zon Nerveus Die Raeckse won pas in laatste set van LSVD Siortinhetkoil Proniotie-degradatiestrijc is fel ontbrand K. J. Heyboer 75 jaar Zweed Nilsson nam revanche op Archer Britse professionals worden onderbetaald DE VOLLEYBALCOMPETITIE Rari Nantes bevestigt overschrijving Bijlsma LZO verbeterde record 5 x 50 m estafette V.S. De waterpolocompetitie Overwinning van Haarlem op DWR-ers: 5-2 Voetbal Oostenrijk winnaar in het jeugdtoernooi in Spanje Korfbalpionier van groot formaat Schaken Twintigste partij om wereldtitel afgebroken Clare Benedicttoernooi Basketbalprogramma Zes ploegen voor Ronde van Nederland bekend Geen toernooi meer om de Zilveren Voetbal Commissie staakt werk Koger en Van 't Hof wonnen in Brabant A. Voorting de sterkste in omnium te Zuidwolde MOTO-CROSS IN BOEKEL Herziening salarissen dringend noodzakelijk Deense wielrenners komen maandag in Haarlem Dames-hockeyelftal tegen Duitsland THB had Duitse voet ballers op bezoek Korfbal Oosterkwartier behaalt tweede prijs in Antwerpen WOENSDAG 24 APRIL 1957 ADVERTENTIE [jf kiest de ^fflziide, kiest de mge PANG EEN PRODUCT VAN DE K I N G FA B RI E K E N Die Raeckse heeft de volleybalcompe titie besloten met een overwinning op het Delftse CSVD na een spannende en van Haarlemse zijde nerveuse wedstrijd. Het is nog niet te zeggen of de Haarlemmers het hoofdklasserschap behouden; dat is afhankelijk van de resultaten van het Leidse Professorenwijk. De Leidenaars moeten nog aantreden tegen OVC en Punch, bij een misstap zullen de rood- witten met de bewoners van de sleutelstad een beslissingswedstrijd moeten spelen. Gisteravond werd een aanvang gemaakt met de promotie-degradatiewedstrijden. Dat het er bij deze wedstrijden die hedenavond vervolgd worden spannend naar toe gaat blijkt wel uit het feit dat van de acht betrokken teams geen enkele bei de wedstrijden wist te winnen. Een zenuwachtig begin kwam Die Raeckse in de ontmoeting tegen CSVD op een 5—0 achterstand te staan. In een aan trekkelijke sportieve strijd werd de ach terstand via 53, 64 en 75 geheel in gelopen (88) en bleven de partijen elkaar goed volgen: 1010 en 1414. Een tweetal mislukte smashes bezorgden de gasten de eerste winst: 1614. In de tweede game moest Ad de Graaf plaats maken voor Van Beekum, maar het was toch voornamelijk aan het falen van CSVD te danken dat deze set met 152 een eclatante Haarlemse zege werd: 152. Ook in de derde set bleef het spel van de Delftenaren ver onder dat van de eer ste set. Die Raeckse ondervond met aan vallen weinig tegenstand. Van Beekum gaf goed aan, terwijl De Leeuw met smashen weer op de voorgrond trad, zonder moeite liepen Jac. Moolenaar en de zijnen uit tot 113. Het was verwonderend dat het plotseling bij Die Raeckse niet meer lukte en CSVD langzaam maar zeker steeds meer van de achterstand wegwerkte. Op de stand 127 onderbrak Die Raeckse met een time-out, echter zonder succes. De gas ten waren niet meer te stuiten en Die Raeckse raakte steeds meer van de wijs. Met 16—14 won CSVD deze set en werd Die Raeckse voor de moeilijke opgaaf ge steld een 21 achterstand op te halen. Herstel Die Raeckse herstelde zich in de vierde set keurig, hoewel de ontmoeting door de nerveusiteit van enkele Die Raeckse- spelers steeds rommeliger werd en de scheidsrechter menig maal moest ingrij pen. Na 62, 64 en 84 liep Die Raeckse uit tot 104. Er werd aan beide zijden goed gespeeld. Die Raeckse won deze set moeilijker dan de setstand doet ver wachten met 158. Vijfde set De laatste (vijfde set) moest dus de be slissing brengen. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op (55), maar bij speelhelft wisselen leidde Die Raeckse met 85. De voorsprong werd nog vergroot (115 en 136), maar CSVD gaf zich nog steeds niet gewonnen en in een prachtig opwin dend slot wist Die Raeckse uiteindelijk de laatste punten te scoren (157) en tevens de laatste kans op het hoofdklasserschap te behouden. Promotie/Degradatie De belangen die er bij de promotie degradatiekandidaten op het spel stonden drukten vanzelfsprekend hun stempel op het spelpeil. De wedstrijden waren dan ook meer spannend, dan fraai. Bij de heren bleef alleen PWN zonder enige winst. De mannen van het Provin ciaal Waterbedrijf kwamen techniek te kort en hadden vaak de grootste moeite met harde serves. Van PSCB verloor PWN met 1510, 1511 en 153, terwijl van PSVH werd verloren met 159, 1513, 3—15 en 15—5. OVRA nam tegen PSVH een 20 voor sprong maar toen de derde set voor de rijksambtenaren verloren ging heeft de zege lange tijd aan een zijden draad ge- Een official van de waterpoloclub Rari Nantes uit Camogli heeft dinsdagavond be vestigd dat zijn club de Nederlandse speler Gerrit Bijlsma heeft aangetrokken. Dr Agostino Marini zeide dat hij vandaag naar Milaan zou reizen om de overschrij vingspapieren bij de Italiaanse Zwembond te deponeren. Hij zeide dat tot deze papieren behoren de „Cartellino" (clubkaart) welke door Bfjlsma ondertekend is, zijn geboorte bewijs en een vergunning van de Neder landse Zwembond voor de overschrijving. Toen aan dr Marini verteld werd dat Bijls ma blijk had gegeven van enige verbazing over het bericht van maandag dat de zaak beklonken was, antwoordde Marini: „Ik heb vernomen dat Bijlsma moeite heeft gehad toestemming van de Nederlandse bond te krijgen voor de overschrijving, en nu hij die toestemming heeft wil hij de zaak blijkbaar rustig afdoen''. Marini zeide dat overeenstemming-in-prin- cipe over de overschrijving van Bijlsma be reikt was toen een Italiaanse vertegenwoor diger enkele weken geleden Nederland be- zocht.Marini zeide dat hij een definitieve regeling getroffen heeft met een Nederland se sportofficial gedurende het weekeinde van Pasen in Camogli. Een ploeg van LZO uit Leeuwarden heeft in het overdekte zwembad (25 m bas sin) in Leeuwarden het Nederlands record 5 x 50 meter vrije slag estafette verbeterd en gebracht op 2 min. 12,4 sec. De ploeg bleef 2,1 sec. beneden het oude record dat sinds 31 juli 1938 op naam stond van de inmiddels opgeheven vereniging Triton uit Djakarta. hangen, want de Haarlemse politieman nen namen in de laatste set een 104 voorsprong. De setstanden werden: 157, 15—12, 6—15 en 15—11. De ontmoeting PSCBOVRA heeft veel spanning gebracht. De eerste sets won OVRA met het kleinst mogelijke verschil: tweemaal 15—13. In de derde set werd het onvermoeid werken van de PSCB'ers be loond (158) en was er voor beide partijen alle reden om in de laatste set het beste beentje voor te zetten. Na veel spanning won PSCB met 1816 zodat deze ontmoe ting toch nog in een gelijk spel eindigde. Dames B\j de dames is de situatie weinig over zichtelijk. Eclecta staat er hier momenteel het beste voor, met een overwinning op Die Raeckse 3 (1115, 155, 1614 en 1512) en een puntenverdeling tegen De Blinkert; (De Bl.-E.) 6—15, 15—1, 15—6 en 10—15. OVRA kwam zowel tegen De Blin kert als tegen Die Raeckse 3 niet verder dan een gelijk spel. Bij OVRADe Blin kert werden de setstanden: 1715, 159, 3—15 en 615. In de ontmoeting Die Raeckse 3—OVRA: 17—15, 12—15, 15—3 en 6—15. De competitieuitslagen luidden: Heren: WIK 3—WSH 2 0—3, Ready— De Blinkert 2 0—3 en Boru 2—OG 2—2. Dames: RapiditasVesmia 31, MHBS 2—AW 1—3, DSS 2—Gios 2 2—2 en HBC 2Die Raeckse 4 22. Voor hedenavond luidt het programma voor de promotie-degradatiecompetitie: Heren: OVRA—PWN (zeven uur), PSVH —PSCB (zeven uur), PSVH—OVRA (negen uur) en PWNPSCB (negen uur). Dames: OVRAEclecta (zeven uur), De BlinkertDie Raeckse 3 (zeven uur), De Blinkert—OVRA (negen uur) en Die Raeckse 3Eclecta (negen uur). Zaterdag werd de laatste waterpolo- avond voor de wintercompetities in het Sportfondsenbad in Haarlem gehouden. In enkele afdelingen moeten sommige clubs nu nog een uitwedstrijd spelen. Zaterdag werd een matig programma afgewerkt. De. reserve-dames van Haarlem gingen met een vijftal te water tegen een volledig, doch schotloos Watervrienden-team. De strijd eindigde in een drie-nul overwinning voor Haarlem 2. De eindstand van de tweede klasse dames is: HPC26 3 3 0 9 20 4 DWT56 3 2 1 8 17 9 Haarlem 2....6 3 1 2 7 12 9 Watervrienden 6 0 0 6 0 2 29 DWR verscheen tegen Haarlem, eerste klasse heren van de districtscompetitie, wederom met een invaller voor midvoor Kollerie, namelijk Sint, die geen onverdien stelijk werk deed, maar toch wel wat te licht is om als midvoor te spelen. Haarlem nam door Huël de leiding, waarna Sint op zeer handige wijze zich van zijn tegenspeler wist te ontdoen om daarna gelijk te maken.Toen kwam Bijlsma los en verkreeg Haarlem wederom de lei ding. Nadat Paanakker de stand op drie één had gebracht, ging de rust in. In het tweede gedeelte van de strijd zakte het spel van DWR danig af, er werd slecht geplaatst, waarvan Haarlem een nut tig gebruik maakte. Bijlsma schoot twee maal raak, waartegen Piet de Bruyn een DWR-doelpunt stelde. Zo won Haarlem met vijf-twee. In de eersteklasse kringcompetitiewed strijd WatervriendenHPC 3 werd zwaar gespeeld en de scheidsrechter moest de touwtjes strak houden. In de eerste helft nam Watervrienden een twee-nul voor sprong. De eindstand werd vijf-drie. De eindstand is: D W R 2 6 5 0 1 10 16 3 Watervr. 1 6 4 0 2 8 20 9 V Z V 2 6 2 0 4 2* 10 16 HPC3 6 1 0 5 2 6 24 strafpunten in mindering gebracht. HVGB 3 speelde voor de tweede klasse tegen DWR 3, dat met zes-twee verslagen werd, waardoor HVGB ongeslagen kam pioen is geworden. De eindstand is hier: H V G B 3 8 6 2 0 14 38 11 D W T 3 8 4 3 1 11 25 12 DWR38 3 0 5 6 19 31 N V A8 2 1 5 5 11 30 Haarlem 3 8 2 0 6 2* 16 25 strafpunten in mindering gebracht. Voor de vierde klasse werd gespeeld de wedstrijd HoofddorpVZV 3. Het werd een vijf-een overwinning voor de Velsenaren. Oostenrijk heeft het internationale jeugd toernooi van de Europese Voetbal Unie ge wonnen. In de finale versloegen de Oosten rijkers het Spaanse junioren-team met 3-2. De ruststand was 2-1. De wedstrijd om de derde en vierde plaats tussen Frankrijk en Italië eindigde onbeslist (0-0). De wedstrijd werd grotendeels in de stro mende regen gespeeld. Toch kwamen de Oostenrijkers, vooral in de eerste helft, nog tot knappe combinaties. En toen in de twee de helft de Spanjaarden, opgezweept door de tienduizenden op de tribunes, de strijd in hun voordeel dreigden te beslissen, was het de doelman van de Oostenrijkers, die door fraaie saves de zege redde. De Spanjaarden hadden trouwens de fortuin niet aan hun kant. Bij de rust was de stand 2-1 in het voordeel van Oostenrijk. Uit een strafschop maakte de Spaanse middenvoor gelijk. Een heftig Spaans offensief volgde. Toch waren het de gasten die het beslissende doelpunt scoorden. Het aantal pioniers dat de korfbalbe weging telt is niet groot meer en daarom is er reden te over aandacht te schenken aan één hunner, die vandaag 75 jaar wordt. Dat is de heer K. J. Heijboer, die in de groei en ontwikkeling van korfbal zo'n groot aandeel heeft gehad. De heer Heijboer kwam als jong onder wijzer naar Rotterdam, waar het hoofd van zijn school zijn belangstelling opwekte voor de lichamelijke ontwikkeling van de schooljeugd. Hij werd leider en later hoofd leider bij de zogenaamde kinderspelen, die op het Schuttersveld werden gehouden en ging zich interesseren voor de sport in het algemeen. Toen in 1904 de heer Nico Broekhuysen in de Maasstad korfbal kwam demonstreren, werd Heijboer een van zijn meest geestdriftige leerlingen en het laat zich begrijpen, dat hij een der leden werd van de Openluchtspelclub Rotterdam (O. S. C. R.). Het lag in de bedoeling van het bestuur van die vereniging tal van openluchtspelen te gaan beoefenen, maar al gauw voerde korfbal de hoofdtoon. Onder Heijboers enthousiaste leiding ging OSCR al spoedig in de Nederlandse Korfbalbond een rol van betekenis spelen en in 1909 bracht hij zijn twaalftal aan de top van het spel, naar het kampioenschap van Nederland. De betekenis van de heer Heijboer strekte zich echter verder uit dan dit van club leider. Hij gaf leiding aan een kleine groep van korfballers, die van heb simpele open luchtspel een sport wilden maken, die mee zou tellen in de Nederlandse sportwereld. Hij ijverde voor grotere velden, voor sportiever tenue, maar vooral voor een spel, dat aan jeugdige spelers en speelsters dezelfde bevrediging kon schenken als voetbal en hockey. Met zijn medestanders is hij daar volledig in geslaagd en het moet de veteraan bevrediging schenken, dat thans tienduizenden het spel spelen, zoals hij dat in zijn jonge jaren voor ogen heeft gehad. Dat een figuur van zijn grootte al spoe dig een plaats in het bestuur van de Neder landse Korfbalbond kreeg toegewezen, ligt voor de hand en van 1905 tot 1935 was hij een der op de voorgrond tredende lei ders van de bond. Tevens vervulde hij van 1920 tot 1940 de functie van voorzitter van de Rotterdamse Korfbalbond. Van beide organisaties is hij erelid. De 20ste partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen Botwinnik (zwart) en Smyslov (wit) is na 41 zetten af gebroken. Smyslov heeft zijn 42 ste zet onder couvert afgegeven. Morgen komen wij op deze partij terug met een analyse De derde ronde van het Clare Benedict- toernooi in Bonn kenmerkte zich door grote spanning. Niet alleen werd er zeer hard nekkig gespeeld, maar er werd eveneens bij zonder ondernemend geopereerd. Nederland probeerde natuurlijk tegen Italië een even hoge score te bereiken als West Duitsland daartegen in de eerste ronde had verkregen, n.l. 4-0. Alle partijen werden scherp opgezet en met elan doorgespeeld, maar het is bij het afbreken de vraag of dit geheel zal lukken. De uitslagen van de derde ronde waren: ItaliëNederland 0-3 (1 partij werd afge broken), PorrecaEuwe 0-1; Castaldi Bouwmeester 0-1; PaoliVan den Berg af gebroken; SzabadosRoessel 0-1. West Duits, landZwitserland 3-1; OostenrijkFrank rijk 2lk-iy« De stand na de derde ronde luidt: 1. West Duitland 10,5 pnt; 2. Nederland 9 pnt 3. Oostenrijk 7 pnt; 4. Zwitserland 4'/> pnt; 5. Italië 2 pnt; 6. Frankrijk 2 pnt. Voor de basketballers zijn deze week en kele promotiewedstrijden vastgesteld. Bo vendien staat een stedenontmoeting Haar lemDen Haag op het programma. Het programma voor deze week luidt: Donderdag (Krelagehuis) Dames: Typhoons 3Rapiditas 2; HOC 3 IHJ 2; TyphoonsVodo SC (Den Haag) 20 uur. Heren: Rapiditas '31Antilopen 2; SC Haarlem 2Old Boys; SC Haarlem 3 HOC 2; ZBVS—Rode Duivels (R'dam) 21.15 uur. Vrijdag: Dames: ZBVSHOC 2; Antilopen 2 SC Haarlem; Typhoons 2ZBVS 2; Haar lemDen Haag 20 uur. Heren: Typhoons-3HOC 3; Typhoons Herly (A'dam) 21.15 uur. Aangezien Haarlem geen herenteam ter beschikking had in verband met de reeds vastgestelde ontmoeting tussen The Ty phoons en het Amsterdamse Herly, zullen slechts een dames- en jongens-junioren team de strijd opnemen tegen Den Haag. De sluier, die tot nog toe over de Ronde van Nederland heeft gehangen, is opge licht: zes van de acht ploegen, die op maandag 6 mei in Luik aan het avontuur beginnen, z\jn samengesteld, t.w. vier Ne derlandse en twee Belgische. De Duitse ploeg en de achtste, waarvoor de directeur van de n.v. Efor, de heer O. van Erp, een keuze zal doen uit Italië en Frankrijk, zullen binnen enkele dagen volgen. Rik van Looy, winnaar van de ronde van het vorig jaar, is aanvoerder van een ster ke Belgische A-ploeg, maar of hij het zo gemakkelijk zal krijgen als in 1956 valt te betwijfelen, want alleen de Nederlandse A-ploeg al, die geheel uit Tour de France renners bestaat, moet in staat worden ge acht een nieuwe Belgische zege te verhin deren. De volgende ploegen zijn thans bekend: Nederland-A: Wim van Est, Daan de Groot, Jan Nolten, Leo van der Pluym, Mies Stolker, Gerrit Voorting en Wout Wagtmans. Ploegleider is Pierre van Leeuwen. Nederland-B: Piet van den Brekel, Ap Donker, J^ak Kersten, Frans Mahn, Har- rie Schoenmakers, Arie van Wetten. De zevende man moet nog worden aangewe zen. Ploegleider is Kees Pellenaars. Nederland-C: Piet van Est, Harrie van den Broek, Gijs Pauw, Bertus Lute, Arend van 't Hof, Harrie van den Brand en Adrie Voorting. Ploegleider is Klaas Buchly. Nederland-D: Tonnie Bergmans, Jaap Bruggenkamp, Jules Maenen, Peter Post, Wim Rusman, Jan Rol. De zevende wordt nog aangewezen. Ploegleider is Gerrit Schulte. België-A: Rik van Looy, Rik Luyten, Roger Verplaetse, Jef Schils, Robert Gron- delaers, Roger Decock en Leon van Daele. Ploegleider is Driessens. België-B: Noel Foré, Lucien Matthijs, Roger Roselle, Marcel Demulder, Armand Desmet, Rik Denijs en René van Meenen. Ploegleider André de Kempen. De zilveren Voetbalcommissie, waarvan de heer J. M. de Korver voorzitter is en die verder bestaat uit de heren mr. R. W. Piek, ir. J. W. Kips, J. G. Harcksen, ir. II. F. Hopster en mr. J. C. Knap, heeft besloten haar werkzaamheden te staken. In een communique wordt dit besluit als volgt toegelicht: „Bij de invoering van het semi-prof-voetbal heeft de Zilveren Voet bal-commissie het standpunt ingenomen, dat het niet op haar weg lag toernooien voor het betaalde voetbal te organiseren. Zij meende, dat, indien er voor haar nog enig gebied van werkzaamheid zou zijn, dit gezocht zou moeten worden in de sector van het amateurvoetbal.. De ontwikkeling van de voetbalsport in de laatste jaren heeft thans de commissie tot het inzicht gebracht, dat het in de te genwoordige omstandigheden niet meer mogelijk is toernooien voor amateurs te organiseren, die als sportgebeurtenissen waardig aansluiten aan de toernooien, die zij sedert het jaar 1900 heeft georgani seerd". Geldmiddelen, die bij de liquidatie nog beschikbaar zijn, worden bestemd voqr liefdadigheid of bevordering van sport. Enkele renners van de Haarlemse wieler club „De Kampioen" hebben tijdens het Paasweekeinde met succes deelgenomen aan wielerwedstrijden in Noord-Brabant. In de Ronde van Geldrop behaalde de jonge Haar lemmer Hein Koger zijn eerste overwinning als amateur en routiné Arend van 't Hof boektfc in de Ronde van Welberg zijn tweede seizoenoverwinning. Uitslag: 1. Adrie Voorting (Haarlem) 3 pnt; De uitslag van de Ronde van Geldrop luidde: 1. Hein Koger (Haarlem); 2. A. Braat (Helmond); 3. v.d. Linden (Tilburg); 4. Groe- nendaal (St. Michelsgestel)5. De Haas (Eindhoven). Van 't Hof in Welberg In de Ronde van Welberg (Steenbergen) viel na 85 kilometer de grote slag, toen zes renners zich uit het peleton losrukten en een kwalitatief sterke kopgroep formeerden. Die zes waren Sluis, Van Egmond, Van Steenselen, Van Vliet, Van As en Pos. Alleen Arend van 't Hof slaagde er nog in om het „gat" tussen peleton en kopgroep te over bruggen en in de beslissende eindsprint maakte hij aan de illusies van de eerste zes demarranten een abrupt einde. De uitslag luidde: 1. A. van 't Hof (Sassen- heim)2. A. Sluis (Badhoevedorp); 3. Van Egmond (Den Haag)4. Van Steenselen (Mijnsherenland)5. Pos (Vreeland). In de Ronde van Den Bosch legde de Heemsteedse wieleramateur Piet Steenvoor den beslag op de tweede plaats achter de onafhankele Gijs Pauw. De Haarlemmer Cees van der Aar werd in deze ronde vierde bij de nieuwelingen. Het in Roosendaal wo nende lid van „De Kampioen". Gerrit Voor ting, werd in Roeselaere vierde en in Brus sel-Luik-Brussel tweede. Op de sintelbaan van Zuidwolde in Drente heeft de Haarlemse wielerprofessional Adrie Voorting een internationaal omnium op zijn naam gebracht, ftij zegevierde in alle drie de onderdelen van dit omnium en werd zodoen de onbedreigd winnaar. Voor deze wielerwedstrijden, waaraan werd deelgenomen door de Brit Pusey, de' Belg De Bakker, de Duitser Ebbers en de Nederlanders Kooiman, Sieveking en Adrie Voorting, bestond in het Drentse plaatsje grote belangstelling. De verschillende on derdelen; een tijdrit over twee ronden, een klassementwedstrijd over twintig kilometer en een wedstrijd achter dernies over 25 kilo meter, werden allen op overtuigende wijze door de Haarlemmer gewonnen. De Brit Pu sey kwam hem in het eindklassement nog het meest nabij. Uitslag: 1. Adrie Voorting (Haarlem 3 pnt.; 2. B. Pusey (Engeland) 8 pnt.; 3. P. Sieve king (Amsterdam) 10 pnt.; 4. Th. Ebbers (Duitsland) 10 pnt.; 5. J. de Bakker (België) 15 pnt.; 6. P. Kooiman (Den Haag) 17 pnt. Voor meer dan 25.000 toeschouwers heeft de 22-jarige Zweedse loodgieter Bill Nils son in Boekei zijn moto-cross revanche op Leslie Archer, de winnaar in St. Antho- nis, gekregen. Al in de eerste manche toonde Nilsson dat het hem ernst was. Er volgde een heftig duel tussen de Zweed en de Brit. Toen Archer met zijn stuur een denneboom raakte was het pleit beslecht. Van de Nederlanders handhaafde alleen de Helmonder Jan Clijnck zich in het voorste gelid. Om de vijfde plaats streden ronden lang de Nederlanders Broer Dirks, Frans Baudoin en Albert Dirks. die in deze volg orde door de finish gingen. De tweede manche scheen voor de snel- startende René Baeten te gaan worden. In de zesde ronde schoot Archer de Belg voor bij. Toen volgde het gevecht om de tweede plaats. Baeten kreeg het zwaar tegen Nilsson en Jan Clijnck, doch behield zijn plaats. Clijnck bleef goed volgen en dat bracht hem een eervolle en verdiende vier de plaats. Ondertussen had het parkoers zijn tol geëist, de Brit Ward moest uitval len en ook de Zweed Lundin en de Neder lander Frans Baudoin hadden met machine pech te kampen. Voor de start voor de derde manche waren de puntentotalen van Nilsson en Baeten gelijk. En er volgde een slotgevecht dat tienduizenden langs het parkoers bleef boeien, te meer daar Clijnck erin slaagde de twee buitenlandse kemphanen voorbij te stuiven en de leiding van het veld over te nemen. Toen Archer evenwel, na herhaalde aanvallen, Clijnck iets te snel voorbij ging, viel de Brit. De Nederlander kon hem niet meer ontwijken en beidé coureurs sloegen tegen de grond. Nog steeds duurde het duel tussen Nilsson en Baeten om de eerste plaats in deze beslissende manche voort. Dankzij een uitermate listige eindsprint won Nilsson eindelijk met een voorsprong van slechts 10 meter. De strafmaatregelen tegen het bestuur van Sunderland wegens het verrichten van onwettige betalingen hebben het probleem van de bezoldiging van de voetbal profs in Engeland wederom in het centrum van dc belangstelling geplaatst. Men is het er wel vrij algemeen over eens dat er van onder- betaling gesproken moet worden. Het loon hedraagt 15 pond per week en dit brengt niet alleen mee dat tal van profs er nog een ander baantje bij nemen, zeer ten na dele van het spelpeil, maar ook dat vele sterren bezwijken voor aanlokkelijke aan biedingen uit het buitenland, zoals in het jongste verleden herhaaldelijk gebeurd is. Een verhoging van het basisloon tot 20 of zelfs 25 pond per week zou al een hele stap in de goede richting zijn, alhoewel ook een dergelijk salaris nog in het niet zou verzinken vergeleken bij de lonen die be roemde cracks hier en daar in het buiten land ontvangen. Een speler als Di Stefano. de grote man van Real Madrid, krijgt 250 pond, dat is nog tien maal zoveel. Maar de verhoging zou in elk geval ten gevolge hebben dat het gros van de profs zich voorlaan weer geheel aan voetbal zou wij den, zonder nevenberoep, en dit zou aan de kwaliteit van het Engelse voetbal zeer ten goede komen. Een andere regel die herziening behoeft is die betreffende de transfers. Wanneer een speler door de ene club aan de andere wordt overgedaan krijgt hij volgens de huidige regeling 10 pond, zelfs al zou het transferbedrag 50.000 pond zijn geweest. Geen wonder dat er Engelse spelers zijn die naar het buitenland gaan als ze een aanbieding van 10.000 pond krijgen. En het behoeft ook geen verwondering te wekken dat bij de transfers in Engeland zowel door de clubs als door de spelers nog wel eens tegen het voorschrift van die 10 pond wordt gezondigd. Tenslotte vraagt men zich af of er niet een zekere graduering in de lonen behoort te bestaan. Alleen in Engeland en in Wales is het gewoonte dat alle leden van een elftal hetzelfde loon ontvangen, waarvoor overigens wel iets te zeggen valt, omdat voetbal een teamsport is. Maar er wringt toch iets wanneer een internationale ster precies evenveel ontvangt als een nieuwe ling die het eerst voor de club uitkomt. In Schotland is er wel verschil in bezoldiging en betaalt men de spelers maar wat ze waard zijn. Hoe het zij, het inzicht wint veld dat, tenzij er radicale veranderingen worden ge bracht in 't systeem van betaling, de beste Engelse spelers steeds meer naar het bui tenland zullen vertrekken. Terwijl dan ook nog rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van de stichting van een nieuwe organisatie als concurrentie van de league, een organisatie die wel bereid zou zijn de spelers behoorlijk te betalen, ook als ze van de ene naar de andere club wor den getransfereerd. De vijfentwintig Deense wielrenners en hun begeleiders van de Hvidovre Cykle Klub uit Kopenhagen, die van 29 april tot 9 mei in het kader van een sportuitwisseling de gasten zijn van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen", zullen maandagmorgen, 29 april, omstreeks kwart over tien met de nachttrein in Amsterdam aankomen. Daar zal soigneur J. P. van der Heijden, die on langs voor trainingsdoeleinden zes weken in Kopenhagen is geweest en het eerste contact tussen Denen en Haarlemmers heeft gelegd, ter begroeting aanwezig zijn en hen naar de Spaarnestad begeleiden. Omstreeks tien uur worden zij dan in het clublokaal „Kennemerland" aan de Rijks straatweg ontvangen, waar hun een koffie maaltijd wacht en de gastheer of gastvrouw, waarbij zij ondergebracht zullen worden. Dat onderbrengen vormde aanvankelijk een on oplosbaar probleem voor de Haarlemmers, maar de renner Piet Peters is zijn bestuur ders te hulp gekomen en het uiteindelijke resultaat van zijn acties was. dat er nog wel meer Denen hadden kunnen komen. Programma De dag na hun aankomst, dinsdag 30 april (Koninginnedag), rijden tien van de sterk ste Deense wielrenners, waaronder de natio nale achtervolgingskampioen Flemming Pe- dersen en de eveneens nationale loprijders Age Lentge en Billy Hinke, al mee iri het Criterium van Lisse, waaraan ook wordt deelgenomen door renners van De Kam pioen" en „Olympia", uit Amsterdam. Op de zelfde dag rijden de jongere Denen een club ontmoeting met de adspiranten van „De Kampioen" in de Velserbroekpolder. Op zondag 5 mei hemen de tien steikste Denen deel aan de bevrijdingsronde van Be- verwxjk, terwijl de ovex-ige leden van de Deense ploeg dan weer een clubontmoeting met „De Kampioen" rijden in de Velser- bi'oekpolder. De verschillende excursies en uitstapjes zullen vex-der zoveel mogelijk op de fiets worden gehouden. Dit om de training niet al teveel te stagneren. Ook staat er nog een autobustocht op het programma, waarvoor ook de gastvrouwen van de Denen worden uitgenodigd. En als de gepx'ojecteerde evene menten achter de rug zijn, de Denen weer naar hun land vertrokken zijn, dan gaat rnen de voorbex-eidende werkzaamheden van de trip der Haarlemse rennei's naar Denemar ken voltooien. Het Nederlandse dameshockeyteam, dat zaterdag 27 april in het Wagener-stadion in Amstelveen tegen Duitsland zal spelen is als volgt samengesteld: doel: Jo Jurrissen (BDHC); achter: Sonja de GreveDudo-k van Heel (BDHC) en Jeanne Hogesteyn (Be Fair, aanvoei'ster)midden: Inge den Tex (Amsterdam). Annelies Goedbloed (Gooi) en Henriëtte van Riemsdijk (BDHC); voor: Ans Rouwenhorst (Togo), Bea Terlingen (Be Fair), A. Huytker (Zwolle), Jos Hee- zemans (EMHC) en Trix Nillesen (EMHC). THB had tijdens de Paasdagen Duitse voetballers op visite. Het eerste elftal speelde tegen de S. V. Wintersberg (Schwelm) en zegevierde met drie-nul. Ook het tweede team van THB wist een overwinning te be halen -op de Duitse reserves, THB 2 won met zes-twee. Ooster-kwartier heeft op het Paastoer- nooi van A.K.C. in Antwerpen een goede prestatie gelev rd, want het legde beslag op de tweede prijs. Va.. Riviera werd met 3-2 gewonnen en tegen A.T.B.S. werd ge lijk gespeeld (0-0). De laatste wedstrijd te gen Boeckenberg moest de beslissing bren gen. Tot kort voor het einde stonden de Haarlemmers met 1-0 achter, doch door een fraai doelpunt van mej. J. Poelgeest werd tenslotte nog een gelijk spel behaald. Daai-entegen boekte de jeugdploeg geen succes, het won met 4-1 van A.K.C., doch vex-loor met 2-1 van Boeckenberg. I, NEDERLAND NAAR TOUR. Blijkens een officiële mededeling heeft de KNWU wederom een uitnodiging ontvangen om een Nederlandse ploeg af te vaardigen naar de Tour de France. De sportcommissie heeft deze uitnodiging geaccepteerd en dienten gevolge de heren Van Ierlant, Joosen en Pel lenaars vex-zocht de voorbereidingen te treffen. NIEUW WERELDRECORD. Tijdens atle tiekwedstrijden in de Staat Kansas heeft een estafetteploeg van de univei'siteit van Texas het wereldrecord op de 4x110 yards met 0.1 sec. verbeterd. Zij liet een tijd van 39.9 sec. afdrukken. Het oude wereldrecord stond eveneens op naam van de univei'si teit van Texas met 40 sec., daterend van 21 april 1956. ONGELUK. De Engelse coureur Marks is maandagmiddag verongelukt op het cir cuit van Brands Hatch (Kent). Zijn kleine Cooper, waarmee hij deelnam aan een sportwagenrace, vloog uit de bocht en kwam tussen die toeschouwers. Vier toe schouwers werden gewond. POTGIETER. Tijdens de Zuidnfrikaanso 4 kampioenschappen in Oueenstown heeft de 19-jarige Gert Potgiete; de 440 yards hor den gelopen in 50.7 sec., een nieuw wereld- recoi-d. BRAZILIËPERU. De tweede wedstrijd tussen de nationale ploegen van Brazilië en Peru, geldend voor de voorronde van het toeimooi om het wereldkampioenschap voet bal 1958 is geëindigd in een 10 zege voor de Brazilianen. ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van d" wedstrijden gespeeld voor de Engelse league luidden: eerste divisie Brminigham City- West Bi-omwich Abion 2—0, Wolverhampton WanderersAston Villa 3—0. BLACKBURN ROVERS. De profclub Alkmaar zal op zaterdag 27 april in Alk maar een vriendschappelijke wedstrijd spe len tegen de Engelse tweede divisieclub Blackburn Rovei's.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10