Karei Appel in Galerie Espace ARGD^Zn. Kerkconcert te Bennebroek „DE WEG NAAR HET GELUK" J Zwitserland Tentoonstelling van foto's van Cor van Weele in de Vishal III Het onontkoombare succes Jan Brussen leidde het laatste v-concert grieven aan de redactie Minister Suurhoff bij voorstelling voor Erefonds oud-verpleegsters i Tunnel maandag open Dit jaar in Haarlem weer een luilak-oriëntatierit Om de persoonlijke damtitel van Kennemerland Met medewerking van Aerdenhouts V rouwenkoor dinsdag 16 april de gehele dag geopend dinsdag 23 april de gehele dag gesloten zijn Commissaris der Koningin 18 mei naar IJmuiden Burgerlijke Stand van Haarlem ZATERDAG 13 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT li Galerie Espace aan het Klein Heiligland te Haarlem heeft vrijdagavond de première voor Nederland beleefd van een aparte vertoning. Karei Appel exposeert er tot 5 mei gouaches en tekeningen en een paar schilderijen. De opening van de tentoon stelling werd door de schrijver Harry Mu- lisch verricht. Appel was ook aanwezig. Men begrijpt dat Mulisch en Appel niet de enigen waren. Appel zou dit bericht eigenlijk wel vol doende vinden. Hij heeft niet zoveel met de dagbladen op. Er is al zoveel over hem geschreven en het was voor zijn gevoel allemaal te oppervlakkig, in Frankrijk, in België, in Nederland, overal. Er zijn wel een paar mensen, die iets goeds over hem kunnen schrijven, maar die schrijven niet in dagbladen. Hij noemt een paar namen, er is een Engelse bij, een Spaanse, een Amerikaanse, een Franse. Die mensen schrijven in catalogussen. De anderen schrijven dingen, die niet waar zijn, spotten over zijn persoon en maken grapjes, waar hij soms kwaad om wordt, maar meestal onverschillig onder blijft, 't. Gaat langs hem heen. 't Is toch te oppervlakkig. Appel zou dit bericht eigenlijk wel voldoende vinden, maar er zijn nog een paar dingen, die vermeld moeten worden omdat ze met de opening te maken hebben. Appel komt dan onvermijdelijk weer ter sprake. Toen iedereen binnen was - toen ieder een tenminste dacht dat iedereen binnen was - klom Harry Mulisch op uitnodiging van mevrouw Polly Chapon twee of drie treden op het trapje naar de eerste ver- RALEIGH BURGERS E.N.R. LOCOMOTIEF RIJWIELEN OVERVEEN -TEL:23523 Onder leiding van gastdirigent Jan Brus sen werd vrijdagavond met het negende concert van de v-serie het Haarlemse win terseizoen van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest besloten. Solistische medewerking werd verleend door de pia niste Else Krijgsman, oud-leerlinge van Jan Odé aan het Amsterdams Conservato rium, welke instelling zij als gediplomeer de met onderscheiding voor solistische eigenschappen op negentienjarige leeftijd verliet. Jan Brussen hebben wij hier al eerder aan het werk gezien, namelijk als dirigent van het Nederlands Studentenorkest, waarbij hij zijn taak als instructeur van een selecte groep amateurs met succes be loond zag. Het programma dat hij deze avond te leiden had was niet een van de zwaarste: het omvatte de ouverture „Rosa- munde" van Schubert, het Pianoconcert van Grieg, de „Pastorale d'été" van Honeg- ger en de Symfonie van Bizet, werken van Het lopende repertoire, als het ware bijeen gebracht om het seizoen op een gemoede lijke wijze te besluiten. Wat niet zeggen wil, dat Brussen er zich met een jantje van-leiden van afmaakte. Hij maakte zich zelfs erg druk om dingen die met rustiger beheersing beter gediend zijn en het bleek daarbij nogal vaak, dat zijn linkerhand of overtollige dingen deed, dan wel de ge wenste expressieve uitdrukking miste. Doch achter dit teveel, dat een zekere krampachtigheid verraadde, kon men over bet geheel de zeer aanvaardbare inzichten van de dirigent vermoeden. Men kon deze uit de reactie van het orkest ook ervaren, want de doorgewinterde musici van het N.Ph.O. weten de waarde van elke geste wel te bepalen. En zo kwam het dan meest al tot een zeer bevredigend resultaat. „Pas torale d'été" klonk zelfs bijzonder mooi en verliep in een innige poëtische stemming. Fluit, hobo, klarinet, fagot en hoorn wed ijverden om dit jeugdwerk van Honegger tot een juweeltje van klank te maken. Een bijzonder geslaagd gedeelte in de symfonie van Bizet was het fugato-alternatief van het adagio, dat door de dirigent trouwens heel strak gehouden werd. De begeleiding van Griegs Pianoconcert was, evenals de solistische vertolking, on gelijk; hier een teveel en daar een te wei nig aan intensiteit. Voor de technische prestatie van Else Krijgsman kon men respect hebben, maar juist van datgene waardoor het werk van Grieg leefbaar is gebleken, zijn warme lyrisch-poëtische stemming, schoot haar interpretatie tekort. Het heeft er trouwens de schijn van dat het voor het jongere geslacht hoe langer hoe moeilijker wordt zich in te leven in deze romantische sfeer. Een enkele keer brak zij stralend door, namelijk waar in het slotdeel de solofluitist het tweede the ma liet klinken. Diezelfde gevoelswarmte, in volkomen klankevenwicht bereikt, moesten we in de wisselwerking van solis te en orkest bij het adagio zeer tot onze spijt ontberen. Jos. de Klerk dieping. Hij draaide zich naar het publiek, dat schouder aan schouder stond en las een filosofie voor, die hij naar aanleiding van het „verschijnsel Appel" had opge schreven. Appel stond midden tussen de andere mensen en keek met gekruiste ar men naar de plaats waar Mulisch stond te lezen, terwijl af en toe het belletje van de voordeur ging en nog iemand binnenkwam. Het werd rokeriger in de kleine ruimte. Toen net weer wat mensen waren binnen gekomen interumpeerde iemand over het geroezemoes: „Harry, wil je dat woord even vertalen?" Appel stond nog met zijn armen over elkaar in de richting van de trap ,toen er al kort werd geklapt en Mu lisch zich weer met iedereen vermengde. De glazen kwamen en toen iemand Appel vroeg wat hij van de inleiding vond, zei hij na wat aarzelen: „Ach, wel aardig ge loof ik." Daarna stond hij wisselend veraf en dichtbij, steeds met andere mensen, die tegen hem spraken en tegen wie hij meer knikte dan sprak. Appel zou dit bericht vermoedelijk al weer te veel vinden of waarschijnlijk laat het hem onverschillig. Is Appel onverschil lig? Het is moeilijk daarop een antwoord te geven, ook al wekt hij voortdurend de indruk omdat op zijn gezicht in twee uur geen ogenblik iets te zien is van interesse in wie of wat ook. Men weet geen verband tussen hem en zijn succes. Men heeft dat kennelijk nooit geweten en omdat zijn suc ces al vijf jaar duurt - sinds hij in Parijs woont - zijn er grapjes over hem gemaakt in allerlei kranten in de hele wereld, waar van de meeste er voor zijn gevoel naast waren. Gewone opmerkingen, die men van iedereen kan horen, worden, als ze van hem afkomstig zijn, in de kranten en in gesprekken herhaald en nog eens herhaald, zodra er aanleiding is over hem te spreken of te schrijven. Zo worden die gewone op merkingen vervormd tot markante uitspra ken. Ze krijgen tenslotte een lachwekkende pretentie, waarmee Appel wordt vereen zelvigd. Wie kent zijn uitspraak (lees: op merking): „Ik rotzooi maar een beetje an" niet? „Zoiets heb ik wel eens gezegd denk ik," zegt Appel, „maar ehhij haalt zijn schouders een beetje op, stond op het punt zich te verdedigen, maar het kan hem eigenlijk te weinig schelen. Zijn succes - waar hij het ook aan te danken heeft - is hem boven het hoofd gegroeid. Omdat nie mand precies kan zeggen waaraan hij zijn succes dankt en omdat heel weinigen over tuigd vóór of tégen Appel zijn, komen er behalve grapjes over hem ook ingewikkelde theorieën over zijn werk, waaraan Appel zelf geen touw meer vast kan knopen. Hij verwerpt ze niet helemaal omdat er ook mensen met naam zijn, die zijn werk niet verwerpen en er beschouwingen voor over hebben. Om onzekerheid te vermijden pro beert hij onverschillig te zijn. Dit is althans de indruk, die men krijgt na even met hem te hebben gepraat en hem een tijdje tussen het publiek te hebben bekeken. Zondag gaat Appel terug naar Parijs. Donderdag kwam hij uit Londen naar ons land. In Londen wordt nu een grote ten toonstelling - zijn eerste daar alleen - gehouden in het Museum van hedendaagse kunst. Hij vindt Londen een fijne stad, maar Parijs fijner. Voor Parijs staat ook weer een expositie op het programma. Eind mei vertrekt hij voor de eerste keer in zijn leven naar de Verenigde Staten. In New York is hem een woning met atelier aan geboden door de eigenares van een kunst handel. Appel wil drie maanden in New York gaan werken en daarna het land doorreizen om nieuwe indrukken op te doen. In oktober volgt dan een tentoon stelling in New York, zijn vierde in de Verenigde Staten. Hij heeft ook al een uit nodiging gekregen naar Tokio te komen. Appel ontkomt niet meer aan het succes. In de Galerie Espace leidde dat vrijdag avond tot de vertoning van een luidruch tige komedie, waarin de hoofdrolspeler maar een kleine taak had. De rolvastheid was uitmuntend. Opvallend realistisch was het kostuum in een vrouwelijke bijrol: een japon met bijpassend hoedje, waarvan het patroon werd gevormd door een grote hoe veelheid gele appeltjes op een rood fond. Muzikale medewerking werd verleend door Lorenzo Pappolo (viool) en Jacques Moo lenijzer (hobo). De hoboïst speelde nog toen iedereen al van het toneel verdwenen was. Hij zat op het trapje en blies een gevoelig fragment uit de Matthaus Passion, want Appel zegt van Bach te houden. Maar toen hij klaar was en zijn ogen weer opendeed, was Appel al weg. Tóch nog een grapje? Zo is het niet hele maal bedoeld. Maandagmiddag omstreeks vier uur zal de tunnel onder de rijksweg en de spoor lijn te Beverwijk officieel door het rijk aan de gemeente worden overgedragen en worden opengesteld voor het verkeer. Ook dit jaar zal de Haarlemse politie in samenwerking met de gemeentelijke dienst van Lichamelijke Opvoeding en Jeugdza ken weer trachten de traditionele luilak viering van de Haarlemse jeugd in de nacht van 7 op 8 juni in rustiger banen te leiden. Evenals vorig jaar zal er een luilak- oriëntatierit gehouden worden, die deze keer meer nog dan in de afgelopen jaren het geval was, het karakter van een ster- tocht zal krijgen. De jongelui zullen uit alle delen van de stad langs verscheidene opgestelde posten moeten trekken om tenslotte samen te ko men op de Groote Houtbrug in de onmid dellijke nabijheid van de luilakmarkt. Ver leden jaar hebben ruim vierduizend jon gens en meisjes aan de oriëntatietochl deelgenomen en men verwacht, dat dit jaar dit aantal weer zal worden bereikt en misschien zelfs wel zal worden overtroffen. De deelnemingsformulieren zullen van 7 juni af aan alle politiebureaus en politie posthuizen verkrijgbaar zijn. De eerste ronde van de finale om het per soonlijk damkampioenschap van Kennemer land hoofdklasse kenmerkte zich door uit stekend spel. F. Slot. kampioen 1956, versloeg zijn clubgenoot H. v. Berk op regelmatige wijze. B. Dukel verlokte G. Postma in het middenspel tot een schijnbaar voordelige aanval. Door enige krachtzetten bewees Dukel de sfand juist te hebben beoordeeld en won. Th. Tielrooij boekte na een fraaie positiepartij een overwinning op L. Fopma. De partij H. BeliënJ. Draaijer werd uitge steld. Voor het kampioenschap eerste klasse werd alleen de partij H. Schuringa—C. Lod der gespeeld. Schuringa overspeelde zijn tegenstander volkomen en won. K wa rte tten - toernooi De in het kader van zijn 40-jarig bestaan door St. Bavo (Heemstede) georganiseerde bedrijfskwartettentoemooi is gewonnen door de Steenhouwers. In de finale wisten de Steenhouwers een 53 overwinning te be vechten tegen 't Overschotje. De Zuiderlin gen veroverden door een 62 winst tegen de Raadsheren de derde plaats. Na afloop reikte voorzitter J. Janus de wisselbeker uit aan het kampioenskwartet. Lampiontocht in Heemstede Het programma van de koninginnedag viering te Heemstede, vermeldt ook een lampionoptocht, die des avonds om halfacht door de gemeente gehouden wordt. De deelnemers dierven zich te verzamelen bij de Joh. Wagenaarlaan. Voor deze optocht zijn door de commissie „Koninginnedag" enige prijzen beschikbaar gesteld. (Verkort weergegeven) Bewapeningswedloop. Het artikel „Ze nuwen" onder de rubriek „Van dag tot Dag" van zaterdag 6 april, waarin de lezer wordt aangespoord zich te bezinnen op de uiterst gevaarlijke situatie, waarin de be wapeningswedloop ons heeft gebracht, verdiende door elke Nederlander te wor den gelezen en overdacht. Het ingezonden stuk van d. N. in het nummer van dins dag 9 april, dat hieraan vastknoopt, wijst de weg om ons uit deze gruwelijke im passe te bevrijden. Ik wilde beide stukken aan alle leden van onze volksvertegen woordiging toezenden. Daartoe verzoek ik mijn medelezers van dit blad de twee ar tikelen te willen uitknippen en mij te stu ren, opdat ik de beschikking krijg over een driehonderd exemplaren. Voor uw moeite bij voorbaat mijn welgemeende dank. G. J. SORGDRAGER Verspronckweg 93 Trotest. Bravo mevrouw, hand in hand moeten wij ons verzetten. Ons landje mag geen opslagplaats voor atoombom men worden om de grote naties te be schermen. Mevr. C. G. C. P.-S. Atoombommen. Het protest van een moeder over de opslag van atoombommen in ons mooie Nederland, was mij uit het hart gegrepen. Ik ben wel (tot mijn ver driet) geen moeder, maar ik roep alle vrouwen van Nederland op, om zich daar tegen met klem te verzetten. EEN KINDERLOZE WEDUWE Zelden heeft Aerdenhouts Vrouwenkoor onder zo gunstige akoestische omstandig heden gezongen als vrijdagavond in de Ne derlands Hervormde Kerk te Bennebroek, voor welk concert, dat gegeven werd ten bate van de kerkvoogdij slechts een matige belangstelling bestond. Maar zij die ge komen waren, konden zich na afloop ver rijkt gevoelen met. indrukken van schone muziek, van prachtige koorzang en van solospel op orgel en violoncel. Het was niet alleen de plaats van uitvoering, die de programmakeuze bepaald had. Ook de Lij- denstijd had hierop zijn invloed doen gel den. De dirigent van het koor, Simon C. Jansen, liet beginnen met een „Crucifixus" van Andrea Gabrieli, een werk van bij zondere schoonheid, dat al direct het ka rakter van deze avond accentueerde. In dezelfde geest bleef het volgende „Ado- ramus te" van Orlando di Lasso. Aerdenhouts Vrouwenkoor voldeed voor treffelijk aan de eisen der meerstemmig heid van deze muziek en Simon Jansen zorgde er voor, dat de zang geen uiterlijk spel van klanken ble&f, maar geladen werd met de spanning van juist afgewogen ge voelsuitdrukking. Een tweede „Adoramus te" kwam eveneens tot uitvoering. Het was een compositie van Johannes Brahms, die hiermede op de oude vocale polyfonie van Da Palestrina en van Di Lasso teruggreep. Het voorbeeld van deze twee meesters deed zo een der zuiverst-muzikale werken van Brahms ontstaan. Het bleek op een hoger niveau te staan dan het toch wel zeer ver dienstelijke „Gebet" van M. Hauptmann. waaraan het koor zeker evenveel zorg be steedde. Van de moderne Duitse kerk- muziekcomponist E. Pepping waren twee „Biciniën" gekozen, tweestemmige zangen in vernieuwde vorm. De werken zijn niet eenvoudig uit te voeren, maar Aerdenhouts Vrouwenkoor overwon de moeilijkheden der intonatie en van de samengestelde rit miek zonder moeite. Het koor zou zichzelf nog aan het slot van de avond gaan overtreffen met een religieus werk van de Hongaarse compo nist Zoltan Kodaly, een verrukkelijk, rijk muzikaal werk, dat even verrukkelijk werd gezongen. Ik had het gaarne herhaald wil len horen, maar er was uiteraard in het kerkgebouw geen applaus mogelijk, dat een herhaling had kunnen afdwingen. Het enige bezwaar dat men tegen de uitvoering kon hebben was het niet toepassen van de oorspronkelijke taal. Het gebruikte Duits kon ritmische spanningen met de voor Hongaarse tekst bedoelde muziek niet ont lopen. Deze spanningen werden echter geen beletsel voor de indruk, die de voortreffe lijke uitvoering heeft gemaakt. Simon C. Jansen wisselde de koorzang af met orgelvoordrachten. De organist woe kerde met de dispositie van het orgel met als resultaat een transparante, virtuoze vertolking van B.achs Preludium en Fuga in D en een fijn aangevoeld koraalvoorspel „Ich ruf zu Dir" van dezelfde componist. Het midden in de romantiek wortelende symfonische koraal „Ach, bleib mit deinen Gnade" van Sigrid Karg Elert is mij niet erg sympathiek. Zelfs de knappe vertolking van Simon C. Jansen kon deze instelling niet veranderen. Zijn echtgenote, de violon- celliste Corry Jansen-Reder, trad op met enkele solovertolkingen. Aanvankelijk leek de toonvorming nog niet zeker, maar dit herstelde zich spoedig, waardoor de vol gende werken van Bach en Reger wellui dend en gaaf klonken. Simon Jansen stond In verband met de PAASDAGEN maken onderstaande DA MESKAPPERS bekend dat hun salons LOUIS PIÈRLOT, Zijlstraat 88 - Tel. 10083 LEONARD, Wagenweg 29 - Tel. 20518 v. LOENEN, Ostadestraat 8 - Tel. 14851 MAISON „MARY", Zandvoortselaan 156 - Tel. 26405 i WÈSP iÜlSiË Ten bate van het Erefonds voor oud verpleegsters hebben doktoren en vrouwe lijk personeel van het St. Elizabeth's of Grote Gasthuis te Haarlem vrijdagavond in de Stadsschouwburg ter voortzetting van een jaarlijkse traditie een drukbezoch te toneelvoorstelling gegeven, die terecht - en heus niet wegens het goede doel alleen - een hartelijke bijval vond. Het was voor de voorzitter van het fonds, geneesheer- directeur P. Heeres. een aangename plicht als bijzondere gasten de heren J. G. Suur hoff en professor dr. P. Muntendam, minis ter en directeur-generaal van de Volksge zondheid, welkom te heten. Deze belang stelling van overheidswege werd uiteraard ten zeerste geapprecieerd. In de loge der genodigden hadden verder mevrouw mr. J. A. Prinsen-de Jong, benevens de bur- zijn vrouw bij haar spel met goede be geleidingen uitnemend ter zijde. Namens de kerkvoogdij werden de uit voerenden met grote erkentelijkheid toe gesproken door de president-kerkvoogd ds. W. van Limburgh. Rust en ontspanning in gastvrij Zwitserland I De heer D. J. A. Geluk heeft vrijdagavond in de Vishal te Haarlem de tentoonstelling van foto's van Cor van Weele, die onder leiding van de stichting Haarlems Bloei gehouden wordt, officieel geopend. Hij herinnerde er aan, dat het inrichten van de Vishal tot expositieruimte het vorig jaar een groot succes is geweest. Enkele ten toonstellingen zijn gehouden en de belang stelling ervoor was groot. Daarom wordt voortgegaan met het houden van exposities en die van foto's van Cor van Weele is de eerste in dit jaar. In deze dagen komen vele toeristen naar Haarlem en spreker hoopte, dat hierdoor het bezoek aan de ten toonstelling groot zal zijn. Voorts gaf de heer Geluk zijn visie op de vraag of fotografie kunst is. Hij kwam tot fotografen good-will te boeken. de conclusie, dat de vraag bevestigend be antwoord moet worden. De heer Geluk sprak de wens uit, dat de expositie een groot succes zal worden en dat vele ama teur-fotografen de weg naar de Vishal zullen vinden. De tentoonstelling ziet er aantrekkelijk uit en bevat een groot aantal foto's over allerlei onderwerpen. In een gesprek met Cor van Weele over de hedendaagse foto grafie vertelde hij, dat de fotografie de mogelijkheid heeft om de volledigheid van het moment vast te leggen. Het is zijn be doeling de bijzonder gewone dingen naar voren te brengen. Uit het tentoongestelde in de Vishal komt dat tot uiting. Zijn on derwerpen zijn eenvoudig en het resultaat van zijn werk is bijzonder geslaagd. Cor van Weele merkte op, dat de foto een uitdrukkingsmiddel is: namens andere ziet de fotograaf iets en hij brengt dat in beeld. Voor het maken van wat men por tretten noemt, voelt hij niet veel. Wel wil hij de mens fotograferen en speciaal men sen, die boven het individu uitgaan. Ook streeft hij er naar een dienende functie te verrichten en anderen door de foto er op te wijzen hoe de dingen zijn. In de naaste toekomst zal Cor van Weele Haarlem in beeld brengen. Daarbij gaan zijn gedachten niet alleen uit naar het fotograferen van bekende plekjes van de stad, maar hij wil ook foto's maken van de Haarlemmers op de fiets, bij het biljart, in de kerk, in het Concertgebouw of op het sportveld. Hij wil de Haarlemmer zien als een deel van de gemeenschap. Het zal nodig zijn contacten te leggen, alvorens aan het werk te gaan. Cor van Weele verklaarde de bedoeling te hebben met de tentoonstelling de foto grafie hoog te houden en speciaal voor de Een gedeelte van de viering van Vlagge tjesdag te IJmuiden op zaterdag 18 mei zal worden bijgewoond door de Commissa ris van de Koningin in Noordholland, aldus de vereniging „IJmuidens Bloei". Het visserijonderzoekingsvaartuig „Wil lem Beukelsz." zal zoals gebruikelijk ook die dag ligplaats hebben in de Vissersha ven. Ook het hospitaalkerkschip ..De Hoop" zal in IJmuiden liggen en op 21 mei met de haringvloot zee kiezen. Haarlem, 12 april 1957 BEVALLEN van een zoon, 11 april: H. OerlemansNouwland; H. A. v. d. Valk Huiberts; T. A. KulkBosma; F. H. Cappen Kwast: 12 april: D. TreepVan Dijk; H. SchenkJoosten; M. M W. MartensAgri- cola; W. BoeréKlingers. BEVALLEN van een dochter, 11 april: M. T. GroeneveltDe Lugt; A. W. Walstra Klinkenberg; G. P. E. SpaanDe Jager; G. M. StroosnijderVan Bakkum. OVERLEDEN. 10 april: J. G. H. van Ree- nen, 71 j„ Gasthuisvest; S. Kossen. 69 jaar, Voorhelmstraat; 11 april: C. de Graaf, 59 j., Kloosterstraat. ONDERTROUWD, 12 april: J. F. Versteeg en T. M. F. Hazelzet; H. Henstra en H. Ko nijnenberg. DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING O* Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers gemeesters van Haarlem. Bloemendaal en Heemstede met hun echtgenoten plaats ge nomen, na tevoren in de bovenfoyer ont vangen te zijn. Voor een dergelijke gelegenheid, in een joyeus met veelkleurige bloemen versierd theater, was „De weg naar het geluk" (The Dover Road) van A. A. Milne een aardige keuze. Het is een pretentieloos blijspel in d,e ietwat sentimentele trant, dié omstreeks de eerste wereldoorlog door Sir James Barrie in de mode werd gebracht. Milne bleef dichter bij huis dan deze ongetwijfeld met veel meer talent en fantasie gezegende grondlegger van wat. men wel eens de ,.Assepoester"-komedie heeft genoemd. Het stuk. daterend uit 1922. verraadt ook dui delijk de invloed van W. Somerset Mau gham, die echter door zijn scherper obser vatievermogen tot aanzienlijk dieper ra kende spot werd gedreven. In een opstel ter motivering van zijn besluit 'om niet meer voor het „achterlijke" theater te schrijven, heeft laatstgenoemde onder meer betoogd, dat Shaw in Engeland zo populair kon worden, ondanks zijn vooruitstrevende denkbeelden, omdat hij de liefde behan delde als een vermoeiende bezigheid van de tweede rang, rekening houdend met de voorkeur van het publiek voor cricket, tui nieren en politiek. Ook deze inslag ken merkt het oeuvre van Milne. die met grote beminnelijkheid om de ware problematiek heenwandelde. Het is voor velen dan ook de charme van Milne, dat hij zichzelf en zijn publiek tevreden stelde met een vaag idealisme en een humoristische berusting in de on volkomenheden van het leven, zich kin derlijk amuserend om de menselijke zwakheden. „De weg naar het geluk" han delt over de goedhartige, zachtaardige heer Latimer, die zowel letterlijk als fi guurlijk sprekend lijkt op de heer Lob uit een stuk van Barrie, dat hier in het vorige seizoen door de toenmalige Toneel vereniging met Lo van Hensbergen in de hoofrol werd opgevoerd. De heer Latimer is een multimiljonair, die zijn vermogen besteedt om zich romantisch wanende paartjes ervan te overtuigen dat de weg naar Parijs, die via Dover leidt, vroeger of laat in de hel op aarde eindigt. Door zijn geraffineerde arrangementen brengt hij amoureuze vluchtelingen uit het huwe lijk tot het inzicht, dat nieuwe verhou dingen- slechts andere beproevingen en be dreigingen der kortstondige illusie op leveren. Zijn uitspraak tot de echtgenoot, die zijn vrouw te weinig gelegenheid bood hem te vertroetelen: „Jij was nooit eens ziek, dat was harteloos van je!" is ty perend voor de gehele stijl van oppervlak kige levenswijsheid-met-een-glimlach. Uit de gehele aanpak, vooral uit de voorbeeldige mise-en-scène, bleek weer eens welk een prima regisseur Wim Paauw voor dergelijke gezelligheidsstuk ken is. Ondanks de opvallende verschei denheid van begaafdheid der medewer kenden heerste er over het algemeen een lichte, sprankelende toon. Zou hij in zijn overigens speelse voordracht van de tekst iets meer variatie weten te brengen, dr. F. E. Posthumus Meyjes ware een der beste toneelamateurs die ik ken. Met ver rassend gemak wist hij intussen iedere pointe in de tekst een trefzeker effect te geven. De dermatoloog A. W. Thöne gaf een nieuw aspect van zijn vakbekwaam heid te zien .door geheel in de huid van een Engelse butler te kruipen. Men ver- gisse zich niet: dit grapje is als een com pliment bedoeld. De heren dr. G. L. van der Zwaag en C. F. W. Rietveld waren vooral na de pauze overtuigend als de geplaagde minnaars, die tot de erkenning geraken dat een vakantie aan de Rivièra een betere sport is dan het schaken van andermans vrouwen en dochters. Dank zij de voorbeeldige wijze waarop zuster D. Kweekei de kwaliteiten van haar sekse genoten tot irriterende fouten overdreef, kon men zowaar met hen meevoelen na hun mislukte operaties. Zuster I. M. van Walsem-Fischbein was de moderne, ver standige vrouw. Een kinderarts, een inter nist en twee verpleegsters vormden de stijlvolle figuratie. En zo kon iedereen na afloop dankbaar huiswaarts keren: de spelers met voldoe ning over hun prestaties, de toeschouwers voor het geboden amusement en de be stuursleden van het Erefonds met verster kende middelen voor de kas. David Koning ADVERTENT1E Jacques Moolenijzer, hoboïst bij het Noordhollands Phïlharmonisch Orkest, zorgde vrijdagavond in de Galerie Espace, bij de opening van een exposi tie van werk van Karei Appel, samen met de violist Lorenzo Pappolo voor wat muzikale begeleiding. Men ziet Moolenijzer hier met Appel (midden) en de schrijver Harry Mulisch, die de opening van de tentoonstelling ver richtte. De hoboïst is niet in concert- kledij omdat hij ook steeds de glazen moest volschenken en rondbrengen. ADVERTENTIE l ADVERTENT1E P. Zwaansivijk ADVERTENTIE Het land, dat zich al sedert tientallen jaren de ver vulling van al Uw vakantiewensen tot een tweede natuur heeft gemaakt. Na een jaar jachten vindt U nergens weldadiger rust dan in de traditioneel beroemde Zwitserse hotels en pensions met hun stabiel prijspeil. Nergens méér gelegenheid tot alle mogelijke ontspanning en sport. Lage benzine prijs: 47 ct. per liter. En alleen Zwitserland, dat dit jaar het 75-jarig Gotthardspoorweg-jubileum viert biedt U zulk een keuze uit speciale, voordelige abonnementen op zijn voortreffelijk spoorweg- en postauto-net. Inlichtingen en prospectussen bij de reisbureaus, reisverenigingen en bij het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, A'dam, tel. 31400 mi n Een foto uit de collectie van Cor van Weele. ADVERTENTIE ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Een scène uit het laatste bedrijf van „De weg naar het geluk" met van links naar rechts: dr. F. E. Posthumus Meyjes, zuster I. M. van Walsem- Fischbein, arts A. W. Thöne, zuster D. Kweekei en dr. G. L. van der Zwaag.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11