Lord Ismay: NAVO blijft de beste vredesgarantie ïioJLÖ iplip Amerika beticht van flirt met atoomoorlog Rustige een in vrijwel mei-viering alle landen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER At'Vm&tLmL,/ Ieder verdragsland moet zelf weten of het atoomwapens wenst Mei-rede van Zjoekov Alleen in Napels en Warschau kwam het tot vechtpartijen 71e JAARGANG No 248 DONDERDAG 2 MEI 1957 302e JAARGANG No 96 NAVO-OVERLEG IN BONN GESTART Bloedige eerste mei in Algerije Weinig verandering Wapengekletter en vredesballonnen in Moskou Kleine atoomwapens inplaats van H-bommen? Mislukte vlucht van Rus in Zuid-Amerika Honduras heroverde stad op Nicaragua Het woord is aan Syrische troepen zouden Jordanië gaan verlaten Hoop op andere Russische koers in Washington De kanaalgelden Suezkanaalgebruikers namen nog geen beslissing Nederlandse schepen weer door het Suezkanaal? Regering zal wellicht nog deze week heslissen Jé JVAN KOOIEN Solex de eerste en de beste v.a. 349.50 Britse artsen willen meer salaris Drie doden in het verkeer V erkeersongelukken I DIT JAAR: 365 DODEN Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ,•5thr. Haarlems Dagblad .'CU.. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. Wartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in West-Duitsland Vanmorgen is in Bonn de conferentie van de ministers van Buitenlandse Za ken uit vijftien NAVO-landen begonnen, die tot en met zaterdagmorgen zal duren. Ieder heeft een groep mede werkers meegebracht. Met onze minister Luns zijn zeven andere Nederlanders verschenen, onder wie mr. Van Kleffens, de Nederlandse vertegenwoordiger bij de Noord-Atlantische Raad. Een groot gedeelte van het bureau van de NAVO is voor twee en een halve dag van Parijs naar Bonn verhuist. Een der belangrijkste deelnemers aan dit overleg is de 69-jarige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles, die gistermiddag per vlieg tuig uit Washington arriveerde en zich onmiddellijk naar Bondskanselier Ade nauer begaf, die hij in de laatste tijd her haaldelijk duidelijk als „zijn vriend" heeft bestempeld. Het onderhoud van de twee staatslieden in het paleis Schaumburg heeft ongeveer een uur geduurd. Na afloop van de conferentie zullen de besprekingen tus sen Adenauer en Dulles zaterdagmiddag worden voortgezet. Succes voor Adenauer In alle kringen te Bonn wordt het als een eclatant succes voor Adenauer en zijn politiek beschouwd, dat hij er in geslaagd is zulk een groot en illuster internationaal gezelschap naar zijn hoofdstad te laten komen. Het zal zijn positie ongetwijfeld, ook ten opzichte van de Russen, sterker maken. Adenauer kan deze morele steun op dit ogenblik goed gebruiken, want hij is in de laatste tijd telkens opnieuw het mikpunt van felle Russische aanvallen ge weest. De hele wereld kan nu duidelijk zien dat de NAVO achter hem staat. Öp de conferentie in Bonn zal onder meer ook het thema van de Duitse hereniging wor den aangesneden. Op een persconferentie verklaarde Lord Ismay de secretaris-generaal van de NAVO ADVERTENTIE thaoS a* normaal, t 15.25 non iron-Af. 17.9Q ALGIERS (UP) Franse infanteristen hebben woensdagmiddag in twee bloedige gevechten in Algerije zestig opstandelingen gedood. Vijfendertig opstandelingen wer den gedood en één gevangen genomen bij een botsing met Franse strijdkrachten bij Tebessa, 170 kilometer ten zuiden van Bone. Er is een grote wapenvoorraad buit gemaakt. Een Franse zuiveringsactie ten oosten van Bone kostte nog 25 andere nationalis ten het leven. Er is geen melding ge maakt van Franse verliezen. ^zxzzxxxxMcoccoccooKxxxxrYvxxvocoooccoocoooocoocoooocoo VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met later plaat selijk wat lichte regen. Aanvan kelijk overwegend zwakke, later meest matige wind uit noorde lijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee ';CCCOOC<XÖOCCCOrXX>IOCCOSCCO»,XX>OCXXX>CCCOOCCGOCOC©COCC< gisteren, dat hü er thans nog evenzeer als vjjf .jaar geleden van overtuigd is, dat de NAVO de beste en misschien zelfs wel de enige hoop is om de vrede in de wereld te kunnen bewaren. De NAVO heeft de Rus sische expansie in de richting van West- Europa tot stilstand kunnen brengen. Se dert de ondertekening van de NAVO-ver- dragen is geen enkele vierkante centi meter van Europa's bodem meer in Rus sische handen gekomen. De NAVO heeft een schild gesmeed, dat weliswaar niet zo groot is als men het had gewenst, maar 'dat toch al onvergelijkelijk veel beter is dan dat wat men in 1950 bezat. Lord Ismay onderstreepte dat de NAVO geen supra-nationaal karakter heeft. Be slissingen kunnen slechts met algemene stemmen worden genomen. Dat geldt ook op het stuk der atoombewapening. Lord Ismay verklaarde dat men geen land kan dwingen, zijn strijdkrachten van atoomwapens te voorzien. Daarmede sprak hij de Westduitse minister van Buiten landse Zaken Von Brentano tegen, die een paar dagen geleden nog had beweerd, dat de atoombewapening van de legers in alle NAVO-landen een kwestie was, die door de NAVO wordt uitgemaakt. Lord Ismay heeft ons duidelijk gezegd: ieder land moet voor zichzelf weten of het aan de atoom bewapening meedoet of niet. Maar hij wees tevens op het grote gevaar dat er in schuilt wanneer alle NAVO-landen zich niet sterk genoeg bewapenen. Zijn woorden leggen groot gewicht in de schaal, want hij is zelf in de tweede we reldoorlog generaal in het Britse leger en Churchill's voornaamste militaire adviseur geweest, waaruit wel blijkt dat hij veel inzicht in strategische aangelegenheden moet hebben. Atoomwapens kunnen niet worden ge leverd wanneer een land ze weigert. Men kan moeilijk geheim houden of een land atoomwapens heeft gekregen of niet. Wan neer het deze weigert, wordt dit natuur lijk direct bekend en wanneer het ze aan neemt en er de troepen mee gaat uitrusten, kan dat evenmin voor de buitenwereld verborgen blijven. Op zijn persconferentie zei Lord Ismay voorts dat de kwestie van de toelating..van Spanje niet op de agenda staat, evenmin als de vermindering van de Britse militaire strijdkrachten in West-Duitsland. Het zwaartepunt van de conferentie zal wel komen te liggen bij de besprekingen, die de ministers van Buitenlandse Zaken onderling zullen voeren. Dit is woensdag middag al begonnen. Men neemt aan dat is gesproken over een gecoördineerd stand punt ten aanzien van de jongste Russische waarschuwing aan de kleine NAVO-lan den, niet over te gaan tot bewapening met atoomwapens. In Athene is een proces begonnen tegen een aantal Grieken, verdacht van spionage voor Rusland. Zij hadden een radio-apparatuur verborgen in de woning van de vrouw op de tweede rij (midden). Ze zouden in Bulgarije en Roemenië zijn opgeleid voor commu nistische spionage. Allen bezaten ver valste identiteitsbewijzen. Hun leider zit op de voorste rij geheel rechts. MOSKOU (UP) Maarschalk Zjoekov heeft in zijn rede op het Rode Piein te Moskou ter gelegenheid van de een mei-pa rade van de Sovjetrussische strijdkrachten gezegd dat de Amerikaanse politiek het ge vaar voor een atoomoorlog naderbij brengt. Sprekende vanaf het balkon van het Le- nin-Stalin mausoleum in aanwezigheid van de Russische leiders zei Zjoekov: Het Rus sische volk kan volledig rekenen op de ge wapende macht. Onze troepen bezitten hoge morele en gevechtskwaliteiten en alle moderne wapens die nodig zijn om de ag gressor te weerstaan. De beslissing van de Amerikaanse rege ring om atoomwapens en eenheden te sta- stioneren op het gebied van andere' landen, de weigering om onze voorstellen voor een verbod van kernproeven en de liquidatie van atoomwapens te aanvaarden, heeft het gevaar van een atoomoorlog naderbij ge bracht. Het Russische volk, aldus de maar schalk ziet het als zijn plicht om de ge- vechtswaarde van de troepen te vermeer deren en de defensieve kracht van de Sov jet-Unie op te voeren. Zjoekov zei dat het westen er naar streeft, de Arabische landen van elkaar te isole ren om hun drang naar onafhankelijkheid DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Veertien politiemannen en 24 betogers zijn woensdag bij opstootjes in Napels ge wond. De relletjes begonnen, toen commu nisten weigerden spandoeken met een eis tot verbod van kernwapens, die zij in hun 1 mei-optocht met zich droegen, aan de politie af te geven. Het was n.l. verboden, borden of spandoeken met politieke leuzen mee te voeren. De politie gebruikte traan gas om de betogers te verspreiden. Vijftien mensen zijn in hechtenis genomen. Ook in de Poolse hoofdstad is het giste ren tot wanordelijkheden gekomen. Stu denten van de universiteit van Warschau en leden van de Poolse arbeidersmilitie raakten slaags, omdat leden van de arbei dersmilitie niet wilden toestaan, dat de studenten een spandoek in de 1-meiparade meedroegen met de leuze: „Wij willen geen afgestudeerden zonder werk worden". Be roepsmilitie herstelde de orde. Gomoelka, de leider van de Poolse com munistische partij, heeft op een bijeen komst te Warschau verklaard dat de kapi talistische landen een veel hogere levens standaard dan Polen hebben omdat hun levensstandaard gebaseerd is op de ar moede van anderen. Premier Kadar van Hongarije heeft in een rede te Boedapest aangedrongen op „vernietiging van de contra-revolutie" en er voor gewaarschuwd, dat de voormalige aanhangers van Imre Nagy „zich wellicht in de communistische partij zullen dringen om haar van binnenuit te saboteren". Er was voor het eerst sinds jaren geen mili taire parade in Boedapest. Er woeien meer nationale vlaggen dan rode. In Peking hebben president Mao Tse Toeng van communistisch China en presi dent Worosjilov van de Sovjet-Unie een parade van ongeveer een half miljoen Chi nezen afgenomen. In Tokio hebben meer dan drie miljoen arbeiders een 1-meibetoging gehouden. Zij droegen borden met zich mee, waarop aan gedrongen werd op hogere lonen, kortere werktijden, sociale zekerheid en een ver bod van kernwapens. In Athene werd door een groot aantal arbeiders een staking van 24 uur gehouden uit protest tegen de verklaring van de Griekse minister van Arbeid, dat 1 mei voor de Grieken een werkdag is. De stakers krijgen geen loon over de urer. dat zij ge staakt hebben. In West-Berlyn. De voorzitter van het Westduitse vakverbond, Willi Richter, heeft op een 1 mei-bijeenkomst van ongeveer honderdduizend arbeiders in West-Berlijn aangedrongen op de invoering van een veertig-urige werkweek van vijf dagen. Hij eiste voorts, dat de Bondsrepubliek een po litiek zal voeren van „vaste en dalende prijzen". In Oostenrijk stonden de demonstraties in het teken van de presidentsverkiezingen. Overal zag men spandoeken met leuzen als „Denk aan Hongarije". In Oost-Duitsland marcheerden 120.000 man van de Oostduitse volkslegers door Berlijn. De Oostduitse luchtmacht vloog boven Dresden, de tanks reden over de Maagdenburger straten. In Belgrado, Zagreb en ander steden van Joegoslavië kondigden artilleriesalvo's het begin van de tweedaagse viering der mei feesten aan. Tito werd hartstochtelijk toe gejuicht in Belgrado. In Londen en Parijs verliepen de demon straties rustig en ordelijk evenals in Scan- dinavië.Alleen in Noorwegen waar commu nisten en socialisten gezamenlijk demon streerden, ontstonden kleine incidenten. In Brussel liepen slechts vierhonderd communisten mee in de betoging van hun partij. NEW YORK (UP) Het enige democra tische lid van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Thomas E. Murray heeft in het tijdschrift „Life" aangedron gen op overschakeling van alles-vernieti- gende waterstof-bommen op kleine tacti sche atoomwapens, dit met het oog op „de mogelijkheid, dat de vrije naties bij stukjes en beetjes door het internationale commu nisme zouden worden verslagen". „Wanneer wij niet in het bezit zijn van kleine atoomwapens, die in locale, beperk te oorlogen kunnen worden gebruikt, zul len wij slechts „morele verontwaardiging" kunnen stellen tegenover communistische pogingen, de vrije wereld telkens voor klei ne gedeelten aan zich te onderwerpen, al dus Murray, die echter liet uitkomen dat een bewapening met kleine kernwapens nog in het ontwikkelingsstadium verkeert. Het zou, blijkens recente verklaringen van militaire autoriteiten nog drie tot vijf jaar duren eer het leger over voldoende tactische atoomwapens beschikt om het gebruik van conventionele munitie in oor logsomstandigheden met eenvierde terug te brengen. te breken. Het Russische volk is echter te gen militaire blok vorming en tegen de koude oorlog. Het Russische volk geleid door de com munistische partij ziet met vertrouwen de communistische toekomst tegemoet. De grote militaire parade op het Rode Plein duurde meer dan een half uur. Bui tenlandse waarnemers verklaarden dat de Luchtschouw tijdens de parade de grootste en indrukwekkendste is geweest van de laatste jaren. Zij voegden hier echter aan toe, dat er geen nieuwe typen vliegtuigen aan de schouw deelnemen. Een commentator van radio-Moskou ver klaarde daarentegen, dat er wel straalbom- menwerpers van een „volkomen nieuw type", deelnemen. Na het overtrekken van de vliegtuigen zag men in de lucht honder den ballonnen met de leuze „vrede, vrede, vrede". Journaals in beslag genomen Opnamen van de 1 mei-parade in Mos kou, die door twee Amerikaanse filmope rateurs waren gemaakt, zijn woensdag in Moskou door de Russische politie in beslag genomen. De cameramannen Bassow van de U.P. Movietone filmdienst, en Schorr van Co lumbia Broadcasting System hadden hun opnamen gemaakt in de onmiddellijke na bijheid van het Rode Plein, omdat zij op dat plein zelf niet mochten filmen. Tal van toeristen filmden en fotografeerden echter op het Rode Plein ongestoord de hele parade. ADVERTENTIE BARTtllORlSSTR HAARLEM IEL 13439 i FERD BOLSTR. 48 ADAM TEL 717162 Motoroveralls - Valhelmen MONTEVIDEO (United Press) Het Uruguayaanse dagblad „El Dia" berichtte gisteren dat een functionaris van de Rus sische ambassade in Montevideo een mis lukte poging heeft gedaan om het commu nisme van zich af te schudden en asiel te vragen in de ambassade van Guatemala in Montevideo. TEGUCIGALPA (Honduras) (AFP) In de Hondurese hoofdstad Tegucigalpa is woensdagavond officieel bekendgemaakt, dat Hondurese troepen de plaats Mocoron, in het omstreden grensgebied tussen Hon duras en Nicaragua, na een verbitterd ge vecht met leden van de Nicaraguaanse na tionale garde, die deze plaats verscheidene dagen geleden hadden bezet, hebben ver overd. Mocoron ligt dertig kilometer van de Nicaraguaanse grens. Honduras heeft, als gemeld, naar aanlei ding van hetgeen het de „Nicaraguaanse aanval op zijn gebied" noemt, een klacht ingediend bij de Organisatie voor de Ame rikaanse Staten, de O.A.S. (UP) Uit Managua, de hoofdstad van Nicaragua, wordt gemeld, dat president Luis Somoza na het uitspreken van zijn installatie-rede bekendmaakte, dat 35 sol daten van de nationale garde gedood zijn door troepen van Honduras, die in de meerderheid waren bij een grensgevecht tussen beide landen. (Reuter) De ambassadeur van Hondu ras te Washington verklaarde in een nota dat Nicaragua eerder „met troepen het grondgebied van Honduras was binnenge trokken". De ambassadeur van Nicaragua sprak de beschuldiging tegen. Volgens hem heeft Nicaragua nooit de schenking van het omstreden gebied aan Honduras door koning Alfonso van Spanje erkend. Peter Sirius: Niets maakt zo oud als de ijver om jong te schijnen. AMMAN (Reuter) Van betrouwbare zijde in Amman is meegedeeld, dat de Jor daanse autoriteiten het lagere ambtenaren- kader zuiveren van linkse elementen. Dezen zouden door de regering-Naboelsi zijn aan gesteld. WASHINGTON (UP) In diplomatieke kringen te Washington verwacht men, dat de Syrische troepen binnen een week uit Jordanië zullen worden teruggetrokken. Het prestige van koning Hoessein in de landen van het Nabije-Oosten zou hierdoor aanzienlijk worden vergroot. Een dergelijke Syrische stap wordt in verband gebracht met steeds sterker wor dende aanwijzingen dat de Sovjet-Unie te rugkomt van haar pro-Egyptische en pro- Syrische politiek. Gedurende de eerste dagen van de crisis waren er indicaties dat Egypte en Syrië de mogelijkheid van interventie in Jorda nië overwogen. De Sovjet-Unie, er zich van bewust dat dit tot een oorlog zou kunnen leiden, schijnt zijn invloed te hebben aan gewend om beide landen hiervan te weer houden. Te Willemstad op het eiland Curasao is dezer dagen een standbeeld onthuld van Koningin Juliana ter herinnering aan het bezoek van het koninklijke Paar aan de West in 1955. (Van onze correspondent in Londen) De Suezkanaalgebruikers, die dinsdag in Londen bijeenkwamen, hebben nog geen beslissing genomen over de kwestie der kanaalgelden. De gedelegeerden zullen rap porten aan de regeringen uitbrengen en morgen opnieuw vergaderen. Dat de me ningen verdeeld zijn is duidelijk. Vooral van Franse zijde is er verzet tegen capi tulatie voor Nasser. Het is mogelijk, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Sehvyn Lloyd vanmiddag in het Lagerhuis iets over de bedoelingen der regering zal zeggen in antwoord op tot hem gerichte vragen, maar een definitieve verklaring over het gebruik van het kanaal door de Britse scheepvaart zal niet eerder dan mor gen worden afgelegd. Tijdens de bespre kingen van gisteren hebben verschillende afgevaardigden zich bereid verklaard om het kanaal op een de factobasis te gebrui ken. Mede om een zekere ontspanning te bereiken zal men Nasser een kans geven om te bewijzen, dat het hem ernst is met zijn voorstellen, in de hoop dat na een kal mering van de toestand de Egyptische rege ring bereid zal zijn tot een meer bevredi gende regeling. Vermoedelijk zal nog deze week worden beslist of de Nederlandse scheepvaart maatschappijen weer van het Suezkanaal gebruik zullen maken. Het wachten is thans op de resultaten van de conferen tie van kanaalgebruikers te Londen. Daar na zullen de Nederlandse regering en de Koninklijke Nederlandsche Reedersvereni- ging hun standpunt opnieuw bepalen. De regering en de reders plegen in dit opzicht voortdurend overleg. Men is zich in rege ringskringen wel bewust van het verlan gen van de scheepvaartmaatschappijen, het kanaal weer te bevaren. Het is vooral de buitenlandse concurrentie, die het nood zakelijk maakt de route om de Kaap zo snel mogelijk te verlaten. Met name wordt gevreesd dat buitenlandse maatschappij en, die het Suezkanaal reeds weer gebrui ken, contracten zullen verwerven ten na dele van de Nederlandse scheepvaart. Het Tweede Kamerlid de heer Bakker (C.P.N.) heeft de minister van Buitenland se Zaken gevraagd of deze niet van me ning is dat de boycot van het kanaal door Nederlandse schepen onvermijdelijk ern stige schade voor de Nederlandse scheep vaart ten gevolge moet hebben en of de minister bereid is het advies tot deze boy cot zo snel mogelijk op te heffen. Bij een huiszoeking in Amman in het kantoor van de voormalige chef-staf Aboe Noewar werden volgens de rege ring deze vlaggen van de „Republiek Jordanië" gevonden, die dienst zouden moeten hebben doen, indien koning Hoessein zou zijn afgezet. ADVERTENTIE Houtplein 20 - Tel, 12000 Grote Houtstraat 140 -. Tel. 12549 LONDEN (UP). - De raad van het En gelse Medisch Genootschap heeft 20.000 huisdokters geadviseerd hun beslissing, zich uit de Nationale Gezondheidsdienst terug te trekken, nog enige tijd op te schorten. De artsen hebben gedreigd zich terug te trekken, tenzij hun een salarisverhoging van 25 percent wordt toegekend. In Buitenpost stak de 14-jarige scholier Klaas van Asselt uit Kollumer- zwaag plotseling de rijksstraatweg Leeuw ardenGroningen over. Hij werd aangere den door een personenauto en zo ernstig gewond, dat hij enige uren later in het Diaconessenhuis te Leeuwarden is over leden. In Sluiskil is een tweejarig jongetje door een vrachtauto overreden, waardoor het op slag dood was. Het ventje zat in een wandelwagentje, dat op een hellende oprit stond. Vermoedelijk door een windstoot kwam het wagentje in beweging. Het reed de oprit af en viel op de rand van het trot toir om, waardoor het jongetje op de rijweg viel en door de juist passerende vracht auto overreden werd. Op de Vaillantlaan in D e n II a a g is vanochtend om zeven uur de 44-jarige wielrijder J. H. N. S. uit de Weimarstraat tegen een vrachtauto gebotst en daarbij zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. S. wilde een andere wielrijder inhalen. Bij het passeren raakten de stu ren van de fietsen elkaar, waardoor S. viel. Hij sloeg met het hoofd tegen een pas serende vrachtauto en viel vervolgens op het wegdek. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. Tengevolge van verkeersongc j lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 365 personen, van wie 75 kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1