VAN REVEILLE TOT TAPTOE ORANJEFESTIJN Haarlemmers een dag lang in de ban van de Twentse folklore Haarlem-zuidwest genoot van gezellig variété „De familie Stastok" ten tonele Burgemeester als hoornblazer Grote verscheidenheid van demonstraties Grote Markt: eivol Nieuw succes van Henk Bakker en „Cremer WOENSDAG 1 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Défilé Optocht Hoorns en vendels Böggelrieders Echtverbintenis AMATEURTONEEL ANTIEKE MEUBELEN! Bevrijdingsvuur Programma feestelijk heden te Haarlem „Oranje a.u.b." Feestavond van Bouwfonds gereformeerde kerk noord DE VIERING van de Koninginnedag in het centrum van Haarlem stond dit jaar in het teken van Twente: er was uit dit gewest een gezelschap van ruim 450 Twentenaren naar Haarlem gekomen om daar een demonstratie te geven van wat er onder hen nog leeft aan folklore en oude historische gebruiken. Deze demonstratie culmineerde in een om vangrijke optocht van het gehele gezel schap van de Dreef naar de Grote Markt, waar aan de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, een grote krentewegge werd aangeboden en daar bij tot besluit op verschillende punten van de stad voorstellingen werden ge geven van de oude, in Twente nog levende, gebruiken. Zeer vroeg in de morgen was het gezel schap in twaalf autobussen en met enige trailers, waarin zich de vele uitrustingstuk ken bevonden, uit Holten afgereisd en ruim een half uur eerder dan het pro gramma vermeldde was men reeds in de Spaarnestad aangekomen. Bij restaurant Dreefzicht werd gepau zeerd om' een kopje koffie te drinken, maar verscheidene dansers en spelers konden de tijd van de demonstraties niet afwachten en gaven in de Haarlemmerhout het toe kijkende publiek al een voorproefje van hetgeen de Haarlemmers later op de dag nog te wachten stond. Eerder dan verwacht werd trok een groot gedeelte van de Twentenaren, begeleid door de Koninklijke Almelose Harmonie via Dreef, Houtplein en Grote Houtstraat naar de Grote Markt, waar zij voor Burgemees ter en Wethouders, die op het bordes van het met oranjebloemen feestelijk versierde stadhuis stonden, defileerden. Het college van B. en W. was op dat ogenblik niet vol tallig, omdat de burgemeester en de heer W. F. Happé elders representatieve plich ten hadden te vervullen. De wethouders D. J. A. Geluk, W. C. Bakker en A. J. M. An- genent met hun dames, alsmede verschei dene bestuursleden van het Centrumcomité Koninginnedag sloegen echter het défilé met belangstelling gade en ook op de Grote Markt hadden zich vele Haarlemmers ver zameld, die de bonte stoet met veel genoe gen zagen voorbijtrekken. Ondanks de vrij frisse wind was het op het centrale Haar lemse plein goed toeven, dank zij de zon, die aan de feestelijkheden extra luister wilde bijzetten. Door dit feestelijke zonlicht leverde het kleurenspel van de in zwarte pakken en blauwe boezeroenen geklede Twentenaren en de in een veelheid van kleurrijke en sierlijke drachten gehulde Twentsen een opwekkend beeld op. De Haarlemmers sloegen het ongewone, veel zijdige schouwspel met onverholen sym pathie gade en er steeg af en toe een spon taan applaus op tijdens het voorbijtrekken van een bijzonder spectaculaire groep. De stoet werd besloten door de in grijze uni formjasjes en zwarte broeken geklede Ko ninklijke Almelose Harmonie, die aan het visuele beeld enige opwekkende auditieve aspecten toevoegde. Nadat allen waren voorbijgetrokken werd de stoet ontbonden en konden de Twentse gasten, tezamen met diegenen onder hen, die de weg van Dreefzicht af op eigen gelegenheid hadden afgelegd, enige uurtjes pauzeren om te gaan eten en om het centrum van Haarlem te gaan bezich tigen. Allerwegen kon men in het middag uur dan ook tussen de vele Haarlemmers groepjes Twentse boeren in zwarte pakken en met zwarte petjes op langs de straten zien drentelen, of zag men plotseling tussen de zomers geklede dames telkenmale enige Twentsen lopen met hun roestbruine wor teldoeken over de boerinnedracht en de prachtige witte kappen op. Omsreeks twee uur begaven alle Twen tenaren zich in kleine groepjes, soms be geleid door een in de maat marcherend muziekkorps weer naar de Dreef, waar men zich opstelde voor de grote optocht, die aan de demonstraties zou voorafgaan. Tegen drie uur bereikte het eerste ge deelte van de stoet, dat bestond uit het kwiek blazende korps van de Almelose harmonie dè Grote Markt, waar langs het voltallige college van B. en W., dat op het bordes van het stadhuis stond, alsmede langs de bestuursleden van het centrum comité Koninginnedag, werd gedefileerd, waarbij de autoriteiten steeds met een hoofse en vriendelijke hoofdknik werden begroet. Onmiddellijk na het muziekkorps kwam de uit twintig personen bestaande dans- Eén der Twentse dansgroepen, die dinsdag op de Grote Markt te Haarlem demonstraties gaven, bij het uitvoeren van een sierlijke folkloristische rondedans. groep „De Korenaer" uit Almelo langs, be staande uit Twentse echtparen, waarvan de mannen waren gekleed in zwarte pak ken. Op het hoofd droegen zij zwarte petjes en allen liepen zij op witte klompen. Deze volksdansers werden gevolgd dooi de krijgshaftige schutterij van Glanerbrug: 45 keurig marcherende mannen, gekleed in groene uniformjasjes en witte broeken. Veel belangstelling ondervonden de Saas- velder klootschieters in hun blauwe buis jes, witte klompen en getooid met zwarte petjes, en de uit 24 personen bestaande dansgroep Markelo. De oude historie herleefde vervolgens een ogenblikje door het voorbijtrekken van de kleppertoon nachtwacht: twee mensen met hoorn en gong, die in vervlogen dagen als nachtwacht dienst deden en de officiële mededelingen omriepen. De vele op de Grote Markt samenge dromde Haarlemmers keken op van de bij zonder lange, gebogen midwinterhoorns, die door zes mensen uit Saasvcld werden gedragen, allen gekleed in het boerenblauw met de onvermijdelijke zwarte petjes op het hoofd. Een bijzonder kleurrijk schouw spel leverden de vendelzwaaiers uit Del den op: zjj waren gekleed in de kleuren van hun vaandels met zwierige baretten op het hoofd en werden gevolgd door de in zwarte uniformen geklede schutterij uit Saterslo, waarvan de mannen verder ge tooid waren met zwarte hoeden, voorzien van fraaie dieprode pluimen. Een bijzonder aardig gezicht leverden de 24 mensen op, die een boerenbruiloft ver beeldden: in een ouderwetse huifkar zat daar een bruiloftsgezelschap, compleet met bruid en bruidegom en bruiloftsgasten. Twee eenvoudige kippenkeerls toonden vervolgens aan, hoe in vroeger dagen kip pen in manden, die op de rug werden ge dragen, naar de markt moesten worden gebracht. De Hengeler Spoilers en Daansers beeld den uit, hoe men in Twente een kraam visite aflegt: op een platte wagen werd een krentewegge meegevoerd, die de kraam vrouw moet worden aangeboden. Palm pasen werd nog eens vertoond door de Schaddenrieders: een in folkloristische costuums geklede groep mensen, die prach tige palmpaastakken meevoerden. Veel succes hadden de Losser böggelrie- ders: tien mannen op ouderwetse houten vélocipèdes, die met kromme pijpjes in de mond, langs Haarlems straten reden, alsof hun vervoermiddelen niet al lang uit de tijd waren. Trouwens de berijders hielden zich keurig aan de moderne verkeersregels, want bij het omslaan van hoeken staken zij op de voorgeschreven wijze de hand uit. De stoet werd afgewisseld door muziek korpsen als de Deldensc Moppenblaozers en de drumband van de harmonie uit En schedé, waarbij zich een bijzonder jeugdige tamboer-maïtre onderscheidde, die her haaldelijk „open doekjes" moest incasseren. Verder liepen nog mee de Bonte Boertjes uit Enschedé en de schutters uit Losser. Als sluitstuk fungeerden de kraomschudders, een man een een vrouw uit Saasveld, die de op het bordes aanwezige autoriteiten een krentewegge gingen aanbieden. De vrouwelijke kraomschudder - of moet hier worden gesproken van kraomschud- ster? - droeg het enorme krentenbrool, dat ruim één meter lang was, met grote waar digheid de trappen van het stadhuis op en overhandigde het met een korte toespraak aan burgemeester Cremers. „Nu de optocht voorbij is, bied ik u deze krentewegge aan" zei de Saasveldse, die er met enige spijt aan toevoegde: „Als het goed is hoort er eigenlijk een borrel bij". De burgemeester aanvaardde het ge schenk met enige hartelijke woorden en liet het gevaarte aan het publiek op de Grote Markt zien, dat enthousiast applau disseerde. Volgens goed gebruik moest het geschenk nu onmiddellijk worden aange sneden en burgemeester Cremers toonde zich een goed kenner van de gebruiken door aan deze eis van de traditie door mid del van een vervaarlijk mes te voldoen. Tevoren had men reeds een Keulse pot met boter op een tafeltje geplaatst, zodat de sneden onmiddellijk konden worden ge smeerd en rondgedeeld aan de andere op het bordes aanwezige autoriteiten. ste het publiek zelfs met enige Twentse dansgroepen mee, waarbij de mensen uit het oosten de Haarlemmers in de ge heimen van „Hendrieksken". „Riepe, riepe gaste" en andere folkloristische dansen inwijdden. Des avonds, tijdens de laptoe door het muziekkorps van de Koninklijke Alme lose Harmonie, stond hel zwart van de mensen, die allen met belangstelling de pittige marsen en oud-vaderlandse melodieën aanhoorden. Daarna is het tot laat in de nacht niet meer stil ge weest: tegen de prachtige achtergrond van verlichte Grote Kerk en stadhuis werd. er druk deelgenomen aan het bal- champêtre en waren de café's stamp vol, evenals de als Mozartcafé inge richte Vleeshal, waar velen de Konin ginnedag met een opgewekt dansen be sloten. Een groot deel van de feestelijkheden ter gelegenheid van de Koninginnedag speelde zich dinsdag in Haarlem op de Grote Markt af. Des morgens begon het met de aubade, waar een talrijk publiek naar de prestaties van de drieduizend zingende kinderen luisterde. Na afloop hiervan bleef het een tijdje af en aan lopen van vele mensen, die van de vrije dag profiteerden door in het prille voor jaarszonnetje te wandelen en op de ter rasjes te zittenHet terras bij Brink- mann was tegen elf uur, toen de Twen tenaren de Grote Markt kwamen op marcheren, al eivol, zodat er tussen de tafeltjes en Stoeltjes en de afgezette rij weg bijna geen plaats meer was voor wandelaars. Een huisvader, die er met vrouw en kinderwagen langs wilde, plaatste verbolgen enige vrije stoeltjes op de tafels om zich zo een doorgang te banen. De drukte bereikte opnieuw een hoog tepunt, toen om drie xiur de Twentse optocht de Grote Markt bereikte en de plechtigheid van het aanbieden van de krentewegge plaats had. C/OX>COOCCpDCOOa>aXXXX>COK»DCCOCCO:CCOCO^CC03DOOOCOCOC<X>3COCOOÏCOD" ODDOOOCOCOMOOCCCOOCiOCCCCO: Hierna richtte de directeur van de V.V.V. Hengelo, de heer D. J. F. Wilmink, zich tot de burgemeester en zei verheugd te zijn, dat door deze Twentse dag de verbonden heid cn vriendschap tussen Haarlem en Twente was onderstreept en versterkt. Daarom wilde hij het gemeentebestuur iets van blijvende waarde aanbieden, hetgeen hij deed in de vorm van een grote mid winterhoorn. Burgemeester Cremers aanvaardde het geschenk in grote dank en beloofde, dat hij het een plaatsje in het stadhuis zou geven, waarbij hij het enorme walviskakebeen in de ridderzaal ter sprake bracht, dat in zijn vorm enigszins aan de midwinterhoorn herinnerde. De burgemeester zei ook per soonlijk door dit geschenk getroffen te zijn,, omdat hij banden heeft met Vilsteren in Salland, waar hij telkenjare het traditio nele Paasvuur ontsteekt en waardoor hij met de gebruiken daar enigszins op de hoogte is. „Uw hartelijkheid heeft hier alle harten ontsloten" besloot de burgemeester zijn dankwoord. Na deze toespraak werd burgemeester Cremers uitgenodigd de midwinterhoorn onmiddellijk te proberen. Enigszins ge schrokken gaf hij het instrument aan de heer Wilmink met de vraag het blazen even te willen demonstreren. Deze voldeed aan het verzoek en bracht een diepe toon met een aandoenlijke triller voort. Hierna waren de pogingen van de burgemeester om eveneens geluid uit het instrument te krijgen, enigszins ontnuchterend: er was namelijk niets te horen, hetgeen op de Grote Markt tamelijk oneerbiedige hilari teit verwekte. Gelukkig kunnen wij mede delen, dat de burgemeester later in de be slotenheid van het stadhuis zijn pogingen heeft voortgezet en erin slaagde een prach tige volle toon voort te brengen. Burgemeester Cremers bedankte voor het prachtige cadeau, waarna hij de heer Wil mink uit naam van de gemeente Haarlem een Delfts blauw bord. waarop enige bloeiende bloemen voorkwamen, over handigde. Na deze plechtigheid verbond de burge meester het in de stoet meerijdende bruids paar op de trappen van het stadhuis in de echt. Deze huwelijksceremonie ging geheel volgens Twentse traditie, waarbij twee dames - schatters - het bruidspaar inhaal den en meenamen naar de burgemeester en .11 Opnieuw heeft Henk Bakker het klaar gespeeld enige hoofdstukken uit de Came ra Obscura te dramatiseren. Na „De fami lie Kegge" thans „De familie Stastok Welbeschouwd was dat een veel moeilijke re opgave, omdat de familie Stastok een toonbeeld mag heten van negentiende eeuwse kleinburgerlijkheid en men er nauwelijks enige actie in kan onderken nen, karakters komen er nagenoeg niet in voor. Stuk voor stuk zijn het types, die Hil- debrand ons voorzet met als piece de resis tance een volmaakte caricatuur beli chaamd in de verschijning van Pieter Stastok. Gezapigheid is het juiste woord om de sfeer te kenschetsen, die rond de meeste personages hangt, al wordt die dan doorbroken door zulke figuren als de charmante Rudolf van Brammen, het brave diakenhuismannetje Keesje en na tuurlijk Hildebrand zelf. Het grote gevaar dat een toneelbewerking bedreigt is dat die sfeer zich ook meedeelt aan de zaal. Henk Bakker vertrouwde mij tenminste toe, dat hij daar het meest beducht voor was. Die vrees is ongegrond gebleken. De bewerker zelf komt daarvan de verdienste toe, omdat hij door de vorm, welke hij voor zijn dramatisering koos, èn haast ten overvloede door zijn regie de boze geest, die hij vreesde te hebben opgeroe pen, afdoende heeft bezworen. Voor ieder toneel heeft Bakker Hilde brand zelf een conference doen houden. De auteur fungeerde dus als commentator voor zijn eigen werkstuk en als trait d'union en dat bleek een gelukkige vondst. Hij maakte de zaal tot zijn vertrouwde door er een soort samenzwering mee te smeden in-het-genoegelijke. Daarmee werd het bezwaar ondervangen dat enige ver veling zich zou meedelen aan het publiek. Hildebrand zelf hief er als het ware waar schuwend de vinger voor op. Wat zich nu ontwikkelde was de geschiedenis van de Stastokken, zoals we die uit de Camera kennen, versierd met vrijmoedigheden van de bewerker en net lang genoeg van duur om de toeschouwers het aangename gevoel te geven dat zij superieur waren aan het ons vertoonde voorgeslacht, waarom zij vaak hartelijk konden lachen. De beste premisse voor een onderhoudende voor stelling! De voorstelling zelf onder auspiciën van het Centrum Comité Koninginnedag werd door de letterlievende vereniging Cremer in een fraaie montage gegeven. Ditmaal speelde men in gordijnen. Het effect over trof de verwachtingen, vooral in het twee de bedrijf, waar een juweel van een pronk salon werd tentoongesteld met maar wei nig pompeuze middelen. Tegen dat decor bleek het goed spelen. Het was voor de Cremer-leden evenzeer een routine-kwes tie als een ere-zaak. Wij zagen: een in zijn zegging niet te overtreffen Wim Rijke als Hildebrand, een prettig causeur, die zijn gehoor in zijn ban sloeg. (Het publiek had kennelijk de Camera goed gelezen* want het verheugde zich kennelijk in de herken ning der verschillende figuren). Een zeer punctuele en in zichzelf hevig gelovende oom Stastok van Fons Cornet. Zijn vrouw, goed in de toonaard, door Eki Oostwald- Bouwer. Zijn zoon, mooi volgehouden on uitstaanbaar languisant (Dick v. d. Engel). De heer Van Naslaan in de geaccentueerde zelfvoldaanheid, die Aad Stroman hem gaf. Mevrouw Van Naslaan, domheid ten troon (Toos Hulsbergen Henning-Van Zijl), Koosje, hun dochter, een fris en niet onder het juk der zelfgenoegzaamheid doorgaand meisje door Lucie Rinkel. Voorts: Mietje van Naslaan, dienstbode Toos, Amelie van Brammen en nicht Christien, aan wie slechts weinig woorden waren gegeven. Vervolgens: Dorbeen, de gepatenteerde droogkomiek zoals Jacq. Timmerman hem speelde en zijn vrouw, een wonder in de kunst, op de voortreffelijke manier van vervolgens de „brölfteneugerspipe" een lange versierde pijp - van de bruidegom in de brand staken. Hierbij kwamen ook de verbeide glaasjes sterke drank te pas,waar na het gehele gezelschap dankbaar en vol daan aftrok. De groep splitste zich hierna. Op de Grote Markt gaven de vendelzwaaiers een knappe demonstratie en trad de dansgroep De Korenaer op, die onder begeleiding van de Deldense Moppenblaozers enige oude dansen opvoerde, waarbij zelfs het Haar lemse publiek loskwam en zich aan de hand van de Twentenaren in de geheimen van deze danskunst lieten inwijden. Op de Botermarkt traden de Hengeler Spoilers en Daansers op en bij het Proveniershuis lieten de jeugdige Bonte Boertjes uit En schedé zien, wat zij op dit gebied presteer den. Ook gaven de midwinterhoornblazers hier een demonstratie. Op de Turfmarkt tenslotte gaf de dansgroep Midden Twente eeen staaltje van haar kunnen weg. ADVERTENTIE Restaureren - Verkoop - Inkoop. Oude Ma honie ronde tafels ook uittrekbaar, stoelen, fauteuils, kleine meubelen. Meubelen, welke beschadigd zijn en u niet wilt laten restau reren kopen wij van u. Antiek-inrichting „DE HERTEKOP" - Groot Heiligland 64 Gasthuisvest 45 - A. M. MLDDE, Tel. 12223 De „Kraomschudders" uit Saasveld. boden op Koninginnedag Haarlems' burgemeester een reusachtige krenten- wegge aan, ter gelegenheid van de op tocht van de deelnemers aan de Twent se folkloristische dag te Haarlem. Na ontvangst van het geschenk toont bur gemeester Cremers hel brood aan de op de Grote Markt samengestroomde menigte. Op Koninginnedag gaf een groep van negen vendelzwaaiers uit Delden op de Grote Markt te Haarlem een demon stratie van haar kunnen. Eén der vendelzwaaiers in actie bij het beoefe nen van de moeilijke, maar sierlijke kunst. Evenals vorige jaren zal een deputatie van de Haarlemse bromfietsclub „De Spaar- nebrommers" op 4 m-ed het bevrijdingsvuur per bromfiets uit Nijmegen halen ten be hoeve van de herdenking in de Grote Kerk en op de Dreef te Haarlem. Om elf uur zal het vuur bij de Waalbrug te Nijmegen in ontvangst genomen worden en om tien voor halfzeven zal men bij de Blauwe brug arri veren. Van daar zal de deputatie met het vuur onder escorte naar de Grote Kerk gaan, waar het vuur om kwart voor zeven de kerk zal worden binnengedragen. Na de dienst zal het vuur naar het monument op de Dreef worden gebracht. C<XX>3CCCCCCCCODDCOCCO:CCCCC WOENSDAG: ■j Centrum: 20 uur: toneelvoorstelling „Fa- ij milie Stastok" in de Stadsschouwburg, S Tot 24 uur: kermis op de Parklaan. 3 Noord: 20 uur: oranje-zoekwedstrijd op 3 nader aan te wijzen terrein; verzamelen Orionweg bij de Middenweg. Tot 24 uur: kermis op de Zaanenlaan. Oost: tot 24 uur kermisvermakelijkheden 'i aan de Zomervaart. DONDERDAG Noord: 20.15 en 22.15 uur: optreden van de sneltekenaar Franly en de parodist Fr. van den Eyekhof op de hoek Mid denweg en Orionweg. Kermisvermakelijkheden aan de Park laan, Zaanenlaan en Zomervaart. :ccoccccco^cocccoccoococcc.;c Vele honderden feestvierders kijken in spanning toe bij een fraaie salto van de jongste der drie Hadory's - irarti- polin-acrobaten, die gistermiddag in Haarlem-Zuidwest triomfen vierden. Buurtbewoners fungeerden als vrijwil lige standwerkers voor de kermisat tracties, die op het feestterrein achter de Chr. Huygensschool ingericht wa ren om de kas van de buurtvereniging te spekken. Deze in jute feestjacquet gestoken heer probeert slachtoffers te lokken voor het prijsvissen op houten haringen. Voor de jeugd in Haarlem Zuidwest be gon de Koninginnedag in alle vroegte met een rondgang door de nog slapende stads wijk, waaraan tweehonderd feestelijk uit gedoste kinderen deelnamen. Doel van de tocht was het met vlaggen en groen ver sierde sportterrein achter de Chr. Huygens school, waar om tien uur cle jongens en meisjes van vijf tot tien jaar aangetreden stonden om hun krachten te meten met blokjesrapen, eierlopen, touwtrekken en meer van zulke Oudhollandse vermaken. De finalisten werden beloond met motor boten, poppen en andere fraaie prijzen. Om half twaalf was de beurt aan de microfoondebutantjes, die via de stem van de reus hun prille prestaties op cultureel gebied mochten tonen. De deelnemers aan deze wedstrijd bleken hun kracht in hoofd zaak in declamatie gezocht te hebben. Zo was er een duet van een jongen en een meisje, dat een berijmde ode op de buurt- typeren van Ag Koorcnblik. Ten laatste: Keesje, het diakenhuismannetje. Dè rol van de avond, een reïncarnatie van Hen- ny Boon, voor wie hij op het lijf scheen geschreven. Rudolf van Brammen, orde verstoorder en meisjesgek, prachtig door Dick Stevens opgepoetst. Een boer, „lekker stukkie werk" van Arie Mourik, de bij hem passende boerin van Rie de Nooyer- Christiansen en hun dochter, een waarlijke boerendeern van Carla Koopman. Tot en met het verrassende en geestige slot hebben we ons bijzonder met de ver toning geamuseerd. Er zijn nog nadrukken van de foto's, die Henk Bakker met Hilde- brands „Camera" schoot. Vanavond cn op zeven mei. Een plezierige aanblik is ver zekerd, P. W. Franse vereniging Haarlem Zuidwest ten gehore bracht en daarbij de hoop uitsprak, dat er spoedig een groter verenigingsgebouw zou mogen komen. De hoofdprijs werd gewon nen door een zesjarige, die op alleraardig ste wijze een gedichtje op haar opa ten beste gaf. Drie kandidaten in het instru mentale genre lieten helaas wegens plankenkoorts of bezigheden elders ver stek gaan. 's Middag hebben duizenden buurtbewo ners genoten van een welvorzorgd variété programma met muzikale- en gewone clowns, parterre-acrobaten en meer van dies. Glansnummer was het optreden van het trio Hadory's, twee vrouwen en een man, wier dolle bokkesprongen en salto's op het trampolinzeil, goed en geestig „aan de man gebracht", veel bijval oogstten. Dit prettige en beschaafde amusementspro gramma werd gevolgd door jiu-jitsu- en judo-demonstraties door een twintigtal jon gelui, van wie vooral de juniores, rappe vechtertjes van een jaar of zeven in de ceremoniële witte tenu, geestdriftig toege juicht werden. Stormen van vrolijkheid ontketende de gekostumeerde voetbalwedstrijd om de W. Hommesbeker, die traditiegetrouw weer het sluitstuk van de middag vormde. Hard is er door de tweeëntwintig knapen in hun malle maskeradepakjes er waren koksmaatjes, „dames" in bontmantel en in avondtoilet en zelfs een bijzonder ge slaagde miniatuur „Dorus van de radio" bij gestreden om de voetbaleer, maar daar alle spelregels met voeten getreden werden, is het niet geheel duidelijk ge worden wie tenslotte als winnaar uit het strijdperk trad. 's Avonds was er een lampionoptocht door de straten van de wijk waaraan on danks de kilte, vele honderden kinderen deelnamen. De Postfanfare en Arti et Re- ligione zorgden voor pittige marsmuziek, de gymnastiekvereniging Eclecta had vijf tig in hun dunne pakjes rillende adspirantjes voor de vlaggenwacht gele verd. Overal langs de route hadden de buurtbewoners lampionnen en kaarsen voor hun ramen gezet, als blijk van solida riteit met de huiverende lichtstoet. In „Ons Gebouw" aan de Kamerlingh Onnes- straat besloot de rijpere jeugd daarna het Koninginnefeest met een geanimeerd dansje. Onder het motto „Oranje A.U.B." hield het actiecomité „Uitbreiding Bouwfonds van de Gereformeerde Kerk van Haarlem- Noord" dinsdagavond in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem een feestelijke bij eenkomst. De penningmeester van het co mité zal vergenoegd in zijn handen hebben gewreven want de zaal was uitverkocht. Het Oosterkerkkoor onder leiding van Henk van de Velde opende het program ma met „Nederland Waterland'. Ds. H. W. Wierda sprak een welkomstwoord, waarna allen staande twee coupletten van het Wil helmus zongen. De pianist Teke Bijlsma liet horen hoe componisten als Mozart, Beethoven, Bach het liedje „Slaap, kindje, slaap" gespeeld zouden hebben en hoe het zou klinken als koraal, mars, wals, tango of boogie-woogie; hij oogstte met deze „in terpretaties" veel succes. Hoogtepunt van de avond was het optreden van de „illusio nist" Crochet, die de zaal verbaasde met zijn knappe goocheltoeren. Handen vol watten werden brandend geconsumeerd en even later als een meterslang koord de uit de mond getrokken. Touwen werden in stukken geknipt om op mirakuleuze wijze weer „heel" te worden. Grote hilariteit verwekte de wandeling van de heer Crochet door de zaal waarbij hij uit oren, neuzen en zakken van de aanwezigen een emmer vol klinkende munt bijeengaarde. Ook de wijze waarop hij uit een en dezelfde fles, gevuld met een heldere vloeistof, op ver zoek van de zaal een aantal glaasjes met verschillende dranken vulde en liet ser- seren, viel in dubbele zin bijzonder in de smaak. Verder zorgden Joop Pos en Dick van Ee met hun komische schetsjes voor veel vrolijkheid. Aardig gevonden was de aan komst op het toneel van de schip „A.U.B. '57", waarop zich de medewerkers van de actie bevonden. Na de pauze vond de ver loting plaats van de prijzen welke aan deze actie waren verbonden. De bijeen komst werd besloten met een dankwoord van ds. Wierda en Gezang 23, vers een en drie.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13