ZWITSAL Gaitskell: idee van neutrale zone is heus niet zo irreëel „Friesland" in de Noord te water gelaten Overeenstemming bereikt inzake invoer bollen in Duitsland „Loondifferentiatie werd op een verkeerd moment ingevoerd" Sociale voorzieningen eisen thans een kwart van de totale loonsom op em Politiek debat in Straatsburg Combinatie van Algerije en een niet door Frankrijk getekende conventie 9 Jaarverslag van het C.S.W.V. Christelijk Gereformeerden over televisie Ambtenaar soupeerde rijkspachtgelden op „West-Duitsland desnoods uit de NAVO" Bedrijfschap bloembollenhatidel Amerikaanse legerband maakt Europese tournee Aanslag op Frank Gostello in New York mislukt Nicaragua en Honduras slaags op twee fronten Grensstad Mocoron weer in Nicaraguaanse handen? VRIJDAG 3 MEI 195 7 „Van grote betekenis achten wij het dat men bij de bepaling van het sociaal-poli tieke beleid zich nauwkeurig blijft reken schap geven van de eisen, die uit de eco nomische ontwikkeling voortvloeien", al dus wordt gezegd in het jaarverslag over 1956, dat het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond thans het licht heeft doen zien en waarin aandacht wordt geschonken aan vele onderwerpen, die langs de weg van het georganiseerd overleg de werkgevers en de werknemers in het verslagjaar geza- zamenlUk hebben behandeld. Over de door de overheid gevoerde loon politiek zegt het verslag, dat het verbond een afwijzende houding heeft aangenomen toen voor het overheidspersoneel de ver hogingen in de loop van het vorig jaar al gemeen tot de maximum-grens werden ge realiseerd. Evenmin achtte het verbond he juist, dat de regering in haar nota vai. 15'februari instemde met de wenselijkheid, de landarbeiders alsnog te doen delen in de verhoging der vakantiegelden met 2 per cent en de verhoging van de basisionen alsnog van 3 op 6 percent te brengen, waar bij in beide gevallen doorberekening in de prijzen werd toegestaan. Het verslag stelt vast „dat het meer gedifferentieerde loon- beleid in verband met de situatie op de ar beidsmarkt op een ongeschikt moment is ingevoerd. Hierdoor werd in 1956, gelet op de ontwikkeling van de produktiviteit, een te sterke verhoging van het loonpeil in de hand gewerkt". Dat de inflatoire ontwikkeling in ons land soms wordt voorgesteld als een belo ningsinflatie acht het verbondsbestuur niet juist. „Daarbij vergeet men diverse andere factoren, zoals de inflatoire ontwikkeling in het buitenland, de algemene investe- ringsdrang en de verhoogde overheidsuit gaven", aldus het verslag. Wel meent het verbond dat de ontwik keling van de lonen één van de belang rijkste medebepalende factoren is geweest. Van 1949 tot en met 1956 steeg de produk- tie per werknemer in de industrie met on geveer 37 percent, het verdiende brutoloon (inclusief vakantiebijslag) van mannelijke industrie-arbeiders met ongeveer 55 per cent en het prijsindexcijfer van het levens onderhoud met 28 percent. Het reële loon peil steeg in dit tijdsverloop dientengevol ge met ongeveer 21 percent. Bij het verbond is in het afgelopen jaar twijfel gerezen aan de juistheid van de sinds 1954 enkele malen toegepaste norm voor de bepaling van wijzigingen in het algemene loonpeil. De relatief sterke stij ging van de nominale lonen valt volgens het verbond niet alleen toe te schrijven aan de invloed van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Huren Bijzonder onbevredigend wordt in het jaarverslag de geringe vooruitgang in de oplossing voor het vraagstuk der woning- huren genoemd. Node heeft hét verbond zioh er bij neergelegd dat de huurverhoging met 25 percent voor de oude woningen tot medio 1957 is uitgesteld. „Na de realisatie van deze maatregel zul len spoedig verdere huurverhogingen moe ten volgen. Wil het dikwijls genoemde huurpeil van 250 (vóór de oorlog 100) wor den bereikt, dan zal dit totaal, bij het nemen van looncompensatiemaatregelen ADVERTENTIE „Een godonterend kwaad" Ter vergadering van de classis Dordrecht der Christelijk Gereformeerde Kerken heeft de kerkeraad van Sliedrecht bezwa ren kenbaar gemaakt tegen wat hij noem de. het kwaad van de televisie. De classis heeft daar op uitgesproken zich ernstig bezwaard te gevoelen over de manier waarop in een van de zittingen van de jongste generale synode, in september 1956 te Apeldoorn gehouden, door verscheidene predikanten en ouderlingen over „het kwaad der televisie" is gesproken. De clas sis sprak als haar overtuiging uit, dat de televisie in de dienst des woords een „god onterend kwaad is", waarvan het gebruik op christelijk terrein zonde is tegen het tweede gebod. De Heidelberger catechis mus zegt in zondag 35: „Dat God zijn christenen niet door stomme beelden maar door de levende verkondiging Zijns woords wil onderwezen hebben". Daarom dringt de classis er bij de particuliere synode van het zuiden op aan, dat zij er bij de Generale Svnode op zal aandringen, hier een krach tig halt te roepen, want zij vreest, dat het anders met dit kwaad zal gaan zoals het destijds is gegaan met het uitzenden van kerkdiensten per radio op zondag. Deze zijn naar het gevoelen der classis „achter de rug van de Synode om door deputaten od onkerkelijke wijze doorgevoerd". De classis besloot een commissie uit haar mid den te benoemen, die de materie nader in een rapport zal uitwerken, dat aan meer vergaderingen ter kennis zal worden ge bracht. nog tot een verdere loonsverhoging van ongeveer 6 percent aanleiding moeten ge ven, exclusief een compensatie van rond 2 percent bij de 25 percent huurverhoging per 1 juli van dit jaar. Economische integratie Ten aanzien van de economische inte gratie zegt het verslag, dat de directe uit werking van de sociale harmonisatiebepa lingen tendeert naar een stijging van de loonkosten met gemiddeld ongeveer 7 per cent gedurende de eerste etappe van vier jaar, waarbij evenwel de rechtstreekse ver plichtingen zich beperken tot de realisatie van het beginsel van gelijk loon voor man nen en vrouwen voor gelijkwaardige ar beid. De gemiddelde stijging van het loon peil hierdoor werd geschat op 2V2 a 3 per ent. Rekening moet echter worden gehou den met de mogelijkheid, dat het streven naar sociale harmonisatie, dat gepaard zal gaan met de bevordering van een verbete ring der levens- en arbeidsvoorwaarden in de verschillende landen door de organen der gemeenschap, een sociaal-politieke ont wikkeling kan veroorzaken, die in ons land een economisch niet verantwoorde sociale politiek zou kunnen stimuleren. Het ver bond acht tegenover een dergelijke ont wikkeling van meet af aan grote waak zaamheid geboden. Sociale verzekering In een beschouwing over de sociale ver zekering wordt in het verslag gezegd, dat het onjuist zou zijn, wanneer de overheid met gebruikmaking van fictieve ruimte in haar budget de lasten voortvloeiende uit een algemene kinderbijslagvoorziening zou willen dekken. „Indien de middelen werke lijk aanwezig zouden zijn, zouden wij eer der geneigd zijn te denken aan een gedeel telijke financiering van de toekomstige zie kenfondsverzekering. Onder de leuze „so ciale zekerheid voor allen", groeit een sys teem van heffingen over het loon of het inkomen, dat de loontrekkenden en voor zover het volksverzekeringen betreft ook de zelfstandigen in steeds versterkte mate de vrije bestedingsmogelijkheden van hun inkomsten ontneemt", aldus het ver slag. De invoering van een herziene invali diteitswet met een premie van 2,5 percent waarvan de helft door de werkgever en de helft door de werknemer moet worden betaald over het premieplichtige loon, be tekent een totale verhoging van 1,8 percent van de totale loonsom, waarvan 0,4 per cent mag worden afgetrokken wegens op heffing van de bestaande invaliditeitsver zekering. De zelfstandige zal deze heffingen voelen als een belasting, die hij boven zijn inkomstenbelasting te torsen krijgt. Als sociologisch effect van deze heffing zou wel eens een vlucht uit het vrije beroep of bedrijf naar de loondienstverhouding kunnen blijken te ontstaan, zo meent het Centraal Sociaal Werkgeversverbond. Voorts wordt geconstateerd dat thans een vierde deel van de totalelqonsom is vast gezet in sociale voorzieningen. Men ver- ADVERTENTIE Anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek eiste de officier bij de Bossche recht bank donderdag tegen de kantoorbediende C. H. uit die stad, die terecht stond wegens verduistering en valsheid in geschrifte. De man was hiertoe gekomen, omdat een vriendschappelijke relatie met een vrouw hem veel geld was gaan kosten. De eis tegen de vrouw was, wegens mede plichtigheid, een gevangenisstraf van drie maanden, gelijk aan de tijd in voorarrest doorgebracht. H. had als ambtenaar van Registratie en Domeinen in Den Bosch een honderdtal pachters van rijksgronden bewogen, aan hem de pacht te betalen. In totaal had hij op die manier ruim twee mille kunnen in casseren. Bovendien zou hij op een valse handtekening een postwissel van elfhon derd gulden hebben geïnd. Het geld maakte hij met de vrouw in cafés en restaurants op. Het psychiatrisch rapport schetste H. als verminderd toerekenbaar op het moment van het misdrijf. Het noemt hem een bij zonder eigenwijs mens, aan wie pogingen tot reclassering zeker niet zouden zijn besteed. Van onze bijzondere medewerker) STRAATSBURG, vrijdag De Engelse oppositieleider Gaitskell is tegenwoordig lid van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Hij heeft gisteren van zich doen horen, over het algemeen niet sterk van het Britse regeringsplan afwijkend maar op één punt toch wel: de mogelijkheid om thans al tot onder handelen te komen over Duitslands hereniging en iets voor de satellietstaten te bereiken. Hiermee bedreef hij ook oppositie tegen het rapport, door de Duitse christen-democraat Kiesinger, voor de politieke commissie opgesteld. Dit rapport, grondslag voor het gisteren gedurende negen uren (tot na middernacht) gehouden algemeen politiek debat, concludeert onder meer, dat er op het ogenblik geen uit zicht is op enig resultaat van onderhandelen met de Sovjet-Unie. Wel zouden de vrije volken ernstig overleg met elkaar moeten plegen om te zien wat er op de lange duur kan worden bereikt. Gaitskell nu zei, dat men zich door on zekerheden omtrent Ruslands politiek niet tot werkeloosheid gedoemd moet voelen. En verder redenerend meende hjj, dat het denkbeeld van geneutraliseerde zones in Duitsland niet irreëel zou behoeven te zijn, al zou dit kunnen meebrengen, dat Duits land de NAVÖ zou moeten verlaten. Wel zouden Amerikaanse troepen in Europa moeten blijven. Ook zou men in onder- vloed zal worden ten nadele van het vrije besteedbare deel van het loon door de ver wezenlijking van het sociale verzekerings programma. Leiding geven Tenslotte maakt het verslag melding van de in ondernemerskring veel gehoorde klacht dat op het gebied van kadervorming en training zoveel wordt geboden, dat men het overzicht volledig heeft verloren. „Aan gezien ons land arm is aan grondstoffen zijn de kansen om op den duur de concur rentie met het buitenland te kunnen vol houden slechts gelegen in het goedkoper en beter produceren van goederen en het verlenen van diensten. Het kunnen be schikken over goed toegeruste en leiding gevende functionarissen is daarom een eerste vereiste". voet by stuk moeten houden wat betreft de defensie van Europa. Dit waren denkbeelden, die warme in stemming ontmoetten bij de Duitse socia listen Mommer en Paul. Ook bij de Noorse socialist Finn-Moe en eveneens bij de Bel gische christen-democraat Struye, die ook vroeger al had getoond in deze richting te denken. De Duitse christen-democrate me vrouw Rehling bestreed Gaitskell op dit punt heftig, evenals de Britse conservatief Longden. Het Britse plan Veel is er gisteren ook nog gezegd over het zogenaamde Grand Design, het Engelse plan van hergroepering der Europese in stellingen. Gelijk is gemeld is dit plan gebaseerd op grote eenheid: de NAVO. Van verscheidene kanten bleek men het Tijdens een donderdag in restaurant Brinkmann te Haarlem gehouden open bare vergadering van het Bedrijfschap van de Bloembollenhandel is meegedeeld, dat een delegatie uit het bloembollenvak maandag in Duitsland een bespreking heeft gevoerd met Duitse belanghebbenden over het treffen van voorzieningen inzake de invoer van bollen in Duitsland. Het resul taat is voor de Nederlanders gunstig ge weest en in ove eenstemming met de be sluiten van het bedrijfsschap. De vergadering stond onder leiding van de heer W. F. van Dam uit Hillegom, die onder meer opmerkte, dat de afgelopen maanden voor de export niet prettig zijn geweest. Een gedeelte van de orders is binnen, maar het is de vraag of alle afge sloten zullen worden. Vervolgens herinnerde de voorzitter aan het besluit van het bedrijfschap van 21 fe bruari inzake het verlenen van korting op het leveren van bollen aan Duitsland. Daarna is de gelegenheid besproken in het produktschap en in de Duitse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren. Beide instanties konden zich verenigen met het standpunt van het bedrijfschap en het da gelijks bestuur achtte het niet nodig het bestuur van het bedrijfschap bijeen te roepen. Inmiddels is maandag een bespre king gehouden met Duitse belanghebben den. Voor het bedrijfschap heeft de heer F. J. van der Kolk deel uitgemaakt van de delegatie. De heer Van der Kolk deelde mee, dat het verlenen van tien percent korting ge handhaafd is. Aan de bezwaren tegen de termij i van invoer is zodanig tegemoet ge komen dat deze in plaats van 1 september tot 31 december «al geschieden van 20 augustus tot 15 november. Geruime tijd is gesproken over de verpakking van de bol len. Voor het materiaal zal dezelfde prijs mogen worden berekend als het vorige jaar. Ook is overeengekomen, dat er geen invoer van gesneden bolbloemen zal ge schieden in het seizoen. Voorts zal bij een verkoopswaarde van twintig tot veertig duizend markt een vijf percent wederver kopersvergoeding worden toegestaan. De voorzitter zeide verheugd te zijn, dat de delegatie dit heeft kunnen bereiken en wenste haar geluk met het resultaat. Ge bleken :j wel, d .t de aanhouder wint. De vergadering besteedde veel aandacht aan het voorstel van het dagelijks bestuur tot vaststelling van de groothandelaren- en wederverkoperskortingen voor gladio len voor de oogst 1957. De voorzitter merk te op. dat de tijd te kort is om overleg te plegen met de groepen, maar de verande ringen zijn zo beperkt mogelijk gehouden. Voor Amerika en Canada zullen de kortin gen van gemiddeld 20 percent gehandhaafd blijven en die voor de Europese landen op 10 en 15 percent. Een der bestuursleden gaf in overwe ging aan het verlenen van kortingen be paalde voorwaarden te verbinden inzake contant betalen. De vergadering was van mening, dat eerst de organisaties gehoord dienen te worden. Tenslotte werd het voorstel van het da gelijks bestuur aanvaard. „The United States Army Field Band", een van de vooraanstaande militaire or kesten van de Verenigde Staten, zal bin nenkort een Europese tournee met een bezoek aan Nederland beginnen. Op zon dag 19 mei zal het uit ongeveer vijfen tachtig man bestaande orkest onder be scherming van de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, en de ambassadeur van de Verenigde Staten, H. Freeman Matthews, het eerste concert van deze tournee geven in de Kurzaal in Sche- yeningen. De baten daarvan komen ten goede aan het Nederlandse Rode Kruis, dat deze gelden ten behoeve van de Hongaarse vluchtelingen zal besteden. Tijdens zijn tournee op het Europese vasteland zal het orkest naar schatting vijfenzeventig con certen in eenenveertig steden geven en totaal twaalf landen bezoeken: respectieve lijk Nederland, Luxemburg, België, Frank rijk, Portugal, Spanje, Monaco, Italië, Joego slavië, de Bondsrepubliek Duitsland, Noor wegen en Denemarken. In 1952 bracht het orkest reeds een bezoek aan Europa. niet waarschijnlijk, respectievelijk onge wenst te vinden, dat Amerikanen en Cana dezen aan dit plan zouden meewerken. De zaak heeft overigens nog meer kanten. De Engelse conservatief sir Robert Boothby bepleitte de vestiging van alle instellingen in één stad en dat moest dan Parijs zijn. Wel had Parijs verleidingen, maar aldus sir Robert het is beter aan verleiding bloot te staan dan te worden genegeerd, want tegen verleiding kan men zich ver zetten. Het hevigst werd het Grand Design aangevallen door de Franse christen-demo- „craat Teitgen. Deze ging te ver door te veronderstellen, dat de supra-nationale ge meenschappen van de zes continentale landen er ook onder begrepen waren. Dit was namelijk niet de bedoeling, wat enige Britse conservatieven Teitgen triomfante lijk voorhielden. Vandaag zal over dit onderwerp nog veel worden gezegd. Tegen kernproeven Dinsdag had het christelijk historische kamerlid mr. Schmal de Raadgevende Vergadering het recente betoog van Al- bert Schweitzer over de experimentele kernontploffingen voorgehouden. Gisteren voegden anderen daar het bekende betoog van de achttien kernfysici van Göttingen aan toe en de hele materie heeft de socia listische fractie in de Raadgevende Ver gadering er toe gebracht een ontwerpreso lutie in te dienen. Volgens deze resolutie zouden de mogendheden, die kernwapens ontwikkelen, plannen voor controle op en beperking van de proeven moeten opstel len. Dit zou een eerste stap moeten zijn op de weg naar een internationaal verbod. In afwachting van die plannen zouden de proeven nu moeten worden opgeschort. Deze resolutie, die om rapport naar een commissie is gezonden, lokte nu al ver scheidene instemmende betogen uit Rechten van de mens De Belgische socialist Rolin lanceerde gisteren zijn betoog over gerapporteerde Franse excessen in Algerije, waar hij de vraag aan vast knoopte, waarom Frank rijk nog steeds niet de Europese conventie voor de rechten van de mens, die van 1950 dateert, had geratificeerd (Frankrijk is het enige der oude leden van de Raad van Europa, dat deze ratificatie nog niet heeft verricht). Rolin had zich zeer gematigd uitgedrukt, alle begrip tonend voor de moeilijkheden, waarvoor Frankrijk zich in Algerije gesteld ziet. De reactie van de Fransman Legendre, die tot de onafhanke lijke boerenpartij behoort, viel dan ook wel erg onvriendelijk uit. Waardiger en meer ter zake was wat de Franse socialist Conté zei: Voor de ratificatie zal worden gezorgd, die was tot nu toe op een formulering in de conventie gestuit. De vertraging had niets met Algerije te maken (wat Rolin ook niet had gezegd). Verder maakte Conté gebruik van de gelegenheid om het beleid van de Franse minister-president, zijn par tijgenoot Mollet, ten aanzien van Algerije te verdedigen. Na het debat van gisteren, waarvan wij het voornaamste hier hebben aangeduid, kan de politieke commissie nu gaan overwegen of de Raadgevende Ver gadering een ontwerp-resolutie over Euro pese politiek kan worden voorgelegd. Secretaris-generaal Gisteren is in de Raadgevende Vergade ring een nieuwe secretaris-generaal van de Raad van Europa benoemd. Op de door het ministerseomité opgestelde voordracht stonden de Italiaan Benvenuti en het Ne derlandse Tweede Kamerlid Fens. Ben venuti kreeg 75 en onze landgenoot 44 stemmen, zodat de Italiaan werd benoemd. Hulp voor Turkije. Naar aanleiding van een oproep om hulp van de Liga van Rode Kruisverenigingen ten behoeve van de slachtoffers der aardbeving, die zuidelijk Turkije de vorige week heeft getroffen, heeft het Nederlandse Rode Kruis 500 dekens ter waarde van ƒ6.250,aan zijn zusterorganisatie in Ankara gezonden. DE DERDE TWAALFHONDERD PK sterke zeesleepboot in de naoorlogse nieuwbouwserie van zeven schepen voor Bureau Wijsmuller n.v. te IJmuiden is donderdagavond bij vallende duisternis in de Noord bij Hendrik Ido Ambacht kalm en waardig tewater gegleden. Dit zusterschip van de befaamde sleper „Titan" kreeg van de tienjarige Antoinette Goedkoop op charmante wijze de naam „Friesland". Het is de derde „Friesland" in Wijsmullers ruim vijftigjarige bestaan. De eerste werd in 1914 gebouwd en in 1915 afgevoerd naar Rusland; de tweede - 750 pk sterk - snelde op 29 oktober 1919 bij de scheepswerf Jonker en Stans in Hendrik Ido Ambacht te water. Het was toen een 44 meter lang schip, dat in 1933 als de „Pamiat Rustana" eveneens naar Rusland werd ver kocht. De nieuwe „Friesland" wordt ook door Jonker en Stans gebouwd en deze sleper, op stapel gezet als de „Simson", zal de vierde worden in de provin- vieklasse van Wijsmuller - ook de „Cycloop" verandert straks van naam - na de „Noordholland" en de „Zeeland". Het schip is geheel gelijk aan de bergings sleper „Titan", maar kreeg een normale beting en werd speciaal ingericht voor de lange reizen en de vaart in de tropen. Oude robben uit de sleepvaartkringen van IJmuiden, zoals walkapitein de heer M. de Koe en de machinist v. d. Knaap, die Wijsmuller op de scheepswerven bij de af bouw vertegenwoordigt, maar ook uiter aard de president-commissaris van het be drijf de heer L. J. W. H. Goedkoop en directeur John Wijsmuller waren present toen de directeuren der werf, ir. Joh. C. Stans en W. Stans sr., gisteravond klok slag zeven uur voorstelden om naar de van hout opgetrokken brug voor de op de hel ling liggende „Friesland" te gaan. En te midden van deze groep genodigden stapte de tienjarige dochter van de heer Goed koop. Antoinette zou om acht minuten over ze ven de belangrijkste daad op deze avond verrichten. Terwijl honderden personeels leden en familieleden toekeken, liet zij op fiere wijze de champagnefles op de zwarte romp met de letters „Friesland" toeschie ten. Het glas spatte uiteen, de champagne bruiste: „Ik doop u „Friesland" en wens u behouden vaart". Ongeveer vijf minuten later, toen de laat ste klink was weggenomen gleed de „Friesland" recht van de helling af te wa ter. De scheepsfluiten van schepen in de nabijheid werden bijgezet; de handen van Antoinette, directeuren en commissarissen werden gedrukt. Ook met radar Tussen de kiellegging en de tewaterla ting is dit keer een hele poos vergaan:, ruim een half jaar, daar de kiel op 20 okto ber van vorig jaar werd gelegd. In kleine details zal de „Friesland" iets van de „Ti tan" verschillen. Het schip is evenals de zuster 31.50 meter lang, 8.20 metfer breed en 4.20 hol en 3.30 diep en wordt bij de machinefabriek A. van Bennekum in Slie drecht uitgerust met twee Bolnesmotoren, die een voortstuwingsvermogen van 1200 pk. hebben. Het schip krijgt geen voorover staande beting, maar wel een radio zend en ontvanginstallatie, radar en een hy draulische sleeplier. Voorts wordt een me chanische ventilatie ingebouwd om de vaart in de tropische gebieden op deze schepen aangenamer te maken. Jonker en Stans in Hendrik Ido Am bacht zullen volgens de plannen die thans bekend zijn nog twee slepers voor Bureau Wijsmuller bouwen in de „Titan"-serie. Het eerste schip wordt omstreeks juli 1958 opgeleverd en het tweede eind 1958. Weer een Wijsmuller Tijdens het diner in hotel Kinderdijk is door verschillende sprekers in de avond uren ruime aandacht besteed aan het feit. dat nu opnieuw een John Wijsmuller de directeurspost van dit zeesleepvaartbedrijf bezet en dat met vaart aan de vlootuitbrei- ding wordt gewerkt. Ir. Joh. C. Stans heeft als eerste gespro ken en daarbij opgemerkt, dat de heer Wijsmuller blijkbaar niet bang is in het hol van de leeuw. Want rondom Kinder dijk liggen de scheepswerven van Smit, waar ook de zeesleepboten van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst in Rotter dam worden gebouwd. „Ruim een jaar geleden hebben we onze beste wensen uitgesproken bij het in de vaart komen van de „Titan". In het afgelo pen jaar heeft dit schip enige keren in het middelpunt van de vaderlandse belang stelling gestaan", aldus de heer Stans, „Wijsmuller is tevreden met het schip; de naam is door deze fiere sleper over de ge hele wereld gegaan toen hij als eerste de Statendam vastmaakte". De heer Stans hoopte en verwachtte dat de „Friesland" Bureau Wijsmuller even veel plezier zal bezorgen. Hij had er de registers op nageslagen en was tot de slotsom gekomen, dat de „Fries land" het dertiende schip is, dat bij zijn scheepswerf voor Bureau Wijsmuller wordt gebouwd. De zesde die in aanbouw kwam was ook een „Friesland". Na de „Jacob van Heemskerk" stond de ontwik keling jarenlang stil. Met de „Titan" is een nieuwe lijst van een hele rij schepen ge opend. De geschiedenis van de familie Wijsmuller de geschiedenis van de „Hol lander", merkte de heer Stans speciaal tot John Wijsmuller op. „Waar tegenspoed kwam, werd een een harde kop als tegen weer geboden". Tot besluit bood hij Antoinette Goed koop de hals van de fles champagne aan, waarmee zij de „Friesland" doopte. „Titan" een goed schip De directeur van Bureau Wijsmuller, John Wijsmuller, heeft op deze hartelijke NEW YORK (UP). - De ongekroonde koning der Amerikaanse speelhuizen, Frank Costello, is gisteravond beschoten door een onbekende, toen hij het flatge bouw waar hij woont, betrad. De kogel schampte het hoofd van de 65-jarige Cos tello, maar hij werd niet ernstig gewond. De aanvaller ontkwam met een auto. Trouw aan de traditie van de onderwe reld, weigerde Costello te zeggen of hij de aanvaller kende. De politie ondervroeg Costello terwijl deze in het ziekenhuis be handeld werd. Later werd hij meegenomen voor verdere ondervraging. Costello bevindt zich op vrije voeten, op een borgtocht van 25.000 dollar, hangende een onderzoek van het Opperste Gerechts hof naar een gevangenisstraf van vijf jaar, welke hem was opgelegd nadat hij schul dig was bevonden de inkomstenbelasting in 1948 en 1949 ontdoken te hebben voor een bedrag van 28.532 dollar. Van deze straf heeft Costello elf maanden uitgediend. toespraak geantwoord. Hij overhandigde Antoinette Goedkoop eerst namens Bureau Wijsmuller een bouquet anjers „Je was de meest onontbeerlijke persoon vanavond, want we hebben naar je verlangd" en nam zich daarna voor enige dingen recht te zetten. „Als de „Titan" wereld naam heeft gemaakt, dan heeft u dit als bouwer ook gedaan", was zijn mening. „De voortekenen voor de „Friesland" zijn even eens goed; vooral als het even snel zal vast maken als de doopster het heeft losge maakt van de helling. En als deze „Fries land" voldoet als de „Titan", dan hebben we er een goed schip aan". De heer Wijs muller dankte de heren Goedkoop en v. d. Zee voor de hulp bij de voorbereidingen, waarna de heer W. Stans een dronk uit bracht op de familie Wijsmuller in New York. „Die Vechtlust is er weer De heer Van Kapellen van de Bolnesmo. torenfabriek haalde het boek „Hollands Glorie" van de plank. „We hebben dit boek allemaal gelezen en we hebben er allemaal onze gedachten over, aldus de heer Van Kapellen. „We hebben er echter in gelezen van een vechtlust, die nu opnieuw in IJmuiden is te onderkennen.". Tenslotte heeft de president-commissa ris van Bureau Wijsmuller n.v., de heer L. Goedkoop gesproken en er aan herinnerd hoe John Wijsmuller na een succesvolle tijd in de rederij Gebroeders Wijsmuller te Baarn eindelijk zijn grootste wens in ver vulling zag gaan: het leiden van een zee- sleepbootbedrijf, zoals ook zijn vader dit heeft gedaan. De heer Goedkoop hoopte, dat de vloot de naam Wijsmuller zal hoog houden. Hetgeen men de laatste jaren van de vloot heeft gezien, heeft bewezen, dat Wijs muller herleeft na een neergaande periode. Geen orkaan.. Na het overlijden van de heer Wijsmul ler sr. is het niet zo schitterend gegaan met het bedrijf, maar dank zij het ener gieke optreden van John Wijsmuller gaat de ontwikkeling in IJmuiden thans met een stormachtig tempo. De heer Goedkoop sprak de wens uit, dat het geen orkaan zal worden. „Die is zo moeilijk te temmen", meende hij. Tenslotte heeft de heer Wijsmuller een van de grote steunpilaren van Bureau Wijs muller uit de laatste tientallen jaren her dacht: de heer Van Mourik, chef van de technische dienst. Hij bracht in dit ver band ook dank aan de tegenwoordige chef, de heer F. Jonkman en aan de machinist, die tegenwoordig is bij de afbouw, de heer v. d. Knaap. MANAGUA (UP). - In een radiouitzen ding van vijf uur des morgens heeft pre sident Somoza van Nicaragua donderdag een algemene mobilisatie gelast. „Deze mobilisatie dient voor de rechtmatige ver dediging van onze noordwestelijke grens", aldus de juist geïnstalleerde nieuwe pre sident Luis Somoza. „De agressie van Honduras zal door het volk van Nicaragua worden afgeslagen. De president tenslotte bad voor diegenen die bij de vervulling van hun plicht stierven, toen ze verraderlijk werden uitgemoord door vliegtuigen en troepen die verre su perieur waren". Hij doelde daarbij op de 35 leden van Nicaraguaanse garde, die ge dood werden bij de verovering van de om streden stad Mocoron door troepen van Honduras. TEGUCIGALPA (UP). - Naar donder dagavond laat is vernomen zijn land- en luchtstrijdkrachten van Honduras en Nica ragua slaags geraakt in de omgeving van Las Manos, een stad in het departement El Paraiso in het oosten van centraal-Hon- duras. Het uitbreken van de vijandelijkheden in dat gebied betekent het ontstaan van een tweede front in de strijd tussen de twee landen. Berichten van U.P. uit Managua meldden, dat drie jagers (P-38) van de Hondurese luchtmacht boven de betwiste grensstad Mocoron zijn neergeschoten. Mocoron zou zich weer in handen van troepen van Nicaragua bevinden, maar van de zijde der Hondurezen is de val van de stad niet be vestigd. Intussen heerst in Honduras een koorts achtige militaire activiteit. Auto. en vrachtauto-chauffeurs boden hun diensten aan de autoriteiten aan voor vervoer van troepen en oorlogsmaterieel naar het front. Dertigduizend arbeiders van de Tela Rail road Co. vroegen dienst te mogen nemen in het leger om tegen Nicaragua te vechten. WASHINGTON (AFP/Reuter). - De raad van de organisatie der Amerikaanse staten besloot donderdagavond de ministers van Buitenlandse Zaken bijeen te roepen ter bespreking van de toestand, die is ontstaan door het uitbreken van de gevechten tussen Nicaragua en Honduras. Deze twee staten mochten niet aan de stemming deelnemen. De andere negentien leden besloten een stemmig het verdrag van 1947 inzake we derzijdse bijstand toe te passen en een commissie van onderzoek van vijf leden naar het betrokken grensgebied te zenden. De commissie vertrekt vandaag. Radiostations in de Nicaraguaanse hoofd stad Managua hebben medegedeeld, dat de Dominicaanse republiek oorlogsschepen en vliegtuigen heeft gezonden, om Nicaragua in zijn strijd tegen Honduras bij te staan.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3