Openbaar Slachthuis te Haarlem bestaat vijftig jaar Ontspoorde jeugd: nieuw mode-thema van de film Iedere Nederlandse gemeente vaardigt twee mensen af Zwitserland Eervolle nederlaag van The Typhoons tegen Herly: 36-30 The wild one Haarlem vertegenwoordigd door het echtpaar Van Rossum-Klijn Zeepost G *zame ce fondsen De Kennemerduinen Algemene vergadering van Haarlemse Cricketbond - tailors to the l\ 1 Man-about-Town Défilé voor Koningin Juliana op Soestdijk Rust en ontspanning in gastvrij Zwitserland I Wandtapijt voor Zutfense Burgerzaal overgedragen Broei in copra aan boord van „Ternate" DE BASKRTBALCOMPETITIE ZATERDAG 27 APRIL 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT OP DE TWEEDE MEI VAN het jaar 1907 maakten velen de voor die tijd verre tocht naar het Openbaar Slachthuis in Haarlem-Oost, dat die dag officieel in gebruik werd genomen. Een aantal kwam per koets aan en anderen wandelden over een brede keiweg (de Slachthuisstraat) naar een groot gebouw, dat over enkele dagen vijftig jaar bestaat. In tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, mr, G. van Tienhoven, hield de burgemeester van Haarlem jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, een toespraak, waaruit bleek, dat er al geruime tijd behoefte bestond aan een slachthuis, maar dat door allerlei omstandig heden de bouw vertraagd was. In 1875 kwamen de eerste gedachten in de gemeente raad naar voren. Men wilde niet alleen aandacht besteden aan de hygiëne, maar ook aan het maken van een grote slachtplaats, van waaruit vlees vervoerd zou worden naar Engeland. In dat geval was het nodig het Spaarne uit te diepen en de sluis bij Spaarndam te vergroten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Uruguay" (29 april); Australië; s.s. „Zuiderkruis" (29 april); Brazilië: m.s. „Uruguay", (29 april); Cana da: m.s. „Luksfjell" (29 april) en m.s. „Noordam" (2 mei) en s.s. „Statendam" (4 mei); Chili: via New York (2 mei); Ned. Antillen: m.s. „Attis" (28 april); Nieuw- Zeeland: via Engeland (4 mei); Suriname: m.s. „Bonaire" (2 mei); Unie van Z.-Afri ka: m.s. „Oranjefontein" (29 april) en Z.W. Afrika: m.s. „Carnarvon Castle" (4 mei); Brits-Oost Afrika: via Frankrijk (4 mei). De plannen van 1875 konden niet uit gevoerd worden, omdat de kosten van f 170.000 te hoog waren en besloten werd de bouw van een slachthuis te laten rusten. Pas in 1898 kwamen de plannen weer in de gemeenteraad en daaruit kan men con cluderen, dat het gemeentebestuur niet over een dag ijs is gegaan. Op de begroting was gedurende een aantal jaren een post van een gulden gesteld voor de oprichting van een slachthuis. De gemeentearchitect, de heer Jacq. Leijh en de rijksveearts en I keurmeester van het slachtvee, de heer J I H. van Oijen (die later gedurende zeven jaar als directeur is opgetreden) hebben een studiereis gemaakt en een rapport opgesteld. Op 2 mei 1900 besloot de gemeenteraad in beginsel tot de oprichting van een slacht huis over te gaan. Aanvankelijk hadden B. en W. de Veerpolder voor bouwplaats van de nieuwe inrichting bestemd, maar de raad voelde weinig voor deze omgeving. Er werd overlast gevreesd van de fabrie ken en van de gemeentereiniging. Voor dertigduizend gulden kocht de ge meente vijfenhalve hectare grond ten zui- den van de Zomervaart van A. Schornagel Door het overlijden van de heer Jacq. Leijh kwam vertraging in de plannen, maar nadat zijn opvolger, ir. L. C. Dumont, zich inge werkt had, werd met bekwame spoed verder gewerkt. In het begin van 1905 werd de bouw opgedragen aan de heer A. de Haan voor f 332.000. De totale kosten bedroegen zes ton, welke bedrag hoog werd genoemd, maar men beschikte over een ruim gebouw, dat aan de eisen des tijds voor de keuring en slachting voldeed. De nieuwe vindingen voor die jaren kwamen tot haar recht. Eerste periode Op 2 mei 1907 werd het Openbaar Slacht huis geopend en hiermee was gelegenheid gegeven om kosteloos van de inrichting gebruik te maken voor het slachten van vee. Deze vergunning duurde tot 13 mei van dat jaar, de datum waarop de ver ordening in werking trad, waarbij het slachten buiten het terrein van het slacht huis verboden werd en in het slachthuis tegen vastgesteld tarief verplichtend werd gesteld. Tot 13 mei is zoveel mogelijk ge bruik gemaakt van de gelegenheid om het personeel der inrichting, dat voor een groot deel onbekend was met het slachthuisbe- drijf, enigszins met hun werkzaamheden bekend te maken. Op die datum ving het drukke bedrijf aan en ondanks vele moei lijkheden die voor een groot deel veroor zaakt werden door onbekendheid van de zijde der gebruikers, is het bedrijf spoedig zonder belangrijke stoornissen geregeld ge worden. Het personeel bestond op 1 mei 1907 uit eenentwintig personen en op het ogenblik zijn er tweeënvijftig die in dienst der ge meente werkzaam zijn. In de loop der jaren hebben vele in het slachthuis ge werkt, maar zij zijn in dienst van particu lieren, die hun werkzaamheden in het ge bouw verrichten. Er werden in 1907 drie honderdvijfentwintig toegangskaarten uit gegeven en thans bedraagt het aantal meer dan achthonderd. Vyf directeuren De eerste directeur was de heer J. H. van Oijen, die tot zijn dood in 1914 de leiding heeft gehad, nadat hij eerst het voorbereidend werk had verricht. In 1914 volgde de heer C. F. van Oijen, zoon van de overleden directeur, zijn vader op en hij bleef in functie tot 1920. In dat ra»**® Als voorzitter van het Haarlems Comité der Gezamenlijke Militaire Fondsen moge ik bij de burgerij van Haarlem aanbevelen de straatcollecte, die dit comité op 2 mei houdt. De naam. Gezamenlijke Militaire Fond sen" spreekt niet sterk aan. maar het doel ~a' v. zonder twijfel wel sterk aanspreken: de zorg voor de. weduwen en wezen van gesneuve1 den en het welzijn van vermink te militairen. Weliswaar krijgen deze mensen een rijkspensioen, maar helaas voorzien deze pensioenen alleen in het allernodigste. Be halve deze allernodigste eerste levensbe hoeften zijn er nog heel veel andere be hoeften. Om er maar enkele te noemen: herscholing van gewonden, zorg voor zieke gezinsleden, steun bij het inrichten van een wonina of het aanschaffen van kleding en wat u zeker bijzonder sympathiek zult vinden: deze fondsen hebben op zich ge nomen de kinderen van gesneuvelden het onderwijs te laten genieten dat zij zouden hebben ce.kreoen indien vader nog leefde. Daar de vader zijn leven heeft neeeven voor onze zaak. is het ons aller plicht de nabestaanden zoveel mogelijk te helpen- Het is daarom dat. ik met klem een be roep doe op n, Haarlemse ingezetenen, om de fondsen door uw bijdrage in de collec tebussen in staat te stellen hun zegenrijk werk in onverminderde mate voort te zetten. De Burgemeester van Haarlem, Voorzitter van de Gezamenlijke Militaire Fondsen, CREMERS. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn in de raad van bijstand van de stich ting „Het nationale park de Kennemer duinen" voor het tijdvak tot en met 31 de cember 1960 aangewezen als nieuwe le den: prof. dr. D. J. Kuenen, te Leiden, hoogleraar in de experimentele dierkunde aan de rijksuniversiteit aldaar, dr. J. A. van Steiin, te Scheveningen, voorzitter van de Vereeniging tot behoud van na tuurmonumenten in Nederland, dr. J. Wilcke te Wageningen, lid en secretaris van de natuurwetenschappelijke commis sie van de voorlopige natuurbeschermings- raad. jaar werd hij benoemd tot hoogleraar te Het. openbaar slachthuis in Haarlem-Oost Utrecht. Dr. F. P. Keyser werd de opvolger, die toen hij in 1946 de pensioengerechtigde slachte vee (behoudens in de oorlogsjaren) leeftijd had bereikt, afscheid nam. De heer G. de Vries, die in 1914 in dienst was ge komen bij het Openbaar Slachthuis als adjunct-directeur, werd in 1946 directeur en met ingang van 31 oktober 1954 werd hem wegens het bereiken van de leeftijd van vijfenzestig jaar pensioen verleend. Sedert 1 november 1954 treedt de heer F. J. A. Bruins als directeur op. Toen het slachthuis vijftig jaar geleden in gebruik genomen werd lag het te midden van weilanden. Huizen stonden nog op grote afstand, maar in de loop der jaren is in het Slachthuiskwartier veel gebouwd. Daardoor staat het slachthuis niet meer af gelegen. Uitwending ziet het gebouw er vrijwel hetzelfde uit als een halve eeuw geleden, maar intern zijn vele voorzieningen ge troffen en vernieuwingen aangebracht. Speciaal na de bevrijding zijn moderne methodes toegepast en aandacht is besteed aan mechanisatie. Het slachthuis is steeds bestemd geweest voor het slachten van vlees voor de consumptie. Het daar ge- is in de loop der jaren gestegen, hetgeen verband houdt met de uitbreiding der be volking. Na de bevrijding is het gebruik van vlees langzaam aan weer toegenomen. Door de welvaart kopen gezinnen met werkende kinderen meer vlees dan vroeger. Van 13 mei tot en met 31 december 1907 zijn 12.919 dieren geslacht, waarvan 2812 runderen, 328 paarden, 1706 vette kalveren, 1190 nuchtere kalveren, 225 schapen, 8 gei ten en 6650 varkens. In 1908 zijn er 19.552 dieren geslacht en in het afgelopen jaar 48.447 dieren, waarvan 8685 runderen, 3140 grote kalveren, 3959 nuchtere kalveren, 1570 paarden, 6 veulens, 29.680 varkens, 1277 schapen, 29 lammeren en 111 geiten. In totaal is vorig jaar achteneenhalve miljoen kilogram vlees geslacht en verder werd nog twee miljoen kilogram gekeurd, dat uit andere delen van het land naar Haarlem was vervoerd. Vermeld zij nog, dat in het Haarlemse Slachthuis vlees geslacht en gekeurd wordt voor de gemeenten Haarlem, Heemstede, Zandvoort, Bennebroek. 99 99 ER IS EEN NIEUWE MODE bespeurbaar in de Amerikaanse filmindustrie en wel die van de belangstelling voor de ontspoorde jeugd. Het begon eigenlijk met „Black board Jungle". Een klas terroriseert de leraren en vormt kleine bendes, die in alles op gangsters lijken. Het stormsein, dat de film en passant hijst, luidt: zo gaat dat wanneer wij de jeugd niet goed op voeden. Jeugd, in armoede grootgebracht en hakend naar materieel voordeel, zal geen middel schuwen om zich te verrijken. Daarvoor worden alle waarden omverge- kegeld. Daarvoor wordt aan geen. gezag meer geloofd, aan geen overheid meer ge hoorzaamd. De film werkt dat thema echter niet rechtstreeks uit. Ze vergenoegt zich met de constatering van feiten. Wat daarna echter op de filmmarkt werd geworpen waren films, die pretendeerden het pro bleem van de ontspoorde jeugd direct aan te pakken, opdat wij erover zouden denken en er onze lessen uit zouden trekken. Waarlijke tendens-films dus. Ik heb er één uitvoerig bij verschijning besproken. Men zag er James Dean in, de held van de Amerikaanse jeugd, gestorven voor hij de belofte, die hij als filmacteur betekende, kon inlossen. De titel van die film was „Botsende Jeugd". Hier ging het voorname lijk om de jeugd uit de betere kringen. Ook zij ging zich te buiten aan doldriest heden, die alleen maar een .ingreep bete kenden op de orde, de orde van het leven in gezonde harmonie met haar omgeving. De directe oorzaak van het opgewonden gedrag der daarin voorkomende jongelui moest men zoeken in het ontbreken van een morele ruggesteun. James Dean speelde de rol van een knaap, wiens vader een laf bek was. Hij kon geen greintje bewonde ring voor de man opbrengen, al zocht hij die met vasthoudendheid en warmte. Zijn vriendje was een vereenzaamde jongen, behoed door een huishoudster, omdat zijn ouders het niet met elkaar konden vinden. Zie je, zo betoogde deze film, de ouders zijn de schuld. De jeugd wil heus wel goed, maar wordt door een tekort aan belang stelling, aan werkelijk begrip, aan karakter van de kant der ouders het verkeerde pad op gedreven. Helaas haastte de film zich de jongelui van nabij op dat pad te volgen, zodat de toeschouwer niets ontging van de ruïneuze gevolgen ener verwaarloosde op voeding. Dat de weegschaal daarmee be denkelijk naar de sensatie doorsloeg telde blijkbaar minder. Het was of het gegeven, de eerlijke opzet, de makers uit handen was geglipt. Men kon nog niet van hypo crisie spreken, rnaar erg verheffend was het niet. TOT DITZELFDE GENRE films hoeft men niet direct „The wild one" te rekenen, thans in het Haarlemse Studio-theater in gezet. Men ontmoet in deze film een troep motor-piraten, die de weg onveilig maken met groot lef overal hun mond in steken, een hele dorpsgemeenschap treiteren en terroriseren en het politie-apparaat tot een aanfluiting maken. De leider van deze bende is even stom als hij stoer is. Het lijkt erop, dat de film zal gaan aansturen op een noodlottige ontwikkeling, die in verhouding staat tot. de erns', waarmee zij het probleem van deze jeugdcriminaliteit onder het oog wil brengen, het probleem van de Halbstarken, die zichzelf overal te goed voor vinden en maar willen doen wat ze in hun hoofd halen. Dat doet de film echter niet. Ze eindigt zelfs met een anti climax, laat de aanvoerder het slachtoffer worden van de wraak ener te hoop gelopen burgerbevolking - die wel heel erg laat op de been komt - en voert tenslotte de hele bende motorgangsters de rechtszaal binnen, waar de hoogste magistraat hun de zwaar ste straf zal opleggen, die hij in het wet boek vindt. Maar de zwaarste straf is niet wat het wetboek stelt. De zwaarste straf vindt men in het gevoel. En het gevoel eist, dat er een noodlottig tegenwicht wordt De Haarlemse Cricketbond heeft haar jaarlijkse algemene vergadering gehouden. Het volgende bestuur werd gekozen: A. W. Roggeband, voorzitter; H. Thon, vice-voor- zitter; Th. Koot, secretaris-competitieleider; H. A. Lokman, penningmeester; P. Maas en N. Allan, commissarissen. Aan de komende competitie zal worden deelgenomen door BMHC 2, CVHW 2, Haar lem 3, 4 en 5, Rood en Wit 6a. 6b, 6c en 6d. Haarlem 3 en CVHW 2 zullen bovendien enige wedstrijden tegen Amsterdamse ver enigingen spelen. De competitie zal begin nen op 11 mei. Het toernooi voor scholieren zal op 7, 8 en 11 juni op alle cricketterreinen in Haarlem en omstreken gehouden worden. Getracht wordt op 15 juni een wedstrijd te organi seren tussen .een elftal van Haarlemse en Haagse scholieren, welke de cricketsport niet in verenigingsverband beoefenen. Op 6 juli worden de jaarlijkse bondswed strijden gehouden, namelijk die van de jeugd tegen het Amsterdamse jeugdelftal om de Zilveren Bal en die van het HCB- elftal tegen SGS. BMHC, CVHW en Haarlem zullen weder om aan de door Rood en Wit georganiseerde adspirantencompetitie deelnemen. De beste persoonlijke gemiddelden uit de competitie van het vorige seizoen zien er als volgt uit: Batten: 1. R. van de Hoek (Haarlem) 193 runs, 7 innings, 2 n.o„ 38.60 gemidd.; 2. E. M. Westra (R. en W.) 270 runs, 12 innings, 4 n.o., 33.75 gem.; 3. N. A. v. Loenen (CVHW) 244 runs, 11 innings, 1 n.o., 24.40 gemidd. Bowlen: 1. G. van Marcelis Hartsinck (R. en W.) 91.5 overs, 25 maidehs, 163 runs, 34 wickets, 4.79 gemidd.; 2. J. J. Heymans (R. en W.) 86.3 overs, 29 maidens, 182 runs, 36 wickets, 5.06 gemidd.; 3. G. Ledeboer (Haar lem) 103.4 overs, 36 maidens, 199 runs, 34 wickets, 5.85 gemidd. Fielden: 1. H. Lokman (CVHW) 8 vangen; 2. R. van de Hoek (Haarlem) 7 vangen, 1 stumped; 3. G. van Marcelis Hartsinck (R. en W.) 7 vangen. ADVERTENTIE h Z u Bedankt Italiaanse meesters in dessin en kleur bedankt voor de geraffineerde stof van Sturka's nieuwe sportcolberts. Ze zijn er, Man-about-Town, met vloeiende schouders, ingezette klep-zak en weer éven korter. En Sturka's maatopvatting garandeert perfecte pasvorm I En hier is nieuws van Sturka's elegante, zo goed-vallende en correcte broeken: Weer iets slanker op de voet en ook de héle pijp wat afgeslankt. En in de fijnste kamgaren mattings, flannels, multi colours. MAN-ABOUT-TOWN tolberts - pantalons Op de verjaardag van koningin Juliana, dinsdag 30 april, zal 's morgens voor het paleis Soestdijk een défilé plaats hebben, zoals dat de laatste jaren steeds gebruikelijk was. Op de morgen van die dag zullen duizenden Nederlanders langs het paleis trek ken om de jarige vorstin hun eerbiedige hulde te betuigen. Het is dit jaar de bedoeling, dat uit iedere Nederlandse gemeente twee mensen, een man en een vrouw, aan dit défilé deelnemen, tezamen met drie afgevaardigden uit iedere provincie. De personen, die de eer te beurt zullen vallen, zijn dezer dagen door de verschillende gemeentebesturen, eventueel in samenwerking met de Oranjeverenigingen, uitgekozen. De gemeente Haarlem zal aanstaande dinsdag vertegenwoordigd worden door de heer en mevrouw Van RossumKlijn, Generaal de la Reystraat 71. Men heeft gemeend voor deze gelegenheid een gewone werker uit één van Haarlems industrieën af te moeten vaardigen en de keuze is daarbij dit jaar gevallen op het grootste bedrijf in de gemeente Haarlem; de hoofdwerkplaats van de Nederlandse Spoorwegen. Toen donderdagmorgen de heer J. H. van Rossum, die wagenmaker is bij dit' bedrijf,- bij de chef van de hoofdwerkplaats, ir. J. D. Bevdenis van Berlekom, werd geroepen, had hij niet het minste idee, waarvoor dit geschiedde. Allereerst dacht hij aan een onverwachte promotie, maar toen hij in de kamer van ir. Berdenis van Berlekom kwam en daar de heren van het zogenaam de klein overleg, de vertegenwoordigers van de verschillende werknemersbonden, zag, gingen zijn gedachten in een andere richting. Toch was het een grote verrassing voor hem, toen hij hoorde, dat het Haar lemse gemeentebestuur op hem en zijn vrouw de keuze had laten vallen om de stad bij een dergelijke belangrijke gebeur tenis te doen vertegenwoordigen. „Ik had het er onlangs nog met mijn vrouw over, dat wij toch eens met Ko ninginnedag naar Soestdijk moesten gaan. Maar het zou er dit jaar toch wel weer niet van gekomen zijn," zegt de heer Van Rossum, en ook zijn vrouw wilde „dat défilé best eens zien". Men kan zich dus licht de verbazing eerst en de vreugde daarna van de heer Van Rossum voorstellen, toen hem werd geplaatst tegenover de brutaliteit, de on beschaamdheid en ongegeneerdheid, waar mee de bende motordwazen rondhangt en 1 gezegd, dat hij niet alleen het défilé zou 4 4 T T - 4 t aa 1 ofrtrt. a a /- a tiert. Het gevoel wil niet worden afge scheept met frasen over wet en orde en bescherming der gemeenschap. De film echter laat zich daaraan niets gelegen lig gen. Omdat: ze dat achterwege laat, mislukt ze. Ze heeft werkelijk serieus geprobeerd een probleem aan te pakken. Ze verrekent zich echter in wat zij oproept en stuurt ons met een lege dop naar huis. Dat is een kapitale blunder, die haar vaak voortreffe lijk verbeelde feitelijke inhoud ontkracht. En daarmee is ze ook in esthetische zin onbevredigend. HET ZAL MIJ BENIEUWEN, wanneer men nu met een werkelijk evenwichtige film komt over deze zaken, die kennelijk de gemoederen bezighouden. Wanneer „The wild one" er toch de loop in heeft, dankt ze dat aan haar trekpleister: Marlon Bran do, wiens naam op het affiche prijkt. Ik zou dat voornamelijk hierom toejuichen, omdat daarmee het Studio-theater zoveel publiek binnenkrijgt als nodig is om het verantwoord te exploiteren. Het heeft tot dusver vele voortreffelijke films gedraaid, die boven het niveau lagen van wat men gemiddeld gewend is. Maar erg lonend bleek dat niet.... Wanneer men daardoor een exploitant noopt films in te zetten, die met deze traditie in strijd zijn, mist men zelf de kans op de filmcultuur, die we zo broodnodig hebben. En dat is ook iets om over na te denken P. W. Franse kunnen zien, maar er zelf aan zou kunnen deelnemen. Toen hij, lichtelijk beduusd, uit de kamer van de chef van de hoofdwerkplaats bij zijn collega's van de wagenmakerij terug keerde, waren deze knap nieuwsgierig, wat er met hem besproken was. Maar.men had hem nog een tijdje geheimhouding op gelegd, totdat de officiële brief van het gemeentebestuur zou zijn binnengekomen. De heer Van Rossum heeft zijn collega's dus voorlopig tevredengesteld met de op merking, dat zij het nog wel zouden zien. „Ik word er financieel niets wijzer van" had hij gezegd, „maar er staat mij wel iets buitengewoons en een hele eer te wachten". Dit antwoord diende er voorlopig alleen maar toe de nieuwsgierigheid nog meer te prikkelen. De reden, dat men juist hem had uitge kozen, wist hij ook niet te vertellen. Wel had zijn chef hem verteld, dat men had gezocht naar iemand, niet te oud en niet te jong, die een rasechte Haarlemmer moest zijn en wiens vrouw zo mogelijk ook een Haarlemse van geboorte was. Aan deze voorwaarden voldeed het echtpaar Van Rossum zeer zeker. De heer Van Rossum is 41 jaar geleden in het toenmalige Oud- Schoten geboren en zijn vrouw, die 28 jaar oud is, is ook een rasechte Haarlemse. „Ik ben zelfs in dit huis geboren" merkt zij met enige trots op. ADVERTENTIE Het land, dat zich al sedert tientallen |aren de ver vulling van al Uw vakantlewensen tot een tweede natuur heeft gemaakt. No een |aar lachten vindt U nergens weldadiger rust dan In de traditioneel beroemde Zwitserse hotels en pensions met hun stabiel prijspeil. Nergens méér gelegenheid tot alle mogelijke ontspanning en sport. Lage benzine prijs: 47 ct. per liter. En alleen Zwitserland, dat dit jaar het 75-jarig Gotfhardspoorweg-jubileum viert biedt U zulk een keuze uit speciale, voordelige abonnementen op zijn voortreffelijk spoorweg- en postauto-net. Inlichtingen en prospectussen bij de reisbureaus, reisverenlgingen en bij het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, A'dam, tel. 31400 Dinsdagmorgen om kwart over acht zal de'Haarlemse „delegatie" per auto worden afgehaald en om half elf zal in Baarn het défilé beginnen. Verder staat er nog een lunch in Baarn op het programma en een bezoek aan het op 30 april daar te houden concours hippiqe en aan een voetbalwed strijd PSVAjax. Andere gemeenten De Haarlemmers zullen tezamen reizen met de vertegenwoordigingen uit de andere gemeenten van Zuid-Kennemerland. Uit Velsen komen de heer P. J. van Breugel. Edisonstraat 48, IJmuiden, gepensioneerd adjudant van de Koninklijke Marine en mejuffrouw E. Vijlbrief, Lijsterlaan 1, die bij het onderwijs werkzaam is. Uit Bloe- mendaal de heer en mevrouw H. VisDe Kruif, Johannes Verhulstweg. De heer Vis is werkzaam bij het P.E.N. te Bloemen- daal. Zandvoort zal zijn vertegenwoordigd door de heer L. J. Breure, Boulevard Pau- lus Loot 27, tandarts en lid van de Zand- voortse gemeenteraad en mevrouw S. Hen nis-Dorreboom, Van Spijckstraat 15a, zon der beroep. Het gezelschap uit Heemstede zal de reis afzonderlijk maken en bestaat uit de heer A. Berentsen, Asterkade 21, hoofdinspec teur en korpschef van de Heemsteedse politie en mevrouw L. J. Verhoeven-De Boer, Kerklaan 119, zonder beroep. Voor de Haarlemse afgevaardigde, de heer Van Rossum, is het niet de eerste keer, dat hij een dergelijke vertegen woordigende functie heeft gehad, al betrof het bij de vorige gelegenheid dan een sportontmoeting. Hij is name lijk een enthousiast tennisspeler en lid van de Haarlemse spoorwegtennisclub, waarvan zijn vrouw, die deze hobby deelt, penningmeesteres is. In juli 1953 heeft de heer Van Ros- De in oude stijl gerestaureerde zeven - tiende-eeuwse Burgerzaal van het Zut fense stadhuis is woensdagmiddag offici eel ingewijd met een bijeenkomst voor schenkers van de wapenramen, regenten van de stichting Het Wijnhuisfonds en le den van de gemeenteraad. Hierbij werd tevens het in opdracht van de stichting het Wijnhuisfonds in de Haarlemse Werkplaats tot Herstel van Antiek Textiel vervaardig de wandtapijt „Gezicht op Zutfen" naar tekeningen van een wandschildering in het stadhuis van Zutfen, officieel aan het ge meentebestuur overgedragen. Het tapijt heeft een plaats gekregen in de Burgerzaal. Bemanningsleden van het 7117 ton meten de Nederlandse vrachtschip „Ternate" van de N.V. Koninklijke Rotterdamse Lloyd hebben vrijdag bij aankomst van het schip in Durban verklaard, dat de bemanning in een verstikkende rook gewerkt heeft om broei in de lading copra, die zich zeven dagen geleden voordeed, te bezweren. Het schip voer toen op de Indische Oceaan. Men had enkele dagen nodig om de haard van de broei, die zich door een schroeilucht had verraden, te bereiken. Dat bleek in de onderste zakken van de lading te zijn. Men heeft 150 uitgegraven zakken aan dek gezet. Veel schade bleek niet te zijn aangericht en op 17 april was alles weer in orde. ADVERTENTIE sum in het kader van een sportont moeting tussen de spelers van ver scheidene landen, vertegenwoordigd in de internationale spoorwegsportvereni ging U.S.I.C. in Parijs zijn krachten gemeten met sportlieden uit Frankrijk, Zweden, Zwitserland, Italië, België en Nederland. Behalve tennissen heeft de heer Van Rossum echter ook nog tal van andere hobbies: hij doet veel aan huisvlijt, geeft onderricht aan jeugdige leden van een hobbyclub en zingt in het koor van de r.-k. parochiekerk van de Paul Krugerstraat. Bovendien speelt hij piano. Zijn vrouw heeft niet zóveel liefhebbe rijen. „Ik maak het huis gezellig" zegt zij en dat zij deze belangrijke taak goed ver vult, hebben wij met eigen ogen kunnen constateren. Beiden zien met verlangen naar de dag van dinsdag uit en zijn er bijzonder mee in hun schik, dat zij als officiële afgevaar digden van Nederlands vijfde stad deel kunnen nemen aan de jaarlijkse hulde aan de Landsvrouwe. Geheel onverwacht is er voor hen dus dit jaar toch nog iets ge komen van een bezoek aan Soestdijk ter gelegenheid van de Koninginnedag. Het heeft er in de heren-basketbalont moeting; Tyhpoons tegen Herly uit Amster dam gedurende vriiwel de gehele wedstrijd naar uit gezien dat de hoofdstedelingen tegen cte Haarlemse districts eersteklasser met een neder'aag genoegen zouden moe ten nemen. De Typhoonsploeg, waarin verdediger Mansvelder ontbrak, heeft te gen de sterke Amsterdamse eersteklasser kranige tegenstand geboden en de 36-30 nederlaag was dan ook een alleszins eervol resultaat. Reeds direct ging het in de-Typhoons- gelederen uitstekend en het geringe over wicht resulteerde reeds direct in een klei ne 7-2 voorsprong, welke stand de Amster dammers echter niet kon verontrusten. Het duurde niet lang met het offensief van de Haarlemmers, want met enkele goede aan vallen werd de achterstand weer wegge werkt en zelfs een kleine voorsprong ge nomen door de bezoekers (14-13). Hierna volgde een periode, waarin beide ploegen volkomen aan elkaar gewaagd waren, zodat vijf minuten na de rust de stand nog steeds 22-20 in het voordeel van het Amsterdamse Herly was. Toch slaagde het Typhoonsteam er wederom in een licht overwicht te verkrijgen en mede dankzij enkele goed afgewerkte aanvallen konden de Haarlemmers een 28-22 voorsprong ne men en met nog slechts vijf minuten te spelen was deze voorsprong nog steeds ge handhaafd (28-25). De Amsterdamse international De Geus kwam hierna pas goed los, want ofschoon dez- speler in de Amsterdamse gelederen gedurende de gehele wedstrijd reeds uit stekend „dirigeerde", bleek in deze laatste fase van de strijd ook zijn schot bijzonder goed. Met nog slechts drie minuten te spe len bezorgde De Geus zijn ploeg dan ook een kleine 31-28 voorsprong en ondanks alle moedige pogingen van de Haarlem mers slaagden zij er niet meer in deze achterstand nog wijziging te krijgen, zodat het einde Typhoons een kleine, doch zeer eervolle nederlaag bracht (36-30). De stedenontmoeting tussen de vertegen woordigende jeugdteams van Haarlem en Den Haag (jongens) was bijzonder span nend. Beide teams bleken goed tegen el kaar opgewassen. Haarlem won uiteinde lijk met 47-44. Ook het Haarlemse dames team behaalde tegen Den Haag weer een grote overwinning (51-29). De uitslagen waren: Dames: Z.B.V.S.—H.O.C. 2 16—36; Anti lopen 2-. .C. Haarlem 19-15; Typhoons 2- Z.B.V.S. 2 37-12; Haarlem-Den Haag 51- 29. Heren: Typhoons 3-H.O.C. 3 25-21; Haar lem-Den Haag (junioren) 47-44; Typhoons- Herly (A'dam) 30-36.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7