Een nieuwe lente een nieuwe Gillette „Geen separatisme, maar kracht achter wensen der daerahs" THEE-serviezen! Thee-duel CONCERTGEBOUW r r Van dag tot dag Frangoise Sagan in levensgevaar voor super - snel scheren Gesprek met een der officieren die van Djakarta een spin zonder zveb maakten <~Pra.citótoQl Wie wint de THEEIevisie-show MAANDAG 15 APRIL 1957 Minister Luns te New York Met auto over de kop geslagen Verplichte ontstoring van auto's en bromfietsen gevraagd Hinder voor televisie Dat frisse voorjaarsgevoel Overste Ventj eSumual Opnieuw een spionagegeval in Zweden Ondersecretaris van de kernenergiecommissie Verraad in Indonesië Luchtmachtofficier Staal neergeschoten Worosjilov in Peking aangekomen Chinese regering zou grote aanhang hebben Proefraket voor kunstmaan kwam 2()0 kilometer hoog Op ctc J Haagse jongen onderging in Stockholm bijzondere hartoperatie Voortgaande met het onderwerp dat op dit moment de aandacht van miljoenen over heel de wereld gespannen houdt, moet men in de eerste plaats oog hebben voor de overweging dat de huiver voor de ont wikkeling van de internationale situatie in de richting van een reële atoomoorlogs dreiging moeilijk zal kunnen worden weg genomen door een eventuele overeenkomst der grote mogendheden tot verbod van het atoomgebruik. Men kan zich een toekomstige oorlog niet meer denken zonder atoombommen. Alle overeenkomsten betreffende bepaalde wa penen vervallen en worden onwerkzaam verklaard, zodra een oorlog is uitgebroken. Een verbod van de atoombom zou een ge vaarlijke illusie scheppen, die eerst het uitbreken van vijandelijkheden zou verge makkelijken doch daarna wreed zou wor den verstoord. De atoomwapenen vormen een realiteit, die men niet meer eenvoudig kan weg cijferen door een aantal handtekeningen van momenteel op belangrijke posten zete lende politici te verzamelen onder een document. Documenten spelen in een oor log geen rol meer. Wat wel een rol speelt, is de maximum mogelijkheid tot vernieti ging door de uitersten van oorlogstechniek. Dit overwegende, moet men zijn streven richten op een voorkoming van oorlog, niet op een verbod van atoomwapenen. In het volle besef dat de atoomkracht een reali teit is, moet men het bestaan ervan in schakelen in de factorenreeks der inter nationale politieke situatie. Als factor In die situatie is zij niet alleen een realiteit, doch ook een zeer werkzame realiteit. Want haar bestaan en toepassingsmogelijk heid betekenen, dat geen enkel geschil meer is op te lossen door oorlog. Zou men in een internationale overeen komst elkander plechtig beloven, geen ge bruik te zullen maken van atoombommen, dan zou men theoretisch de oorlog op nieuw zijn betekenis in de oplossing van geschillen hergeven. Men zou als het ware elkander bevestigen, dat men de oorlog in ouderwetse vorm als een bruikbaar instru ment beschouwt en er dus geen afstand van wil doen, zodat men het element dat hem onbruikbaar maakt (de atoombom) liever maar wil verwijderen. Een verbod van atoombommen zou de bekroning zijn van alle massale narcotica, waarmee in de loop der geschiedenis de goedgelovige burger tot zelfmoord op het slagveld Is gebracht. Want er is geen enkele twijfel aan dat deze burger, als hem nog eens het ongeluk zou treffen dat hij ten strijde zou moeten trekken voor het vader land, zal sterven door atoomexplosies en hun nevenverschijnselen. Tot zover een redenering, die slechts rekening houdt met de werkelijke toestand en de les der ervaringen. De consequentie ls, dat niemand meer een oorlog zal willen of willen ontketenen uit puur zakelijke overwegingen, noch uit behoudszin, wijl voordeel en behoud beide illusoir zijn ge worden. Wel zal rekening moeten worden gehouden met de mogelijkheid, dat be dreigde, in het nauw gedreven en met eigen voortbestaan afgerekend hebbende over- spannenen de lont in het kruit zullen kun nen steken op het moment, dat zij geen uitweg meer zien. Wanneer de wereldpolitiek met derge lijke risico's moet trachten te manoeuvre ren, dan is elk waagstuk, elk onnodig drei gement, elke onbezonnenheid, elke koppige isolatie, elke lichtzinnigheid levensgevaar lijk geworden. Dan worden de allerhoog ste eisen gesteld aan het gezonde verstand, het inzicht en het beleid van de politieke topfiguren. Dan wordt van hen verlangd, dat zij meesters zijn in de psychologie, de diplomatie en de filosofie. En omdat zij dat niet allen zijn, dienen hun daden en intenties te worden gewogen op gouden schalen in een voortdurende, nauwkeurige en onverzwakte parlemen taire analyse. De democratie - de regering door het volk - heeft nooit eerder een zo zware ver antwoordelijkheid op de schouders der volksvertegenwoordiging gelegd. Hoe eer der de parlementariërs daarvan tenvolle doordrongen kunnen worden, hoe groter de kans zal zijn dat de onherroepelijke daden kunnen worden voorkomen, die thans vol gens de verschijnselen behoren tot de in tentie van sommige politieke leidsmannen. Minister Luns is zondag met het Britse passagiersschip „Britannic" in New York aangekomen, waar hij de vergadering van de economische en sociale raad der Ver enigde Naties, die dinsdag begint, zal bij wonen. „Ik wil aan het algemene debat van de raad deelnemen zo verklaarde minis ter Luns tegenover journalisten omdat het de gelegenheid verschaft om verkeerd begrip op te heffen en de nieuwe koers die Europa gaat volgen de vereniging van de economische stelsels en het afschaffen van de handelsbelemmeringen nader te verklaren. Sommigen vrezen dat de Euro pese plannen een vermindering van de handelsmogelijkheden voor landen buiten de gemeenschappelijke markt zal beteke nen, maar dat is niet het geval". Voorts verklaarde minister Luns, dat men in Nederland teleurgesteld is over de politieke activiteit van de UNO, in het bij zonder met betrekking tot het Nabije-Oos- ten, waar de Verenigde Naties volgens Nederland niet in staat zijn geweest ook maar één der basisproblemen op te lossen en zich slechts bepaald hebben tot het herstel van een hoogst onbevredigende status quo ante. De eenentwintigjarige Franse schrijfster Frangoise Sagan is zondagmiddag bij Auver- naux, dertig kilometer ten zuiden van Parijs, met haar sportwagen over de kop geslagen en ernstig gewond. Vanmorgen vroeg kwam zij in de Clinique Maillot in Parijs, waar zij wordt verpleegd, even tot bewustzijn nadat zij negen uur in een coma had verkeerd. De behandelende artsen hebben verklaard, dat zij twee of drie dagen in levensgevaar zal blijven. Zij werd verwond aan hoofd, nek en borst. Er zaten nog drie passagiers in de verongelukte auto, Veronique Campion, Bernard Franck en Waldemar Lestienne, bekend in Parijse kunstenaarskringen. Zij werden niet ernstig gewond. De sportwagen van Frangoise Sagan had op de „route nationale 448" een hoge snelheid, raakte daardoor van de weg en sloeg via een greppel in de akkers lang de weg, waar hij enkele keren over de kop ging. Frangoise Sagan, wier boeken „Bonjour Tristesse" en „Un Certain Sourire" bekend zijn over de hele wereld, rijdt graag met grote snelheid, liefst tweehonderd kilo meter per uur, met. blote voeten. Toen zij in Amerika was geweest beklaagde zij zich over de daar veel geldende snelheidsgren- zen. Zij bezit volgens de laatste telling vijf auto's: onder andere een Gordini race wagen en een Jaguar, die naar haar wen sen gebouwd is. Verleden jaar heeft de Parijse politie haar gewaarschuwd, dat haar rijbewijs zou worden ingetrokken als zij niet voorzichtiger zou chaufferen. Het Tweede Kamerlid de heer Boekho ven (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat vragen gesteld over hét feit dat televisiekijkers en FM-luiste- raars steeds meer hinder ondervinden van als „stoorzenders" werkende auto's, moto ren en bromfietsen. In een aantal landen zijn reeds wettelij ke regelingen getroffen, die ontstorings- installaties op motorvoertuigen verplicht stellen. De heer Boekhoven vraagt de mi nister, gezien de last die radio- en televi- sietoestelbezitters van deze „stoorzenders" ondervinden, wettelijke maatregelen te be vorderen, die ertoe zullen leiden, dat ont- storingsmiddelen op motorvoertuigen en storingsverwekkende apparaten worden voorgeschreven. ADVERTENTIE KIK mesi« er in DRAAI U bent klaar om U perfect en snel te scheren krijgt U als U zich scheert met een nieuwe Gillette. Doe Uw oude apparaat weg. Neem een Gillette Rocket, een prachtig precisie - apparaat, waarbij U een Dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes krijgt, de scherpste ter wereld. Gillette scheert de baard er werkelijk volkomen uit en U bent de gehele dag goed geschoren, tot 's avonds toe. Gillette Rocket (Van onze reisredacteur) „Wij wensen een oplossing van het probleem der regionale autonomie bin nen het kader van de Indonesische staat, maar zijn op alle eventualiteiten voorbe reid. Wij zijn bereid tot redelijk overleg, maar houden vast aan de volledige regionale autonomie voor Oost-Indonesië en zullen wen extreem-linkse invloeden O in de regering accepteren Dat zei mij overste „Ventje" Sumual in een exclusief interview in het hoofd kwartier van de Wirabuana-divisie te Makassar, de verstilde, wat verslonsde en snikhete hoofdstad van Celebes, die overigens slechts een zwaar bewapend bruggehoofd is in het gebied, waar de Islamitische rebellenbenden van Kahar Muzakkar heer en meester zijn. Deze jonge en potige officier Sumual, wiens schijnbare nonchalance wordt gelogen straft door kettingroken uit een sigaret tenpijpje, is de typische vertegenwoor diger van een groepje energieke hoofd officieren in de buitengewesten, dat van het centraal gezag in Djakarta een spin zonder web maakte. Hij onderstreepte, dat ondanks de mo gelijk wat oververhitte termen der auto nomistische proclamaties, geen separatisme en geen desintegratie der Indonesische re publiek wordt nagestreefd, maar dat er wel, nadat de buitengewesten jarenlang te vergeefs hun wensen hebben kenbaar ge maakt, een stok achter de deur is gezet. Op het moment dat de Oostindonesische delegatie het nieuwe kabinet ging peilen omtrent zijn plannen jegens de „daerahs", zeide luitenant-kolonel Sumual mij, dat hij niet enthousiast is over de samenstelling van het kabinet-Djuanda, vooral niet we gens de afwijzende houding van de Ma- sjumi. Nochtans is hij bereid de „illegale" uit voer van kopra uit Celebes, een belang rijke deviezenbron voor Indonesië, stop te zetten, mits Djakarta garandeert, dat ze ventig perecent van die uitvoer direct aan Oost-Indonesië ten goede komt. Sumual gaf ruiterlijk toe, dat de illegale uitvoer slechte prijzen maakt en die van de import daar onevenredig aan zijn, aangezien de buitenlandse handelaren van de situatie profiteren. Hij Onderstreepte echter de noodzakelijkheid van een aantal ruiltrans- acties om zijn gebied in staat te stellen een „eventuele blokkering door de cen trale regering" uit te zingen. Thans zijn wij, zeide hij, in de positie om de proble men zo mogelijk langs legale weg te rege len. Mocht Djakarta het op een kracht proef aan laten komen dan eindigen zelfs onze meest pessimistische calculaties nog met een plus!, aldus overste Sumual. In dit verband bracht ik de Palembang- affaire naar voren, waarin Javaanse mili tairen ender leiding van majoor Djuhar- tono een coupe tegen de Zuidsumatraanse commandant overste Barlian probeerden, een coupe, die overigens mislukte. Men fluistert in Sumatra namelijk dat deze coupe door hoge kringen in Djakarta werd geïnstigeerd. „Is u voorbereid op dergelijke eventualiteiten, bijvoorbeeld door in Celebes gestationeerde Javaanse troepen van overste Sudirman?", vroeg ik Sumual. Geen vrees voor Sudirman „Van Sudirman verwacht ik een derge lijke actie niet, maar wij hebben wel aan leiding om jegens zulke mogelijkheden de scherpste waakzaamheid aan de dag te leggen. Niemand zal ons bij verrassing een beentje lichten", zei Sumual glimlachend. Sumual wilde zich niet aan het „besmette woord federalisme" branden, maar toen hij in scherpe termen over het „wanbeleid der centrale regering, onvervulde beloftes en het ongeduld der bevolking" in zijn ge west sprak, kreeg ik de indruk dat de in houd van dat begrip hem na aan het hart lag. Na peiling van de nieuwe regerings intenties en na de komende conferentie der territoriale commandanten zal volgende maand in Makassar een congres worden gehouden, waar de definitieve samenstel ling van het „team assistensie", zoals het equivalent van de Bantengraad hier voor- STOCKHOLM (Reuter/UP) De 29- jarige assistent-secretaris van de Zweedse commissie voor kernenergie, Damstedt, is door de veiligheidspolitie gearresteerd, verdacht van het verkopen van Zweedse kerngeheimen aan de Sovjet-Unie. De Zweedse openbare aanklager, Ryhninger, heeft Damstedt van „militaire spionage" beschuldigd. Damstedt zou volgens „Svenska Morgen- bladet" inlichtingen over de Zweedse de fensie aan de Sovjet-Unie verstrekt heb ben uit „idealisme", doch niet om per soonlijk voordeel te behalen. Damstedt is advocaat in Stockholm. Als ondersecretaris van de commissie voor kernenergie had hij de beschikking over zeer belangrijke documenten, zowel die welke betrekking hadden op het vreed zaam gebruik van kernenergie als die, welke de bouw van kernwapens betreffen. Behalve Damstedt is ook een hoogge plaatste ambtenaar van de geheime secre tarie (de afdeling waar kopieën worden gemaakt) gearresteerd. Er gaan geruchten, dat hij tekeningen van nieuwe Zweedse onderzeeboten aan de Russen geleverd heeft. De commissie voor kernenergie bestaat uit zes permanente leden onder voorzitter schap van Mafte Jacobsson. Secretaris is dr. Goesta Funcke, wiens assistent Dam- tedt was. De commissie zetelt in Broma, ten westen van Stockholm. zichtiglijk heet, zal worden opgesteld en waar de autonomische proclamatie nader zal worden gepreciseerd en geconcreti seerd. Hoewel de typische Indonesische neiging tot overleg en het vermijden van de krachtproef, die onder de huidige om standigheden ernstige interne conflicten en zelfs een burgeroorlog zou kunnen ver oorzaken, ook in Makassar overheerst, maakten Sumual en zijn mede-proclama- toren de indruk van voorzichtige maar grote vastberadenheid. Het nieuwe kabinet zal zeer ver moeten gaan om de buitengewesten tevreden te stellen, misschien verder dan de huidige financiëel-economische positie van Indo nesië toelaat. Die positie wordt bemoeilijkt door de argwaan, die de overwegend reli gieus voelende buitengewesten jegens de linkse elementen in het nieuwe kabinet koesteren. De glimlachende, haast jongens achtige overste Ventje Sumual en zijn Sumatraanse collega lijken niet geneigd zich met een kluitje in het riet te laten sturen DJAKARTA (UP) Het hoofdkwartier van de Indonesische luchtmacht heeft gis teren bekendgemaakt, dat op Timor een luitenant, die van verraad beschuldigd werd, tijdens zijn transport naar Djakarta een vluchtpoging heeft gedaan, en daarbij neergeschoten is. In Djakarta zijn berichten ontvangen over een muiterij, die de vorige week op Timor zou hebben plaatsgehad. De luite nant in kwestie, Staal is zijn naam. was gearresteerd nadat, aldus verklaarde het luchtmacht-hoofdkwartier, documenten ge vonden waren waaruit bleek „dat hij spio nage en verraad voorbereidde tegen het land". Vrijdag werd Staal in hechtenis genomen. Zaterdag zou hij van het vliegveld Ku- pang naar Djakarta worden overgebracht. Toen hij met zijn begeleiders naar het vliegtuig ging, zo luidt de officiële ver klaring, trachtte .Staal te ontsnappen. De begeleiders schoten en doodden de officier. Op 4 april zouden majoor Latief, een bataljonscommandant op Timor, samen met de hoofdcommissaris van politie te Kupang en de voorlichtingsofficier daar zijn ge arresteerd en ontwapend door hun onder geschikten. Luit.-kolonel Ventje Sumual die Timor onder zijn gezag heeft en in maart tegen de centrale regering in verzet kwam, zou zich naar Kupang hebben be geven om een onderzoek in te stellen naar de onrust, die er onder de militairen daar heerst. De Russische president maarschalk Kli- ment Worosjilov is voor een bezoek aan de Chinese volksrepubliek in Peking aange komen. President Worosjilov werd bij zijn aankomst verwelkomd door de Chinese president Mao Tse Toeng, eerste minister Tsjoe en Lai en Lioe Sjao-Tsji, de „sterke man" van de Chinese communistische partij. New York, (UP) In een „ooggetuige- verslag" van een Amerikaanse journalist, die communistisch China heeft bezocht, in het tijdschrift „Look" wordt gezegd, dat de regering van Peking een veel bredere basis in de aanhang van het volk beeft dan welke communistische regering ook. Edmund Stevens, die dit verslag geschre ven heeft, is een van de drie journalisten, die het verbod der Amerikaanse regering getrotseerd hebben en China bezochten. De anderen waren de fotograaf Philip Harrington (wiens foto's Stevens' verhaal illustreren) en de negerjournalist William Worthy van de „Baltimore Afro-Ameri- Stevens noemt het een „gevaarlijke wensdroom", te denken dat men het re gime van Peking omver kan werpen door een veldtocht van Formosa uit. Het Chi nese volk, aldus Stevens, heeft een hoge prijs betaald zijn vrijheid maar heeft daarvoor iets teruggekregen: een stabie lere en minder verdeelde regering dan het eeuwenlang gekend heeft, geen vrees meer voor hongersnood en burgeroorlog en een stijgende levensstandaard, al is die naar westerse opvattingen nog steeds zeer laag. Stevens bestrijdt de mening dat China een Russische satelliet is, al is China eco nomisch zeer van de Sovjet-Unie afhan kelijk. Van een anti-Amerikaanse stemming heeft hij niet veel gemerkt. Tachtig per cent van de leidende wetenschapsmannen en vele ambtenaren hebben in de Ver enigde Staten gestudeerd, Engels is nog altijd de meest gesproken vreemde taal en vele Chinezen zouden gaarne zien, dat het land, zowel commerciëel als cultureel, nauwere banden met het westen had. Stevens meent, dat de huidige politiek van het Westen vooral schuld eraan is, dat China zich zo op Rusland moet oriënteren. Uit een interview met Tsjoe En Lai heeft hij, naar aanleiding van hetgeen de presi dent hem vertelde over Chinese gevange nen in Amerikaanse gevangenissen, de ge volgtrekking gemaakt dat men Tsjoe niet geloven kan op dit punt, en wellicht op geen enkel punt. Dat verkleint echter niet de grote betekenis, die zijn land aan het veroveren is, aldus Stevens. WHITE SANDS (Reuter/UP). Een Amerikaanse Aerobeeraket heeft boven het proefterrein in White Sands in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico een hoogte van tweehonderd kilometer be reikt. De Aerobee was voorzien van soortgelijke instrumenten als aangebracht zullen worden in de kunstmaan, die de Verenigde Staten dit jaar zullen lanceren. De raket maakte naar de mening van des kundigen een geslaagde verkenningsvlucht voor de aardsatelliet „Opera tie-van- guard"). Het zal een maand duren voor alle door de raket naar de aarde geseinde gegevens volledig zijn uitgewerkt. Er heerste bij sommigen enige teleur stelling over het feit dat de raket niet ho ger was gekomen. Een soortgelijke raket heeft verleden jaar een hoogte van 264 ki lometer bereikt. Een tweede raket zal dinsdag worden afgevuux-d, eveneens met een instrumenta rium. Rat Een stukje lectuur heeft ons lelijk in de war gebracht. Er stond: „Wanneer men de proefdieren (ratten) hun „bestaansmini mum" geeft, zodat ze in leven blijven, niet n gewicht afnemen maar ook niet toe nemen, dan vertoont zo'n groep een niet zeer opwekkend beeldDe dieren zijn spaarzaam in hun bewegingen, weinig in telligent, helemaal niet speels, hun voort planting is slecht; verwerpen van jongen en dergelijke zijn veelvuldige verschijnse len. Gaat men nu de voedselhoeveelheid geleidelijk opvoeren, dan kan men tot 80 percent meer voedsel geven zonder dat de dieren zwaarder worden. De meer toe gevoegde energie gebruiken ze om bewe- gelijker te worden, speelser, maar ook strijdlustiger. Hun uiterlijk wordt mooier, de voortplanting verloopt gemakkelijker, talrijke jongen komen ter wereld en de verzorging daarvan is beter. Gaat men verder met deze weelde dan beginnen de dieren weer trager te worden, gemakzuch- tigerOok vertoont het voortplantingsleven eigenaardige verschijnselen: ofschoon het onderling verkeer even levendig blijft, neemt het aantal nesten af, de verzorging wordt slechter en de oude dag treedt snel ler in. Doordat het leven te goed is gewor den, dreigt de stam ten onder te gaan. De luxe vermoordt de dieren sterker dan de armoede". Zo stond het er. Nu zouden wij zo graag een móóie rat willen zijn. Een tierige, speelse, charmante, vrolijke, levenslustige, energieke rat en niet zulk een vadsige, die niet meer op de kinders past. Wij wilden een gezellige rot zijn, een sociale, olijke, bewegelijke, zij het dan misschien wat strijdlustige met een cocktail in de ene hand en een mooi hapje in de andere, en de staart fraai omringd en hartveroverend. Maar nu is onze moei lijkheid: wanneer eet men te veel? En wan neer te weinig, want dat is ook niet goed. Waar ligt de grens? Waar begint het verwaarlozen der kinderen en waar het vervalen van de glanzende huid, het uit vallen der snorharen en het rafelen der oorlapjes? Eerlijk-gezegd hebben wij, zo heel stie- kum-aan, altijd gestreefd naar de positie van die rat van La Fontaine, de fabeldich ter. Dit voorbeeld van schranderheid (zo zagen wij hem!) ging als hermiet leven en trok zich daartoe terug in de eenzaamheid van een ferme kaas en het leek ons dat deze denker en wijze in zijn volvette het beste deel had verkozen. Maar nu blijkt dat dat niet juist is geweest en dat hij in zijn kazen huis, inplaats van uit te groeien tot een hoogtepunt van zedelijke groei en gemoedsontwikkeling, traag, rommelig, slordig, lui, vadsig en onaardig tegen (de) kinderen werd. Dit alles nu bederft tegenwoordig al onze maaltijden, waaraan wij voordien immer zulk een nauwlettende aandacht besteed den. Elk carbonaadje roept: denk aan de kinders! Elk aardappeltje zegt: denk aan de strijdlust. Elk schepje mooie jus: denk aan het aantal nesten; aan de oude dag, aan Daar komt trouwens ook wel bij dat dok ter eergisteren nog zei: „Nou er mag bij u best wat af!" 'Duif ADVERTENTIE Eén der attracties voor de bezoeksters van het met morgen, dinsdag in HAARLEM aanvang 7.30 uur. De laatste plaatsen worden gereserveerd van 103 uur aan de cassa. Toegang, alles inbegrepen, 75 ct. k. Vaderlandse geschiedenis. Met ingang van 1 september 1957 is tot ondex-directeur van het bureau der Rijkscommissie voor Vaderlandse Geschiedenis te 's-Gravexxhage benoemd dr. F. B. B. Tangelder. De heer Tangelder werd geboren op 5 mei 1907 te Arnhem. In 1938 deed hij aan de r.-k. uni versiteit. te Nijmegen doctox-aalexamen in de geschiedenis. In 1942 deed hij aan de rijks universiteit te Ufa-echt doctoraalexamen Nederlands. In 1955 promoveerde hij cum laude te Nijmegen. Plastic wand in hart geplaatst In gezelschap van zijn moeder arriveerde zaterdagmiddag op Schiphol de 15-jarige Coenraad Paul Sandberg, die in Stockholm een zware hart-operatie doorstaan heeft. Het hart van de jongen had een laagliggen- de opening tussen twee hartkamers. Tus sen de hartkamers is nu een plastic schot geplaatst. De operatie is in Stockholm verricht door de chirurgen dr. A. Senning en dr. Björk. In ons land was het niet mogelijk de operatie te verrichten, omdat hierbij nodig is een zogenaamde hart-longmachine, die tegelijk bloed en lucht aan het lichaam toevoert. Dit was noodzakelijk omdat het hart gedurende de operatie een uur stil gezet moest worden. Een dergelijke ma chine is in ons land nog niet aanwezig, al bestaan er wel plannen er een aan te schaffen. CULTUREEL CONTACT TUSSEN LIMBURG EN KEULEN Om de werken van de hedendaagse kunstenaai-s meer bekendheid te verschaf fen, besloot de Duitsland-commissie van de Culturele Raad Limburg, buiten de be staande relaties, nieuwe mogelijkheden in het Rijnland op te sporen. De werkgroep der commissie ging met prof. H. Levigne van de sectie beeldende kunst, enkele keren haar licht opsteken in Keulen, waar zij verbindingen aanknoopte met de Kölner Kunstverein, het Wallraf-Richartz-museum en stedelijke instanties, die in de culturele sector toonaangevend zijn. Een bezoek van een commissie uit Keulen aan Maastricht is voor dit voorjaar aangekondigd, ter be spreking van de plannen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5