A.R. naast K.V.P. in strijd tegen de doorbraak Motorverkeer zal radio en TV niet meer mogen storen Schrijfster Henriëtte Roosenberg bezoekt haar geboorteland RADIO REPARATIE Wettelijke verplichting met overgangs termijn van een jaar opkomst Beroemd als filmsterren 4 ANTI-REVOLUTIONAIR PARTIJCONVENT Doorwerken van socialisme grootste bedreiging voor staat en maatschappij H. J. MAERTENS N.V. Minister Staf over opheffing der Nationale Reserve Prof. R. P. van Calcar door gasverstikking om het leven gekomen Vrachtauto vol jenever en likeur gestolen „Ongeschoolden verdienen meer dan geschoolden" maar jaloers als feeksen - bekend gezvorden in Amerika - Nederland houdt vast aan KLM-lijn op Los Angeles UIT ANDERE BLADEN Critiek op nieuwe leger plan Heringa Wuthrich Kerkelijk Nieuws Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 23 tot en met 26 april ZATERDAG 27 APRIL 1957 In Utrecht is vandaag het partijconvent van de Anti-Revolutionaire Partij gehou den. De voorzitter van het centraal comité van A.R.-kiesverenigingen, dr. W. P. Berghuis, die presideerde, merkte in zijn openingsrede op, dat de huidige politieke verhoudingen in ons land, die volgens hem. reeds tot een vrijwel onoplosbare kabinets formatie-crisis aanleiding gaven, er na het optreden van het extra-parlementaire „nood"-kabinet-Drees, niet beter op zijn geworden. De huidige politieke situatie is, volgens dr. Berghuis, voor een langere duur beslist ongezond, zowel voor het landsbestuur als voor de politieke oordeel vorming der burgers. In de politieke strijd van onze dagen, al dus dr. Berghuis, wil de A.R.-partij staan naast de Christelijk-Historische Unie en staat zij ook naast de Katholieke Volkspar tij. Hierin zijn wij, volgens hem, bondgeno ten uit geloof en uit actueel-politieke overwegingen. Naast de K.V.P. wenst de A.R.-partij te staan ondanks de, volgens dr. Berghuis, diepe geloofsbezwaren tegen het rooms-katholicisme en tegen, volgens hem, zeer wezenlijke roomse staats- en maat schappijopvattingen. Hij noemde het voorts „een geestelijke en historische misvatting, indien sommigen hun steun aan niet-christelijke politieke partijen als de Partij van de Arbeid geven, om daarmede een dam op te werpen tegen een toenemende roomse invloed. Men dient goed te beseffen, aldus dr. Berghuis, dat in de wezenlijke strijd tegen Rome de re formatie beslist niet haar bondgenoot vindt in de Partij van de Arbeid. Op het niveau waarover het hier gaat, is er meer, dat ons, kinderen der reformatie, met de rooms-katholieken verenigt, dan ons van haar scheidt, aldus dr. Berghui^. Daarom zal, volgens dr. Berghuis, de po litieke strijd in onze dagen zich vooral richten tegen een ontwikkeling van de structuur van onze samenleving in socia listische richting, en daarmede in partij politieke zin tegen de socialistische partij. Geen bezwaar tegen brede basis De strijd richt zich in de eerste plaats tegen deze partij, aldus spreker, omdat de geest van onze tijd machtiger wordt be heerst door het socialisme dan door het liberalisme. In de doorwerking van het so cialisme ligt, volgens dr. Berghuis, voor ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Visch (K.V.P.) over de Nationale Reserve heeft minister Staf geantwoord, dat de Nationale Reserve tot dusverre een plaats ingenomen heeft in de organisatie van de territoriale verdediging. Door het ontbreken van een voldoend aantal dienst plichtigen die bij mobilisatie een plaats in de territoriale verdediging kunnen inne men, was de bijdrage van de Nationale Reserve in de eerste jaren van onze defen sie-opbouw van groot belang. Thans is het mogelijk geworden alle eenheden voor de territoriale verdediging samen te stellen uit dienstplichtigen die tevoren een volledige militaire opleiding hebben ontvangen. Het was in de afgelo pen jaren niet mogelijk de eenheden dei- Nationale Reserve op de voorgenomen sterkte te brengen, zodat reeds gedeelte lijk in een aanvulling op andere wijze moest worden voorzien. Ondanks alle toewijding en ijver bleef volgens de minister, het bezwaar bestaan, dat de reservisten der Nationale Reserve slechts zeer onvoldoende voor hun oorlogs- taak konden worden opgeleid. Deze argumenten hebben in overwegen de mate tot het besluit geleid de Nationale Reserve op te heffen. De bestemming van de huidige vrijwilligers der Nationale Re serve moet naar de mening van de minis ter aan hen zelf worden overgelaten. Zij zullen bij de vrijwillige politie, de Bescher ming Bevolking en bij het Korps Lucht wachtdienst zeer goed werk kunnen doen. De vraag, of in de afgelopen jaren bij de samenstelling en de opleiding van dit korps te veel is gelet op de kwantiteit en te weinig op de kwaliteit, beantwoordt de minister ontkennend. De inspecteur der Nationale Reserve heeft bij herhaling een aantal reservisten, die niet geregeld aan de oefeningen deelnamen, en degenen, wier graad van geoefendheid als onvoldoende werd beschouwd, ontslagen. De keuringseisen waren lager dan die voor dienstplichtigen. De heer Visch had ook gevraagd of de bewindsman bereid zou zijn, door nauw keurige selectie, zowel van het kader als van de vrijwilligers, een kwalitatief beter voor zijn oorlogstaken berekend korps op te bouwen. Maar minister Staf antwoordt dat daardoor de Nationale Reserve nu meriek sterk zou dalen onder de huidige, voor haar taken reeds onvoldoende sterkte. Aangezien deze taken territoriaal gespreid zijn, zouden de eenheden te klein worden om nog militaire waarde te hebben. het ogenblik de grootste reële bedreiging voor staat en maatschappij. Dit alles be tekent, volgens dr. Berghuis, niet dat er voor de A.R. principiële bezwaren zijn om thans bijvoorbeeld een kabjnet op brede basis, dus met socialisten, in enigerlei vorm te aanvaarden. Ten deze gaat het, volgens hem, niet om een absoluut princi piële kwestie. Overwegingen van algemeen praktisch staats- en partijbeleid spelen hierbij een rol. „Daarin zit", aldus de A.R.- voorzitter, „niets onprincipieels of oneer lijks". De situatie van de huidige brede basis noemde dr. Berghuis tenslotte, onbevredi gend. Zij is niet gezond voor de politieke verhouding en nog minder voor een dui delijke politieke meningsvorming. In zijn woning te Leiden is op 84-jarige leeftijd overleden prof. R. P. van Calcar, oud-hoogleraar in de bacteriologie en ge zondheidsleer aan de rijksuniversiteit te Leiden. De begrafenis van het stoffelijk overschot heeft in stilte plaats gehad. Toen men woensdagochtend na herhaald bellen aan zijn woning geen gehoor kreeg, werd een onderzoek ingesteld. Prof. Van Calcar werd levenloos in zijn studeerka mer aangetroffen. Het bleek, dat hij om het leven was gekomen doordat de afvoer van de gaskachel defect was geraakt. Reinier Pieter van Calcar werd op 11 ok tober 1872 te Veenwouden (Fr.) geboren als zoon van een predikant. Hij studeerde me dicijnen te Amsterdam. Na zijn studie vestigde hij zich in de Jordaan als huis arts. In 1905 werd hij benoemd tot hoog leraar in de bacteriologie en de gezond heidsleer te Leiden, welk ambt hij op 26 september 1905 aanvaardde. In 1935 werd hij eervol ontslagen als gevolg van de op heffing van zijn functie in het kader van de bezuiniging. Prof. Van Calcar heeft vele publikaties het licht doen zien. In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in de distilleerderij van de firma Cooymans aan de Branderijstraat te 's Hertogenbosch. Men heeft kans gezien een vrachtauto vol met genevcr en ver schillende likeuren uit het magazijn te halen. De dader wilde de buit naar België brengen, en reed bij Lommei door de ge sloten grenspost. Toen de Nederlandse douane-ambtenaar en de achtervolging in zetten, sprong hij uit de nog rijdende auto en verdween in de duisternis. De auto kwam even verderop in een greppel tot stilstand en is vandaag door de Bossche recherche naar Den Bosch teruggebracht. De dader is in België ontkomen. Op het landelijk congres van de groep nijverheidsonderwijs van de Nederlandse Onderwijzersvereniging dat in de Interna tionale School voor Wijsbegeerte te Leus den is gehouden, heeft de heer H. W. Kruk over „problemen van vorming en opleiding der Nederlandse jeugd" gesproken. De heer Kruk, die directeur is van het Vor mingscentrum voor Mannelijke Bedrijfs- jeugd te Rotterdam, zei onder meer, dat steeds weer blijkt, dat een groot deel van de jeugd na het volbrengen van het acht ste leerjaar haar aansluiting aan de maat schappij mist. Er moet dus iets mis zijn in het onderwijs, dat wij pogen te vernieuwen zei hij, omdat het nog altijd teveel gericht is op de intellectuele vorming. Het onder wijsstelsel is naar het inzicht van de heer Kruk typisch aristocratisch gericht. De bo venlaag acht men het belangrijkst en aan de onderlaag is nooit of te weinig aandacht besteed. Het is weliswaar een heterogene groep, maar uit die groep moet uiteindelijk ook het leger van werkers komen, dat deel zal hebben aan de reeds op gang komende tweede industriële revolutie, de automa tisering van de industrie. De heer Kruk noemde het absurd, dat thans in het bedrijfsleven de ongeschoolde krachten meestal met meer geld naar huis gaan dan de geschoolde. Dat is zijns in ziens een premie op het niet afmaken van de vakscholing. Niemand trekt zich van deze foutieve gang van zaken iets aan. Men moet echter bedenken, aldus de heer Kruk, dat het hier gaat om tienduizenden jongeren. In het niemandsland tussen het Jor daanse en het Israëlische deel van Jeruzalem hebben deze week de mili taire commandanten van Israel en Jordanië in het grensgebied, voor de tweede maal in veertien dagen gespro ken over maatregelen om rust en orde in hun sectoren te handhaven. Men ziet kolonel Haim Herzog (rechts) en kolo nel Malik Saadi van het Arabische Legioen hier zitten aan een tafeltje dat wel heel wankel lijkt tegen de achter grond van tankversperringenHet tafe reel doet wonderlijk sereen aan in het rumoer waarvan het Nabije Oosten deze week vervuld is geweest. Automobilisten, motorrijders en brom fietsers zullen verplicht worden de elek trische ontstekingsinstallatie van hun voer tuigen zodanig te ontstoren, dat radio- en televisie-ontvangst geen hinder meer on dervinden. Er wordt op het ogenblik een wijziging van het Radiostoringsreglement voorbereid, met de bedoeling straks de eis te kunnen stellen dat ontstekingsinrichtin gen van alle verbrandingsmotoren op een bepaalde minimumafstand beeld of geluid van de gebruikelijke ontvangapparaten niet meer storen. De minister van Verkeer en Waterstaat zal de wijziging nog dit jaar afkondigen. Na een overgangstermijn, waarschijnlijk van één jaar, zullen dan alle motorrijtuigen ontstoord moeten zijn, zo heeft de K.N.A.C. vernomen. Het Radiostoringsreglement garandeert thans niet veel meer dan een goede radio ontvangst voor de beide zenders Hilver sum. Om dat te bereiken is reeds geruime tijd geleden een wettelijke verplichting in gesteld tot ontstoring van kleine elektri sche apparaten. Het is nu de bedoeling ook de korte-golfgebieden, die belangrijk ge voeliger zijn voor storingen, te gaan be schermen. In eerste aanleg zal dat gebeu ren door de „stoorzenders" van het motor- ADVERTENTIE Omstreeks 1852 wekte een zekere Miss Ella grote sensatie. Zij was hogeschoolrijdster en Sresteerde het, balancerend op de rug van et paard, achtereenvolgens door 50 hoepels te springen. Ook in het maken van salto- mortales deed zij niet onder voor de meest ervaren ruiteracrobaat. Kaetchen Renz, Kaetchen Carré, en alle andere vrouwelijke beroemdheden die het nooit verder dan 20 hoepels hadden gebracht, verbleekten op dit bericht. En zie: de afgunst deed wonderen. Na korte tijd presteerden alle dames het geen tot dusver onmogelijk werd geacht: zij sprongen door meer dan 50 hoepels en draai den, licht als 'n veertje, salto's alsof het niets mëer was. Toen echter deed Miss Ella van zich spreken op een manier die niemand ooit vermoed kon hebben.... U leest erover in het enige Nederlandse Cir- cusboek ..De Bonte Droom van het Circus" dat u méévoert achter de schermen. De circuskenners J. van Doveren en Fred Tho mas schreven het: een féést van verhalen en leuke pentekeningen en prachtige kleuren platen. Voor slechts 2.50 kunt u dit boek werk kopen bij uw roomboter-leverancier, of per brief(kaart) bestellen bij het Kantoor „Roomboter-album", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en vol ledig adres. U krijgt het album dan per om- maand toegezonden, onder rembours. De bijbehorende plaatjes ontvangt u GRATIS voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag wegverkeer het zwijgen op te leggen. Een volgende stap zal zijn, dat de eigenaars van grote elektromotoren de verplichting tot ontstoren krijgen opgelegd. Het ligt echter niet in het voornemen trams, treinen en trolleybussen onder deze verplichting te doen vallen. Dat zou te kostbaar zijn. Bo vendien wordt aangevoerd, dat deze open bare vervoermiddelen de ontvangapparaten voor frequentie-modulatie (FM) (waarbij ook de televisie-toestellen) aanzienlijk min der storen dan zij de conventionele ont vangapparaten zonder FM doen. De ont wikkeling, ook bij de radio's, gaat echter geheel in de richting van FM. Ob na te gaan welke eisen ten aanzien van het gemotoriseerde wegverkeer moe ten worden gesteld, zijn door de P.T.T., in samenwerking met de Rijksautomobiel- centrale, proefnemingen gedaan. Men kwam daarbij, naar de K.N.A.C. meent te weten, tot de bevinding, dat het voldoende is als motorrijtuigen buiten een straal van tien meter geen storing meer opleveren voor de gangbare FM-ontvangapparaten. Ter voldoening aan deze voorwaarde zou volgens P.T.T.-deskundigen volstaan kun nen worden met weerstandsbougies en weerstandskabels tussen bougies en ver deler en tussen verdeler en bobine bij auto's en met weerstandsbougies en weer standskabels tussen bobine en bougie bij motorrijwielen. Voor bromfietsen zouden alleen weerstandsbougies voldoende zijn. De Radiostoringscommissie zal de minis ter van Verkeer en Waterstaat op korte termijn een advies uitbrengen over de wij ziging van het Radiostoringsreglement met betrekking tot verbrandingsmotoren. Het is nog niet bekend hoe dit'advies zal luiden, maar de K.N.A.C. acht het waarschijnlijk, dat de conclusies van het onderzoek van P.T.T. en R.A.C. erin worden verwerkt. Er is eveneens reden om aan te nemen, dat geadviseerd zal worden een overgangs termijn van een jaar aan te houden. Daar na kan dan geëist worden, dat alle oude motorrijtuigen op afstand geen hinderlijke storing meer veroorzaken en dat alle nieuwe motorrijtuigen pas in de handel komen nadat ze ontstoord zijn. In Frank rijk, Duitsland en Engeland bestaan de wettelijke maatregelen reeds die men thans in Nederland wil invoeren. Henriëtte Roosenburg maakt in het ge sprek dezelfde forse indruk als in haar boek „The walls came tumbling down", dat enkele dagen geleden onder de titel „En de muren vielen om" in een niet vol maakte maar over het algemeen uitsteken de vertaling van Wim Hora Adema bij n.v. Em. Querido's uitgeversmaatschappij in Amsterdam is verschenen. Het boek is oorspronkelijk bij Viking Press in New York verschenen. De Engelse editie (Seeker and Warburg, Londen) staat al enige tijd in de etalages, maar met de be spreking hebben wij even gewacht omdat Henriette Roosenburg naar Nederland zou komen om onder meer de joxirnalisten ge legenheid te geven over haar boek vragen te stellen. Dit gebeurde vrijdagmiddag in het Internationaal Cultureel Centrum in Amsterdam. Henriëtte Roosenburg woont sinds zeven jaar in de Verenigde Staten. Zij is van oorsprong Hollandse. Kort na de bevrijding heeft zij het land verlaten om in Amerika een kans te wagen in de journalistiek. Het is haar gelukt, ze werkt al jaren voor de tijdschriften „Life" en „Time". Sinds de verschijning van haar eerste boek in januari van dit jaar is zij bijzonder be kend geworden. „The walls came tumbling down" heeft er hoewel het geen „best seller" kan worden genoemd veel be langstelling. Het weekblad „New Yorker" publiceert het in verkorte vorm als feuille ton onder de titel „Annalen van de be vrijding". Zij heeft zich in dat boek ont daan van haar ervaringen tijdens de oor log. In de introductie van de in het boek voorkomende personen staat onder meer: „Zip, achtentwintig jaar, schrijfster van dit verhaal. Als studente in de letteren in Leiden begon zij in het begin van de oor log te werken voor de ondergrondse pers. Zij werd tenslotte koerierster naar België, Frankrijk en Zwitserland voor een verzets groep die inlichtingen en andere aange legenheden doorgaf aan de Nederlandse regering in Londen. Als koerierster raakte ze onvermijdelijk verwikkeld met de vluchtwegen en af en toe hielp ze ge allieerde vliegers als die soms niet verder konden. Ze werd in maart 1944 gepakt en ter dood veroordeeld." Verder worden in de introductie ge noemd: Nel, dertig jaar, Joke, twintig jaar en Dries, zesentwintig jaar. Zij werden ook bij hun illegale activiteit gegrepen en ter dood veroordeeld. Zip, Joke, Nel en Dries werkten onafhankelijk van elkaar en leer den elkaar pas kennen in het concen tratiekamp van Waldheim, een kleine plaats in de buurt van Dresden in zuidoost Duitsland. Daar begint het verhaal: er varingen, die Henriëtte Roosenburg pas zes jaar later kon gaan opschrijven. Een af schuwelijk en enorm boeiend verhaal. Het is fors, zakelijk, manlijk geschreven. Ter wijl men leest verdwijnen de twaalf jaren, die we nu van het einde van de oorlog verwijderd zijn. Daarna is men weer ac tueel onder de indruk van de feiten, die men heeft getracht zo goed mogelijk te vergeten. Henriëtte Roosenburg zat ruim een jaar met twee van de drie op de voor grond geplaatste medegevangenen in een cel,- die maar- op één gevangene was be rekend. De laatste maanden was het aan tal zelfs zes. Veel in concentratiekampen, opgesloten mensen waren er net zo aan toe. Een grote verdienste van het verhaal is, dat het met de gedachte aan allen is geschreven: de ellende van het kampleven voor ieder en de chaotische blijdschap van ieder, die de bevrijding heeft gehaald. Zij beschrijft daarna de tocht door het kapotte en ordeloze Duitsland naar huis. Er zijn zeker mensen die zich afvragen of het nodig is twaalf jaar na de oorlog nog op de ellende terug te komen. Hen riëtte Roosenburg vond het nodig en men gelooft in haar bedoeling, in de noodzaak. Zij heeft zich ergens van willen ontdoen, definitief, en ze heeft Amerika willen laten zien wat Amerika door de ogen van zijn bevrijdende soldaten enigszins gezien heeft, maar alleen als feiten zonder achtergrond, waardoor de werkelijkheid nooit is ge voeld zoals in Europa. Zij verwijt de Amerikanen niets, maar is alleen erg op hen gesteld na zeven jaar met hen te heb ben samengeleefd. Amerikaanse reacties Hoe is er in de Verenigde Staten op het boek gereageerd? Er zijn in drie maanden achtduizend exemplaren verkocht. Het heeft goede critieken gehad. Zij heeft van allerlei mensen brieven gekregen. Er was er een bij van een Amerikaanse soldaat, die bij de bezetting van Duitsland en de bevrijding van de kampen is geweest, die van oorlog en dood alles heeft gezien, maar na Henriëtte Roosenburgs boek te hebben gelezen aan haar schreef: „We hebben nooit geweten dat het zo erg is geweest." In het algemeen hebben de Amerikanen Ingediend is een ontwerp van een rijks wet tot goedkeuring van de op 3 april 1957 te Washington tot stand gekomen lucht vaartovereenkomst tussen Nederland en de Verenigde Staten van Amerika. Het ontwerp is ook ingediend bij de Staten van Suriname en de Staten van de Neder landse Antillen, opdat de luchtvaartover eenkomst goedgekeurd zal worden voor het gehele koninkrijk. In de toelichting wordt onder meer ge zegd dat de regering zeer teleurgesteld is dat de route naar Los Angeles, waaraan zo grote betekenis wordt gehecht voor de toekomstige positie van de K.L.M. niet in de overeenkomst kon worden opgenomen. De weerstand daartegen in Amerikaanse luchtvaartkringen en in het congres sproot, behalve uit een overdreven vrees voor de concurrentie kracht van de K.L.M. voort uit het besef dat geen precedent voor onderhandelingen met andere landen mocht worden geschapen. De regering vertrouwt echter, dat bin nen afzienbare tijd de inzichten en de om standigheden in de Verenigde Staten zo danig zullen zijn, dat bij een heropening van de besprekingen meer begrip zal wor den getoond voor het feit, dat Nederland tot de vier grote luchtvaartmogendheden behoort, alsmede ter tegemoetkomendheid ten aanzien van de Nederlandse wensen. Uit de bij de overeenkomst gevoegde briefwisseling blijkt, dat de regeringen er van doordrongen zijn, dat van een voor beide partijen bevredigende overeenkomst niet kan worden gesproken zolang het de K.L.M. niet is toegestaan luchtdiensten naar Los Angeles te exploiteren. De re gering zal op korte termijn te Washington terugkomen op deze aangelegenheid. i ook zo gereageerd op Anne Franks dag boek, in boekvorm eerst, daarna als toneel stuk. Ze zijn er van onder de indruk ge raakt, niet alleen door het spel van Susan Strasberg, die de rol van Anne Frank daar al langer dan een jaar op Broadway heeft gespeeld, maar vooral door de sfeer van de angst voor de bezetter en de vernietiging. Henriëtte Roosenburg zegt dat de Ameri kanen dit willen zien en horen, omdat ze het niet kennen en voelen dat zij moeten meeleven, al is de oorlog dan al lang voor bij. Dan blijkt nog duidelijker dat zij een sterke behoefte had hen haar ervaringen ook voor te leggen, want ze noemt hen warm, hartelijk, spontaan en bereid als geen ander volk om te luisteren. Dat de Amerikaanse uitgevers hun behoefte aan „meer ervan weten" hebben onderschat blijkt wel uit het feit, dat de vertaling van Anne Franks dagboek door twaalf uit gevers is geweigerd, voordat het irj grote oplage kon worden verspreid. Waarom heeft Henriëtte Roosenburg haar boek zo laat geschreven? Vier jaar geleden voelde ze zich pas sterk genoeg om zich weer te vereenzelvigen met de oor logstijd. Ze is toen alle gegevens van vier dagboeken gaan rangschikken. Nel, Dries, Joke en zijzelf hebben namelijk op haar eigen voorstel onmiddellijk na de val van Waldheim ieder een dagboek bijgehouden. Zij voelde meteen na de bevrijding dat alles moest worden opgeschreven. Ze is pas veel later gaan denken aan een boek. Eerst is ze nog één keer in Duitsland terug ge weest, in Neurenberg tijdens de processen tegen de kopstukken van het naziregiem. „Ik wilde ze nog wel eens zien, de groten. Ze zaten er volkomen onbelangrijk bij in de beklaagdenbanken, met gezichten zon der-uitdrukking. Ze waren helemaal niet interessant. Goering en Hess en de ande ren. De tekenaars, in de rechtzaal hadden voor hen nauwelijks belangstelling. Ze tekenden de prachtige scherpe koppen van degenen door wie werd veroordeeld." Persoonlüke gegevens Er waren ook persoonlijker vragen, over haar vrienden bijvoorbeeld. Zij hebben het boek allemaal, op een na, in het Engels gelezen. Ze zijn tevreden. Heeft ze nog contact met hen? Ze correspondeert sinds ze naar de Verenigde Staten vertrok. Joke en Nel ontmoet ze steeds als ze in ons land komt. Dries had ze tot voor twee dagen in acht jaar niet gezien. Voor de oorlog was hij bij de koopvaardij. Nu is hij loods in Rotterdam. Woensdag kwam Henriëtte Roosenburg met de „Statendam" in Rotter dam aan. Om vier uur in de ochtend klom Dries als loods aan boord, ze had hem van haar komst geschreven. „De ontmoeting was geweldig." Bij het laatste woord straal de ze. Het maakte haar even volkomen anders. Tijdens het officiële vraag-en-ant- woord was ze erg objectief. Persoonlijke vragen beantwoordde ze kort als ze niet bleef steken. Haar gezicht is ontoeganke lijk. Men vergeet het niet. Over enkele dagen vertrekt Henriëtte Roosenburg naar Zuid-Frankrijk. Zij heeft daar enige tijd geleden een boerderij in de Provence gekocht. Ieder jaar komt ze terug naar ons land om vrienden te zien en ieder jaar wil ze naar de Provence om haar boerderij bewoonbaar te maken. Ze heeft er zelf al een waterleiding aangelegd Over vier of vijf jaar hoopt ze in de Ver enigde Staten bij „Life" en „Time" genoeg te hebben verdiend om voorgoed op die boerderij te kunnen gaan leven, om er in de winter te schrijven en er in de zomer vrienden te laten logeren. De dichtst bijzijnde buur woont kilometers ver. Zaterdagavond wordt aan haar bezoek in Amsterdam waarschijnlijk aandacht in de Artistieke Staalkaart van de- VARA be steed. De KRO wil haar boek in het na jaar tot een reeks van vier hoorspelen ver werken. Johan Voskuil De militaire medewerker van D e Volkskrant levert critiek op het nieu we legerplan van minister Staf, dat voor ziet in de vorming van een paraat leger korps van twee divisies, waarvan de le gerkorpstroepen slechts zeer beperkt pa raat zulen zijn en van een mobilisabel le gerkorps, waarvan de kernstaven aanwe zig zullen zijn. „Men behoeft slechts de cijfers na te gaan over liet beschikbare technische personeel van de Koninklijke Landmacht, zoals deze door de minister bij de begroting zijn ver strekt. om te zien, dat het onmogelijk zal zijn twee legerkorpsen bevredigend van tech nici te voorzien. Ook het algemene tekort aan beroepspersoneel legt beperkingen op aan onze legerplannen. Wij zouden er geheel vrede mede hebben, indien men zich tot doel had gesteld een kleinere legerslerkte te vor men cn daarbij in gedachten te houden, zo dra het mogelijk was, die sterkte in de toe komst verder uit te breiden. Nu jaagt men een plan na. waarvan men weet. dat het nooit althans voorlopig niet te verwe zenlijken is. Wat voor het personeel geldt, geldt ook voor het materieel. Er is niet voldoende ma terieel van goede kwaliteit aanwezig om vier divisies en de legerkorpsen naar behoren uit te rusten. Houdt men dan voor ogen, dat er veel nieuw materieel moet worden aange schaft om de divisies en de legerkorpstroe pen in moderne zin uit te rusten, dan is er voorlopig geen sprake van werkelijk geheel gevechtsgereed uitgeruste divisies. Generaal Norstad heeft bij herhaling aan gedrongen op een zo groot mogelijke paraat heid. Hij acht een dertig parate divisies nau welijks voldoende voor het NAVO-scherm. Het moge politiek misschien zeer handig zijn van minister Staf om het te doen voorkomen alsof Nederland met twee legerkorpsen van totaal vier divisies toch wel één van de beste en volijverigste NAVO-partners is, doch wan neer die divisies door vele mankementen slechts beperkt bruikbaar zijn hetgeen gene raal Norstad beter bekend zal zijn dan wie anders ook, dan schiet hij nog niet veel op. Na alle ellende welke minister Staf al be leefd heeft door zijn vroegere, te groots op gezette legerplannen, had men mogen ver wachten dat hij zijn les had geleerd". Een naar de militaire medewerker van de Volkskrant verantwoord legerplan is de vorming van één legerkorps, bestaande uit twee parate en één mobilisabele divisie en een grotendeels paraat aanwezige macht legerkorpstroepen. Een dergelijk le gerkorps zou in 1960 gereed kunnen zijn en dan in een vorm die voor een aan de atoomoorlog aangepaste divisie vereist is. Daarna kan men zijns inziens gaan denken aan de vorming van meer legeronderdelen. „Er is ook nog zoiets als een territoriale verdediging, welke gelden vraagt. Hoewel men niet erg bang behoeft te zijn voor lan dingen van parachutisten, moet men wel ter dege rekening houden met de mogelijkheid van sabotage door subversieve elementen. In ons dichtbevolkte land zijn de mogelijkheden tot sabotage niet gering en in dit opzicht kan men uit de gebeurtenissen in Hongarije leren, wat een fanatieke groep mensen kan doen. Wij zullen ook nog onze luchtdoelartillerie compleet moeten vernieuwen wat het zware geschut betreft. Geleide wapens van een kwa liteit, welke wij moeten hebben, zullen wij nooit van Amerika cadeau krijgen. De er varing is. dat Amerika alleen vrijgevig is met materieel, dat het zelf uit zijn bewape ning heeft afgevoerd of dat spoedig daarvoor in aanmerking komt. De oplossing zal dus eerder moeten worden gezocht in de ontwik keling van geleide anti-luchtdoelwapens in Europees verband. Verdere en in vele opzichten ook nieuwe uitrusting is eveneens nodig voor de leger korpstroepen. Voor de parate divisies kunnen wij geen automaterieel gebruiken, dat uit de civiele sector moet worden gerequireerd. De voertuigen moeten er zijn, wil men van pa raatheid spreken. Zo is het ook met het zwaardere geniemateriaal. Tekorten kunnen gedeeltelijk worden weggewerkt door een einde te maken aan de sluimer-staven, welke bestemd zijn voor on derdelen, welker vorming nog jaren op zich moet laten wachten bij gebrek aan materieel. Het heeft geen zin om mobilisabele onderde len te vormen, waarvoor het vereiste moder ne materieel niet aanwezig is in de eerstko mende jaren. Het geheel van ons nieuwe legerplan, dat dus alleen vermindering beoogt en geen ver hoging van gevechtskracht, lijkt wat op boe renbedrog. De enige oplossing is een verdere vermindering van de mankracht, opvoering van het vereiste materieel door middel van vrijkomende gelden van overbodige staven en nu werkelijk eens ingrijpende bezuiniging van het ministerie zelf". (ADVERTENTIE) Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zaamslag E. Venema te Maassluis. Ned. Ilerv. Kerk Aangenomen naar Krimpen aan de IJsel (als vie.) J. Roepers, kand. te Ermelo. Be dankt voor Meerkerk J. Koele te Nijkerk. Beroepen te Heteren C. G. Baart, kand. te Utrecht; te Blauwkapel-Groenekan H. Harkema te Zeist. Bedankt voor Ooster- wolde (Geld.) (toez.) J. Lekkerkerker te Bergambacht. Beroepbaarsleliing. De heer R. Iioutsma, vicaris te Markelo, stelt zich beroepbaar. Geref. gemeenten Beroepen te Werkendam W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.). Bedankt voor Leerdam H. v. Gilst te Dirksland. Bapt. gemeenten Beroepen te Zandbulten J. A. Scholte te Musselkanaal. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Vrouwenpolder M. van Beveren, kand. te Amsterdam-West. Vrijdag 26 april 1957 Laagste Hoogste koers koers Alg Kunstzijde Unie188 193 Van Berkel's Patent 187 187'A Van Gelder Zonen ISO'A 204Va Kon Ned Hoogovens299 306 Ned Ka bel fabriek 279 284 Philips 271 Vs 278 Unilever 888Va 4033A Wilton-Fijenoord 249 255 Kon. Petroleum 179,80 185,10 Holland-Amerika Lijn 17472 177 Kon Ned Stoomboot Mij155 1567» Ned Scheepvaart Unie18172- 183»/» Van Ommeren 284'A 286'/.i Amsterdam Rubber 767s ~777» H v A893/< 91</2 Ver. Deli Maatschappijen92 951/4 3Va°/0 Staffellening 1947 S67/is 87%b 3% Invest, cert Nederland 9013/ib 9l*/io 3% Nederland 1962—64 903/8 90Vs Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 7.482,307,- Deze week (voorl.)Aandelen 6.717.621,- Laatste tijdvak I903/s 187 I8OV4 299 282 27578 38978 249 180,65 176 15574 182Vs 777. 91 9474 87 90*782 9072 Exd. Koersverschil t.o.v. 18 april - 574 - U/2 - 2474* - 10 q 2 23/s* 278* 4 1,65 13/4 U/8 U/s Vs V2 U/2 7.6 Vs 716 Obligaties 7.697.080,- Obligaties 8.355,602,-

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6