Personeelsbeleid bij de luchtmacht gelaakt Kerkdagen 10KORTING HET JONGENSEILAND Mijnindustrieraad keurt langzaam aan-act ie af RODENT Betere salariëring zou de mentaliteit zeer verbeteren Verbetering der arbeidsvoorwaarden ook voor bovengronds personeel Kort en bondig RAT en MUIS ONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS 5 Ongelukken met straaljagers KERKELIJK LEVEN HAARLEMS MATRASSENHUIS Meer zilveren guldens Duitse duivenreiswagen in Haarlem en Velsen Straatrovers veroordeeld Agenda voor Haarlem ZATERDAG 13 APRIL 1957 „Geef hogere salarissen, dan kan de Koninklijke Luchtmacht met minder geld cn beter functionerend in stand worden gehouden." Dat is het standpunt dat men sedert enige tijd in luchtmachtkringen kan horen. De luchtmacht wordt nog teveel gezien, zo redeneert men, als een onderdeel van de strijdmacht, dat op de traditionele leest geschoeid moet zijn, met salarissen die afhangen van militaire rangen, met rangen die verbonden zijn aan het aantal mensen, dat men commandeert, als een onderdeel ook dat voor een belangrijk deel moet worden gedreven met dienstplichti gen. Dit standpunt acht men in alle opzichten verkeerd. Het maakt de luchtmacht on nodig duur en - ernstiger nog - het moet als een voorname oorzaak worden gezien van de ongevallen met straaljagers. Dit aantal ongevallen is geringer dan het buitenstaanders toeschijnt, mits men het beziet in de verhouding tot het aantal vluchten, dat de Koninklijke Luchtmacht maakt. Van de ongevallen gebeurt tachtig percent tijdens de start of de landing. Op grote bases als Leeuwarden, Volkel, Soes- terberg en Twente worden op drukke dagen enige honderden starts en landingen gemaakt, zonder dat er oók maar één mens of één machine een schram oploopt. Ook internationaal bezien slaat de Nederlandse luchtmacht geen slecht figuur. Onze vlie gers worden in de NAVO-commando's ge waardeerd als goede piloten, in staat hun aandeel in de westerse defensie naar be horen te leveren. Het percentage ongeval len is in Nederland niet hoger dan in an dere landen en in sommige gevallen zelfs iets lager. De Sectie Vliegveiligheid van de lucht machtstaf, rechtstreeks ressorterend onder de commanderende generaal, heeft tot taak de oorzaken van ongelukken op te sporen en misstanden, die oorzaak zouden kunnen worden, weg te nemen. Zij kan, hoewel de sectie nog slechts ruim een jaar zelfstandig functioneert, enige honderden factoren noemen, die alle stuk voor stuk aanleiding tot een ongeval zijn geweest of zouden kunnen worden. Daaronder zijn technische factoren. Bepaalde instrumenten in een vliegtuig kunnen, bij verkeerde bediening, oorzaak van een ongeluk worden. Nadat dit was geconstateerd, wordt elk instru ment, elke knop of handel zo gemaakt, dat er geen fouten mee kunnen worden ge maakt. Men gaat van het standpunt uit dat als er ten aanzien van de bediening van welk onderdeel van het vliegtuig ook iets verkeerd kan worden gedaan, men vroeg of laat de man tegenkomt, die het verkeerd doet. De vliegtuigfabrieken houden hier rekening mee en streven ernaar hun pro- dukten de grootst mogelijke veiligheid te geven. Organisatie Er zijn ook factoren, die de organisatie betreffen. Het ligt voor de hand, dat het bezigen van verschillende types vliegtuigen in één squadron de kans op vergissingen bij het onderhoud of het vliegen vergroot. Het is de taak van de sectie vliegveilig heid een dergelijke misstand te signaleren, waarna naar een betere indeling kan wor den gezocht. Op de lange lijst van oorzaken staan ook de natuurlijke gevaren. De vlieger kan te kampen krijgen met mist, zware regen of ijsafzetting. Hij kan door allerlei psychi sche factoren nonchalant zijn bij de voor afgaande inspectie, de cockpitcontrole of het opstellen van een vluchtplan. Tegen deze gevaren vormen een perfecte training, psychologische controletests en regelmatig herhaalde „opvoeding" van de vlieger de beste afweer. Mentaliteit Maar na al deze facetten blijft er één punt, waaraan noch de fabrieken, noch de organisatie, noch de training, iets kunnen veranderen: de mentaliteit van het perso neel ten opzichte van het werk. Onver schilligheid, gebrek aan in- en doorzicht, te grote verantwoordelijkheid, te weinig er varing zijn „ongrijpbare" factoren, waarop de Sectie Vliegveiligheid herhaaldelijk stuit. Zij heeft de overtuiging, dat meer dan de helft van de ongevallen een aan- President Von Thadden deelde de minis- leiding vindt in deze menselijke factoren. Het geboorteland vail dc Kerkdagen Is Duitsland. De zeven naoorlogse Kirchentage werden tot gebeurtenissen in het leven van de Duitse Kerk en deze gebeurtenissen hebben overal aandacht getrokken en na volging gehad. Tot op heden is nog altijd niet beslist of de Kirchentag van dit jaar, die oorspronke lijk in Thüringen zou plaats vinden, door zal gaan. De voorzitter van de Kirchentag, dr. Von Thadden deelde aan de Synode hierover mee, dat hij op 5 maart met de plaatsvervangende minister-president van Oost-Duitsland, dr. Nuschke een onderhoud had gehad. Daarbij werd hem de houding van het ministerie van Binnenlandse Zaken van de Sovjetzóne kenbaar gemaakt, dat de toestemming voor het houden van de Kir chentag in Thüringen verbindt aan een aan tal politieke voorwaarden. ter mee, dat deze voorwaarden onaanvaard baar waren, omdat zij een verpolitisering van de Kirchentag zouden betekenen en zo in strijd zijn rnet de beginselen van de Kir chentag. Na deze verklaring van dr. Von Thadden beloofde dr. Nuschke, dat hij zelf in de komende dagen de onderhandelingen met het ministerie van Binnenlanse Zaken zou opnemen met de bedoeling om de Kir chentag toch in Thüringen te doen plaats vinden, zonder dat aan de principes tekort zou worden gedaan. Hij hoopte, dat hij reeds na enkele dagen een antwoord zou kunnen geven. Doch ondertussen heeft de persdienst van de minister-president in de Oostzóne een scherpe aanval gericht op dr. Von Thadden. Men verwijt hem dat hij de Synode op de hoogte heeft gesteld van zijn onderhandelingen met dr. Nuschke. Nederland Sinds 1953 is er ook in ons land een steeds groeiende activiteit voor de Kerkdag Men heeft naar de mogelijkheid gevraagd om in onze (geheel andere) Nederlandse situatie ons voordeel te doen met datgene wat in de Duitse kerk zo'n geweldige bete kenis gekregen heeft. Zo ontwikkelde zich de laatste jaren een zelfstandige beweging voor de Kerkdag, eerst op het platteland van Groningen, toen overgenomen in di verse streken van Noordholland, daarna snel verspreid door het hele land. Omstreeks Pinkteren 1955 werden elf kerkdagen ge signaleerd, omstreeks Pinksteren 1956 waren het er zestien. In de eerste jaren werkten de commissiee voor de kerkdag los van elkaar aan eigen voorgebereiding en organisatie. Overal werd pionierswerk ge daan. Maar op den duur kwam het tot een landelijk overleg, gekanaliseerd in een „werkgroep-Kerkdagen". De kerkdagen van 1956 (Thema „Met de ander in de wereld") profiteerden van dit overleg, dat een voor bereidingsbrochure, een handleiding voor kringleiders en een raamaffiche opleverde, die in alle Kerkdaggebieden gebruikt wer den. Bovendien betekent het landelijk over leg een unieke gelegenheid tot het uitwis selen van ervaringen. In 1957 zullen er in Nederland geen Kerkdagen worden gehou den. Maar al maanden geleden begon de voorbereiding voor 1958. Voor dat jaar is als thema gekozen: „God met ons". Uit ne gen provincies zijn vertegenwoordigers aangewezen om mee te werken aan het wel slagen van de Nederlandse Kerkdagen 1958. Schotland Van 5 tot 11 augustus zullen er voor het eerst in Schotland Kerkdagen gehouden worden en wel in Aberdeen. Men zoekt het daarbij minder in massale bijeenkomsten met tienduizenden deelnemers zoals in Duitsland, maar men wil hier de volledige nadruk leggen op discussie, waaraan niet meer dan dertig personen per groep deelne men. In totaal verwacht men vierentwin tighonderd deelnemers uit heel Schotland, verder tweehonderd jeugdgedelegeerden, tweehonderd sprekers en discussiegroep leiders en tweehonderd gasten uit het bui tenland, namelijk uit Indonesië, Birma, Shana, Frankrijk, Nedex'land en Duitsland. Bij een voorbereidende bijeenkomst in februari in Aberdeen sprak dr. Martin Nie- möller over de geschiedenis van de Duitse „Kirchentage" en hij vond daarbij zeer veel bijval. Ook in Schotland gaat het om het weer ontwaken van de christelijke ge meente en om ontplooiing van een nieuw verantwoordelijkheidsbewustzijn bij alle leden van de gemeente. Een squadron-commandant heeft de ver antwoordelijkheid voor 25 vliegtuigen en 300 man pei-soneel. Hij verdient een vierde van het salaris van een K.L.M.-gezagvoer- der. Hetzelfde geldt voor de technische officier, belast met het onderhoud. Hij is verantwoordelijk voor het onderhoud van 25 vliegtuigen. Hij moet werken met per soneel dat merendeels uit dienstplichtigen bestaat en dat na de opleiding de dienst plicht reeds voor een groot deel heeft ver vuld. Na enkele maanden praktijk, juist als men hun iets belangrijker werk zou kun nen toevertrouwen, verlaten zij de dienst. De Nederlandse vliegers zijn over het algemeen zeer jong. Zij moeten zes jaar in dienst blijven en brengen in de tijd, die resteert na de militaire- en vliegeroplei ding, ongeveer duizend vlieguren op hun naam. Zij hebben dan ongeveer een miljoen gulden gekost. Ook deze ervaring gaat echter voor de luchtmacht verloren, want na de termijn van zes jaar kunnen de vliegers elders gemakkelijk meer ver dienen. Om het tekort aan piloten op te vullen zijn de eisen voor toelating tot de opleiding verlaagd. Het is nu niet meer absoluut noodzakelijk dat een leerling over een H.B.S.-diploma beschikt. De Sectie Vlieg veiligheid ziet hierin echter een groot ge vaar, niet vanwege de feitelijke kennis, VOORSEIZOEN-SCHOONMAAK Laat reeds NU uw MATRASSEN REPAREREN, bijvullen of overtrekken. Slechts korte tijd geven wij H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 TEL. 11485 In verband met de grotere behoefte aan zilveren guldens is het maximum-bedrag waartoe deze munt mag worden geslagen, verhoogd van f 100.000.000 tot f 150.000.000. De maxima voor kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen zijn ongewijzigd ge bleven. Op 30 maart 1957 bedroeg het aantal aangemaakte guldens 92.900.000, waarvan er 86.700.000 in omloop waren. JOODS THEATER KOMT ZES DAGEN IN AMSTERDAM Van 23 tot 28 april zal in het Amster damse „Carré" optreden het Joods Theater uit Warschau onder leiding van Ida Ka- minska. Een van de zes nieuwe Duitse duiven- reiswagens, die nog ingereden moeten wor den, zal dit weekeinde Haarlem en Velsen aandoen om de dulvenliefhebbers gelegen heid te geven een dergelijke auto te be zichtigen. De wagens worden gebruikt voor het vervoer van postduiven door ge heel Europa. In Haarlem krijgt de wagen een plaatsje op het Kènnemerplein en in Velsen komt hij op het Marktplein te staan. Het tijd stip van aankomst was vanmorgen nog niet bekend, zodat de duivenliefhebbers er zelf goed aandoen zaterdag en zondag naar de auto op deze pleinen uit te zien. De rechtbank te Amsterdam heeft twee Amsterdammers veroordeeld, die op 30 de cember 's avonds in de Amstelstraat een dronken huisschilder uit Beverwijk neer sloegen en hem van dertig gulden beroof den. Een 36-jarige stoker, die reeds negen tien keer is veroordeeld en ter beschikking van de regering was gesteld, misbruikte het hem met Kerstmis gegeven proefver lof om straatroof te plegen. Hem werd een gevangenisstraf opgelegd van drie jaar. Zo ging het leven op t Jongenseiland voort. Natuurlijk was het niet elke dag even mooi weer; er waren dagendat het zonnetje niet te zien was en de regen viel Maar dat was niet ergEr was gelegenheid genoeg voor de jongensom zich ook binnen te vermaken. Bunkie zocht zijn heil bij de grote boekenkastwaarin een hele boel fijne jongensboeken stonden. Daar zocht hij er één uit en toen hij ermee in een rustig hoekje zatwas hij er al gauw zo in verdiept, dat hij de regen helemaal vergat.:.- 65-66 De Mijnindustrieraad heeft donderdag vergaderd ter bespreking van de op 30 maart onderbroken behandeling der voorstellen tot verbetei-ing der arbeids voorwaarden in de mijnen. De mijndirec- ties verklaarden zich bereid terug te ko men op hun eerder ingenomen standpunt, dat een dergelijke verbetering alleen voor het ondergrondse personeel zou gelden. Voorts zal medewerking worden verleend aan enige voorgestelde verbeteringen in de secundaire sfeer van de lonen en arbeids voorwaarden van het personeel. Speciale commissie De Mijnindustriei'aad besloot aan een speciale commissie uit de Mijnindustrie raad op te dragen in studie te nemen op welke wijze een bijzondere premieregeling voor het mijnpersoneel kan worden ver wezenlijkt. Deze commissie krijgt tevens als opdracht na te gaan in hoeverre de diensttijdtoeslag kan worden verbeterd, waarbij ervan zal worden uitgegaan, dat alle dienstjaren, bij de Nederlandse mijn ondernemingen dooi-gebracht, voor de diensttijdtoeslag medetellen. De commissie zal ook de arbeidsduur voor de continu- die het H.B.S.-diploma waarborgt, maar omdat het een bewijs is dat de adspirant voldoende bevattingsvermogen heeft. Men wijst erop dat de moderne straaljagers steeds ingewikkelder worden. Om ermee te kunnen vliegen is honderd percent van alle capaciteiten nodig. Het is zeker niet uitge sloten, dat er onder lagere school-leerlingen uitstekende vliegers schuilen, maar bij een te lage standaard bij de werving van leer ling-vliegers wordt de kans op latere on gelukken vergroot. Hoger salaris Al deze misstanden, zo menen deskundi gen, zouden verdwijnen, indien bij de luchtmacht aan het daarvoor in aanmer king komende pex-soneel hogere salarissen zouden worden betaald. H.B.S.'ers zouden zich dan eerder tot het militaire vliegers- beroep aangetrokken voelen, voor de vlie gers en technici met ervaring zou de ver leiding om de dienst te verlaten worden verkleind, de luchtmacht zou in alle ge ledingen een volwaardiger en evenwichti ger beeld te zien geven. Het extra-beno digde geld voor deze hogere salai'issen zou ruimschoots worden terugverdiend door een hogere efficiency en een geringere schade. Een ervaren vlieger met alle brevetten en een borst vol onderscheidingen, behaald tijdens de tweede wereldoorlog, vatte het gehele probleem zo samen: „Een salaris- beleid dat inhoudt, dat een vlieger na een vlucht over misschien wel vier landen met een snelheid van duizend kilometer per uur, op de fiets naar huis moet, is fun damenteel onjuist". dienst in haar besprekingen betrekken, alsmede de vraag of voor bepaalde onder grondse diensten al dan niet een toeslag zou kunnen worden toegekend. De Mijnindustrieraad verklaart de ge beurtenissen in de Limburgse mijnindus- trie van 1 en 2 april te betreuren. Over de oorzaken, die tot deze gebeurtenissen aan leiding hebben gegeven bestaat geen een stemmigheid. De raad is verheugd, dat de actie snel werd beëindigd. De werkgevers-leden van de raad ver klaarden dat de op 1 april ingezette actie een zo ernstige wending dreigde te nemen, dat het nodig was op zeer korte termijn stappen te ondernemen ter voorkoming van verdere desorganisatie van de be- drijven. Snel en rechtstreeks contact tus sen de directies en de katholieke organi saties van arbeiders en beambten heeft plaats gehad, teneinde een basis te vinden voor her-stel van het geschokte vertrou wen. In een bespreking tussen de directies en deze organisaties, welke plaats had na afloop van de bijeenkomst met de minis ters van Economische Zaken en van So ciale Zaken en Volksgezondheid, was we derzijds de wens aanwezig om het conflict ten spoedigste te beëindigen. De noodzaak tot snel handelen was groter dan de be hoefte aan een diepgaande analyse van de bestaande moeilijkheden. De pai'tijen zochten gezamenlijk naar een zodanig uit gangspunt, dat een redelijke zekerheid zou worden verkregen om de beslaande moei lijkheden in gemeenzaam overleg tot een bevredigende oplossing te brengen. De partijen verklaax-den zich bereid een consti-uctieve bijdrage tot een bevredigen de oplossing te verlenen en stelden daar bij vooraf, dat afdoening van de aan hangige voorstellen slechts binnen het ka der van de Mijnindustrieraad mogelijk zou zijn. Het tot dusverre door de directies gevolgde beleid was erop gericht om de positie van de ondergrondse mijnwerker te versterken. Zij stonden niet afwijzend De ideale wol voor reu malijders, kinderen en vol wassenen, voor ieder met kans op kouvatten. Let op de Rop de omhand! tegenover een verbetering van de boven grondse lonen, maar meenden daaraan al leen te kunnen medewerken, wanneer uit een onderzoek zou blijken, dat de inkom sten van de bovengx-ondse arbeiders achter blijven bij die van arbeiders in overeen komstige beroepen in andere bedrijfstak ken. Ook indien deze ongeveer gelijk zou den zijn zou nader overleg mogelijk blijven. Verklaard werd dat dit onderzoek voorts noodzakelijk was om de regeringsinslan- ties te kunnen overtuigen van de nood zaak iets aan de bovengrondse lonen te doen, wanneer deze in ongunstige zin af wijken van de gelijksoortige lonen in an- dere bedrijfstakken. De directies erkenden dat de gebeurte nissen van de laatste dagen wel hebben aangetoond dat de verbondenheid van het ondergrondse en bovengrondse mijnbedrijf in engere zin specifieke problemen met zich meebrengt. De directies zijn bei-eid de wenselijkheid te erkennen om deze verbondenheid ook in acht te nemen bij de eventuele totstandkoming van een bij zondere premieregeling voor het mijn- personeel. Tenslotte verklaarden de directies zich bereid om bij vooi-tgezette behandeling in de Mijnindustrieraad de voorstellen van de organisaties te bezien in het licht van deze opvatting. 2 1 „Vertelt u me nog eens, is Purssy of Roberts een grote, dikke man van tussen de vijftig en zestig, keu rig geschoren en met een vriendelijke stem?" Frensham schudde zijn hoofd ontkennend. „Nee, ik vrees, dat u op dit punt mis bent", zei hij. „Charles Purssey was dei-tig, toen hij het gevang in ging en William Roberts was ongeveer even oud. En beiden waren klein van stuk". „Nu, dan begint het er op te lijken, dat er inderdaad een man-op-de-achtergrond is", zei Daphne, na nog even te hebben nagedacht. „Ik hoop, dat ik binnenkox-t iets meer over dit heex-schap kan vertellen". „En ook nog die driehonderdduizend gulden terug brengen?" „Ook dat kan ik u bijna met zekerheid beloven. Maar, zoals u weet, inspecteur, ik heb een hekel aan alles wat nog niet helemaal duidelijk is. Zowel u als ik weten maar al te goed, dat er de laatste jaren wat al te veel bankovervallen zijn geweest, die stuk voor stuk de lei ding van een intelligente geest verraden. De leider is evenwel veel te slim om zout op zijn staart te laten leggen". „Dacht u heus, dat u erin slagen zult hem te pakken te krijgen?", vroeg Frensham ongelovig. „Inderdaad, ik hoop het. Ik vermoed, dat ik hem van daag of morgen wel eens tegen het lijf zal lopen. Intus sen ben ik u zeer erkentelijk voor uw inlichtingen, die me van groot nut kunnen zijn bij het ontraadselen van een werkelijk zeer belangrijke zaak. Toch zou ik u nog een dienst willen vragen, inspecteur Frensham". „Als het niet te veel gevraagd is, juffrouw Wrayne. „Het gaat hierom, inspecteur. De heren weten nu, dat ik hen op hielen zit, maar gelukkig kennen zij geen van mijn mensen. Sommigen van uw mannen kennen ze mis schien wél. U zoudt me een groot genoegen doen, als u hen voorlopig niet wilt laten volgen. Neemt u gerust van mij aan, dat het hun buiten mijn voorkennis niet moge lijk is zich in het bezit van de buit te stellen. Gevaar levert uw afzijdigheid dus niet op. U kent me al lang genoeg om te weten, dat ik zoiets niet zou zeggen als ik niet in staat zou zijn om mijn woorden in daden om te zetten. Mocht ik uw hulp nodig hebben, dan zal ik niet aarzelen er een beroep op te doen". Fransham keek haar bewonderend aan. „Ik begrijp niet, hoe u deze zaak zo stevig in handen hebt", zei hij. „Zo moeiijk is dat niet, inspecteur. Het begint meestal erg eenvoudig. Er gebeurt iets, dat schijnbaar niet erg belangrijk is. Men vindt het niet belangrijk genoeg om er Scotland Yard mee lastig te vallen en wendt zich tot mij. Heel vaak is zo'n gebeux-tenis inderdaad van weinig be tekenis, maar er zijn altijd uitzonderingen op de regel, zoals in dit geval. Wie in de loterij speelt, heeft niet altijd een „niet", er zit wel eens een pi-ijsje tussen. De laatste zes maanden heb ik een massa „nieten" getrok ken, maar dit keer is het een prijs, waarschijnlijk zelfs een hoofdprijs!" Daphne stond op en stak haar hand ten afscheid naar inspecteur Frensham uit. Haar bruine ogen twinkelden ondeugend, toen ze zei: „Wat een geluk, inspecteur, dat wij nette mensen zijn: driehonderdduizend gulden hoop ik binnenkort in beslag te kunnen nemen. Wat zou het gemakkelijk zijn te zeg gen, dat er maar tweehonderdduizend was gevonden We zouden de rol van Ananias en Sapphira kunnen spe len en een goede kans hebben er beter af te komen dan zij De hoofd-inspecteur lachte hartelijk om dit grapje. „Nog even een vraag, juffrouw Wrayne. Hebt u er geen bezwaar tegen, dat ik de hoogste leiding van Scotland Yard van uw gesprek op de hoogte breng?" „Welnee, doe dat gerust!" Even stond ze in gedachten verzonken en voegde er toen aan toe: „Vertelt u, dat ik een goede reden heb te geloven, dat ik en mijn mensen de buit van die bankroof op het spoor zijn. U begrijpt natuurlijk wel, dat ik gegronde motieven heb te handelen zoals ik nu doe. Als u zoudt vernemen, dat er een massa gestolen geld verborgen is in een oud, verwaarloosd huis, wat zoudt u dan doen: er dadelijk op afvliegen en het in beslag nemen of uw tijd afwach ten, die bergplaats goed in het oog houden, in de weten schap, dat de dieven er vroeg of laat op afkomen, zodat u dan in staat bent twee vliegen in één klap te slaan?" „Dit laatste natuurlijk, daar kan geen twijfel over bestaan!" „Juist. Dat is op het ogenblik onze gedragslijn. We houden zowel de verdachten in het oog als de plaats waar zij het geld verborgen hebben.We zetten een val op en zij lopen erin! Ik zal u op de hoogte houden, in specteur en u waarschuwen als het zover is. Doet u de groeten aan Sir Geoffrey en nogmaals hartelijk dank voor uw bereidwilligheid". Later op die dag zat Sir Geoffrey Anstruther, waarne mend commissaris van politie bij Scotland Yard, met grote belangstelling te luisteren, toen Frensham hem ver telde, wat Daphne hem 's ochtends had medegedeeld. „En méér wilde ze niet loslaten, Frensham?" vroeg hij tenslotte. „Nee meneer, ik ben ervan overtuigd, dat u het aan haar wel durft over te laten". „O beslist! Zij en haar mannen kunnen die zaak zelf wel opknappen en ook weet ik zeker, dat, mocht die bo ven hun krachten gaan, zij zich tot ons zullen wenden. Toch zal ik te zijner tijd erg benieuwd zijn te vernemen hoe ze in deze affaire gemengd is. Want over die meneer Heal zeggen toch alle i-apporten, die wij sinds zijn vrij lating hebben ontvangen, dat hij zich niet meer bemoeit met zijn vriendjes van vroeger, nietwaar?" „Inderdaad, meneex-. Zes maanden geleden kwam hij op vrije voeten en tot voor een paar weken volgden we doorlopend zijn spoor, in de hoop dat hij ons naar de buit zou brengen. Maar we kwamen tot de conclusie, dat hij óf niet weet waar die verborgen is óf besloten heeft er niet verder naar te zoeken. Zijn werkgever is buiten gewoon tevreden over hem". Sir Geoffrey grinnikte. „Maar juffrouw Wrayne is dat blijkbaar niet", zei hij. „En ik geef de voorkeur aan haar mening boven die van zijn baas. Maar we zullen afwachten. Als ze dit klaarspeelt, zal de Bank wel heel erg tevreden zijn. En ikzelf verheug me er altijd over, dat die jongedame aan ónze zijde staat en niet tegenover ons!" Daphne en haar vier Raadgevers kwamen die avond op nieuw in de kleine flat aan Soho Square bijeen en zij vertelde hun tot in de bijzonderheden, wat tussen haai en James Proctor en hoofdinspecteur Frensham be sproken was. Martin Everest was de eerste, die het woord nam, toen zij was uitgesproken. Brandkast. Inbrekers hebben uit het kantoor van een grossierder ij in aardappe len te Bussum de brandkast gestolen. Er zat zesduizend gulden in. Steen. Een 19-jarige scholier, die op 4 november tijdens relletjes voor de Russi sche ambassade in Den Haag een politie agent met een steen had gegooid, is door het gerechtshof tot honderd gulden boete ver oordeeld. De rechtbank had hem drie weken gevangenisstraf opgelegd. Flinke buit. Tegen een 29-jarige en een 42-jarige Rotterdammer is drie jaar ge vangenisstraf geëist, omdat zij hadden inge broken bij een caféhouder en daarbij een actetas met 34.000.hadden buitgemaakt. Voor ongeveer de helft van het geld kochten zij nieuwe spullen, de rest was opgefeest. De 42-jarige was reeds twaalf keer, zijn mede plichtige negen keer veroordeeld. Kind in vaart. Een handelsreiziger uit Vlaardingen zag, toen hij met zijn auto in het Friese dorp Terwispel stilstond, in de achteruitspiegel hoe een kinderwagen met een meisje erin de dorpsvaart in reed. Hij wist de drenkelinge op het droge te brengen. In een pak van de vader van het geredde meisje vervolgde de Vlaardinger later zijn reis. Belgische onderscheiding. Te Brussel is aan de heer G. F. H. Giesberger, vroeger directeur der Nederlandse Spoorwegen, het Belgische oorlogskruis 1940'45 uitgereikt, wegens de uitzonderlijke diensten, door hem, tijdens de oorlog aan de zaak der geallieerde legers bewezen. Boerder'jbrand. Binnen een uur tijds is een kapitale landbouwschuur van de gebr. Van Dries te Heinkenszand op Zuid-Beve land tot de grond toe afgebrand, doordat kinderen achter het gebouw een vuurtje stookten. De brandweer, die spoedig aan wezig was, slaagde er in het aangrenzende woonhuis te behouden. Een grote partij hooi en graan ging in de vlammen op, evenals een aantal machines. Al het vee kon worden gered. De schade bedraagt tenminste hon derdduizend gulden. De eigenaars waren vrezekerd. Duurder gas. Met de stemmen van de A.R.- en C.P.N.-fracties tegen is de gemeen teraad van Rotterdam akkoord gegaan met het voorstel van B. en W., de gastarieven voor kleinverbruikers met twee cent per kubieke meter te verhogen. De nieuwe ta rieven, zo zeggen B. en W., zijn dan nog belangrijk lager dan die van Amsterdam en vrijwel gelijk aan die Van Den Haag. ZATERDAG 13 APRIL Minerva: „Dr. Vlimmen", lo jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Sinds Adam en Eva", 18 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De bestorming van de Alamo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Het uur der schande", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Giaint", 14 jaar, 7.45 uur. „Een circus vluchtte", 18 jaar, 23.30 uur. Studio: „The sol-id gold Cadillac", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Jammer, dat ze 'n canaille is", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het legioen van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneel gezelschap met „De sneeuw was vuil", 8 u. Brinkmann: Zestiende open tafelronde ORG- centrum. Inleiding arts L. F. C. Mees, 8 uur. ZONDAG 14 APRIL Minerva: „A en C. als loodgieters", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Dr. Vlimmen" 18 jaar, 7 en 9.15 uur, Luxor: „Sinds Adam en Eva", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het legioen van Zorro", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Mozart's laatste liefde", alle leeft., 11 uur. Giant", 14 jaar, 1, 4.30 en 8 u. Rembrandt: „Dieren strijden om hun be staan", alle leeft., 11 uur. „Het uur der schande", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „Cortina d'Ampezzo", alle leeftijden, 10.30 uui-, „Jammer, dat ze een canaille is", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Hans Christian Andersen", alie leeft., 11 uur. „The solid gold Cadillac", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De bestorming van de Alamo", 14 jaar. 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneel gezelschap met „De sneeuw was vuil", 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia" met wijdingsmorgen. Spreekster: mevrouw S. Holtrop—De Klein, 10.30 uur. Bakenessergracht 63: Wijdingsdienst van het Rozekruisersgenootschap, 10.30 uur. Brink mann: Zestiende open tafelronde van ORG- centrum. Inleiding prof. dr. C. J. van der Klaauw, 10 uur. Inleiding mr. M. Stibbe, 2.30 uur. Zuiderkapel: Grote Jeugdsamen- komst van „Stichting tot verkondiging van het evangelie", 8 uur; J. Klein Haneveld, 10 uur; Ds. J. Visser, 5 uur. MAANDAG 15 APRIL Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15. Luxor: Sinds Adam en Eva", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De bestorming van de Alamo", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het uur der schande", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Giant", 14 jaar, 2 en 7.45 uur. Studio: „The solid gold Cadillac", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9,15 uur. Cinema Palace: „Jammer, dat ze 'n canaille is", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Roxy: „Bloedeiland", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Zang en Vriendschap: Toespraak van de grotere wereld, 8 uur. Begijnhofkapel: Ds Kroon, evangelist Stroethoff en echtgenote over het onderwerp: „De bijbel meldt ons onomwonden talloze Goddelijke genezingen, was het alleen voor vroeger of ook voor heden", 3 uur. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE DE BUIT BINNEN (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE uitgeroeid met

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7