Verkaveling van gronden buitenplaats der familie Barnaart te Vogelenzang 1 „Bleekneusjes" na de oorlog sterk in aantal afgenomen Bloemendaalse raad op excursie Verkeersverbetering bij Viersprong te Aerdenhout in voorbereiding Tetf Schil^erM 7 fpuiïeff <j)eVe*jfervX' T PRISMA Horlogerie HERMAN MULDER Ruim vijfhonderd Haarlemse kinderen jaarlijks naar gezondheidskolonies 09' ADGD^Zn Uw onmisbare raadgever! Burgerlijke Stand van Haarlem Tijdens mist niet met vol licht gereden Aanrijding loopt goed af „Centre" Haarlem dit jaar weer in Aerdenhout Op 11 april vergadert de buurtvereniging „Overveen" if 105.- Organisatie voor sociale verzekering mannequins KINDERUITZENDING IN NIEUWE BANEN Centraal Genootschap vernieuwt methoden Spanningen Nieuwe methode UIT STAD EN STREEK cp Overveen -tel:23523 Nederlandse orgelmuziek in Duitse orgelweek Actrice Lies Franken naar Rotterdams Toneel Kuni u een grassprietje maken? Nazorg v R IJ D A G 5 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE LEDEN VAN DE gemeenteraad van Bloemendaal hebben zich donderdag tijdens een excursie door de gemeente geconfronteerd met de problemen, waarmee zij in hun arbeid als raadslid te maken hebben. Zij hebben gezien welke schade de zandauto's aanbrengen, hoe ir. De Ranitz zich de weg gedacht heeft van Aerden hout naar Heemstede, welke verbeteringen aan de wegen worden aangebracht, waar woningen in aanbouw zijn en waar in de naaste toekomst gelegenheid zal bestaan villa's te bouwen. Een belangrijk onderdeel van de tocht door de gemeente betrof het bezoek aan de politiepost te Aerdenhout. De toestand is al geruime tijd onhoud baar. De kansen op de bouw van een nieuwe post nabij de Viersprong stijgen, want de gemeente heeft plannen gronden in deze omgeving te onteigenen, niet alleen ten behoeve van de bouw van een politiepost, maar ook van verbetering van de verkeerssituatie. Burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller was de leider van het gezelschap en ver telde van de veranderingen, die zich in de laatste tijd hebben voorgedaan. In de vergaderingen van de gemeente raad is dikwijls gesproken over het ver voer van zand van terreinen langs de Zee weg. Over deze weg en de Militaireweg rijden dagelijks tweehonderdenvijftig vrachtauto's, geladen met zand. De plaat sen, waar de auto's de Zeeweg bereiken zijn gemakkelijk te vinden. Bij het nemen van de bocht komt er veel zand op de weg en langs de kant van de Zee- en Militaireweg zijn de sporen van het zand te vinden. Regelmattig is de dienst van Publieke Werken in actie, om het zand op te ruimen, waardoor voorkomen wordt, dat de riolen verstopt raken. Ook worden de wegen slecht door het drukke verkeer. Uitbreiding nabij de Bovenweg In de omgeving van de Bovenweg in Aerdenhout wordt hard gewerkt aan de bouw van villa's en flats. Vorig jaar heb ben de raadsleden ook een bezoek aan deze omgeving gebracht en gisteren kwamen zij tot de conclusie, dat het aantal villa's sterk is toegenomen. Er zijn er nog vele in aanbouw. Ook bleek, dat de bouw van de flatwoningen aardig op gang is. Het flatgebouw vormt de afsluiting van een brede allee. Aan de jeugd zal in de toekomst aan dacht worden besteed. Er bestaan plannen een speelterrein aan te leggen. Plaats voor winkels is er niet gereserveerd. Dat was wel in het andere gedeelte van het uit- breidingsplan-Bovenweg, maar dit plan kon niet de goedkeuring krijgen van Ge deputeerde Staten, omdat er plannen be staan een provinciale weg ten noorden van Aerdenhout aan te leggen. In de omgeving van de Bovenweg wor den ook woningen gebouwd, die beheerd zullen worden door de woningbouwvereni ging Aerdenhout. In Aerdenhout zijn enkele bungalows tot stand gekomen. Ook zal er binnenkort een nieuwe woning gebouwd worden in de om geving van de Vondelschool. Daar staat nog een oud huis, een zogenaamde duin boerderij, die op de monumentenlijst ge staan heeft. Als woning wordt de vroegere boerderij minder geschikt en daarom zijn er plannen gemaakt haar af te breken en een modern huis te bouwen. Plan-De Ranitz De Provinciale Staten hebben bijna twee jaar geleden weliswaar besloten een weg door Noord-Aerdenhout op het provinciaal beheersplan te plaatsen, maar burgemees ter dr. Peereboom Voller en de raadsleden zijn er nog lang niet van overtuigd, dat hiermee de beste oplossing is bereikt en zij houden het op het plan van ir. De Ra nitz, dat inhoudt de aanleg van een weg van Aerdenhout, door de Amsterdamse waterleiding, door Leyduin in de richting van het zuidelijk deel van het wandelbos Groenendaal naar De Glip. Over het plan hebben wij al enige malen geschreven. Door langs de Vogelenzangse- weg te rijden en een bezoek te brengen aan het buitengoed Leyduin kregen de raadsleden een indruk hoe ir. De Ranitz meubels in huis kunnen krijgen moet wor den afgewacht. In Bloemendaal-Noord staat de villa Ca- prera met een prachtige tuin te koop, welk perceel men eveneens in ogenschouw nam. Met een bezoek aan de Hoge Duin en Daalseweg, waar het pompstation der wa terleiding gevestigd is en waar de ge meente een uilzichtpost op Haarlem heeft aangebracht, werd de excursie gesloten. Het gemeentebestuur van Bloemendaal is voornemens verbetering te verkrij gen in de toestand nabij de Viersprong te Aerdenhout. Het zal nodig zijn de Haringbuis af te breken. Rechtgeaarde Bloemendalers zullen hel oud tolhuis niet willen missen, maar de Haringbuis is een sta-in-de-weg en het is nood zakelijk voorzieningen te treffen voor hel steeds toenemende verkeer in en van de richting Zandvoort. ADVERTENTIE [en nog wéimwj 1OroV 27 pagina'» Uitsluitend verkrijgbaar in onze speciaalzaken Keurcollectiè importbehangl HAARLEM B.Wrmarkl 48 Tal. 18815 Haarlem, 4 april 1957 ONDERTROUWD, 4 april: J. J. Buckens en J. Franke. GEHUWD, 4 april: J. C. Boskaljon en E. Nijssen; C. A. Bakker en M. C. Thoolen; J. H. R. Mok en H. Smit. BEVALLEN van een zoon, 2 april: J. L. DortmundtBakker; 4 april: J. Th. Meulen- broek—Groenendaal; J. Versteeg—Rusman. BEVALLEN van een dochter, 3 april: C. W. M. DanielsMathot; A. Smeets—Ruygh; 4 april: A. A. TroostOtter; H. M. E. Baars —Van Dam. OVERLEDEN, 2 april: A. C. Nelis, 51 j., Kleverparkweg; G. C. DavelaarSchoema- ker, 49 y. Delftplein; B. SchuurmanRodink, 50 j.. Weltevredenstraat; 3 april: J. W. Dijk man, 77 j., Perseussrtaat; J. G. Schouten, 8 jaar. Tulpenstraat; W. H. Beilschmidt, 2 m., Saracenenstraat; M. van MaarenDe Graaf, 65 j., Gasthuisvest; A. M. van Straaten Landwehr Johann, 70 j., Nicolaas Beetsstr.; H. A. Voerman—Heeres, 82 j„ Westerhout- park; J. ToepoelRusbach, 75 j., Meester Cornelisstraat; J. W. Kühlemaijer, 83 jaar, Jansstraat. Donderdag heeft de Haarlemse politie vijf tien automobilisten bekeurd, die tijdens de mist in de morgenuren niet met de vereiste verlichting reden. Het is namelijk voorge schreven, dat auto's tijdens mist hun grote koplampen moeten ontsteken. Op de hoek van de Leidsevaart en de Leidsebrug te Haarlem is donderdag om streeks kwart voor zeven een veertienjarige fietser door een auto aangereden. Na de aan rijding kwam de jongen op de motorkap van de auto. Hij greep zich echter vast aan de achteruitkijkspiegel en voorkwam hierdoor, dat hij van de auto afviel. Toen de wagen stilstond, kon de jongen zich ongedeerd van de motorkap laten afglijden. De jeugdige fietser wilde van de Leidse brug komend de Leidsevaart oversteken om de Leidsestraat in te rijden. Vermoedelijk heeft hij de op de Leidsevaart in noorde lijke richting rijdende auto, te laat opge merkt. De automobilist heeft door krachtig te remmen en naar links uit te wijken een aanrijding trachten te vermijden. De fiets werd vernield. De afdeling Haarlem van de International Friendship League" houdt dit jaar weer haar bekende „centre" in Aerdenhout en wel van 13 tot 27 juli. Het „centre", een gerieflijk buitenhuis biedt onderdak aan ongeveer twintig personen. Ondermeer zullen excur sies worden gemaakt naar Amsterdam, Den Haag, Scheveningen, Delft en Rotterdam. Ook zal een bezoek worden gebracht aan de kaasmarkt van Alkmaar en de bloemenvei ling van Aalsmeer. Tevens zal men in de gelegenheid zijn de nationale klederdrachten van Marken en Volendam te bewonderen. Voort zal een kijkje worden genomen bij de Zuiderzeewerken en in het duinlandschap ten westen van Haarlem. Donderdagavond 11 april zal de buurtver eniging „Overveen" in de koffiekamer van gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen een algemene vergadering houden, waar onder meer de statuten en het huis houdelijk reglement zullen worden bespro ken en vastgesteld. Bovendien zullen daar de plannen voor de toekomst van het bestuur en wensen, suggesties en problemen van de kant van de leden ter sprake komen, onder meer de voorgestelde wijziging van de bus route over de Dompvloedslaan. In de maand mei op een nog nader vast te stellen datum zal de heer J. W. Wichers, plaatsvervangend rector van het Kennemer Lyceum, voor de buurtvereniging ..Over veen" een lezing houden over hormonen on der de titel: „Geheimzinnige stoffen, die ons leven beïnvloeden". ADVERTENTIE manager Onmisbaar voor Uw «(spraken. Uur cn dag m een oogopslag! PRISMA HORLOGES natuurlijk bij.... KAMPERVEST 51 TEL. 21101 VERKRI]GBAARLECBI]E: 't SILVER STOEPKE De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem - Telefoon 20049 Weer wordt een poging gedaan om de losse basis, waarop de Nederlandse man nequins in hun onderhoud voorzien, te stutten. Nadat in de afgelonen jaren een mannequinbond niet verder was gekomen dan enkele oprichtingsvergaderingen, is thans in het Amsterdamse Handelsregister een organisatie ingeschreven onder de naam „Top Models", die tot doel heeft de beste Nederlandse mannequins ziekte- en ongevallenverzekering te verschaffen. De heer M. Bouwman uit Bussum, die het initiatief daartoe genomen heeft en voor het beoordelen der mannequins medewer king krijgt van mevrouw Freddie Deken in Loosdrecht, probeert in zijn organisatie modehuizen en confectiefabrikanten te in teresseren. De firma's kunnen zich bij „Top Models" als lid laten inschrijven te gen een jaarlijks abonnementsgeld en be hoeven zich voor hun modeshows slechts tot „Top Models" te wenden om verzekerd te zijn van een aantal gerenommeerde mannequins. Met het uitbetalen van de gage's aan de mannequins bemoeit „Top Models" zich niet. Het enige doel is om van de abonnementsgelden de aangeslo ten mannequins een sociale verzekering te verstrekken. „Tot dusverre zijn zesender tig van de bekendste mannequins bij ons ingeschreven", vertelde de heer Bouwman. „Top Models" is een voortzetting van een vroegere Rotterdamse organisatie van de zelfde naam, die na een jaar verdween. Mevrouw Tonny Eenhoorn is in de nieu we „Top Models" opgenomen als adviseur voor de modehuizen en confectiefabrikan ten. zich de weg gedacht heeft en hoe de weg door de weilanden langs de Leidsevaart in zuidelijke richting .op het streekplan voor Zuid-Kennemerland gedacht is. Inmiddels is in deze omgeving een buis gelegd ten behoeve van het verplaatsen van het water van de Lek via Leyduin naar Castricum. Een brede baan in het bos is gemaakt en op deze plaats had ir. De Ranitz zich een gedeelte van de weg gedacht. De burge meester toonde de leden van de raad, dat de mening, dat aan het natuurschoon veel schade wordt aangebracht overdreven is. Meegedeeld werd, dat er plannen be staan binnenkort een excursie -te houden voor bij de aanleg van wegen betrokken autoriteiten uit de provincie en gemeenten. Deze zullen dan een indruk krijgen welke plannen de provincie heeft en wat het plan-De Ranitz inhoudt. Vogelenzang Een bezoek aan Vogelenzang stond ook op het programma. Bij de spoorwegover gang aan de Bekslaan zijn thans halve automatisch sluitende bomen geplaatst. Ook zijn er langs de spoorbaan voetpaden aangebracht en via een tunneltje kan men de Leidsevaart bereiken. Het is voor de jeugd niet noodzakelijk de spoorwegover gang over te steken en in Vogelenzang heeft men de indruk, dat over het alge meen van de tunneltjes gebruik wordt ge maakt. Er bestaan plannen woningen te bouwen tussen de Deken Zondaglaan en de r.k. kerk. Als die gereed zijn zal Vogelenzang het eerste deel van de gemeente zijn, waar geen woningnood meer zal heersen, aldus deelde de burgemeester mee. De raadsleden kwamen op de hoogte van de activiteit der bewoners, die in hun vrije tijd bezig zijn een speeltuin aan te leggen en verder zagen zij, dat het nieuwe sportterrein er al goed voorstaat. Het zal niet lang meer duren of dit kan in gebruik worden genomen. De openbare lagere school ziet er keurig uit en er bestaat kans op uitbreiding. Ach ter deze school lag vroeger de buitenplaats van de familie Barnaart. Daarin bevindt zich een fraaie vijver. Binnenkort zal deze vijver te bereiken zijn, als het terrein be bouwd is. De gronden worden verkaveld en reeds is begonnen aan de bouw van een villa. Langs de Vogeienzangseweg (van de school tot de Bekslaan) wordt een voetpad aangelegd. Haringbuis verdwijnt „Wij zijn bezig mee te werken aan de verbetering van de verbinding met Zand voort in de omgeving van de Viersprong te Aerdenhout", vertelde de burgemeester aan de raadsleden. Er zijn plannen in voor bereiding, die eerder uitgevoerd moeten worden dan die, welke in het ontwerp- streekplan worden genoemd en die op het provinciaal beheersplan staan. De ver keerssituatie bij de Viersprong wordt ver beterd en binnenkort zal de gemeenteraad een voorstel bereiken om de gronden nabij de Haringbuis te onteigenen. Dit huis en het daarbij gelegen wijkgebouw zullen ge sloopt moeten worden. Er zal plaats be schikbaar komen voor het bouwen van een politiepost. De raadsleden hadden een bezoek ge bracht aan de huidige post aan de Schulp weg, waar zeven politiemannen moeten werken De ruimte is zeer beperkt en ver betering wordt dringend noodzakelijk. Van de noodzaak tot verbetering werden de raadsleden overtuigd en als in de toekomst besluiten worden genomen, om tot de bouw van een nieuwe politiepost over te gaan, dan zullen zij gaarne daaraan hun medewerking verlenen. Bloemendaal-Noord Tijdens het bezoek aan Bloemendaal- Noord werd de aandacht gevraagd voor de bouw van vierentwintig woningen onder architectuur van de heer K. J. Aanstoot. De gemeente bouwt de huizen en geeft ze dan in exploitatie aan woningbouwvereni gingen. De woningen komen in een bos rijke omgeving tot stand. De natuur moest zoveel mogelijk gespaard blijven. Daarom is een boom, die voor een deur van een der in aanbouw zijnde woningen staat, niet geveld. Of de toekomstige bewoners hun De tienjarige Herman is deze week door de schoolarts onderzocht. De onder wijzer had over de jongen geklaagd en zich zorgen over hem gemaakt. Herman was erg onrustig en er viel moeilijk met hem om te springen, de jongen lette niet zo goed op en de onderwijzer had, wat men noemt „zijn handen aan hem vol". Na het onderzoek heeft de arts aantekeningen gemaakt, die er in niet-medische termen op neer komen, dat de tienjarige Herman er eens een tijdje „uit moet". En dan gaat een organisatie voor cle kinderuitzending zich met hem bemoeien: Herman zal voor zes weken worden uitgezonden naar een gezondheidskolonie, in welk tehuis hij onder leiding van geschoolde krachten tot rust kan komen. Er zijn veel van die Hermans, Ria's, Henken of Mientjes, die op advies van de huis- of schoolarts in aanmerking komen voor een verblijf in een gezond heidskolonie om daar op adem te komen en nieuwe kracht op te doen. Ieder jaar worden in ons land ongeveer dertigduizend kinderen uitgezonden naar de tehuizen van de verschillende uitzendorganisaties, die zich de gezond heidszorg van deze kinderen hebben aangetrokken. Vanuit Haarlem gaan elk 450 tot 500 kinderen naar een kolonie om daar zes weken, J laar drie maanden of nog langer te verblijven, al naar gelang de ernst van hun lichame lijke of geestelijke toestand. Een kwart tot een derde van al deze kin deren belandt in een der koloniehuizen van het Centraal Genootschap voor kinder herstellingsoorden en gezondheidskolonies, van welke organisatie de Haarlemse afde ling vorig jaar het gouden jubileum heeft gevierd; niet met veel uiterlijk vertoon en een drankrijke receptie, maar door rustig met het werk door te gaan. Ook de andere uitzendorganisaties verrichten verdienste lijk werk. De Kinabu en de r.-k. Kinder uitzending. waarvan de Haarlemse af delingen eveneens zeer actief zijn, kunnen tot de grootste en belangrijkste vereni gingen op dit gebied worden gerekend. Veelal wordt zo'n uitzending van de Hermans en de Mientjes beschouwd als een „uitje" en de volksmond zegt van zo'n kind dan ook altijd, dat het naar een „va kantiekolonie" gaat. Dit is echter een ver keerde opvatting van het werk der uit- zendverenigingen, want hoewel zo'n ver blijf in een kolonietehuis natuurlijk aan trekkelijk genoeg zal zijn, moet het toch worden gezien als een rustkuur teneinde het kind weer geestelijk en lichamelijk fit te maken. Meer dan vijftig jaar reeds bestaat het Centraal Genootschap en wie daaruit de conclusie zou durven trekken, dat deze vereniging is vastgeroest in oude, verstar de methoden, heeft het mis. Want het is het Centraal Genootschap, dat als eerste uitzendverenig'ing in ons land nieuwe we gen is ingeslagen en baanbrekend werk verricht wat betreft de aanpassing van de doelstellingen aan de eisen en inzichten van deze tijd. De Kinabu en de r.-k. uit- zendvereniging bestuderen eveneens een vernieuwing van de methoden. Ongeveer een halve eeuw lang heeft het genootschap zich met plaatsing van de zo genaamde „bleekneusjes" in gezondheids kolonies beziggehouden. Oorspronkelijk was het werk van de liefdadige verenigin gen sterk gericht op de stadskinderen, van wie men vreesde, dat zij in de stadswijken te weinig frisse lucht zouden opdoen en die daarom 's zomers tijdens de vakantie naar buiten werden gezonden. Had deze uitzending dus aanvankelijk een sociale oorzaak, met het toenemen van de medi sche controle en het schooltoezicht wer den de medische aspecten van steeds gro ter belang en waren het schoolartsen, die de plaatsing in een gezondheidskolonie gingen hanteren als „recept" voor kin deren, die in een gezonde omgeving moes ten aansterken. Duizenden .bleekneusjes" hebben de afgelopen tientallen jaren in de verpleeghuizen geprofiteerd van de goede voeding en voorgeschreven rust en zijn veelal gesterkt en gezond weer naar huis ger n. En hoeveel keren zal bij hun te rugkomst de uitroep van moeder hebben geklonken: „Oh, wat ben je dik geworden. En wat heb je een gezonde kleur!" Maar deze bleekneusjes zijn na de oor log in aantal sterk afgenomen en thans doet het verschijnsel zich voor, dat de moeilijkheden bij de kinderen veel meer dan vroeger van psychische aard zijn. Aan de voeding ontbreekt tegenwoordig in de meeste gezinnen niet zoveel meer, doch desondanks moeten ieder jaar honderden kinderen naar buiten; waren het vroeger de bleke, magere en ondervoede jongens en meisjes, die een koloniehuis binnentra den, thans zijn het de beweeglijke, onrusti ge, nerveuze, angstige en ongedisciplineer de kinderen, die in de tehuizen „op adem" moeten komen. Ongeveer de helft van de uit te zenden kinderen zijn, wat men kortweg noemt: nerveus. De psychische spanningen, waar onder zij leven, openbaren- zich zowel in het gedrag als in de lichamelijke conditie. Zij zijn „kind van hun tijd", leven onder te zware spanningen en zijn slechts gebaat met een behandeling, die niet op de voe ding, doch op de geestelijke gezondheid is afgestemd. In de kolonietehuizen bleek, dat een juiste voeding geen afdoende re medie meer is tegen de verschijnselen, die zich bij deze kinderen openbaren. Het Centraal Genootschap concludeerde hieruit, dat het werk in de tehuizen moest worden aangepast aan de moderne inzich ten. Enkele jaren geleden werd daarom de commissie Feringa ingesteld, die rapport uitbracht over de reorganisatie in de ver pleging van de uitgezonden kinderen. „Het roer moet om", was de conclusie van dit rapport en het bestuur van het Centraal Genootschap heeft deze raad ter harte ge nomen. Vorig jaar is een begin gemaakt met het verwezenlijken van de suggesties en voorstellen, die in het rapport-Feringa met betrekking tot de reorganise1- "an het werk aan de orde zijn gesteld. Als ooi-zaken van de psychische span ningen, waarvan de gevolgen zich in het gedrag van de kinderen laten zien, kunnen op de eerste plaats de huisvesting en het verkeer worden genoemd. Het kind krijgt weinig gelegenheid tot rust: denieuw- bouw-huizen zijn klein en gehorig en er zijn weinig piekjes, waar het kind zich zélf kan 'zijn. Radio en televisie eisen de belangstelling op, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat wordt oorverdovend geluid geproduceerd en de kakofonie dringt door de dunne wanden van de slaapkamertjes, terwijl de televisie zelfs tot 's avonds laat vele kinderen in haar ban heeft. Op de wegen snellen de auto's voorbij, „knette ren" de bromfietsen van lawaaierige jon gens en staan de kinderen voortdurend onder spanning om aan het snelverkeer te ontkomen. De invloed hiervan doet zich bij de psychisch-zwakkere kinderen het eerst gelden. Een feit is voorts, dat de ouders in verhouding tot vroegere jaren veel minder tijd hebben voor hun kinderen, zodat deze in veel gezinnen onvoldoende aandacht krijgen. Ook de soms gespannen verhou ding, waaronder echtparen leven, is van invloed op de gesteldheid van de kin deren. De doelstelling van de georganiseerde verpleegmethode van het Centraal Genoot schap is gericht op: „Individuele, pedago gische behandeling der kinderen". Tenein de deze bedoeling op de juiste wijze doen verwezenlijken, werd een medisch- pedagogische staf aangesteld. Uiteraard kan de realisering vande nieuwe in zichten slechts in een geleidelijk tempo verlopen. Het personeel van de tehuizen moet zich uiteraard geheel anders instel len en daartoe worden cursussen gegeven, die het personeel met de nieuwe methode vertrouwd maken. Huize „De Ketelaar" te Ellecom is de eerste gezondheidskolonie, waar de moder ne verpleegmethode in praktijk wordt ge bracht. Het tehuis is hiertoe verbouwd; einde vorig jaar werd de eerste groep kin deren h'er volgens de nieuwe inzichten verpleegd. Tot deze groep behoorden ze ven kinderen uit Haarlem. Volgens de nieuwe methode zullen klei nere groepen dan voorheen in de kolonies worden ondergebracht. In plaats van hon derd kinderen zullen 72 kinderen in het tehuis worden geplaatst: de kinderen wor den ondergebracht in groepjes van maxi maal twaalf, die een eigen slaapzaaltje en een eigen woon-, eet- en speelzaaltje heb ben. Zoveel mogelijk wordt dus getracht in de tehuizen een intieme sfeer te scheppen. Ruime tijd wordt uitgetrokken voor spel en handenarbeid; kortom, de kinderen krijgen in huiselijke sfeer gelegenheid om tot rust te komen. Aan het einde van de verpleegperiode wordt een rapport opge steld, dat de ouders, de huisarts en de schoolarts ter kennis wordt gebracht. Nieuws in het kort Kwart eeuw bij de Spoorwegen. Dins dag 16 april hoopt mejuffrouw T. Bakker, werkzaam op het station Heemstede-Aer- denhout, haar zilveren jubileum te vieren bij de Nederlandse Spoorwegen. Aanvanke lijk was zij werkzaam op het station in Voor schoten, maar toen dit opgeheven werd, is mejuffrouw Bakker in 1946 overgeplaatst naar Heemstede-Aerdenhout, waar zij bij de reizigers een geziene figuur is geworden. Benoemd. Bij Koninklijk Besluit is aan prof. dr. H. Th. Chabot te Haarlem op dracht verleend om van 1 maart j.l. af tot een nader te bepalen datum in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te Groningen onderwijs te geven in de culturele antropologie. Kadervergadering. Het Christelijk Na tionaal Vakverbond houdt vrijdagavond 12 april in het wijkgebouw aan de Gedempte Oudegracht te Haarlem een kadervergade ring voor bestuursleden van afdelingen en besturenbonden uit Haarlem en omgeving, waarop onder meer gesproken wordt over het contact tussen het verbondsbestuur en de besturenbonden en over de vraag of het bestuurslidmaatschap van het verbond te combineren is miet het lidmaatschap van de Tweede Kamer. ADVERTENTIE VAN RALEIGH BURGERS E. N. R. LOCOMOTIEF R \1 WI E L E N De organist van de gereformeerde Kei- zersgrachtkerk in Amsterdam, Wim Daim, die dit jaar aan het Internationale Impro visatieconcours voor organisten in Haar lem zal deelnemen, heeft een uitnodiging ontvangen om ter gelegenheid van de In ternationale Orgelweek in Neurenberg, Duitsland, werken van oud-Nederlandse en hedendaagse Nederlandse componisten te spelen. Hij zal daar werken uitvoeren onder meer van J. A. Reinken, G. van Steenwijk, Willem Vogel en Cor Kee. De actrice Lies Franken, verbonden aan de toneelgroep „Theater" in Arnhem, zal binnenkort in het huwelijk treden met Pim Dikkers, acteur bij het Rotterdams Toneel. Na onderhandelingen met beide toneel groepen is besloten, dat Lies Franken het volgend seizoen ook deel zal uitmaken van het Rotterdams Toneel. Zij speelt nu de hoofdrol in „Pygmalion" van George Ber nard Shaw. Pim Dikkers speelt thans de hoofdrol in het laatste stuk van de Vlaam se schrijver Hugo Claus, „Het lied van de moordenaar". ADVERTENTIE Dat kan alleen groeien in de natuur. Geen fabriek kan het maken. Volwaardige levende voeding, waar alles inzit, kan ook alleen de natuur voort brengen. Geef daarom uw kin. deren dagelijks ruwe, onbe werkte natuur-honing en neem de beste rechtstreeks van DEK0ERSH0F vanaf 1.55 p. pot. Alleenverkoop. Fa. W. G BEELEN, Kruisstraat 15, tel. 1029* K. TER HAAR, Zijlstraat 84, tel. 21450 A. PIELAGE, Leidsevaart 436, tel. 34953 P. J. KOK, O'veen, BI daakew. 261, tel. 23488 VONCK's zelfbediening Heemstede, J. v. Goyenstraat 21, tel. 34432 In de nieuwe methode wordt ook ruime aandacht geschonken aan de voor- en na zorg. De uitzending zal namelijk meer ef fect sorteren, als het kind ook na terug komst uit de gezondheidskolonïe onder controle biyft, als de ouders nauwer by het werk worden betrokken en de oorza ken van de psychische moeilijkheden bij het kind worden weggenomen. Reeds is in Haarlem de nazorg van enige uitgezonden kinderen ter hand genomen, waarmee zich ondermeer de schoolartsen bezighouden. Bij de voorzorg wordt ondermeer gedacht aan voorlichtingsavonden voor ouders en anderen, die bij het werk van het Centraal Genootschap zijn betrokken. Een gevolg van de nieuwere methode is, dat de ver- pleegprijzen aanmerkelijk zullen stijgen en het i> nog de vraag, hoe de afdelingen aan voldoende financiële middelen moeten komen, om toch het noodzakelijke aantal kinderen te blijven uitzenden. „Naast de waarlijk grote successen op het gebied van de lichamelijke gezond heidszorg plaatst het veranderde na-oor- logse tijdsbeeld ons evenwel voor nieuwe onverwachte opgaven. Niet voor niets heeft profess Huizinga gezegd: „Wij leven in een bezeten wereld". Een wereld met een haast onzinnig hoog tempo, met zijn voort durende dreigingen en zijn verlies aan oude zekerheden. Voeg daarbij de woning nood, met als gevolg de inwoning en over bevolking van de huizen en het is duide lijk, dat prikkelbare ouders, stukgeslagen huwelijken en ontwortelde gezinsverban den kinderen leveren, die gebukt gaan on der spanningen, die hun gezondheid en normale ontwikkeling belagen. Het zijn deze kinderen, deze in geestelijk opzicht bedreigde kinderen, die mee: en meer onze aandacht, en wat meer zegt, onze steun vragen", Aldus dr. W. J. Lojenga, de voor zitter van het Centraal Genootschap. Men kan er zeker van zijn, dat dit genootschap tenvolle zijn taak verstaat en in zijn door liefdevolle oogmerken geleide gezond heidszorg voor kinderen steeds zijn doel stellingen zal aanpassen aan de eisen van de tijd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17