Made Veroordelingen wegens vernieling, oplichting en mishandeling ORGEN Boekhandel VEKO IBrieven aan de redactie Bloemenmeisjes met muziek ingehaald VRIJDAG 5 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 HAARLEMSE POLITIERECHTER Tien jaar Stichting Club- en Buurthuizen Burgerlijke Stand van Lisse NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel.17768. LOCOMOTIEF en RUDGE rijwielen Fraude in IJmuider marinekamp berecht Volgend jaar mogelijk expositie in Parijs Examens „Het lied van de moorde naar" met aandacht gevolgd Auto rijdt tegen een boom Smyslov gaf dertiende partij gewonnen „Luipaardmannen en slangendansers" V oor dracht en boek van een Witte Pater Prof. A. G. van Kranendonk overleden Even rust met 'n Vier ton verzwegen voor de belasting Aantrekkelijk programma van Haarlems Jeugdtheater Bijbelles op de christelijke school Directeur Haarlems Bloei tevreden over Engelse reis De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, heeft vrijdagochtend een aantal zaken van oplichting, poging tot diefstal, mishandeling en vernieling behandeld. Een 29-jarige stanser uit Zaandam werd ervan verdacht een schilderspatroon voor ƒ45 te hebben opgelicht. Hij gaf voor bij de man in dienst te willen komen als schil der en wist hem door het vertellen van zielige verhalen te bewegen een bedrag van f45 als voorschot op zijn loon uit te betalen. Hij zou echter in het geheel niet bet voornemen gehad hebben bij de schil dersbaas in dienst te treden. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, noemde de verdachte een arbeidsschuw iemand en eiste een gevangenisstraf van vier maan den, waarvan twee onvoorwaardelijk met aftrek van de tijd in voorarrest doorge bracht en twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar met onder toezicht- stelling van de Protestants-Christelijke re- clessering. De raadsman, mr. D. Overbosch, bepleitte een geringere gecombineerde straf, omdat zijn cliënt een grote afbeta lingsschuld had. die hij zo snel mogelijk wilde voldoen. Hij zou reeds een baan in Schiedam hebben aangenomen. De uit spraak luidde conform de eis. Een 25-jarige los-werkman uit IJmuiden was in de nacht van 14 maart over enige hoge muren geklommen en had zich door middel van het verbreken van een ruit toegang verschaft tot een consumotietent te IJmuiden. Binnengekomen werd hij ech ter verrast door de eigenaar van de tent, die hem een gevoelige klap toediende en hem aan de maréchaussée overleverde. Aan deze politiemannen had de verdachte een valse naam opgegeven. Zelf verklaarde hij dat hij na in de tent te zijn geklommen tot een beter inzicht gekomen was en uit eigen beweging was teruggegaan. Oo de terugweg zou hij pas de eigenaar hebben ontmoet. De officier van Justitie achtte de poging tot. inbraak bewezen en eiste een gevange nisstraf van vier maanden, waarvan twee onvoorwaardelijk met aftrek en twee voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr. K. A. F. J. Pliester, zei dat poging tot inbraak alleen strafbaar is, als buiten de wil van de \$gjrdachte iets gebeurt, waardoor hij van zijn plannen moet afzien. In dit geval kwam zijn cliënt de eigenaar van de tent tegen op de terug weg, nadat de verdachte zelf besloten had van zijn poging af te zien. Er was niets vermist. Op grond hiervan vroeg mr. Plies ter vrijspraak. Mr. Petersen veroordeelde de man tot een gevangenisstraf van zes weken met aftrek. Jeugdige leden vertoonden vlot variété-programma De Stichting Club- en Buurthuizen te Haarlem heeft donderdagavond in hotel „De Leeuwerik" haar tienjarig bestaan ge vierd met een receptie, waaraan een va riétévoorstelling door leden van het club- en buurthuis aan de Kampersingel vooraf ging. Verscheidene raadsleden en verte genwoordigers van gemeentelijke instan ties, alsmede andere officiële persoonlijk heden gaven hierbij van hun belangstel ling blijk. Ondermeer waren aanwezig: de heer j! Boonstra, chef van de afdeling jeugdvorming en volksontwikkeling van het ministerie van Onderwijs; de directeur van de landelijke vereniging voor club- en buurthuizen, de heer J. Ooms; de raads leden mejuffrouw A. W. H. M. Bolsius, mevrouw M. van der Wall-Duyvendak en de heren D. A. J. Spek en W. de Vos; de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne; de voorzitter van de Raad voor de jeugd, de heer W. van Liemt en de oud voorzitter en mede-oprichter, mr. J. van der Hoeven. Namens de Raad voor de jeugd heeft, de heer W. van Liemt gelukwensen tot het stichtingsbestuur en de leiding van de club- en buurthuizen gesproken. Hij noem de dit werk een belangrijk onderdeel van het totale jeugdwerk. Ongetwijfeld heeft de stichting veel goeds tot stand gebracht. Namens de Stichting ankerwerk sprak de heer P. van Vuren, die gewaagde van de samenwerking tussen de beide organisa ties. Hij overhandigde de voorzitter van de stichting, mr. W. Droogleever Fortuyn, een geschenk in de vorm van enige beitels, waarmee de stichting ankerwerk even als de club- en buurthuizen niet rijkelijk met geldmiddelen begiftigd van haar sympathie blijk gaf. Aan de receptie ging een variétépro gramma vooraf. De leden van het jeugd- variété hebben een leuk non-stop-reper- toire van grappige en stoere circusnum mers afgewerkt. Kleine, in aardige kos tuums gestoken balletdanseresjes lieten een dansje zien, vrouwelijke acrobaten de monstreerden haar lenigheid. Nadat een voetroller zijn kunsten had vertoond, zag men een jongeman en vijf meisjes jongle ren op een rijdende fiets. Veel succes oogstten de artiesten met hun eenwielers en met de verrichtingen op het slappe koord. Een paar clowns in hun dwaze pak jes gaven enige grollen ten beste. Het spreekt vanzelf, dat de artiesten aan het einde van deze galavoorstelling een en thousiast applaus als dank voor hun pres taties in ontvangst mochten nemen De zaal was versierd met de resultaten van de creatieve arbeid. GEBOREN: Anthonius Corstianus, z. van J. J. van der Meer en A. C. v. d. Burg, Ix-ene- straat 12; Hendrik, z. v. H. de Graaf en van J. Abbink, Prinsessestraat 13; Alida, d. van W. van Groen en van L. Meijer, Irenestr. 39; Johannes Adrianus Jozef, z. van A. C. Wij- nands en van C. G. M. Smit, Delfweg 32; Bernardus Johannes Gerardus, z. v. A. J. Mulder en van E. J. Duwel, Grachtweg 73; Matthijs Anton, z. v. G. H. van der Wel en van M Olieman, Kanaalstraat 140. OVERLEDEN: Jacobus Beider, wed. van M. Streefkerk, oud 95 jaren. ONDERTROUWD: L. J. Meijland te Heemskerk en A. Langeveld te Lisse; P. J. Koomen te Lisse en L. v. d. Ploeg te Lisse; F. P. Kerkvliet te Lisse en H. Chr. Broekhof te Lisse; Th. J. P. J. van der Meij te Noord- wijkerhout en M. J. de Lange te Lisse; N. van den Dam te Zevenhuizen en M. J. E. Kozijn te Lisse. GEHUWD:W. J. Sloof te Stolwijk en F. de Groot te Lisse. Bij verstek werd een 25-jarige anker- wikkelaar uit Zaandam veroordeeld tot een boete van f 100, nadat de officier f 150 sub sidiair 60 dagen had geëist. De ankerwik- kelaar had zijn radio laten spelen, nadat deze door ambtenaren van de dienst van luister- en kijkgelden was verzegeld, om dat de verdachte zijn radioretributie niet had betaald. De ankerwikkelaar kon door zijn technische kennis van zijn radio ge nieten zonder het zegel te verbreken. Eveneens bij verstek werd een in Duits land geboren zeeman conform de eis ver oordeeld tot een boete van 150, wegens mishandeling en vernieling. Een 63-jarige garagehouder uit Velsen was op een avond met een taxi besteld door matrozen van een Zweeds schip. De Duitser wilde ook mee in de taxi, hetgeen belet werd door de garagehouder. Daarop heeft de zeeman een deuk in het portier van de auto getrapt en de garagehouder in het gezicht ge stompt. De officier van Justitie meende, dat wij geen behoefte hebben aan Duitsers, die hier nog meer komen vernielen en kwam tot zijn eis van 150. Wegens zakelijke geschillen had een 38- jarige eigenaar van een tegelhandel uit Amstelveen een medewerker van een con current van hem in Wormerveer sla gen op het hoofd toegediend. Hoewel zijn tegenstander een oud-bokser was had hij tegen de verdachte niet veel kans gehad, omdat deze 1,96 meter lang was. De officier van Justitie vond het een onfatsoenlijk gedrag om vanwege een za kelijk geschil iemand dusdanig te slaan, dat hij dagen lang barstende hoofdpijn had gehad en eiste een boete van 150, subsi diair 60 dagen. De uitspraak luidde f 100 of 30 dagen. Tweehonderdvijftig gulden, subs, zestig dagen eiste de officier tegen een 54-jarige Velsenaar, die als chef van een montage- ploeg, waarvan de leden zonder medewe ten van de werkgever schroot hadden ver kocht, kleine geldsbedragen had aange nomen. De Velsenaar verdedigde zich door te stellen, dat het een gewoonterecht is, dat de arbeiders het ijzerafval te eigen bate verkopen. Wegens heling veroordeel de de rechter de man tot een boete van f 75 subs, dertig dagen. ADVERTENTIE De voormalige commandant van het Marine-bewakingskamp te IJmuiden, een der vroegere bewakers en een IJmuidense koopman, alle drie betrokken bij de jaren lange verduisteringen in dit kamp, zijn thans in hoger beroep door het gerechts hof te Amsterdam veroordeeld. De 30-jarige ex-commandant J. R. D. uit IJmuiden, die door de rechtbank te Haar lem tot een jaar was veroordeeld, zal als nog negen maanden moeten ondergaan, evenals de 38-jarige vroegere bewaker A. J. H. uit IJmuiden, die van een vonnis van tien maanden in beroep was gekomen. De 52-jarige IJmuidense koopman A. W., in eerste instantie tot zes maanden ver oordeeld, is thans wegens heling door het hof vier maanden opgelegd. Geen dezer verdachten is destijds in pre ventieve hechtenis gezet, zodat van de thans opgelegde straffen geen voorarrest kan worden afgetrokken. Het hof kwalifi ceerde ten aanzien van de commandant en de bewaker de gepleegde feiten als „het nede plegen van verduistering in dienstbe trekking. meermalen gepleegd". Van 1953 tot 1955 verdwenen uit het IJmuidense kamp talloze goederen. Vol gens de procureur-generaal hebben de ver dachten een groot aandeel gehad in de clandestiene verkoop van de gehele ver koop van het magazijn van het kamp. ADVERTENTIE de laatste dag van de Boekenweek! HET GESCHENK is dit jaar een aangrijpende novelle: „De nacht der Girondijnen". U ont vangt het smaakvol gebonden werkje gratis bij aankoop van boeken voor minstens 4.50. ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 Bloemlust-tentoonstelling De ervaringen, dit jaar met de eerste buitenlandse Bloemlust-tentoonstelling in Keulen opgedaan, waren van dien aard, dat het bestuur van de Bloemlust-tentoon stelling volgend jaar deze gelegenheid weer zal aangrijpen om de bloembollen onder de ogen van het buitenlandse pu bliek te brengen. Naar wy thans van be voegde zijde vernemen, bestaan er plannen om in voorjaar 1958 ee:i bloemenexpositie in Parijs te organiseren. Wat betreft de vergroting van de bollenexport biedt Frankrijk nog zeer goede mogelijkheden. Het Bloemlust-bestuur heeft zich echter nog niet over deze plannen beraden en dus ook geen besluit over de organisatie van de volgende buitenlandse tentoonstelling genomen. AMSTERDAM (Gem. Universiteit): Be vorderd tot doctor i de geneeskunde de heer M. W. van der Kooi. Geslaagd voor het doc toraal examen scheikunde de heren J. Kuyt, Zaandijk, en D. L. Vogel, Zaandam; voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: mejuffrouw F. H. Polak en de heren J. D. Hilgen, T. H. Jap, R. H. Siegmann te Am sterdam en W. C. Aten, Zaandam. LEIDEN: Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „De reactiviteit der vinylgroepen in groeien de vinyl-divinyl copolymeren", de heer L. Minnema te Rijswijk. Gepromoveerd tot doc tor in de wis- en natuurkunde op proef schrift getiteld „Difference in density and growth in a cockle population in the Dutch Wadden-sea", <Se heer I. Kristensen te Bus- sum. GRONINGEN: Doctoraalexamen geschie denis: mevrouw J. VoermanRahder, Gro ningen; doctoraalexamen godsgeleerdheid: C. Mataheru, Haren (Fr.). Artsexamen 1ste ged.: E. J. Fabels, Hengelo (O.); J. H. G. de Jong, Maastricht; D. Kramer, Leeuwarden; K. Visser, Schiedam. Bevorderd tot arts: mejuffrouw A. A. Laverman, Den Oever; R. P. Kiewiet, Winsum; A. E. Vonk, Middel burg. UTRECHT: Mevrouw H. M. In 't Veld— Langeveld te Amstelveen is gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift „Migratiemotieven, migra- tiebeheersing en hun selectieve betekenis. Een onderzoek in Oost-Groningen". APPEL EXPOSEERT IN LONDEN In het Londense Instituut voor Heden daagse Kunst wordt thans een tentoonstel ling gehouden van schilderijen van Karei Appel. Er hangen negentien werken, die op een na voor verkoop in aanmerking ko men. Appel pleegt een of twee doeken uit elke periode voor zichzelf te houden. Hij heeft reeds eerder in Londen geëxposeerd, maar niet eerder alleen. Prins Philip in een nieuwe 3lh liter Jaguar op het circuit van de Britse „Motor Industry Research Association" in het graafschap Warwickshire. Hij maakte met deze wagen, die alleen voor de export bestemd is, een proefrit waarbij hij een snelheid van 160 km per uur bereikte. Vóór hem had de testchauffeur Norman Dewis de auto met een snelheid van ruim tweehon derd kilometer over het circuit voortgejaagd. Inleiding door de regisseur als voorzorgsmaatregel Om een herhaling te voorkomen van het rumoer, dat zich woensdagavond in de Haarlemse Stadschouwburg voordeed tij dens een voorstelling van „Het lied van de moordenaar" van Hugo Claus door het Rotterdamse Toneel voor houders van zo genaamde personeelsabonnementen, heeft regisseur Ton Lutz donderdagavond voor het begin van de tweede voorstelling in deze serie op verzoek van de directie van het theater, overeenkomstig onze aanbe veling een inleiding gehouden bij het te spelen stuk. Deze maatregel had de ge wenste uitwerking. Behalve overmatig ge fluister en geritsel met papiertjes het geen een slechte gewoonte is geworden in de Nederlandse schouwburgen werd niet zoals woensdagavond commentaar ge leverd uit de zaal, waardoor de hoofdrol speler Pim Dikkers zozeer in zijn con centratie werd gestoord, dat hij zijn spel moest onderbreken teneinde om rust te verzoeken. De opvoering werd over het algemeen met aandacht gevolgd. Het ont brak na afloop niet aan betuigingen van waardering. Vanavond wordt de laatste voorstelling gegeven in dezelfde reeks. Op de Van den Endelaan te Hillegom, ter hoogte van de meubelfabriek, is donderdag morgen een auto, waarschijnlijk tengevolge van de gladheid, geslipt. De wagen, die door een Hillegommer werd bestuurd en in de richting Leiden reed, raakte enige vuilnis emmers, ramde een paaltje en kwam tegen een boom tot stilstand. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Emmabloem-collecte brengt ruim 8600 gulden op De opbrengst van de Emmabloem-collec te, die 3 april in Haarlem en Bloemendaal werd gehouden, bedraagt ruim 8600. Het juiste bedrag is nog niet bekend. Ver moedelijk zal dit bedrag nog iets groter zijn; in ieder geval is de opbrengst van de collecte hoger dan vorig jaar. De dertiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken (zie pa gina 13) tussen Botwinnik en Smyslov, die donderdagavond na 40 zetten was afgebro ken, is door Smyslov (zwart) zonder ver der spelen gewonnen gegeven. De stand is thans: Smyslov 7 pnt., Botwinnik 6 pnt. Op uitnodiging van de Haarlemse Boek verkopersvereniging heeft pater P. J. Su- asso de Lima de Prada W. P. donderdag avond in de Vleeshal te Haarlem ter ge legenheid van de boekenweek gesproken over Afrika en speciaal over de luipaard mannen. De pater is Amsterdammer van geboorte en heeft negen jaar in Centraal- Afrika bij de orde der Witte Paters ge werkt. Wegens het ondergaan van een operatie is hij naar ons land teruggekeerd en van deze gelegenheid maakt hij ge bruik zijn ervaringen aan zijn landge noten mee te delen. In de negen jaren heeft de veertigjarige pater veel beleefd en dat bleek niet alleen gisteren tijdens zijn causerie, maar dat komt ook tot uiting in een boek, dat dezer dagen verschenen is. De spreker draagt een Arabische dracht en is werkzaam bij een orde, die in Al giers gesticht is. Eerst vertelde hij over het leven in Afrika, waarna hij sprak over de zwarte bevolking. Ten onrechte denkt men, dat de zwarten wilden zijn. Men kan bij de mensen leven, waarbij het primair noodzakelijk is, dat men zich aan past aan de cultuur en de beschaving. De zwarten hebben, evenals de Nederlanders, leed te verdragen en worden veel ge plaagd door misère. Pater Suasso de Lima merkte op, dat het er op lijkt of Afrika herontdekt wordt. Door de belangstelling voor de onontwikkelde gebieden is het werelddeel in de belangstelling gekomen. Getracht wordt de levensstandaard om hoog te brengen en vele goederen worden geëxporteerd. Daartegenover staat, dat men voor de betaling der goederen ge bruik maakt van de mineralen, waaraan Afrika zeer rijk is. Nu er economische belangen op het spel staan komt men meer en meer in contact met de zwarte bevolking; de bewoners geraken uit hun isolement. Zij zijn zeer verstandelijk aangelegd en hun belang stelling voor radio en pers is bijzonder groot. Al kunnen velen niet lezen, het blijkt uit de gesprekken wel, dat zij een bezonken oordeel hebben. Bij de uitgevers Scheltens Giltay te Amsterdam is dezer dagen een boek ver schenen van pater P. J. Suasso de Lima de Prada W. P. over „Luipaardmannen en slangendansers", verlucht met tweeënder tig illustraties in koperdiepdruk. Tijdens zijn lezing had de pater gelegenheid zijn indrukken weer te geven over de Lui paardmannen, die ook vermeld worden in het boek. Dikwijls hebben zij hem ver gezeld en zonder deze mensen was het hem niet mogelijk iets te ondernemen, als hij buiten de bewoonde wereld vertoefde. In het boek verhaalt de pater zijn be levenissen in Centraal-Afrika en hij houdt een pleidooi voor de stammen in het werelddeel, waarover niet altijd gun stig wordt gesproken. De pater, die zich op de bijeenkomst een enthousiast ver teller toonde, geeft in het boek blijken een boeiend schrijver te zijn en met be langstelling zal men zijn werk lezen, waar door de kennis over het negeidom ver rijkt wordt. Te Leiden is overleden prof. A. G. van Kranendonk, oud-hoogleraar aan de uni versiteit van Amsterdam. Prof. Van Kra nendonk, die I jaar geworden is, studeer de aan de rijksuniversiteit te Groningen Engelse letterkunde. Daarna was hij leraar bij het middelbaar onderwijs in Gorin- chem, Brielle en Delft, tot hij in 1933 bui tengewoon hoogleraar werd aan de Am sterdamse universiteit, waar hij Engelse taal- en letterkunde doceerde. In 1946 werd hij gewoon hoogleraar. Prof. Van Kranendonk heeft verscheidene publika- ties over de Engelse letterkunde op zijn naam staan. ADVERTENTIE ÊV 2, Everest, het rode pakje met de witte berg! ADVERTENTIE Tegen een 57-jarige makelaar in koffie en agent van buitenlandse huizen uit de hoofdstad heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam wegens het doen van onjuiste aangiften voor de in komstenbelasting 1950 en 1951 en de ver mogensbelasting 1952 totaal vier ton te laag acht maanden waarvan vier voorwaardelijk gevangenisstraf geëist. De verdachte ontkende onjuiste aangif ten te hebben gedaan. Jarenlang had hij bij zijn aangiften een systeem gevolgd, waarop de belastingdienst nooit aanmer king had gemaakt. Zijn belangrijke vor deringen in het buitenland waren echter niet aan de Nederlandse Bank opgegeven en gekweekte tegoeden bij een handel maatschappij had de makelaar ook niet aangegeven. De verdediger, mr. C. baron de Vos van Steenwijk, betoogde dat de makelaar vol komen te goeder trouw een systeem heeft gevolgd dat naar zijn eerlijke overtuiging toegestaan was. Hij heeft nooit de bedoe ling gehad de fiscus iets tekort te doen. Thans is door deze affaire en door de voorlopige hechtenis zijn zaak ten gronde gegaan. Pleiter vroeg, daar opzet tot be lastingontduiking ontbrak, vrijspraak. Op 18 April zal de rechtbank uitspraak doen. Donderdagavond heeft het Haarlems Jeugdtheater in het H.J.M.V.-gebouw in de Lange Margarethastraat te Haarlem zijn eerste voor het publiek toegankelijke voorstelling gegeven. De zaal was bijna ge heel gevuld met ouders, familie, en kennis sen van de jeugdige artiesten. Men zal er bij de beoordeling van de prestaties van moeten uitgaan, dat de be doeling van Let Haarlemse Jeugdtheater geen andere is en ook geen andere kan zijn dan het scheppen van een zekere vrijetijdsbesteding voor kinderen, die op hetzelfde plan ligt als zoveel andere vor men van ontspanning. Zoals bekend wordt er over het doen optreden van kinderen in „echte" amusementspx-ogramma's zeer verschillend geoordeeld, waarbij velen zich tegenstanders tonen van „exploitatie" van onvolwassenen. Het komt ons voor, dat er tegen de voor stellingen als door het Haarlemse Jeugd theater worden gegeven, weinig bezwaren in te brengen zijn, zolang een dergelijke avond het karakter behoudt van een ge zonde zij het misschien min of meer on gebruikelijke ontspanning voor de jeugd en er niet gestreefd wordt naar het vor men van „sterren" en „wonderkinderen" door het aankweken van een ongezonde ambitie. Wat deze desiderata betreft heb ben wij na de opvoering van donderdag de indruk, dat men vooralsnog zijn vertrou wen in deze jonge Haarlemse groep niet mag onthouden. Wat er geboden werd was trouwens van een aantrekkelijke samenstelling, al was het programma niet geheel van een Jidig- heid vrij te pleiten, doordat er wel wat erg veel acrobatische groepjes optraden. Waarmee overigens niets ten nadele van deze jeugdige acrobaatjes en slangenmen sen gezegd wil zijn, integendeel wat zij presteerden was soms rondweg verbluf fend. Welkome afwfissgling werd gebracht door een humoristische imitatie van de ra dio-komiek Dorüs, door enige lüchtige dansoefeningen en door solospel van een prille trompettist en accordeonist. Na de pauze kwam het hoogtepunt van de avond in de vorm van de poppenkast van de veertienjarige Ruurd Sannes, die het door hem zelf ontworpen spel naar het bekende sprookje „Assepoester" opvoerde. Behalve de aardige aankleding om de hu moristische poppen viel hierbij de voor treffelijke tekstzegging op, die in niet on belangrijke mate tot het succes van dit spel bijdroeg. Na deze eerste Haarlemse uitvoering zal het jeugdtheater door het land trekken, waarbij in verscheidene plaatsen voorstel lingen zullen worden gegeven, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het sanatorium voor t.b.c.-patiënten Hoog- laren. Tijdens de op de vijfde scholendag van de Bond van Christelijke Scholen voor Haarlem en omgeving gehouden bijeen komst, waarover wij in ons blad van don derdag schreven, heeft de heer G. d'Olivat uit Bloemendaal gesproken over „De bij bel en de onderwijzer aan de christelijke school". Daarbij merkte hij onder andere op, dat men niet vergeten mag, dat de onderwij zers op de scholen verscheidene genera ties vertegenwoordigen. Zij beleven deze tijd ieder verschillend en hoe zij hem ook beleven, de tijd zal niet nalaten hen te be stempelen en te benauwen. Vroeger was het bedoeling de kinderen bijbelvast te maken door hun allerlei teks ten te laten leren. Volgens spreker moet het doel van de bijbelles de ontvouwing van de naam des Heren zijn, doch de on derwijzer dient daarbij de problemen van deze tijd niet te vergeten. (Verkort weergegeven) Tanden. Tot grote spijt van veel ver plichtverzekerden en aangeslotenen bij ziekenfondsen, is het nu zover gekomen, dat de heren tandartsen niet meer met het fondswezen samen werken. Dus wil men toch een goede mondver- zorging genieten dan komt dat voor de volle kosten van patiënt. Nu is het toch zo, dat het ingehouden ziekenfondsgeld of vrijwillig betaalde fondsgeld recht gaf op tandheelkundige hulp. Nu er ook geen mo gelijkheid is om later de rekening aan de ziekenfondsen te overleggen is het dan no dig om het volle fondsgeld af te dragen of gaan we minder betalen? J. HARTMAN Naschrift: Onder verwijzing naar een advertentie, die in de kranten door de zie kenfondsen is geplaatst, moet gewezen worden op de mogelijkheid van fondspa tiënten om hulp te krijgen in de tandheel kundige klinieken der Haarlemse zieken fondsen. Verlaging van de tarieven ligt niet in de bedoeling. De ziekenfondsen kunnen daar toe moeilijk besluiten, als zij in eigen kli nieken tandheelkundige hulp voor al hun leden blijven bieden. (Red.). Toen de boottrein uit Hoek van Holland donderdagavond onder de overkapping van het Haarlemse station gleed zette de op het perron aanwezige „Harmonie Crescendo" een stevige mars in. Al spoedig bleek, dat deze hulde bedoeld was voor de Haarlemse Bloemenmeisjes, die onvervaard in hun rood-witte jurken uit de rijtuigen spron gen om zich door vaders, moeders, broers, zusters of andere gelieven te laten omhel zen. De directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, toonde zich verheugd over deze feestelijke ontvangst, welke het gezelschap op initiatief van de organisator van de Taptoe Unique, de heer W. van der Peijl, was bereid. Nadat men de wederzijdse begroetings geestdrift had doorstaan, trokken meisjes en muzikanten in optocht naar de Grote Markt, omstuwd door een dichte haag be langstellenden. Op de Markt stelden zij zich in een kring op om daar drie keer hoera te roepen alvorens men in Brink- mann van de vermoeienissen van de trip ging zitten bekomen. Uiteraard praatten de meisjes honderd uit over hun beleve nissen, maar daarover hebben ze zelf reeds in ons blad van gisteren zo geestdriftig geschreven, dat we daarover niets behoe ven na te vertellen. Ook de heer Van Willige was ruim schoots tevreden. „Eerst dachten we, dat de Engelsen nooit zouden ontdooien, maar nadat de meisjes bekendheid hadden ge kregen door een televisie-uitzending, kende hun enthousiasme geen grenzen". De direc teur van Haarlems Bloei zei, dat hij nooit had durven hopen, dat een bezoek van slechts drie dagen reeds zo'n krachtige reclame zou betekenen: „Waren we twee dagen langer gebleven, dan was de uit werking zeker vijf keer zo groot geweest". Een hele stapel Engelse bladen getuigde van de publiciteit, die de Bloemenmeisjes en daarmee Haarlem hebben gekregen. (Shows, snufjes en alles wat verdei In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Het is nog niet zo lang geleden, dat er allerwege een roemloos en snel einde aan de carrière van de katoen als modestof voorspeld werd. Men meende toen una niem, dat de nylon en al die andere nieuwe kunststoffen het pleit wel definitief zouden winnen. Hoezeer die profeten de plank missloe gen is inmiddels wel overduidelijk bewe zen. Nieuwe druktechnieken, revolutionai re veredelingsprocédés en een reeks van ge talenteerde ontwerpers hebben het goed kope natuurprodukt sindsdien herschapen tot een prachtig nieuw materiaal met ein deloze variatiemogelijkheden en met vele voordelen, ook boven de synthetische mo- destoffen. Wie dit nog niet wist, heeft zich gisteren, tijdens een tweetal modeshows door het Haarlemse stoffenhuis Nouveauté in Brinkmann, kunnen overtuigen. De hier gedemonstreerde katoenen stoffen, ver vaardigd in Frankrijk, Italië en Zwitser land, waren van een verrassende schoon heid: „herboren" katoen, dat de concurren tie met ieder ander materiaal met glans doorstaat, óók wat de dessins betreft: ve lerlei bloemmotieven in bescheiden en „brutalere" kleurstellingen (fantastisch mooi is bijvoorbeeld de nieuwe modekleur coraline!), tal van zonnige streepjes en strepen en niet te vergeten de bizonder fraaie gouddrukstoffen, die alle, naar ons verzekerd werd, heel goed in lauw water gewassen kunnen worden: sommige ver dragen zelfs zonder schade een chloorbad! Steeds populairder worden ook de „no iron"-stoffen, die na het wassen niet ge streken hoeven te worden. Wat er van al dit moois te maken is, toonden ons vijf bekoorlijke mannequins: japonnen, ensembles en avondtoiletten, vervaardigd door bekende modehuizen, die een lust voor het oog waren. Dat geldt ook voor de bijpassende hoedjes, die door de firma Hartje geleverd waren en zich har monieus bij al deze fleurige zomerweelde aanpasten. Een prettige kennismaking met een welvoorziene collectie, die duidelijk aantoonde, dat de katoen nog lang niet uit gepraat is! ADVERTENTIE de warmste matras

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19