Zelf JAN VAN DER PSGGE MEREST De glorie van de romantiek herleefde in Giselle SchilfaWH 1 $puiter r Skoda - Packard - Goliath Stille tochten in Haarlem op zaterdag 4 mei SË111 I Locomotief en Rudge 1 FESTIVAL BALLET en wo£ wétrwty Uw onmisbare raadgever! Burgerlijke Stand van Haarlem v. Ongepoedcrde sigaren Centraal antennesysteem voor complex in Delftwijk Zware materiële schade bij botsing in Heemstede Bedrijfspensioenfonds film- en bioscoopbedrijf Standbeeld van Prinses Wilhelmina in Geleen Driedaagse Maranatha- conferentie in Haarlem Haarlemse tandartsen gepromoveerd Aankoop van vier huizen aan Rijksstraatweg Programma's voor twee orgelbespelingen Bescherming voetgangers voorlopig nog illusoir Textielfabriek in Tilburg door brand verwoest Even rust met n Eén-richtingverkeer op Heereweg te Lisse Ook bussen N.Z.H. zullen andere route volgen Onder invloed van drank auto's bestuurd 'grieven aan de redactie Parijs' radio-orkest naar Scheveningen Nog geen beslissing over vaart door Suezkanaal N S Gierstr. 4 2- Haarlem - tel. 17768 Rijwielen Restauraties aan het Belgenmonument X.U'Ü AG 3 MEI 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Waarschijnlijk is het tijdstip van het tweede bezoek aan Nederland niet erg gunstig gekozen, want de belangstelling voor de voorstellingen, die London's Festi val Ballet deze week in Carré te Amster dam geeft, blijft beneden de verwachtin gen. Gisteren bijvoorbeeld had dit theater toch uitverkocht moeten zijn: Anton Dolin trad, yoor het eerst in Nederlands hoofd stad, in de rol van Albrecht in „Giselle" op, met welke creatie men hem langza merhand bijna is gaan vereenzelvigen. Tot dusver heeft men hem hier alleen in Arn hem als zodanig gezien, bij de première van dit meesterwerk der romantiek door het Nederlands Ballet, anderhalf jaar ge leden onder zijn leiding ingestudeerd. „Giselle" is een deel van Dolin's leven geworden, kan men wel zeggen. Van hem is de reconstructie naar de oorspronkelijke choreografie van Jules Perrot, die merk waardig genoeg in het programma nog vol gens weerlegde traditie aan Jean Coralli wordt toegeschreven. Deze versie wordt, buiten Frankrijk ep Rusland, vrijwel over al vertoond, omdat hierin de geest van de romantiek het zuiverst tot uiting komt, zich onderscheidend van de andere zettin gen door het belangrijke aandeel van de mannelijke dansers daarin. Dolin is de Al brecht geweest naast alle grote ballerina's van onze tijd, van Olga Spessivtseva tot Margot Fonteyn, zich vooral in de langdu rige samenwerking met Alicia Markova een wereldreputatie opbouwend. Hij is nu op een leeftijd gekomen, dat men zeker niet in de eerste plaats wonderen van zijn techniek verwacht. Integendeel, hij loopt zich elegant te ontzien gedurende het grootste deel van het ballet om over vol doende kracht te beschikken voor de grote scènes a faire. Het is kenmerkend voor hem, dat hij deze kracht dan onzichtbaar aanwendt voor het op ideale wijze doen uitkomen van de schoonheid en charme van de ballerina. Hij omringt haar met koesterende zorg en verheffende bewon dering, aldus de vervulling van zijn plich ten als partner op onverbeterlijke wijze combinerend met de eisen van de spelsi tuaties. Zijn optreden te mogen bijwonen was een onvergetelijke ervaring, want An. ton Dolin is een toneelpersoonlijkheid, zo als er misschien maar één per generatie voorkomt. Zeker in de gevoelig vertol kende stijl heeft hij zijn gelijke niet. In John Gilpin beschikt het danstheater ech ter over een sublieme opvolger, waarvan men zic^i hedenavond bij de reprise kan overtuigen. Een zeer bijzondere verrassing, zeker voor wie haar kenden uit haar periode van kokette behaagzucht bij het Ballet van de Markies de Cuevas, was de vervulling van de titelrol cloor Belinda Wright, die zich vooral in de tweede akte deed gelden als een ballerina van superieure allure. Snel en licht, buitengewoon exact, overwon zij alle moeilijkheden van de briljante varia ties, daarmee zonder haar toevlucht te moeten nemen tot buiten de dans gelegen middelen de zo gewenste sfeer van verte dering wekkend. Zoals zij in de eerste akte zich evenzeer had beperkt, tot de dansante vermogens om de daar gevergde suggestie van waanzin te geven, aantonend dat los hangend haar daarvoor geenszins noodza kelijk is. Mooi was haar inleiding van dit tafreel mét krampachtige gesticulatie. Bij zondere waardering verdient ook Janet Overton, een werkelijk volmaakte ko ningin van de nachtelijke geestverschij ningen. Sinds het bezoek van het Bolsjoi Theater aan Londen heeft Anton Dolin enkele ver beteringen in de mise-en-scène aange bracht, waardoor naar dit Russische voorbeeld speciaal de rol van de .jacht opziener Hilarion veel duidelijker is ge worden. Terecht maakte Keith Beckett er, met grote plastische trefkracht, een aan zienlijk sympathiekere figuur van dan ge meenlijk geschiedt. In de stemmingsrijke, naar de eis schilderachtige decors van Hugh Stevenson aanschouwde men aldus nog eenmaal de volle glorie van de ouder wetse romantiek. Het Gelders Orkest bracht de speeldoosmuziek van Adolphe Adam onder leiding van Geoffrey Corbetl ten gehore. Een poging tot modernisme was bij de opening van de avond met een bewegings compositie van David Lichine op een con certo grosso van Vivaldi gewaagd. On danks de gevoelige, zorgvuldige uitvoering ADVERTENTIE 2e Drulc 32 pegtna'i Uitsluitend verkrijgbaar in onze speciaalzaken Keurcollectié impprtbehangj HAARLEM B.U.m.rkl 18 T»l. 18815 Haarlem, 2 mei 1957 ONDERTROUWD, 7 mei: A. Boeser en P. Joren. GEHUWD, 2 mei: E. Schreuder en G. Rootselaar; K. B. F. Ligthart en J. C. Meijer; T. P. Koopman en W. H. Hendrikx; C. F. Arnold en C. H. M. Eckhardt; D. Hoogland en W. H. Braspenning; F. Lazones en A. J. C. van Merkenstein. BEVALLEN van een zoon, 29 april: C. H. L. Mulder—Van A ren donk; 30 april: M. C. RoozenVan den Berg: 1 mei: A. G. Ackooij —Roest; M. DamstraDe Boer; A. Hogeveen —Jonkman: 2 mei: H. HenskesBuma. BEVALLEN van een dochter, 29 april: C. H. L. MulderVan Arendonk; 1 mei: B. J. PieterseMuijs; M. J. HorselenbergDen Hollander; C. DuivenvoordenKors; 2 mei: J. den Drijver Tam; G. J. de JongeMun- nik; A. H. G. JoostenVan Bilderbeek; W. van BerkDaams; C. K. van den Bogaard Kamphuis. OVERLEDEN, 1 mei: A. van Sas, 64 jaar, Bleekenbergstraat; W. van der Voort, 74 i., Velserstraat; M. J. H. A. Sips—Nordhoff, 89 jaar, Van Dortstraat. door de solisten Anita Landa en Louis Godfrey kon ik er niet erg van onder de indruk raken. Het is een rommelige navol ging, of liever gezegd nabootsing van de muziekballetten van Balanchine, waarbij de choreograaf wel interessante vondsten deed, doch blijkbaar niet goed wist wat er nu verder mee aan te moeten. Het Toni Lander en Flemming Flindt werd daardoor een zoekpartij, waarbij het voortdurend net leek of de figuren iets an ders wilden dan zij deden, of iets méér waar zij niet aan toe kwamen. Het lang zame, brede middendeel was verreweg het best geslaagd. Het is de bedoeling dat het thans uitgevoerde werk wordt verenigd met een introductie op een hoboconcerl van Marcello, die echter niet tijdig genoeg voor deze tournee gereed is gekomen. Door het ontbreken daarvan werd het pu bliek deze avond het optreden van Toni Lander en Flemming Flindt onthouden. De laatste voorstellingen worden zon dag gegeven. Zowel des middags als des avonds staat de tweede akte van „Het Zwanenmeer" op het programma, met de Hongaarse danseres Margit Muller van de Staatsopera te Boedapest, als gast. Davicl Koning ADVERTENTIE kunt u te kust en te keur bij ons kopen. Neem ter afwisseling eens een ongepoederde sigaar. U herkent de smaak van vroege», jaren. Bijzonder aanbevolen ons Seriemerk: „DE GEKROONDE MOOR" in prijzen van 23, 27, 31, 40 en 45 cent SIGARFNHANDEL Grote Houtstraat 81 - Haarlem OUDSTE SPECIAALZAAK .J B. en W. van Haarlem hebben de raad een krediet gevraagd van 21.000 voor het aan brengen van een centraal antennesysteem, bestaande uit zes antennes, voor de zes blok ken huizen die de Coöperatieve Woningver eniging „Eigen Haard" G.A. bouwt op een terrein gelegen aan de Arthur van Schendei- kade, Van Moerkerkstraat. Nico van Such- telenstraat en P. C. Boutensstraat. Dit com plex huizen omvat vijf woningen voor bejaarden, zestig benedenwoningen, honderd zestig étagewoningen, een dokterspraktijk ruimte, twee garages en een kantoortje. Donderdag heeft zich op de kruising ZandvoortselaanHerenweg te Heemstede- een vrij ernstige botsing voorgedaan tussen drie auto's, die zwaar werden beschadigd. Uit de richting Bennebroek naderde met flinke snelheid een auto, die werd bestuurd door een Bloemendaalse, en die de Zand voortselaan inreed. Vermoedelijk tengevolge van de te grote snelheid verloor de vrouw de macht over haar stuur en reed in op twee auto's, die op de Zandvoortselaan voor het kruispunt stonden te wachten. De aanrijding die met een hevige klap gepaard ging be rokkende de wagens grote schade. De in zittenden werden echter niet gewond en kwamen er met de schrik af. De voorbereidingen tot oprichting van een bedrijfspensioenfonds in het film- en bioscoopbedrijf bevinden zich in een zeer vergevorderd stadium. Nadat de Neder landse Bioscoopbond zijn goedkeuring aan de ontworpen regeling had gehecht, is de zer dagen aan de officiële instanties ver zocht de regeling verplicht te verklaren voor alle werknemers in het film- en bio scoopbedrijf, voorzover zij althans niet reeds in een pensioenfonds zijn opgenomen en dit laatste niet minder gunstig is dan het te stichten bedrijfspensioenfonds. Deel nemers aan het bedrijfspensioenfonds worden pensioengerechtigd bij het bereiken van de 64-jarige leeftijd. Er is ook een regeling getroffen voor weduwen en wezen. De premie die de werknemers moeten bij dragen (3'/2%) zal volledig door de werk gevers worden gecompenseerd. Ter gelegenheid van de feesten „Geleen vierhonderd jaar heerlijkheid" zal in sep tember in Geleen een standbeeld worden onthuld van Prinses Wilhelmina. Dit beeld komt te rusten op een in een fonteinbassin geplaatste driehoekige zuil en zal worden geflankeerd door een mijnwerker en een landbouwef. De beelden worden in brons uitgevoerd, de zuil in graniet. Het geheel is een ontwerp van de beeldhouwer Peter H. M. Roovers uit Heyen. Hij heeft al eerder een beeld van Prinses Wilhelmina vervaardigd, dat in Venezuela werd ge plaatst. Hij maakte ook het bevrijdings monument van Den Bosch en ornamenten op de schepen „Statendam" en „Nieuw Amsterdam". Uitgaande van de Vrije Evangelische ge meente te Haarlem wordt 7, 8 en 9 mei een Maranatha Conferentie gehouden, onder het motto: „Als de natiën ontwaken", in de kerk van de Broedergemeente aan de Parklaan te Haarlem. Op 7 mei zal de middagsamen komst worden gehouden in samenwerking met het alledag kerkcomité. Dinsdagavond zal de Canadese predikant ds. G. Brucks spreken; woensdag en donderdag zijn de sprekers: ds. W. E. Petegem uit Groningen en ds. H. F. Huson. Als muzikale medewerking vermeldt het programma: Wim de Moor, het Gospel duo en het vrij evangelische zangkoor „Imma- nuël" uit Zaandam; aan het orgel de heer J. Fris. Alle samenkomsten zullen worden geleid door de voorganger van de gemeente, ds. A. H. van Gent. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheel kunde heeft de Kring Haarlem van deze maatschappij, in verband met het grote aan tal leden, verheyen tot een afdeling. De nieu we afdeling Haarlem omvat de volgende plaatsen: Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Vogelenzang, Hoofddorp, Overveen, Bloe- mendaal, Zandvoort, Spaarndam, Spaarn- woude, Aerdenhout en Bentveld. Maandagavond heeft de afdeling haar eer ste ledenvergadering gehouden, waarbij het afdelingsbestuur werd samengesteld uit de volgende tandartsen: voorzitter: J. Rodrigues Pereira; vice-voorzitter: J. M. de Haas; secre taris: H. Mous; tweede secretaris: J. A. F. Haye; penningmeester: G. N. Kruisheer. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de percelen Rijksstraatweg 263, 265, 267 en 269 aan te kopen voor in totaal 22.000. De aankoop van deze huizen is, naar het college meedeelt, noodzakelijk met het oog op de realisering van het uitbreidingsplan-„noord", volgens welk plan de genoemde gronden zijn bestemd voor bebouwing met winkelhuizen. Tevens zal de rooilijn daar ter plaatse onge veer S'4 meter worden teruggebracht, waar door een belangrijke verbetering van de Rijksstraatweg zal worden verkregen. Op grond hiervan verwachten B. en W., dat de Rijkswaterstaat, waar het hier de verbete ring van een rijksweg betreft, te zijner tijd bereid zal zijn een bijdrag in de aankoop- kosten aan de gemeente Haarlem toe te kennen. Buxtehude-her denking Zoals reeds eerder werd bericht zullen de orgelconcerten in de Grote Kerk in Haarlem op dinsdag 7 en donderdag 9 mei door de stadsorganist Piet Kee, gewijd zijn aan werk van Dietrich Buxtehude, die tweehonderd vijftig jaar geleden overleed, en aan ver wanten van deze componist. Dinsdag speelt Piet Kee van 20 tot 21 uur Magnificat primi toni van Buxtehude. Preludium van Frans Tunder (schoonvader van Buxtehude en voorganger als organist van de Marienkirche in Lübeck), koraalbewerking „Herr Christ, der einig Gottes Sohn". Preludium en fuga in fis, drie variaties over „Vater unser im Himmelreich" en Fuga in C van Buxtehude, Preludium en fuga in e van Nikolaus Bruhns (leerling van Buxtehude) en Ciaconna in e van Buxtehude. Het programma voor het concert op don derdag van '15 tpt. 16 uur vermeldt alleen werken van Buxtehude: koraalfantasie „Wie schön leuchtet der Morgenstern", Canzonetta in e en Canzona in G, Preludium en fuga in g, variatie suite over „Auf meinen lieben Gott", koraalbewerkingen In dulci Jubilo, Ach Herr, mich armen Sünder. Preludium en fuga in D en Pssacaglia in d. De nieuwe voetgangersbepalingen, die per 1 mei van kracht werden, zijn voorals nog krachteloos, zo meent de A.N.W.B. De voornaamste bepaling, namelijk be scherming van voetgangers op „zebrapa den" door middel van oranje knipperbollen is thans nog vrijwel nergens van kracht. De meeste gemeenteraden hebben nog geen besluiten over het aanbrengen van oranje-knipperbollen genomen. Rotterdam heeft na de proef bij de Lijnbaan besloten 23 beschermde oversteekplaatsen aan te leggen. Tilburg volgt met zes, Eist met twee en voorts zal te Zaandam de oranje knipperbol waarschijnlijk spoedig zijn in trede doen, evenals in Haarlem, waar zoals wij gisteren meldden, vier van dergelijke installaties komen. Niet krachteloos zijn de per 1 mei inge gane maatregelen over het lopen op wegen zonder voetpad. Voetgangers moeten bij gebrek aan een voetpad op het rijwielpad lopen. Indien dit rijwielpad aan de rijbaan grenst moet men lopen aan die kant van het rijwielpad, die het verst van de rijbaan ligt. Wanneer ook geen rijwielpad aanwezig is. dan mag men alleen aan de uiterste zij kant van de rijbaan lopen. Buiten de bebouwde kom moet men dan links lopen (op wegen, bestaande uit twee gescheiden rijbanen links op de linker rij baan). Men kan het rijverkeer, dat het meeste gevaar oplevert, dan zien aanko men. Zeer grote schade is aangericht door een grote brand in de wollen stoffenfabriek van de n.v. gebroeders Franken in de Goirkestraat te Tilburg. Het vier verdie pingen hoge fabrieksgebouw werd vrijwel geheel verwoest. Met zes motorspuiten en twintig stralen bond de brandweer, geassisteerd door vrij willigers van de B.B., de strijd tegen de vlammenzee aan. Toen weldra bleek, dat het brandende complex geheel verloren zou gaan, bepaalde de brandweer de aan dacht op de nabijgelegen weverij en het ketelhuis. Spoedig stortte het dak van de fabriek in, gevolgd door alle etagevloeren. Een zware brandgevel tussen spinnerij en weverij maakte het de brandweer mogelijk uitbreiding te verhinderen. Weverij en ketelhuis konden worden be houden, evenals enkele belendende woon huizen. Een wolopslagplaats liep ernstige schade op. Omtrent de oorzaak van de brand staat nog niets vast. Omstreeks tien uur had de avondploeg de fabriek verlaten. Een uur later zagen omwonenden dat op de boven ste verdieping van het fabrieksgebouw brand woedde. Naar de directie mededeelde zal het be drijf niet komen stil te liggen. Een juiste raming van de schade kon nog niet worden gegeven. Het bedrijf is verzekerd. Aanvaarding grond van Croesenstraat B. en W. van Haarlem stellen de raad voor met het oog op de bouw van drie woningen een terrein, gelegen aan de Croesenstraat. groot 36 vierkante meter, van de eigenaar te aanvaarden. Tevens stellen B. en W. voor de bijdrage in de kosten van openbare werken, die nodig zijn voor het in exploitatie brengen van een terrein aan de Croesenstraat ter grootte van 464 vierkante meter, vast te stellen op vijf gulden per viex-kante meter. Bij dit bedrag is begrepen de aanleg van trottoirs. ADVERTENTIE HAARLEM-CENTRUM 18.45 Herdenkingsbijeenkomst in de Grote Kerk; orgelbespeling Klaas Bolt, toespraak dr. C. Spoelder, uitvoering eerste deel van de cantate „Her boren Nederland" van Jos de Klerk, onder leiding van de componist. 19.30 Stille tocht, via de Spekstraat, Grote Houtstraat naar het monument aan de Dreef. 20.00 Twee minuten stilte, kranslegging en défilé. HAARLEM-WEST 16.45 Herdenkingsplechtigheid voor de jeugd bij het monument aan de Wester gracht; spreker ds. J. Bronsgeest. 19.15 (Verenigingsgebouw, Kamerlingh Onnesstraat), 19,20 (Theemsplein), 19.25 (Oranjeplein) en 19.35 (Hasselaersplein) vertrek van stille stoeten. 20.00 Bijeenkomst bij het monument aan de Westergracht. Toespraken, muziek van het korps van het Leger des Heils onder leiding van Berend Schut en zang door het jongens- en mannenkoor van de kathedrale basiliek onder leiding van dr. A. M. J. Kat. Sprekers ds. G. J. Waardenburg en pater J. C. M. Hutjens. HAARLEM-NOORD 16.30 Herdenking voor de jeugd op het parkeerterrein van „Haarlem" aan de Planetenlaan; spreker dr. H. van der Loos. 19.25 Vertrek van stille tochten van de Florisstraat, Marnixplein en Muider- slotweg. 20.00 Bijeenkomst bij het monument aan de Jan Gijzenbrug. Sprekers ds. S. M. A. Daalder en pater Lepold Verhagen, muziek van Harmonie Cres cendo en zang van Liedertafel „Haarlems Zanggenot". SPAARNDAM 19.30 Herdenkingsbijeenkomst op het Kerkplein; zang van Spaarndams Ge mengd Koor. 20.00 Twee minuten stilte en kranslegging bij het gedenkteken. HEEMSTEDE 19.45 tot 20.30 Bijeenkomsten in kerkgebouwen (Wilhelminakerk, r.k. kerken aan de Herenweg en Valkenburgerlaan en gereformeerde kerk aan de Koediefslaan). 20.15 Stille tocht van de Heemsteedse Dreef bij de Zandvaartkade naar het monument aan de Vrijheidsdreef (Heemsteedse dreef, Jacob van Campen- straat, Havenstraat, Raadhuisstraat, Raadhuisplein, Van Merlenlaan en Vrijheidsdreef). BLOEMENDAAL '8.00 Bijeenkomst in een der gebouwen van Publieke Werken te Overveen Mejuffrouw dr. M. E. Nolte, pastoor dr. A. A. Olierook en dr. J. H. Stel- ma voeren het woord. Na afloop stille tocht via de Zeeweg naar de Ere begraafplaats. ilJEENKOMSTEN VAN HEDEN, VRIJDAG Ï0.00 Concert gewijd aan de nagedachtenis van de gevallenen in het Concert gebouw te Haarlem; werken van Cherubini en Joh. Brahms. '0.00 Bijeenkomst in het kerkgebouw der hervormde gemeente te Bloemen- daal van de Vereniging van Oud-Illegale Werkers Bloemendaal; Sjef de Groot zal spreken, Annie Schuitema declameert en het dubbelmannen- kwartet „Harmonie" zingt KING SIZE Everest, het rode pakje met de witte berg! Het ministerie van Verkeer en Water staat heeft besloten met ingang van 1 .juni op de Heereweg te Lisse één-richtingver- keer in te stellen. Al het verkeer, dat uit de richting Leiden komt zal dus van die datum af de oostelijke omleidingsweg moe ten volgen. In het centrum komt van Vierkant tot Vreewijk een stopverbod voor de westelijke weghelft van de Heereweg; voorts wordt een wachtverbod ingevoerd voor de ooste lijke weghelft, eveneens van Vierkant tot Vreewijk. Dit betekent, dat ook de N.Z.H.V.M. het traject van de bussen zal moeten wijzigen De heer J. J. Jurrissen, directeur van de N.Z.H.deelde mee, dat de bussen van zijn maatschappij waarschijnlijk gebruik zullen maken van de Randweg in beide richtin gen. De N.Z.H. heeft reeds langs de oos telijke randweg drie of vier halteplaatsen geprojecteerd. B. en W. van Lisse hadden hieromtrent echter nog geen beslissing ge nomen. Alle protesten van de middenstand zouden dus, indien de omlegging doorgang zou vinden, geen resultaat hebben. Nadat de officier van Justitie veertien dagen geleden een gevangenisstraf van zes weken had geëist tegen een achtendertig jarige musicus uit Den Haag en intrekking van het rijbewijs gedurende twee jaren wegens het besturen van een auto onder invloed van drank heeft de Haarlemse rechtbank hem donderdag veroordeeld tot 'n gevangenisstraf van een maand met ontzeg ging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van twee jaar. In de avond van 6» maart was. hij naar Haarlem gegaan om enkele relaties te ontmoeten op de Haarlemse J^orjaarsbeurs vo^r de huis vrouw. In de loop van dé avond dronk hij hier en in de daarop volgende nacht dronk hij bij kennissen in Haarlem-noord sterke drank Om vijf uur is hij in zijn auto weg gereden en op de Rijksstraatweg reed hij slingerend over de weg. In de Kruisstraat is hij later aangehouden. Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie is een drie ëndertigjarige chauffeur, die op 11 novem ber van het vorig jaar op de Turfmarkt een vrachtauto had bestuurd terwijl hij onder invloed van drank verkeerde, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand en ontzegging van de bevoegdheid motorrijtui gen te besturen voor de tijd van een jaar. (Verkort weergegeven) Doofpot. In de Volkskrant las ik van morgen een artikel ov >r de omschakeling van de defensies op atoomraketten. Het blad zegt daarover o.a.: „De militaire omwenteling heeft ook grote politieke consequenties. Tot nu toe is de Sovjet-Unie even gemakkelijk of even moeilijk bereikbaar voor Amerikaan se kernwapens geweest als Amerika voor Russische kernwapens. Maar in het tijd perk der raketten wordt dit anders. Als de landen van West-Europa eenmaal zijn uitgerust met raketten, zal Rusland kwets baarder zijn dan Amerika. Het uitge strekte Sovjet-rijk zal dan een gemakke lijk doelwit vormen voor de atoomladin gen, die de Westeuropese landen met een grote mate van trefzekerheid kunnen af vuren. De groeiende kwetsbaarheid van de Sovjet-Unie verschaft het westen een ster ker politieke onderhandelingspositie". Ik vraag u nu in gemoede: waarom wordt c r op zo grove wijze onzin ge schreven? Iedereen begrijpt immers dat de kwetsbaarheid van het Westen (dat niet alléén Amerika omvat) vele malen groter is dan die van Rusland. Neem West-Duits- land en de Beneluxlanden maar! Of zijn die mierennesten niet bereikbaar voor Russische raketten? Waarom doet men zo duidelijk aan doofpotjournalistiek? Mevr. O.-v. d. K. Naschrift. Uw vraag kunnen wij moeilijk beantwoorden. Bovendien de verantwoording zou moeten worden gege ven door het betreffende blad. Doch wat wij wel willen zeggen is, dat inderdaad ten aanzien van dit onderwerp velen be wust of onbewust in een soort van trance schijnen te verkeren. Natuurlijk is het dichtbevolkte West-Europa kwetsbaarder dan de Russische vlakten. Maar u zult be grijpen dat de enige manier, om de huidige atoombewapening tot een enigszins plau sibel argument te doen schijnen, is haar uit te leggen als zijnde een veiligheidsga rantie en een factor van kracht. Dat dit argument aan beide zijden van het ijzeren gordijn evenveel of even weinig reële be tekenis heeft, omdat het omkeerbaar is, behoeft weinig betoog. Daarbij komt voor bet Westen het nadelige van zijn uiterst kwetsbare Europese positie nog als een extra-gevaarlijke factor. Van een sterkere onderhandelingspositie lijkt ons dan ook geen sprake. Men zou slechts kunnen zeg gen dat zij iets minder zwak is dan wan neer alleen Oost over atoomraketten be schikte. Red. Eén uitvoering onder leiding van André Cluytens Onder leiding van zijn vaste dirigent André Cluytens zal „l'Orchestre National de la Radiodiffusion-Télévision Frangaise" een enkel concert in het Kurhaus in Sche veningen geven op vrijdag 7 juni. Het pro gramma voor dit concert omvat de „Sym- phonie Fantastique" van Berlioz, de „Pré lude a l'après-midi d'un faune" van Debus sy en de Tweede Suite uit „Daphnis et Chloë" van Ravel. Het ensemble werd op 18 februari 1934 opgericht ten behoeve van de Franse ra dio-omroep. In 1950 en in 1954 verleende het orkest zijn medewerking aan het festi val in Edinburg. Duitsland werd in 1952 met een uitgebreid bezoek vereerd en in 1953 deed het zich voor het eerst in ons land horen. Afgelopen najaar trad het op tijdens het Festival voor Hedendaagse Mu ziek in Warschau en dezer dagen begeeft het zich op weg voor concerten in Bergen (Noorwegen) en Kopenhagen. Gedurende de jaren van zijn bestaan werd het orkest door talloze dirigenten van naam geleid, onder meer door Koussevitsky, Monteux, Ormandy, Schuricht, Furtwangler, Walter, Krips, Markevitsch, Kubelik en Strawinski. In 1956 kwam het voor het eerst voor de televisie. In juni 1955, ruim elf jaar na zijn oprichting, had het in totaal tweeduizend radio-uitzendingen op zijn naam staan. De dirigent André Cluytens, die nu de tournee leidt, is in ons land geen onbeken de. Reeds vele keren voerde hij hier gast- directies uit, in hoofdzaak met het Resi dentie-Orkest, zowel in het Kurhaus in Scheveningen als in Den Haag. Cluytens ging in de afgelopen winter voor het eerst op tournee naar Amex-ika aan het hoofd van de Wiener Philharmoniker. ADVERTENTIE BEZOEKT ONZE TENTOONSTELLING van de nieuwste modellen op 3 en 4 mei, in de H.K.B. Tempeliersstr., Haarlem, van 1022 u. AUTOBEDRIJF H. P. KOOIJMAN ZANDVOORT De beslissing over de vraag of de Neder landse reders zullen terugkomen van hun besluit om vooreei-st geen gebruik te ma ken van het heropende Suezkanaal is uit gesteld, nadat de in Londen gehouden bij eenkomst van de organisatie van gebrui kers van het Suezkanaal geen positieve resultaten heeft opgeleverd. Van de zijde van de reders werd heden ochtend verklaard, dat deze zich zullen blijven houden aan het nog geldende ad vies van de Nederlandse regering, het ka naal niet te gebruiken. Een wijziging van dit advies zou niet te verwachten zijn voor dat in de gebruikei-sox-ganisatie daarom trent de discussie is geëindigd. Aangeno men kan worden, dat zij zich nader over de situatie zal beraden, nadat volgende week de kwestie van de vaart door het Suezkanaal opnieuw in de Veiligheidsraad zal worden behandeld. Geen van de in de gebruikersorganisatie samenwerkende re geringen heeft tot dusver de vaart door het Suezkanaal vrijgegeven. Wel zijn inci denteel schepen van de aangesloten landen ADVERTENTIE De beeldhouwers Hein Vx-ee, Theo Schabbing, Piet Dirks en August Boucher, allen uit Amsterdam, zullen gedurende een half jaar restauraties verrichten aan het Belgenmonument in Amersfoox-t. Hein Vree leidt het werk, dat onder supervisie staat van Hildo Krop, die in 1916 het klei ne monument ontwierp. Het grote monu ment is een artistieke schepping van de Belgische kunstenaar Charles Vermeieren en de Zwitserse beeldhouwer Frans Gos. Het monument kwam in 1916 tot stand op verzoek van de bij Amersfoort geïnter neerde Belgische vluchtelingen uit de eer ste wereldoorlog. Zij wilden met het mo nument hun dankbaarheid voor de gast- vx-ijheid uiten. De restauratie is zeer in grijpend. De van koi-relbeton vervaardigde reliëfs, die zeer hebben geleden door in werking van wind, water en zon, zullen worden vervangen door uit Franse kalk steen gehouwen reliëfs, die overigens in hun uitvoering niet zullen afwijken van de oude vooi-stellingen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17