De Landbouw zou positie in belangenstrijd hebben gekozen Buitenlandse scholieren brengen bezoek aan Haarlem Melksanering voor het hof DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 10 APRIL 19 5 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT li Bouw van tachtig woningen in Zandvoort aanbesteed Schenking van A, J. Grootens Voorstel tot verbreding van Nassaubrug Bejaarde wielrijder door auto aangereden Ook mozaïekwedstrijd in Bennebroek Schilderij in het raadhuis te Bloemendaal C.I.S.-UITWISSELING Een hond verkoos het asiel Ouderavond P. H. van der Leyschool Mr. Van Hall erelid Mij. voor Nijverheid en Handel Bijeenkomst Culturele Kring Bennebroek Eerste boerenzwaluwen H311POOM Grote B.B.-brandweer- demonstraties LISSE Bijeenkomst Ned. Chr. Metaalbewerkersbond UIT STAD EN STREEK Ds. G. A. Barger gaat met emeritaat Dames van DWT staan gelijk aan top met Het IJ Jaarvergadering HVGB Voor het gerechtshof te Amsterdam is vanmorgen in appèl een kort geding ge voerd, dat een nasleep is van de invoering van de sanering der melkbezorging in Haarlem. De niet-sanerende melkhandelaar A. Hoogendijk te Haarlem heeft dit geding in eerste instantie bij de Haarlemse recht bank aanhangig gemaakt tegen de melk inrichting De Landbouw n.v., eveneens te Haarlem. Op de dag, dat de sanering van de melkbezorging werd ingevoerd 3 de cember van vorig jaar weigerde de melkinrichting namelijk de „vrije hande laar" de door hem gewenste hoeveelheid melk te verstrekken. Namens de heer IIoo- gendijk heeft mr. dr. A. F. II. Schreurs de rechtbank toen verzocht te bewerkstelli gen, dat de maatregelen van de melkinrich ting ongedaan werden gemaakt. De presi dent van de rechtbank heeft in zijn uit spraak op 11 december 1956 de vordering van de heer Hoogendijk toegewezen en be paald, dat de melkinrichting verplicht is, de door de slijter gewenste hoeveelheid melk te leveren. Mr. F. van der Goot is na mens de gedaagde tegen deze uitspraak in hoger beroep gegaan. Vanmorgen hebben beide raadslieden voor het hof hun plei dooien gehouden. Op de dag, waarop de sanering van de melkbezorging werd ingevoerd, vroeg de slijter Hoogendijk aan de melkleverancier tachtig liter melk meer dan normaal. Hij zou deze hoeveelheid nodig hebben voor de bediening van die consumenten, die zich aan de sanering wensten te onttrokken. De melkinrichting weigerde de slijter echter zo'n grote extra-hoeveelheid te geven, omdat hierdoor moeilijkheden zouden kunnen ontstaan met de sanerende melk handelaren. In zijn verdediging voor de rechtbank heeft mr. Van der Goot gesteld, dat bij de melkinrichting slechts één „vrije handelaar" was aangesloten; er kon niet verwacht worden, dat de inrichting om deze ene klant haar belangen op het spel zette. Mr. dr. Schreurs heeft de maat regelen van de leverancier in strijd ge noemd met artikel twee van de zuivelver- ordening van 11 mei 1946, waarin staat dat de melk „op de gebruikelijke wijze" moet worden geleverd. Tussen leverancier en slijter is nimmer een afspraak gemaakt over de hoeveelheid te leveren melk. Op grond van het reeds genoemde arti kel van de zuivelverordening wees de rechtbank de vordering van de niet- sanerende handelaar Hoogendijk toe, waar bij bepaald werd, dat de melkinrichting AMSTERDAM De beurs zette dinsdag zeer gereserveerd in en arbitrage toonde hoegenaamd geen belangstelling. De hoge prijzen van de morgenuren werden bij opening niet ge haald maar in het verdere beursverloop trok de markt over de gehele linie aan, op hernieuwde publieke vraag, terwijl ook de arbitrage op kleine schaal tot aankopen overging. Kon. Olie opende op 186, waarna op 186,90 werd gehandeld. Phi lips, die 2 punten lager opende dan het slot van maandag, kon het verlies inlopen en sloot circa 281. Unilever, bij de opening 400, trok aan tot 403. AKU's bij opening 209 y2 had weer flinke belangstelling en verbeterde tot 214 (208). Londen deed niets in afwachting van het budget. Scheepvaartwaarden moesten over de gehele linie 1 percent van de winst van maandag prijs geven. Staatsfondsen waren vast, speciaal voor de staffellening 87 5/8 (86 7/). De overige obligatiën 1 tot 3/8 hoger. Cultuurwaarden vrijwel verlaten met voor Amsterdam Rubber en HVA circa 2 pun ten lager. Deli Mij. nauwelijks prijshou dend. Dividendvoorstellen: Stoomboot Mij. Hil- legersberg 40 pet. waarvan 20 pet in aan delen (35 pet. waarvan 25 pet. in aandelen). Koers vrijwel onveranderd op 9951000. Stoomvaart Mij. Oostzee 20 pet. waarvan 10 pet. in aandelen ten laste van de agio- reseve (18 pet.) koers: 322324 (onveran derd). Algemene Norit Mij. 460 (onv.) op een iets hoger dividend. Prolongatie 3 3/4 pet. (ANP). NEW YORK De sterke, door Lukens en Bethlehem Steel aangewakkerde, vraag laatbeurs naar staalwaarden trok vooral de aandacht tij dens de over het algemeen geanimeerde en oplopende markt van dinsdag, aan het slot waarvan de tickers een achterstand kregen. Lukens stond beginbeurs genoteerd op 67 1/8, maar lep sterk op tot 76 5/8 en sloot op 76 3-/8, nadat de kwartaalberich ten bekend waren geworden waarin ver meld staat, dat de eerste kwartaalwinst het driedubbele van het vorig jaar bedraagt. Tijdens de jaarvergadering van Bethle hem Steel deed de directie gunstige mede delingen over de produktie. De beurs rea geerde, waardoor het fonds met 2 1/8 dol lar opliep tot 45. (UP). 3V2 Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil. pref. Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordlsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber IIoll. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 87% 88% 91% 91% 213)4 211% 318 318 212 212 305 305 320 320 291 290 279/4 276 150 150* 402 404 247)4 248 926 928 186,50 187,10 78 76% 174)4 174 184 183 293 293* 90 90 93% 94% 203 Vk 203% 168 168/4* 170 170 169 169* 66% 66 171 180 60)4 62% 39% 39% 80% 81 35 <4 35% verplicht was de door de slijter gevraagde hoeveelheden melk te leveren, zulks op straffe van de door mr. dr. Schreurs na mens eiser bepaalde dwangsom van vijf honderd gulden per dag. De rechtbank be paalde voorts, dat de melkleverancier zich niet alleen schuldig had gemaakt aan een onrechtmatige daad, doch ook aan een economisch misdrijf, daar de zuivelveror dening ondermeer is gebaseerd op de Wet economische delicten. Mr. Van der Goot heeft vanmorgen in een kort pleidooi voor de zesde kamer van het gerechtshof de handelwijze van zijn cliënt verdedigd, nadat beide raadslieden uitvoerig reeds schriftelijk elkaai's opvat tingen over de rechtmatigheid van deze handelwijze hadden bestreden. „De melk inrichting kon onmogelijk anders hande len, omdat dan de vrede in de fabriek zou zijn verstoord", aldus mr. Van der Goot, die voorts stelde, dat van De Landbouw n.v. niet kon worden verlangd, dat zij er aan medewerkte dat een van haar zeven tig klanten zich ten koste van andere sa nerende slijters verrijkte. De maatregel moet beslist niet als een soort boycot wor den gezien. Pleiter wees er op. dat de heer Hoogendijk zeer grondig een actie tot win nen van klanten heeft voorbereid, om daarmee de sanering van de melkbezorging te dwarsbomen. Wel profiteert de slijter van de invoering van de sanering. De melk handelaar is trouwens niet overgeleverd aan het standaardisatiebedrijf, want hij had ook elders melk kunnen betrekken. Geen recht op inmenging „In Haarlem heeft de afgelopen maan den een melkoorlog gewoed en de strijd onder de slijters is hoog opgelaaid", zo be gon mr. dr. Schreurs, de raadsman van de heer Hoogendijk zijn betoog. Naar zijn mening staat het publiek aan de zijde van de niet-sanerende handelaren, want de huisvrouwen willen zich naar eigen inzich ten laten bedienen. Mr. Schreurs stelde, dat De Landbouw n.v. door de weigering een grote hoeveelheid melk te leveren op de dag, dat de sanering werd ingevoerd, zich mengde in de belangenstrijd van saneren- den en vrije slijters. De Landbouw heeft daartoe als standaardisatiebedrijf, dus semi-officieel bedrijf, geen recht: daartoe is juist de zuivelverordening in het leven geroepen. Dan pas zou een grotere hoeveel heid melk kunnen worden geweigerd, als het standaardisatiebedrijf zelf door déze levering in moeilijkheden zou komen. De heer Hoogendijk zet thans, naar mr. Schreurs meedeelde, ongeveer tachtig liter melk per dag meer af dan voor de sane ring. Het was echter pleiters persoonlijke mening, dat de concurrentie-strijd voor deze vrije handelaar „bijzonder zwaar zal worden". Tenslotte vroeg pleiter de uitspraak van de president van de Haarlemse rechtbank te bevestigen en De Landbouw te verplich ten de door slijter gewenste hoeveelheden melk te leveren. Het hof zal op 24 mei arrest wijzen. In de raadszaal te Zandvoort is aanbe steed de bouw van tachtig woningen, vier garages, bergingen, enzovoorts, op een ter rein in Zandvoort-Noord, nabij de Van Lennepweg en de Dr. Jac. P. Thijsseweg, in opdracht van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht", volgens een ontwerp van architect B. J. J. M. Stevens te Haarlem. Twaalf inschrijvingen waren binnengekomen. Perceel I bestond uit het bouwen van zesendertig etagewoningen in vier woon lagen, souterrain en vier garages en per ceel II vierentwintig etage-woningen in twee woonlagen en twintig eengezinswo ningen. Laagste inschrijver was het Aannemings bedrijf G. J. W. van Schaik te Laren voor perceel I f 569.800,en voor perceel II f 750.400,— en totaal f 1.320.200,—. Op een na laagste was de firma Bruins Slot te Am sterdam met voor perceel I f 613.800 en voor perceel II f 758.200 en totaal 1 miljoen 372.000 gulden. Hoogste inschrijfster de n.v. Hoeben te Amsterdam met voor per ceel I f 759.000, voor perceel II f 1.001.000 en totaal f 1.760.000, De Bloemendaalse schilder A. J. Grootens, die reeds een tweetal schilderijen aan de ge meente Bloemendaal ten geschenke gaf, heeft thans een zelfportret uit 1956 aan het gemeentebestuur aangeboden, dat dankbaar aanvaard is en in het Tinholthuis een plaats heeft gekrgeen. Indertjjd hebben B. en W. van Haarlem de gemeentelijke dienst van Openbare Werken verzocht een plan op te stellen voor de verbreding van de Nassaubrug over het water van de Nieuwe Gracht. Deze verbreding zou nodig zijn geworden 11a de verbetering van de Nassaulaan. De dienst van Openbare Werken heeft een plan opgesteld volgens welk de rijweg verbreed kan worden tot de breedte van de gehele brug door het aanbrengen van trottoirs ter weerszijden van de brug. Deze uitbouwsels, die van beton zullen worden gemaakt, kunnen steunen op de bestaande pijlers, zodat wat dit betreft geen nieuwe voorzieningen behoeven te worden getrof fen. Door deze verbouwing zou de rijbaan een breedte krijgen van negen meter, te gen zes meter thans en een breedte van ongeveer twaalf meter van de Nassaulaan. Het plan van Openbare Werken is gis teren in de vergadering van B. en W. be handeld, na het verkrijgen van een gun stig advies van de raadscommissie voor Openbare Werken. Er wordt thans een raadsvoorstel voorbereid, dat in de ver gadering van 8 mei zal worden behandeld. Als de raad zich met het voorstel ver enigd heeft zal het echter nog wel ge ruime tijd duren, voordat aan de uitvoe ring kan worden begonnen, vanwege de financiële toéstand van de gemeente. De raming van de kosten beloopt namelijk een bedrag van bijna een ton. Op de hoek van de Verspronckweg en de Schotersingel te Haarlem is dinsdagmiddag tegen één uur een eenentachtigjarige Haar lemmer door een auto aangereden; met een hoofdwonde en een hersenschudding is hij naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. De oude man fietste op de Verspronckweg en wilde linksaf de Schoter- singel oprijden. Achter hem naderde een auto. De bestuurder heeft getracht een aan rijding te voorkomen, hetgeen niet lukte. De auto reed daarbij tegen verkeerszuiltjes op een vluchtheuvel. ADVERTENTIE Ook in Bennebroek zal worden deelge nomen aan de mozaïekenwedstrijd, zoals die elk jaar in de gehele bollenstreek ge houden wordt. De deelnemers zullen mededingen naar de wisselgrijs. Iedereen, groot of klein, kan zich opgeven bij boek handel „Bevo" aan de Bennebroekerlaan, waar tevens inschrijfformulieren verkrijg baar zijn. De plaatselijke jury, wier samenstelling nog nader wordt bekendgemaakt, hoopt op een massale deelname. Van vele zijden is instemming betuigd met het plan van het gemeentebestuur om aan Bloemendaalse kunstenaars gelegenheid te geven in de wachtkamer van het raadhuis te O verveen bij toerbeurt gedurende enige tijd een of meer van hun werken te exposeren. De schilder F. A. van Velsen zal de eerste exposant zijn met een olieverfdoek van een duinlandschap. De heer Van Velsen werd in 1904 in Bloemendaal geboren. Hij bezocht de Haarlemse Kunstnijverheidsschool en be kwaamde zich verdei- in glas-in-loodschilde- ren. De Haarlemse schilder Miolée was zijn leermeester. De heer Van Velsen is lid van „Kunst Zij Ons Doel". In de periode van 13 tot 23 april zullen verscheidene buitenlandse scholieren de gast zijn van Haarlemse scholen. Dit be zoek is het gevolg van het Haarlems lid maatschap van de „Conference of Inter nationally-minded Schools", dat voor en kele van de daarbij aangesloten Haarlemse scholen heeft geleid tot contacten met ver scheidene buitenlandse onderwijsinrich tingen. Zo zullen scholieren van de Richmond Lodge School uit Belfast in Noord-Ierland de gast zijn van de leerlingen van het Lo rentzlyceum. De leerlingen van de H.B.S. B zullen in dezelfde periode van 1323 april scholieren van de Schiller-schule uit Hameln ontvangen. Tenslotte zullen leer lingen van de Mellow Lane Comprehensive school uit Uxbridge in Engeland bij leer lingen van het Coornhertlyceum te gast komen. Bij dit laatste bezoek is er sprake van een reeds jaren bestaande uitwisse ling. De buitenlandse gasten zullen op maan dagavond 15 april in de ridderzaal van het stadhuis ontvangen worden door het Haar lemse gemeentebestuur. Verder heeft de C.I.S.-Haarlem enige gemeenschappelijke activiteiten voor gas ten en gastheren en -vrouwen voorbereid. Zo zal woensdagavond 17 april een feeste lijke bijeenkomst gehouden worden in de aula van het Marnix van Sint-Aldegonde- lyceum. Deze bijeenkomst zal plaats heb ben in samenwerking met het Haarlems Interscholair Comité, dat de gasten een internationaal programma van muziek, voordracht, toneel en dans aanbiedt, waar aan de leerlingen, die in het laatstgehou den Interscholair Jeugdtoernooi optraden, hun medewerking zullen verlenen. Ook van de kant van de gasten zullen enige voor stellingen worden gegeven. Zo zullen de scholieren uit Belfast Ierse volksdansen uitvoeren en Ierse volksliederen zingen. Na afloop van de voorstelling bestaat er gelegenheid tot dansen. Ook de leerlingen van dt scholen, aangesloten bij de C.I.S.- Haarlem, die geen gasten onderdak verle nen, zullen deze avond mogen bijwonen. Donderdagavond 18 april zullen de bui tenlandse gasten een bezoek brengen aan het Frans Halsmuseum, waar zij door de directeur, de heer H. P. Baard zullen wor den ontvangen. Zaterdag 20 april zal edn bezoek aan Amsterdam worden gebracht, waarbij on- ex, een zwerver, >erd in het dieren- siel van de Haarlem- e Vereniging tegen et mishandelen van ieren aan de Ridder- traat, vier weken erpleegd. Toen hij ersteld was, werd en baas voor hem ezocht, die in de om- eving van de Prins Bernhardlaan in laarlem-Oost ivoon- le. De hond wilde '.chter terug en zoals ->p de foto te zien is, rpende hij zelf de ïeur van het asiel. Daar is hij nu weer opgenomen. der meer het Rijksmuseum en het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen zullen worden bezocht en een rondvaart zal wor den gemaakt. Gedurende drie dagen in de periode voor Pasen zullen 24 leerlingen en 2 docenten van de Queen Mary's school uit Basing stoke, Engeland in Haarlem verblijven. Op dit in 1556 gesticht gymnasium voor jon gens bestaat de traditie elk jaar een to neelstuk van Shakespeare op te voeren. Reeds drie keer maakte het gezelschap een tournee door enkele Europese landen. Op dinsdag 16 en zo mogelijk op woensdag 17 april zullen zij in de aula van het Mendcl- college een Haarlem een opvoering van Shakespeare's „Romeo and Juliet" geven voor leerlingen- van de hoogste klassen voor voortgezet onderwijs. Woensdag 17 april zullen de leerlingen van de Queen Mary's school in Basingstoke de gast zijn van de C.I.S.-Haarlem en het Haarlems Interscholair Comité. De oudercommissie van de P. H. van der Leyschool in Oud-Schoten heeft dins dag in de gymnastiekzaal van deze school een goed bezochte ouderavond gehouden. In zijn welkomstwoord richtte de voorzitter van de oudercommissie, de heer J. Kamp man, zich in het bijzonder tot de heer J. Vrugt, die namens de Haarlemse Ouder raad tegenwoordig was en de heer E. Dixon, die de avond zou opluisteren met het vertonen van enige films over Scandi navië. Ten aanzien van de kwestie betref fende het gebruik van gymnastieklokalen voor ouderavonden, welke aangelegenheid enige tijd geleden nogal wat stof heeft doen opwaaien, merkte de heer Kampman op, dat ook hier kennelijk „de soep niet zo heet wordt gegeten als zij opgediend wordt". Het verzoek van de oudercom missie om ook deze ouderbijeenkomst in de gymnastiekzaal van de P. H. v. d. Ley school te beleggen ontmoette bij Burge meester en Wethouders althans geen be zwaar. Voorts deelde de heer Kampman mede dat dit jaar aan de zo langzamer hand traditioneel geworden schoolsport dag tussen de leerlingen der hoogste klas sen van de Jan Gijzenschool en de P. H. v. d. Leyschool ook deelgenomen zal wor den door de J. P. Coenschool, hetgeen spreker bijzonder verheugde, aangezien dit het contact tussen de scholen zeer zeker ten goede zal komen. Het hoofd der school, de heer A. M. J. Mol, sprak een woord van dank voor de door de oudercommissie aan de school ge schonken duplicator, waarvan leerkrach ten en leerlingen naar spreker zeide reeds veel plezier hebben beleefd. Hierna trad een groepje leerlingen op, dat onder leiding van de heer Nieman enige nummers vrolijke accordeonmuziek ten gehore bracht. De aanwezigen beloon den hen met een warm applaus daarvoor. De door de heer E. Dixon, een in Finland wonende Nederlandse journalist, vertoonde en toegelichte films over Noorwegen, Fin land en Lapland werden met aandacht gevolgd. Eerstvolgende vergadering van hoofdbestuur in Haarlem Het landelijk bestuur van de Nederland se Maatschappij voor Nijverheid en Han del zal 20 juni in Haarlem een algemene vergadering houden. Tijdens deze vergadering zal het bestuur voorstellen de jaarvergadering in 1958 in Amsterdam te beleggen. Tijdens de dinsdag gehouden vergade ring van het departement Amsterdam van de maatschappij is besloten de burgemees ter van Amsterdam, mr. G. van Hall te benoemen tot erelid van het departement, nu diens voorganger mr. A. J. d'Ailly het erelidmaatschap ter beschikking heeft ge steld. Nieuw Eerste Kamerlid. De Eerste Kamer heeft besloten tot toelating van het nieuwe lid mevrouw H. J. van Ommeren Averink (C.P.N.) te Amsterdam, die benoemd is verklaard in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer J. Brandenburg. Dr. H. Bouman sprak over het bejaardenprobleem Dinsdagavond had de laatste bijeenkomst in dit seizoen plaats van de Culturele Kring Bennebroek en de grote zaal van „Oud Berg en Dal" te Bennebroek was ook dit keer flink bezet met leden en belangstellen den. Vooraf werd een korte ledenvergade ring gehouden, waarin de voorzitter, de heer P. van der Lijn onder meer het on langs overleden bestuurslid, de heer C. van der Wilden, herdacht. In zijn plaats werd mevrouw B. G. Veldhuijzen van Zanten v. Hoeken gekozen. Ook voor de komende zomer zijn plannen gemaakt. Men is voor nemens een bezoek te brengen aan het Rijksmuseum voor Geologie te Leiden. Voorts is het de bedoeling een gehele dag uit te trekken voor een bezoek aan de Noord-Oostpolder. Uit de jaarverslagen van de secretaris, ds. E. Boeke en de penningmeester, de heer M. Ringnalda bleek, dat het ledenaantal zich boven de 150 beweegt en dat de finan ciële toestand van de vereniging dank zij een batig saldo, uitstekend is. Na deze korte vergadering sprak dr. H. Bouman, geneesheer-directeur van de Stichting „Vogelenzang" over het bejaar denprobleem. De vooruitgang van de me dische wetenschap heeft tengevolge gehad, dat thans 8,2 percent van de bevolking 65 jaar en ouder wordt en in 1980 zal dit ten minste 10 percent zijn, zodat het niet te verwonderen valt dat thans reeds alle aan dacht aan de bejaarden wordt gewijd. In een uitvoerig betoog stelde dr. Bouman vast, dat meer dan voorheen aan de ver zorging van de bejaarden, zowel lichame lijk als geestelijk, de grootste zorgen moe ten worden besteed en dat het er vooral om gaat, hen zolang mogelijk actief te doen blijven, desnoods door een soort omscho ling, omdat juist, de ledigang de ergste ge volgen kan hebben. Een zeer gevoelig Amerikaans filmpje, beschikbaar gesteld door de Nationale Vere niging voor Geestelijke Volksgezondheid gaf aan op welke wijze men gelukkig oud kan worden, door steeds een dienende taak te zoeken en deze zo goed mogelijk te ver vullen, zodat een verstarring niet de laat ste levensjaren vergalt. KATHOLIEKE VROUWENBEWEGING Hedenavond te acht uur houdt de Katholieke Vrouwenbeweging, afdeling Bennebroek de maandelijkse ledenver gadering in het r.-k.-Verenigingsgebouw te Bennebroek. Mejuffrouw Ten Asbroek van „De Tiltenberg" zal spreken over „De taak van de moeder in het gezin". Dinsdagmorgen zijn de eerste boeren zwaluwen in hun broedgebied terugge keerd. In de vroege morgenuren verscheen een paartje bij een boerderij in de polders tussen Haarlem-Zuidoost en de Haarlem mermeer, waar boerenzwaluwen ieder jaar hun jongen groot brengen. Gistermiddag waren er nog meer vogels aangekomen uit hun overwinteringsge- bied. Bij de volkstuintjes aan de Schiphol- weg ziet men ook weer net vertrouwde beeld van de op insecten jagende vogels. Dinsdagavond zijn in Hillegom grote de monstraties in BB-verband gehouden. De brandweren uit Hillegom. Lisse, Katwijk, Wassenaar en Warmond waren naar Hille gom gekomen. Op het gemeentehuis was de centrale post ingericht. Verondersteld werd, dat in Meer en Dorp een vijftal branden was uitgebroken en dat de assistentie van bovengenoemde gemeenten was gevraagd. De diverse wagens rukten naar de door de brand geteisterde plaatsen, waar het vuur bestreden moest worden. Op het terrein van de „ramp" waren de burgemeester van Hillegom en Katwijk alsmede verscheidene andere autoriteiten aanwezig. Van de zijde van het publiek bestond grote belangstel ling. Uit de gehouden oefening bleek de paraatheid van de brandweerkorpsen en ook van de B.B.'ers, die speciaal met de blussing van branden zijn belast. De afdeling Lisse der Nederlandse Chris telijke Metaalbewerkersbond kwam dins dagavond in „De Taveerne" te Lisse bijeen om de tweede verjaardag te herdenken De jeugdige afdeling heeft een krachtige activiteit ontwikkeld, en het ledental is nog steeds groeiende, zo bleek uit de jaar verslagen. Op deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door het hoofdbestuurslid, de heer M. van der Velden, die de vragen en problemen met betrekking tot de alge mene ouderdomsvoorzieningswet belichtte. De afdelingsvoorzitter, de heer B. G. van Woerden, opende de vergadering en gaf vervolgens het woord aan de secretaris, de heer A. Eigenbrood, die in zijn jaarverslag de activiteiten der afdeling naging, en een stijgend ledental kon «vermelden. De pen ningmeester, de heer H. Verdel, kon een optimistisch geluid laten horen. Bedroeg het batig saldo aan het einde van het eer ste jaar f 53, nu kan de afdeling beschik ken over 118. Bij de bestuursverkiezing werd de aftre dende voorzitter, de heer B. G. van Woer den met algemene stemmen herkozen. Hierna voerde de heer Van der Velden het woord over de A.O.W. Aan het slot sprak de heer Steenwinkel namens de Christelijke Besturenbond een woord van gelukwens. Nieuws in het kort Voor de marine. De afdeling Haarlem van de Bond van gepasporteerd marineper soneel houdt zaterdag 27 april in café-restau rant „Dreefzicht" te Haarlem een propagan- dafeestavond, waaraan het cabaretgezelschap „Adamson" zijn medewerking verleent. Goed gedaan. De Haarlemmers H. van Koers:! en L. van Wijk hebben op 't Noord hollandse kapconcours, dat maandag te Zaandam werd gehouden, respectievelijk beslag gelegd op de eerste en de derde prijs. Tevens werd de Technische Ontwikkelings- club „Haarlem" tweede in het ploegenklas- sement. Parkeergelegenheid. Bij de woning van de heer Frans Roozen te Vogelenzang, waar velen hun tocht onderbreken voor een bezoek aan de tulip-show, is een parkeer terrein aangelegd. Dit betekent in de gevaar lijke bocht in de Vogelenzangseweg, waar zich tijdens het bollenseizoen verkeersop stoppingen voordeden, een belangrijke ver betering. Getuigen gevraagd. Op woensdag 3 april om tien over twaalf is op de Dr. D. Bakkerlaan te Bloemendaal, ter hoogte van perceel 25, een aanrijding gebeurd. Een dame reed met haar fiets tegen een stilstaande auto. Getuigen van deze aanrijding wordt verzocht zich te melden op het politiebureau te Overveen. Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd heeft de provinciale kerk vergadering van Noordholland emeritaat verleend aan ds. G. A. Barger te Edam, pre dikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Barger werd op 2 november 1891 in de hervormde pastorie van Vlaardingen gebo ren, bezocht het gymnasium te Utrecht en studeerde aan de rijks-universiteit te Utrecht en daarna aan die te Groningen, waar hij zijn doctoraal-examen deed. Nadat kandidaat Barger in 1918 door het provinciaal kerkbe stuur van Zeeland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk was hij eerst negen jaar secretaris van de Nederlandse Christen Studentenvereniging en werkzaam in het Jeugdcentrum van de NCSV ,,'t Holthuus" te Aerdenhout. Op 8 mei 1927 werd hij te Neerbosch-Hees in het ambt bevestigd. In 1933 verwisselde ds. Barger deze gemeente met die van Heemstede, van waar hij in 1948 naar Zeist vertrok. Daar was hfj drie jaar directeur van het internaat van een lyceum. In 1951 volgde zijn benoeming tot predikant-voorganger van de rechtzin nige evangelisatie te Edam. Ds. Barger zal zondag 19 mei afscheid van zijn gemeente nemen en zich metterwoon te Warnsveld bij Zutphen vestigen. De wat er polo competitie In het Sportfondsenbad in Haarlem speel de DWT de laatste wedstrijd voor de eerste klasse dames van de waterpoloc°mpetltie district Noordholland en won met vier-één van HDZ. In deze afdeling zijn nu bijna alle wedstrijden gespeeld. DWT moet met het IJ de bovenste plaats op de ranglijst delen. Met DWT wat meer in de aanval verliepen de eerste drie minuten van de strijd. Toen trok de HDZ-achterhoede wait te veel naar voren, Paula van Bruggen kreeg een vrije worp te nemen, plaatste de bal naar de vrij- liggende DWT-midvoor Annie Metzelaar, die DWT de leiding bezorgde. Door verkeerd overnemen in de DWT-verdediging kon een scheid-srechtersingooi. Annie Metzelaar zorgde daarna voor het tweede DWT-doel- punt. Na de hervatting werd het een gedrang voor het HDZ-doel, hetgeen uitdraaide op een scheidsrechtesingooi. Annie Metzelaar titkte de bal naar Paula van Bruggen en dat betekende drie-één. Direct hierna werd een HDZ-aanval in de kiem gesmoord en ver plaatste de strijd zich naar het HDZ-doel, waar de keepster uitzwom en Annie Metze laar inschoot. Kort hierna werd Annie Met zelaar echter het water uitgestuurd. Met Ie speelstersmeerderheid kwam HDZ in de aanval. Maar ook een HDZ-dame beging een overtreding waarvoor zij de kant op moest. Met gelijke ploegen werd de strijd uitge speeld. Het bleef vier-één. DWT heeft nu tien wedstrijden gespeeld, waarvan zeven gewonnen, twee gelijk en één verloren. DWT 4 ging voor de eerste klasse dames der Kringcompetitie te water tegen HVGB 2, dat een achterstand van twee-nul in de tweede helft wist weg te werken. Eind stand: twee-twee. Haarlem speelde voor de eerste klasse heren van de competitie district Noordhol land in Amsterdam tegen AZ'70. Het kwam in de eerste helft van de strijd met vijf-twee voor te staan, maar moest uiteindelijk met een gelijk spel genoegen nemen. Na een boogbal van Jan Paanakker volgde een schot van Huël en Haarlem had een twee-nul voorsprong. Jonkei's scoorde daarna met een omhaalbal tegen. Haarlem kwam op drie-één door Huël, waarna Jonker een treffer voor AZ plaatste. Jan Paanakker bracht de rust stand op twee-vijf. Na de hervatting werd binnen de minuut door Trimp en Jonker de AZ-achterstamd tot vier-vijf verkleind. Kort na elkaar werden er daarna Haarlem-spelers de kant opgezonden, zodat het een strijd van zeven tegen vijf werd. Lang weerstond Haarlem de druk yan AZ. Kort voor het einde bracht Van Ham de eindstand op vijf vijf. Onder voorzitterschap van de heer J. J. Hogeland jr. werd in restaurant Brinkmann in Haarlem de jaarvergadering van HVGB gehouden. In het jaarverslag memoreerde de secretaris dat het 56ste verenigingsjaar -en rustig jaar was geweest. Over het financieel verslag was men tevreden. De „Jan Schouw"- wisselbeker kwam voor een jaar in het bezit van Kees Dekker. Aan Lieke Bijkerk en Dick Msulenberg werden de prestatiebekers uitgereikt Op voorstel van het bestuur wer den tot leden van verdienste benoemd de heren J. H. B. Hackenitz, K. Arothond, W. Framkenthal, A. J. Nater, J. J. Hogeland jr. en A. J. van Ommeren. Het bestuursvoorstel om de contributie te verhogen werd goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing stelde de voorzitter, de heer J. J. Hogeland jr., zich niet herkiesbaar. Het bestuur werd als volgt gekozen: J. J. Hogeland sr., voorzitter; A. J. van Ommeren, secretaris; G. Marsman, pen ningmeester en W. Halsetma en A. Rol, leden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7