Eerste Kamer aanvaardt gewijzigde tunnelmotie Hoe de Velser tunnel groeit Citefarlii© A Is geld verdienen in de schoolvakantie ongewenst De geestelijke nood van de middelbare schooljeugd Minister Algera: Kwestie is nog niet in ministerraad besproken Vier middelen die Ik. ouwbaarzëjn! Eerste Kamer over Onderwijs: Menuhin vertolkte concert van Bloch 5 Woningbouw bereikte in februari recordcijfers „De dis der eeuwen" in het Tropeninstituut Parlementair commentaar Wat is Stemm, öwf?tkehb Oud-NSB-er ten onrechte voor verraad veroordeeld Ouders en school in gebreke gesteld Instorting Vijzelstraat voor de Hoge Raad Schrift en schrijven" tot 1 mei verlengd Laatste voorstellingen door „Test" uitgesteld Jaarverslag Letterkundig Museum over 1956 Plannen voor tunnel onder de Oude Maas Raad voor de Woningbouw over Standaardisatie Oratorium van Joh. Chr. Bach in bewerking „Het huis op het plein" Nieuw concertovan Frank Martin Graven in abdijkerk van Elten geopend WOENSDAG 10 APRIL 1957 De Eerste Kamer heeft gisteren, met al leen de stemmen van de A.R.-fractie tegen, de motie aangenomen, waarin de regering wordt uitgenodigd de bouw te bevorderen vart een tweede auto-tunnel (de Coentun- nel) onder het Noordzeekanaal in het be lang van de ontwikkeling van de Zaan streek. De motie was vorige week ingediend door de heren Matser (K.V.P.), Schermer- horn (P.v.d.A.), De Vos van Steenwijk (V.V.D.) en Lichtenauer (C.H.). De minister van Verkeer en Waterstaat wordt erin uit genodigd de onverwijlde voortgang van de bouw van de IJtunnel te willen bevorde ren, een redelijke rijksbijdrage in de kos ten van deze bouw te willen vaststellen en krachtige voortgang te geven aan de voorbereiding van de bouw van een twee de autotunnel onder het Noordzeekanaal, die noodzakelijk wordt geacht voor de ont wikkeling van de Zaanstreek. De heer Matser (K.V.P.) erkende het be zwaar, dat de minister niet kan worden uitgenodigd „een redelijke rijksbijdrage in de kosten van deze bouw te willen vast stellen". Daarom veranderde hij het woord „vaststellen" in „bevorderen". Hij bracht nog een wijziging aan waar- door gelezen wordt: „Gelet op de omvang rijke werkzaamheden, reeds uitgevoerd In februari van dit jaar zijn enige bouw- records gebroken. In die maand kwamen, volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 6.106 woningen gereed, een aantal dat in geen enkele februari- maand in Nederland zelfs maar werd bena derd. Het hoogste vooroorlogse resultaat ooit in een februarimaand bereikt was 4.025 woningen in 1932, het tot nu hoogste na de oorlog 3.832 in 1952. In de koude februari maand van vorig jaar kwamen slechts 1.719 woningen gereed. Het hoge cijfer van febr. 1957 is voor een belangrijk deel te danken aan de gunstige weersomstandigheden, waarvan mede door het in maart 1956 gewijzigde goedkeurings- en subsidiebeleid voor de woningbouw ten volle profijt kon worden getrokken. Doordat in februari aan meer nieuwe wo ningen werd begonnen dan er werden vol tooid, namelijk 6.667 stuks, bereikte ook het aantal in aanbouw zijnde woningen met 96.105 op 1 maart van dit jaar een nieuw record. In dezelfde maand van het vorige jaar werd aan slechts 1.190 wonin gen begonnen. In de eerste twee maanden van 1957 werd met de bouw van 14.420 wo ningen aangevangen tegen 5.314 in dezefde periode van 1956. In dezelfde maanden wer den 12.299 woningen voltooid tegen 6.926 in de overeenkomstige periode van vorig jaar. In totaal waren eind februari sinds de bevrijding 520.460 nieuwe woningen ge reed gekomen. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nóg beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen in derdaad waard is. JD BEROEMDE GENEESMIDDELEN rr, INÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. Op Wereldgezondheidsdag 1957, dinsdag 9 aori'. heeft minister J. G. Suurhoff een rede uitgesproken in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen in Amsterdam, ter ge legenheid van de opening van een nieuwe afdeling „De dis der eeuwen". „Bij de art senstudie moet sneer dan voorheen aan dacht worden geschonken aan de voedings leer", zei de minister. D minister noemde als een van de ge varen die de volksgezondheid bedreigen, het gebrek aan kennis omtrent de verhou ding tusen voeding en lichamelijk welzijn. Tezeer wordt optimale gezondheid en veel eten met elkaar in causaal verband ge bracht. Eveneens een gevaar voor de ge zondheid noemde de bewindsman de com mercialisering van de voedselproduktie en -distributie. Kleurstoffen en andere chemicaliën worden toegevoegd aan het voedsel, tot steun van valse aanprijzingen. De situatie in Nederland, is, aldus minis ter Suurhoff, maar kinderspel vergeleken bij de dramatische problematiek, waarme de het overgrote deel van de wereldbevol king te kampen heeft. De bewindsman achtte het een primaire taak van het wes ten, dus ook van Nederland, om via ka- pitaalbijdragen, de volkeren, die op het ogenb'.'k aan ondervoeding lijden, de mo gelijkheid te bieden een eigen voedselpro duktie op te bouwen. Ir. J. A. P. Franken, directeur-generaal van de Voedselvoorziening, sprak over de worrddvoedselsiiuatie en betoogde dat een reservevoorraad in de vorm van overschot ten bijzonder wenselijk is. Het is echter zaak dat c_ dit punt intens internationaal wordt, samengewerkt. Behalve minister Suurhoff en ir. Fran ken spraken op de Wereldgezondheidsdag, waarvan het thema luidt: voeding en ge zondheid, leden van de staf van het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen. De di recteur van het Instituut, prof. dr. V. J. Koningsberger, verrichtte tenslotte offi cieel de opening van de nieuwe afdeling. ten behoeve van de bouw van de IJtunnel te Amsterdam". Namens de V.V.D.-fractie verklaarde de heer Van Riel, dat de leden van de V.V.D. voor de motie zouden stemmen, hoewel zij menen, dat de motie niet ver genoeg gaat, omdat de spoortunnel, ter vervanging van de Hemburg, tenminste even belangrijk is als de twee autotunnels (Coentunnel en IJtunnel). Een paar weken geleden heeft minister Zijlstra in de Eerste Kamer verklaard, over 1957 een sluitende deviezenbalans te verwachten en over 1958 een klein over schot. Onder die omstandigheden vond de heer Van Riel het niet te aanvaarden, de bouw van de tunnels, een economisch be lang voor de toekomst, op te hangen aan financiële bezwaren. Minister Algera wilde over de motie geen oordeel uitspreken omdat de ministerraad over deze tunnelkwestie nog geen beslis sing heeft genomen. Er moeten eerst nog besprekingen worden gevoerd met het be stuur van de provincie Noordholland en de belanghebbende gemeentebesturen. De mi nister verklaarde, er verstomd over te staan, dat ir. Vos (P.v.d.A.) op de hoogte bleek te zijn van een onderhoud, dat mi nister Algera in zijn kabinet heeft gevoerd met de Amsterdamse wethouder van Pu blieke Werken. De begroting van Verkeer en Waterstaat werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De communisten lieten hun „tegen" aantekenen. De Eerste Kamer heeft dinsdag goed werk gedaan met de aanneming van de motie-Matser (K.V.P.), waarin verzocht wordt, spoed te maken met de bouw van een IJtunnel en voorts met de voorbe reiding van een tweede autotunnel in de omgeving van de hoofdstad. Minister Al gera kon zich erover verheugen dat uit de oorspronkelijke motie een paar zin sneden, die hem in het bijzonder onwelge vallig waren, verwijderd waren. Dat nam niet weg dat uit de debatten toch zeer duidelijk bleek, dat deze bewindsman zich eigenlijk al eerder min of meer had vast gelegd ten aanzien van de uitvoering van het IJtunnelplan. Het belang van de be slissing der Eerste Kamer is vooral, dat er nu sterke aandrang op de minister en voorts op het kabinet is geoefend om de bedoelde werkzaamheden te bevorderen. Overbodig is dit allerminst, want men krijgt de indruk dat op het ministerie van Verkeer en Waterstaat, wanneer het om verkeersproblemen gaat, een langzaam- aan-actie waar te nemen is. De minister bleek er verbaasd over te zijn dat ir. Vos (P.v.d.A.) wist, dat het overleg tussen het ministerie en Amster dam over de tunnelaangelegenheden was voortgezet. Natuurlijk kan men op het standpunt staan dat over hetgeen tussen een minister en een wethouder van Amsterdam be sproken is, indien dergelijke besprekingen een volstrekt vertrouwelijk karakter heb ben, niets naar buiten mag uitlekken. Het feit van het overleg was wel degelijk be kend en zodoende bestond er geen reden voor de ministeriële boosheid. Deze zal echter waarschijnlijk meer haar onder grond hebben gehad in de omstandigheid dat tenslotte de minister het niet prettig vond, dat de Eerste Kamer hem en zijn medewerkers met de motie enigermate achter de broek zat, om het nu maar eens minder parlementair uit te drukken. (Van onze Kamerverslaggever) By de behandeling van de begroting van Onderwys in de Eerste Kamer hebben gisteren mevrouw Schouwe naar- Fransscn (V.V.D.) en de heren Scher- merhorn (P.v.d.A.) en G i e 1 e n (K.V.P het ongewenst genoemd, dat de middel bare schooljeugd in de vakantie soms zelfs in de weekeinden gaat werken om wat te verdienen, temeer omdat het geld niet al tijd goed wordt besteed. Op deze manier komt de studie op de tweede plaats en leert de jeugd al vroeg meer waarde te hechten aan geld dan aan culturele ont wikkeling. Men begreep, dat minister Cals er weinig aan kan doen, maar op school kan op de nadelen de aandacht worden ge vestigd. Deze opmerkingen vond de heer A 1 g r a (A.R.) echter eenzijdig. Als leraar had hij niet de ervaring, dat het geld verdienen in de vakantie tot uitwassen leidt en tot be stedingen, die paedagogisch niet verant woord zijn. Vele kinderen van ouders, die het niet breed hebben, zijn er trots op, zelf iets te verdienen, zodat zij zelf een vakantietocht of een nieuwe fiets kunnen betalen en niet alles aan hun ouders be hoeven te vragen. In een reeks gevallen heeft de heer Algra gezien, dat jonge meisjes tijdens de vakantie verpleegsters in de ziekenhuizen konden vervangen, waardoor een vakantieregeling voor ver pleegsters mogelijk was, hetgeen anders niet het geval zou zijn geweest. Omdat ons land arm is aan grondstoffen als basis van economische produktie be paalt het onderwijs onze economische kracht in de wereld. Dat betoogde prof. Schermerhor n en ook mevrouw Schouwen a a r-F r a n s s e n gewaag de van de toenemende behoefte aan onder wijs. De toestand bij het lager onderwijs vervult haar daarom met zorg, want er is een tekort aan onderwijzers en indien er ai meer leerkrachten zouden zijn om de klassen te kunnen verkleinen, dan ont breken weer de schoolgebouwen. Bij het voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs is er eveneens een tekort aan docen ten. Het aantal onbevoegde leerkrachten neemt steeds toe. Eenzelfde toon van bezorgdheid sloeg de heer Schipper (A.R.) aan bij zijn be spreking van het technisch onderwijs. Met betrekking tot het hoger onderwijs spra ken de heren Schermer horn en G iel en (K.V.P.) ook al over tekort komingen. We moeten oppassen, waarschuwde de heer A 1 g r a, dat het voortgezet onder wijs niet zo wordt opgezet, dat het in de eerste plaats wordt afgestemd op hetgeen de industrie behoeft, waardoor het onder wijs zou verschralen. In de eerste plaats is een brede en diepe vorming nodig. Salarissen Voor verhoging van de lerarensalarissen pleitten vooral mevrouw Schouwe- naar-Franssen en de heer Van Velthoven (K.V.P.). „Hoe staat het met de onderhandelingen over de onderwijzerssalarissen?" vroegen de heren Algra en Der k sen (K.V.P.). Over de televisie zei de heer Algra, dat hij de indruk had, dat de uitbreiding van de televisiezendtijd is stopgezet, totdat een beslissing is genomen over de commer ciële televisie. Hoe staat het daarmee? Voor een democratische verdeling van de politieke zendtijd in de radio pleitte mevrouw Schouwenaa r-F r a n s s e n nog eens, waarbij zij erop attent maakte, dat alle partijen in de Kamer het onrecht erkennen, dat in dit opzicht sommige poli tieke partijen, zoals de V.V.D., wordt aan gedaan. Zij drong er voorts op aan dat de schilderijencollectie van wijlen de heer Van Beuningen voor Nederland behouden blijft. Vandaag antwoordt minister Cals. ADVERTENTIE CCCOCCCOCOCOCC<XX>DDCOC<XX:orCCCCCC<:COCCCCCGCCCOCCOCOCCOCC Geen lste stem Geen 2de stem, Maar stemm met dubbel m, Dit zijn KOUSJES en SOKJES voor kinderen, in een niet te evenaren kwaliteit, absoluut gegarandeerd krimpvrij. Diverse kleuren Prijzen vanaf 2.50 Verkrijgbaar bij m voor BABY en KLEUTER ANEGANG 46 GROTE HOUTSTR. 116 - TEL. 14561 TEL. 13339 X>DOOOOODOOCOCOCOCXXCOC>CCCOCX»CCC<X»OKX)03COOOOC>COCCCCCO De katholieke centrale vereniging voor geestelijke volksgezondheid heeft in een bijeenkomst onder voorzitterschap van prof. dr. F. J. Buytendijk te Utrecht, de geestelijke hygiënische nood van de mid delbare schooljeugd behandeld. De directeur van het Mgr. Hoogveld instituut, prof. dr. Perquin, zei in zijn alge mene inleiding dat in alle groeperingen der jeugd zich op dit ogenblik een problema tiek gaat aftekenen: het conflict tussen de steeds groeiende zucht naar zelfstandigheid en het achterblijven van het vermogen om zichzelf over te geven aan een taak, aan de medemens, aan de gemeenschap. Wat deze overgave betreft, valt te constateren dat de spanningen tussen de gezinssituatie en de maatschappelijke structuur dikwijls on dragelijk zijn, omdat de ouders zich niet aan de veranderde omstandigheden kunnen aanpassen, omdat zij niet hebben geleerd, zelfstandig stelling te nemen. Meer begrip nodig Wanneer de ouders een aan de gewijzig de situatie aangepaste opvoeding willen geven, moeten zij, volgens sprekers mening in staat zijn hun kinderen, ook en vooral in hun anders-zijn, te begrijpen en te aan vaarden. Dit nu brengen vele ouders niet op, omdat zij zelf geestelijk en effectief onvolgroeid zijn en bovendien omdat er zulke grote verschillen tussen hun levens wijze en die van hun kinderen bestaat. Ook de school vangt, naar sprekers mening, deze jongens en meisjes niet voldoende op. Bij velen is daarom het vertrouwen weg. Zij tonen aggressiviteit, uitdagende brutali teit of zij wagen zich in avonturen. In het diepst van hun hart zijn er echter slechts angst en eenzaamheid en prof. Perquin vond het onbegrijpelijk, dat zoveel volwas senen deze angst en eenzaamheid niet on derkennen, terwijl de kreet om begrepen te worden toch hoorbaar is. Drs. J. J. Vollenbergh besprak de houding der jeugd tegenover het beroep. Vroeger leefde men, zo betoogde hij, in onmiddellijk contact met de wereld van de arbeid en was het niet moeilijk om ermee vertrouwd te raken en er zijn weg te vinden. Nu is het dat wel en ons streven om de jeugd als jeugd te behandelen en haar zo algemeen mogelijk te vormen als voorbereiding op iets dat zij niet kennen, maakt naar spre kers mening, de kloof steeds breder. Hij ziet enerzijds als gevolg, dat de jeugdige geen belangstelling meer heeft voor leer stof, waarvan hij de zin niet inziet, ander zijds dat de periode van inwerken in de wereld van de arbeid steeds langer gaat duren. Het zal, volgens spreker, moeilijk zijn, onze samenleving eenvoudiger te doen worden, maar toch is het noodzakelijk, de wereld meer open te stellen voor de jeug digen. Jeugd en godsdienst Prof. dr. H. Fortman behandelde het ver band tussen godsdienst en psychische ge zondheid bij de middelbare schooljeugd. Hij betoogde dat onze godsdienstige op voeding lijdt aan een tevroeg en een teveel: wij kunnen niet wachten en slepen de kin deren naar God toe, inplaats van hen alleen maar te laten komen en hen niet te ver hinderen, zoals het Evangelie leert. Wij vergeten, aldus spreker, dat de kin- De procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden heeft conclusie genomen tegen de 41-jarige bouwkundige B. D. uit Amstelveen. Deze was door het gerechts hof te Amsterdam verantwoordelijk ge acht voor de instorting van een pilaar aan een gebouw in de Vijzelstraat te Amster dam waardoor enige bewoners verwon- dingne opliepen en veroordeeld tot f 150 boete subsidair dertig dagen hechtenis. D. was bij de Hoge Raad in beroep van cas satie gegaan, omdat hij meende niet ver antwoordelijk te zijn voor het niet-stutten De Hoge Raad beeft in revisie een voor- van.het flatgebouw toen aan de pijler repa- handcl in Joods bezit, verraad en optreden raties werden verricht. als hulplandwachter veroordeelde oud- NSB-er vermindering van straf gegeven. De v roordëelde was wegens genoemde feiten kort na de oorlog vijftien jaar ge vangenisstraf opgelegd. Na negen jaar kwam hij voorwaardelijk op vrije voeten. Hij vroeg revisie, omdat hij meende ten onrechte voor verraad veroordeeld te zijn. Na toestemming tot revisie door de Hoge Raad besliste een bijzondere kamer van de Utrechtse rechtbank, dat het verraad in derdaad niet bewezen was. De straf werd gesteld op 10 jaar. Nadat de procureur- generaal bij de Hoge Raad tot het terug brengen van de straf op 5 jaar concludeer de, bracht de hoge raad bij arrest de straf op 8 jaar. De expositie .,5000 jaar schrift en schrij ven", die van 10 december vorig jaar af in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam wordt gehouden en zou du ren tot 10 maart, is verlengd tot 1 mei. De procureur-generaal bleek van mening dat. D op grond van bestaande bepalingen en uitvoeringsbesluiten wel degelijk ver antwoordelijk voor deze affaire was, het geen hem reden gaf te concluderen dat het vonnis bevestigd zou moeten worden. De Hoge Raad doet op 14 mei uitspraak. De laatste twee van een reeks van vijf nachtvoorstellingen, die de experimentele toneelwerkgroep „Test" geeft op zaterda gen in „La Gaité" (in het bioscooptheater Tuschinski in Amsterdam) worden een week uitgesteld. Door verbintenissen van enkele acteurs, die in de eenakters „Slacht offers van de plicht" en „De les" van van Eugène Ionesco optreden, is de toneel werkgroep „Test" genoodzaakt de nacht voorstelling, die op 13 april zou worden ge geven, tot 20 april uit te stellen. De laatste voorstelling wordt nu op 27 april gegeven. In het najaar hoopt „Tetst" haar voorstel lingen te hervatten. De spoorwegtunnel te Velsen is thans op twee openingen na gereed. De foto links geeft een overzicht van het werk aan de noordelijke zijde van de autotunnel, waarvan thans - zie de foto rechts - alleen de laatste „moot" van achttien meter nog op afwerking wacht. Als het heton droog is, kan het nu nog zichtbare stalen gevaarte - de „constructiekar" - worden verwijderd. deren naar de volwassenheid groeien en niet door ingrijpen tot volwassenen ge maakt kunnen worden. Prof. Fortman pleitte voor een opvoeding die werkelijk gelooft, dat God in de jeugdigen aanwezig is en werkt, en zei dat de „pedagogiek der haast" op een reeks misverstanden steunt. „Het geloof sterft in de harten der men sen, omdat tevelen het nooit in zijn ware gedaante, als heil, hebben leren kennen, maar slechts als nooit aflatende druk," aldus prof. Fortman. In zijn openingswoord had prof. Buyten dijk betoogd, dat er op velerlei gebied nog nauwkeuriger onderzoekingen moeten ge beuren om tot een oordeel te komen. Voor lopig bestaat volgens hem, de neiging om de levensstijl van de middelbare school jeugd als een vrij zielige geromantiseerde expressie van individualisme te beoordelen. Men zal door voorlichting de wegen moeten zien te vinden om uit deze overgangstijd tot een nieuwe bloei van de Europese be schaving en het christelijk bewustzijn te komen. Het jaarverslag over 1956 van het Neder lands Letterkundig Museum en Documen- tentatiecentrum in Den Haag deelt mee, dat gedurende het afgelopen jaar honderd achttien kleine en grote collecties aan het museum werden geschonken of in bruikleen afgestaan. Hierbij bevinden zich de gehele of gedeeltelijke litteraire nalatenschappen van P. C. Boutens, Arthur van Schendel, Aart van der Leeuw. M. Emants en uitge breide collecties over Fr. Erens, C. Busken Huet, J. W. F. Werumeus Buning, Nicolaas Beets en van anderen. Er werden portretten aangekocht van Corry van Bruggen door Hana, van Frede- rik van Eeden door P. P. Koster, van Wil lem Kloos door Witsen, van H. L. Wiessing en Jef Last door Paul Citroen en van Albert Verwey met Stefan George door Jan Toorop. De research-opdrachten aan Henri A. Ett leverden een groot aantal brieven, handschriften en documenten van verschil lende auteurs op, in orgineel en in foto kopie. Naar van de zijde der gemeente 's Gravenhage is te kennen gegeven, ligt het in de bedoeling na de verbouwing van het oude stadhuis de bovenverdiepingen van dit gebouw definitief ter beschikking van het Letterkundig Museum te stellen. ADVERTENTIE een weldaad voor de keel! Het bestuur van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Dordrecht is van oordeel, dat de ervaringen, opgedaan bij de halfjaarlijkse besprekingen en gedachten- wisselingen tussen scheepvaartvertegen woordigers en de Nederlandse Spoor wegen over de openingstijden van de spoorbrug over de Oude Maas, tussen Dor drecht en Zwijndrecht, voor de verdere ontwikkeling van de scheepvaart op die rivier weinig goeds doen verwachten. Het is van mening, dat een plan de brug door een tunnel te doen vervangen stellig voor discussie vatbaar is en geeft de betrokken instanties in overweging reeds nu de mo gelijkheden hiertoe af te wegen. Wellicht kan dan nog voorkomen worden, dat de noodtoestand er al is voor althans de plannen tot redres zijn vastgesteld. Standaardisatie en normalisatie van on derdelen waarborgen, naar het oordeel van de Raad voor de woningbouw, een grotere zekerheid van levering, waardoor de mo gelijkheid van prijsbepaling vooraf Wordt geopend. Zij kunnen verminderde voorbe reidingsarbeid tot gevolg hebben, een pro duktie in grotere series met een continu karakter mogelijk maken, alsmede hogere kwaliteit bij gelijke of lagere prijs. Johann Christian Bach (17351782), de jongste zoon van Johann Sebastiaan, ook wel genoemd de Milanese of Londense Bach, heeft in zijn Londense jaren een oratorium ..Gioas" gecomponeerd, dat al daar in 1770 vijf keer werd uitgevoerd. Aan de hand van de tot nu toe bekende manuscripten heeft Frans van Amelsvoort, dirigent van het Brabants Kamerkoor, het oratorium opnieuw in partituur gebracht en voor uitvoering bewerkt. Het avond vullend werk bestaat uit twee delen en is geschreven voor zes solisten, gemengd kooi en orkest. Het bevat naast zeven grote ko ren talrijke aria's met een steeds wisselen de begeleiding. Op 29 oktober zal het Bra bants Kamerkoor de eerste heruitvoering na tweehonderd jaren van het werk geven. Van Johann Christian Bach zijn reeds vele instrumentale wei-ken in moderne uitgaven verschenen, die regelmatig wor den uitgevoerd. Zijn talrijke koorwerken zijn echter tot nu toe vergeten. Een jubileumuitgave van de A msterdamse Stadsschouwburg De toneelhistoricus Ben Albach heeft de hem geruime tijd geleden verleende op dracht de geschiedenis van de Amsterdam se Stadsschouwburg te boek te stellen met de. bedoeling dit werk in boekvorm te doen uitgeven ter gelegenheid van de viering van het zestigjarig bestaan van de Stads schouwburg, voltooid. De omvang van het boekwerk zal ongeveer honderdtweeën negentig bladzijden bedragen, waarin be grepen achtenveertig pagina's voor de vol ledige beschrijvende catalogus van het in de Stadsschouwburg verzamelde kunstbe zit. Het werk bevat vele illustraties. B. en W. hebben de gemeenteraad van Amster dam voorgesteld voor het samenstellen en uitgeven van het boek „Plet huis op het plein" in drieduizend exemplaren en het maken van een catalogus in tweehonderd exemplaren een bedrag van 12.925 gulden beschikbaar te stellen. Willem van Otterloo zet zijn indrukwek kende reeks uitvoeringen van moderne werken voort. Onder zijn bezielde en accurate leiding speelde het Residentie- Orkest dinsdagavond in Den Haag met groot vakmanschap het Concerto voor zeven blaasinstrumenten en slagwerk van Frank Martin, daarna vertolkte niemand minder dan Yehudi Menuhin het aan hem opgedragen vioolconcert van Ernest Bloch. Zowel Bloch als Martin zijn in Zwitser land geboren, Bloch in 1880, Martin in 1890. Daarmee houdt de overeenkomst tussen de beide componisten op. Bloch, die het later in Amerika zocht, is warm en gevoelig in zijn muziek, doch vrijwel altijd zwak wat de vorm betreft. Hij is breedsprakig en werkt niet voldoende economisch met the ma's en instrumentale mogelijkheden. Hij is het beste wanneer hij zuiver joodse me lodieën als uitgangspunt kiest. Zoals zijn Schelomo (cello en orkest) of Baal Schem (viool en piano) en ook dit vioolconcert dat op de gewijde Hebreeuwse melodie „Abo- dah" steunt. Het werk werd in 1928-1929 geschreven voor de toen twaalfjarige Me nuhin, die als „wonderkind" zijn triomfen vierde. Menuhin hield, met het bezield musice rende orkest, een voortreffelijk pleidooi voor het werk. Het getuigt van moed, wanneer een dergelijk solist alleen met een modern concert verschijnt. De rake, klare toonvorming van Menuhin, zijn objectieve spel, dat een grote bewogenheid als een secundaire, zachtgloeiende potentie omslo ten houdt, is nog steeds een belevenis van de hoogste orde. Hij tilde het werk van Bloch uit boven het niveau waar het eigenlijk thuishoort. De solist oogstte stormachtige bijval, waar hij dirigent en orkest in liet delen. Frank Martin, sinds tien jaar in Amster dam woonachtig, behoort mijns inziens tot de grootste componisten van deze tijd. In tegenstelling tot Bloch hebben we hier een schitterende vormbeheersing, een edele musiceervreugde en een zeer persoonlijk gebruik van moderne schrijfwijzen. De dodecafonie, die bij volgelingen van Schön- berg zo spoedig tot een kilheid enerzijds en tot maakwerk anderzijds leidt, weet hij te gebruiken in een warme, menselijke trant. Hij laat zijn formules los zodra zijn levende inspiratie hem een andere weg wijst. Na zijn Petite Symphonie Concer tante voor harp, klavecimbel en piano (ook in Haarlem uitgevoerd) hoorde men nu in Den Haag het in 1949 geschreven „Concerto voor zeven blazers en slagwerk met or kest". Deze blazers zijn: fluit, hobo, klari net, fagot, hoorn, trompet en trombone. Het slagwerk treedt eveneens solistisch op. Men moet wel een enorme vormbeheersing bezitten, zoals Martin, wil men zovele elementen solistisch hun kans geven, zon der dat het werk verbrokkelt. Martin slaagde hierin kostelijk. Het is een blij concerto, vol oprechte liefde voor de klank. De beste Gallische tradities spreken uit dit werk: klaarheid, exactheid, nobele ontroe ringen en zin voor mëlodiek. Den Haag mag Van Otterloo dankbaar zijn voor het introduceren van dit mooie werk. Na de pauze werd van de Eerste Symfo nie van Gustav Mahler een goede uit voering gegeven. Paul Chr. van Westering Maandag zijn in de abdijkerk in Elten twee graven geopend van vroegere abdis sen, die zich voor de herbouw van de in de tachtigjarige oorlog verwoeste kerk heb ben ingespannen. Door de werkzaamheden aan de kerk, waarbij de vloer in zijn ge heel lager moet komen te liggen, worden de grafkelders in de kerk geopend. De stof felijke overschotten worden later onder de lagere vloer in grafkelders gelegd. Naar de heer Leo Gies, lokaal historicus in Emmerik, die uit interesse de werkzaam- j heden bijwoonde, mededeelde, zijn maan- dag twee graven ongeschonden te voor- j schijn gekomen, nadat de zerkdekken opzij geschoven waren. De kleren van de abdis sen, die van brokaat waren, waren nog in- tact, evenals de rozenkrans en een kruis. Ook was nog duidelijk te zien, dat de stof- i felijke overschotten van de begravenen, j aan de voeten spitse schoentjes met vlecht- 1 werk aan de voorzijde hadden. De grafkelder in het midden voor het koor in de abdij bevatte het graf van de abdis Maria Sophia Graefin von Salm Reissirscheib, die in 1674 in Keulen is ge storven. Zij heeft in 1671 de in 1585 ver woeste kerk in Elten laten herbouwen. Toen zij stierf, was dit werk nog niet geheel vol tooid, maar wel zover, dat zij in de kerk kon worden begraven. Het graf van de Abdis Maria Francisca van Manderscheid Blankenheim, die voor de vohooiing van de herbouw zorgde, zal donchrdag n ge opend.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9