Negerkerken in Amerika leiden het verzet tegen rassenscheiding TOKI-HORVATH Haarlems Dagblad Haarlems Dagblad SCHABORA Blanken nemen alle middelen te baat om de oude praktijken te handhaven CZINKA PANNA Kort en bondig ZATERDAG 20 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 SLAAT IEMAND U OP UW WANG T he or ie Praktijk In Harderwijk wordt aan de soldaten geleerd niet bang te zijn voor tanks Hongaarse praktijk wordt in de lessen gebracht Examens Lijdelijk verzet Vreedzaam verloop Rotterdamse subsidie voor Holland Festival Schilder A. C. Hulshof Pol overleden Nederlandse taal wint veld in het Belgische leger Meerderheid der cadetten en rekruten is Vlaams KORTING VAN ƒ1.— Geheugen verloren? Weggelopen Amerikaanse soldaat voor krijgsraad Henriëtte Roosenburg naar ons land Geen Statenontbinding in Suriname Cijfers over middenstand geven geen juist beeld Onderzoekingen van het E.I.M. zijn te beperkt Geen strafvervolging van tramwegmaatschappij Bouwcontract voor zestien mijnenvegers getekend Rondleidingen in de Oude kerk van Amsterdam Voetgangersbond: 1 mei te vroeg voor nieuwe oversteekregeling ATLANTA (UP) Het blanke zuiden der Verenigde Staten lijkt vastbesloten nog tal van jaren de segregatie tussen negers en blanken te handhaven. Als het daaraan niet kan ontkomen, zal het op ondergeschik te punten toegeven, doch het zal iedere tac tiek toepassen om menging der rassen te verhinderen op de scholen, in de kerken en op andere gebieden van nauw contact. Op 17 mei is het drie jaar geleden dat het hooggerechtshof zijn historische uitspraak deed over de segregatie op de scholen. Toch heeft slechts twintig percent van de open bare scholen in zeventien staten die toen segregatie toepasten, de rassenscheiding se dertdien losgelaten. En in acht staten „diep in het zuiden" is het percentage nul. Het zuiden bevindt zich in een staat van beleg tegen uitvoering van uitspraken door recht banken op het gebied der burgerrechten. In particuliere gesprekken met de leiders van het zuiden krijgt men de indruk dat integratie op komst is maar niet komt zolang zij leven. Zij proberen de rechtban- banken te slim af te zijn en tot dusver heb ben zij daar veel succes mee. Wie zou me nen dat als het in Georgia op „kiezen of delen" zou aankomen, men integratie zou verkiezen boven sluiting van de scholen, heeft geen besef van de gevoelens die in Georgia heersen. De negers ondervinden daar dat er een groot verschil is tussen een overwinning in de rechtzaal en de feitelijke verdwijning van de „kleurlijn". Na een bussenboycot van een jaar in Montgomery in Alabama en een zelfde boycot van acht maanden te Tallahassee in Florida, boekten de negers een volledige juridische overwinning met het recht op gelijke plaatsen in de bus. Maar in de prak tijk zijn de zitplaatsen in de bussen in beide steden nog even gesegregeerd als vroeger. Er is haast geen rechtzaak over de burger rechten geweest die de negers niet gewon nen hebben, maar de feitelijke integratie is spaarzaam te vinden. Ze is in hoofdzaak beperkt tot de integratie van 700 school districten in de randstaten. In meest zui delijke richting tot Clinton in Tennessee. Negers spelen golf op de gemeentelijke banen in Atlanta. Dat is hun grootste suc ces in Georgia na jaren van strijd. Toen zij probeerden de bussen te integreren, dreigde de staat dit te verhinderen krachtens een wet, die de gouverneur noodvolmachten geeft om wanordelijkheden te onderdruk ken. Er zijn enkele negers in openbare func ties van minder belang in het zuiden. Som migen dienen als politieman en de staats universiteiten in verscheidene staten zijn open voor negers die kunnen voldoen aan scherpe toelatingseisen. Ten einde het getij der integratie te keren, hebben parlementen in het zuiden Kennis van de gevechten die de Hon garen geleverd hebben tegen de Russische tanks en de jarenlange ervaring die Ne derlandse infanteristen met tanks hebben, zijn de grondslag van een tankbestrijdings- cursus voor vierde divisie. Deze cursus, die sedert verleden maand wordt gehou den, begint met een uiteenzetting over de wijze waarop de tankvrees die zeer begrijpelijk is, gezien de vuurkracht, de grootte en het lawaai van de moderne tanks overwonnen kan worden en wordt vervolgd met een Amerikaans filmpje waarin de bestrijding van de tank met de organieke en geïmproviseerde wapens wordt gedemonstreerd. Op het kazerne terrein van de staf van de vierde divisie in Harderwijk, waar deze cursus elke dag aan 120 soldater wordt gegeven, zijn ook een aantal tenten opgesteld waarin de ver schillende ondèrdelen van de tankbestrij- ding wordt behandeld zoals de herkenning van tanks, het onschadelijk maken van tanks door schotelmijnen, het tot stil stand brengen van tanks door allerlei val strikken en de bereiding van de be ruchte Molotov-cocktails. In de middag uren wordt een demonstratie gegeven met de verschillende bestrijdingsmiddelen. Een Centurion tank wordt bijvoorbeeld door een enkele infanterist, die in zijn putje verscholen zit, met één anti-tankmijn „onschadelijk" gemaakt. De lading die onder het voertuig tot ontploffing wordt gebracht en de rookontwikkeling die met de knal gepaard gaat, geven een zeer rea listische nabootsing van de werkelijkheid. Een oude tank, die iets verder opgesteld staat, wordt aangevallen met Molotov cocktails, die iedere infanterist op een voudige wijze zelf kan vervaardigen. Bij de demonstratie'komt duidelijk tot uiting welke een geducht wapen een eenvoudig met benzine gevulde fles kan betekenen in de strijd tegen zeer zware tanks. Eén Motovov-cocktail is meestal reeds voldoende om de motor van de tank in brand te zetten en de munitievoorraad te doen exploderen. Ook fosforgranaten .en trotylladingen, die op de meest kwetsbare plekken van de tank worden geplaatst, worden gedemonstreerd. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): levorderd tot doctor in de economische we gschappen op pi'oefschrift getiteld: „Some 'conomic problems of public enterprises in India" de heer Parmanand Prasad, geboren te Sanhouli en op proefschrift getiteld „Be drijfseconomische beschouwingen over het industriële vestigingsplaatsvraagstuk de heer G. R. Krüsel, geboren te Amsterdam. de wetboeken sedert 1954 geschraagd met 120 nieuwe statuten. Scholen in negen sta ten hebben machtiging leerlingen naar een bepaalde school te verwijzen, gelden der gemeenschap te onthouden aan openbare scholen met integratie, of particuliere scholen op te richten met geld van de staat. De toestand is zo ingewikkeld dat de gouverneur van Florida zijn parlement heeft aangeraden dit jaar geen nieuwe be palingen op te stellen, om niet het risico te lopen dat sommige, bestaande, maatregelen doorkruist zouden worden. De houding van de blanke leiding is aanzienlijk veranderd het laatste jaar. Na dat men zich hersteld had van de eerste schok van de uitspraak van het hoogge rechtshof, is men begonnen een juridisch net te weven om het merendeel van de oude gebruiken te kunnen handhaven. De negers in het zuiden der Verenigde Staten hebben een politiek van lijdelijk verzet naar het voorbeeld Gandhi ge adopteerd als een van de doeltreffendste wapens in hun strijd om een eind te maken aan de rassenegregatie in „Dixieland". De meeste georganiseerde negergroepen in het zuiden zijn verenigd om geestelijkheid en de kerken. Spoedig na de uitspraak van het Hooggerechtshof begonnen predikanten hun neger-gemeenten aanwijzingen te ge ven, die het beleid voor de strijd tegen de blanken zou worden. „Bidt om leiding en doe volstrekt afstand van geweld in woord en daad", zo houdt de door de neger-gees telijkheid geleide „beweging van liefde, wet en bevrijding" haar leden voor. De eerste plaats waar het passieve ver zet aan een krachtproef werd onderworpen, was Montgomery, waar de stadsbussen wer den geboycot. Hoewel de rassenbetrekkin- gen in de hoofdstad van Alabama daardoor onder ongekend grote spanning kwamen, hadden er vrijwel geen botsingen tussen negers en blanken plaats. Grotendeels verantwoordelijk voor de vreedzame rebellie was een groep neger predikanten uit Montgomery, onder leiding van dominee Martin Luther King, die zijn gemeenteleden bezwoer geweld te vermij den. Zo ging het ook in Tallahassee. Bijna elke integratie-actie heeft een vreedzaam verloop en vaak begint een nieuwe campagne met gebed ..Slaat iemand u op uw wang, keer hem ook de andere toe", zo wordt de negers aangeraden met Jezus' woorden uit Lucas (6 29 Neger-geestelijken als dominee King uit Montgomery, dominee Shuttlesworth uit Birmingham in Alabama, dr. Borders in Atlanta en dominee Steel in Tallahassee kent iedere neger in het zuiden. Men heeft zich tot de kerken gewend om leiding en bekendmakingen over ontwikkelingen in de situatie der burgerrechten worden vaak van de kansel af gedaan. B. en W. van Rotterdam hebben de ge meenteraad een voorstel gedaan om dit jaar opnieuw vijfenzestigduizend gulden aan bijdragen en garanties voor het Hol land Festival te geven. Een verzoek van het bestuur van het Holland Festival vijf tienduizend gulden meer dan vorig jaar bij te dragen, zal door de gemeente pas in 1958 in overweging worden genomen. De commissie van financiën, zo zeggen B. en W., heeft echter opgemerkt, dat zij met het verstrekken van het geld akkoord gaat, ondanks het feit, dat Rotterdam, naar haar idee, geen evenredig aandeel in het beleid en de voorbereiding van het Holland Festi. val heeft. Donderdag is in alle stilte het stoffelijk overschot gecremeerd van de Gooise kunst schilder A. G. Hulshoff Pol, die dezer da gen in zijn woning aan de Gnoelaan in Hilversum op 74-jarige leeftijd is over leden. De heer Hulshoff Pol trok er in zijn jonge jaren, na gestudeerd te hebben in Amsterdam, veel met zijn vriend Piet Mondriaan op uit om landschappen te schilderen. Zijn werk werd spoedig bekend en vele jaren heeft deze kunstschilder een vooraanstaande plaats ingenomen in schil derskringen. Hij verwierf met zijn werk voornamelijk landschappen en portretten een aantal onderscheidingen, onder an dere de Gouden Medaille van de Koningin en de St. Lukasprijs. Van onze correspondent in Brussel) Ingevolge de wet op de taalregeling in het leger is de Belgische minister van De fensie verplicht ieder jaar aan het parle ment een verslag voor te leggen over de taaltoestanden in het leger. Uit het rapport 1956 blijkt dat zestig percent van de jonge rekruten uit de Vlaamse provincies komt. Zij worden in Nederlandstalige regimenten door Vlaamse officieren opgeleid. Tot voor enkele jaren was dit niet het geval. De jonge Vlaamse intelligentia voelt zich niet tot het leger aangetrokken. De functie van officier stond bij de Vlaamse burgerij niet in aanzien. Die opvatting overheerst nog, maar er is een kentering. De Belgische autoriteiten zien het psy chologisch belang van het vraagstuk in. Het heeft in de Franssprekende kringen van Brussel en de Waalse provincies geen tegenstand ontmoet, dat in de Koninklijke Militaire School te Brussel drie vijfde van de beschikbare plaatsen van kandi daat-officier voor jonge Vlaamse afgestu deerden wordt gereserveerd. Op de vijf jonge mannen, die het officiersexamen doen, moeten dus drie Vlamingen zijn. Steekspel De Koninklijke Militaire School is ge splitst in een Vlaamse en een Franse af deling. De jonge Vlaamse officieren krij gen hun opleiding geheel in het Neder lands. Onlangs is in de K.M.S. een wed strijd gehouden voor de beste „niet-voor bereide" Nederlandse toespraak. Iedere kandidaat moest een kwartier spreken over een bepaald onderwerp, zonder tekst of aantekeningen. Het geheel maakte een uitstekende indruk. De directeur van de school, generaal Danneels, vleugeladjudant van koning Boudewijn, was bij het orato rische steekspel aanwezig. Een van de manschappen sprak met brio over Guido Gezelle, een ander over de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. In het verslag van de minister wordt gezegd, dat vorig jaar bij de luchtmacht Nederlandstalige afdelingen werden op gericht. Sommige opleidingsscholen van het Belgische leger zijn nog tweetalig. De auteurs van het verslag erkennen dat er in die scholen een tekort is aan Vlaamse opleidingsofficieren. Alle beroepsofficieren moeten een Nederlands examen afleggen als zij de examens voor de rang van ma joor voorbereiden. Vorig jaar werden der tien Franssprekende officieren, die onvol doende Nederlands kenden, afgewezen. Zij kunnen niet tot majoor bevorderd worden, ongeacht hun kennis van de andere vak ken en van de militaire vraagstukken. Op het ogenblik bestaat 58 percent van de leerlingen van de Koninklijke Militaire School uit Vlamingen, en men mag ver wachten dat in de toekomst alle Vlaamse regimenten een volledige staf Vlaamse officieren zullen hebben. ADVERTENTIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT biedt zijn lezers een grote korting op de toegangsprijzen voor het optreden van het Hongaarse Zigeuner-Orkest van de koning der Tziganen met medewerking van de Hongaarse zangeres Slechts één concert zal plaatsvinden, n.l. op woensdagavond M april, in het Gemeentelijk Concertgebouw. Prijs der plaatsen 3.70, 3.20, ƒ2.70 en ƒ1.70. Voor de lezers van ons blad tegen inlevering van onderstaande bon bij de bureauliste van het Concertgebouw hebben wij een bedongen op de beste drie rangen; de prijzen worden dus 2.70, 2.20 en ƒ1.70, plaatsbespreken en vestiaire inbegrepen Kaartverkoop en plaatsbespreken aan het Concertgebouw dagelijks van 10—3 uur, behalve op 1e Paasdag. COUPON OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hongaarse Zigeunerorkest TOKI-HORVATH (Inleveren bij het Concertgebouw). Naam: Adres: besteltplaatsen. POITIERS (UP) Voor eon Amerikaan se krijgsraad in Poitiers is de zaak behan deld van soldaat Vito Saia uit Brooklyn, die „in het zicht van de vijand" zijn onder deel verlaten heeft. In oktober van het vo- rig jaar heeft Sala zich gemeld bij Ame rikaanse autoriteiten in La Rochelle. Hij verklaarde aan geheugenverlies te lijden. Uit de verzamelde documenten blijkt, dat Sala in 1945, toen de 100ste Ameri kaanse infanteriedivisie bij Heilbronn vocht, als „afwezig zonder verlof" was ge registreerd door de commandant van zijn eenheid, het 339ste regiment infanterie. De archieven van het Franse Vreemde lingenlegioen toonden aan, dat Sala onder de naam Angelo Turco, zich als Italiaan uitgevend hij sprak, vanwege zijn Ita liaanse afkomst, vloeiend Italiaans bij het Vreemdelingenlegioen gemeld had in augustus 1949, en dat hij in augustus vo rig jaar eervol ontslagen was. Hij had ge vochten in Indochina (waar hij bij Dien Bien Phoe gevangen genomen was, maar later in vrijheid gesteld) en in Algerije. Men had hem verscheidene decoraties we gens dapperheid en plichtsbetrachting ver leend. Het is daardoor voor een krijgsraad moeilijk aanvaardbaar, dat Vito Sala de serteur zou zijn geweest in 1945. Tussen 1945 en 1949 heeft hij als los werkman in Frankrijk en Duitsland ge werkt. Sala zegt dat hij zijn geheugen verloren heeft, maar dat hij het later bij momen ten van zenuwspanning enigermate heeft teruggekregen. In een Amerikaans leger- hospitaal in Duitsland is Sala onderzocht en enige geneesheren hebben verklaard, dat hij aan geheugenverlies lijdt. Dinsdag heeft de krijgsraad van Poitiers een begin gemaakt met de behandeling van deze zaak. Met de „Statendam" zal op 24 april in Rotterdam aankomen de Nederlandse schrijfster Henriëtte Roosenburg. Zij is werkzaam in de Verenigde Staten als ver slaggeefster voor de bladen „Life" en „Times", en heeft met haar in de Verenig de Staten uitgegeven boek „The walls came tumbling down" succes behaald. Een Nederlandse vertaling zal binnenkort uit gegeven worden. Na een kort verblijf in Nederland zal de schrijfster vakantie ne men op haar boerderij in Zuid-Frankrijk. In antwoord op een door de oppositie partijen in de Surinaamse Staten inge diende petitie, waarin ontbinding van de staten en het uitschrijven van verkiezin gen werd verzocht, hebben gouverneur Van Tilburg en de Surinaamse regering medegedeeld, dat zij tot het doen van een dergelijke stap geen aanleiding kunnen vinden. De oppositiepartijen in Suriname, de Verenigde Hindoestaanse Partij en de Na tionale Partij Suriname, die in de Suri naamse Staten 8 van de 21 zetels bezitten, hebben, in samenwerking met een van de progressieve Surinaamse Volkspartij afge scheiden groepering, sedert enige maanden aangedrongen op ontbinding der staten, omdat de samenstelling van dit college „niet meer in overeenstemming zou zijn met de wil van het volk". „GRADUATION BALL'VOOR I)E T.V. Ter gelegenheid van Koninginnedag is het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell uitgenodigd op 30 april een voorstelling te geven van het ballet „Gra duation Ball" voor de A.V.R.O.-televisie. Van dit ballet van David Lichine, op mu ziek van Johan Strauss, werd op 29 maart in de Stadsschouwburg in Amsterdam de première gegeven ter gelegenheid van de opening van de boekenweek. ADVERTENTIE Het behoud van Uw eigendommen eist in ons grillige klimaat niet de duurste, maar wel de dege- lijkste verf. En degelijk is "Schabora-Verf" tot en met. U bent dus goed af, als Uw schilder "Schabora-Verf" verwerkt. Agent ie Haarlem: C.V.Verf- en Glasindustrie V C. J. Krug, Julianapark 54. Tel. 15348 Jofi In het jaarverslag over 1956. dat het hoofdbestuur van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen zal uit brengen aan het op 7 en 8 mei te houden congres in het Kurhaus te Scheveningen wordt opgemerkt, dat men bij de beant woording van de vraag of en in welke mate de middenstand zijn aandeel heeft gehad in de voortdurende hoogconjunctuur, men steeds weer op de moeilijkheid stuit om hierop een juist antwoord te geven door het ontbreken van werkelijk verantwoord cijfermateriaal. In een aantal branches van de middenstand verricht het Economisch Instituut van de Middenstand regelmatig onderzoekingen naar de economische resul taten van een beperkt aantal bedrijven. Deze onderzoekingen zijn zowel door het beperkte aantal deelnemers als branches, dat hierbij betrokken is, onvoldoende om hieruit nu een werkelijk beeld te krijgen omtrent de economische positie van de middenstand en om een antwoord te geven op de vraag of de middenstand in voldoen de mate deelt in de stijgende welvaart. Uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor de Middenstand naar de geld omzetten in een aantal branches blijkt, aldus het jaarverslag, dat deze niet onbe langrijk zijn toegenomen. Het is echter niet verantwoord, zo wordt hierover opgemerkt, om aan de hand van deze op zichzelf gunstige cijfers de conclusie te trekken, dat deze ontwikkeling zich op dezelfde wijze in de gehele middenstandssector heeft voltrokken. Zo blijkt uit het laatst versche nen onderzoek van het E.I.M. in het Krui- deniersbedrijf over het boekjaar 1955/56 dat de kruideniers in de omzetgroep van 30.000 tot 65.000 gulden niet tot een positief economisch resultaat komen en in de om zetgroep van 65.000 tot 100.000 gulden tot een positief economisch resultaat van 0.3 percent, hetgeen beslist onvoldoende moet worden genoemd. Zelfbediening Ten aanzien van de zelfbedieningswin kels is het Nederlands Verbond van Mid denstandverenigingen van mening, dat men de betekenis van dit soort winkeltype en ontwikkelingsmogelijkheden overschat. Uit het aaptal vestigingen in het kruideniers- bedrijf van de laatste jaren blijkt, dat er op de ongeveer 25.000 vestigingen ongeveer 300 zelfbedieningszaken zijn. nog geen l'/s percent van het aantal vestigingen. Van deze 25.000 vestigingen behoren 3.428 ves tigingen tot het filiaalbedrijf. Sinds 1950 is het aantal filialen met omstreeks 1000 toegenomen. Binnen dezelfde tijd zijn onge veer 300 zelfbedieningswinkels geopend, hetgeen zou kunnen betekenen dat nog geen derde van de nieuwe filiaal-vesti gingen een zelfbedieningswinkel zou zijn. SPEELGROEP LIMBURG GEEFT DRIEHONDERD SPEELBEURTEN Het voorlopig stichtingsbestuur van de schouwburg in Valkenburg en de directie van de Speelgroep Limburg hebben een overeenkomst gesloten, waarbij is bepaald, dat de schouwburg van 8 juni tot 1 okto ber door de Speelgroep Limburg zal wor den bespeeld. Het gezelschap zal geduren de deze vier maanden als vaste bespeler optreden en vrijwel dagelijks een voorstel ling geven. De stukken die gebracht wor den zijn „Dode duif" van Lenard Kantor, „Gaslicht" van Patrick Hamilton en „Sterf niet voor je tijd" van Aldo Benedetti. In het openluchttheater in Valkenburg zal de Speelgroep Limburg dit seizoen een aantal voorstellingen brengen van ,,Veel gemin, geen gewin". De première van dit blijspel van Shakespeare wordt gegeven op 7 juli. Daarna wordt het nog gespeeld op 10 en 17 juli, 1, 10, 18, 24 en 29 augustus. Het totaal aantal speelbeurten van het gezel schap gedurende het seizoen 19561957, dus tot 1 september, zal met bovenstaande voorstellingen inbegrepen, driehonderd be dragen. Zoals bekend werd in oktober van het vorig jaar een onderzoek begonnen door de justitie met betrekking tot het onder houd der trambanen van de Rotterdam- sche tramwegmaatschappij. Nu dit onder zoek voltooid is heeft de officier van Ju stitie besloten van een vervolging af te zien, omdat in de Hoekse Waard, op IJssel- monde en op Goeree-Overflakkee de trams inmiddels zijn vervangen door autobussen en mede omdat in de toekomst een doel treffend toezicht op de nog door trams be reden trajecten door een interne reorgani satie bij dé R.T.M. is gewaarborgd. De tramdienst is voorshands nog gehandhaafd op de lijnen van Rotterdam naar Oost- voorne en Hellevoetsluis. ADVERTENTIE De staatssecretaris van Marine, vice- admiraal b.d. H. C. W. Moorman, en de heer L. T. Harrison van het scheepvaart bureau van de Amerikaanse Marine heb ben in hotel De Wittebrug te 's-Graven- hage het contract getekend betreffende de bouw van zestien ondiep-watermijnen- vegers (zogenaamde inshore-sweepers). Van deze zestien schepen, die alle op Nederlandse' weiwen zullen worden ge bouwd, komen er acht voor Amerikaanse rekening onder het „off shore procurement program". De bouw van de acht overige ge schiedt voor Nederlandse rekening. Met het gehele project is een bedrag van twee enzeventig miljoen gulden gemoeid. Met ingang van heden worden in de veertiende eeuwse Oude Kerk in Amster dam speciale rondleidingen gehouden voor belangstellenden in de historie, de architec tuur, de restauratie en het orgel van dit oudste monument van de hoofdstad. Tot en met 22 april wordt iedere middag zulk een rondleiding gehouden, daarna iedere woensdag en vrijdag om 16 uur en iedere maandag en zaterdag om 10.30 uur. De entreegelden zijn bestemd voor de kosten van de restauratie, die naar wordt ver wacht zeker nog tien tot vijftien jaar in beslag zal nemen. Prinses Margriet met vakantie. Prin ses Margriet is van Schiphol naar Parijs vertrokken om haar Paasvakantie in Frank rijk door te brengen. Zij werd door haar moeder naar het vliegtuig gebracht. Miniatuur Walcheren. Miniatuur Wal cheren op het Middelburgse Molenwater is weer opengesteld voor de honderdduizenden toeristen, die gedurende het seizoen een be zoek aan het verrezen eiland brengen. De officiële opening van het wondere wereldje, Walcheren in het klein, werd vrijdag door de president-directeur van de Nederlandse Heidemaatschappij, ir. H. J, A. Hendrikx, verricht. Burgemeesters-installatie. De nieuwe burgemeester van Eindhoven, mr. dn. Ch. J. M. A. vani Rooy zal 1 mei in een buitenge wone vergadering van de gemeenteraad des morgens om 10.30 uur worden geïnstalleerd in de raadzaal van Sancta Ursula, het vroe gere stadhuis. Des middags van 3 tot 6 uur zal de burgemeester recipiëren in het stede lijk Van Abbe-museum. Des avonds zal een grote stoet van plaatselijke verenigingen voor burgemeester Van Rooy defileren. Plassenschap Loosdrecht. De raden der gemeenten Amsterdam, Breukelen, Hilvei-- sum, Loenen, Loosdrecht. Utrecht en Vree land hebben thans alle de gemeenschappe lijke regeling voor het „Plassenschap Loos drecht en Omstreken" goedgekeurd. De regeling moet nu nog worden goedgekeurd door de Kroon. Inmiddels worden voorbe reidende maatregelen getroffen om te bevor deren dat de plassenraad zo spoedig moge lijk na inwerkingtreding van de regeling kan functioneren. Nieuwe hoogleraren. Het bestmir der St. Radboudstichting heeft benoemd tot ge wone hoogleraar voor het geven van onder wijs in de experimentele dierkunde dir. L. M. van Nieuwenhoven S. J. te 's-Graven- hage en tot gewoon hoogleraar in de plant kunde dr. H. F. Linskens te Keulen en tot gewoon hoogleraar in de wijsbegeerte met bijzondere inachtneming van de natuurfilo sofie prof. dr. A. G. M. van Melsen, die mo menteel reeds aan de faculteit der letteren en wijsbegeerte is verbonden. Het onderwijs in de genetica en cytologie is opgedragen aan prof. dr. S. J. Geerts en dat in de fysica aan prof. dr. A. J. H. Vendrik. Dr. G. A. J. van Os en dr. R. J. F. Nivard zullen het onderwijs in de fysische chemie respectieve lijk de organische chemie verzorgen. Hotel Darthuizen. Dank zij de mede werking van een twintigtal bouwvakarbei ders en een dertigtal vrijwillige krachten zal hotel Darthuizen te Leersum, dat woens dagmorgen voor een groot deel door brand werd verwoest, van de Eerste Paasdag weer gasten in het café en restaurant kunnen ont vangen. Prinses Beatrix opent ziekenhuis. Thans is definitief bekendgemaakt, dat prinses Beatrix 11 mei per helikopter van de Mari ne-Luchtvaartdienst naar Zierikzee zal komen om daar het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis officieel te openen. W. J. Damman overleden. De heer W. J. Damman, een bekende figuur in de Ne derlandse kolonie te Londen, die pas wegens het bereiken van de 75-jarige leeftijd was gehuldigd, is op '17 april plotseling over leden. Hij was een van de oprichters van de Londense vereniging „Neerlandia". Vele jaren is hij directeur geweest van het door hem in Londen gestichte Nederlandse hotel, dat een centrum werd van het Nederlandse verenigingsleven in de Britse hoofdstad. Bezoldiging. Minister Struijcken deelt aan de Eerste Kamen mee, dat er aanleiding bestaat de bezoldiging van de burgemeesters in de kleine gemeenten nog eens onder de loep te nemen. Voorts zegt de minister niet afwijzend te staan tegenover het denkbeeld inzake het afzonderlijk regelen, buiten het bezoldigingsbesluit om, van de salarissen voor de ministers en staatssecretarissen. Naar de wenselijkheid van een dergelijke regeling wordt een onderzoek ingesteld. Kraamgeld. Er is een wetsontwerp ingediend, waarbij de kraamuitkering zal worden geregeld aan werknemers, die niet ingevolge het Ziekenfondsenbesluit zijn verzekerd. Hiermee wordt beoogd een aan vulling te geven op het wetsontwerp, waar bij de uitkeringen van kraamgeld niet meer ingevolge de Ziektewet, maar ingevolge het Ziekenfondsenbesluit zullen worden gedaan. Een groot aantal werknemers (een deel van het overheidspersoneel en personeel bij het bijzonder onderwijs) valt namelijk niet on der het Ziekenfondsenbesluit, hoewel zij een inkomen hebben dat beneden de zoge naamde weistandsgrens ligt. Het nu inge diende wetsontwerp strekt ertoe, dat deze werknemers toch kraamgeld zullen kunnen ontvangen. Verduisteringshesluit. Minister Struij cken is met het bestuur van de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking in overleg getreden over het geven van voor lichting over hetgeen een oorlog aan ge varen voor ons land met zich zou brengen en over de maatregelen, die in verband daarmee worden voorbereid. Met het geven van deze voorlichting aan de bevolking dient volgens de minister geleidelijk te worden begonnen. Een verduisteringsvoorschrift ligt in ontwerp gereed. Het interdepartementaal overleg zal binnenkort kunnen worden afge sloten. Verwacht wordt dat het Verduiste- ringsbesluit spoedig daarna in het Staats blad zal kunnen worden pogenomen. Reuzenkangeroes. Voor het eerst sinds vele jaren heeft Artis weer een stel reuzen kangeroes. een mannetje en twee wijfjes. Het vogelhuis hoeft inwoning gekregen van een paar neushoornvogels, waaronder de grote bonte neushoornvogel, een reusachtig dier uit Ethiopië. Ter vervanging van de enige maanden geleden gestorven eland heeft Artis een nieuw mannelijk exemplaar ge- importeerd. Ook een rendierwijfje, een paar grote schildpadden en een anderhalve meter lange Anacondaslang zijn aan de levende have toegevoegd. Vliegeropleiding in Canada. Tussen Nederland, Denemarken en Noorwegen enerzijds en Canada anderzijds zijn regelin gen getroffen voor de opleiding van leer ling-piloten in Canada. De Royal Canadian Air Force zal jaarlijks 30 leerling-piloten van de Nederlandse, 55 van de Deense en 75 leerlingvliegers van de Noorse luchtmacht opleiden. De drie landen zullen ieder een deel der kosten dragen. Pseudo-vogelpest. Op het bedrijf van een landbouwer in de omgeving van Vorden is pseudo-vogelpest geconstateerd. Tweehon derd kippen zijn afgemaakt. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Voetgan gers heeft een telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat gezonden, waarin het de minister dringend verzoekt de nieuwe regeling voor de oversteekplaat sen voor voetgangers niet te doen ingaan op 1 mei, aangezien de voorlichting van het voetgangers- en van het rijverkeer nauwelijks is begonnen. Van dit uitstel zou tevens gebruik kunnen worden ge maakt de getroffen regeling zodanig te herzien, dat verwarring tussen beschermde en onbeschermde zebra's zoveel mogelijk wordt uitgesloten. Voorts verzoekt het hoofdbestuur de invoering van de herziene regeling te doen samenvallen met de in voering van de maximum snelheidsvoor schriften.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17