijn lijk geen sprake zijn. Prolongatie 3% per cent (ANP). NEW YORK De koersen vertoonden lichte fluctuaties bij een regelmatige markt, in afwezigheid van sterke beïnvloeding. Plet algemene ge middelde van 65 industriële fondsen steeg met 0.01 punt tot 167.99. Dertig industriële fondsen stegen met 0.17 tot 474.98, twintig spoorwegwaarden zakten mei 0.29 tot 143.76 en vijftien openbare nutsbedrijven liepen met 0.06 op tot 71.53. Individuele staalfondsen vertoonden la ter op de dag een- korte opleving; waarbij Lukens Steel bijna vier dollar won bij een vlotte handel. Andere waarden, waaronder Universal Cyclops en Youngslown Sheet and Tube gingen een tot twee dollar om hoog. Bethlehem Steel en United States Steel bleven ongeveer gelijk. Chrysler verloor anderhalve dollar; General Mo tors en Ford bleven onveranderd. Van de verhandelde fondsen sloten er 475 lager. 359 hoger en bleven er 292 on veranderd. intotaal 1126. (UP). 3''2 Nederl. '47 3 Nedl. 1962. 64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabel fabriek. gew. Phi lips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie P'ns. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 88 "s 915/l6 194 14 303 199 299 300 270 252 149 373 227 879 f 177.50 80 H 167 177 280 90 )4 93 K 200'/i 16814 165)4 165 exd. 65 X 169% 59)4 38'>s 34 's Voorbeurs koersen 195 252V2 373)4 178,20 De uitvoering, die de Zandvoortse speel tuinvereniging „Kindervreugd", zaterdag avond in theater Monopole te Zandvoort heeft gegeven, is een opmerkelijk succes geworden, waarmee het bestuur heeft be wezen een groot deel van Zandvoorts jeugd aan speeltuinwerk te kunnen bin den. Het optreden van de speeltuinband, onder leiding van de heer Ger van der Meulen gaf een uitstekend musicerend ensemble te horen. Daarna volgde het mandoline-orkest onder leiding van de heer Kramer, aangevuld met fluiten en ac cordeons, dat zich eveneens als een pittig spelend orkest deed kennen. De hoofd schotel van de avond werd echter gevormd door het optreden van de balletgroep onder leiding van mevrouw G. Failé, eerst in een fraai uitgevoerde Chinese lantaarndans van Yoshilomo, vervolgens in een wals van Chopin, door twee leden van het ensemble op uitnemende wijze gebracht. Het zang spel „De Koningskeuze" van Geertruida van VTaderacken, met begeleiding van me vrouw Steenman aan de piano vormde het hoogtepunt van het optreden van de bal letgroep. Met groot enthousiasme en een voortref felijke rolkennis werd dit spel opgevoerd. Het werd een fleurig, kleurig schouwspel, dat voortdurend bleef boeien. Voorzitter H. Spierieus sprak een wel komstwoord tot de aanwezigen in de vol ledig bezette zaal, in het bijzonder tot de afgevaardigden van de zustervereniging uit Amsterdam, „Plan West". De heer Cluwen vestigde in zijn slotwoord de aandacht op de moeilijkheden, veroorzaakt door het ge brek aan vergaderruimte en propageerde een eigen clubhuis. Hij kondigde een ba zaar aan in augustus, die voor dit doel zal worden gehouden en waarvoor hij aller medwerking inriep. Een gezellig bal hield daarna de aanwe zigen nog tot ver na middernacht bijeen. In de raadzaal van het raadhuis te Zand voort zal het gemeentebestuur van Zand voort vrijdagavond de derde begroetings avond voor de nieuwe inwoners houden. De bijeenkomst zal geopend worden door burgemeester mr. H. M. van Fenema, waarna de gemeentesecretaris, de heer W. M. B. Bosman, enige aspecten van de Zand voortse gemeenschap zal belichten. In dc pauze zal gelegenheid bestaan tot onderling contact en tot nadere kennismaking mét de contactcommissie voor culturele belan gen en de leden van het gemeentebestuur. Na de vertoning van een film over Zand voort zal de heer G. S. W. Keur, voorzitter van de contactcommissie culturele belan gen, onder wier auspiciën deze begroetings avond wordt belegd, iets vertellen over het werk van deze commissie. Muzikale medewerking wordt verleend door enkele Zandvoortse leerlingen van de piano lerares mevrouw A. Plasvan der Zwaai en door enkele loden van de accordeonver eniging „Zandvoort", directeur de heer J. M. Davids. Nieuws in het kort Alkaid, .11 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro, pass. 31 Vlissirigen n. Antwerpen Amstelvaart, 30 v. Amsterdam n. Indonesië. Andijk, 31 v. Rotterdam n. Houston. Aiincnkerk, 31 v. Amsterdam n. Hamburg. Aalsdijk, 2 te Surabaia. Aegis. 1 v. Turks eiland 'n. Mobile. Amstelpark. 1 v. Tarakan n. Portland. Amstelbriig..1 te. Amsterdam v, Kaapstad. Alphera't. 1 tö Montevideo: Alderamin. 31 v. Las Palmas n. Duinkerken. Arkeldiik. 31 1100 m. z o. Bermudas n. Kaapslad. Angolakusl. 1 te Bordeaux. Arnediik. 2 te Le Havre. Amerskcrk, 1 v. Amsterdam n. Bremen. Ariadne. 1 le Rotterdam. Alamak, 2 te Montevideo. Alcor. 2 te Santos. Alwaki. 2 te Ea'st-London. Arendsriijk. 1 v. Havana n. Antwerpen. Breda. 30 te San Juan PR n. La Guaira. Biliilon, 1 140 m n o Singapore n Labuan. Baud. 1 te Ti Priok v. Cheribon. Britsum. 31 1040 m. z.z.w Landsend naar Avon- mouth. Barumun, 4 le Singapore verw. v. Timordiily. Bawean. 1 te Portland. Baumasepe, 2 te Ti. Priok. Bengalen. 1 v. Penang n. Las Palmas. Baarn. 31 te Rotterdam. Bali, 30 v. Amsterdam n. Hamburg. Beninkust. 30 v Amsterdam n Hamburg. Rlitar. 1/4 v Bahrein n. Penang. Rennekom. 1 te Jalua. Boschkerk, 1 v. Colombo n. Malaba. Bloemfontein, 2 te Amsterdam. Caltex Leiden. 1 v. Sldon n. Venetië. Caltex Rotterdam. 1 v. Durban n. Rastanura. Caltex The Hague. 1 te Stockholm. Cradle of Liberty. 1 v. Pta. Cardon n. Rotterdam. Cradle of Liberty. 30 te Punta Cardon. Castor, pass. 31 Azoren n. Rotterdam. Callisto. 31 820 m. o. Norfolk n. Norfolk. Crania, 1 75 m. n.o. Flinders Isle n. Curacao. Camerounkust. 31 v. Freetown n. Lagos. Charis. 29 v Paramaribo n. Demerara. Clavella, 31 v. Aden n. Abadan. Camitia, 31 v Rotterdam n. Lissabon. Calamares. 2 le Cristobal. Ceronia. 2 le Port Elizabeth verw. Daphnis, 3 te Guanta verw. Dalerdi.ik, 30 te Rotterdam. Ena. 1 1e Thameshaven. Etrema, 31 v. Curacao n. Landsend. Esso Amsterdam, 7 te Antwerpen verw. Felipes, 2 te Port Dickson. Fairsea, 30 v. Amsterdam n. Bremerhaven. Groote Kerk, 1 v. Rangoon n. Calcutta. Groote Beer. 1 dw. Dungeness. Ghanakust. 1 v. Abidjan n. Freetown. Guineekust, 1 v. Lagos n. Abidjan. Graveland, 1 Ie Amsterdam. Gordias, 2 te Naxos. Hilversum, 31 180 m. o.n.o. Mogadiscio n. Little Aden. Hathor, 1 te Beyrouth v. Alexandrië. Haarlem. 1 te Cristobal v. Curacao. Hermes. 1 te Amapula v. San Juan Del Sur. Hersilia. 31 v. anker Arinocorivier bij San Felix Hera. 31 100 m. n. Fibres n. San Juan. Hydra. 2 te Rotterdam. Vrijdag 29 maart 1957 Laagste koers Alg. Kunstzijde Unie185'A Van Berkel's Patent 165 Van Gelder Zonen 188'/i Kon Ned Hoogovens289 Yed Kabelrnhriek 258 °hilips 246 ''nilever 355'/2 Vilton-Fijenoord 211 Kon. Petroleum 164.90 Holland-Amerika Lijn 160 Kon Ned Stoomboot Mij151 \'ed Scheepvaart Unie 167 Van Ommeren 277'/3 \msterdam Rubbtr 75 H V A 87 Ver Deli Maatschappijen 88 )'4°/o Staffellening 1947 86'/2 3% Invest, cert. Nederland9UA 3°/« Nederland 1962—649D/s Omzetten (nominaal): februari 1957 (def.) Aandelen f 29.696.836,- maart 1957 (voorl.) Aandelen 35.540.285,- Nieuwe noteringen: In maart nieuw tot de beurshandel toegelaten: Hoogste koers 2023/-i 17 P/4 200 300 21VI2 253'/4 371 223 Vs 180.20 169'/s 166</o 180'/2 282 81'A, 945A 98 905/g 9U»/I6 9 P/s Laatste tijdvak Koersverschil t.o.v. 28 febr. 195 6*Vs 171'/» 3»/- 200 6 296 5'/» 269 -f 1 253 -f- 8V4 370 4- 13 223;/s -f 67* 178.35 10.35 166*Vs •Vs 152 13 177 -f 10'/! 282 2 81 5:,/4 90 2 93;i/< T 31/4 S69/i6 l'/4 91»/3ï 913/is 78 Voetganger aangereden. Toen een 63- jarige voetganger maandagavond omstreeks half zeven de Schoterweg in Haarlem over stak werd hij aangereden door een personen auto, die in noordelijke richting reed. De bestuurder van de auto heeft door krachtig remmen en door naar links uit te v/ijken nog, zij het zonder resultaat, getracht de man te ontwijken. Met een lichte hersenschud ding is de onfortuinlijke voetganger in het ziekenhuis St .Joannes de Deo opgenomen. Gouden jubilaris. Vandaag viert de heer M. Broekman, wonende Coomherlstr. no. 32 te Haarlem, zijn gouden jubileum in dienst van de firma Th. J. van Zutphen en zoon, woninginrichting aan de Ridderstraat. Vanmiddag is de jubilaris gehuldigd, waar bij hem geschenken zijn aangeboden. Ontvangst. Burgemeester en wethou ders van Haarlem zullen op maandag 29 april om vijf uur officieel ten stadhuize.ont vangen de leden van de Rhode Island Horti cultural Society. Overplaatsing. De inspecteur van 's rijks belastingen, de heer J. W. Buisman, is verplaatst van 's-Gravenhage naar Haar lem en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie '.er belastingen, eerste afdeling. C.H. Unie. Het bestuur van de kamer- kringvereniging Haarlem van de Christelijk Historische Unie heeft als opvolger van mr. dr. J. van Bruggen te Heemstede tot voor zitter benoemd mr. K. A. F. J. Pliester te Heemstede. Obligaties 40.722.406, Obligaties f 44.871.620, Aandelen 15.622.500, Obligaties f 42.748.000, Pandbrieven 16.700.000,- Ivoorkust, pass. 2 Las Palmas n. Amsterdam. Iberia, 2 te Rotterdam. Japara KRL„ 30 v Rotterdam n. Antwerpen. Jagersfontein. 2 te Durban. Kara. 1 te Houston. Keizerswaard, 2 te Kobe. Kola Inten, pass 1 Sabang n. Durban. Korovina. 2 v. Balikpapan n. Singapore. Karimata, 31 201) m. n.n.w. Mauritius n. Durban. Kosicia, 1 te Curacao v; Rotterdam. Krebsia, 1 te Mamonal v. Perthainboy. Koningswanrd, 1 240 m. z o. Albany n. Melbourne. Kalinga, 31 v. Maracaibo n. Liverpool. Kieldrecht, pass. 31 Finisterre n. Antwerpen. Kloosterdijk. 1 te Boston v. New Yoik Leopoldskerk, 1 te Londen v. Antwerpen. Langkoeas, 3 te Singapore verw. Leersum. 1/4 te Amsterdam. Lekhaven. 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Mataram, 1 te Napels. Metula. 1 te Brisbane v. Geelong. Minjak. 1 te Ambon v. Palopo.. Merwelloyd. 1 te Genua. Maasdam. 31 v. Southampton n. Halifax. Myoniaz, 1 te Abadan v. Tamalawe. Mentor, 31 230 m. w.n.w. Jamaica n. Maracaibo. Maaslloyd, pass. 31 Mauritius n. Belawan. Meliskèrk, 31 te Rotterdam. Macuba. 2 te Thameshaven. Mavina. 2 te Balikpapan. Muiderkerk. 2 te Durban. Munttoren. 2 te Maracaibo. Marisa, 2 v. Berre n. Spezia. Nolos. pass. 31 Finisterre n. Alexandrië. Moordam. 1/4 te Rotterdam. Nieuw Amsterdam. 2 te New York. Oldekerk, pass. 1 Finisterre n. Kaapstad. Osiris. 1 te Philadelphia v. Barvanquilla. Oranjefontein, 31 160 m. z.z.w. Monrovia naar Las Palmas. Overijsel, 1/4 te Rotterdam. Ouwerkerk. 2 v. Melbourne n. Durban. Prins Casimir, 1 te Antwerpen v. Rotterdam. Prins Willem IV. 1 60 m. w. Scillys n. Quebec Plancius, 1 te Makasar v. Surabaja. Pieter S. 31 te Rotterdam. Prins Alexander. 31 v. Rotterdam n. Londen. Prins Frederik Willem, 31 te Rotterdam. Peperkust. 1 v. Lobito n. Pte Noire. Polyphemus. 1 v. Halifax n. Boston. Poseidon, 1 te Amsterdam. Roggeveen, 1 v. Surabaja n. Auckland. Rolula. 31 103 m w. Kaapstad n, Kaapstad. Raki. 31 230 m. o.z.o Bermuda n SI. Vincent. Roebiah, 1 te Port Elizabeth v. Cape Town. Rijnkerk. 1 le Mombasa Ruys, I v. Kaapslad n. Rio de Janeiro, Saidia. 1 te Bukom. Saroena, 1 te Plad.iu v. Pulubukom. Stanvac Ogan. 1 te Semarang. Stanvac Pcndopo. 2 te Sungeigerong. - -- Salatiga. 1 v. Singapore n. Manilla Schelpwijk. 3! le Lytlletown. Seven Seas,, 31 v. Rotterdam n Quebec. Slad Amsterdam, 1/4 te Rotterdam. Stad Arnhem, 1 rede Melilla. Slad Alkmaar, 31 65 m. n.w. Stavanger n. R'dam. Stad Leiden, 31 080 m. n.o. Bermuda n. R'dam. Sliedrccht, 1 100 m. z.o. Beira n. Kaapslad. Straat Banka. 3 te Bombay verw. Straat Torres. 1 le Singapore v. Belawan. Steenwijk. 30 v Rniterdam n. Norfolk. Sv.netta. 3 le Plad.iu. Samarinda. 3 te SI. Vincent verw. Schie, 3 te Pto Barrios verw. Sirrah. 2 te Durban. Soestdiik. 1 v. New Orleans n. Galveston. Solon. 2 te Antwerpen. Statendam. 2 te Foil de France. Statue of Liberty, I v. Las Palmas n. Mena A1 Ahmad i. Toiriini. 1 v. Makassar n. Balikpapan. Taria, 31 v. Cardon n. Rio de Janeiro. Thelidomus, 31 v. Bachaquero n. Curasao. Theobaldius, 31 265 m. n. Aruba n. New York. Titus. 1 te Port Au Prince v. New York. Trompenberg. 31 225 m. vv. Ouessant n. Hamilton. Trajanus, 31 te Amsterdam n. Hamburg. Tero, 31 v. Rotterdam n Rio de Janeiro. Themis. 31 te Amsterdam. Tomocyclus. pass. 31 Azoren n. Curasao. Tarakan. 2 te Surabaja. Tibia, 1 v. Pauillac n. Curasao. Utrecht. 1 te Surabaja v. Makassar. Van Cloon, 31 v. Hongkong n. Singapore. Van Riemsdijk. 1 v. Suhaba.ia n. Panarukan. Van Waerwiick, 3 te Singapore verw. Waterman, 2 te Teneriffe. Weltevreden, pass. 31 St. Helena n. Hollandia. Westerdam. 1 te New York v. Rotterdam. Westland, 31 160 m. z.w. Ouessant n. L Palmas. Westertoren. 1 te Curacao. W. Alton Jones. 31 v Rotterdam n. Cadiz. IJssel. 2 te Guanta. Zeeland. 1 v. Kaapstad n. Salalah. Zijpenberg, 31 dw. Dakar n. Freetown. KLEINE VA ART Amytas. 1 20 m. n. Oran n. Oran. Admiraal Coubel, 1 v. Roscoff te Portsmouth. Admiraal Nelson. 1 v. Dublin te Swansea. Adm. De Ruyter, 3 v. Oskarshanm te Z'dam verw. Ahoy, 1 50 m. w. Texel n. Westpoint. Algarve. 1 5 m. w.z.w. Outergabberd n. Londen. Angeja, 1 le Southend n. Londen. Berend N. 1 pass. Westhinder n. Rotterdam. Bergsingel. I te East-Goodwin n. Waterford. Borneo. 1 100 m. o.z.o. Kp. Spartivento n. Messina. Borelly, I Marnns n. Bremen. Bab T, 31 dw. Dover n. Londen. Blankenburg. 31 v. Port Said n. Rotterdam. Casana, 1 v. Rouen n. Malmö. dito, 1 v. Dordrecht le Londen verw. Confiance, 1 v. Delfzijl te Londen verw. Canada. 1 dw. Gasquets n. Bremen. Cornelia B I. 1 20 m. z.w. Tersch bank n. H'burg. Dido, 1 z. Wight n. Amsterdam. Draco, 31 v. Valencia n. Cartagena. Edison. 1 v. Grangemouth n. Delfzijl. Energie. 1 op Elbe n. Ksge. Equator. 1 te Burlings n Genua. Erebus. 1 v Rouen te Bremen verw. Flevo. 31 te Amsterdam n. Rotterdam. Fiat, 2 v. Oporto te Hull verw. Helvetia, 1 te Royal Sovereign n. Plymouth. Hoogezand. 1 te Belle lie tl. La Roehelle. Heerengracht. 1 te Er n. Stavanger. Inspect. Mellema, 1 op Grote Belt n. Aberdeen. Ilias. 30 v. Ceuta n. Barcelona. Joost. 30 in Golf v. Biscaye n. Santander. Kaap Falga. 26 v. Bayonne n. Garston. Lauvvers. 1 30 m. n.o. Thames n. Londen. Lubox, 1 30 m. w. Guernsey n. Dordrecht. Lucas Bols I. 1 le Majorca n. Spezia. Mees Cremer. 1 te IJmuiden.. Meeuw. 1 le Texel n. Waterford. Merwestad. 1 te Longstone n Perth. Meteoor. 1 10 m. w. Scillys n. Lissabon. Midas. 30 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Mynelis. 1 10 m. w. Tarifa n. Avonmouth. Maartje, 1 v Lcilh te Rotterdam verw. Megrez N. 2 v. St. Vincent le Roli.erdain verw. Niéuwe Waterweg, I v. Newry te Delfzijl verw. Nomadisch, 1 v. Melhil le Kopenhagen verw. Nero, 1 30 m z.z.w. Wight n. Amsterdam. N'eeltjc B. 1 70 m. z.w. Kp. Boegaroni n. Swansea. Netla. 31 dw. Vilano n. Antwerpen. Olivier v. Nooit, 1 te Knstiansand n. Sarpsborg. Plato. 1 55 m. z. Kopenhagen n. Kopenhagen. Perregaux, 1 50 m. z.w. Oporto n. Nantes. Rose, 1 te Beachyhead n. Amsterdam. Roelf, 1 te Amsterdam n. Kopenhagen. Strabo, 1 5 m. Kp. Vilano n. Lissabon. Tilly, 1 7 m. z.o. Flamboroughhead n. Tyne. Volharding, 1 te Famagusta n. Tel Aviv. Wulp, 1 te Sandetty n. Rotterdam. Zeehaan, 1 100 m. w. Stavanger n Riga. SLEEP V A AR'l Cycloop, 31 130 m. n.w. Aruba n. Maracaibo. Hector. 31 v. Hoek van Holland n. Fecamp. Loire, 31 170 m. o.z.o. Jamaica n, Maracaibo. Noordzee, 30. 100 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Oceaan, 50 160 m. n. Curasao n. Buen. Aires.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7