WELLICHT REEDS DIT NAJAAR MASSALE INENTINGEN TEGEN POLIO Nederland gaat zelf Salk- vaccin bereiden max Factor Lipstick max Factor Geruchten over vrije benzine voor vele Britten een strop brengt een nieuw soort lipstick Londen is nog niet bereid zich naar Nassers voorwaarden te schikken 7 Voorbereidend onderzoek in laatste stadium De Nederlandsche Spaarkas Hongarije trekt Oostenrijks neutraliteit in twijfel Brandje boven bioscoop NIEUW da stralende zuiverheid van „high fidelity" kleuren hi-fi lipstick is luxueus verpakt in een moderne, goudkleurige huls met de verrassende vondst: de nieuwe, automatische vulling. Kies nog van daag uit de zes levensechte tinten! van Eden wijst financiële hulp voor verpleging af Opnieuw een optimistische uitlating van Kroesjtsjev Vakbond erkent schorsing van voorzitter Beek niet DONDERDAG 18 APRIL 1957 Zoals men wellicht weet, heeft minister Suurhoff een maand geleden onthuld, clat zijn departement thans de mogelijkheid bestudeert van een massale inenting tegen poliomyelitis (kinderverlamming). Naar ons thans gebleken is, verkeert dit onderzoek al in een vergevorderd stadium en zal het waarschijnlijk binnen enkele weken zijn definitieve beslag krijgen. Ook daarna zullen nog vele vraagstukken en detailkwesties moeten worden opgelost, maar in principe zijn de medische autoriteiten het er wel over eens dat een spoedige massa vaccinatie van de Nederlandse jeugd tegen de polio noodzakelijk èn verantwoord is. Als er geen tegenslagen komen, zullen de inentingen reeds in de komende herfst kunnen beginnen. De haast, die de overheid bij het onder zoek in deze kwestie aan de dag gelegd heeft, is voor een groot deel terug te voe ren op de ontstellende poliocijfers van verleden jaar, toen er bijna tweeduizend gevallen - een record voor ons land - ge registreerd moesten worden. Ook in het nabije verleden hebben zich hier derge lijke epidemieën voorgedaan - met name in 1943 en 1952. Dat schijnt erop te wijzen, dat Nederland, net als de Verenigde Staten en Zweden, een typisch „polio-land" dreigt te worden. Vóór de tweede wereld oorlog lagen de cijfers in ons land aan merkelijk gunstiger, hoewel er ook toen iedere zomer een paar honderd gevallen geregistreerd werden. Wij zeggen met opzet geregistreerde ge vallen, want in het algemeen worden al leen de ernstigste gevallen herkend en aan gegeven. Polio is namelijk een zeer alge meen-verbreide ziekte, die bijna iedereen infecteert. Maar gelukkig slaat de verwek ker van deze kwaal - het poliovirus - slechts bij zeer weinig mensen met volle kracht toe. Bij verreweg de meeste mensen veroorzaakt dit virus geen enkel ziekte verschijnsel of zelfs maar een herkenbaar teken van zijn aanwezigheid. Wel echter gaat het menselijk lichaam ook bij zulke milde polio-aanvallen steeds afweerstoffen produceren, die de ziekteverwekkers te lijf gaan en hen proberen te vernietigen. Sla gen zij daarin, dan herstelt de patiënt vaak zonder iets van die strijd „in zijn binnen ste" bemerkt te hebben. Maar ook nadat alle indringers vernietigd zijn, blijven de „afweertroepen" nog heel lang in ons bloed aanwezig, waar zij ons beschermen tegen eventuele nieuwe invasies van het polio- virus. Vele deskundigen zijn van mening, dat dit een levenslange immuniteit tegen de kinderverlamming garandeert. Zo komt het, dat er - zelfs in een typisch polio-land als de V. S. - per drie a vijf honderd geïnfecteerden slechts één persoon werkelijk ziek wordt. Van hen die ziek worden, geneest echter nog ongeveer de helft zonder blijvende nadelen. Dertig per cent houdt er een spierslapte of een lichte handicap uit over; veertien percent wordt ernstig invalide en zes percent sterft. Sta tistisch gezien is de polio dus geen „volks ziekte", zoals bijvoorbeeld kanker en hart ziekten, die elk jaar naar verhouding veel meer slachtoffers eisen. Drie typen virus Wat echter de verontrusting niet weinig heeft doen toenemen, dat is het feit dat de polio juist in de laatste jaren bijna overal sterk in hevigheid is toegenomen. Dat geldt vooral voor de geciviliseerde landen: een ontwikkeling die ook bij andere ziekten geconstateerd wordt. Alleen in de V. S. bij voorbeeld telde men in de laatste acht jaren meer polio-gevallen dan in de daaraan voorafgaande dertig jaar bij elkaar. Het lag dus voor de hand, dat de medische wetenschap juist in die landen meer aan dacht ging besteden aan het polio-onder- zoek - en het zijn vooral de Amerikaanse vorsers geweest, die hierin de leiding namen. Tot voor kort wist men eigenlijk nog maar nauwelijks iets af van het ontstaan van virusziekten in het algemeen, en van polio in het bijzonder. Wel wisten de medici al lange tijd - helaas maar al te goed! - lat het kinderverlammingsvirus bij voor keur de zenuwcellen in het menselijk lichaam binnendringt en deze totaal ver woest, met het gevolg dat ook de spieren, die door deze zenuwen „gecommandeerd" worden, hun taak niet meer kunnen ver richten en „verlamd" raken. Vernietigd zenuwweefsel kan ons lichaam echter niet uit eigen kracht herstellen of vervangen, zodat dergelijke verlammingen dikwijls een levenslange invaliditeit tengevolge hebben. Een grondig onderzoek naar de gedragin gen van de ziekteverwekker is eigenlijk pas mogelijk geworden door de uitvinding van het elektronenmikroskoop, dat de nietige virusorganismen (die een doorsnede van één veertigduizendste millimeter heb ben) voor het eerst zichtbaar maakte. Daar bij ontdekte men. dat er niet minder dan drie typen van poliovirus bestaan, die alle drie - onafhankelijk van elkaar - de ge vreesde verlammingen veroorzaken kun nen. Door eerdere milde infecties kan ons lichaam een natuurlijke immuniteit opge bouwd hebben tegen alle drie deze virus typen, maar ook tegen slechts één of twee typen. In het laatste geval is men dus nog allerminst gevrijwaard tegen aanvallen van een ander poliotype, met allle moge lijke kwade gevolgen van dien. „Veilig vaccin" Het streven van de onderzoekers is er dan ook steeds op gericht geweest, een vaccin te ontwikkelen, dat alle drie de virustypen onschadelijk zou kunnen maken - en de man die daar uiteindelijk in slaag de, is de Amerikaanse arts dr. Jonas Salk van de universiteit van Pittsburg. In 1949 had diens landgenoot, Nobelprijswinnaar dr. Ender reeds ontdekt, dat men in de reageerbuis poliovirus kan kweken op an der dan zenuwweefsel, dat een schaarse en moeilijke grondstof is voor laboratorium proeven. Öp die ontdekking heeft dr. Salk voortgebouwd. In 1951 begon hij de drie typen poliovirus te kweken op nierweefsel van apen. Als zo'n culture zich goed ont wikkelde, kon men na een aantal dagen het sterk-vermeerderde virus „oogsten", waarna het gefiltreerd, gezuiverd en ten slotte in een formaldeh.vdebad gedood werd. Uit dit dode virus bereide dr. Salk diverse vaccins, waarmee hij apen en an- dere dieren inentte en waarmee hij ook in de reageerbuis verdere proeven nam. Na vele experimenten wist hij tenslotte een vaccin samen te stellen, dat voldoende af weerstoffen tegen polio bij de proefdieren activeerde en dat anderzijds ongevaarlijk was. Eerste massa-inenting Twee jaar lang nam dr. Salk daarna tal loze proeven - ook met injecties op kinde ren van verwanten en vrienden, die hem tot de overtuiging brachten, dat zijn vaccin volkomen veilig, en rijp voor een experi ment op grote schaal was. Voor de eerste massa-vaccinatie met Salks entstof, onder nomen met goedkeuring van de medische autoriteiten, meldden in 1954 zich bijna twee miljoen schoolkinderen. Vierhonderd veertigduizend van hen - jongens en meis jes van vijf tot negen jaar - kregen Salk- vaccin, tweehonderdduizend werden ge- injecteerd met een neutrale, volstrekt on werkzame vloeistof, die er precies zo uit zag als het vaccin. Ruim een miljoen an deren dienden slechts als controlegroep en kregen geen injectie. Van de vierhonderdveertigduizend gevac- cineerden kregen slechts 71 kinderen ver lammingen (tegen 445 bij de niet-gevacci- neerden); 113 gevaccineerden werden ziek door poliovirus tegen 750 bij de niet-inge- ente groep. Onder degenen die de drie voorgeschreven Salk-injecties gekregen hadden, kwamen geen overüjdensgevallen wegens polio voor: van de niet-gevacci- neerden stierven er vijftien aan deze ziekte. Na die hoopgevende resultaten verbeter de dr. Salk zijn methode nog aanmerkelijk. In de bovengenoemde massaproef waren de drie vereiste vaccinaties namelijk zeer kort na elkaar gegeven. Nog betere be scherming verkreeg men door de beide eerste injecties met tussenpozen van twee tot vier weken te geven en de derde ten minste een half jaar later. Een andere ver betering betrof de dosering van het con serveermiddel dat aan het vaccin werd toe gevoegd en dat, in de oorspronkelijke for mule, de werking van de entstof ten op zichte van het poliovirus van type 1 nadelig beïnvloedde. De Cutter-tragedie Zo stonden de zaken toen dr. Salk zijn ontdekking, met volledige steun van de Amerikaanse regering, wereldkundig maak te. Dat was op 11 april 1956 tijdens een medisch congres in de universiteit van Michigan. Op 12 april volgde de officiële goedkeuring van het vaccin en kregen zes grote farmaceutische fabrieken in de V. S. opdracht, de entstof in massa te gaan maken, opdat ieder kind in Amerika zo snel mogelijk tegen het polio-gevaar be schermd zou zijn. Na al de pertinente ver zekeringen van de autoriteiten en de lei dende medici, twijfelde het publiek nauwe lijks meer of de kinderverlamming was in principe bedwongen. Alleen in de wereld gezondheidsorganisatie waarschuwden en kele sceptici tegen al te voorbarig opti misme. Veertien dagen later kwam de wrede ontgoocheling. Eerst in Californië, waar verscheidene met het vaccin behandelde kinderen plotseling polio-verschijnselen vertoonden, later ook in andere Ameri kaanse staten en steden. Eind april was de droeve oogst onder de gevaccineerden al tot 44 poliogevallen gestegen, waarvan vijftien met dodelijke afloop. De Ameri kaanse pers, die eerst huizenhoog gejubeld had over de glorieuze uitbanning van het polio-spook, riep nu in nog veel schreeu- wender artikelen de overheid ter verant woording wegens het blootstellen van het Amerikaanse volk aan experimenten met een levensgevaarlijk serum. En zo heftig waren ook de reacties van het publiek dat Washington op 7 mei de distributie van het vaccin, hangende een nader onderzoek, moest stopzetten. Reeds direct was het vermoeden gerezen, dat een der .zes farmaceutische industrieën de Cutter-fabriek in Berkeley - ondeug delijk vaccin had afgeleverd, want van de 24.000 kinderen die met Cutter-vaccin be handeld waren, kregen er in de laatste helft van april niet minder dan vijfendertig polio, inplaats van de twee, die men nor maal en zonder inenting op dit aantal had kunnen verwachten. Het onderzoek wees uit, dat dit vermoe den juist was. Bij de filtratie van de virus- >C<XXX)COOOOOOOOOOOCC<XXXXXOOOCCOCCO^X>C<XXXXXXXX>OOCOOOOC< OCOCXXXXXXXX>OCXXXXX)OCOCOOOOOOOOCX>OOOCCCOC>C>COCOOOCOC>OOCO: oogst uit de kweekbakken waren namelijk bij de Cutterfabrieken niet voldoende voor zorgen genomen tegen het samenklonteren van het virus, zodat enkele deeltjes daar van - die in het centrum van de „klonten" gelegen hadden - bij het navolgende for- malinebad aan de dood ontsnapt waren. Zo kwamen er sporen springlevend virus in het vaccin terecht, en vandaar in het bloed van de ingeënte kinderen, waar zij hun verwoestende aanval op de zenuwcellen konden inzetten, voordat het lichaam ook maar de kans gekregen had, afweerstoffen te gaan produceren. Vertrouwen hersteld Nadat de fout gelocaliseerd en de con trole op de bereidingswijze verbeterd was, kon het hoofd van de Amerikaanse Ge zondheidsdienst „surgeon general" Scheele, reeds medio mei meedelen, dat het ver trouwen in het vaccin geheel hersteld was en de distributie hervat kon worden. Tegen veler verwachtingen in reageerde het pu bliek gunstig: ondanks critiek van vele zijden konden er in de zomer van 1955 nog acht miljoen schoolkinderen in de leeftijd van vijf tot negen jaar ingeënt worden, zonder dat zich daarbij één enkel geval van polio tengevolge van de vaccinaties voordeed. Wat de beveiliging tegen polio betreft, konden diverse staten reeds in november van dat jaar een vermindering van 75 percent aan paralytische polioge vallen melden, vergeleken bij de gemiddel de cijfers van vorige jaren. In Canada (met 600.000 gevaccineerde kinderen) en in Denemarken, West-Duits- land en Zuid-Afrika met tezamen 800.000 ingeënten) waren de resultaten even gun stig, zodat ook andere landen plannen ont wierpen voor een massale vaccinatie. Een handicap was daarbij de nog te geringe produktie van het vaccin, waardoor bij voorbeeld Engeland zijn inentingsprogram ontijdig moest afbreken. Inmiddels zijn echter ook andere landen, waaronder Bel gië, het Salk-vaccin gaan bereiden, hoewel de vraag ook nu het aanbod nog niet geheel en al kan dekken. Nederlands vaccin Dat zal ook een van de problemen zijn, die Nederland onder ogen te zien heeft, als het inderdaad in de aanstaande herfst met massale inentingen beginnen wil. Volgens de laatste berichten is er momenteel in de Verenigde Staten wel een behoorlijke sur- plusvoorraad entstof voor export beschik baar, maar daar diverse landen ook groot scheepse vaccinatie-programma's voorbe reiden, kan de wereldvoorraadpositie zich van dag tot dag wijzigen. Het ligt daarom in het voornemen van onze regering, zo snel mogelijk tot de fabricage van het Salk-vaccin in eigen land over te gaan, waarvoor het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid in Utrecht de aangewezen in stantie is. Reeds geruime tijd is men zich daar aan het voorbereiden op deze nieuwe taak, die waarschijnlijk zal worden „uit besteed" bij de in aanbouw zijnde dépen dance van het Instituut te Bilthoven. Zijn wij wel ingelicht, dan is er, wellicht nog voor het einde dezer maand, een belang rijk kredietvoorstel te wachten, om deze binnenlandse vaccinfabricage ook finan cieel mogelijk te maken. De technische kant van dat proces levert namelijk geen moeilijkheden meer op. Nederland is, in vergelijking tot verschil lende buurlanden, vrij laat met de ver werkelijking van een polio-vaccinatiepro gram. Misschien hangt dat samen met de echt-Nederlandse traditie, om de kat eerst behoorlijk uit de boom te willen kijken. Ruim een jaar geleden verklaarde „Volks gezondheid" nog officieel, dat ten aanzien van de resultaten met het Salk-vaccin in het buitenland enige reserve niet onge wenst was. Nu men echter overtuigd is, wordt de achterstand met bekwame spoed het Salk-vaccin absoluut veilig is en de minister heeft reeds enkele maanden ge leden de normen vastgesteld, waaraan het zal moeten voldoen. Die normen vormen een samenstel van rigoureuze controleproe ven, die het menselijkerwijs onmogelijk maken, dat er ook maar één levend virus- deeeltje in het vaccin terechtkomt. Levende entstof? Toch is het laatste woord over deze kwestie stellig nog niet gesproken. Som mige sceptici zijn van mening, dat zelfs de inenting van een volkomen „dood" vaccin gevaren met zich mee kan brengen. Hun theorie is, dat de prik van een injectie spuit verwondingen aanbrengt, die een welhaast ideale „invalspoort" voor binnen dringend virus zouden vormen. Anderen geloven, dat een dood vaccin geen afdoende bescherming kan bieden en pleiten inplaats daarvan voor ontwikkeling van een levend, maar sterk verdund en „afgezwakt" ge muteerd virus, dat zijn gevaarlijke eigen schappen verloren heeft. Dr. Albert Sabin van de universiteit van Cincinnati is een van de vorsers, die in deze richting een oplossing zoeken. Duur immuniteit onbekend Ook deze nieuwe ontwikkelingen worden in ons land met belangstelling gevolgd, maar uiteraard baseert men zich bij de voorbereiding van een massa-inenting ge heel op het vaccin, dat zijn werkzaamheid en zijn veiligheid reeds afdoende (volgens de medische autoriteiten) bewezen heeft. Hierbij dient echter opgemerkt te worden, dat het onmogelijk te zeggen valt, hoe lang de gevaccineerden tegen polio immuun zullen blijven. De problemen, die thans nog opgelost moeten worden, betreffen vooral de uitvoering der vaccinaties en hun finan ciering. De inentingen met Salk - drie in getal - zullen uiteraard door artsen ge geven moeten worden - en dus dient men allereerst verzekerd te zijn van hun mede werking. Overleg daaromtrent met de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst is thans gaande, maar hoe de reacties van de artsen individueel zal zijn, moet natuurlijk wor den afgewacht. Ten departemente van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft men de indruk, dat bij sommige artsen en particulieren nog wel een zekere reserve ingelopen. Het Instituut voor Preventieve Geneeskunst te Leiden heeft thans na grondige onderzoekingen verklaard, dat tegen de vaccinaties merkbaar is. Dat blijkt trouwens ook uit het feit, dat de Neder landse artsen - die reeds Salk-vaccin voor hun eigen praktijk kunnen krijgen - van deze mogelijkheid nog weinig gebruikma ken. Blijkbaar weegt bij hen (of bij hun patiënten) de herinnering aan het Cutter drama van 1955 nog altijd te zwaar. Een importfirma te Haarlem heeft thans vele artsen voorzien van gedocumenteerde ge gevens over de resultaten van het vaccin in andere landen. De firma kan thans ook eeen beperkte hoeveelheid goedgekeurd vaccin uit België leveren. Geen beperking Een ander probleem, dat op het ogenblik nog bekeken wordt, geldt de organisatie van het plan. Moet men de vaccinaties laten uitvoeren onder auspiciën van de vrije medische wereld, de kruisverenigin gen of de gemeentelijke geneeskundige diensten? Vaccinatieplaatsen zijn er altijd wel te vinden in schoollokalen en openbare gebouwen, zoals die ook voor het bevol kingsonderzoek op t.b. gebruikt worden. (In Amerika entte men de schoolkinderen tijdens de hausse in de nazomer van 1955 zelfs op straathoeken in.) En dan is er tenslotte het probleem, of men de mensen zal moeten laten betalen voor de nog altijd vrij dure Salk-inentingen, of dat de over heid die kosten zal dragen. „Dit moet u vooral goed laten uitkomen," zei onze zegs man op Volksgezondheid, „dat de beste dingsbeperking hier geen roet in het eten zal kunnen strooien. We hebben namelijk van de regering al bij voorbaat toezegging gekregen dat alle fondsen, die er voor de verwerkelijking van een grootscheeps vac cinatieprogram nodig zijn, er komen zullen." En in deze wetenschap wachten wij dan maar op de dingen die komen gaan: de officiële bevestiging van al deze plannen, die, als wij wel zijn ingelicht, thans op zeer korte termijn te verwachten is. Op de zolder van het Rembrandt-theater aan de Langestraat in Amersfoort heeft woensdagmiddag een korte felle brand ge woed. Het theater werd tijdens de brand door het publiek, dat de middagvoorstelling bijwoonde, rustig verlaten. De brandweer had de brand echter binnen tien minuten bedwongen. De avondvoorstellingen von den echter gewoon doorgang. De bruto winst van de n.v. De Neder landsche Spaarkas te Amsterdam bedroeg in 1956 f 2.159.996 (v.j. f 2.183.672). Uit de bedrijfsresultaten resulteert een bedrag van f 751.708, (v.j. f 766.350). Na aftrek van reserveringen en lasten resteert een saldo winst van f 13.611 (onveranderd). Voorgesteld wordt een dividend van 15 percent (onv.). Pp iSf mm®®»mm 18 4.95 375 De Britse regering heeft besloten de rant soenering van benzine voorlopig te hand haven als gevolg van de slechter wordende toestand in het Nabije Oosten. Het einde van het bezine-rantsoen was afhankelijk gesteld van het herstel van de vrije olie toevoer door het Suez-kanaal. De toekomst hiervan is nog steeds niet verzekerd. Daar. bij komt thans nog de crisis in Jordanië, die zou kunnen leiden tot nieuwe onder breking van de olie-toevoer. De tegen woordige benzine-voorraden zijn voldoen de en zullen in de komende weken waar schijnlijk nog toenemen, maar de regering wil geen nieuwe risico aanvaarden. Een grote voorraad moet worden aangehouden om een nieuwe brandstofcrisis in de herfst te voorkomen. Het besluit om de benzine op de bon te houden, kwam als een schok voor de auto mobilisten, die, gezien de positieve voor spelling dat benzine vrij zou komen, royaal waren omgesprongen met hun toewijzin gen. Het prachtige weer had reeds gedu rende het afgelopen weekeind een record aantal auto's op de weg gebracht. Duizen den, die zulks in maanden niet gedaan hadden, waagden het erop met hun wagen naar hun werk in Londen te gaan, waar weder een ouderwetse verkeerschaos heerste. Op sommige plaatsen duurden de opstoppingen een half uur en er waren rijen voertuigen van twee kilometer lang. Autobezitters hadden er stellig op gere kend, met Pasen vrij over benzine te kun nen beschikken. Nu blijken veler vakantie plannen in de war te zijn gestuurd. De algemene indruk is dat zodra de toestand in het Nabije Oosten kalmeert en de tan kers weer door het Suez-kanaal zullen va ren, de benzine-rantsoenering spoedig zal worden opgeheven. De handhaving van het benzine-rantsoen is waarschijnlijk ook een middel om Egypte duidelijk te maken, dat het de Britse regering ernst is en dat zij niet voetstoots zal toegeven. De regering PARIJS (AFP/UP) De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, Hor- vath, heeft in een toespraak te Pees ge zegd, dat het betreurenswaardig is, dat er „tijdens en na de tegenrevolutie een ver andering is ingetreden in onze verhouding met Oostenrijk, dat zijn neutraliteit niet in acht heeft genomen en zijn grenzen heeft geopend voor gewapende benden en tegenrevolutionairen", zo meldt het Hon gaarse persbureau MTI. Deze beschuldi ging is ook in Russische dagbladen uitge sproken. Horvath sprak de hoop uit, dat er zowel met Oostenrijk als met Joegoslavië weer goede betrekkingen zullen worden aangeknoopt. De problemen tussen Joego slavië en Hongarije kunnen volgens Hor vath worden opgelost. Over de Hongaarse uitnodiging aan de secretaris-generaal van de UNO, Ham- marskjoeld, voor een bezoek aan Hongarije zei Horvath, dat deze uitnodiging niets an ders is dan een herhaling van de eerdere uitnodiging na toelating van Hongarije tot de UNO. „Wij hopen dat het bezoek van Hammarskjoeld de banden tussen ons land en de UNO zal versterken", aldus Hor vath. De vroegere Hongaarse minister van Onderwijs, Joszef Darvas, is, naar het Boe- dapestse dagblad Estihirlap meldt, tot di recteur van de Hongaarse staatsfilmmaat- schappij Hunnia benoemd. In de revolutie dagen werd Darvas scherp door de Hon gaarse schrijvers becritiseerd en sedertdien was hij niet meer in het openbare leven verschenen. ziet zich geplaatst tegenover president Nasser's onvoldoende geacht voorstel in zake de betaling der kanaalgelden. On danks tegenovergestelde berichten blijft het mogelijk, dat de Britse regering dit voorstel zal verwerpen. In welk geval er van normale toevoer via het Suez-kanaal voorlopig geen sprake zal zijn. (UP). De Britse minister van Buitenland se Zaken, Selwyn Lloyd, heeft in het La gerhuis desgevraagd verklaard, dat het ad vies van de regering aan de Britse rede rijen nog steeds is het Suez-kanaal niet te gebruiken. LONDEN (UP) Sir Anthony Eden heeft het aanbod voor financiële hulp voor de bestrijding van de kosten van zijn ope ratie en reis naar de Verenigde Staten af gewezen, zo heeft premier MacMillan me degedeeld in een verklaring, waarin werd gezegd, dat er maatregelen zijn getroffen, opdat de oud-premier over voldoende dol lars kan beschikken. Verscheidene Britse bladen hadden gemeld dat Eden niet ge noeg deviezen zou hebben om zijn dokto ren in Boston te betalen. Een aantal parle mentsleden had reeds informeel een voor stel ingediend tot de oprichting van een „Eden-fonds". De toestand van Eden wordt beschreven als „goed". Volgens het bulletin van het Lagey-ziekenhuis had Eden een rustige nacht. Over enkele dagen zal hij mogen proberen vast voedsel tot zich te nemen. Eden heeft bij monde van de Britse con sul-generaal in Boston verklaard zeer ge troffen te zijn door de blijken van mede leven en de acties om de betaling van zijn ziekenhuiskosten te regelen, maar hij ver langt niet dat dergelijke inzamelingen te zijnen behoeve worden gehouden. MOSKOU (AFP) De Russische par tijsecretaris, Kroesjtsjev, heeft op een re ceptie op de Syrische ambassade te Mos kou tegenover de Amerikaanse ambassa deur, Charles Bohlen, verklaard: „Wij koesteren opnieuw de hoop, dat zich een concreet feit zal voordoen, dat de gelegen heid schept de goede internationale be trekkingen te herstellen. Laten wij elkaar goed begrijpen, wij kunnen het zo doen, dat niemand er schade door ondervindt". Kroesjtsjev zei verder, dat de Sovjet-Unie zich houdt aan de verklaringen, die zij in dertijd op de conferentie te Genève heeft afgelegd. Kroesjtsjev verklaarde in aanwezigheid van premier Boelganin en de minister van Defensie, Sjoekov, dat de Sovjet-Unie ge looft in de mogelijkheid van een ontspan ning in haar betrekkingen met de weste lijke wereld. Hij prees Bohlen en zei het te betreuren, dat deze de Sovjet-Unie ver laat. (Hij is tot ambassadeur bij de Philip- pijnen benoemd). GLAVESTON (AFP, UP) Het dagelijks bestuur van de „Teamsters" de Ameri kaanse vakbond van vervoerspersoneel heeft besloten de schorsing van zijn voor zitter, David Beck, niet te erkennen. Het bestuur van het Amerikaanse vak verbond AFLCIO had bevolen Beek te schorsen, omdat h'j zich schuldig zou heb ben gemaakt aan ongeoorloofde praktijken. Het dagelijks bestuur van de „Teamsters" heeft een speciale commissie benoemd om de grieven van het verbond tegen Beek te onderzoeken. De „Teamsters" hebben het verbond verzocht eveneens een commis sie in te stellen, opdat beide commissies gezamenlijk de beschuldigingen die een commissie van onderzoek van de Senaat tegen Beek heeft uitgebracht kunnen on derzoeken. Beck is een van de 26 vice- voorzitters van de AFL-CIO en bestuurs lid. De voorzitter van de AFL-CIO George Meany heeft gelast dat het onderzoek naar de beschuldigingen van corruptie te gen de bond en Beek wordt voortgezet. Hij zeide dat functionarissen van de bond had den getracht de zaak te rekken en het on derzoek te doen vastlopen, in het bijzonder gedurende de verhoren. (Van een onzer redacteuren) Ook na het succes van de massavacci naties wordt het vorsingswerk naar de geheimen van het kinder verlammings virus overal ter wereld voortgezet. In dit Amerikaanse laboratorium zoekt men naar chemische middelen die een snelle diagnose van de ziekte mogelijk kunnen maken. Dezer dagen is de eerste betrekkelijk omvangrijke partij vaccin tegen de kinderverlamming in ons land aange komen en ter beschikking van de dok toren gesteldDeze partijafkomstig uit Belgische produktiestaat in geen ver houding tot de hoeveelheid die nodig zou zijn om tot een massale inenting te komendoch deze massale inenting zal toch niet meer kunnen worden georga niseerd vóór het zomerseizoenook al omdat nog niet definitief tot een mas sale inenting besloten is. In verband echter met zeer vergevorderde plannen in deze richting die wellicht in de komende herfst tot uitvoering zullen komen geven wij hierbij een uit voerige beschouwing aan de hand van gegevens, die ons door bevoegde in stanties op geneeskundig en departe mentaal niveau zijn verstrekt. Tijdens de eerste massa-injecties met het Salk-vaccin in 1954 werden hon derdduizenden Amerikaanse kinderen in schoollokalen gevaccineerd. ADVERTENTIE m de kleur bll|ft tot U haar zelf verwildert houdt direct, zonder „afhappen" droogt zelfs de gevoeligste lippen niet uit In moderne luxe huls - met automatische vulling hi'fii het hedendaagse begrip voor volmaaktheid - nu ook toegepast in lipstick, waarbij een weergaloze serie van betoverende, natuurzuivere tinten is ontstaan. HIGH FIDELITY lli-fi lipstick houdt uw lippen zacht en soepel geeft dat prettige gevoel van frisse natuurlijkheid; hi-fi lipstick is niet vettig, wél verrukkelijk zacht bij het opbrengen - de diep-glanzende kleuren vervlakken niet, vervagen niet; HOLLYWOOD Imp. Marfac N.V.Huddestraat 3-5Amsterdam In moderne luxe huls Automatische vullingen (Van onze correspondent in Londen)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13