Albert Heijn Vermoedelijk zal in het najaar de Kleine Hout veranderd worden Uitbetaling logiesbonnen Het communisme als systeem, filosofie en wereldmacht Koor „Jong Baerlem" London Opera Ensemble 15 mei in Haarlem 7 VERJONGING HAARLEMMERHOUT Forumavond Haarlemse Chr. Besturenbond met Prinses Rozelijn" Feijenoord contracteert Kees Rijvers De Haringbuis wordt elders opgebouwd Accordeonconcert voor Haarlemse gedetineerden vlees ^uperMals vlees 3 voor 95 98 2 kroppen 23 5 voor 98 3 pakken 103 59 Mr. C. van Rij sprak voor afgevaardigden van de Junge Union van de Duitse C.D.U. Minister Duncan Sandys op het eiland Cyprus „Mayflower II" heeft de wind in de zeilen Faillissementen Minister Dulles zinspeelt op nieuwe topconferentie Washington stelt Moskou drie voorwaarden Dulles over kernexplosies: „Amerikaanse houding is voor wijziging vatbaar" UIT STAD EN STREEK VPFHUIZEN Belgische autocoureurs op circuit Zandvoort VOGELENZANG Viering Koninginnedag BENNEBROEK Actie „Goed zó" HAARLEMMERMEER Christelijke Plattelands organisaties V\ OENSDAG 24 APRIL 19 5 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE UITVOERING VAN DE PLANNEN tot verjonging van de Haarlemmerhout, waarover wij enkele weken geleden schreven en waarvoor op de begroting der gemeente Haarlem voor het dienstjaar 1957 een bedrag van f 21.000 is uitgetrokken, is voorlopig opgeschort tot het najaar wegens de bestedingsbeperking. In de zomer zal definitief besloten worden of de werkzaamheden in het najaar zullen beginnen. Eerst is het gedeelte nabij de Kleine Houtweg aan de beurt. Zoals wij hebben mee gedeeld zal het plan in twintig tot vijfentwintig jaar worden uitgevoerd. In de loop der eeuwen zijn diverse malen vernieuwingen in de Haarlemmerhout aan gebracht. De veronderstelling, dat de Hout een oerwoud is geweest, dat zich tussen Haarlem en Alkmaar uitstrekte, spreken deskundigen tegen. Langs de duinvoet wa ren bossen en bij Haarlem was een be bossing. In 1428 werd deze tijdens een be leg onder leiding van Jacoba van Beieren verwoest; bij het beleg van Haarlem in 1572 is verder veel van de Haarlemmerhout verloren gegaan. De vroedschap van Haarlem stelde er prijs op de beschikking te hebben over een recreatiegelegenheid bij de stad en op 10 december 1583 besloten de Staten van Hol land op verzoek van Haarlem de grond, waar thans de Hout is, te verpachten. Een jaar later werd aan de beplanting begonnen nadat boswachter Dammes Maertens op dracht had gekregen in Amersfoort tien duizend eiken te kopen. Er werd begonnen aan de beplanting van de Kleine Hout in de omgeving van de tegenwoordige Kleine Houtweg. Dit gedeelte werd daarom de Oude Hout genoemd. Later volgde de be planting van het overige deel, de Grote Hout. In de zeventiende en achttiende eeuw is de Hout gereorganiseerd naar een ontwerp ADVERTENTIE V. V. V. bij OSCAR SMIT'S BANK. Kruisstraat, Haarlem, tijdens de kasuren. Tot besluit van het winterseizoen hield de Haarlemse Christelijke Besturenbond dinsdag in het wijkgebouw van de Her vormde gemeente aan de Gedempte Oude gracht een forumavond voor het kader van de bij de bond aangesloten afdelingen. Het doel was sociale problemen aan de orde te stellen en uit de vragen en de belangstel ling voor de gedachtenwisseling bleek, dat de bijeenkomst aan haar doel heeft be antwoord. Een belangrijk deel van de discussie was gewijd aan de automatisering. De voor zitter van het forum, de heer B. Roolvink, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, merkte op, dat er door het beantwoorden der vraag gelegenheid be staat ongerustheid weg te nemen. Ten on rechte denkt men, dat er door automati sering werkloosheid en vermindering van de rechtspositie zullen ontstaan. Mr. G. C. van Dam, secretaris van het Verbond van Protestant Christelijke Werk gevers in Nederland, lichtte het punt nader toe en verheugde zich er over een gerust stellend geluid te kunnen laten horen. Ve len hebben een visie, die volgens spreker onjuist is. De toepassing van de atoom energie is een deel van de ontwikke ling, die reeds een eeuw bestaat. De ontwikkeling gaat echter in een sneller tempo dan in het verleden. Spreker achtte het nodig aandacht te besteden aan een mentale voorbereiding op de versnelde evolutie en aan verbetering van het onder wijs, opdat de mens goed toegerust is voor de toekomst. Hij moest echter toege ven, dat verbetering van het onderwijs moeilijkheden zal opleveren wegens gebrek aan gebouwen en leerkrachten. De heer L. Silvis, voorzitter van de af deling Haarlem van de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel, beantwoordde een vraag over het verlenen van zwarte lonen. In zijn algemeenheid dient men op deze vraag ontkennend te antwoorden, maar voor de werkgevers en voor het voortzet ten van werkzaamheden is het dikwijls nodig extra bedragen te geven. Bezoekers der bijeenkomst gaven ook hun mening over dit onderwerp, dat de aandacht had van forum en leden. Over het betalen van ziekenfondspremie en het laten deelnemen van bonden van gepensioneerden aan het georganiseerde overleg gaf de heer C. Groen, bestuurder van de Centrale Christelijke Bond van Overheidspersoneel, zijn visie. Hij was van mening, dat bonden van gepensioneerden niet in het georganiseerd overleg thuisho ren. Gepensioneerden kunnen lid blijven van hun vakbond en verwacht mag wor den, dat deze vakbond hun belangen zal behartigen. Mr. G. van Muiden, bestuurslid van de Christelijke Middenstandsbond, besprak enkele middenstandsproblemen en de Europese eenwording en voorts behandelde het forum een vraag over het vrijgeven op Goede Vrijdag en de daarop volgende za terdag. De bijeenkomst werd ingeleid door de voorzitter van de Haarlemse Christelijke Besturenbond, de heer R. N. Busser. Wandelaars hebben altijd grote belang stelling voor de Hertenkamp in de Haarlemmerhout. van Gerard van der Laen. Deze was een voorstander van het maken van een ster renbos. In 1827 is de heer J. D. Zocher be gonnen aan een nieuw reorganisatieplan. Toen hij in 1871 overleed heeft zijn zoon, de heer L. P. Zocher, het werk voortgezet. De ontwerper was van mening, dat het principe van sterrenbos opgegeven moest worden; hij ging op landschappelijke stijl over. De laatste reorganisatie dateert van het begin van deze eeuw, hoewel zij beperkt is gebleven tot het gedeelte bij de Wagen weg. Ingewijden spreken van de Gort. De ontwerper van het plan was de heer A. Springer. Zijn plan heeft veel stof doen opwaaien, omdat men vreesde, dat vele bomen onnodig gerooid zouden worden. Een commissie stelde echter de heer Sprin ger in het gelijk. De directeur van Hout en Plantsoenen, de heer J. A. Dorresteijn, heeft thans op dracht gekregen de Hout te verjongen en op zijn verzoek is een commissie samen gesteld. waarin zitting hebben de heren ir. A. Stoffels te Haarlem en G. Gerbranda te Utrecht. Het is de bedoeling ieder jaar anderhalf tot twee hectare uit te voeren. Hoewel de verandering van de Span jaardslaan niet in het plan is opgenomen, zal zij in de toekomst ook verjongd moeten worden. De lindebomen worden te oud; zij hebben een gemiddelde leeftijd van 170 tot 180 jaar. Een groot aantal moest gerooid worden, omdat het een gevaar voor het verkeer betekende. In vier rijen hebben totaal 197 linden gestaan, waarvan er reeds 56 gerooid zijn. Er zijn nu nog 141 bomen over en die zullen vóór 1970 verdwijnen. De laatste jaren worden jonge bomen ge kweeld in de kwekerij nabij Spaar en Hout. Deze zullen in de toekomst langs de Spanjaardslaan geplant worden, waardoor j het niet lang behoeft te duren of de laan krijgt weer een fraai aanzien. Het verkeer eist, dat meer ruimte van de Spanjaardslaan bestemd zal worden voor rijwegen. De bestaande asfaltweg blijft bestaan voor het verkeer oostwest (naar de Wagenweg); op de baan, waar nu het ruiterpad loopt, zal een weg worden gemaakt voor het verkeer van west naar oost. De nieuwe weg zal uit klinkers be staan, omdat door twee asfaltwegen de bomen te weinig vocht en lucht zouden krijgen. Voor de jongste meisjes en jongens van het kinderkoor „Jong Haerlem" was het een hele eer de negende jaarlijkse uitvoe ring van het koor, die dinsdagavond in ge bouw St. Bavo aan de Smedestraat werd gegeven met het zingen van enige liedjes van Jo JVIoinait te mogen inleiden. Aan de snuitjes van die jeugdige zangstertjes en zangertjes was het wel te zien, dat zij hun gewichtige taak ernstig opvatten, zelfs al zongen zij een liedje, waarbij je moeilijk ernstig kón blijven. Daardoor hadden de toehoorders in de zaal, en natuurlijk vooral de volwassenen, extra plezier om wat er daar op het toneel door het koortje en zo waar ook nog door onbevreesde solistjes ten gehore werd gebracht. Het was een nrettig begin van de avond. Iedereen kwam in een goed humeur en werd ontvankelijk voor de vele indrukken, die de opvoering van de kinderoperette „Prinses Rozelijn" daarna kwam brengen. De dirigente van het koor, Willy van Eldik. had tezamen met mevrouw N. Kaart-Weesman. die voor de regie zorgde, de optredende kinderen aardig voorbereid. Er was een lieftallige prinses Rozelijn, een indrukwekkende koning en een sympa thieke koningin. De hofmaarschalk had merkbaar hart voor zijn belangrijke func tie. Zijn activiteit na het schokkende nieuws, dot de prinses ontvoerd was, kon althans voorbeeldig genoemd worden. Ge lukkig kwam Rozelijn weer bij haar ouders terug, dank zii het ingrijpen van kabouters. Er waren verder nog elfen, feeën en zigeu ners te zien. De laatsten wisten blijkbaar meer van de verdwijning van Rozelijn en daarom was het van hen een brutaal stukje om zonder blikken of blozen het feest bij de terugkeer van de prinses te gaan mee vieren. Over het algemeen werd er door de kin deren verdienstelijk gezongen. De ontle ning van de melodieën aan muziek van Schubert en Mozart kan ik echter niet toejuichen. Maar voor „Prinses Rozelijn" is blijkbaar geen oorspronkelijke muziek beschikbaar. Iemand zou zich daar eens over moeten ontfermen. De opvoering viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Daar van getuigden hartelijke bijval, bloemen en vriendelijke woorden van dank. F. Zwaanswijk Naar wij van het bestuur van de Rotter damse voetbalvereniging Feijenoord verne men heeft deze vereniging een contract af gesloten met Kees Rijvers. Rijvers, Oud- speler van NAC en van het Nederlands elf tal, zal per 1 juli voor zjjn nieuwe vereniging mogen uitkomen. Het contract is, nadat volledige overeenstemming met Rijvers en zijn club Saint Etienne was bereikt, donder dag 18 anril in Rotterdam getekend. Kees Rijvers, die binnenkort 31 jaar wordt, is voornemens in Rotterdam te gaan wo- num. Hij zal tevens trachten daar een werk kring te vinden. Alvorens in september de competitie begint, zal Rijvers enkele vriend schappelijke wedstrijden met Feijenoord spelen. Woensdagavond 15 mei treedt het Lon don Opera Ensemble op in het Haarlems Concertgebouw. Dit ensemble bestaat uit de sopraan Edith Joyce, de tenor Robert Pearson en de bariton Alan Pearson. Zij worden aan de vleugel begeleid door Marv Earl. Hun ï'epertoire bestaat uit bekende aria's uit beroemde opera's. Als de plannen tot verbreding van de Zandvoorterweg bij de Viersprong te Aer- denhout worden uitgevoerd dan zal zo als wij gemeld hebben de tolgaarders- woning de Haringbuis moeten verdwijnen. Liefhebbers van historie zouden het be treuren, als de laatste tolgaarderswoning van de verscheidene, die in en bij de ge meente Bloemendaal hebben gestaan, zal verdwijnen. Er bestaan plannen de wo ning elders op te bouwen en de gedachten gaan uit naar het Openluchtmuseum te Arnhem. Op tweede Paasdag heeft het orkest van de accordeonschool Haarlem-Noord onder leiding van de heer Jan Doornbos een con cert gegeven voor de gedetineerden in het Haarlemse huis van bewaring. In zijn wel komstwoord betuigde de directeur van het huis van bewaring, de heer H. J. Nijenhuis, zijn erkentelijkheid voor de orkestleden, die hun vrije tijd wilden geven om voor de gedetineerden de moeilijke dagen, die de feestdagen voor hen altijd zijn, te helpen verlichten. Het programma van accordeon- muziek werd afgewisseld door enige solis ten, die bekende nummers ten gehore brachten. Het veelvuldig applaudisseren bewees, dat men het gebodene op prijs wist te stellen. In zijn dankwoord sprak de heer Nijenhuis de hoop uit, dat nog vele van dergelijke concerten gegeven zouden kun nen worden. ADVERTENTIE Alleen' donderdag 25 april a.s. Slavinken heerlijk gekruid Runderlappen met randje vet 500 gram L lö Dik niervet per kilo Uit onze vleeswarenaf deling 25 april a.s. Berliner leverworst 150 gram 07 Veiling-verse groenten tegen allerlaagste dagprijzen! Alleen donderdag 25 april a.s. Malse sla Grote Jaffa s vol sap Speciaal aanbevolen uit onze kruidenierswarenafd. Alleen donderdag 25 april a.s. Fijne tafelmargarine Zilvervloot Gemengde koekjes carabiesjes, raspa's, mirella spritsjes, Schotse hagel en spirala's 250 gram Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Een scherpe analyse van het communis me als systeem en wereldmacht werd woensdagmorgen in restaurant Brinkmann te Haarlem gegeven door het Amsterdamse gemeenteraadslid mr. C. van Rij voor een gehoor bestaande uit twaalf afgevaardig den van de Junge Union van de Duitse christendemocratische unie, die van 23 tot 27 april de gast zijn van de Nationale Or ganisatie van Antirevolutionaire .Tongeren- studieclubs, en een aantal Nederlandse jongeren. Mr. Van Rij begon met zich af te vragen wat men eigenlijk onder communisme moet verstaan. De orthodoxe marxisten be schouwden het communisme als een we tenschappelijke leer, die echter achtereen volgens door Lenin en Stalin gemaakt werd tot een uiting van staatsalmacht, waarvan de beginselen naar keuze door de communistische machthebbers konden wor den geïnterpreteerd. Mr. Van Rij vroeg zich af in hoeverre de Russische revolutie van 1917 marxistisch geweest is volgens de definitie van wetenschappelijk systeem. Volgens Marx' eigen opvattingen zou de revolutie het probleem van eigendom en kapitaal moeten hebben oplossen. Naar sprekers mening is de revolutie van 1917, evenals de Franse revolutie van 1789 gestrand op haar politieke doeleinden. Het vraagstuk van de sociale eigendom is niet opgelost, maar in de plaats daarvan ontstond de overdracht van het eigendom naar een nieuwe kaste, met andere woor den, er ontstond een vorm van staatskapi- talisme. De produktiemiddelen behoren aan de staat en deze behoort op zijn beurt weer aan de bureaucratie. Trotzky heeft deze ontwikkeling al zien aankomen, maar hoopte dat zij van tijdelijke aard zou zijn. De historie heeft hem in het ongelijk ge steld. De arbeidersstaat bleek een vijand van de arbeiders te zijn, hetgeen uit de recente opstanden in Posen en Boedapest wel dui delijk is geworden. Mr. Van Rij sprak de hoop uit, dat die socialisten, die nog geloof den aan een collectieve oplossing van het bezit tot een beter inzicht zullen komen: naar zijn mening is een oplossing slechts mogelijk, als de arbeiders tot individuele bezitters gemaakt kunnen worden. Vervolgens ging mr. Van Rij nader in op het dialectisch materialisme als staatsfilo- sofie. De basis van deze filosofie is het ge loof in de materie, waarbij de dialectici dode, levende en denkende materie onder scheiden. Hiermee wordt volgens spreker het Stalinisme een pseudo-religie, die ech ter gestoeld wil zijn op wetenschappelijke waarnemingen. Men gelooft in deze krin- LONDEN, (Reuter) De Britse gou verneur van Cyprus, veldmaarschalk Sir John Harding, heeft in een vraaggesprek voor de Britse commerciële televisie ver klaard dat Cyprus" onmisbaar kan zijn voor de. NAVO en het Pact van Bagdad, „Als de Britse luchtmacht de rechterflank van de NAVO moet dekken en de landen van het Bagdad-pact ondersteunen, is Cyprus on misbaar als basis voor de Britse lucht macht", alus Harding. Sir John is van me ning dat in de toekomst een verdeling van het eiland tussen Grieken en Turken wel uitvoerbaar is, maar grote moeilijkheden met zich zou brengen. Harding zei dat aartsbisschop Makarios kon worden vrij gelaten dank zij de successen van de Britse strijdkrachten op het eiland. Op de lijst van gezochten staan nog vijftien namen onder welke die van de EOKA-leider Grivas (Dighenis). NICOSIA (Reuter/AFP) Duncan Sandys, de Britse minister van Defensie, is in Nicosia aangekomen. Hij zal op Cy prus legerinstallaties inspecteren en gaat daarna naar Malta. Sir John heeft het over de Cyprioot Christos Kyriakou gevelde doodvonnis veranderd in tien jaar gevangenisstraf. De achttienjarige Kyriakou was ter dood ver oordeeld, omdat hij in het bezit was be vonden van bommen en patronen. Troef ISTANBUL, (Reuter) De leider van de Turkse partij op Cyprus, Kutchuk, heeft in Istanbul verklaard, dat Turkije gereed is zijn „laatste troef" in de kwestie- Cyprus uit te spelen. Kutchuk zei dit in commentaar op berichten, volgens welke aartsbisschop Makarios een Britse uitno diging heeft ontvangen om naar Londen te komen. Volgens hem houdt het bezoek van minister Sandys aan Cyprus verband met een plan voor besprekingen tussen Grie ken en Britten. LONDEN (UP). De „Mayflower II" bevond zich woensdagmorgen, naar ge meld wordt, ongeveer 210 km in de Atlan tische Oceaan, door een oostenwind voort bewogen. Warwick Charlton, de man, die het plan opvatte om de reis van de Pil grim Fathers opnieuw te maken en aan boord als bemanningslid werkt, seinde naar de Daily Mirror in Londen: „Einde lijk is het kleine schip in de Atlantische Oceaan en maakt vijf knopen". De kapi tein Alan Villiers zegt: „God is goed voor ons geweest". Charlton meldde voorts, dat een straalbommenwerper van de Royal Airforce de enige belangstellende is ge weest. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: H. Linthorst, bontwerker, Gierstraat 47 rd. te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen en curator mr. J. Sprey, advo caat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65. Stoffer Stoffers, telepaath, woonark „Cobi" Zijkanaal F te Halfweg. Rechter-commissa ris mr. J. P. Petersen en curator mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur te Haar lem, Wilhelminastraat 5. W. G. Wakker, pompinstallateur, Oo9tein- derweg 438 te Aalsmeer. Rechter-commis saris mr. J. P. Petersen en curator mr. J. Spreij, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65. Bij vonnis van de rechtbank is, na ge daan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank, waarbij W. A. Kessens, schilder Dorreboomstraat 1 te Haarlem in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. F. M. Oberman, advocaat en procu reur te Haarlem, Kruisweg 63, tot curator. gen, dat het menselijke denken uiteindelijk tot de absolute waarheid kan komen. Dit kan volgens de Stalinisten slechts door ar beid geschieden, zodat het officiële com munisme arbeidsfanatisme aankweekt. De betrekkelijkheid van de materie kan ech ter op wetenschappelijke gronden worden aangetoond, waarmee volgens spreker de dialectisch-materialistische leeer onlogisch wordt. Tenslotte besprak mr. Van Rij de machtspolitieke doeleinden van het bolsje wistische systeem, waarbij hij aan de hand van tal van uitspraken van communistische machtshebber aantoonde, dat wereldrevo lutie nog steeds op het program staat. Spreker keerde zich tegen opvattingen van theologen als Niemeyer en Barth, vol gens welke het communisme als een uit daging aan het christendöhi is te beschou wen en een vreedzaam naast elkaar leven van religie en wereldbeschouwing mogelijk zou zijn. Hij wekte zijn toehoorders op te blijven strijden voor een sterk Europa en een krachtig „neen'*1 te laten horen tegen het godloze communisme. Tevoren had de secretaris van de A.R J.O.S., de heer A. H. M. Mulder de Duitse gasten hartelijk welkom geheten. Vandaag zal het gezelschap een bezoek aan de bol lenstreek brengen. WASHINGTON (UP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat het houden van een nieuwe topconferentie afhankelijk is van wat de Sovjet-Unie wil ondernemen ten aanzien van de Duitse hereniging, de bevrijding van de satellietlanden en de ontwapening. De Amerikaanse regering zou een herziening van het tegenwoordige Russische standpunt inzake deze drie kwesties „ten zeerste ver welkomen", zo zei Dulles, die er de nadruk op legde, dat de Verenigde Staten niet zijn geïnteresseerd in een topconferentie, wan neer het Russische standpunt onveranderd blijft en de Sovjet-Unie de conferentie slechts voor propagandadoeleinden zou ge bruiken. Hij noemde een beroep op vrijheid voor de landen van Oost-Europa (onafhankelijk van de opvattingen der Sovjet-Unie daar omtrent) een integrerend deel van de Ame rikaanse buitenlandse politiek. President Eisenhower zou in 1955 te Genève, toen de Verenigde Staten volgens Dulles naar een betere verstandhouding met de Sovjet- Unie streefden, een beroep op premier Boelganin hebben gedaan Oost-Europa meer vrijheid te verlenen. Eisenhower heeft nog nimmer een redevoering over de buitenlandse politiek gehouden zonder de satellietlanden ter sprake te brengen, aldus de Amerikaanse minister. Naar Bonn Dulles zal dinsdag naar Bonn vliegen voor belangrijke geallieerde besprekingen over de jongste Russische dreigementen van vergeldingsaanvallen met kernwapens en de voorgenomen bezuiniging van Groot- Brittannië op zijn defensie-uitgaven. Dulles gaat naar de voorjaarsbijeenkomst van de ministers van de Noordatlantische Ver- drags-organisatie die op 2, 3 en 4 mei in Bonn wordt gehouden. De Amerikaanse minister zal de veertien andere NAVO- leden geruststellen en de verzekering geven dat de Verenigde Staten hen niet in de steek zullen laten. WASHINGTON (Reuter) Minister Dulles heeft dinsdag verklaard, dat het vrü moeilijk zal zijn de kwestie van een verbod op het houden van proeven met kernwapens te scheiden van het vraagstuk van algemene ontwapening. Dit wilde ech ter niet zeggen, dat het onmogelijk zou zijn. Een van de moeilijkheden was zijns in ziens, dat de V.S. te maken hebben met een regering, waarbij men niet er op kan vertrouwen, dat z'\) haar beloften houdt. Op grond van de beschikbare weten schappelijke gegevens was de minister ge neigd te denken, dat het gevaar voor de kernproeven niet zó groot is dat men een groter risico in een andere richting moet nemen. De houding van de V.S. is echter, naar hij zeide, steeds voor wijziging vat baar op grond van nieuwe wetenschappe lijke oordelen. Dulles zei, dat de ontwapeningsbespre kingen te Londen in een rustiger sfeer wor den gevoerd, doordat de Sovjet-Unie dit maal minder op propaganda uit is. Daarom hadden president Eisenhower en Harold Stassen, die de V.S. bij het overleg vertegenwoordigt, de besprekingen de „ern stigste ontwapeningsonderhandelingen sinds de tweede wereldoorlog" genoemd. De minister verklaarde voorts, dat de V.S. streven naar zorgvuldig overwogen stappen naar ontwapening, die vergezeld gaan van nauwkeurige waarborgen. Veel zou afhangen van de instructies, welke de Russische afgevaardigde Valerian Zorin morgen uit Moskou zal meebrengen. Desgevraagd zei Dulles, dat Stassen geen nieuwe instructies naar Londen brengt. De hem verstrekte opdracht was al voldoende, aldus de minister. Nieuws in het kort Eisenhower sprak Stassen AUGUSTA (UP) President Eisenhower heeft dinsdag meer dan een uur lang met Harold Stassen, zijn bijzondere adviseur inzake ontwapening geconfereerd. Onmid dellijk na afloop vertrok Stassen naar Lon den, waar hij deze week de besprekingen van de subcommissie voor ontwapening weer zal bijwonen. Onderwerp van het gesprek tussen Stas sen en Eisenhower was de betekenis, die gehecht moest worden aan de Russische voorstellen, die in de besloten zitting van de ontwapeningsconferentie zijn gedaan. PARIJS (Reuter) Generaal Lauris Norstad, opperbevelhebber der NAVO- strijdkrachten in Europa, heeft dinsdag medegedeeld, dat burger- en militaire des kundigen op geneeskundig gebied op de vandaag te Parijs beginnende medische NAVO-conferentie zullen spreken over de ontwikkelingen, die zich in een met kern wapens gevoerde oorlog kunnen voordoen I Getuigen gevraagd. Tweede Paasdag omstreeks half zes in de middag zijn een scooter, bestuurd door een Duitser en een auto op de Zandvoorterweg nabij de Mr. Enschedéweg te Aerdenhout met elkaar in botsing gekomen; de voertuigen waren be schadigd. De politie te Bloemendaal ver zoekt getuigen zich te melden voor het ver strekken van inlichtingen. Makelaars beëdigd. De Haarlemse rechtbank heeft beëdigd als makelaar in eierproduktsn de heren F. van Olphen te Bloemendaal en J. C. van Rietschoten te Heemstede en als makelaar in het diamant vak de heer R. J. E. Streep te Badhoeve- do rp. Voorrangskruispunt. B. en W. van Bloe mendaal hebben besloten een voorrangs kruispunt te maken op de hoek Brouwers- kolkweg (bij de Prins Bemhardbrug) en de Tetterodeweg te Overveen. Er zijn enkele ongelukken gebeurd, omdat het uitzicht dooi de hoge brugleuning slecht was. Zwemwedstrijden voor verkenners. Op zondag 5 mei zullen 's middags van twee uur tot half vijf in Stoop's bad te Overveen weer de jaarlijkse zwemwedstrijden voor welpen, verkenners, voortrekkers en leiders van de VKJB. district Haarlem, worden gehouden. Werkstukjes bekijken. De speeltuin vereniging „Het Vondelkwartier" in Oud- Schoten houdt van donderdag tot en met zaterdag in haar clubgebouw aan de Ver- gierdeweg een tentoonstelling van werk stukjes die de kinderen g-rtrirende de af gelopen winter op de clubjes hebben ver vaardigd. Kind en toekomst. De afdeling Haar lem van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid houdt donderdag in het gebouw Oranjekade 1 een bijeenkomst, tijdens welke de heer E. J. Lcdewijks, gemeentelijk in specteur van het lager onderwijs, een in leiding zal houden over het onderwerp „Ons kind en de toekomst". Postkantoor op Koninginnedag Het plaatselijke kantoor van de P.T.T. te Vijfhuizen zal op 30 april de gehele dag ge sloten zijn. Mutatie op r.-k. school In de plaats van de heer Bakker, die naar IJmuiden is vertrokken, is tot onderwijzer aan de R.-K. Sint Annaschool te Vijfhuizen benoemd de heer J. Groenesteeg, die voor dien te IJmuiden werkzaam was. Dinsdag heeft de „Ecurie Nationale Beige", de Belgische autorensport-vereniging, een bezoek gebracht aan het circuit van Zand voort met een aantal sport- en renwagens. De leden werden verwelkomd door de di recteur van het circuit, de heer J. Th. Hugen- holtz. Doel van dit bezoek was toekomstige autocoureurs met do renspox-t vertrouwd te maken. Om 10 uur arriveei-de men met fraai mate riaal. Onder de sportwagens waren M.G., Mercedes en Austin vertegenwoordigd; de beide racewagens, een Jaguar en een tot racewagen opgefokte Porsche arriveerden enkele uren daarna. Tot vijf uur heeft men zich aan het racen gewijd, waarbij fraaie tijden werden ge maakt en zeer snelle ronden van o.a. 1.45 en 1.47 minuut werden genoteerd. Het progi-amma van de viering van Konin ginnedag in Vogelenzang luidt als volgt: Zeven uur kei-kelijke viering, waax-na om kwart voor negen nationale liederen worden gezongen. Om negen uur wordt in het R.-K. Verenigingsgebouw voor de kleuters en de kinderen van de eerste klassen der lagere scholen een kindervoorstelling gegeven. De groteren amuseren zich van negen tot twaalf uur met spelletjes om prijsjes De Ronde van Vogelenzang begint om halfeen en daarvoor zal belangstelling ge noeg zijn. want dit is een evenement dat naam begint te krijgen. Van twee tot zes uur worden volksspelen gehouden op de speel plaats van de St. Jozefschool waarvoor prij zen ter beschikking staan. Het feest wordt besloten met een Oranjebal in het R.-K. Verenigingsgebouw. De jongens van de Spax-renbosschool te Bennebroek hebben onlangs op een ouder avond veel succes geboekt met de opvoering van een poppenkastspelletje. Op tweede Paasdag hebben de jongens op het parkeer terrein van de Linnaeushof voor landgenoten en vreemdelingen verscheidene malen een poppenkastspelletje opgevoerd. Het resultaat was dat zij aan Nederlands en vreemd geld in totaal een bedrag van 185,hebben verzameld dat bestemd zal worden voor de Goed-zó-actie der N.C.R.V. Op 7, 8 en 9 mei zal Haarlemmermeer het middelpunt zijn van veel activiteit, ont wikkeld door twee christelijke plattelands jongerenorganisaties. De „Bond van christelijke boerinnen, boerendochters, plattelandsvrouwen en -meisjes in Nederland" en de „Christelijke jonge boeren- en tuindersbond", die hun vorige bondsdagen hielden in Groningen en Utrecht, hebben besloten een dergelijke bijeenkomst in Hoofddorp te houden, ten einde elkaar in de landelijke sfeer van de Haarlemmermeerpolder te kunnen ont moeten. Het programma wordt in de middag van de zevende mei geopend met enkele inlei dende bijeenkomsten. Zo is er 's middags een wedstrijd in het voordragen, waar twintig vooi'drachtskunstenaars uit het land tegen elkaar zullen uitkomen. In de avonduren is er een ontmoetings- en con tactbijeenkomst. Muziek en zang zullen ten gehore worden gebracht, waaraan medewerking verlenen een muziekgezel schap uit Heemstede en plattelandsjonge ren uit Noordholland. De heer Jan Aantjes zal optreden als conferencier. In de morgen van 8 mei komen de bon den in afzonderlijke vergaderingen bijeen, waarna des middags een gezamenlijke bondsdag zal worden gehouden. Donderdag 9 mei is gereserveerd als ex cursiedag. Er zal dan een tocht door een gedeelte van Noordholland worden ge maakt, waarbij onder meer een bezoek zal worden gebracht aan het vliegveld Schip hol, aan Amsterdam, een bloemenveiling in Aalsmeer en het strand in Zandvoort. De bijeenkomsten in Hoofddorp zullen voornamelijk worden gehouden in „De Beurs" en in de „Beurshal".

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11