Gisteren in gebruik genomen christelijke m.u.l.o. in Delftwijk nu reeds te klein Gouden jubileum van het Openbaar Slachthuis Haarlems Christelijk Mannenkoor met Koninklijke Militaire Kapel Morgenavond: vlag halfstok en gedoofde lichten Uitbreiding aantal opleidingen r.k. lagere technische school Wellicht in 1958 uitbreiding met nog vier lokalen 13 Noodoplossing Uniek practicum UIT STAD EN STREEK Luidsprekers Installatie nieuwe dirigent „Caecilia" 'c Tachtig mille voor verbreding Nassaubrug Twee zwarte zwanen in Haarlems grachten Mr. L. G. Kortenhorst spreekt op de erebegraaf plaats tailors Man-about-Town Onderzvijsvoorstellen voor Haarlemse raad Garn izoenscom m andan t legt krans bij monument VRIJDAG 3 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Donderdag hebben de leerkrachten en leerlingen van de Louise de Colignyschool in Oud-Schoten hun houten noodschoot aan de Jan Gyzenvaart, waar zy tot dus verre gehuisvest waren, verwisseld voor een gloednieuw schoolgebouw aan het Ma rianne Philipsplantsoen in „Delftwijk". Deze „intocht" is echter zonder enig fees telijk vertoon geschied, omdat de officiële opening van deze nieuwe school voor Christelijk M.U.L.O. pas op vrijdag 17 mei zal plaats vinden. Het gebouw is een ont werp van architect H. W. van Kempen uit Bloemendaal en opgeleverd door het bouwbedrijf V. de Vries te Haarlem. Na de Koningin Wilhelminaschool aan de Nassaulaan en de Prinses Ireneschool aan de Anthonie Fokkerlaan is de Louise de Colygnyschool de derde school van de Vereniging voor christelijk M.U.L.O. in Haarlem. In september 1954 startte de Louise de Colignyschool met zeventig leer lingen op een zolderverdieping van de Dr. H. Bavinckschool aan de Ambachtstraat, welke ruimte echter spoedig veel te klein bleek. Een jaar later verhuisde men naar het houten schoolgebouw aan de Jan Gij- zenvaart waar een viertal klassen kon worden ondergebracht. Ook hier kreeg men na slechts één schooljaar met een nij pend ruimtegebrek te kampen, hetwelk een voorlopige oplossing vond in de onder brenging van twee klassen in een „dépen dance" aan de Lekstraat. Op het ogenblik telt de Louise de Colignyschool honderd tachtig leerlingen. Uiteraard toonde het hoofd der school, de heer B. J. Bos, zich met zijn nieuwe en volgens de modernste opvattingen ingerichte school bijzonder in genomen, hoewel hij met het oog op de te verwachten grote toeloop van leerlingen in de nabije toekomst een noodzakelijke uitbreiding van het aantal klasselokalen voorziet. De nieuwe school bevat welis waar zeven klasselokalen maar hiervan zijn er twee ingericht als natuurkunde- en tekenlokaal. Hoewel de officiële opening nog moet plaats vinden en de bouw nog niet geheel is voltooid heeft de christelijke u.l.o. in Delftwijk, de Louise de Colig nyschool, donderdag haar kloeke, door architect H. W. van Kempen ontwor pen, gebouw reeds betrokken. Bij wijze van noodoplossing gebruiken wij net tekenlokaal als gewoon leslokaal maar dit is natuurlijk niet de opzet, aldus de heer Bos. Weliswaar is de urgentie- aanvraag voor 1957 voor nog vier les lokalen afgewezen, maar voor 1958 meende de heer Bos optimistische verwachtingen te mogen koesteren. Op onze rondgang door het gebouw heb ben wij een goede indruk gekregen van de sobere maar stijlvolle inrichting van deze school. Twee hoge witstenen zuilen mar keren de hoofdingang van het gebouw. Bij het binnentreden wordt men reeds direct geconfronteerd met de ruime aula, die aan honderdtachtig personen plaats kan bie den. Een ietwat smal uitgevallen podium biedt de mogelijkheid van het opvoeren van eenvoudige toneelstukjes. De vloerbe dekking bestaat uit zogenaamde Colo- vinyl-tegels, die in een rustig patroon zijn gelegd. De ruimte kan door een vernuftig systeem in een oogwenk geheel verduis terd worden. Een ingebouwd tropisch aquarium vormt als het ware een levend schilderij aan de wand. Links van de ont vangstruimte bevinden zich de smaak vol ingerichte kamer van het hoofd dei- school, een recreatieruimte voor de leer krachten, een keuken en een garderobe voor het onderwijzend personeel, rechts een tweetal leslokalen en het natuur- kundelokaal alsmede de toiletten. De klasselokalen, waarvan de vloer en de wanden in verschillende rustige tinten grijs zijn gehouden, zijn voorzien van praktische, gemakkelijk hanteerbare lesse naars en stoeltjes. De anthracietkleur van het op rolletjes lopende schoolbord is we tenschappelijk vastgesteld als het minst vermoeiend voor de ogen. Gok in de klas selokalen bestaat de vloerbedekking uit colovinyltegels. Het natuurkundelokaal of „practicum" kan naar onze mening als een unicum in Haarlem worden beschouwd. Achter zijn experimenteer-tafel staande, waar vandaan hij de gehele klas kan overzien, kan de leraar de toevoer van gas, elektriciteit (wissel- en gelijkstroom van lage span ning) naar alle twaalf tweepersoons proef tafels van de leerlingen via een voedings set regelen. Hierdoor wordt het gevaar van ongelukken tot een minimum beperkt. Onnodig te zeggen dat in dit lokaal de scherpste voorzorgsmaatregelen in het be lang van de veiligheid zijn getroffen. Zo zijn de tafels van de leerlingen voorzien van een oplaag van formica, een stof die onbrandbaar, zuur- en krasvrij is. Ook zijn de stopcontacten op de tafels extra- beveiligd. In het natuurkundelokaal zullen voorts nog een glazen vitrine voor opge zette dieren en een koudwateraquarium worden geplaatst. Een zuurkast biedt ge legenheid tot het doen van scheikundige Nieuws in het kort proeven. De verlichting in alle lokalen ge schiedt door middel van TL-buizen, ter wijl een volautomatische oliestookinstal- latie de temperatuur in het gebouw con- stand op peil houdt. Op de eerste verdie ping bevinden zich drie gewone leslokalen en een bijzonder ruim tekenlokaal. De tekentafels kunnen in een handomdraai op ieder gewenste hoogte worden gesteld. De heer Bos vertelde ons nog dat in elk lokaal luidsprekers zullen worden aange bracht door middel waarvan zonder tijd verlies mededelingen kunnen worden „om geroepen". Bijzonder erkentelijk was de heer Bos voor de prettige samenwerking met de architect, waardoor het mogelijk was binnen de grenzen van opdracht en begroting hier en daar een persoonlijk accent in het interieur aan te brengen. Voorts was hij vol lof over de wijze waar op de concierge van de school, de heer R. Bosma, de laatste weken in touw was ge weest om de lokalen in een zodanige toe stand te krijgen, dat met de lessen in de nieuwe school kon worden begonnen. „Wij kunnen het gemeentebestuur van Haarlem niet dankbaar genoeg zijn, dat het de bouw van nieuwe scholen zo krachtig ter hand neemt; ik geloof dat wij het, al blij ven er natuurlijk nog wensen te vervullen o.a. het bezit van een eigen gymnastiek lokaal, waarvoor wij een urgentie-aan vraag hebben lopen, in vergelijking met andere steden geen reden tot klagen heb ben", aldus de heer Bos. "'nneer vocale en instrumentale en- -•s een gecombineerd concert geven, vaak moeilijk een programma voor dergelijke muziekuitvoering samen te stellen, dat een logische artistieke en chronologische orde bezit. Afgaande op de programmasamenstelling voor het concert, dat Haarlems Christelijk Mannenkoor don derdagavond met medewerking van de Koninklijke Militaire Kapel in de Gemeen telijke Concertzaal gaf, lijkt het zelfs on mogelijk. Composities van Fred. J. Roeske,' Joh. Chr. Bach, Felix Mendelssohn Bar- tboldy, Florent Schmitt, Guiseppe Verdi, Ludwig van Beethoven. Henk Badings, Herman Strategier. George Gershwin, H. de Groot, A. E. Kelly en Ernst van 't Kaar werden hierbij in directe opeenvolging ten gehore gebracht. Een mengeling dus van verschillende stijlen en genres, die aan deze avond een onrustig accent gaf en van de toehoorders een snelle aanpassing vergde. Na het. openingswoord en gebed van voorzitter D. A. J. Spek en het gemeen schappelijk gezongen ..Wilhelmus" vertolk te het mannenkoor ..Gebed voor de tem pel" van Fred. J. Roeske. een koorwerk, dat al op een lang leven kan bogen en dat zijn ouderdom nog in een behoorliike wel stand geniet, TP-f klonk althans in d° uit voering zeer aanvaardbaar Afgezien van enkele onen klanken van de tenoren on gelijke articulaties en het enigszins nndrii- ven van d° toon. kon de zang veel hevre- a;<T|ng geven. De medewerking van de Kapel heeft de dirigent van het Imor. Pwnard Verboom, er ongetwiif°ld fe*> grp-ncM ^e Festgesang an die Kun «dier" van Mprt^eiccohn te kie zen voor dit conr-erf Het is een echt gele- genheidswork (Mendelssohn schreef het vooreen in 1846 te Keulen gehouden Duits- Vlaams feest) dat ziin tijd gehad heeft. De eerste uitvoering werd verzorgd door twee duizend zangers en een orkest van koperen instrumenten onder leiding van de com ponist Nu waren er heel wat minder zan gers. die hun krachten aan het werk ga ven. maar zii verrichtten hun taak naar behoren De tempi, waarin gezongen werd en de dvnamiek. hadden markanter gedif ferentieerd kuivn worden. Nu week bij voorbeeld het a'legro assai vivace maar wienis af van het. andante maestoso. De combinatie van koortimbre en instrumen tale klank deed het bijzonder goed. Met het slavenkoor uit „Nabucco" van Verdi bleek het koor volkomen vertrouwd, i^O^OOOCOOOOOOCOOOCOCOOOOOCyNX)COCW^^'>vrrr)OCCOCO^^vrvvvy-OOCC<: COOOCOCCOOOCOCOCOCCOOf Op de avond van de vierde mei zullen wü wederom onze gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdenken. Voor zover nodig verzoek ik de burgerij die avond als uiterlijk kenteken van deze nationale herdenking de vlaggen van zes uur des avonds tot zons ondergang halfstok te hysen. Tevens moge ik een dringend beroep doen op het bedrijfsleven om de ont steking van buiten- en étalageverlichting, zoals neons, lichtbakken, enz., die avond achterwege te laten. Verlichting van openbare gebouwen zal die avond niet plaatsvinden. De ridderzaal van het stadhuis is gesloten. De burgemeester van Haarlem, CREMERS. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, heeft een iproep tot de bevolking gericht, waarin hij ondermeer zegt: Op de avond van 8 tie vierde mei gaat langs de Zeeweg weer de stille tocht van de honderden, y voor wie het verzet en de bevrijding tot de grote waarden van hun leven in k vrijheid behoren, en van jongeren, aan wie zy dit besef overdragen. De Ere- begraafplaats heeft zyn plaats gevonden op Bloemendaalse grond. Moge de o Bloemendaalse jeugd het zich een ereplicht achten zich in grote getale aan te sluiten by de stille tocht om de plaats in te nemen van de duizenden, die hier slechts in hun gedachten by kunnen zyn. XOO»5DOCC<:O:oddmccccoococooooocooooooccocx>OOCOOCO5COCOC»3C<X»KXX»COCOX!COOC»^^>30CXXXOCC«X>OCCCCOOOOOOOC<X evenals met het on-Beethoveniaanse „Der wisjen koor" van Beethoven, ook weer ge- legenheidsmuziek, voor de opening van een Duits theater in Boedapest in 1812. Het „Ruiterlied" van Henk Badings had in de uitvoering veel goede kwaliteiten. Het is een lied, dat beslist op het repertoire moet blijven om het nog te vervolmaken en met groter vrijheid de spirituele contrapuntiek tot zijn recht te laten komen. Ook de ka rakteristiek van ..Daar was laatst een meisje loos" van Strategier had in de ver tolking meer betekenis kunnen krijgen, al kon men over de klankvorming zeer te vreden zijn. Bijzonder overtuigend echter klonk „Vrijheid" van Ernst van 't Kaar met de door Jos de Klerk georkestreerde bege leiding. De uitbundige bijval sprak van een verlangen naar herhaling. Deze kwam evenwel niet, maar in de plaats daarvan zong het koor ..Ons Holland" van Bernard Zweers. De Koninklijke Militaire Kapel heeft onder leiding van zijn dirigent majoor Rocus van Yperen weer zijn muzikaliteit en slagvaardigheid getoond. Allereerst met een vrij onbekende Sinfonia in C van Joh. Chr. Bach, daarna met een knappe uit voering van Dionisiaques opus 62 van Flo rent Schmitt, een opwindende muzikale uitbeelding van dionysische extase. In we zen kwam deze uitvoering neer op een af zwaaien naar het amusementsgebied. dat na de pauze met een stuk van Gershwin, een polka en een mars ongecamoufleerd werd betreden. De vlotte Turkse mars van Beethoven werd gedirigeerd door Bernard Verboom, die het korps voor de begelei dingen ook onder zijn leiding had. Het concert werd besloten met het ge zamenlijk gezongen koraal: ..Dankt, dankt nu allen God". P. Zwaartswijk Donderdagavond heeft de heer Nico Hoo- gerwerf. die gedurende zevenendertig jaar het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" heeft gedirigeerd, tijdens een generale re petitie van het koor in het gebouw „Cul- tura" te Haarlem afscheid genomen. Tege lijkertijd installeerde de scheidende diri gent de heer Anton de Beer, die onlangs met een proeftijd van een jaar tot dirigent werd gekozen. Uit de hartelijke woorden, die de heer Hoogerwerf sprak, bleek duidelijk, dat het hem aan het hart ging, na zevenendertig jaar het koor te hebben gediend, afscheid te moeten nemen. Na enige aardige wetenswaardigheden te hebben verteld over de manier, waarop hij de nieuwe dirigent heeft „ontdekt", ging hij ertoe over hem het insigne van „Cae cilia" op te spelden. „Ik geef je een mooi koor in handen en ben ervan overtuigd, dat het in goede muzikale banen geleid zal worden", zei de heer Hoogerwerf, die slechts met de grootste moeite zijn ont roering kon onderdrukken. „Ik zal mijn best doen", gaf de nieuwe dirigent ten ant woord. Na een kort woord van de heer W. J. P. van Ham, zong men gezamenlijk het „Caecilialied", waarna de plechtigheid ten inde was. Zoals wij reeds eerder berichtten zijn B. en W. van Haarlem voornemens de bestaan de Nassaubi-ug te verbreden, waardoor de breedte van het rijdek van de brug wordt gebracht van 6,16 rr er op negen meter. Voor deze voorziening, die bestaat uit het aanbrengen van uitbouwsels ter weerszijden van de brug, is een bedrag van tachtig mille nodig. Tevens zal het nodig zijn de zware gietijzeren leuning met gaslantaarns te ver vangen door een leuning van een lichter type. Tevens zal worden nagegaan of het mogelijk is in de middenvakken van de brugleuning siersmeedwerk aan te brengen. B. en W. hebben de raad met betrekking tot deze voorziening een voorstel doen toe komen. Bedankt. Ds. H. W. Eerland, de voor ganger van de christelijk gereformeerde kerk te Lisse heeft bedankt voor het beroep dat de christelijk gereformeerde kerk te Vlissingen op hem had uitgebracht. Maandoverzicht spaarbank. Aan het postkantoor te Zandvoort werd gedurende de maand april bij de Rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van f91.955,48 en terug betaald f 106.504,86. Kind gered. De negenentwintigjarige heer J. Vooges hoorde woensdagmiddag, dat 'n tweejarig kind dat uit 'n groepje kinderen was weggelopen, in het water van de Raam- singel lag. Hij sprong te water en redde het kind, dat al een keer onder water was ge weest. Over opgravingen. De algemeen voor zitter van de Archaelogische Werkgemeen schap voor Westelijk Nederland, de here H. J. Kalkoen uit Velsen, zal vrijdag voor de werkgroep Kennemerland in een der zalen van het provinciaal ziekenhuis „Duinenbos" te Bakkum spreken over „De archaelogie van Kennemerland". Excursie. De leden van de afdeling Haarlem en omstreken van de Kon. Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zullen zaterdag een excursie ondernemen naar Aalsmeer, waar een be zoek zal worden gebracht aan het seringen- park en een rozenkwekerij. Hedenmorgen zijn twee zwarte zwanen, een primeur voor Haarlem, in een grote pakkist aangekomen op het terrein van de dienst van Hout, Plantsoenen en Begraaf plaatsen te Haarlem. De directeur van Hout en Plantsoenen, de heer J. A. Dorre- steyn, hoopt dat de zwanen die ieder an derhalf jaar oud zijn over drie jaar eieren zullen gaan leggen, zodat in de Haarlemse vaarten omstreeks die tijd kleine, denke lijk zwarte, baby-zwaantjes zullen zwem men.De zwanen hebben geen namen, maar wel nummers. Het lag in de bedoeling de dieren des middags in de Schotersingel achter het tehuis voor ouden van dagen te water te laten. In een omrasterd gedeelte te water en op het land zullen zij de eerste tien dagen moeten acclimatiseren; hierna zal men hen vrijelijk in de vaarten laten zwemmen. De leverancier van de zwanen, de heer R. P. van der Mark uit Woerden, wees erop, dat het gevaarlijk is de beesten onoordeelkundig te voeren. Daarom wordt de Haai-lemse bevolking verzocht, de die ren geen ondeugdelijk voedsel te geven. Zwarte zwanen zijn oorspronkelijk af komstig uit Australië, zijn geringer van afmetingen dan de witte soortgenoot en tonen een veel rustiger karakter. Over de gehele wereld hebben deze siervogels een zeer goede naam verworven. Zij zijn be stand tegen de strengste koude en uiter mate gehard. Voorts zijn zij met weinig voedsel tevreden. In september zullen in het vijvergedeelte van de Zomervaart een den te water worden gelaten. Deze vogels zullen door de gemeente worden aange kocht. Tijdens de herdenking van de gevallenen op de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen op vrijdag 10 mei, welke her denking wordt voorbereid door de Ne derlands Vereniging van Ex-politieke ge vangenen uit de Bezettingstijd, zal het woord worden gevoerd door de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, mr. L. G. Kortenhorst. Mevrouw Nel ly Oosthoek zal declameren en de Haar lemse nolitiekapel zal het muzikale gedeel te verzorgen. ADVERTENTIE Bedankt Italiaanse meesters in dessin en kleur - bedankt voor de geraffineerde stof van Sturka's nieuwe sportcolberts. Ze zijn er, Man-about-Town, met vloeiende schouders, ingezette klep-zak en weer éven korter. En Sturka's maat- opvatting garandeert perfecte pasvorm! En hier is nieuws van Sturka's elegante, zo goed-vallende en correcte broeken: Weer iets slanker op de voet en ook de héle pijp wat afgeslankt En in de fijnste kamgaren mattings, flannels, multi-colours. MAN-ABOUT-TOWN pantalons colberts Ingevolge een verzoek van het bestuur van de Stichting tot bevordering van het r.k. Nijverheidsonderwijs in Haarlem, heb ben B en W. van Haarlem de raad voor gesteld een noodzakelykheidsverklaring af te geven voor de uitbreiding van het aan tal opleidingen van de r.k. lagere techni sche school met die voor fijnmetaalbewer- ker, automonteur, elektricien en metselaar. Bij de toelichting op dit raadsvoorstel herinneren B. en W. aan het oorspronkelijk vastgestelde leerprogramma, dat alleen ruimte liet voor opleidingen in „hout" en „metaal". Het vak „fijnmetaalbewerken" moet volgens het college zonder meer on der de laatstgenoemde opleiding worden begrepen. Argumenten, die eventueel tegen een uit breiding van het leerprogramma pleiten, noemt het college onder meer de over woging. dat door deze uitbreiding een aan tal leerlingen van de bestaande neutrale lagere technische school wordt wegge- Ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Openbaar Slachthuis te Haarlem is donderdagmiddag in het Stadhuis een receptie gehouden, waarop hartelijke toe spraken zyn gericht tot de directeur en het personeel en geschenken zyn aangeboden. De directeur, de heer F. J. A. Bruins, heeft een geïllustreerde uitgave verzorgd, waarin de geschiedenis van het slachthuis is beschreven, alsmede de ontwikkeling van de techniek op het gebied van slachten van vee. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, die de receptie inleidde, herinnerde er aan, dat reeds in 1870 gesproken werd over de oprichting van een slachthuis en dat het tot 1907 heeft geduurd, alvorens het in ge bruik werd genomen. Voor de hygiëne is het slachthuis van groot belang geweest. De burgemeester bracht hulde aan de di recteur, de heer Bruins, aan diens voor gangers en de leden van het personeel, die zoveel ter bevordering van de gezondheid van de Haarlemmers en bewoners van om liggende gemeenten hebben gedaan. In de loop der jaren zijn veranderingen in de ge bouwen aangebracht en in de toekomst zal het noodzakelijk blijven aandacht te besteden aan vernieuwingen. De heer Bruins sprak woorden van dank en richtte zich onder meer tot het college van B. en W. en in het bijzonder tot wet houder A. J. M. Angenent, tot de raads commissie voor de bedrijven en tot het personeel van het slachthuis. Ter gelegenheid van de nationale herden kingsdag zal de garnizoenscommandant van Haarlem, luitenant-kolonel G. van der Mey, zaterdagmorgen om elf uur een krans leggen bij het monument aan de Westergracht. Deputaties van diverse onderdelen uit het garnizoen zullen bij de plechtigheid aan wezig zijn. Bakkers mogen zaterdag reeds om acht uur brood verkopen Van de zijde van de Ai-beidsinspectie te Haarlem wordt meegedeeld, dat met het oog op de herdenkingen, die morgen, za terdag, zullen plaats hebben, aan de Haar lemse broodbakkers is toegestaan die dag twee uur eerder met werken te beginnen. De bakkers mogen om acht uur reeds uitrijden en brood verkopen. I In de hal van het Stadhuis waren aan wezig de vroegere directeuren, de heren prof. C. F van Oijen, dr. F. P. Keyser en G. de Vries en de acht nog in leven zijnde leden van het personeel, die in 1907 in dienst der gemeente zijn getreden. Namens de laatste groep voerde de heer Bouwens het woord, die herinneringen ophaalde aan de eerste periode van het slachthuis, waar in de loop der jaren zoveel veranderde. De heer J. Stoelman was de vertegen woordiger van het personeel, die een klok aanbood met verzoek die te plaatsen in de grote veehal. Dr. J. M. van Vloten, plaatsvervangend veterinair hoofdinspecteur, bracht hulde aan de gemeente Haarlem, die ruim een halve eeuw geleden het initiatief genomen heeft een slachthuis op te richten. In 1882 is het eerste in Rotterdam geopend, in 1887 volgde Amsterdam en na de eeuwwisse ling zijn er enige tot stand gekomen, waar onder een in Haarlem. Toen de Vlees- keuringswet in 1922 van kracht werd telde Nederland dertig slachthuizen en thans zijn er tachtig. Het slachthuis neemt na de eer ste vijftig jaar nog een belangrijke plaats in de gemeenschap in en zal die blijven behouden. Namens de Vereniging van directeuren van slachthuizen bood de voorzitter, de heer E. A. Galesloot uit Amersfoort, geluk wensen aan en namens de Maatschappij van Diergeneeskunde de heer M. Karse- meijer uit Alphen aan de Rijn. Ir. J. H. van Kouwenhoven richtte zich namens de Vereniging van hoofden van takken van dienst der gemeente Haarlem tot de heer Bruins en bood voor de kamer van de directeur een zilveren sigarendoos aan. Mede namens de gemeentebesturen uit de omgeving wenste drs. J. M. Visser, burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, de directie van het slacht huis geluk. De heer L. de Boer deelde mee, dat de voorzitter van de Nederlandse Slagershond verhinderd was naar Haarlem te komen. Uit naam van de drie Haarlemse slagers organisaties sprak hij de beste wensen uit en overhandigde een klok. Voorts boden gelukwensen en geschen ken aan de heren J. J. Spiers, namens de Zandvoortse slagers en de heer C. Booy namens de Huidenclub. Op de receptie waren onder andere aan wezig afgevaardigden van verenigingen op agrarisch gebied en van de vakbe weging. De volgende week zal een feestavond voor het personeel van het Openbaar Slachthuis worden gehouden. zogen, waardoor deze laatste school een onderbezetting van leerlingen onder het oog zou moeten zien. Een bestudering van het leerlingenver loop van beide scholen, sinds de cursussen bij de rooms-katholieke l.t.s. in septem ber 1956 zijn begonnen, heeft echter uitge wezen, dat een dergelijke vrees niet gewet tigd is. Bovendien is gebleken, dat de rooms-katholieke school voor 58 percent wordt bezocht door leerlingen, die uit na burige gemeenten afkomstig zijn. Het aan tal „buitenleerlingen" van de neutrale l.t.s. heeft echter door de opening van de tweede ambachtsschool geen wijziging ondergaan. Dit wordt verklaard doordat in de randgemeenten steeds minder jongelui emplooi vinden in de agrarische bedrijven, waardoor deze jongens een technische op leiding prefereren. Aangezien deze leer lingen de voorkeur geven aan een school vhn eigen richting, meent het college van B. en W., dat de r.k. technische school kan worden uitgebreid zonder in dit opzicht het aantal leerlingen van de neutrale school nadelig te beïnvloeden. Aanvankelijk hadden B. en W. enige bedenking tegen de voorgestelde opleiding tot metselaar, maar het college heeft deze bezwaren laten vallen, omdat het bestuur van de school heeft aangetoond, dat er voldoende belangstelling voor deze oplei ding bestaat en bovendien omdat het bouw plan voor de nieuwe school zodanig is in gericht, dat het onmogelijk is de nodige ruimte daaraan later toe te voegen. Voorzieningen De Haarlemse raad heeft indertijd een krediet van f 277.750 ter beschikking ge steld voor het doen bouwen en inrichten van een gymnastiekzaal bij de P. H. van der Leyschool. Tengevolge van een ver hoging van arbeidslonen en prijsstijgingen blijkt echter f 36.300 meer nodig te zijn geweest voor welk bedrag B. en W. de raad een aanvullend krediet vragen. Bij het herstellen van de brandschade in het gebouw van de Th. M. Ketelaar- school aan de Parklaan is het nodig geble ken enige wijzigingen aan te brengen in de bestemming van verscheidene lesloka len. Hiervoor is een bedrag van f 9100 nodig voor welk bedrag een krediet aan de raad gevraagd wordt. Indertijd hebben B. en "W. een noodza kelijkheidsverklaring gegeven voor de uit breiding van het leerplan van de Haar lemse Huishoud- en Industrieschool met cursussen voor huihoedelijke- en gezins voorlichting. Thans blijkt het echter ge wenst met het oog op het bij G.S. ter vaststelling aanbieden van de gemeente- rekening over 1954, dat deze noodzakelijk heidsverklaring door de raad wordt be krachtigd, waartoe B. en W. een voorstel hebben gedaan. Verbeteringen aan de centrale verwar- minsinstallatie van de r.k. school voor gewoon lager onderwijs aan de Eemstraai te Haarlem vergen een bedrag van f 19.124. waarop in mindering komt een bedrag van f 7.934 voor de vervanging van versleten ketels, welke vervanging als onderhoud moet worden beschouwd en daarom voor rekening van het schoolbestuur komt. B. en W. vragen de raad derhalve een krediet van f 11.190 voor de uitvoering van de andere tot deze verbetering behorende werkzaamheden. Een bedrag van f 2.695 wordt gevraagd voor de aanschaffing van acht werkban ken en twee werktafels voor het handen- arbeidlokaal van de Ontrale School nr. 1 op het Weltevredenplein. Benoeming B. en W. stellen voor te benoemen tot tijdelijk leraar in de scheikunde aan de H.B.S.-B de heer F. Herbschleb te Utrecht. Voorgesteld wordt ontslag te verlenen aan de heer J. Houwen als hoofd van de Prinses Margrietschool en aan de heer M W. Vroom als onderwijzer aan de Mr. A. Bruchschool.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15