Koning Hoessein ontdoet zich van linksgezinde leiders Syrische troepen verzocht Jordanië te verlaten HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De „zwarte ruiter" ontsnapt uit Scheveningse gevangenis Spanning ontlaadde zich in staatsgreep „HOLLANDS GLORIE" IN BLOEMEN 71c JAARGANG No 236 MAANDAG 15 APRIL 1957 302e JAARGANG No 84 Vier doden in het verkeer Geruchten Veertienjarig meisje werd door achttienjarige buur jongen van het leven beroofd Sir Anthony Eden met goed gevolg geopereerd Ziekenfondsen blijven bereid tot overleg Het woord is aan V erkeer songelukken DIT JAAR: 307 DODEN j Amerikaanse raket kwam 50 km hoog Negen meter lang gevaarte na 2 seconden uit 't zicht Vierde Russische kern explosie in 10 dagen Weg met de koning Minder koud Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. IhmmI Tf* I ^1 H I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel 15295. Bij- 1 I II II I I lij IS 81 11 j II II Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel 12230. AAA K# A ^^1 fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom cn A. D. Huijsman BARTELI0RISSTR HAARLEM. TEL' 14 39 FERO BOLSTR 48 ADAM - TEL /17I62 TWEKA LASTEX BADKLEDING ADVERTENTIE De politieke crisis in Jordanië ga,o,t gepaard met massale betogingen, die een pro-Egyptisch en pro-Syrisch karakter hebben. Bij deze demonstratie van duizenden jongelui in de hoofdstad Amman worden spandoeken meege dragen met opschriften als: „Leve de Arabische eenheid en de vrijheid" en „Weg met het plan-Eisenhower". De manifestatie volgde op een verklaring VfOn de coalitiepartijen uit het aftreden de kabinet-Naboelsi, waarin werd aan gedrongen op samenwerking met Egyp te en Syrië en waarin het imperialisme werd veroordeeld. AMMAN. Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren een staatsgreep uitgevoerd om met steun van het Arabisch legioen en Bedoeïenen en conserva tieve elementen, zijn gezag over de Jordaanse strijdkrachten te bevestigen. De iNks-georiënteerde stafchef van het Jordaanse leger heeft hij verbannen, en deze, Ali Aboe Noewar, is inmiddels in Syrië aangekomen. Ook de ex-premier van Jordanië, Soeleiman Naboelsi, zou op weg zijn naar Damascus. Koning Hoessein heeft Syrië gevraagd zijn strijdkrachten uit Jordanië terug te trekken, DC naar aanleiding van Botsingen, die gisteren plaats hebben gehacï, aldus ver luidt in Amman. Het is bekend dat Hoessein een dringende persoonlijke bood schap heeft gezonden aan de president van Syrië, Sjoekri-el-Koewatli. Hij verklaarde daarin, dat Syrische officieren voor een deel verantwoordelijk waren voor de moeilijkheden, die verwekt zijn tussen het paleis en het leger Er is een Syrische brigade in Jordanië gelegerd sinds de aanval van Israël in Sinaï. De staatsgreep van de jonge koning be gon zondagochtend. Tijdens een vuurge vecht zijn nabij Zarka, in een gebied waar Syrische troepen in Jordanië gele gerd zijn, dertien doden gevallen. De ko ningsgezinde Bedoeïenen hebben Zarka omsingeld en de overgave geëist van alle opstandige soldaten en officieren. Zar ka ligt halverwege Amman en de Jor- daans-Syrische grens. Er gaan geruchten dat koning Hoessein naar Zarka is gegaan om de opstandelingen te bewegen „niet langer een verkeerde leider te volgen". Po litieke waarnemers zijn enigszins onder de indruk van de voorspoedige wijze waarop Hoesseins staatsgreep, die voorlopig de troon gered heeft, zich heeft voltrokken. De aftredende minister van Defensie Abdoel Halim Nimr verklaarde zondag ochtend dat hij spoedig een nieuwe rege ring dacht te kunnen vormen, maar nau welijks was de staatsgreep begonnen, of pasja Said Moefti, de voorzitter van het Hogerhuis, werd bij de koning ontboden, en kreeg de opdracht tot kabinetsformatie. de koning". Er gaan geruchten dat grote groepen Palestijnse vluchtelingen bewa pend zijn met machinepistolen, die afkom stig zijn uit Syrië. Het Jordaanse leger heeft de vreemde lingen in het land gewaarschuwd dat zij er goed aan doen zich niet op straat te be geven. Twee Amerikaanse vrouwen die in Amman tijdens de gevechten van zondag ochtend met hun auto op straat reden, werden door koningsgezinde troepen aan gehouden en moesten antwoord geven op de vraag: „Bent u voor de koning of bent u communist". Ze werden gearresteerd, maar korte tijd later, toen bleek dat zij Ameri kanen waren, vrijgelaten. JERUZALEM-MOSKOU De openbare mening in Israel toont sympathie voor de poging van koning Hoessein om de linkse elementen in zijn land te verslaan. Maar men vreest, dat de koning een risico heeft genomen, dat hem zijn troon kan kosten. De Moskouse „Pravda" stelt „imperialis tische intriges" verantwoordelijk voor de onrust in Jordanië. In een hoofd-artikel wordt gezegd, dat de onafhankelijke poli tiek van de regering Naboelsi niet naar de smaak van de kolonialisten was. Het blad zegt verder, dat „agressieve krihgen in de Verenigde Staten blijkbaar een voorwend sel zoeken om de situatie verward te ma ken om het Eisenhower-plan van interven tie te kunnen toepassen." (Reuter-AFP) Vandaag is de nieuwe regering van Said El Moefti beëdigd. De regering telt negen ministers. In Amman is het rustig. In een boodschap aan Said El Moefti heeft Hoessein opheffing gevraagd van de invloed der politieke partijen in regeringsbureaus en scholen. De koning wenst een „zuiver Arabische" buitenlandse politiek en een vast nationaal beleid, dat niet beïnvloed wordt door regeringswisse lingen. Hij drong er bij de nieuwe premier op aan een politiek te volgen die een „po sitieve neutraliteit" toestaat en die de ban den van Jordanië met de andere Arabische staten in de strijd tegen „imperialistische en buitenlandse pacten" verzekert. Waarschuwing De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Meir, heeft verklaard, dat indien andere landen zich mengen in de gebeurtenissen in Jordanië, Israël niet kan blijven toezien. Israëls veiligheid zou kun nen worden bedreigd, „indien er buiten landse troepen aan de strijd in Jordanië deelnemen," zo zei zij. Volgens waarnemers is de uitlating van mevrouw Meir een waarschuwing dat Israel eventueel zal ver klaren, dat de status quo in het gebied zou worden verstoord door elke poging Jor danië tussen zijn Arabische buren te ver delen of dit land te annexeren. Oud-premier Soeleiman Naboelsi, vier Jordaanse officieren en een parlementsaf- gevaardigde blijken volgens een bericht van A.F.P. in Damascus te zijn aangeko men. De Syrische ambassadeur in Amman is Zondagavond naar Damascus gereisd om aan zijn regering verslag over de gebeur- tenissen uit te brengen. Voorts wordt vernomen, dat zondag ochtend Egyptische journalisten, die aan het begin van de crisis naar Jordanië wa ren gekomen, op bevel van de koning het land per vliegtuig moesten verlaten, om dat zij zich in de binnenlandse aangele genheden van Jordanië mengden. Zondagavond is de 18-jarige M. H. uit Herpen gearresteerd. Voor de officier van Justitie te 's Hertogenbosch bekende de jongen dat hij donderdagavond de 14-jarige Mia Wolfs van het leven heeft beroofd in de bossen van Herpen, dicht bij haar woning. M. is een buurjongen van het meisje en woonde dicht bij de boerderij, waar zij 's avonds melk zou gaan halen. Hij is leerling geweest van de b.l.o.-school, waar zijn slachtoffer nog schoolging. BOSTON (Reuter) De voormalige Britse premier Sr Anthony Eden heeft za terdag te Boston (V.S.) een geslaagde ope ratie ondergaan ter opheffing van een op stopping in zijn galkanaal. De operatie, die ongeveer twee uur duurde, werd verricht door dr. Cattell. Sir Horace Evans, Sir Anthony's lijfarts, en Amerikaanse specialisten waren bij de operatie aanwezig. Zondag was de toestand van Eden be vredigend. Hij wordt met inspuitingen gevoed. Bij de operatie is gebleken dat het plastic buisje, dat bij de operatie in 1953 in het galkanaal was aangebracht, op natuurlijke wijze was afgevoerd zonder dat Eden er iets van gemerkt had. De nieuwe instorting van de oud-premier blijkt veroorzaakt te zijn door een insnoe ring van een afvoerkanaal bij de lever, die nu is opgeheven. In een aan de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst gezonden brief, in antwoord op de door deze maatschappij geopperde moge lijkheid van bemiddeling als oplossing van het tussen ziekenfondsen en tandartsen gerezen geschil, hebben de organisaties van algemene ziekenfondsen medegedeeld zich ernstig over deze mogelijkheid te hebben beraden. De tandheelkundige verzorging van de ziekenfondsverzekerden als onderdeel van de volksgezondheidszorg gaat de zieken fondsen zeer ter harte, zo wordt in de brief gezegd. De organisaties van algemene zie kenfondsen stellen er prijs op, opnieuw te verklaren, dat zij elke poging, die wordt ondernomen om het overleg tussen partijen, met behoud van hun eigen verantwoorde lijkheid, te doen hervatten, zullen toe juichen. De ziekenfondsen schrijven voorts, dat wanneer de maatschappij van oordeel is, dat in de gegeven omstandigheden stappen harerzijds hiertoe kunnen worden onder nomen, dit door de ziekenfondsen zal wor den gewaardeerd. „Bezoek aan tandarts niet uitstellen" Het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde heeft gereageerd op mededelin gen waarin de verzekerden wordt geraden tot het uiterste te wachten met het inroe pen van tandheelkundige hulp. Het hoofd bestuur neemt stelling tegen deze mede delingen, omdat daartegen uit medische overwegingen ernstige bedenkingen be staan. Het gegeven advies is in strijd met elementaire opvattingen over gebitsverzor ging en het zou een ernstige en onverant woorde achteruitgang met betrekking tot de tandheelkundige verzorging van het Nederlandse volk betekenen wanneer het zou worden opgevolgd, aldus het hoofd bestuur der tandartsenorganisatie. Fraaier dan ooit was het. tiende bloemencorso, dat onder de naam „Hollands Glorie" zaterdag door de bollenstreek trok. Terecht werd deze wagen „Maan vissen" met een eerste prijs bekroond. In de morgen xoas het soms of de sierlijke bloemenvissen werkelijk door het water zwommen. G. B. S h a w Ik voel me niet graag thuis als ik in het buitenland ben. In de nacht van zaterdag op zondag is uit de Scheveningse strafgevangenis de 31-jarige koopman H. G. uit Mierlo, bijge naamd „de zwarte ruiter", ontsnapt, die wegens het plegen van enkele overvallen en het vermoorden van de postkantoorhou der te Ravesteyn tot vijftien jaar gevan genisstraf met ter beschikkingstelling van de regering was veroordeeld. Op 24 april zou hij terecht moeten staan voor het gerechtshof in 's Ilertogenbosch, daar hij in beroep was gegaan tegen het vonnis van de Bossche rechtbank. Om zeven uur zondagmorgen ontdekte een bewaker dat G. zich niet meer in zijn cel bevond. De drie andere celbewoners sliepen zo vast dat zij slechts met geweld wa' ker waren te krijgen. Eén der spijlen voor het bovenraam was doorgevijld en de ruit was verbrijzeld. Onmiddellijk werd de directeur van de gevangenis gewaarschuwd, evenals de Haagse politie. Ook de officier van Justi tie, werd van de verdwijning van G. op de hoogte gesteld. Het onderzoek wees uit, datt G. gebruik heeft gemaakt van een weliswaar primitieve, doch sterke touw ladder. Deze bestond uit aan elkaar ge knoopte stukken touw en stroken van laken. Om deze touwladder over de muren heen te kunnen werpen, had G. aan het uiteinde een stuk van een stoel bevestigd. Vastgesteld is, dat de man zijn vlucht goed heeft voorbereid. Zaterdagavond had hij zijn celgenoten op koekjes getracteerd. Aangenomen wordt dat hij deze versnape ringen van een bevriende relatie buiten de gevangenis heeft gekregen, evenals een vijl, waarmee hij de spijl voor het boven raam wist door te krijgen. De koekjes be vatten een sterk slaapmiddel. De celgeno ten vielen in een diepe slaap, waaruit zij pas ontwaakten, toen G. al uren van zijn vrijheid genoot. Toen zijn celgenoten sliepen is „de zwar te ruiter" gaan vijlen. Niemand heeft iets van dat vijlen gehoord, hoewel de bewa kers door de gangen patrouilleerden. In gestolen auto er vandoor Nadat G. de hindernissen, die hem van de buitenwereld scheidden, had overwon nen, heeft hij zich op de Violenweg van een auto meester gemaakt. ~>e wagen be hoorde toe aan een Amerikaan, die hem daar had geparkeerd. Na een portierraam pje te hebben ingeslagen heeft G. een por tier geopend. Door het maken van een draadverbinding buiten het contactslot om heeft hij de motor kunnen starten. De benzinetank bevatte voldoende voor een lange rit. Zondagmorgen omstreeks half negen werd de auto aangetroffen in de gemeen te K Ipen bij Roermond. De eigenaar had bij de Haagse politie juist een kwartier tevoren aangifte van de diefstal van zijn wagen gedaan. In Kelpen heeft iemand gezien, dat G. is overgestapt in een crèmekleurige auto. Vermoedelijk is hij daarmee naar Duits land gegaan. De minister van Justitie, prof. Samkal- den, was zondagavond uit Wageningen, waar hij woont, naar Scheveningen ge gaan, waar hij met de secretaris-generaal van 'net ministerie van Justitie, mr. C. J. Tenkink, en de directeur-generaal van het gevangeniswezen, mr. E. A. M. Lamers, over de vele ontsnappingen heeft ge sproken. De ontvluchting van G. zou niet te wij ten zijn aan een niet goed functioneren van het bewakingssysteem. De opgeslote- nen in de penitentiaire afdeling, die vol gens psychiaters aan geestelijke stoornis sen lijden, genieten meer vrijheid dan an dere gevangenen. Van tijd tot tijd mogen zij de inrichting verlaten om te kunnen solliciteren. Daartoe krijgen zij een ver lofpasje voor enkele uren. Alleen de „lichte gevallen" genieten dit voorrecht. De „zwarte ruiter" had deze vrijheid niet. Wel mocht hij zich binnen de muren van het gesticht vrij bewegen. Daarvan heeft hij gebruik gemaakt om materiaal voor zijn „touwladder" bijeen te garen, zoals stukken hout en touw. Er is vastge steld, dat G. bij de uitvoering van zijn ontvluchtingsplan geen hulp van mede gevangenen heeft gehad. Hij heeft het aantal gevangenen, dat de laatste maanden is ontvlucht, op 16 ge- gebracht. Hiervan zijn er tien aange houden. De „zwarte ruiter" heeft in zijn cel het volgende briefje achtergelaten: „Zeer geachte vrienden, Angst voor de cel deed mij er toe besluiten te ontvluch ten. 't Spijt mij dat ik dit de directeur heb moeten aandoen, maar ik weet dat de cel de dood voor mij betekent. Vraag aan de bewakers of ze het me niet kwalijk willen nemen. Gegroet. Levend zien jullie me niet terug!" „Een nacht in Venetië" werd uitgebeeld door een van de vierendertig praal wagens: een lange brug, geflankeerd door twee gondels, met daarop charmante meisjes. De 75-jarige heer S. H. R. is op de Laan van Meerdervoort te Den Haag onder een tram van lijn 2 geraakt en later in het ziekenhuis Westeinde overleden. De heer R. stak ter hoogte van de Pomonalaan de irambaan over zonder dat hij gekeken had in de richting waaruit een tram van lijn 2 naderde. Op de Loenenseweg te Beekbergen is de 70-jarige F. Schroeder uit Eerbeek gedood en werden diens echtgenote en 20- jarige dochter zwaar gewond, toen hun huurauto, die bestuurd werd door de ver loofde van het meisje, uit de bocht reed, een lantaarnpaal ramde en vervolgens tegen een boom botste. De slachtoffers zijn naar het Juliana ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht. De chauffeur werd licht ver wond. Op de Eerste Graafsebrug te N ij m e g e n is de 60-jarige fietser L. .T. de Winter uit Nijmegen om het leven gekomen, toen hij. bij het ingehaald worden door een met matige snelheid rijdende bestelauto, begon te slingeren en bij de botsing tegen het wegdek werd geworpen. In de Grote Straat te A 1 m e 1 o is de 7- jarige W. H. Bosch uit de Rietstraat te Almelo door een bus overreden, waarbij hij om het leven kwam. Vier spierwitte paarden draven door Sassenheim.. Lisse en Hillegom in de corsokaravaan, die tengevolge van het koude weer niet zo'n grote belangstelling trok dan in voorgaande jaren. Tengevolge van verkeersonge- ij lukken in ons land zijn in 1957 om i j het leven gekomen 307 personen, van wie 59 kinderen. .........I WALLOPS ISLAND (AFP-Reuter) - Van Wallops-eiland, in de Amerikaanse staat Virginia, is woensdag een tweekoppige ra ket, de eerste van zijn soort, afgeschoten, die een hoogte van ongeveer vijftig kilo meter bereikte. De raket, die een afstand van ongeveer zestig kilometer in 3'/a mi nuut aflegde, bereikte een snelheid van bijna 5600 kilometer per uur. De 2500 kilogram wegende en meer dan negen meter lange raket had al bij de aan vang een zodanige snelheid, dat zij reeds na twee seconden uit het gezicht was ver dwenen. De verwachting was geweest, dat de raket een hoogte van 24 kilometer zou be reiken en daarna, op een afstand van 32 kilometer uit de kust, in de Atlantische Oceaan zou storten. De raket zou zich op topsnelheid vijf maal zo snel verplaatsen als het geluid. Doch de omstandigheden, waaronder de dubbelkoppige raket werd afgeschoten, waren zo gunstig, dat het projectiel een grotere hoogte bereikte en daarna ook op het radarschema niet meer te volgen was. „Op de hoogte van 33 kilometer stormde de raket nog steeds op topsnelheid omhoog. Zij bereikte een hoogte van tenminste 45 kilometer, en zij had toen nog een snelheid van twee maal die van het geluid", aldus de Amerikaanse ingenieur Robert Kriger, die de leiding heeft van het op Wallops- eiland gevestigde station voor het afschie ten van raketten voor wetenschappelijk onderzoek. „De raket, die hoger steeg en een groter afstand aflegde dan wij hadden verwacht, moet na ongeveer zestig kilometer in drie en een halve minuut te hebben afgelegd, uiteen zijn gespat, waarna hij zijn instru menten (in een der „koppen") omlaag zond. Het was een bijzonder geslaagde lancering", aldus Kriger. Met het afschieten van het „tweehoofdige i monster", zoals deze raket wordt genoemd, werd beoogd gegevens te verkrijgen over de warmte-ontwikkeling bij een raket, die tot buiten de dampkring der aarde is afge schoten en op de terugweg 'weer binnen de dampkring geraakt. LONDEN (Reuter/A.F.P.) Het Britse ministerie van landsverdediging: heeft za terdagavond medegedeeld dat de Sovjet unie op twaalf dezer weer een kernwapen tot ontploffing heeft gebracht. Dit is de vierde maal in tien dagen tijds, dat dit ge schiedt. Ook de Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft melding gemaakt van de Russische kernexplosie. Het meteorologisch instituut van de uni versiteit van Kioto (Japan) heeft overdag luchtdrukverschillen van 0.003 tot 0.7 minibaren waargenomen. Bij de vorige Russische kernproeven op 3. 5 en 10 april reageerden de instrumen ten 's nachts. De Japanse ambassadeur in Moskou heeft opdracht gekregen bij de Russische regering te protesteren tegen de jongste Russische kernproeven in Siberië, aldus een bekendmaking van het Japanse mi nisterie van Buitenlandsche Zaken. In Ramallah hebben linksgeoriënteerde betogers zich meester gemaakt van de zender-afdeling van een royalistisch ra diostation. Verschillende malen onderbra ken zij de uitzending van een op de band opgenomen toespraak van koning Hoessein. Volgens radio Damascus is radio Amman uit de lucht gegaan, cn zal vandaag in Jordanië een algemeen staking beginnen. In de hoofdstad Amman hebben eenhe den van het Arabisch legioen met tanks en pantserwagens een kordon rondom het pa leis van Hoessein gelegd. Elders in de stad werden barricades opgericht. Noewaï is vervangen door generaad Ali El Hiyari. een royalistisch officier, die men beschouwt als voorstander van het Bagdad-pact dal de wrevel van Naboelsi, Noewar en hun volgelingen heeft opgewekt. Er gaan geruchten dat koning Hoessein het parlement ontbonden heeft. Volgens de Jordaanse radio zou in de nacht van zondag op maandag de formatie van een nieuw kabinet bekend gemaakt worden. In Jeruzalem hebben zondagavond grote menigten tegen koning Hoessein gedemon streerd, waarbij werd geroepen: „Weg met 'CCCcrx-i-cxYxYy^xyy^ryyfx vv >n< XXJOOOOOCX««yxxxxxxxxx» VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met morgen tijdelijk wat regen. Overwegend matige wind tus sen zuid en west. Over het al gemeen iets hogere temperatu ren dan vandaag. Volledige leerrapporten op pagina twee. SUXXXw I.**» w «AA* DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1