charme VAN NIEL Tweede Mayflowerop weg Suezgeschil voorlopig niet voor de Veiligheidsraad „Als wij H-bomproef uitstellen komt er nooit meer iets van" Washington, dat er geen heil in ziet, roept Cabot Lodge terug uit Europa MacMillan in Lagerhuis: Nieuw defensiebeleid kreeg meerderheid 19. Per Jacobsson waarschuwt tegen het inflatiegevaar Zestig dagen arrest voor generaal Bollardière Premiers van Gemenebest in juni weer te Londen Sudirmans troepen in de strijd tegen Darul Islam Interparlementaire Unie vergadert heden in Nice Saragat-socialisten kozen een nieuw partijbestuur Matteotti afgetreden en vervangen door Tanassi Overval op emigranten in Perzische Golf: 84 doden Makarios belooft de strijd te zullen voortzetten z»b Westelijke protesten tegen Oostberlijns spiegelgevecht Gevaarlijkprovocatief en ongeoorloofd Jongen stal beeldjes uit Leids museum en Akkoord over legering van Sovjettroepen in Roemenië Kroesjtsjev in debat met Tito's ambassadeur Felste satelliet moet betrekkingen verbeteren Russisch-Albanees akkoord Joegoslavië eist opnieuw uitlevering van Pavelitsj DONDERDAG 18 APRIL 1957 In een voor de economische en sociale raad van de Verenigde Naties gehouden toespraak heeft de directeur van het In ternationale Monetaire Fonds, Per Jacobs son, aangedrongen op voortzetting van de dikwijls niet populaire anti-inflatiemaat regelen en heeft hij de exportlanden er voor gewaarschuwd, dat zij zich niet door de hoge prijzen buiten de wereldmarkt plaatsen. Hij gaf deze landen de raad er aan te denken, dat indien zij voortgaan met het toelaten van verdere stijgingen van kosten en prijzen zij mogelijk in de toekomst niet zouden kunnen rekenen op een stijging in het algemene niveau der wereldmarktprijzen en hierdoor het ge vaar zouden lopen, dat zij zowel intern als extern in een onevenwichtige positie zullen komen. Doeltreffende monetaire stabilisatiepro gramma's betekenen aanzienlijke onmid dellijke moeilijkheden voor de betreffende landen, maar volgens Jacobsson is thans een stadium bereikt, waarin de bevol kingen met toenemende aandrang de te rugkeer eisen naar een monetaire stabili teit. Zonder een stabiele valuta kunnen noch rechtvaardigheid noch vooruitgang worden verzekerd. Hij achtte het van zeer groot belang, dat de spanningen, welke voornamelijk waren veroorzaakt door de politieke gebeurte nissen, niet hadden geleid tot ernstige monetaire verstoringen of tot een ernstige achteruitgang in de liberalisatie van het handels- en betalingsverkeer. Landen als België, Italië, Nederland en Zweden had den het gebied waarin hun valuta transfe reerbaar is uitgebreid, waaruit volgens Jacobsson de innerlijke kracht van hun valuta's blijkt. PARIJS, ALGIERS (Reuter/AFP) Generaal Bollardière die kortgeleden zijn bevelhebbersfunctie in Algerije neerlegde, heeft zestig dagen arrest gekregen, aldus meldt de Londense „Times", omdat hij als dienstdoend officier openlijk blijk heeft gegeven van instemming met de artikelen van Servan-Schreiber in .,1'Express", waar in het Franse leger wegens zijn optreden in Algerije gehekeld werd. Men verwacht dat Bollardière een nieuwe post overzee zal krijgen, maar niet in Noord-Afrika. Een eenheid van het Franse vreemde lingenlegioen heeft bij felle gevechten in het gebied van Constantine elf man ver loren. De bevelhebber van een regiment van het vreemdelingenlegioen is tijdens een vlucht met een hefschroefvliegtuig boven een gevechtsterrein verongelukt. In het gebied van Algiers zijn twee legi onairs gesneuveld en een gewond. Bij aan slagen in dit gebied zijn twaalf mensen om het leven gekomen. Volgens berichten, die woensdag in Al giers zijn ontvangen, zijn er in de afgelopen 24 ur in Algerije meer dan 120 rebellen om het leven gekomen. ADVERTENTIE LONDEN (Reuter) Premier MacMillan van Groot-Brittannië heeft in het Lager- vuis bekend gemaakt dat de premiers van vet Gemenebest op 26 juni te Londen in 'onferentie bijeen zullen komen. De La- 'our-oppositieleider Gaitskell stelde voor dat de vrijhandelszone in Europa zal wor- icn besproken, maar MacMillan weiger de bijzonderheden te geven over de agen da, zeggende dat alle premiers elke ge wenste kwestie naar voren konden brengen. Le vorige conferentie van premiers van het Gemenebest is in juni van het vorige jaar te Londen gehouden. De Mayflower II, de getrouwe copie van het zeilschip, waarmee de Pilgrim Fathers destijds hun tocht naar Ame rika maakten, die door het Engelse volk aan het Amerikaanse volk is ge schonken, ploegt thans door de golven van de Atlantische Oceaan. De reis naar Amerika is begonnen, precies vol gens dezelfde koers als die, welke de Pilgrim Fathers drie eeuwen geleden volgden. Een sleepboot had het scheepje buitengaats gesleept. DJAKARTA (Reuter) Volgens leger- autoriteiten in Djakarta heeft de gewapen de botsing tussen de benden van de Darul Islam en de Indonesische strijdkrachten plaatsgehad in de buurt van Maros, op on geveer 30 kilometer afstand van Makas sar. De woordvoerder van de landmacht in Djakarta zeide, dat het hoofdkwartier een verslag van het verloop van de ge vechten heeft ontvangen van kolonel Su- dirman, die speciaal is belast met de pa cificatie van Celebes en daartoe destijds de beschikking kreeg over negen van Java afkomstige bataljons. Het aantal doden en gewonden is nog niet bekend. Kolonel Sudirman rapporteerde, dat de gevechten verscheidene uren hebben ge duurd. Het leger is nog steeds op zijn hoe de en er zijn bijzondere maatregelen geno men tot bescherming van het vliegveld van Makassar. NICE (UP) De commissies van de 37 landen, aangesloten bij de Inter-Parlemen- taire Unie, komen vandaag in Nice bijeen voor de jaarlijkse conferentie. Meer dan twee honderd afgevaardigden uit de vol gende landen zullen aanwezig zijn: Alba nië, Duitsland, Oostenrijk, België, Brazilië, Bulgarije, Ceylon, Denemarken, Spanje, Finland, Groot-Brittannië, Griekenland, Hongarije, India, Irak, Ierland, Italië, Is rael, Laos, Liberië, Luxemburg, Monaco, Nederland, Noorwegen, de Philippijnen, Polen, Roemenië, de Soedan, Zweden, Zwitserland, Thailand, Tsjechoslowakije, Turkije, de Sovjet-Unie, de Verenigde Sta ten, Joegoslavië en Frankrijk. WASHINGTON, NEW YORK, LONDEN (Reuter/AFP) De Verenigde Staten heb ben besloten, in dit stadium de Veilig heidsraad niet te verzoeken de kwestie van het Suezkanaal te behandelen, aldus heb ben Amerikaanse functionarissen te Wash ington meegedeeld. Dit betekent echter niet, dat het denkbeeld geheel van de baan is. Of alsnog een verzoek aan de Veilig heidsraad zal worden gericht hangt af van de loop van de huidige Amerikaans-Egyp tische besprekingen te Cairo. Naar verluidt is het „State Department" tot de slotsom gekomen, dat er op het ogenblik geen gunstig resultaat kan wor den verwacht van een beroep op de Veilig heidsraad. Het Amerikaanse besluit wekt by sommigen het vermoeden, dat er wel licht goede ontwikkelingen in het overleg te Cairo zyn te verwachten, functionaris sen verklaarden echter, dat er voor zulk een vermoeden geen grond aanwezig is. In UNO-kringen te New York is mee gedeeld, dat de Amerikaanse afgevaardig de, Henry Cabot Lodge, een reis naar Europa bekort om vrijdag in New York terug te zijn voor het geval de ontwikke lingen in de kwestie-Suez zijn aanwezig heid bij de UNO wenselijk zouden maken. Lodge was bijna drie weken in Europa, waar hij onder meer UNO-bureaus inspec teerde. Volgens kringen, die in contact staan met de Amerikaanse delegatie, wil de terugkeer van Lodge niet zeggen, dat er een bijeenkomst van de Veligheidsraad op handen is. Er wordt zelfs gezegd, dat het plan voor een dergelijke bijeenkomst geheel van de baan is. De Britse regering zou de Verenigde Staten hebben verzocht, een einde te ma ken aan de stagnatie in de besprekingen met Nasser zo verneemt AFP in Londen. Uit Cairo komen evenwel optimistische ge luiden. Het Egyptische persbureau voor het Nabije Oosten meldt van „gezaghebbende diplomatieke zijde" te hebben vernomen, dat er de komende dagen „goed, gerust stellend nieuws" over de kwestie is te ver wachten. Eisenhower vang Op zijn wekelijkse persconferentie te Washington heeft president Eisenhower ge zegd van mening te zijn dat er in de Ameri kaans-Egyptische onderhandelingen voor uitgang is geboekt. Maar, zo voegde hij er aan toe, van de besprekingen kan stellig nog niet worden gezegd dat men het er over eens is dat de te ontwerpen plannen binnen de bepalingen en beperkingen van de zes beginselen van de Veiligheidsraad zullen vallen. Eisenhower ontkende dat de Verenigde Staten op het punt zouden staan de Suezkwestie aan de Veiligheids raad voor te leggen. In antwoord op de vraag hoe lang Amerikaanse schepen het kanaal nog zullen mijden, antwoordde de ROME, (Reuter/UP) Matteo Matteotti, de secretaris van de Italiaanse sociaal-de- mocratische partij." is na een heftige dis cussie over de fusie tussen de sociaal-demo cratische partij en de socialisten van Pietro Nenni afgetreden. Met hem trad het dage lijks bestuur der partij eveneens af. Mat teotti nam ontslag, omdat hij er niet in ge slaagd is de sociaal-democratiche partij te laten afzien van verdere deelneming aan de coalitieregering-Sagni teneinde de fusie te verhaasten. Het betuur van de part ij aanvaardde de ontslagen en benoemde met twaalf tegen negen stemmen de voormalige plaatsver vangende secretaris Mario Tanassi, tot op volger van Matteotti. Het bestuur koos een nieuw dagelijks bestur, dat de meerderheid in de partij, die het eens is met haar voor- zftter vice-premier Saragat. vertegenwoor digt. In juni houden de sociaal-democraten hun partijcongres. Daar zal Saragat waar schijnlijk zijn nieuwe politiek willen laten bekrachtigen. In februari koos het congres van de partij van Nenni een centraal comité dat vijandig stond tegenover een fusie. Het sprak zich wel voor een samengaan van beide par tijen uit. president dat de regering daarover geen overleg heeft gepleegd met de Amerikaan se reders, maar slechts gewaarschuwd heeft voorzichtig te zijn. Hij verklaarde dat de Verenigde Staten hun mening ten aanzien van Suez of Aka- ba niet hebben gewijzigd. Aangaande de Golf van Akaba herhaalde de president dat de Verenigde Staten al eerder van hun be reidheid hebben doen blijken samen met andere zeevarende landen te verklaren dat zij de Golf als een internationale water weg beschouwen. Nasser duidelijk Geen enkel land zal voortaan de door- vaartrechten voor het Suezkanaal via een clearingrekening kunnen betalen, zo heeft de directie van de Egyptische kanaalmaat schappij bekend gemaakt. Alle doorvaart- rechten, zonder een enkele uitzondering, moeten in vrij inwisselbare valuta voldaan worden. De correspondent van Belga wijst er op, dat deze maatregel in het bijzonder schepen van de Scandinavische landen en van West-Duitsland zal treffen. Italië heeft juist deze week de toezegging gekregen dat het clearingsysteem gehandhaafd zou blij ven. TEHERAN (AFP) Een aantal Perzen die clandestien naar Koeweit emigreerden, aan de overkant van de Perzische Golf, is het slachtoffer geworden van een gevecht tussen smokkelaars in de Perzische Golf zo meldt de correspondent te Abadan van het Perzische blad „Kleihan". Honderd vier en twintig emigranten hadden zich met motorboten van smokkelaars op weg be geven naar Koeweit; onderweg werd het konvooi door leden van een andere bende smokkelaars aangevallen. Vrijwel alle scheepjes werden tot zinken gebracht. Vier en tachtig emigranten zijn verdronken. ATHENE (Reuter) Aartsbisschop Ma karios van Cyprus, die gisteren uit Nairobi in Athene is aangekomen, heeft in een toe spraak van het balkon van zijn hotelsuite af verklaard, dat de strijd voortgezet zal worden tot zelfbeschikkingsrecht voor de Cyprioten bereikt is. „Wij hopen dat de Britse regering begrip zal tonen om een oplossing in overeenstemming met het UNO-handvest en de gerechtvaardigde aanspraken van de Cyprioten mogelijk te maken". „Het gebeente der Cyprioten, die op Cyprus terechtgesteld zijn als „extre misten", zo zei Makarios, „zal de bouw stof zijn voor het gebouw der vrijheid". Makarios groette hen, die nog op Cyprus strijden ..aan het front en daarachter, in de gevangenissen en concentratiekampen". Makarios die met een vliegtuig van de „Air France" aankwam, was vergezeld van drie geestelijken, die vorig jaar met hem van Cyprus naar de Seychellen waren ver bannen, en een grote groep journalisten, die hem tot Nairobi tegemoet waren ge reisd. Athene bereidde de aartsbisschop, die niet naar Cyprus mag terugkeren, een groots welkom. Het verkeer boven het vliegveld was in afwachting van zijn van zijn vliegtuig stopgezet. Er waren mi nisters op het vliegveld aanwezig om hem namens de regering te begroeten. Aans weerszijden van de route van het vlieg veld naar Athene juichten, ondanks het re genachtige weer, duizenden mensen hem toe. In de stad bewaakten pantserwagens en politiemannen de Britse, Turkse en Amerikaanse ambassades. Alle winkels in de stad waren gesloten. Het gezelschap reed met een escorte van motorpolitie naar de stad onder het geroep: „Enosis" (aan sluiting van Cyprus bij Griekenland) en „EOKA" (de naam van de Grieks-Cypri sche verzetsbeweging). Gouden staf Na zijn aankomst in de stad begaf Maka rios zich naar 'het graf van de onbekende soldaat. Vandaar wandelde hij door een dichte menigte naar zijn hotel. Hij kreeg bij aankomst als geschenk van het Griek se volk een gouden bisschopsstaf. Maka rios omhelsde met tranen in de ogen de primaat van Griekenland, aartsbisschop Dorotheos, en andere vertegenwoordigers van de Griekse geestelijkheid. Zijn dokter vroeg de autoriteiten de ontvangstplech tigheid kort te houden, opdat de aartsbis schop, die zich niet goed voelde, zo gauw mogelijk zijn hotel zou kunnen bereiken om uit te rusten. In Istanboel zijn, met het oog op even tuele incidenten, alle verloven van de vei ligheidspolitie ingetrokken. De politie be waakt het Griekse consulaat en het pa triarchaat van de Grieks-orthodoxe kerk in de stad. ADVERTENTIE (ri&e (rm ie lijtzei! (Van onze correspondent in Londen) De dienstplicht in Engeland zal langzaam uitsterven en na 1962 volledig verdwenen zijn. Jonge mannen, die thans 17 jaar zijn of jonger geboren dus in 1940 of later zullen niet meer worden opgeroepen voor de militaire dienst, hoewel zij wettelijk dienstplichtig blijven. In 1960 zullen de laatste dienstplichtigen zich dienen aan te melden voor de tot dat tijdstip te hand haven twee-jarige dienstplicht. In de eerstvolgende drie jaar is de Britse re gering gerechtigd om 570.000 jonge man nen op te roepen, maar zo deelde de minister van Arbeid en Nationale Dienst plicht, MacLeod, gisteravond in het Lager huis mede het is onwaarschijnlijk dat meer dan ongeveer de helft van dit aantal nodig zal zijn. Het Lagerhuis keurde de defensiepolitiek met 308 tegen 250 stemmen goed, een regeringsmeerderheid opleverende 58 stem men. Het Labour-amendement, dat onder meer uitstel van de proefexplosies van de H-bom verlangde, werd met 309 tegen 258 stemmen verworpen. Minister-president MacMillan ver klaarde in een felle slot-rede, dat de dienstplicht niet kan worden afgeschaft, wanneer de H-bom niet de basis zou vor men van de Britse defensie. Hij viel de aarzelende oppositie scherp aan en sloeg daarbij met de vuist op tafel, een woedende reactie op de Labourbanken veroorzakend. MacMillan zeide, dat het onmogelijk was om de H-bomproeven uit te stellen. Iedereen weet, dat indien deze proeven worden uitgesteld, ze nooit meer zullen worden gehouden. Ik ben niet bereid daarvoor de verantwoordelijkheid op mij te nemen. MacMillan's verklaring werd door zijn eigen partij met gejuich ontvangen. Tot er volledige ontwapening zal zijn, is er, zeide MacMillan, geen andere keus. MacMillan liet zich nogal optimistisch Aartsbisschop Makarios bij zijn aan komst op het vliegveld van Athene, omgeven door Griekse hoogwaardig heidsbekleders. g •rifi «AMNit - giTOlii'w&toh&syM BERLIJN (AFP, UP) - De ambassadeurs van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten in Duitsland hebben bij de Russische ambassadeur in Oost-Duits- land, Poesjkin, geprotesteerd tegen de oefeningen die gevechtsgroepen van Oost- duitse arbeiders zaterdag in Oost-Berlijn gehouden hebben. Bij de oefening sloegen de fabriekswachters. met geweren, machi negeweren en pantserwagens uitgerust, een „aanval" van „contra-revolutionairen" af. In de drie eensluidende pi-otestbrieven wordt bestreden, dat dergelijke oefeningen nodig zijn voor de handhaving van de openbare orde. Zij zijn volgens de brieven in strijd met de viei-ledige status van Ber lijn. De uitgebreide gevechtsoefeningen van de militia worden „gevaarlijk en provoca tief" genoemd. In de nota's wordt herin nerd aan vroeger? protesten tegen „mi litaire en para-militaire activiteiten" in Oost-Berlijn, die beschreven wei-den als gevaarlijke oefeningen. De Oostduitsers hebben talloze malen militaire parades in de Sovjet-sector van Berlijn gehouden, waartegen herhaaldelijk is geprotesteerd. De Russen plachten de protesten te beantwoorden met het betoog dat Oost-Berlijn de hoofdstad van de Oost- duitse republiek is en dat zij niets met deze kwestie te maken hadden. Maandagmiddag bleken twee Boeddha beeldjes uit het rijksmuseum voor volken kunde te Leiden verdwenen te zijn. Thans is gebleken, dat de beeldjes zijn wegge nomen door een 13-jarige jongen, die veel belangstelling voor oudheidkunde heeft en reeds een verzameling had aangelegd. Hij had reeds eerder voorwerpen uit musea weggenomen. Hij had de Boeddhabeeldjes reeds vol trots aan zijn vriendjes laten zien. ADVERTENTIE Bij uw nieuwe japon of deux-pièces een goede make-up, een apart bijou uit WENEN, een handtas in moderne kleur, een vleugje parfum uit PARIJS en u gaat geheel verjongd de zomer tegemoet. PARFUMS - BIJOUX Grote Houtstraat 92 - Telefoon 12160 HAARLEM MOSKOU (AFP). - Het officiële Sovjet persbureau „Tass" heeft de tekst gepubli ceerd van de Russisch-Roemeense over eenkomst inzake de legering van Russische troepen in Roemenië, die maandag in Boe karest ondertekend is. De „tijdelijke lege ring van de Sovjettroepen in Roemenië is nodig ter verzekering van de gemeen schappelijke verdediging in geval van agressie en zij is in overeenstemming met de internationale akkoorden", aldus de overeenkomst, die voorts bepaald: De legering der Sovjettroepen maakt geen inbreuk op de Roemeense soevereini teit. De Russen zullen zich niet in de bin nenlandse aangelegenheden van Roemenië mengen. De sterkte der Sovjettroepen en hun legerplaatsen zullen in speciale over eenkomsten vastgesteld worden. Voor ver plaatsen van Russische troepen buiten de toegewezen garnizoensplaatsen en voor Russische manoeuvres op Roemeens ge bied is toestemming van de Roemeense autoriteiten nodig. De Russische militairen en hun familieleden in Roemenië moeten de Roemeense wetten eerbiedigen. Er zul len speciale regelingen getroffen worden voor het gebruik van Roemeense installa ties (zoals kazernes, opslagplaatsen, ver voersmiddelen en vliegvelden) door Rus sische troepen. Voor het uitvoeren van werken ten behoeve van de Russische troepen is toestemming van de Roemeense autoriteiten nodig. De Roemeense rechtbanken zijn in het algemeen bevoegd om overtredingen van de Roemeense wet door Russische militai ren te bestraffen. De overeenkomst moet nog geratificeerd uit over het voorstel van Harold Stassen, de Amerikaanse gedelegeerde in de sub commissie voor ontwapening der UNO, welke op het ogenblik in Londen bijeen is, om de produktie van nucleaire wapens stop te zetten, maar Engeland, Amerika en de Sovjet-Unie in het bezit te laten van bestaande voorraden. Hij onthulde, dat dit voorstel in overleg met de Britse regering was uitgewerkt. MacMillan verklaarde verder dat Engeland op het daartoe ge schikte tijdstip voorstellen zal doen over de proefexplosies. Intussen heeft de regering de Russen om opheldering verzocht over bepaalde as pecten van het vraagstuk. MacMillan zeide, dat de sfeer in de ontwapenings sub-com missie verbeterd was en dat de hoop be stond dat het gebied, waarop overeenstem ming was bereikt, langzamerhand zou kunnen worden uitgebreid. Einde van beperkte conflicten? Het debat toonde aan, dat er vooral ern stige ongerustheid bestaat over de opvat ting van de Engelse regering dat een be perkt conflict met tactische nucleaire wa pens op het slagveld zou kunnen worden uitgevochten, zonder dat men zijn toe vlucht zou nemen tot de H-bom. De oppositie, hoewel halfslachtig in haar verzet en daardoor politiek zwak staande, bracht vooral de algemene bezorgdheid tot uitdrukking, dat elk gewapend conflict voortaan zou uitlopen op een wereld catastrofe. Het snel ontworpen defensie plan bezit nog andere tegenstrijdigheden en tekortkomingen, vooral op het gebied van coördinatie met de bondgenoten, van wie men meer dan ooit afhankelijk is. In de komende 12 maanden zullen 30.000 arbei ders, die op het ogenblik voor de defensie werken, vrij komen voor andere arbeid. De regering zal alles doen om te bevor deren, dat zij zo snel mogelijk elders in het arbeidsproces zullen worden opgenomen en hij vertrouwde dat de exportbedrijven er bij zullen winnen. PARIJS (AFP). In een woensdag door de Russische en de Albanese premier, Boelganin en Shehu, te Moskou getekende verklaring, verklaart de Albanese rege ring zich bereid normale diplomatieke be trekkingen met Griekenland aan te kno pen en de betrekkingen met Italië te ver beteren, aldus heeft het persbureau Tass gemeld. Verder verklaren beide regeringen zich bereid de betrekkingen met Joegoslavië te verbeteren. Op economisch terrein heeft de Sovjet- Unie Albanië als teken van „broederlijke vriendschap" een schuld van 422.000.000 roebels vrij gescholden. Voorts zal de Sovjet-Unie voedselvoor raden ter waarde van 31 miljoen roebel zenden op grond van een lening, welke op gemakkelijke voorwaarden zal kunnen worden terugbetaald. Ook de leiders van de twee communisti sche partijen, Kroesjtsjev en Enver Hodja, ondertekenden een verklaring. Hierin zeg gen zij, dat alle verklaringen, dat een land het socialisme kan opbouwen zonder medewerking van de andere landen in het communistische kamp „objectief gezien nadelig zijn voor het socialisme en de vrede". De leiders uiten de wens, dat de samen werking met de Joegoslavische communis tische partij wordt verbeterd „op basis van het Marxisme-Leninisme en de begin selen van het proletarische internationa lisme". Tijdens de receptie, welke de sovjet-re gering woensdagavond in het Kremlin gaf ter ere van de Albanese gasten, ontstond er een zo geanimeerd debat tussen Kroesjtsjev en de Joegoslavische ambassa deur Velko Mitsjoenowitjs, dat de onderte kening van de twee verklaringen een half uur werd vertraagd. Het gesprek werd met belangstelling gevolgd door premier Boel ganin, Molotov, Mikojan en Malenkov, als mede door de leden van de Albanese dele gatie. Een uur na de ondertekening van de ge meenschappelijke verklaringen, verlieten de Albanezen Moskou om via Kiev en Odessa naar Tirana terug te keren. BUENOS AIRES (AFP/UP) Joego slavië heeft in een nota aan Argentinië opnieuw uitlevering geëist van het voor malige staatshoofd van de met Duitse hulp gevormde staat Kroatië, Ante Pavelitsj. Pavelitsj, die in Joegoslavië, bij verstek, wegens oorlogsmisdaden is veroordeeld, werd op 10 april licht gewond bij een aan slag. De volgende dag deelde een woord voerder van het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken mee, dat Joegoslavië enige jaren geleden om uitlevering van Pavelitsj had gevraagd, maar dat dit ver zoek niet in overweging was genomen, om dat er tussen Joegoslavië en Argentinië geen uitleveringsverdrag bestaat. Pavelitsj wordt er van beschuldigd de terroristische organisatite der Oestasji te heben geleid, opdracht te hebben gegeven voor massamoorden en misdaden tegen de opbare veiligheid te hebben begaan.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 21