S. L. MOK HOE WERKT DE BEURS? Mikojan, koopman van Sovjet-Unie, kijkt in Oostenrijk rond Middenstands woning Boelganin richt persoonlijke brief tot premier MacMillan Amerikaans-Egyptisch gesprek over Suezkanaal afgelopen Voorstel tot gesprek over Europese veiligheid, ontwapening en contact Vormen van obligaties Veiligheidsraad van de UNO spoedig bijeen om verslag aan te horen Hartelijk ontvangst op vliegveld Schwechat DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Kantoorjuffrouw een nette buffetbediende nette verkoopsters jongste bediende (mnl.) HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Komeet Arend-Roland gezien in Beiers observatorium Oltmans beschuldigt zijn land in „De Nieuwsgier" Indonesisch leger knevelt drie dagbladen Israel erkent de Druzen „Statendam" is terug van eerste reis Scheepvaart WOENSDAG 2 4 APRIL 1957 MOSKOU (Reuter). Het Russische persbureau Tass heelt de tekst gepubli ceerd van een persoonlijke brief van pre mier Boelganin aan de Britse premier, MacMillan. Boelganin schrijft „Wij zijn van mening dat de huidige gespannen toe stand in het Nabije en Midden-Oosten voortduurt, vooral door het gebrek aan goede wil van bepaalde kringen in Groot- Brittannië, en verscheidene andere landen, om de gerechtvaardigde belangen en rech ten van de Oostarabische landen onder ogen te zien, die voor nationale onafhan kelijkheid en herleving hebben gekozen. Het is onze ernstige overtuiging, dat de taak om een blijvende vrede in het Nabije en Midden-Oosten te garanderen eist, dat de grote mogendheden nauwgezet zullen vasthouden aan de beginselen van een vreedzame oplossing voor alle strijdvragen van dit gebied, dat zij voorts de soeverei niteit en onafhankelijkheid van de landen in dit gebied zullen eerbiedigen en geen bemoeiing met hun binnenlandse aange legenheden zullen toestaan. Het kan slechts betreurd worden dat de Britse re gering niet de mogelijkheid heeft gezien de Russische voorstellen voor gemeen schappelijke viermogendheden verklaring over deze beginselen te steunen". De toestand in het Nabije Oosten, in het gebied, dat onmiddellijk aan de Sovjet- Unie grenst, moet wel van invloed zijn op de veiligheidsbelangen van de Sovjet- Unie, een omstandigheid waarop wij reeds de aandacht van de regering van Groot- Brittannië hebben gevestigd, aldus de Sovjet-premier. Boelganin stelt voor, dat de grote mogendheden gemeenschappelijk het gebruik van geweld ter regeling van geschillen in het Nabije Oosten veroor delen. Er zou overeenstemming kunnen worden bereikt over alle strijdvragen mits er goede wil bestaat bij de betrokken regeringen. Men kan van opvatting ver schillen over kwesties, bijvoorbeeld over die welke 'verband houden met het ge bruik van het Suezkanaal, maar het is on toelaatbaar, dat geschillen door wapenge weld geregeld worden, dat roekeloze acties van enkele staten, die met wapens dreigen, de vrede in dat gebied in gevaar brengen, aldus de Sovjet-premier. Boelganin is van oordeel, dat de Britse economische be langen in het Midden- en Nabije Oosten niet met geweld bevorderd moeten wor den, maar door onderhandelingen en nuch tere overweging van de redelijke belangen van alle partijen. Goede wil Aangaande de ontwapening zegt Boel ganin, dat de grote mogendheden hun goe de wil kunnen tonen door in te stemmen met een onmiddellijk verbod van proeven met atoom- en waterstofwapens voor een bepaalde tijd. Dit zou afgezonderd kunnen worden van het algemene vraagstuk der ontwapening en apart geregeld kunnen worden. Boelganin stelt de vraag of het niet mogelijk is door gemeenschappelijke pogingen een toestand te scheppen waarin atoombommenwerpers en raketten van de ene staat nimmer dood en verderf zullen zaaien in het gebied van de andere staat. De regering van de Sovjet-Unie is bereid de discussie te hervatten over de voor stellen, die de Britse oud-premier Eden indertijd heeft gedaan inzake de instelling van gedemilitariseerde zones in Europa en de afbakening van gebieden met beperkte bewapening. Boelganin zegt verder het van belang te achten, dat de huidige spanning in de Brits-Russische betrekkingen plaats maakt voor „goede vriendschappelijke betrek kingen". Hij stelt namens de Russische re gering voor, in de naaste toekomst ge meenschappelijk maatregelen te nemen MüNCHEN (UP) Sterrenkundigen van het Wendelstein-observatorium in de Beierse Alpen, hebben de nieuwe komeet van Arend-Roland, de helderste sinds de komeet van Halley, die in 1910 ontdekt werd, duidelijk gezien. De komeet kon met het blote oog worden waargenomen. Met behulp van telescopen werden foto's ge maakt. Volgens radio-Moskou heeft ook het ob servatorium van Lvov in de Oekraine foto's gemaakt van de komeet. Georges Roland, de Belgische sterrekun- dige, die mede-ontdekker is van het hemel lichaam, heeft „zijn" komeet bij elkaar niet langer dan tien minuten gezien. De weers omstandigheden in België zijn, evenals in Nederland, de laatste dagen voor waar nemingen zeer slecht geweest. „om 'n aanzienlijke verruiming van cultu rele, wetenschappelijke en technische uit wisseling tussen de Sovjet-Unie en Groot- Brittannië tot stand te brengen". De Sov jet-Unie is bereid haar vertegenwoor digers te machtigen, in aanmerking ko mende vraagstukken met Britse vertegen woordigers te bespreken. Kwade trouw Boelganin veroordeelt opnieuw de Noordatlantische Verdragsorganisatie, die er volgens hem de schuld van is, dat Europa in twee vijandige militaire kampen is verdeeld. Het herstel van het militaris me in West-Duitsland, met actieve steun van de Verenigde Staten, druist tegen het belang van de Europese veiligheid en de Duitse eenheid in. Boelganin wijst ook op Amerikaanse plannen voor legering van Amerikaanse militairen met kernwapens in de NAVO-landen, waardoor een nog ge vaarlijker situatie zou ontstaan. Hij be schuldigt de NAVO er voorts van, dat zij „intensief voorbereidingen treft voor oor logvoering met kernwapens". Tegen TEHERAN (AFP). De Perzische mi nister van Buitenlandse Zaken, Ardalan, heeft te Teheran tot verslaggevers gezegd, dat zijn land tegen het plan van de Sovjet regering is tot bijeenroeping van de grote vier ter bespreking van de vraagstukken van het Nabije Oosten. DJAKARTA (UP) De Nederlandse journalist W. L. Oltmans heeft in „De „Nieuwsgier" een verklaring gepubliceerd waarin hij Nederland ervan beschuldigt Nieuw Guinea in handen te willen houden „op last van de grote westelijke machten". Oltmans heeft voor De Nieuwsgier in New York de zittingen van de UNO over Nieuw Guinjea bijgewoond. De Nederlandse journalist schreef, dat „Den Haag geen politieke, economische en militaire belangen heeft in West-Irian, maar slechts op last van de grote machten het gebied vasthoudt". Deze grote machten hebben het gebied volgens hem nodig voor hun militaire plannen. Oltmans schrijft voorts, dat een regeling „van de kwestie West-Irian een nieuw tijd perk van goede verstandhouding tussen Indonesië en Holland zal inluiden". De Nederlandse journalist deed vervolgens een scherpe aanval op de reis van mevrouw Bouman door de V.S. Oltmans verklaarde, dat mevrouw Bouman „een onderwerp van spot in de Verenigde Staten" geworden is en betreurde het dat zij „gebruikt was om een perscampagne tegen Indonesië op touw te zetten". DJAKARTA (UP) De leger-autori- teiten hebben het onafhankelijke, in Dja karta verschijnende blad „Indonesia Raya" een verschijningsverbod van drie dagen opgelegd, omdat het blad het interview met luitenant-kolonel Achmed Hussein, de legercommandant op Midden-Sumatra, had afgedrukt. In dit interview, dat oorspronkelijk was gepubliceerd door het Padangse blad „Ha- luan", beschuldigt Hussein de centrale re gering van het volgen van een „verdeel- en-heers politiek" 'ten opzichte van de bui ten Java gelegen provincies. De waarnemend hoofdredacteur van In donesia Raya, E. Baharuddin, verklaarde, dat de politie hem vandaag, woensdag, ge durende twee-en-een-half uur had onder vraagd. De hoofdredacteur van Indonesia Raya, Mochtar Lubis, bevindt zich reeds vier maanden onder huis-arrest zonder dat er beschuldigingen tegen hem zijn inge bracht. Het leger heeft reeds maatregelen ge nomen tegen drie andere persorganen. Het eerste slachtoffer was het Persbiro Indo nesia, dat zeven dagen moest sluiten. Ver volgens werd twee onafhankelijke bladen, de socialistische „Pedoman" en de links georiënteerde „Bintang Timur" een ver schijningsverbod opgelegd. I-Iet Persbiro Indonesia mocht dinsdag weer open en was in staat hedenmorgen met een nieuwsbulletin voor de dag te ko men. Het bevatte het nieuws van het ver schijningsverbod van „Indonesia Raya". Pedoman en Bintang Timur zullen vrijdag weer mogen verschijnen. Tien dagen geleden vreesde men voor het leven van de Franse schrijfster Frangoise Sagan, toen zij met haar snelle sportwagen een ernstig ongeluk kreeg. Nu is ze al zover hersteld dat ze heden het ziekenhuis heeft verlaten. Haar glimlach spreekt boekdelen Evenals bij de aandelen, zijn er in de loop der jaren vele soorten van obligaties ontstaan. Vooral Amerika, dat voor zijn snelle ontwikkeling enorme kapitalen no dig had uit binnen- en buitenland, toonde zich zeer vindingrijk in het creëren van nieuwe soorten obligaties, die telkens weer meer zekerheid moesten bieden aan de geldverstrekkers. Met name de Amerikaan se sporen kennen allerlei vormen van geld leningen, bijv. de equinment bonds, die gedekt zijn door pandrecht op rollend ma terieel, en de prior lien bonds, prioriteits obligaties, bevoorrecht boven alle andere obligaties, zelfs de hypotheekobligaties,, zo de maatschappij die mocht hebben uit staan. Ook Rusland bediende zich voor de eerste wereldoorlog veelvuldig van dit soort leningen. Sommige maatschappijen gaven soms meer dan tien prioriteitsle ningen uit, de een telkens voorrang geven de boven de ander. Wat er van deze lenin gen terecht gekomen is, alsmede van de goud-obligatiën (gold bonds), waarvan rente en aflossing in aangeduide gouden munt konden worden gevorderd en die dus het summum van soliditeit behoorden te zijn, is overbekend. Men kan met deze stukken desgewenst zijn slaapkamer be hangen. Voorts kent men aan de overzijde o.a. nog de mortgage bonds (hypotheek-obliga ties) die dekking vinden in een hypothe caire inschrijving op onroerende goederen, de land, grant bonds, die hypothecair ver band hebben op landbezit, de adjustment- bonds, die uitgegeven worden bij een fi nanciële reorganisatie ener maatschappij (adjustment: het in orde brengen), voorts receivercertificaten, die voorrang hebben boven alle obligaties, zelfs boven de priori teitsobligaties. Zij worden uitgegeven door WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft op zijn wekelijkse perscon ferentie verklaard, dat de Verenigde Sta ten van .ening zijn, dat er spoedig bij de Veiligheidsraad een rapport over het ge schil om het Suezkanaal moet worden in gediend. Dulles zei, dat hjj nog op bericht van ambassadeur Hare in Cairo wacht. Hij acht het mogelijk, dat het verslag al van daag of morgen bij dc Veiligheidsraad zal worden ingediend. Dulles deelde mee, dat het overlc.; te Cairo een maand geleden begonnen was op verzoek van Egypte. De Verenigde Staten zijn van oordeel, dat er, nu het kanaal voor de scheepvaart her opend is, meer opening van zaken moet worden gegeven. Op de vraag, wat er gedaan zal worden als Egypte de „zes beginselen" verwerpt, verklaarde Dulles dat hij over dit punt lie ver geen bespiegelingen wilde houden. Hij zei, dat de Verenigde Staten er geen be zwaar tegen hebben, dat Amerikaanse schepen van het Suezkanaal gebruik ma ken. De Amerikaanse scheepvaartmaat schappijen is alleen aangeraden, „voor zichtigheid" te betrachten met het oog op zekere moeilijkheden. Naar verluidt overwegen de Verenigde (Van onze correspondent in Wenen) De eerste plaatsvervangende minister president van de Sovjet-Uniie, Anastas Mi kojan, is voor een officieel staatsbezoek in Oostenrijk aangekomen. Hij heeft daarmee tie uitnodiging van de Oostenrijkse kanse lier aangenomen bij gelegenheid van de staatsverdrag-besprekingen van twee jaar geleden. Op het vliegveld Schwechat werd hij door kanselier Raab en een aantal mi nisters, alsmede door de gezanten van de Sovjet-Unie, Polen en Tsjecho-Slowakije begroet. Zowel Raab als Mikojan spraken over de versterking van de vriendschap pelijke betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en Oostenrijk. Mikojan sprak kort, maar opvallend vriendelijk en verklaarde onder meer dat de Sovjet-Unie grote waar dering heeft voor het vlijtige en begaafde Oostenrijkse volk, dat veel heeft bijgedra gen tot de wereldcultuur. De bevolking toonde op straat geen belangstelling voor deze gast van de regering, alleen voor het hotel Krantz, waar Mikojan zijn intrek heeft genomen, stonden een kleine twee honderd nieuwsgierigen. 's Avonds woonde Mikojan een voorstel ling van de „Rosenkavalier" van Richard Strauss in de opera bij. Na afloop liet hij aan drie zangeressen een boeket rode rozen aanbieden. Vandaag bezoekt hij een grote markthal, de nationale bibliotheek, het slot Schönbrunn en een modern huizencom plex. Voor morgen staan besprekingen op het programma. In Oostenrijkse regerings kringen neemt men aan, dat Mikojan bij deze gelegenheid de stemming in een wes ters land wil polsen na de gebeurtenissen in Polen en Hongarije. Door herhaaldelijk de nadruk te leggen op de vreedzame be doelingen wil hij waarschijnlijk ook de in druk wekken, dat de Sovjet-Unie alles in het werk stelt om de spanning in Centraal- Europa te verminderen. Daar Mikojan bovendien bekend staat als „de grootste koopman van de Sovjet-Unie", zal hij de gelegenheid waarnemen de handelsbetrek kingen met Oostenrijk uit te breiden. Deze zijn niet zeer omvangrijk en bestrijken nog geen twee percent van de gehele Oosten rijkse in- en uitvoer. Ook Oostenrijk is daarin zeer geïnteresseerd, maar nog meer in een zekere verlichting van de verplichte olie-leveranties aan de Sovjet-Unie, die voor Oostenrijk een te zware belasting blijken te zijn. Ofschoon men hieromtrent geen al te hoge verwachtingen in Oosten rijk koestert, kan men zich toch niet voor stellen, dat het alleen bij een hoffelijk- heidsbezoek blijft, daar Mikojan zich tot zaterdag aanstaande in Oostenrijk ophoudt. Hij zal onder meer de grote ijzer- en staal fabrieken van Linz alsmede de hydrau lische elektriciteitsbedrijven van Kaprun bezichtigen. Staten niet, onmiddellijk van de Veilig heidsraad een speciale actie te vragen. Over de te volgen gedragslijn wordt over leg gepleegd met andere westelijke lan den, met name Groot-Brittannië, Frank rijk en Australië. NEW YORK (AFP, Reuter) Een woordvoerder van secretaris - generaal Hammarskjoeld verklaarde het mogelijk te achten, dal de Veiligheidsraad donderdag of in de loop van de volgende week bijeen komt. Te New York verluidt, dat de Ver enigde Staten vandaag of morgen een bij eenkomst van de Veiligheidsraad over deze kwestie zullen verzoeken. Men verwacht, dat de elf leden van de raad donderdag of vrijdag bijeen zullen komen. De Ameri kaanse afgevaardigde Cabot Lodge kan dan verslag uitbrengen over de onderhan delingen tussen de Amerikaanse ambassa deur en de Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Fawzi. Uit dit rap port zouden de verschillen blijken tusen het Egyptische standpunt ten aanzien van de exploitatie van het Suezkanaal en de „zes beginselen", die de Veiligheidsraad heeft aanvaard. De voornaamste van deze beginselen is dat de waterweg niet het voorwerp van de nationale politiek van enig land mag zijn. CAIRO (AFP, Reuter) Radio-Cairo heeft bekendgemaakt, dat de Amerikaan se ambassadeur na een gesprek met minis ter Fawzi een gedetailleerd rapport over zijn besprekingen naar Washington heeft gezonden. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade wilde niets over de inhoud bekendmaken. Eerste Amerikaan Vandaag zal het eerste Amerikaanse vrachtschip sinds de heropening van het kanaal bij Suez de waterweg binnenva ren. Het is de 9277 ton metende „President Jackson". Het tolgeld is in dollars voldaan. LONDEN (Reuter) Volgens welinge lichte Britse kringen zal de Britse rege ring de Amerikaanse stap bij de Veilig heidsraad volledig steunen. In de medede ling van Dulles ziet men een aankondi ging, dat het overleg te Cairo is beëindigd. JERUZALEM (AFP) De Israëlische re gering heeft de gemeenschap van Druzen in Israel als religieuze gemeenschap er kend met eigen culturele en religieuze in stellingen. Deze erkenning was onder de Turkse heerschappij en in de tijd van het Britse mandaat in Palestina vergeefs ver zocht. De Druzengemeenschap werd 950 jaar geleden gesticht. Op het ogenblik wonen in Israel twintigduizend Druzen. Buiten Israel wonen er tweehonderdduizend in Syrië en Libanon, waar zij nog geen aparte rechten hebben verkregen op burgerlijk en religieus gebied. De Druzen hebben aan de Israëlische be vrijdingsoorlog meegedaan en vervullen hun plichten bij het Israëlische leger. De nieuwste aanwinst van de Holland- Amerika Lijn, het s.s. „Statendam", dat op 6 februari voor zijn eerste reis naar de Verenigde Staten vertrok, is in de thuis haven Rotterdam teruggekeerd. Het schip heeft van New York uit drie toeristenrei- zen gemaakt naar de Caraïbische wateren. Op 16 april vertrok de „Statendam" naar Rotterdam. AMSTERDAM Na een paar beursloze dagen was er van grote activiteit op het Damrak geen sprake. De beurs zette toch vast in voor Kon. Olie op 185,tegen donderdag als slotkoers 182,30. Deze verbetering was het gevolg van de hogere koers uit New York. De af faire was zeer klein omdat het publiek de ontwikkeling ten aanzien van de politieke situatie in het Nabije Oosten afwacht. In ternationaal was er volgens arbitrage van zaken doen geen sprake en dit drukte direct een stempel op de affaire hier. In olies werd nog even 184,60 gedaan, maar het fonds draaide in het verdere beursverloop om de 185,heen. Hetgeen circa 0,50 beneden New Yorkse pariteit betekende. In Phlips bestond middenkoersvraag voor buitenlandse rekening op geruchten, dat deze aandelen waarschijnlijk het ein de van deze week op de beurs in Zwitser land genoteerd zullen worden. Het fonds zette hoog in op 274 (ex 8 pet. dividend) tegen donderdag 278. Hierna volgde een reactie tot 271 Vz. Het fonds sloot circa 272. Unilever vrijwel onveranderd op 403. In tegenstelling met Philips, was er in AKU middenkoersaanbod voor publieke rekening waardoor het fonds een gevoelig verlies van ruim 4 pet. moest incasseren. Van de scheepvaarten waren Mij. „Ne derland" iets lager 197 (217 V2). Het fonds was ex 14% dividend waarvan 4 pet. in aandelen. Ook de overige waarden waren fractioneel lager. Cultures: 1 pet. voor Am sterdam Rubber, Deli Mij. nauwelijks prijs houdend. Van de staatsfondsen was de staffellening vast: 87 3/8 (87), handel mini maal. Dividend voorstellen: Wernink's Be ton Mij. 6 pet (5 pet), Machinefabriek Rei- neveld 9 pet. (8 pet.). De koersen van deze aandelen bleven vrijwel onveranderd. Pro longatie 3 3/4 pet. (ANP). NEW YORK De koersen liepen op tot de waarden van midden-januari bij een verhoogde activi teit; de stijgingen weerspiegelden goed nieuws uit het bedrijfsleven. Staal- en oliewaarden en een reeks in dividuele fondsen liepen twee tot meer dan zes dollar op. Spoorwegen reageerden pas laatbeurs en hadden stijgingen tot twee dollar. De openbare nutsbedrijven bleven oplopend, met op de eerste plaats Peoples Gas, dat meer dan drie dollar steeg. De koersstijging deed een activiteit ont staan waarbij de omzet opliep tot 2.840.000, dit is 280.000 meer dan maandag en de om vangrijkste sinds 10 april, toen de omzet 2.920.000 bedroeg. Van de 1190 verhandelde fondsen sloten er 537 hoger, 374 lager, 279 onveranderd. Er werden 101 nieuwe hoogtepunten en 35 nieuwe laagtepunten bereikt. (UP) een aangestelde receiver, bewindvoerder, die de maatschappij op de been moet hou den of weer op de been moet brengen en daartoe de meest dringende uitgaven fi nanciert door genoemde certificaten. Het zou ons te ver voeren de andere vormen van geldleningen die in het bui tenland, met name in Amerika, voorkomen, hier alle te noemen. De voornaamste heb ben wij hierboven aangestipt. Vanzelfspre kend kent men daar ook de staatsobliga ties en de schuldbrieven van lagere be stuurslichamen, openbaar-nutsbedrijven, industrieën, enz., enz. In ons land zijn de gewone obligaties met geregelde aflossing en rentebetaling, zonder speciale bepalingen in Engeland en Amerika debontures genoemd in de meerderheid. Wel kent men ook diverse vormen die speciale zekerheid moeten ver schaffen of bijzondereattracties moeten bieden, doch de noodzaak daarvan is in een land als het onze niet zo groot. De hypothecaire obligatie geeft zoals de naam reeds aanduidt zekerheid door hypo theek op de bezittingen der lenende maat schappij of op een deel dier bezittingen, ten behoeve van de gezamenlijke obliga tiehouders. Daar zulk een hypotheekrecht, wegens de veelheid van schuldeisers, praktisch niet gehanteerd kan worden, dragen obligatiehouders in zulk een geval hun rechten over aan een vertrouwensman (trustee) die voor hen optreedt. Er zijn vennootschappen die er hun bedrijf van maken op te treden als trustee, doch ook particulieren, die een zeker vertrouwen genieten treden, vooral bij kleinere lenin gen, als zodanig op. Is er iets bijzonders gan de hand met de geldlening, vraagt de geldnemer bijv. nieuw geld van anderen en wil hij deze zekere waarborgen bieden, wil hij om een ander voorbeeld te nemen, rentebetaling of aflossing wijzigen, wil hij voortijdig aflossen of wil hij ook maar iets dat in strijd komt met de leningsvoor waarden, dan kan hij zich tot de trustee wenden, die al of niet na ruggespraak met de obligatiehouders de geldnemer be scheid geeft op zijn voorstellen. De rech ten en verplichtingen van de trustee zijn op hun beurt weer vastgelegd in de trust- acte, die op de mantel van de obligatie is afgedrukt. Ook wanneer geen hypothecair verband gegeven wordt op de bezittingen der maatschappij wordt dikwijls een trustee aangesteld. Zakelijke zekerheid wordt soms ook ver schaft door de z.g.n. negatieve hypotheek- clausule, welke hieruit bestaat dat de geld nemer zijn bezittingen niet mag verhypo- theceren of vervreemden ten behoeve van anderen dan de verstrekkers der onder havige lening. 3Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil. pref .Philips Gloeil. Unilëver Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank.. Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 87-% 87% 90% 90% 192% 193 317 317 204% 204 304% 305 308 305 279 280 272 277 147% 147% 402% 403 255 254 918 912 184,90 184, 76% 77 174% 176 181% 183 284% 284%* 89% 90 95% 95% 200 200 167 166 171 171 168 168* 67% 68% 181 184% 62 63% 40% 41% 83% 83 39% 38% Abbekerk, 23 v. Shanghai n. Hongkong. Antonia 23 v. Pladju n. Surabaja. Alderamin, 24 te Hamburg verw. Adonis, 23 v. Pto. Ordaz n. Europa. Alhena, 23 te San Pedro. Alphard, 23 v. Galveston n. Antwerpen. Andijk 23 v. Havana n. Vera Cruz. Borneo 23 v. Djeddah n. Singapore. Banda, 24 te Halifax verw. Bengawan, 24 te Priok verw. Borneo, 23 te Djeddah verw. Bengawan, 23 te Tj. Priok v. Surabaja. Both, 23 te Padang v. Benkoelen. Banda 24 te Halifax. Bloemfontein, 24 te Kaapstad. Balong, 23 te Abadan. Caltex Nederland, 23 v. Fredericia n. Rotterdam. Ceronia, 24 te Abadan. Camerounkust, 21 te Luanda. Clavella, 23 te Madras. Corilla, 24 te Geelong verw. Cirrus, 23 te Rotterdam. Concepcion, 20 325 m. z.w. Kp. St. Vine. n. Antw. Corilla, 24 te Geelong. Calamares, 23 te Puerto Costes v. New York. Camitia, 24 v. Pta. Cardon n. Panamakanaal. Cottica, 23 v. Georgetown n. Paramaribo. Cirrus. 23 te Rotterdam. Gadila, 25 te Cebu verw. Diemerdijk, 23 te Londen v. Rotterdam. Dorestad, 22 640 m. n. Sombrero n. Curasao. Daphnis 23 v. New York n. Curasao. Delft, 24 te Curasao. Dinteldijk, 23 v. Vancouver na San Francisco. Eemland, pass. 23 Finisterre n. Amsterdam. Eemdijk, 23 te Lissabon. Esso Amsterdam, 25 te Baytown verw. Felipes 24 te Tjilatjap verw. Felipes, 24 te Tjilatjap v. Pladju. Friesland SSM, verm. 24 v. Setubal n. Gent. Hydra, 24 te Port of Spain. Haarlem, 23 te Valparaiso. Heelsum, 24 te Batonrouge verw. Helicon, 23 te Baltimore. Houtman, 25 te Shanghai verw. Helder, 24 te San José v. Chaperico. Hilversum, 22 220 m. n.w. Kaapstad n. L. Palmas. Hydra, 23 v. Barbados n. Trinidad. I-Iispania, pass. 24 Ouessant n. Castrourdiales. Ivoorkust, 23 te Bordeaux. llos, 23 te Genua. Java, 23 v. Surabaja n. Semarang. Jason, 23 te Port Au Prince. Johannes Frans, 23 dw. Lour. Marques n. Kaapst. Kalydon 23 v. Oslo n Thameshaven. Karimun, 23 te Penang. Kieldrecht, 22 te Antwerpen. Kloosterdijk, 23 te Rotterdam. Kopionella, 23 te Abadan. Kota Baroe, 23 te Rotterdam. Karimata, 22 70 m. z.o. Las Palmas n. Genua. Kota Baroe, 23 te Rotterdam v. Colombo. Katelysia 24 te Hoek v. Holl. verw. n. R'dam. Korovina, 23390 m. w. Str. Torres n. Wellington. Kota Inten, 24 te Beira. Katelysia, 24 te Rotterdam. Liberty Bell, 24 te Pta. Cardon verw. Leuvekerk, 23 v. Las Palmas n. Durban. Lindekerk, 24 te Durban. Lissekerk, 24 te Kuweit. Loenerkerk, 24 v. Le Havre n. Rotterdam. Leto, 23 te Rotterdam. Mentor, 22 600 m. n.n.o. Paramaribo n. A'dam. Moordrecht, 23 250 m. z.w. Ouesant n. Hamburg. Maaslloyd, 23 te Semarang. Marnelloyd 23 te Baltimore. Muiderkerk, 24 te Melbourne verw. Marisa, pass. 23 Gibraltar n. Avonmouth. Metula, 24 te Pladju. Maaskerk, 23 v. Durban n. Boulogne. Merwelloyd, 23 v. Durban n. Belawan. Notos, 22 200 m. n.w. Alexandrië n. Antwerpen. Nanusa, 24 v. Bahrein n. Khorramshahr. Ootmarsum, 23 te Savannah. Osiris, 21 te Maracaibo verw. Oranjestad, pass. 23 Flores Az. n. Plymouth. Pieter S, verm. 25 v. Dagenham n. Swansea. Polydorus, 23 v. Surabaja n. Pladju. Prins Willem III, pass. 23 Finisterre n. Antw. Prins Frederik Willem 23 te Toronto. Prins Willem IV, 24 te Chicago verw. Purfina Nederland 23 t. Port Said. Prins Frederik Willem, 23 te Toronto v. Montreal. Pygmalion, 20 v. Guanta n. Trinidad. Peperkust, pass. 24 Ouessant n. Le Havre. Prins Philips Willem, 23 v. Quebec n. Le Havre- Radja pass. 24 Str. Surigao n. Pulusambu. Roebiah, 23 te Beira. Rijndam, 23 te New York. Raki, 22 160 m. n.o. Durban n. Mogadiscio. Schouten, 23 v. Adelaide n. Fremantle. Sloterdijk, 23 v. Boston n. Philadelphia. Stad Alkmaar, 24 te Gibraltar. Stad Haarlem, 23 te Rotterdam verw. Statue of Liberty. 25 te Mena A1 Ahmadi verw Sarangan, 23 te Mombasa. Senegalkust, 23 op rede Accra. Saroena. 23 te Pladju. Soestdijk, 20 50 m. o. Charleston n. Le Havre. Stentor, 22 te Mobile v. Curacao. Salatiga, 22 660 m. w.z.w. Marcus eil. naar Los Angeles. Stad Arnhem, pass. 23 Flores Az. n. Hpt. Roads. Stad Leiden, 24 te Pepel. Straat Malakka, 24 te Rio de Janeiro. Stad Dordrecht, 23 te Rotterdam. Stad Haarlem, 23 te Rotterdam. Straat Lombok, 23 te Rotterdam. Statendam, 24 te Rotterdam. Thelidomus, 23 v. Rotterdam n. Curagao. Tjimenteng,, 23 te Singapore v. Bangkok. Trajanus. 23 dw. Kaap Finisterre n. Piraeus. Theobaldius, 23 te Havana v. Punta Cardon. Utrecht, 24 te Port Swettenham. Van Noort, 22 150 m. o. Kp. Varella n. Singapore. Wonogiri, 23 v. Surabaja n. Balikpapan. Wonorato, 23 te Manilla. Wonosobo 23 te Calcutta Waiwerang, 23 te Palembang v. Singapore. Westland, 22 te Montevideo v. Santos. Willem Barendsz, pass. 23 Dakar n. Amsterdam. Willemstad, 24 te Port of Spain. Wonosari, 24 v. Dakar n. Hamburg. Zijpenberg pass. 23 Ouessant n. IJmuiden. Zuiderkruis, 24 te Amsterdam. KLEINE VAART Alcetas, 23 v. Barcelona n. Tarragona. Adm. Courbet, 23 v. R'dam te Hudiksvall verw. Adm. De Ruyter, 23 v, Walkom n. Kotka. Adm. Nelson, 24 v. Antwerpen te Dublin verw. Bab T, 20 10 m. w. Dungeness n. Anvers. Boreas, 2 2te Kopenhagen n. Amsterdam. Barcarola, 23 te Beachyhead n. Antwerpen. Binnenhaven, 25 v. Antwerpen te R'dam verw. Borculo, 24 v. Cardiff te Antwerpen verw. Colette, 23 te Zeebrugge n. Antwerpen. Caland, 25 v. Tyne te Rotterdam verw. Colette. 23 v. Casablanca te Antwerpen verw. Daje Böhmer, 23 v. Catania n. Malta. De Ruyter, 23 20 m. n.o. Noordhinder n. A'dam. Diana. 23 25 m. w.z.w. Wight n. Avonmouth Draco. 23 dw. Oporto n. Tanger. Elsenburgh, 23 v. Casablanca te Duinkerk, verw. Eljo, 20 te Tralleborg n. Stettin. Elsa. 19 v. Bordeaux n. Newport Mon. Flevo, 22 v. Malaga n. Faro. Fiducia II, 23 v. Maassluis n. Boston. Frans Böhmer, 27 v. Bari te Avonmouth verw. Frejo, 22 v. Skagen te Manchester. Heerengracht, verw. pass. 23 Kiel n. Bona. Harm, 23 v. Antwerpen te Aarhus verw. Henrica, verm. 25 v. Guernsey n. Swansea. Henriëtte B, 23 v. Newcastle te Nortelje. Hada, 23 v. Newcastle n. Duinkerken. Ilias, 22 rede Brest n. Tunis. Isis, 23 15 m. z.w. Noordhinder n. Amsterdam. Ida Pieter, verm. 23 v. La Rochelle n. Bordeaux. Joost, 22 voor de Waterweg n. Slikkerveer. Julia Mary 23 te Burlings n. Leixous. Jupiter, 23 v. Beyrouth n, Savona. Jutland 24 v. Nantes te Hamburg verw. Kroonborg. 23 25 m. n.o. Ouessant n. Londen. Kaap Falga, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Kaap Falga, 20 v. Rotterdam n. Antwerpen. Leendert B. 24 te St. Nazaire verw. Leuvehaven, verm. 23 v. Malmö n. Varberg. Lucas Bols I, 23 v. Spezia te Antwerpen verw. Lucas Bols, 23 bij Westhinder n Antwerpen. Mare Liberum, verm: 23 v. Vlaardingen n. Rouen. Maymere, verw. 23 pass. Gibraltar n. Italië. Meidoomsingel, 23 v. Weser te Gdansk verw. Nero, 22 te Bordeaux v. Amsterdam. Navis, verm. 23 v. Pt. Talbot n. Rotterdam. Neeltje B, 26 v. Swansea te Malta verw. Nettie 23 v. Aalborg te Rotterdam verw. Nieuwe Waterweg, 23 v. Newport te Antw. verw. Noordstad 25 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Nottingham verm. 23 v. Goole n. Zeebrugge. Nijenburgh 23 v. Stockholm te Rotterdam verw. Progress, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Pavo, 20 te Royal Sovereign n. Dordrecht. Sambre, 24 v. Rouen te Rotterdam verw. Senior, 23 dw. Vlieland n. Rotterdam. Spurt, verm. 23 v. Bilbao n. Bordeaux. Sambre, 23 40 m. n.o. Kp. d'Antifer n. R'dam. Senior, 23 10 m. v. Vastervik n. Rotterdam. Statenlaan, 23 80 m. z.o. Vincent n. Casablanca. Thaletas, 23 v. Tunis n. Palermo. Tilly 19 v. Dordrecht te Goole Tasmanië, 23 v. Kopenhagen te Antwerpen verw. Ton S, verm. 23 v. Liverpool n. Duinkerken. SLEEPVAART Blankenburg 22 te Rotterdam. Clyde 22 540 m. n.o. Recife n. Pto. Belgrano. Cycloop, 21 200 m. w. Havana n. Maracaibo. Humber, 20 95 m. z. Kreta, n. Oran. Loire, 2 2v. New Orleans n. Maracaibo. Oceaan, 21 250 m. n.n.w. Recife n. Buenos Aires. Oostzee en Zwarte Zee, 22 490 m. z.w. Ascension eil. n. Savona. Thames, 22 130 m. z.w. Hanstholm n. Gothenburg. Witte Zee, 21 100 m. n.w. Gibraltar n. Port Said. TE KOOP: aan de Hyacintenlaan vlak bij de Zijlweg. Per 1 mei leeg te aanvaarden Blauwe kaart of vest. verg. vereist. Koop som f 24.500. Inlich tingen verstrekt Makelaar N.B.M. Verspronckweg 89 Tel. 11701 bekend met boekh. en cor respondentie, bekend met onr. goederen en bouw ge niet voorkeur. Br. no. 5480. Hotel Ter Burg Stationsplein, Beverwijk vraagt voor direct Firma W. Zwanenburg en Zonen, Santpoorterstraat 54, vraagt Prettige werkkring, goed sa laris, vakantie wordt gere geld. Heer, vijftiger zoekt werkkring o.a. bek. met houtbranche, imp., exp. enz. B.v. samen werk. gez. m. houtagent oi.d. Brieven no. 5478. Automobielbedrijf HEEREMANS v. LEUVEN N.V. vraagt voor direct Nieuwe Gracht 78 - Haarlem - Tel. 17588 Geen zaak wordt groot zonder reclame De beste reclame is: adverteren. Het best adverteert men In dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3