Gewelddadige demonstraties en algemene staking in Jordanië Belastingverhoging voorgesteld OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Betogers overweldigen de politie in de hoofdstad Een dode en twee zwaargewonden bij brand in Bussum Drie wetsontwerpen ingediend HET WEER Jordaans leger legt een ring om Amman Uitvloeisel van bestedingsbeperking (fee MORRIS (efmyou fuy! Een nationale taak Gasals gaat goed vooruit Zonnig Vennootschapsbelasting Getuige Baden onverwacht vrij en in Nederland Suèdine Damesjasjes 45. V erkeersongelukken I DIT JAAR: 332 DODEN Het woord is aan Vier doden in het verkeer UNO verklaart klacht van Syrië ongegrond 71e JAARGANG No 242 WOENSDAG 24 APRIL 1957 302e JAARGANG No 90 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman AMMAN (UP/Reuter) In alle Jordaanse steden is vanmorgen het werk neergelegd en begonnen grote demonstraties, waaraan geweldige mensenmassa's deelnamen, tegen de regering-Khalidi en koning Hoessein, wiens paleis door tanks werd bewaakt. Joe Morris, de UP-correspondent meldde uit het versterkte hoofdpostkantoor van Amman, dat de demonstratie, die in een gewelddadige botsing met de politie ontaardde, door Bedoeïnen van het koningsgetrouwe Arabische legioen met pantserwagens werd onderdrukt. De Amerikaanse am bassade, die geen contact meer had met het Amerikaanse consulaat in het Jordaanse deel van Jeruzalem, gaf haar personeel opdracht zich gereed te houden voor vertrek. De Jordaanse nationale wacht werd gemobiliseerd en het Arabische legioen zette alle wegen naar de hoofdstad af. Het kabinet- Khalidi kwam in spoedzitting bijeen en alle leidende politici werden in een spoedbijeenkomst samengeroepen. Men verwachtte dat vandaag de beslissing over het lot van Jordanië zou vallen. De minister van Binnenlandse Zaken, Said Moefti, zou al verklaard hebben te willen aftreden, omdat hij niet ver antwoordelijk wil zijn voor eventueel optreden van de politie. De op positiepartijen eisen herstel van het militaire bestuur, dat bestond voor de crisis begon. De overwegend linkse partijen beschuldigen koning Hoessein ervan, dat hij met „misda dige Brits-Amerikaanse imperialis ten" samenzweert om Jordanië het plan Eisenhower te doen aanvaarden. Arabische nationalisten en anti-wes telijke partijen oefenen druk uit op Khalidi om hem over te halen plaats te maken voor een nationale coalitie. Er blijven geruchten de ronde doen dat de regering van Khalidi reeds af getreden is, ook al zijn die geruchten dinsdag door officiële kringen tegen gesproken. Premier Khalidi ontving dinsdag een deputatie van de linkse politici, die een beroep op de regering hadden gedaan af te treden. In de omgeving van de buitenlandse ambassades en van openbare gebouwen werden posten uitgezet. In de voornaamste straten werden wegversperringen opge worpen. Voor gesloten winkels waren zware stalen rolluiken neergelaten. Waar nemers te Amman verwachten, dat de sta king een krachtproef zal worden tussen koning Hoessein en omgeving en de re gering-Khalidi ener- en de (linkse) oppo sitie anderzijds. Tegen het middaguur was de rust in het centrum van Amman weer gekeerd. De minister van Buitenlandse Zaken, Soeleiman Naboelsi, ontving de Egyptische onderminister van Buitenlandse Zaken Moestafa Joessef, die later tegenwoordig was bij een zitting van het Jordaanse kabinet. CAIRO (Reuter) Het Egyptische pers bureau voor het Nabije Oosten dat eerst het aftreden van de Jordaanse regering be kend maakte, heeft later gemeld, dat Kha lidi, na een spoedbespreking met koning Hoessein heeft besloten niet af te treden maar de volgende week te trachten ten motie van vertrouwen van het parlement te krijgen. De leiders van de oppositie hebben Kha lidi een petitie van elf punten overhan digd. Zij eisen verwijdering van sommige paleisfunctionarissen, de oprichting van een commissie van onderzoek naar een samenzwering van burgers, een federale unie met Egypte en Syrië, ontbinding van de militaire commissie van onderzoek, een buitenlandse politiek van positieve neu traliteit, eenheid van het leger en de bur gerbevolking, zuivering van regeringsde- partmenten, veroordeling van pogingen om het leger te verzwakken, vorming van een nationale coalitieregering, verwijdering van de huidige Amerikaanse ambassadeur en zijn militaire attaché, alsmede eerbied voor de grondwet. V er trouw en WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister yan Buitenlandse Zaken Dulles heeft op zijn wekelijkse pfersconfe- rentie verklaard, een groot vertrouwen te hebben in koning Hoessein. Hij zei, dat de vorst naar de mening van de Verenigde Staten er naar streeft de onafhankelijk heid van zijn land te handhaven, terwijl er zeer grote moeilijkheden zijn. Dulles is van oordeel, dat koning Hoessein niet wil dat zijn land overheerst wordt door landen, die de wens te kennen hebben ge geven te streven in een richting, die tegen gesteld is aan die, welke de koning de beste voor zijn land acht. De minister voegde hieraan toe, dat de Verenigde Sta ten de koning willen helpen in zoverre deze dat nuttig acht. Beschuldiging MOSKOU (AFP) Het Russische partij blad „Pravda" beschuldigt Irak en Israel ervan voorbereidingen te treffen voor een „gewapend ingrijpen" in Jordanië. Beide landen hebben sterke strijdkrachten aan de Jordaanse grenzen samengetrokken, al dus de „Pravda". ROME (Reuter) Soeleiman Naboelsi, wiens ontslag als premier van Jordanië de crisis heeft ingeleid, heeft volgens het Italiaanse communistische blad „Paese Se ra" verklaard te geloven, dat hij binnen kort zal aftreden als minister. „Als de „nationale partijen" mij vragen ontslag te nemen, zal ik dit onmiddellijk doen", aldus Naboelsi. Hij verklaarde als particulier lid van de regering te zijn geworden, zodat zijn partij de nationale socialisten op geen enkele wijze verantwoordelijk is voor de politiek van de regering. De mening van de „nationale partijen" over hetgeen in Jordanië gebeurt lijkt de mogelijkheid van verder lidmaatschap van de regering uit te sluiten. Naboelsi zei dat hij en zijn col lega's in geen geval zullen toestaan, dat hun lidmaatschap van de regering gebruikt zal worden om een of ander besluit te be krachtigen dat in strijd is met de wil van het Jordaanse volk, en buiten elk militair pact, dat vreemd is aan de Arabische soli dariteit, te blijven. „Wij zullen elk com promis met de imperialisten, die trachten weer vaste voet in ons land te krijgen, ver werpen, aldus zou Naboelsi volgens dit blad gezegd hebben. De beroemde tachtigjarige Spaanse cel list Pablo Casals, die vorige week werd ge troffen door een hartaanval en tengevolge daarvan niet kan deelnemen aan het Casals Festival, dat maandag in San Juan op Puerto Rico is begonnen, gaat goed vooruit. Casals wordt nu behandeld door de arts, die Eisenhower behandelde na diens hart aanval september vorig jaar. Chinese bloemenmeisjes boden presi dent Vorosjilov van de Sovjet-Unie boeketten aan bij zijn aankomst in Peking, de hoofdstad van communis tisch China. Het Russische staatshoofd maakt op het ogenblik een inspectie reis langs industriële installaties in Noordoost-China. Hij heeft bezoeken gebracht aan Ansjan, Sjenjang (het vroegere Moekden) en Sjanghai, ver gezeld door vice-premier Ho Loeng en toegejuicht door duizenden Chinezen. By een hevige brand in een farmaceu tische industrie voor veterinaire doelein den aan de Gooiberg te Bussum is een 26- jarig meisje, dat op het kantoor werkte, om het leven gekomen. Een 28-jarige man werd levensgevaarlijk en een 27-jarig meisje ernstig gewond. Even voor negen uur werd de brand weer gealarmeerd voor deze brand. Zware rookwolken belemmerden aanvan kelijk het blussingswerk. Toen het gerucht ging, dat zich in het brandende gebouw nog iemand bevond, sloeg de brandweer de voordeur in, waarna de werkmeester van een in de nabijheid gelegen fabriek, de heer Brasser, naar binnen snelde. Hij kwam kort daarna naar buiten met een meisje, dat ernstige brandwonden had op gelopen en onmiddellijk naar de Majella- stichting werd overgebracht. Daar is het meisje, de 26-jarige H. van der Wal uit de Lothariuslaan te Bussum, korte tijd later overleden. Twee andere leden van het per soneel, de 27-jarige mejufrouw Kempen uit Huizen en de 28-jarige heer Baaiman, DOOOOCOCOOOCOOOOCOOOCOOOOOOOOOOOOOCOOOOCOOC: xcocccoccco VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog en overwegend zonnig S5 weer. Matige noord-oostelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. 8 g Volledige weerrapporten op pagina twee. OXCO-JCOZOXCOC DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Bij de Tweede Kamer zijn thans drie wetsontwerpen ingediend betreffende de belastingverhogingen, die de regering in de nota inzake de beperking van de bestedingen heeft aangekondigd en die 250 miljoen per jaar moeten opleveren. De voorstellen behelzen een verhoging van de Vennootschapsbelasting (100 miljoen), een wijziging van de omzetbelasting met betrekking tot het tussen- tarief en het weeldetarief (24 miljoen), een wijziging van de personele belasting (7 miljoen) en van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten en provincies. Voorts heeft de regering zich bereid verklaard cle hogere opbrengst van de tabaksaccijns (44 miljoen), gevolg van de prijsverhoging van tabaksartikelen, als dekking te aanvaarden. Een wetsontwerp tot opschorting van de investeringsaftrek (75 miljoen) is enige weken geleden reeds bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. In deze voorstellen is geen rekening gehouden met de handhaving van een subsidie voor melk van 4 cent per liter. De regering onderzoekt nog of de hiervoor benodigde 30 miljoen door een verdere verlaging van uitgaven kan worden gevonden. Dé tariefsverhoging van de Vennoot schapsbelasting is in het wetsontwerp be perkt tot 1957 en 1958. De voorgestelde verswaring van de Omzetbelasting, waar voor 1 augustus van dit jaar als datum van ingang wordt voorgesteld, zal tot 1 augustus 1959 gelden. De opschorting van de investeringsaftrek blijft beperkt tot in vesteringen in de periode van 6 november 1956 tot en met 31 december 1957. De verzwaring van de Vennootschaps belasting, welke 100 miljoen per jaar zal moeten opbrengen, vereist een verhoging van het bestaande tarief (40—43 pet) tot 44—47 pet voor 1957 en 1958. Omzetbelasting De voorgestelde wijzigingen van de Om zetbelasting betreffen: verhoging van het tussentarief van 8 tot 10 pet, behalve voor gedistilleerde dranken (opbrengst 6 mil joen); verhoging van het weeldetarief van 15 tot 18 pet, behalve voor personenauto's en motorrijwielen (3 miljoen); rangschik king van bier en radio- en televisie-ont vangsttoestellen onder het tussentarief (12 miljoen); rangschikking van nieuwe ban den voor personenauto's en motorrijwielen onder het 15-percentstarief (3 miljoen). Totale opbrengst 24 miljoen. Gedistilleerd, alsmede auto's en motor fietsen zijn buiten de voorgestelde ver hogingen gehouden, omdat op deze goede ren reeds de last van de recente verhoging van de gedistilleerdaccijns en van de ben zinebelasting drukt, zo deelt de regering in de toelichting mee. Het tussentarief dat van 8 op 10 pet komt, zal gelden voor chocolade en choco ladewerken, suikerwerken en suikergoed (beide categorieën met uitzondering van boterhambelegging), voor al dan niet alco holhoudende dranken (met uitzondering van gedistilleerd, waarvoor de omzetbelas ting op 8 pet gehandhaafd blijft, en met uitzondering van door Horeca-bedrijven bereide dranken, welke aan particulieren voor gebruik ter plaatse worden geleverd), voor bier, alsmede voor radio- en televisie ontvangtoestellen (voor bier, radio- en tele visieontvangtoestellen is het huidige per- De jeugdige bewoners van de Amster damse tuinsteden in Nieuw West maken met het mooie weer al druk gebruik van het strandbad Slotermeer, al staan er bordjes genoeg met het opschrift „Werk in uitvoering, ver boden toegang Volgens een bericht in het dagblad „De Telegraaf" van hedenmorgen is de heer F. G. Baden, getuige van het Indonesisch openbaar ministerie in de zaken tegen Schmidt, De Braai en wijlen Jungschlager, om wie zoveel te doen is geweest, onver wacht in Nederland aangekomen. Hij is door de procureur-generaal in Djakarta, mr. Suprapto, in vrijheid gesteld. Volgens het blad is de heer Baden ergens in ons land in een ziekenhuis opgenomen om op te knappen van drie jaren van ge vangenschap. centage 5). Voor auto's en motorfietsen zal het tarief van 15 pet blijven gelden. Onder dit tarief zullen nu ook nieuwe banden voor deze motorvoertuigen worden ge bracht (percentage thans 5). Voor de ove rige in de weelde-artikelen-tabel opge nomen goederen zal in plaats van 15 pet een tarief van 18 pet gaan gelden. Personele belasting De regering is enerzijds van mening, dat de voorgeschreven verhoging van het huur- peil voor woningen geen aanleiding mag zijn voor een uitbreiding van de werkings sfeer van de pesonele belasting. Anderzijds acht zij het niet gerechtvaardigd, dat door een volledige aanpassing aan de verhoogde huren de personele belasting op het oude peil zou blijven. Een beperkte aanpassing aan de stijging van het huurpeil acht zij wenselijk. Het wetsontwerp wil daarom de minimumbedragen voor de belastbaarheid naar de grondslagen huurwaarde en meu bilair, alsmede de grensbedragen voor de kinderaftrek, met 25 pet (het percentage van de huurverhoging) verhogen. Deze ver ruiming wordt ook voorgesteld voor de aftrekbedragen voor de grondslag huur waarde. Ter vermijding van een gecompliceerde regeling, waarbij de aanslagen over het be lastingjaar 1957/58 voor de duur van één maand op de oude huur -n voor het overige deel van het jaar op de nieuwe huur zou den moeten worden gebaseerd, is in het wetsontwerp voorgesteld de belasting naar de grondslag huurwaarde voor het gehele jaar 1957/58 te heffen naar de toestand op 1 juli inplaats van op 1 juni 1957. De om standigheid, dat de personele belasting dan voor juni 1957 wordt geheven naar een huurwaarde die 25 pet hoger ligt dan de werkelijke huur, leidt slechts tot een zeer geringe verhoging van de aanslag. Naar globale raming zal door de ver hoging de opbrengst van de personele be lasting met inbegrip van de provinciale en gemeentelijke opcenten met ongeveer 7 miljoen per jaar toenemen. Dit bedrag komt ten goede aan de gemeenten en de provincies. In het verleden is aan deze lichamen voor een verlaging van de perso nele belasting van rijkswege compensatie verleend. De regering acht het redelijk deze compensatie thans met de hogere op brengst te verminderen. De compensatie uitkering, welke gegeven wordt wegens vroegere tariefsverlaging, wordt zodanig aangepast, dat uit de voorgestelde ver hoging van de personele belasting geen vergroting van de middelen der lagere publiekrechtelijke lichamen voortvloeit. BARÏEllORlSSTR HAARLEM 'lEl 1 3439 FERD BOLSTR. 48 A'&AM TEL /17162 ADVERTENTIE renden met nog brandende kleren naar de Majellastichting. De heer Baaiman bleek levensgevaarlijk gewond te zijn. De toe stand van mejuffrouw Kempen is zeer ernstig. De brandweer bestreed met een groot aantal stralen het vuur, waarbij zij bij zonder werd gehinderd door de dikke rookwolken, maar zij slaagde er in de brand vrij spoedig te blussen. Een kost bare tabletteermachine werd door vuur en water vrijwel onbruikbaar. Van de voor raad, waarvan de waarde op een ton wordt geschat, ging veel verloren. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Een 17-jarige jongeman uit Bussum be vond zich bij mejuffrouw Van der Wal op kantoor, toen plotseling bij de tabletteer machine vlammen omhoog schoten. Beiden trachtten de voordeur uit te vluchten, maar vermoedelijk is mejuffrouw Van der Wal gestruikeld. Tot overmaat van ramp sloeg de deur door de luchtdruk dicht, zo dat zij niet tijdig kon ontkomen. De beide andere personeelsleden zijn door een ach terdeur uit het brandende gebouw ge vlucht. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 332 personen, van wie 65 kinderen. Aldous Huxley: Voor zijn hond is ieder mens een Napoleon; vandaar de populariteit der honden. Nabij een onbewaakte overweg bij Udenhout is de twaalfjarige A. Damen uit Tilburg onder de trein van Roosendaal naar 's-Hertogenbosch gekomen en gedood De 36-jarige landbouwer J. B. C. Stuijk uit Rijen is bij de onbewaakte spoorweg overgang bij Gilze Ttijen aangereden door de trein van Amsterdam naar Eindhoven Het slachtoffer had op een pad langs de spoorlijn gereden en stak linksaf de spoor lijn over toen hij door de hem achterop- rijdende trein werd aangereden. De 25-jarige costumière Th. van Oeveren uit Rotterdam, die onlangs bij het overste ken van het Breeplein door een auto werd aangereden, is aan de daarbij opgelopen verwondingen overleden. Enige kilometers buiten de kom van Wierden is op de Nijverdalseweg de 33- jarige ongehuwde H. J. Flokvoort nabij zijn woning door een auto aangereden en op slag gedood. De bestuurder van de auto was vermoede!iik verblind door een tegen ligger, want hij heeft het slachtoffer, dat een kruiwagen voor zich uit duwde, niet gezien. Israel mag in gedemilitariseerde zone een brug behouden NEW YORK (Reuter). - De UNO heeft een Syrische klacht tegen de bouw van een baileybrug door Israel in de gedemili tariseerde zone tussen beide landen onge grond verklaard. Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft een rapport van de commissie voor toezicht op de naleving van het bestand in Palestina gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat er geen reden is voor verwijdering van de brug. De brug, aldus het rapport, is niet ge bouwd op landerijen die Arabisch eigen dom zijn, en doet geen afbreuk aan de be langen van Arabische burgers in de zone. Hoewel de brug voor militaire doeleinden kan worden gebruikt, is het waarnemende hoofd van de bestandsorganisatie, na be sprekingen en een onderzoek ter plaatse van mening, dat de brug is gebouwd ten behoeve van de ontginningen in het ge bied van het Choelehmeer. In het rapport wordt ook gezegd, dat de Israëliërs in het begin militaire UNO- waarnemers geen toestemming hebben willen geven een onderzoek ter plaatse in te stellen. (UP). Israel heeft de Veiligheidsraad op de hoogte gesteld van zeven gevallen van infiltratie uit de Gaza-sti'ook tussen 7 en 18 april. In een brief wordt uitdruk king gegeven aan de grote bezorgdheid van de Israëlische regering over deze grensoverschrij dingen. Het voortreffelijke nieuwe rapport van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, „Europa in 1960", waaruit vandaag in onze economische rubriek enige conclusies worden weergegeven, be vat een aantal opmerkingen die in het bij zonder in Nederland ter harte dienen te worden genomen. Eén daarvan betreft de ontwikkeling op onderwijsgebied, die de volgende jaren kan worden verwacht. Uit het rapport blijkt namelijk niet alleen, dat, behalve in Frank rijk, de bevolkingsgroep der vijf- tot veer tienjarigen sedert 1951 nergens in Europa zo sterk is toegenomen als in ons land, waar zij 21 percent groter werd; we zien er tevens uit dat die toeneming, welke zich hoofdzakelijk op de leeftijdsgroep van vijf tot negen jaar concentreerde, zich in de vijf volgende jaren zal verschuiven naar de groep der tien- tot veertienjarigen. Tussen nu en 1961 zal de leeftijdsgroep vijf-tot negen zelfs acht percent kleiner worden, maar de groep tien-tot-veertien zal met niet minder dan 29,1 percent groeien (al weer het grootste percentage van heel Europa met uitzondering van Frankrijk), terwijl de groep der 15- tot 19-jarigen met 12,7 percent zal toenemen. Hieruit volgt, dat de druk, waaronder de lagere scholen de laatste jaren hebben ge staan, in de naaste toekomst geleidelijk zal afnemen en dat die druk zich tussen nu en 1961 in steeds stijgende mate zal verplaat sen naar de instellingen voor uitge breid lager en voor middelbaar onder wijs. Hoe langer hoe grotere menig ten 10- tot 14-jarigen zullen zich voor de schoolportalen gaan verdringen en al spoe dig zal de vraag rijzen, waar Nederland de scholen - en waar de leerkrachten - voor al die scholieren vandaan moet halen. In het rapport wordt het vraagstuk van de leerkrachten zeer terecht „een probleem van de eerste orde" genoemd. De O.E.E.S. rekent ons voor, dat er in Europa (afgezien van de communistische en de op onderwijs gebied nog zeer achterlijke Zuid-Europese landen) in de eerstkomende vijf jaar niet minder dan 225.000 nieuwe leerkrachten M.O. nodig zullen zijn, als men de klassen voor het merendeel tot 25 leerlingen wil beperken. Dit komt neer op uitbreiding van het onderwijscorps met gemiddeld 15% per land, maar in Nederland, waar de toe neming van het leerlingenaantal bijzonder groot is, zal die uitbreiding zelfs boven de 25 moeten komen te liggen. Het probleem van de scholenbouw, die hiermee gepaard moet gaan, is niet minder groot. In de landen van de O.E.E.S. waren er verleden jaar ongeveer 34 miljoen plaat sen op de schoolbanken, maar vóór 1961 zullen er nog 8V2 miljoen nieuwe moeten worden gemaakt, waarvan een deel ter ver vanging van verouderde school-installaties. Bij gevolg moet er op worden gerekend, dat de regerings-uitgaven voor scholen bouw tegen 1960 ongeveer tweemaal zo groot zullen moeten zijn als ze in 1955 waren en dat zal niet alleen een aanzien lijke last voor de schatkist betekenen, maar het bouwprogramma, waartoe deze uitgaven zullen leiden, zal ook een grote inspanning van de bouwnijverheid vergen als men wil vermijden dat de woningbouw nog erger dan nu in het gedrang komt. Het is een enorme taak, die het ondei-- wijs aan de 10- tot 14-jarigen in ons land dus zeer binnenkort te vervullen zal krij gen; maar daarnaast zullen ook steeds zwaardere eisen worden gesteld aan het ambachts- en technisch onderwijs. Be drijfsleiders, wetenschappelijk personeel en geschoolde arbeiders moeten worden verkregen van de top der onderwijs-pira- mide en die top kan niet worden vergroot zolang de basis van de piramide niet ver breed is, wordt in het rapport opgemerkt. Reeds sedert enige tijd doen zich af en toe tekorten voor bij het aanwerven van lei dende functionarissen, ingenieurs en wetenschappelijk personeel voor het be drijfsleven en eveneens bij het vullen van vacatures in de groep, die in belangrijk heid onmiddellijk daai-op volgt. Deze te korten kunnen op den duur een nadelige invloed uitoefenen op de industriële groei in de Europese landen en er zullen dus zo spoedig mogelijk maatregelen moeten worden genomen om er een einde aan te maken. Volgens de berekeningen van de O.E.E.S. zullen er in 1961 in ons land bijna een miljoen 15- tot 19-jarigen zijn (ruim 100.000 meer dan thans) en het zal onze nationale taak zijn, deze grote groep alle gelegenheid te geven, de nodige scholing te krijgen om haar gaven dienstbaar te kun nen maken aan economie en wetenschap. Als ons land die taak wil vervullen, kan het niet spoedig genoeg beginnen met het voorbereiden ervan. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1