Wij kunnen meer dan vliegtuig en auto Nederlandse principes van spoorwegexploitatie thans ook internationaal aanvaard Elk uur elektrisch naar Zeeland belangrijkste in zomerdienst Nederlandse Klokkenspelvereniging hield studiedag in Haarlem V erregaande gevaar voor specialisatie een de wetenschap T.E.E.-devies van Europese spoorwegen: 5 Mr. C. Veen overleden Nederlandse ballon maakt opstijging te Londen Francoise Sagan uit het ziekenhuis Commissie voor toekenning prijzen en opdrachten aan componisten Ambtelijke efficiency Gaat u met vakantie? Binnenlands treinverkeer Hongaarse verstekelingen aan boord van „Rijndam" Examens Natuur- en Geneeskundig Congres Jongen overleden na ontploffing van vergasser WOENSDAG 24 APRIL 1957 Op de leeftijd van 66 jaar is te Utrecht overleden mr, C. Veen, president van de rechtbank te Utrecht. De begrafenis is op verzoek van de familie in stilte geschied. Mr. Veen werd geboren te Schiedam. Na zijn studie in de rechtswetenschap aan de universiteit te Utrecht te hebben voltooid, werd hij in 1921 waarnemend griffier bij de rechtbank te Zutphen. Van 1924 af was hij werkzaam te Winschoten, eerst als sub stituut-griffier en daarna rechter. In 1929 werd hij benoemd tot rechter in de recht bank te Utrecht, waarvan hij in 1939 vice- president en in 1945 tot president werd benoemd. DE NIEUWE ZOMERDIENSTREGELING van de n.v. Nederlandsche Spoorwegen, welke op 2 juni van kracht wordt, ontleent zijn belang inzonder heid aan de daarin opgenomen nieuwe verbindingen met het buitenland, de Trans Europ Express, kortweg de T.E.E.-treinen genoemd. De president directeur van N.S., dr. ir. F. Q. den Hollander, heeft er op de dinsdagmiddag gehouden persconferentie met een zekere warmte over gesproken en met reden: niet alleen vormen de T.E.E.-treinen de verwezenlijking van een reeds jaren door de Nederlandse spoorwegdirectie gekoesterde wens, maar ook werd het Nederlandse beginsel van snelle en frequente treinen, van een hoge kilometer- produktie per etmaal thans door de zes buitenlandse deelnemers in deze express- pool overgenomen. Hoe meer zitplaats-kilometers er gemaakt worden, hoe beter de betrekkelijk hoge kosten vooral veroorzaakt door de eisen welke aan de snelheid worden gesteld van deze comfortabele treinen kunnen worden gecompenseerd. Van Nederland uit en dus ook naar Nederland toe komen er vier T.E.E.-verbindingen per dag. Twee daarvan, de „Etoile du Nord" en de „He de France", volbrengen in rond vijfenhalf uur de tocht van Amsterdam naar Parijs. De „Etoile" is een middagtrein en wordt met Nederlands-Zwitsers materieel gereden, de „Ile" vertrekt in de vooravond om nog voor middernacht in de Franse hoofdstad te arriveren: dat treinstel is van Franse makelij. Neder lands-Zwitserse treinstellen verzekeren voorts de „Edelweiss"-dienst tussen Amsterdam en Zürich. Ook deze treinen stoppen in Den Haag, Rotterdam en Roosendaal en Antwerpen en Brussel en verder onder meer in Luxemburg, Metz en Straatsburg. De „Rhein-Main" tenslotte verzorgt, met treinstellen van de Duitse Bondspoorwegen, een dagelijkse verbinding tussen Amsterdam en Frankfort. Uit de hierboven gegeven opsomming blijkt al, dat er nog geen sprake is van één type treinstel. Van de zeven landen die de T.E.E.-pool beheren werken eigenlijk alleen Nederland en Zwitserland samen (de Ne derlanders (Werkspoor) bouwden het die sel-elektrische motorrijtuig, de Zwitsers de overige drie rijtuigen van elk treinstel), terwijl België en Luxemburg in zoverre aan een standaardisatie medewerkten, dat zij althans geen eigen materieel bouwden. Frankrijk, Italië en West-Duitsland bouw den dus elk een eigen type. Deze treinstel len verschillen technisch gesproken op alle essentiële punten, maar zij hebben in elk geval het embleem T.E.E. en de bordeaux rode met beige kleuren gemeen. En het zijn in alle gevallen zelfvoortbewegende trein stellen: er komt geen lokomotief aan te pas. Uit een oogpunt van exploitatie is er wel naar uniformiteit gestreefd: de T.E.E.'s be vatten uitsluitend eerste klas-plaatsen met een toeslag, terwijl bovendien reservering verplicht is. Die reservering maakt even wel deel uit van een grotere service: men kan de reiziger daardoor de plaats geven welke hij verkiest: daar waar hij niet door de kelner wordt gestoord, of daar waar hij juist op zijn plaats de maaltijden ge serveerd krijgt. Het is ook nog mogelijk in de keukenwagen „aan tafel te gaan". De bediening hoopt men ook zoveel mogelijk gelijk te doen zijn, ongeacht land en mate rieel van herkomst. Straks elektrisch De Nederlandse ballonvaarster Nini Boesman heeft met de ballon „Jules Verne" van Alexandx-a Palace in Londen een op stijging gemaakt, die door zijn romantische sfeer en historische omgeving de geschie denis van 100 jaar terug deed herleven. In het ballonmandje hadden voorts plaatsgenomen een dame in vroeg-Victo- riaanse kledij en een Schot gekleed in Schots costuum, die terwijl de ballon de lucht in ging op een doedelzak vrolijke wijsjes speelde. Aanvankelijk zou de zesjarige zoon van de Schot de ballonvaart ook mee maken, maar hij werd bij het opstijgen bang. Toen hij na een snelle landing was uitgestapt, verliep de ballonvaart, die toen nog een uur duurde, normaal. Het herstel van de Franse schrijfster A-anpoise Sagan na haar auto-ongeval bij Parijs, anderhalve week geleden, verloopt bijzonder vlot. Vandaag verlaat zij het zie kenhuis in Neuilly om op het platteland op krachten te komen. Afstanden kleiner Op 2 juni worden de afstanden dus klei ner, zoals N.S. het in een voortreffelijk verzorgd vouwblad met een suggestieve tekening (alweer gekozen uit zeven inzen dingen der T.E.E.-maatschappijen) stellen. Over de kwaliteiten van de T.E.E.-trein- stellen hopen wij het binnenkort nog te hebben. Hier volstaan wij met te ver melden, dat alle aandacht aan het comfort is besteed, zodat dr. ir. Den Hollander met enige trots kon stellen, dat hij iets te bie den heeft, dat moeilijk door vliegtuig of auto, om nog maar te zwijgen van de auto bus, kan worden geëvenaard. Voorshands rijdt de Transeuropexpress ook tussen Ostende, Brussel, Luik, Keulen en Dort mund, tussen Parijs, Luik, Keulen en Dort mund, tussen Parijs, Mulhouse, Bazel en Zürich, tussen Zürich, Frankfort, Hannover en Hamburg, tussen Lyon en Milaan en later ook tussen Marseille, Nice en Milaan en Milaan, Innsbrück en München. Een ander typisch Nederlands verschijn sel, de „starre" dienstregeling werd bui ten T.E.E.-verband uiteraard door de Duitse Bondsspoorwegen aanvaard voor de verbinding tussen Amsterdam en Rijn- land/Ruhrgebied. Daartoe werd de bestaan de twee-uursdienst AmsterdamUtrecht Arnhem doorgetrokken naar Keulen, Bonn, Lüdenscheid of Dusseldorp. Tot Arnhem worden deze treinen door een elektrische lokomotitef getrokken, een diesel-elek trische lokomotief sleept ze naar het Rijn land. Nijmegen verspeelde hierdoor een directe verbinding met de hoofdstad van Nederland, maar behield die met Den Haag en Rotterdam. Andere nieuwigheden zijn de Londen Hamburg-express, een dieseltrein tussen Hoek van Holland en Hamburg via Rotter dam-Noord, Utrecht, Arnhem, Hengelo en Oldenzaal, de verlenging van de Loreley— Joegoslavië-express tot Sofia en drie keer per week tot Stamboul, een vex-vroeging van de Austria-express en voor het eerst de opneming van een ligrijtuig •(couchettes) in een gewone trein, namelijk de D-trein AmsterdamStuttgartKla- genfui-t/Innsbruck. Ligrijtuigen In dit verband kan worden gemeld, dat de Nederlandse Spoorwegen nu ook vijf entwintig van deze ligrijtuigen (verstelbare zitplaatsen) in aanbouw hebben. De Scandex gaat voortaan altijd, dus ook 's winters, via GrossenbrodeGedser rijden. De treinen AmsterdamBazel via Maas trichtLuik werden veertig minuten ver sneld. Op de terugweg verliest deze dienst zijn D-trein karakter en wordt een toe- slagloze snelle avondverbinding tussen Maastricht en Amstei-dam. Mede als gevolg van de elektrificatie van het baanvak RoosendaalAntwerpen wor den alle treinen AmsterdamBrusselPa rijs versneld. In het geval van de in Haar lem stoppende D 129 bedraagt de tijdwinst zelfs niet minder dan 53 minuten, omdat deze trein van Parijs naar Brussel door een Belgische diesellokomotief wordt ge sleept. Bij beschikking van de minister van On- derwijs, Kunsten en Wetenschappen is in gesteld een commissie van advies voor het toekennen van prijzen en het verlenen van opdrachten aan Nederlandse componisten in 1957 en in déze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter: prof. dr. A. A. Smijer in Huis ter Heide, tot leden Jan Mul in Haai-lem en André Rieu in Maastricht, tot secretaris B. P. Wagemans te Voorburg. In het Voox'lopig Verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Financiën vragen vele leden of het niet doelmatig zou zijn tot opvoering van de efficiency in het ambtelijk apparaat een particulier bureau in te schakelen. Dit zou dan een controlerende taak moeten hebben, terwijl het ambtelijke efficiency-orgaan een op voedende taak zou krijgen. Vele andere leden meenden echter, dat het moeilijk is een bepaalde oplossing te geven voor het vraagstuk van de ambtelijke efficiency. Deze leden achtten het wel gewenst, dat meer eenheid wordt gebracht in het op treden van de verschillende bestaande efficiency-organen. Daarvoor zou dan ook een wetenschappelijke grondslag moeten worden gelegd door naar Amerikaans voorbeeld de „public administx-ation" meer los te maken van de „political science" en meer in de sfeer van het leervak „business administration" te brengen. Enkele leden meenden, dat bij Finan ciën de taak voor een bewindsman te zwaar is. De minister staat aan het hoofd van twee geheel zelfstandig werkende groepen: de ambtenaren ten departemente en de belastingambtenaren. Daarnaast trinet hij nog toezicht uitoefenen op het geheel van geld- en kapitaalmarkt en op de verhouding tot de Nederlandse Bank en de beurs en op de totale staatsdienst. Voor deze laatste taken zouden deze leden een afzonderlijke functionaris benoemd willen zien. die overigens geen minister zou be hoeven te zijn. Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam vast adres van t/m naar De abonnees die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE Drie jonge Hongaarse verstekelingen werden aan de Amerikaanse autoriteiten overgeleverd, toen het Nederlandse passa giersschip „Rijndam" dinsdag in New York aankwam. Istvan Nagy, 20 jaar oud, en Joszef Nagy, 18 jaar oud, en Istvan Kassai, 23 jaar oud, zeiden, dat zij gedurende de Hon. gaarse revolutie in November uit Boeda pest waren ontsnapt en er genoeg van had den gekregen lang te wachten op een wet telijk certificaat van toelating tot Amerika. Na uit Boedapest weg te zijn gegaan leefden zij korte tijd in Wenen en gingen toen naar Nederland. Daar werkten zij als mecaniciens in Amsterdam. Toen men hun had gezegd, dat zij wel licht anderhalf tot twee jaar zouden moe ten wachten op visa voor Amerika, ver stopten zij zich aan boord van 't Holland- Amerika schip de „Rijndam" in Rotter dam, op 13 april. Drie dagen later werden zij ontdekt en voor de rest van de over tocht in de zieken-afdeling van het schip gehouden. Zij hebben het bevel gekregen aan boord van de „Rijndam" te blijven om naar Nederland te worden teruggevoerd. WAGENINGEN: Ingenieursexamen tuin bouw G. J. Hegemans, Dordrecht; C. de Jonge, Wageninigen; H. Jonkers, Leersum; J. van Kampen, Wageningen; mej. N. J. de Vos, Airnenmiden. Ingenieursexamen tro pische landbouw: M. Flach, Hilversum; S. G. Manger Cats, Eefde; G. R. Pieper, Voor burg; K. W. Smilde, Leeuwax'den. Ingeni eursexamen Nederlandse landbouw: S. J. G. Boersma, Roosendaal; J. D. Dorgelo, Doe- tinchem; A. J. A. Hulshof, Groen!©, A. P. J. Jacobs, Baarle-Nassau; P. A. M. Hansen, Meerssen, P. M. Lageweg, Zwartewaal; L. J. T. Lumens, Born (L.); P. J. J. Philipsen, Venray; S. Schukking, Irnsum. J. H. H. Vredebregt, Rotterdam; T. T. Wind. Wage ningen. Kandidaatsexamen Nederlandse landbouw: R. van Aart, Roermond; R. van der Berg, Terband bij Heerenveen; H. J. Doude van Tx-oostwijk, De Bilt; W. Dijk stra, Siegerswoude; J. L. Hiel, Ostenisse; G. J. F. Hildebrand, Groningen; I. P. Kir- pensteijn, Bilthoven; J. H. Lueks, Laren (GldJ; m. J. M. Schretlen, Nijmegen; C. J. M. Siebelink, Wouw (N.B.); J. Volema, Peins (Fr.). Kandidaatsexamen tropische landbouw: Th. J. Bredero, De Bilt; P. A. H. Dicke, Leeuwarden; W. de Groot, Hilver sum; C. A. van der Lee, Voorschoten. Dinsdagochtend, tussen kwart voor en kwart over tien was het heerlijk toeven in de rustige tuin van het kantongerecht, om er het carillonconcert te beluisteren, dat de stadsbeiaardier Arie Peters verzorgde als inleiding tot de studiedag, die de Neder landse Klokkenspelvereniging te Haarlem belegd had. De gespeelde meiliederen kre gen daar onder het jonge, door de milde voorjaarszon bestraalde groen, een bijzon dere aantrekkelijkheid. Het gemeentebestuur had de raadzaal van het stadhuis welwillend ter beschik king gesteld aan de Nederlandse Klokken spelvereniging om er deze studiedag te houden, gewijd aan de problemen betref fende het automatische speelwerk van onze klokketorens, zowel het eeuwenoude me chanische als het in opkomst zijnde elektro magnetische. Voorzitter mr. Romke de Waard kon bij de opening der samenkomst ruim zestig beiaardiers en klokvi'ienden begroeten, on der wie de oud-voorzitter dr. Van der Eist, alsmede enkele deelnemers uit Vlaanderen. De heer R. Ritter, beiaardier te Delft, hield als inleiding een lezing, waarin hij van de verschillende systemen van het automatische speelwerk een duidelijke uit eenzetting gaf, die hij bovendien illustreer de met lantaarnplaatjes. Uiteraard werd eerst de aloude, in de vijftiende eeuw in De voor deze omgeving belangrijkste wij ziging in de zomerdienstregeling der bin nenlandse treinen van de Nederlandsche Spoorwegen betreft vooral de elektrische uurdienst op Zeeland, waardoor ook de Haarlemmers niet meer in Roosendaal be hoeven over te stappen. Deze treinen stop pen aan alle Zeeuwse stations. Wie veertig minuten eerder in Vlissingen wil zyn, kan vtff keer per dag een expres nemen. Die expres wordt gevormd door het voorste treinstel van de gewone trein naar Zee land. Dit voorste treindeel gaat namelijk van Rotterdam af afzonderlijk door naar Vlissingen, waarbij alleen gestopt wordt in Dordrecht, Roosendaal, Bergen op Zoom, Kruiningen-Ierseke, Goes en Middelburg. En natuurlijk ook in Vlissingen. De trein van 's morgens half acht van Haarlem naar Leiden, Den Haag en vex-der door naar Venlo, krijgt van 2 juni af een voortrein wegens de gebleken overbelas ting. De trein naar Venlo vertrekt dan om 7.23 uur. De voortrein vertrekt om 7.11 en stopt ook in Heemstede. Op maandagen rijdt deze dienst door naar Dordrecht, op de overige werkdagen gaat hij niet verder dan Rotterdam. Voor de Haarlemmers die 's avonds uit Utrecht moeten komen, is er eveneens een verbetering. De trein van 17.40 uur uit Uti-echt krijgt om 17.28 uur een voortrein. Van de verbeteringen op de lange af stand noemen wij deze keer het inleggen op zaterdag, zon- en feestdagen van een sneltrein uit Maastricht naar Eindhoven in de late namiddag. In ons overzicht van de internationale treinen deelden wij reeds mede, dat de D- trein uit Bazel van Maastricht af zonder toeslag toegankelijk is, waardoor het zui den er een zeer snelle verbinding bij heeft gekregen, namelijk Maastricht V. 17.53, Amsterdam A. 20.40. Tenslotte vermelden wij nog, dat het baanvak RoosendaalBreda reeds geëlek trificeerd is, waardoor er een elektrische uurdienst wordt gereden tussen Bergen op Zoom en Tilburg, waar men kan overstap pen in de dieselelektrische dienst op Nij megen. In augustus hoopt men de elektri sche treinstellen naar 's Hertogenbosch te kunnen laten doox-rijden, zodat daar moet worden overgestapt en met de winterdienst hoopt men de lijn Bergen op ZoomNij megen geheel elektrisch te kunnen be dienen. Twee gevaren bedreigen de wetenschap in deze tyd: de steeds verdergaande spe cialisatie en de zelfgenoegzaamheid. Het eerste leidt ertoe, dat beoefenaars van eenzelfde tak van wetenschap soms eikaars „taal" nauwelijks meer verstaan; het twee de vloeit voort uit een begrijpelijke trots over de reusachtige vorderingen die er de laatste decennia op bijna elk terrein van de wetenschap gemaakt zyn. De kernfysica, de chemotherapie en de nieuwe chirurgi sche technieken hebben bij velen de me ning doen postvatten, dat wy thans vrijwel alle wetten van leven en dood kennen en naar onze wil dwingen kunnen. We ver geten daarby, dat het levend organisme niet alleen geregeerd wordt door scheikun dige wetten, maar dat er ook nog een zeer belangrijke geestelijke factor meespeelt, die wij niet met het ontleedmes of met chemi sche formules kunnen benaderen. Dat dwingt tot bescheidenheid en ook tot be zinning, in de geneeskunde evenzeer als op het gebied, waar de laatste tijd de groot ste vorderingen gemaakt zijn: de atoom fysica. Wij moeten vanuit de specialisatie en de zelfgenoegzaamheid terug naar het besef van de samenhang aller dingen, van het onscheidbare verband tussen materie en geest in de eerste plaats. Penicilline eeuwenoud Zo ongeveer luidde de kern van het be toog, waarmee dr. Ch. Mendes de Leon dinsdagmiddag in Maastricht het vijfen- dex-tigste „Natuur- en geneeskundig con gres" opende waarvan hij voorzitter is. On der het motto „Levensbehoud en genees kunst" gaf hij een overzicht van vijftig eeuwen geneeskunst, waarbij duidelijk in het licht gesteld werd, dat er ook op dit gebied eigenlijk niets nieuws onder de zon is. De penicilline bijvoorbeeld, waarmee wij nu zo gelukkig zijn, is geen ontdekking van onze tijd: reeds tientallen eeuwen geleden behandelde de Romeinse geneesheer Cajus Xantus gewonde soldaten met een poeder dat hij penicilum noemde. In de mytholo gie van de oude Gx'ieken komen wij reeds de gedachte van de bloedtransfusie tegen: Ovidius beschrijft, hoe Medea op aandrin gen van Jason aan diens zieke vader een „deel van haar hartebloed" afstond. Zo zijn tal van nieuwe therapieën in de genees kunde in feite slechts herontdekkingen of x-ealisaties van oeroude ideeën. Klassieke specialisten Ook de specialisatie van de medici is niet van vandaag of gisteren: reeds drieduizend jaar voor Christus kende men in het Egyp te der Pharao's gespecialiseerde chirurgen, oogartsen, maagdarmartsen en „officieren van gezondheid". In India opereerde men achthonderd jaar voor het begin onzer jaartelling al met succes blaasstenen en zelfs cataracten en wel onder verdoving een zegening die de operatiepatiënten in het „verlichte" Europa tot ver in de Mid deleeuwen hebben moeten ontberen! In dit licht bezien, is er voor de medische wetenschap van heden dus weinig reden om te menen dat zij alle wijsheid in pacht heeft. Een van de gevaren waax*voor men zich dient te hoeden is een overschatting van de huidige wondermiddelen die, zoals bijvoorbeeld bij de antibiotica al is geble ken, na verloop van tijd soms aan wer kingskracht tegen bepaalde infectieziekten inboeten, zodat de ziekteverwekkers zelfs tegen het geneesmiddel bestand blijken Stellig zijn wij nog maar aan het begin van onze kennis omtrent „L'homme eet in- connu" en nog steeds worden er ontdekkin gen gedaan, die ons beeld van de mens en zijn constitutie gx-ondig wijzigen. Kenden wij bijvoorbeeld aan het begin van deze eeuw nog slechts vier bloedgroepen, sinds dien heeft men het bestaan van tenminste tien zeer specifieke bloedgroepstelsels kun nen aantonen. Misschien zal het nog eens zover komen, zo profeteerde dr. Mendes de Leon, dat ieder individu aan zijn bloed even zeker te identificeren is als aan zijn vingerafdrukken. Allergie ontraadseld? Een van de laatste ontdekkingen op dit gebied betreft een globuline-bestanddeel in ons bloed, dat properdine gedoopt is en dat wellicht „ontmaskerd" kan worden als de geheimzinnige stof, die verantwoordelijk gesteld moet worden voor het optreden van allerlei allergische aandoeningen, van wel ker oorzaken de geneeskunde maar bitter weinig weet. „De medische wetenschap, zo besloot dr. Mendes de Leon," is te vergelij ken met een eindeloze ketting. Iedere nieuwe schakel symboliseert de vooruit gang, maar zij is ook vastgeketend aan het verleden. Wij zullen moeten blijven voort smeden aan die ketting, voortbouwend op het oude en zonder te weten, waarheen het nieuwe ons leiden zal, want de geneeskunst evolueert voortdurend in haar strijd voor het levensbehoud". De directeur van de Oranje Nassaumij- nen, ir. C. Raedts uit Heerlen, sprak ver volgens over de historie van de mijnbouw, waarna de driehonderd leden van het Na tuur- en Geneeskundig Congres in huis houdelijke vergadering bijeenkwamen. Vandaag zal in de medische sectieverga deringen onder meer het probleem van de silicose de „stoflongen" in de mijnbouw ter sprake komen. Vlaanderen uitgevonden speeltrommel met versteekbare pennen behandeld. Spreker noemde dit systeem onverslijtbaar. Daarna gaf hij een overzicht van de elektro-mag- netische systemen, vindingen uit de laatste tijd, die hier en daar, vooral in kleinere torens, waar de ruimte ontbreekt om het aloude apparaat te plaatsen, toepassing ge vonden hebben. Vooralsnog zijn er drie als A, B en C aangeduid. Een vierde systeem verkeert nog in een stadium van onderzoek. Het gaat er bij deze reeds in gebruik zijn de vindingen om de hamers op de klokken in beweging te brengen door middel van een geperforeerde kartonstrook, of - dit geldt voor systeem B - van een band die, in plaats van een opening voor elke noot, een bobbel heeft. Systeem C biedt voor delen, daar het geen aparte hamers vergt en de magneten niet aan de buitenlucht zijn blootgesteld. Ook kwam bij dit alles het regelen van de tempi in oude en nieu we systemen ter sprake. De heer G. P. van Erp, elektro-technicus te Amsterdam, behandelde breedvoerig de functionele werking der jongste vindingen. Hij vond de drie systemen hun kleine voor delen en nadelen hebben, maar gaf toe dat de fabrikanten bezig zijn deze uit de weg te ruimen. Vergeleken bij de oude speel trommel, die in vele gevallen een staat van dienst heeft van drie eeuwen, noemde spre ker de levensduur van de elektrische appa raten vrij beperkt. Hij schatte deze op vijf entwintig tot vijftig jaar, al naar gelang de installatie goed of minder goed wordt onderhouden. Gerekend naar de ervaringen die men de laatste drie en vier jaar met elektrische speelwerken heeft opgedaan, meende de heer Van Erp te mogen conclu deren dat de kinderziekten vrijwel zijn overwonnen en dat het verantwoord is zo'n speelwerk toe te passen wanneer er geen gelegenheid is een speeltrommel te plaat sen. Vruchtbare discussie Na een ontvangst in de ridderzaal had in restaurant Brinkmann een gezamenlijke koffiemaaltijd plaats, aangeboden door het gemeentebestuur. Hier werd nog het woord gevoerd door de oud-voorzitter dr. Van der Eist, die er op aandrong alle mogelijke documentatie betreffende de beiaardkunst te verzamelen en veilig op te bergen op een centraal punt, waarmee hij uiteraard de Amersfoortse beiaardschool bedoelde, die tevens klokkespelmuseum dient te worden. De studiedag in de raadzaal werd voort gezet met een lezing van de heer P. Verver, beiaardier te Schagen, die zijn ervaringen met een elektro-magnetisch systeem en zelfgeperforeerde speelboeken praktisch toelichtte door middel van bandopnamen. Vervolgens sprak de heer Fl. van Bergen over de zettingen van de voorslag-melo dieën. Hij repte ook even over het gemis aan nuancex-ing bij het mechanische spel, zowel bij het oude als bij het nieuwe, menende in deze betere resultaten te mo gen verwachten van een vierde elektro magnetisch systeem, dat nu nog in labora toriumstadium is, doch dat belooft het levendige spel van de beiaardier op te nemen en correct weer te geven met alle expressie die hij eraan verleent. De heer A. van Ooik, beiaardier te Zeist, lichtte zijn ervaringen met het bobbel- systeem (B) toe. De heer Creman, de be kende beiaardier van Zwolle, bracht het probleem „onderhoud" ter sprake, waarop de heer J. F. Leithuyser, specialist op elek trisch gebied te Haarlem, repliceerde: vak manschap en liefde voor de zaak, die men dient, moeten voorop staan. Verder wierp de heer Creman de vraag op of de oude trommel, indien versleten, door een modern elektrisch systeem moet worden vervangen. Hij pleitte voor het oude systeem. Ook de heer J. de Groot uit Bergen op Zoom wenst handhaving van de oude trommel, vooral waar er de nodige ruimte voor is. De heer Eysbout bracht bovendien in het midden dat ook Monu mentenzorg op dit standpunt staat. De muzikale discussie die hierna nog volgde, hield tevens een waarschuwing in voor het bewaren van het karakter van de klokken- muziek. Praktisch is met de elektro-mag- netische systemen alles mogelijk. Doch daar zit een ethetisch gevaar in. Na deze vruchtbare gedachtenwisseling sloot voorzitter R. de Waard dit gedeelte van deze studiedag. Intussen had de Haagse beiaardier Henk Herzog de Bavo-toreri reeds beklommen om met een geestdriftige bespeling van de Haarlemse Hempny's het zeldzaam samentreffen van zoveel klokken- vrienden te besluiten. Jos. de Klerk De 14-jarige ulo-scholier Wiert Zwaneveld te Kropswolde is in bewusteloze toestand en met ernstige wonden aan het gezicht achter de boerderij van zijn vader gevonden. Dicht bij hem lag een carbidvergasser en een doos je lucifers. Vermoed wordt, dat de jongen met de carbidvergasser, die tijdens de oorlog werd gebruikt, aan het experimenteren is gegaan en dat de vergasser hierbij is ont ploft. De jongen werd naar het acamemisch zie kenhuis te Groningen vervoerd, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Van een onzer redacteuren) In zekere zin gaat het hier om een proef. Hoe zal de reiziger op deze treinen rea geren? Wat zal het effect zijn op de overige sneltreinen van het traditionele type, met name de nachttreinen? Dr. ir. Den Hollan der gelooft in het succes van de T.E.E.een stukje Europese werkelijkheid dat aan de economische en politieke eenwording voor afgaat. Hij denkt al aan de naaste toe komst, waarin de diesel-elektrische T.E.E. vervangen wordt door de elektrische. Een groot deel van de trajekten in dit deel van Europa is immers al onder draad en het verschil in stroomsoort zelfs al zou één trein door vier verschillende stroomsoort- gebieden moeten rijden is technisch al ADVERTENTIE ti overwonnen: de treinstellen die in de win- terdienst AmsterdamBrussel zullen gaan rijden bewijzen het. De trein wordt dan een rijdend onderstation. Het automatische telsysteem van de Jenner-tunnel in de Franse havenstad Le Havre wijst uit dat gemiddeld 3500 auto's12.500 motorrijwielen en fietsen, alsmede 2.400 wandelaars per dag ge bruik maken van deze ondergrondse doorgang. De ingangen van de tunnel zijn voorzien van een soort ajour- patroon dat veel licht doorlaat. De Jennertunnel is nu tien maanden in gebruik. ADVERTENTIE ADVERTENTIE dit merk garandeert U de sterkste matras tct op heden gemaakt dankzij de gepatenteerde binnenvering volgens het Amerikaanse systeem D.W.U.-SOUPLEX MATRAS SEN F ABRIEKEN, UTRECHT, AMSTERDAM, RQTTERDAM (Van een onzer redacteuren)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9