NECCH9 Fa. B. ENGELENBERG Gevangenis in Scheveningen krijgt buitenbewaking Ir. J. A. E. Muller neemt afscheid Regering verontwaardigd over Hongaarse bewering Bewaking treft geen schuld aan ontsnapping van de „Zwarte Ruiter Na drie-en-dertig jaar VERLAAGT DE RENTE KUIPERS NAAIMACHINES Geschonken pootaardappelen waren niet ziek Kort en bondig 11 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Parlementair commentaar Hogere subsidie voor Gooisch Natuurreservaat Society-huwelijk van „Lilou" de giraffe met „Pieter" Scheidende directeur van de arbeid ziet met voldoening terug op Haarlemse tijd Tandartsenorganisatie wil overleg over de vorm van arbitrage Francoise Sagan blijft vooruit gaan Mounties bezoeken Londen Ontevreden soldaten waren naar Duitsland gedeserteerd Arbeidsmarkt vertoonde weinig schommelingen Washington wijst employé van Sovjetambassade uit DONDERDAG 18 APRIL 1957 99 Van onze Kamerverslaggever) Over de ontvluchting van de Zwarte Ruiter uit de gevangenis te Scheveningen heeft de minister van Justitie, prof. Samkalden, gisteren in de Eerste Kamer mede gedeeld, dat het personeel geen blaam treft. Het was de eerste ontsnapping uit de centrale penetentiaire inrichting, welke deel uitmaakt van het gebouwencomplex in Scheveningen, dat eigenlijk bestaat uit vier strafgestichten, waardoor de controle moeilyk is. Zolang er geen afzonderlijke gebouwen zyn voor verschillende bestem mingen is onderling contact onvermijdelijk. Voorlopig is besloten een buitenbewaking in te stellen. Evenals Prof. Diepenhorst (A.R.) hebben ook de heren Van Bruggen (C.H.U.), Cammelbeek (P.v.d.A.) en Willemse (P.v.d.A.) de hoop uitgespro kendat de ontsnappingen uit gevangenis sen geen ien zullen zijn het meer men selijke straf systeem, dat vooral gericht is op verbetering van de misdadigers, stop te zetten. Men wist destijds, aldus de heer Cam melbeek, dat aan het nieuwe systeem risico's verbonden waren zolang er daar voor geen nieuwe of beter ingerichte ge vangenissen zijn, maar dat was geen reden om het nieuwe systeem niet in te voeren. De vraag is nu echter wel of de bewaking tijdens de weekeinden aan redelijke eisen voldoet. Voorts sprak de heer Cammelbeek de wens uit de gevangenissen wat minder somber in te richten en wat op te fleuren „met een behangetje bijvoorbeeld". Mis schien is er dan kans, dat de gevangenen wat meer hokvast worden meende hij. Het aantal ontsnappingen vond de heer Willemse in het niet zinken bij het aantal onopgeloste misdaden, waarvan de bedrijvers nog vrij in ons land rondlopen. Enigszins critisch was de heer Van Meeuwen (K.V.P.), die het niet zo erg vond als er eens een kruimeldief ontsnapt, maar wel wanneer een gevaarlijke misda diger als de Zwarte Ruiter ontvlucht. Als de gebouwen niet aan redelijke eisen vol doen, dan zou men gevaarlijke misdadigers maar niet zo „modern" moeten behande len. De K.V.P.-fractie blijft echter voor stander van de moderne richting in het ge vangeniswezen, in het vertrouwen, dat de minister de bezwaren zal weten te onder vangen. afzonderlijk gesticht van het complex te Scheveningen. Er worden mensen in opge nomen, die op grond van geestesstoornis sen elders moeilijkheden veroorzaken. Dat was ook het geval met de Zwarte Ruiter. Reeds vóór zijn ontvluchting had de minis ter opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de beveiliging van de straf gestichten. Als gevolg van dat onderzoek zou de beveiliging worden verbeterd. De ontsnapping van de Zwarte Ruiter maant nu tot spoed daarmee. De Zwarte Ruiter verbleef tijdens het gerechtelijk vooronderzoek eerst in het Huis van Bewaring te Den Bosch. Voor een psychiatrisch onderzoek is hij ook in het Huis van Bewaring te Utrecht geweest. Na zijn veroordeling in eerste instantie is zijn geestestoestand slechter geworden. De voortdurende aanwezigheid van een bewa ker in zijn cel was nodig. Hij is daarom overgeplaatst naar de psychiatrische in richting in Woensel. Uit die inrichting is hij ontslagen en daarna in overleg met de gestichtsarts overgebracht naar Scheve ningen. Hij verbleef met anderen in één cel, omdat men een zeer sterke achteruit gang van zijn geestesgesteldheid vreesde indien hij alleen in een cel zou worden op gesloten. In Scheveningen wil men nu het onder linge contact tussen de verscheidene groe pen onmogelijk maken. Er is gistermorgen een onderzoek in het gebouwencomplex ingesteld naar contrabande. Omtrent het resultaat daarvan kon de minister gister middag nog niets mededelen. Het psychia trisch asiel zal men zoveel mogelijk afge zonderd houden van de andere inrichtin gen. Zolang de gebouwen in Scheveningen voor verschillende doeleinden moeten die- Dz» 7voinrtp Ruiter nen- valt niet te ontkomen aan het instel de Z, UVUt tv l\Uttvr len yan een doeltreffende buitenbewaking Met deze maatregelen moet voor het ogen blik worden volstaan. Het algemene onder zoek is nog in gang. De volgende week zal minister Samkal den antwoorden op de verscheidene be schouwingen over de begroting van Justi tie Mr. Witteman (K.V.P.) had gepleit voor een versnelde voorwaardelijke invrij- heidsstelling van gevangenen. Tegen het voortbestaan van de krijgsra den te velde maakte mr. Sassen (K.V.P.) bezwaar. Hij doet dat al sinds 1947. Hij drong voorts aan op een spoedige herzie ning van het militaire strafrechtproces. Aan het handelsrecht wijdde de heer Lichtenauer (C.H.U.) een beschouwing en van diverse kanten werd gepleit voor een verruiming van de rechtsgronden voor echtscheiding, waartegen mr. Witteman (K.V.P.) zich verzette, ook tegen het denk beeld van prof. Diepenhorst (A.R.) een staatscommissie in te stellen om dit pro bleem te bestuderen. Minister Samkalden sloot zich aan bij de betogen, zich door de recente ontvluch tingen niet uit het evenwicht te laten brengen en daardoor af te breken, wat juist en goed is. De centrale penetentiaire inrichting, waarin de Zwarte Ruiter vertoefde, is een ADVERTENTIE Poolstraat. 39 - Haarlem Tel. 15252 VERFROLLERS (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren bij de begroting van Justitie een actueel onder werp, de ontsnapping van de Zwarte Rui ter, alsmede verder de talrijke ontsnappin gen van de laatste tijd, aangeroerd. Gezien de verontrusting, die bij de burgerij ont staan is tengevolge van al die ontvluchtin gen, was het alleszins juist te achten, dat de Eerste Kamer de gelegenheid aangreep om de minister van Justitie te bewegen iets over de kwestie van de ontsnappingen te zeggen. Minister Samkalden zei in zijn antwoord dat men bezig was het gebouwencomplex in Scheveningen als het ware van boven tot onderen uit te kammen, teneinde ont snappingsgaatjes te ontdekken. Of dat veel zal baten is te betwijfelen. Vooral wanneer men zich rekenschap geeft van de moei lijkheden, die verbonden zijn aan het feit, dat men er met vier verschillende soorten inrichtingen te maken heeft. Misschien kan een buitenwacht voorshands de beste be veiliging opleveren. Door het antwoord van de minister werd nog niet duidelijk, hoe er deugdelijke maatregelen tegen het ontsnap pen uit de gevangenissen te treffen zijn. Overigens was het verstandig van de mi nister, dat hij niet alleen het personeel doch ook het moderne strafstelsel in be scherming nam tegen hen, die daaraan tal van ontsnappingen wijten. De voetbalpool bracht de Leidse hoog leraar prof. mr. G. de Grooth in de ver leiding zich op het voor hem, groot kenner van het burgerlijk recht, kennelijk gladde ijs van het staatsrecht te begeven. Men kan het met hem volkomen verkeerd vin den, dat de minister van Justitie, door de bij de kabinetsformatie met de Anti-Revo lutionaire leden van het kabinet gemaakte afspraak, niets kan doen voor wijziging van de bestaande wetsbepalingen. Maar een raadsel is het, hoe men een ogenblik in ernst kan aannemen, dat zich een der gelijke moeilijkheid wellicht niet behoeft voor te doen - gelijk prof. De Grooth niet uitgesloten scheen te achten, wanneer een voorstel tot wetswijziging ten gunste van De raad van Amsterdam heeft het be sluit genomen evenals andere jaren een subsidie van f 2500,te verlenen aan de stichting „Bloemencorso Aalsmeer", voor het houden van een bloemencorso en het opvoeren van een bloemenspel in het Olympisch Stadion op 7 september aan staande. De raad nam de zienswijze van B. en W. over, niet in te gaan op de sug gestie van het stichtingsbestuur om de bij drage van dit tiende corso, voor eenmaal vast te stellen op f 10.000, Voorts besloot de raad aan de stichting Gooisch Natuurreservaat te Haarlem voor 1957 een verhoogde subsidie van f 30.000 te verlenen, waardoor deze subsidie op f 60.000 wordt gebracht. Het bestuur had vanwege het sterk gestegen exploitatie tekort een verhoogde bijdrage van Amster dam gevraagd. Dit is thans toegestaan op voorwaarde, dat ook de provincie Noord holland en een aantal Gooische gemeenten de subsidie naar verhouding in gelijke mate verhogen. Stunt of blunder van warenhuis had een genoegelijke ontknoping Een heel erg verlegen juffrouw giraffe is woensdag op haar trouwdag uitbundig ingehaald door duizenden Hagenaars, toen zij een, overigens voorzichtige zegetocht door de stad maakte. Op het station van het Staatsspoor werd de enorme krat, waarin juffrouw Giraffe van Hamburg naar Den Haag was gereisd, op een flinke vrachtwagen getakeld. Op haar tocht naar een warenhuis in Den Haag (de Bijenkorf) keek zij beduusd en verward naar het drukke verkeer van de stad en voor het warenhuis kocht de directeur van het Die renpark Wassenaar, de heer Louwman, voor het zachte prijsje van f 7500,de bruid van giraffe Pieter. De heer Louw man betaalde met een cheque en vroeg een kassabon, „voor het geval ik haar wil rui len". Maar na betalen werd een bordje bij de kassa gezet, dat de levende giraffes tijdelijk uitverkocht waren. Mej. Giraffe weigerde de uitgestoken banaan en het kropje sla, welke de direc tie van het warenhuis haar aanbood. Ze keek wel heel verbaasd, toen de honderden toeschouwers hierop in luid gelach uit barstten en trok zich schielijk in haar krat terug. In de loop van de middag werd de giraffe naar het dierenpark in Wassenaar geleid, waar zij voortaan zal vertoeven met de daar reeds lang zijnde giraffe Pieter. Aan het hok hing een grote trouwring en een bordje: „just married Cees Laseur had het even moeilijk als ambtenaar van de burgerlijke stand bij het giraffenhuwelijk in de Wassenaarse die rentuin. Lilou, zo was mej. giraffe tijdens de lunch gedoopt, was zo verlegen en zo geschrokken van de grote „menselijke" be langstelling, dat zij haar reishok niet durfde verlaten. Tenslotte lukte het haar in de tuin van haar echtelijke woning te lokken. Aarzelend liep ze rond en ver dween tenslotte in de stal. De bruidegom Peter, zo zei Cees Laseur, liet zich excu seren, Lilou moet nog aan haar nieuwe omgeving wennen. Peter volgde het ge beuren van zijn stal uit zeer nauwkeurig. ADVERTENTIE Deze sprookjesmachine kunt u deze week nog in huis hebben. Wilt u de NECCHI niet in eens betalen? Dat kost u maar 4 extra en geen 13 zoals gebruikelijk. Vraagt inlichtingen bij de districtsvertegenwoordiger: KLEINE HOUTSTRAAT 112 HAARLEM TELEFOON 11142 Ir. J. A. E. Muller, die 1 mei wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd, afscheid neemt van Haarlem en de provincie Noordholland als hoofdinspec teur-directeur van de arbeid, is Maas trichtenaar van geboorte. Wie dit niet mocht weten, merkt het bij een gesprek met de scheidende functionaris. Hij heeft, ondanks de bijna 33 jaar, dat hij in Haarlem woont, het levendige ge barenspel van de bewoners van het Zuid- Limburgse heuvelland behouden. Een spel, dat de woorden onderstreept en de dis cussie boeiend maakt, als was het een to neelspel. Deze levendigheid bepaalt niet alleen het uiterlijk van ir. Muller, maar uit zich ook in de veelheid van zijn in teresses. Niet alleen de problemen, die verband houden met de werkzaamheden van de arbeidsin spectie in een om vangrijk district als dat van Noordhol land (met uitzonde ring van Amsterdam en het Gooi) hebben zijn aandacht, maar daarnaast toont hij een niet aflatende belangstelling voor de gehele ontwikke- Ir. J. A. E. Muller ling van het gewest, waarbij natuurlijk de industriële vest'gingen zijn voorkeur hebben. „Ik heb hier het ontstaan van tal van belangrijke projecten meegemaakt", zegt hij en hij voegt er met voldoening aan toe, dat hij de belangrijkste ontwikkeling van de Hoogovens te Velsen en de vlieg- haven Schiphol heeft beleefd. Ook de bouw van de sluizen te IJmuiden is een project geweest, dat hij als toenmalige inspecteur van de arbeid heeft meege maakt. „Ik vind het buitengewoon prettig, dat de Velser tunnelbouw nu bijna vol tooid is, zodat het belangrijkste gedeelte daarvan eveneens tot stand gekomen is tijdens mijn ambtsperiode als hoofd van het zesde district van de arbeid", vindt hij. De grote gevarieerdheid van het district is mede één der oorzaken, dat ir. Muller in Haarlem altijd met bijzonder veel ple zier heeft gearbeid. Zware industrieën als de Hoogovens, een fabrieksgebied als de Zaanstreek, een uitgestrekt landbouwgebied als de Haar lemmermeer, hebben gemaakt, dat het werk van ir. Muller tijdens zijn ruim 33- jarige Haarlemse periode alles behalve eentonig is geweest. Prettig contact Ook de contacten met mensen van zeer verschillende geaardheid en van gediffe rentieerde karakters zijn altijd één der prettigste onderdelen geweest van de taak van ir. Muller. De Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde heeft geant woord op de brief van de Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, waarin deze laatste als haar mening uitsprak, dat het conflict tandartsen-ziekenfondsen zou kunnen worden opgelost door een arbitraire uit spraak van een college van objectieve des kundigen over de totale werktijd van de tandarts met een gelijktijdige beoordeling van de gemiddelde tijden voor de diverse verrichtingen. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde deelt mede, dat een standpunt hierover pas bepaald kan worden na ken nis te hebben genomen van de vorm, waarin door de Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst een dergelijke arbi trage wordt gezien, met inbegrip van de bevoegdheden van de Ziekenfondsraad en de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid met betrekking tot de goed- een voetbalpool als ^vrucht van parlemen- ]ïeurjng Van overeenkomsten tussen zie- ijenfondsen en medewerkers. tair initiatief ter tafel zou komen. Staats rechtelijk is het immers zo, dat dan toch het kabinet er aan te pas moet komen bij de beslissing omtrent het wel of niet tot wet helpen verheffen van een door beide Kamers aangenomen initiatief-ontwerp. Die beslissing ten opzichte van de door de Kroon dan aan zulk een ontwerp te hech ten goedkem-ing geschiedt onder de ver antwoordelijkheid van het kabinet. En nu mag men het wel voor uitgesloten houden, dat het kabinet, gebonden aan de bij de formatie gemaakte afspraak, bereid zou zijn voor een dergelijke gang van zaken dan wel de verantwoording op zich te nemen. Het leek er wel op, alsof prof. De Grooth door te weinig kennis van de spelregels zich bij zijn opmerkingen over de voetbal pool „buiten spel" plaatste. Of meende deze uitgeslapen jurist extra-slim te zijn door naar de bekende weg te vragen, om aldus minister Samkalden te nopen nog eens openlijk blijk te geven, in welk een eigen aardige positie hij zich met het gehele kabinet bevindt ten opzichte van voetbal pool? Het hoofdbestuur zal gaarne de mening van de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst hierover vernemen. MONUMENT VOOR AMSTERDAMS MERCATORPLEIN In opdracht van het gemeentebestuur van Amsterdam heeft de in de hoofdstad woonachtige beeldhouwer Jac. van Rhijn een monument vervaardigd uit chamotklei, dat op het Mercatorplein in Amsterdam geplaatst zal worden. Het monument is in de werkplaatsen van de n.v. Teeuwen in Reuver vervaardigd en is een weergave van de relaties, die Gerhard Mercator, de zestiende-eeuwse cartograaf, die de eerste zeekaart ter wereld maakte, met ontdek kingsreizigers onderhield. Dit is tot uit drukking gebracht in de symbolische uit beelding der vier elementen: de lucht door scheepszeilvormen, de aarde door een rots en een anker, het vuur door een fenix en het water door golfmotieven, alles in een non-figuratieve stijl. Van officiële zijde wordt medegedeeld dat op grond van het resultaat van een daartoe ingesteld onpartijdig officieel on derzoek de Nederlandse regering met ver ontwaardiging de mededeling van het Hon gaarse ministerie van Landbouw tegen spreekt waarin wordt beweerd, dat de door Nederland aan het Hongaarse volk ge schonken pootaardappelen geïnfecteerd zouden zyn met de nematodeworm. Nadat de Nederlandse regering had kennis genomen van de beslissing der Hon gaarse regering, de aardappelen voor poot- doeleinden af te wijzen, heeft zij een des kundige van de Plantenziektekundige Dienst opdracht gegeven ter plaatse een onderzoek in te stellen. Tevens werd dooi de Wereld Landbouw- en Voedsel-Organi- satie een landbouwexpert naar Hongarije gezonden om in overleg met de Nederland se deskundigen en een officiële vertegen woordiger der Hongaarse regering geza menlijk monsters te trekken uit de door de Hongaarse autoriteiten besmet verklaarde partijen pootaardappelen. De getrokken monsters werden daarop onderzocht door een door de Wereldorganisatie daartoe aangezochte Deense enthomoloog. Deze heeft daarin geen nematode-worm aange troffen. Eveneens werden monstens onder zocht door de Ooostenrijkse plantenziekte- kundige dienst alsook door de plantenziek tekundige dienst te Wageningen. Beide on derzoeken leverden hetzelfde negatieve re sultaat op. Voordat de aardappelen naar Hongarije werden verzonden, zijn zij op de normale wijze door de Nederlandse Algemene Keu ringsdienst voor Landbouwzaaigoed en pootgoed en de Plantenkundige Dienst ge keurd. Daarbij zijn uiteraard de hoge keu ringsmaatstaven aangehouden, welke steeds worden nageleefd bij de export van Neder landse pootaardappelen naar alle delen van de wereld. Er bestaat voor de Nederlandse regering dan ook de zekerheid dat de naar Hongarije gezonden pootaardappelen volstrekt ten onrechte zijn afgekeurd. „De verstandhouding met het per soneel van de arbeidsinspectie, zowel als met de vele industriëlen is altijd heel plezierig geweest. Natuurlijk wa ren er wel eens verschillen van me ning, maar waar zijn die niet? Bovendien zie ik het als een der be langrijkste dingen van ons werk om verschil van mening door onderling overleg uit de weg te helpen ruimen", meent ir. Muller. Het werk van de arbeidsinspectie is niet alleen toe zichthoudend, maar vooral ook advi serend en aan dat onderdeel van zijn werk heeft ir. Muller altijd bijzonder veel aandacht besteed. Daarbij heeft hij altijd een vaste lijn ge volgd: wat de een wordt toegestaan, moet men onder dezelfde omstandigheden ook de ander gunnen. „Kan een bepaald ver zoek soms niet ingewilligd worden, dan moet men wel altijd bedenken, dat wij de wet niet hebben gemaakt, dat is door regering en volksvertegenwoordiging ge beurd. Wij hebben slechts toe te zien op de naleving ervan". Bij deze woorden knikt dr. G. W. R. Overdijkink, de opvol ger van ir. Muller, instemmend. Hij is van Rotterdam afkomstig, waar het district van de arbeidsinspectie voornamelijk het industriegebied van Hoek van Holland tot Dordrecht omvatte en hij is verheugd in Haarlem te komen werken als hoofd van een meer gedifferentieerd district. „Bin nenkort krijgen wij in Petten zelfs een atoomreactor, die weer geheel aparte eisen stelt ten opzichte van de arbeidsveilig heid", zegt hij met voldoening. De grootste moeilijkheid, waarmee de industrie, en daardoor ook de arbeids inspectie, te kampen heeft, is het grote tekort aan arbeidskrachten, waardoor soms aan herhaaldelijk overwerk niet valt te ontkomen. Deze toestand is wel funda menteel verschillend van die in 1929, toen ir. Muller juist vijf jaar in Haarlem was en er werkloosheid heerste, die de arbeids inspectie noopte alle aanvragen om over- werkvergunningen af te wijzen, omdat er zoveel mensen zonder werk rondliepen. Tenslotte komt de omvang van de dienst zelf ter sprake. „Ja, het personeel is ook toegenomen, vooral het aantal mensen in de buitendienst. Maar toch niet zo erg, of wij kunnen ons nog wel redden in het zelfde gebouw, dat wij in 1924 ook al tot onze beschikking hadden. Wij kunnen het werk aan, ofschoon er wel plaats zou zijn voor enige extra krachten." Ir. Muller wil bij zijn afscheid eind april geen officieel vertoon. Er zal in besloten kring een afscheidsbijeenkomst belegd worden. En dit besluit tekent de man, die gedurende lange tijd met groot enthou siasme zijn veelomvattend werk heeft ge daan, maar daarbij toch steeds zoveel mo gelijk op de achtergrond heeft willen blijven. De Franse schrijfster Frangoise Sagan, die zondag een ernstig auto-ongeluk heeft gehad, maakt het steeds beter. De artsen verklaarden, dat zij nu weer in staat is gewoon te eten. WERK VAN ALBERT DE KLERK OP „ARTIFEX'-CONCERTEN De vereniging „Artifex", die orgelconcer ten op basis van internationale uitwisseling organiseert, neemt dit jaar op de program ma's onder meer werken van Johan Vetter, Albert de Klerk, Piet Post, Hendrik An- driessen, Anton Heilier, Johan Nepomuk David en Josef Ahrens. Een detachement van de „Royal Cana dian Mounted Police" geeft in verschil lende Britse steden een muzikale paardenshow. Jeugdige verzamelaars van handtekeningen troffen drie „Mounties" in hun typische uniform op Trafalgar Square in Londen. PRINSES BEATRIX OPENT EEN EXPOSITIE IN ROTTERDAM Prinses Beatrix is voornemens op 14 mei s middags om vijf uur de tentoonstelling „Nederlandse Beeldhouwkunst 1957" in het Museum Boymans in Rotterdam officieel te openen. Wijkgebouw Geuzenveld. De minister voor Maatschappelijk Werk, mejuffrouw dr. M. Klompé, heeft woensdagmiddag in tuin stad Geuzenveld te Amsterdam het voor lopig wijkcentrum Geuzenveld in de Samuel van Houtenstxaat geopend. Het ligt in de be doeling dat in de toekomst temidden van de 2500 woningen van tuinstad Geuzenveld een permanent stenen gebouw zal worden neer gezet. Linnaeus-herdenklng. Te Harderwijk, waar Linnaeus in 1735 tot doctor in de ge neeskunde promoveerde, zal zijn geboorte dag hei-dacht worden onder leiding van het bestuur van het aldaar gevestigde Veluws museum. Op 24 mei des morgens zal de heer F. W. Drijver, conservator van dat museum, in de historische raadzaal voor genodigden een herdenkingsrede houden, waarna een krans bevestigd zal worden aan het borst beeld in het Linnaeustorentje in de Acade miestraat. Vervolgens zal een krans gelegd worden bij het borstbeeld van Linnaeus, dat zich in het museum bij de ingang van de bibliotheek bevindt. Geopend. De minister van Defensie in C. Staf, heeft het voltooide laboratoriumge bouw voor de rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. aan de Lange Kleiweg te Rijswijk officieel in gebruik gesteld. Het gedeelte van dit gebouw, waarin het meddsch-biolo- gisch laboratorium is gevestigd, was reeds op 29 januari 1954 officieel in gebruik ge steld door Prins Bemhard. Flevoweg. De weg die Kampen met de droogvallende IJselmeerpolder Oostelijk Flevoland verbindt, zal op 3 mei door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. officieel worden geopend. De Flevo weg, gedeeltelijk door de dienst der Zuider zeewerken en gedeeltelijk door de gemeente Kampen aangelegd, is de enige weg die de provincie Overijsel met de nieuwe polder Oostelijk Flevoland verbindt. Het ministerie van Binnenlandse Zaken van Nedersaksen deelt mede dat twee Nederlandse soldaten van 19 en 20 jaar, die op 3 april in uniform gedeserteerd en ille gaal over de Duitse grens gekomen waren en de volgende dag in Oldenburg gear resteerd werden, zijn vrijgelaten uit de detentie die tegen hen bevolen was op grond van overtreding van de grensbe palingen. De twee soldaten hebben vreemdelingen- passen gekregen, die hun recht geven op tijdelijk verblijf in de bondsrepubliek. Door het ministerie van Binnenlandse Zaken in Hannover wordt onderzocht of de soldaten als politieke emigranten beschouwd moeten worden. Als dat het geval zou zijn, wordt hun asiel in West-Duitsland verleend. Zij hadden verklaard ontevreden te zijn over de dienst in Nederland. In het andere geval moeten zij er rekening mee houden dat tegen hen een uitleveringsprocedure begon nen wordt. Tot deze kwestie opgelost is, wordt de twee Nederlanders door het ar beidsbureau in Oldenburg werk aangewe zen. opdat zij het geld voor hun levens onderhoud kunnen verdienen en niet ten laste van de gemeenschap komen. Eerste kwartaal 1957 In het eerste kwartaal van dit jaar ver toonde de arbeidsmarkt in Noordholland weinig schommelingen, aldus het kwartaal rapport van het Districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Noordholland. Dit was een gevolg van de uitzonderlijk zachte winter. De geringe schommelingen in het aanbod en de vraag naar arbeidskrachten stonden in tegenstelling met hetgeen de arbeidsmarkt in het overeenkomstige kwartaal in 1956 gaf te zien. Tengevolge van het op gang komen van de seizoenwerkzaamheden daalde het ge registreerde aanbod in het afgelopen kwar taal van 5.775 tot 5.096. Ten opzichte van het overeenkomstige kwartaal in 1956 was het aanbod groter, doordat in de kop van de provincie minder boerenwerken werden uitgevoerd en dus in de bedrijfsklasse landbouw meer werkkrachten beschikbaar kwamen. Het aantal openstaande aanvragen nam in het afgelopen kwartaal af van 8.993 tot 8.865. Deze daling deed zich voornamelijk voor in de metaalnijverheid en werd niet zozeer veroorzaakt door een verminderde activiteit in deze bedrijfsklasse als wel doordat bij controle bleek, dat een aantal oude aanvragen kon worden afgevoerd om dat daarin reeds op andere wijze was voor zien. De daling van het aanbod was het grootst in de bouwnijverheid, hetgeen een gevolg was van de weersomstandigheden. Het aantal openstaande aanvragen in deze branche is iets gedaald, hetgeen een ge volg is van de mindere bedrijvigheid in de wegenbouw, veroorzaakt door bestedings beperkingen en financieringsmoeilijkheden. Verwacht wordt dat de invloed van de be stedingsbeperking op de activiteit in de metaalnijverheid gering zal zijn. De vraag in deze bedrijfstak bleef zeer groot. De spanning op de arbeidsmarkt voor vrouwen bleef aanhouden. Het aanbod ver toonde een lichte daling van 743 tot 661. Eind maart bedroeg het aantal openstaande aanvragen 7.968. De vraag naar vrouwelijk personeel in de kledingbranche en naar kantoor- en huishoudelijk personeel bleef groot. WASHINGTON, (Reuter/UP) De Verenigde Staten hebben de Sovjet-am bassade te Washington verzocht, Gonnadi Masjkantsev, employé van de ambassade, terug te zenden naar de Sovjet-Unie. Masj kantsev is volgens Washington betrokken in „hoogst ongepaste handelingen" door te trachten personen, die asiel in de Verenig de Staten hadden gezocht, over te halen naar de Sovjet-Unie terug te keren. Masj kantsev heeft onder anderen gepoogd de Rusische piloot Pebar Pirogov, die in 1949 is uitgeweken tot repatriëring te bewegen. Pirogov heeft verklaard dat Masjkantsev hem thuis bezocht had en hem had aange boden zijn reis te betalen naar Rusland met de belofte dat Pirogov niet gestraft zou worden. Volgens een woordvoerder van de Sov jet-ambassadeur heeft Masjkantsev niets gedaan wat niet door de beugel kan. De woordvoerder gaf toe dat Masjkantsev Pi rogov een brief heeft overhandigd van Anatoli Barsov, die in het zelfde vliegtuig waarmeer Pirilov reisde Rusland verlaten had. Barsov was begin 1949 ook naar de Verenigde Staten gekomen, maar later in dat jaar keerde hij naar de Sovjet-Unie terug.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11