Uitgaan in Haarlem kaas DE BUIT BINNEN De avonturen van Wang en Li Agenda voor Haarlem SNELPON voegtdegekstedingensamen velpon Hongaarse vluchtelingen in ons land zijn allen onderdak Lezen en laten lezen De negen Muzen Doeméér met r Kort en bondig V R IJ D A G 3 MEI 1957 4 TONEEL EN DANS MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN Gouden Casinoprijs voor Jacqueline Royaards Ambtenaar had nog meer op zijn kerfstok Spoorwegarbeider aangereden en gedood Laatste ontvangstcentrum is thans gesloten Rampgebied heeft weer boomgaarden Wat eet je daar? Straf gevaar! v ONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS Nieuw middel houdt schadelijk wild op een afstand Zondag 5 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft onder regie van Jan Teulings een voorstelling van „Ont vluchting" van Bill Owen. Medewerken den zijn Nell Koppen, Ton van Duinhoven, Ab Abspoel, Trees van der Donck en Adolf Rijckens. Maandag 6 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft onder regie van Jan Teulings een herhaling van „Ontvluchting". De hoofdrollen worden vertolkt door Nell Koppen en Ton van Duinhoven. De decors werden ontworpen door Metten Koornstra. Maandag 6 mei, Minervatheater, 20.15 uur: Het toneelgezelschap Johan Kaart geeft een voorstelling van „Het konijn en ik" van Mary Chase, welk stuk vroeger als Harvey" door Comedia is gespeeld. In de hoofdrol Johan Kaart. Woensdag 8 mei. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap geeft onder regie van Guus Hei-mus de eerste van drie abonnementsvoorstellingen van „Lieve schim" (Ombre chère) van Jacques-Deval. Medewerkenden zijn on der meer Magda Janssens en Guus Hermus. Donderdag 9 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap geeft de tweede abonnementsvoorstelling van „Lieve schim" van Jacques Deval. De hoofdrollen worden gespeeld door Magda Janssens, Bep Dekker, Annie van den Vorstenbosch en Guus Hermus. Vrijdag 10 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap geeft een derde abonnementsvoorstelling van „Lieve schim" van Jacques Deval. Het decor werd ontworpen door Lucas Wensing. Vrijdag 3 mei, Concertgebouw, 20 Uur: On der auspiciën van de Bond van Oud-Ille gale Werkers in Haarlem en de Vereni ging van Ex-Politieke Gevangenen wordt een concert gegeven waaraan medewer king wordt verleend door de sopraan Hel een Verkley en de bariton Herman Schey, het Doopsgezind Zangkoor en het Schotens Christelijk Gemengd Koor en het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van de dirigenten Hans de Jong en Geert de Boer. Het programma - vermeldt het Requiem van Cherubini en „Ein deutsches Requiem" van Brahms. Maandag 6 mei, Grote Markt, 15.3016.30 u.: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Dinsdag 7 mei, Minerva Theater, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft onder leiding van Henri Arends het derde en laatste concert in de Tsjaikofsky-cyclus, welke in samenwer king van de Heemsteedse Kunstkring werd georganiseerd. Solistische medewer king wordt verleend door de pianist Johan Otten. Het programma vermeldt de Vijfde Symfonie en het Eerste Pianocon cert. Donderdag 9 mei, Concertgebouw, 20.15 Uur: Het Koor Katholiek Haarlem geeft onder leiding van de stadsorganist Albert de Klerk met medewerking van het Noord hollands Philharm. Orkest, de sopraan Elly Ameling, de tenor Tom Brand, de bariton Leo Ketelaars en de voordracht kunstenares Joanna Diepenbrock een uit voering van het oratorium „Koning Swen- tibald" van Strategiqr. Donderdag 9 mei, Grote Kerk, 20 uur: Het Nederlands Kamerorkest geeft onder lei ding van Szymon Goldberg een uitvoering. Het programma vermeldt Concerto Gros- só van Handel, het vioolconcert in a, het Derde Brandenburgse Concert en het Concert voor twee violen van Johann Sebastian Bach. In het laatste concert zijn Szymon Goldberg en Willem Noske solisten. ORGELBESPELINGEN Dagelijks tot 15 mei bespeelt een van de stadsorganisten van 11.30 tot 11.50 uur het orgel van de Grote Kerk. Elke donderdag middag van 15 tot 16 uur en elke dinsdag van 20 tot 21 uur gratis orgelconcert. Dinsdag en donderdag speelt Piet Kee werken van Buxtehude ter herdenking van het feit, dat de componist tweehon derdvijftig jaar geleden overleed. AMATEURTONEEL Vrijdag 3 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Centrale Johéz Vereniging speelt „Blijf zitten waar je zit". Dinsdag 7 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De letterlievende vereniging „J. J. Cre- mer" geeft een opvoering van „Pieter Stastok" van Henk Bakker naar de Ca mera Obscura van Hildebrand. FILMVOORSTELLINGEN Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de kleurenfilm „Dieren strijden om hun bestaan". Lidotheater: Zondagochtend 11 uur verto ning van de operettefilm „Wenn der weisse Flieder wieder blüht" met Romy Schneider en Willy Fritsch. VOLKSUNIVERSITEIT Zaterdag 4 mei: Wandeling door oud-Haar lem met bezoek aan de oudste hofjes on der leiding van dr. C. Spoelder. Verzamel plaats: Stadsbibliotheek 14.30 uur. Zater dag 11 mei wandeling op het landgoed „Koningshof' onder leiding van dr. A. Meesters. Verzamelplaats: Duinlustweg 26, Overveen. ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 3 mei, Ridderzaal, 20 uur: Eerste officiële bijeenkomst van de Haarlemse Raad voor de Jeugd waar de betekenis van de buitenschoolse vorming aan de orde wordt gesteld. Spreker is dr. A. C. Ramselaar, voorzitter van de afdeling van jeugdwerk van de Raad voor de Jeugdvorming. Muzikale medewerking wordt verleend door leden van de stich ting „Jeugd en muziek". Er wordt tevens voorgedragen. Zondag 5 mei, Brinkmann, 10.30 uur: Be vrijdingsbijeenkomst voor leden van het Humanistisch Verbond tijdens welke Aaf- je Top een voordracht zal houden van „De stilte der zee" van Vercors, met medewer king van de pianiste Miep van Luin. Zondag 5 mei, Lange Herenstraat 6, om 10 en 19.30 uur: De Haarlemse Stadsevange lisatie houdt bevrijdingssamenkomsten voor kerkelijken en niet-kerkelijken, waarop de heer Willem Kloos zal spreken en de tenor Willem de Moor bevrijdings liederen zingt. Zondag 5 mei, Concertgebouw, 13.30 en 16 u.: Onder auspiciën van het Centrum Comité Koninginnedag worden twee voorstellin gen gegeven met „Sjors en Sjimmie". Maandag 6 mei, Lange Herenstraat 6, om 20 uur: Bevrijdingssamenkomst met mede werking van het gemengd koor „Eben Haezer". Woensdag 8 mei, gebouw H.K.B., 20 uur: Filmavond, georganiseerd door een inter nationale oliemaatschappij in samenwer king met enkele Haarlemse autorijscholen Woensdag 8 mei, Concertgebouw, 20 uur: Voorlichtingsavond van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Haarlem. Vrijdag 10 mei, Jacobstraat 6, 20 uur: Voor de leden van de Nederlandse Vereniging van Voetgangers, afdeling Haarlem, wor den twee films vertoond: „Voetgangers Johan Otten is dinsdag solist in het Eerste Pianoconcert van Tsjaikofsky met het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Met de Vijfde Symfonie vormt dit 't laatste concert in de Tsjaikofsky- cyclus onder leiding van Henri Arends. en wielen" en „De jeugd verkeersbrigade". De heer L. C. Admiraal, landelijk voor zitter, zal een inleiding houden. Cruquiusmuseum: Historische stoommachi nes en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromings ramp februari 1953. Geopend dagelijks van 912.30 en van 13.3017 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur en zondags van 13—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Van 13 april tot 20 mei tevens geopend van 20.30 tot 22.30 uur. Het interieur is met kaarsen verlicht en men kan oude muziek beluisteren. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michelangelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werk dag (behalve maandag) van 1117 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13—17 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10—17 uur, des zon dags van 1316 uur. Galerie Espace: Tot 12 mei kan men gouaches en tekeningen van Karei Appel bekijken. De expositieruimte aan 't Klein Heiligland 36 is dagelijks geopend van 11 tot 17 uur, behalve zondag, Vishal: Onder auspiciën van de stichting Haarlems Bloei worden in de Vishal tot 5 mei foto's geëxposeerd van Cor van Weele. De expositie is dagelijks te be zichtigen van 10 tot 17 uur, op woensdag en zaterdagavonden ook van 19 tot 22 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Huis Van Looy: Tot 13 mei wordt een ten toonstelling gehouden van werken van de Haarlemse schilder H;1 F: Bobt. De éxp<> sitie is dagelijks geopend van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur; zondags van. 14 .tot 17 uur. Hieronder volgt een lijst van de laatste aan winsten van de Stadsbibliotheek en -leeszaal in Haarlem: Eerdmans, Zeven brieven aan Alma; Fran- quinet. Onvoltooid overspel: Haasse, De inge wijden; Igazy, Aan de Rode Donau; Krieger, Jokoenda, het zwarte licht; van Loggem, Ver binding met zorgen; Waldeck, Dorothea, Talley rand's laatste liefde; Cooper, Disquiet and peace; Hamilton, Hangover square, A story of darkest earl's court; Hersey, A single pebble; Jameson, The intruder; Simenon, Maigret chez le coroner; Verrijn Stuart, Geld, crediet en bankwezen, Bankpolitiek dl. II; Buriks, Inleiding tot het gemeenterecht, dl. it 1ste stuk; Buriks, Inleiding tot het gemeenterecht, dl. II, 2de stuk; Specht, Kinderzorgen, dl. II: Friedlander, De jeugdige delinquent, psycho-analystische beschouwingen over karaktervorming, criminaliteit en herop voeding; Verheus, Destillatie handleiding; Mantz, Harmonische bedrijfsvoering; Rijpma en Schu- ringa, Nederlandse spraakkunst; Slauerhoff, Dagboek; van Wyk Louw, Nuwe verse (Z.-Afri kaanse gedichten); Poortenaar, Van prenten en platen; Cronheim, 125 jaar toonkunst, gedenk boek Mij. tot bevordering der toonkunst; Kurs- buch für Wagen und Magen, Autoführer; Bun- desrepublik Deutsehland und Berlin; Eichhorn, The lost world of the Amazon; Meijer, Het ver dwenen Ghetto; Wandelingen door de Amster damse Jodenbuurt; Vriezen, Het nabije Oosten in de branding; van Giffen Duyvis, De Azteken; Goslinga, Emancipatie en. emancipator (proef schrift), de geschiedenis van de slavernij op de Benedenwindse eilanden en van het werk der bevrijding. ADVERTENTIE RAFFIA KREUKHERSTELLEND, 100 °/o katoen, 20 kleuren, 90 cm breed 3.95 p. m. Gen. Crbnjéstraat 39 - Haarlem - Tel. 17245 De Gouden Casinoprijs voor Nederlandse toneelkunstenaars is door de directie van de Casino Schouwburg in Den Bosch dit jaar toegekend aan mevrouw Jacqueline Royaards-Sandberg. De directie wijkt hier mee af van de gewoonte om deze prijs toe te kennen aan de acteur of actrice, die de beste prestatie van het seizoen heeft ge leverd. Zij tekent hierbij aan: „Wij willen de prijs met bijzondere gevoelens van eer bied uitreiken aan haar, die een periode vertegenwoordigt, samen met haar man, van groot en wezenlijk toneel. Maar naast haar, huldigen wij die andere „oude" groten en danken hen voor wat zij in de loop van1 tientallen jaren boden aan kunstgenot". De uitreiking van de prijs zal op dinsdag 7 mei na afloop van de voorstelling „Home, sweet Home" door de Nederlandse Come- die, geschieden door de voorzitter van Ca sino, de heer Jos Cleerdin. Weerklank De tentoonstelling die in Boedapest is ingericht met schilderijen uit de Hollandse en Vlaamse school, beschik baar gesteld door het Rijksmuseum in Am sterdam, heeft naar van Hongaarse zijde wordt bericht zeer grote belangstelling ge trokken. Vele bezoekers van de expositie, die ander meer werken van Van Eyck, Brueghel, Rubens, Van Dyck en Rem brandt omvat, hebben aangedrongen meer van deze tentoonstellingen te houden. Documenten. In het Joods Historisch Museum in het Waaggebouw aan de Nieuwmarkt in Amsterdam zal een nieuwe afdeling gewijd worden aan „Do cumenten uit de jaren 1940-'45". De ope ning geschiedt op vrijdag 3 mei om half vier 's middags. Expositie.' Bijde';kUftst!föTidël Wrt Hrt Martinet en Michels aan de Oude Zijds Voorburgwal 100 in Amsterdam wordt.van 4 tot 29 mei een tentoonstelling gehouden van tekeningen en pastels van Agnes van de Brandeler en Willy Noordam. „Hand en machine". Onder auspiciën van de stichting „Kunstenaars herdenken 5 mei" wordt van 6 mei tot 2 juni in de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum in Amsterdam een overzichtstentoonstel ling gehouden van de gebonden kunsten onder de titel „Hand en machine". De opening geschiedt maandag 6 mei om 20 uur. Dezer dagen is, zoals bericht is, een amb tenaar van de Rijksdienst voor het weg verkeer gearresteerd, die autosmokkelaars hielp door het verstrekken van valse ken tekenbewijzen. Thans is gebleken dat hij ook een departementaal rijbewijs heeft ingevuld met zijn eigen naam. Als woon plaats zette hij op dit bewijs „Antwerpen". Toen hij in Antwerpen met zijn auto een aanrijding veroorzaakte, vroeg de politie hem, in welke straat hij woonde. Hij ant woordde „In de Jouvelonstraat". De poli tie kreeg argwaan omdat deze straat niet bestaat in Antwerpen.... De 45-jarige onderploegbaas van de Ne derlandse Spoorwegen K. van Til, die gis teren met enkele collega's onderhoudswerk zaamheden uitvoerde aan de spoorrails na bij het viaduct bij de Grote Bickerstraat te Amsterdam, is door een goederentrein aangereden en ter plaatse overleden. Ach, achmat zat die arme Wang in de piepzak. Hij werd daar hoog door de lucht meegesleurd en hield zich krampachtig vast aan het vliegertouw „Help Help!", riep hij nog steeds. Maar niemand hoorde hem; en wie zou hem kunnen helpen? Hij keek angstig naar heneden. Li kon hij al niet meer zien, zo snel trok de vlieger hem mee hoven het land 21-22 ADVERTENTIE Het laatste van de vier en veertig centra die hebben gediend voor de ontvangst van Hongaarse vluchtelingen, „Bos en Hei" te Uddel, 'is gisteren gesloten. Dit betekent dat het overgrote deel van de 2853 vluch telingen, die in de tweede helft van novem ber en in december naar Nederland zijn gekomen, een woonplaats heeft gevonden. De spreiding van de vluchtelingen over de provincies was als volgt: Groningen 1,2 percent, Gelderland 12, Noord-Brabant 10, Friesland 2, Utrecht 10, Limburg 13,8, Drente 0.3, Noordholland 19, Overijsel 7 en Zuidholland 24.2. Steden waar grote aantallen'vluchtelin gen werden opgenomen, zijn: Amsterdam 170, 's Gravenhage 110, Sittard 77, Rotter dam 153, 's Hertogenbosch 93, Enschedé 63, Utrecht 134, Haarlem 90, Leiden 48, Dor drecht 48. De samenstelling van de groep van 2853 was: 176 gezinnen met kinderen, totaal 646 personen, 88 gezinnen zonder kinderen totaal 176 personen, alleenstaanden tot 14 jaar, 8; alleenstaanden tot 18 jaar: 220, overigen: 1803 personen. In sanatoria zijn 21 personen en in een centrum voor de behandeling van ernstige aanpassingsstoomissen 22 personen opge nomen. Geëmigeerd zijn 38 en gerepatri eerd 207 personen, waaronder 8 gezinnen, totaal 39 personen omvattende. Over het lot van de gerepatrieerden is, aldus schrijft de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp, niets bekend. Een aantal vluchtelingen, dat uit heim wee ,,-en uit,zorg .over: de financiële.-positie van achtergebleven familieleden het risico van de terugreis heeft aanvaard, deed de toezegging bericht van aankomst-te-zullen zenden. Op het centraal bureau van de fe deratie is echter niets ontvangen. In aanmerking genomen de omstandig heden, dat de vluchtelingen onder zware psychische druk hebben gestaan en er on der de teruggekeerden personen zijn die minder uit overtuiging dan uit zucht naar avontuur of in paniekstemming Hongarije hebben verlaten, mag het aantal gerepa trieerden, dat 7 percent uitmaakt van de groep van de federatievluchtelingen niet hoog worden genoemd, aldus de federatie. Sinds het verstrijken van de amnestieter mijn op 31 maart heeft zich nog slechts één vluchteling voor repatriëring gemeld. Van de Hongaarse legatie ontving hij de mededeling, dat omtrent de moeilijkheden van terugkeer nader overleg met de rege ring in Boedapest moest worden gepleegd. Dagelijks komen nog gezinsleden van vluchtelingen naar Nederland. De federa tie helpt bij huisvesting en verschaft in dien nodig een bijdrage voor de woning inrichting. In de afgelopen winter en dit voorjaar zijn goede vorderingen gemaakt met de herplanting van de boomgaarden, welke verloren zijn gegaan in de Zeeuwse ramp gebieden tengevolge van de watersnood ramp van 1953. Uit een onderzoek is gebleken dat van de 1180 hectare boomgaard die in de ramp gebieden werden gerooid, dot dusverre 450 hectare weer zijn beplant. Verwacht wordt dat de totale herbeplanting 850 hectare zal bedragen. De mate van herbeplantin'g hangt in de verschillende gebieden ten nauwste samen met de herverkavelingswerkzaamheden. Zo kon in de „zak" van Zuid-Beveland van de 240 hectare boomgaard, welke werd ge rooid, nog slechts 20 hectare worden inge plant. Op Noord-Beveland daarentegen moest 60 hectare worden gerooid en is reeds 50 hectare herbeplant. In Oost-Zuid- Beveland werden gerooid 339 hectare en tot op heden herbeplant 125 hectare. Op Schouwen en Duiveland werd gerooid 244 hectare en beplant 110 hectare. Op Tholen en St. Philipsland werd gerooid 68 hectare eh beplant 30 hectare. Ook het herstel in de landbouw gaat voort. Globaal berekend, brachten de land- bouwprodukten in Zeeland vorig jaar f 114.540.000 en de veeteeltprodukten f 34.808.400, samen dus bijna, f 150 miljoen. Op Schouwen-Duiveland werden 78 plan nen voor boerderijbouw en 12 voor de bouw van de aardappelbewaarplaatsen ge reed gemaakt. De meeste door de ramp beschadigde be drijven op Schouwen zijn thans herbouwd of hersteld. ADVERTENTIE Honger te sterk onder 't werk Geen slecht idee: van KAAS smul ik mee! KAAS is zo onweerstaanbaar lekker, dat letterlijk iedereen voor de verleiding bezwijkt en mééhapt! Wat een bof dat zó iets heerlijks in deze dure tijd nog zó voordelig blijft! U kunt daar nooit genoeg van profiteren! Publicatie van Het Nederlands Zulvelbureau 19 „Ze mijden hun vroegere slechte vrienden en gaan 's avonds precies om tien uur naar bed! Gaan ze 's zondagsmorgens ook nog naar de kerk?" „Dat niet, maar de rest is wel juist, Hugh. Ik vroeg Frensham opnieuw die knapen niet te laten volgen. Hij beloofde mij, dat hij zijn uiterste best zou doen". „Jouw invloed op Scotland Yard is toch wel groot", plaagde Williamson het meisje. „Er komt nog eens een tijd, dat daar een koperen plaat aan de gevel zal worden aangebracht met het opschrift: Hoofdbureau in Conduit Street 187, W.I.". „Ja, of een advertentie in de kranten, dat Sir Geoffrey Anstruther met pensioen is gegaan en dat de nieuwe plaatsvervangende politiecommissaris van Scotland Yard mejuffrouw Daphne Wrayne heet", grinnikte Everest. „Jullie zijn een paar mooie dwazen", lachte het meisje. „Maar alle gekheid op een stokje. Al ben ik erg dankbaar voor de vrije hand, die Scotland Yard ons laat, toch ga ik nog een stapje verder door te zeggen, dat er geen en kele reden is waarom zij het niet zouden doen. Sinds wij met ons werk begonnen, hebben we hen nog nooit in de steek gelaten. En al weten ze drommels goed, dat wij onwettige methoden toepassen, toch zijn ze er eveneens van overtuigd, dat wij nooit beschuldigd kunnen worden van medeplichtigheid. Om de doodeenvoudige reden, dat wij nooit vertellen hoe wij in het bezit van onze inlich tingen zijn gekomen. Jullie weten net zo goed als ik, dat als een van de mensen van de Yard als getuige op treedt en zegt, dat hij zijn inlichtingen „ergens vandaan" heeft, geen rechter in de hele wereld zou durven vragen waór die informaties dan wel vandaan komen en hóe die verkregen zijn. En zou hij het al wagen, dan zouden ze kort en goed weigeren te antwoorden en daar zou niets aan te doen zijn. Nu, ik gebruik altijd dezelfde woorden en daar gaat de rechtbank mee akkoord, om dat we nog nooit ook maar een cent van onze cliënten als betaling hebben aangenomen". „Alles uit liefde en niets om een beloning te krijgen", bromde de ontdekkingsreiziger, terwijl hij een plechtig gezicht trok. „We doen heimelijk goed en ontdekken dan plotseling, dat het ons een schitterende reputatie oplevert!" Daphne kreeg geen kans meer om te antwoorden, want uit de verte klonk de roep van een bosuil. Zij zat plot seling rechtop en zei: „Dat is ons signaal, jongens. We kunnen aan de slag gaah". Langzaam stonden ze alle drie op en wandelden, arm in arm, rustig het pad af, terwijl ze zachtjes praatten. Wie hen had zien lopen, zou niet geaarzeld hebben te verklaren, dat het drie gewone burgers waren, die na een avondwandeling huiswaarts keerden. Toen zij evenwel in de buurt kwamen van een hoge bakstenen muur rondom een langwerpig, onregelmatig gebouwd, laag en oud huis, dat nogal verwijderd, in een ruime tuin stond, zagen zij een man naderen, gekleed in een grof pak. Hij rookte op zijn gemak een pijp. „Dat is Maynard", zei Daphne bijna onhoorbaar. De man stond stil, toen ze elkaar ontmoetten. Hij nam zijn pijp uit zijn mond en bracht zijn hand beleefd aan zijn pet. „Neemt u me niet kwalijk, maar kunt u mij misschien aan een lucifer helpen? Mijn pijp is uitgegaan en ik heb geen vuur bij me". „Ja zeker, beste vriend", antwoordde Everest bereid willig en op vrolijke toon, „we zitten niet „zonder" „Je vermomming ziet er goed uit, Maynard", viel Daphne in. „Dank u, juffrouw Daphne, ik heb mijn best gedaan". „Is alles in orde?" „Alles, juffrouw Daphne. Die politie-agent zal voor lopig niet terug zijn op zijn ronde. Sinds vijf uur is nie mand het huis in- of uitgekomen. Op dat uur kwam de oude vrouw terug van boodschappen doen. Rayte staat een eindje verder op deze weg, in de buurt van de in gang". „Weet je toevallig, waar die huishoudster haar slaap kamer heeft?", vroeg de ontdekkingsreiziger. „Ik geloof helemaal boven, meneer. De keuken is ach terin het huis en Rayte vertelde me, dat zij het licht ongeveer een uur geleden uit deed. Kort daarna zag hij licht op de zolderkamer, aan de achterkant van het huis. Twintig minuten later werd ook dat uitgedaan". „Prachtig, Maynard", zei Daphne met voldoening. „Weet je misschien ook waar de kamer is van het Blan ke Opperhoofd?" „Rayte dacht er vrijwel zeker van te zijn, dat die aan de achterzijde is, met uitzicht op de tuin. De gordijnen zijn niet dicht en de ramen kunnen heel gemakkelijk ge opend worden". .J „Je hebt je werk grondig gedaan", prees de advocaat. „Dacht je dat onze mensen dat ooit verzuimden?", re pliceerde Daphne snel. „Nu, Maynard, kunnen we nu naar de studeerkamer van de heer des huizes gaan?" „Zeker, juffrouw Daphne, zonder bezwaar. Als u de ingang binnengaat en u loopt de oprijlaan af, dan ziet u aan uw linkerhand een pad, dat achterom loopt. Dan wijst de weg verder venzelf. Die studeerkamer heeft drie grote ramen". „Uistekend. Rayte en jij blijven hier de wacht houden. Twee van ons zullen proberen het huis binnen te gaan en nummer drie zal daar vlakbij de wacht houden, zo dat we met elkaar in verbinding blijven. Als er iets te melden valt of er is gevaar, geef dan het gebruikelijke signaal". Dit alles werd op zachte toon gezegd en nam niet meer dan een paar minuten in beslag. En toen Maynard het doosje lucifers teruggaf en weer beleefd aan zijn pet tikte en de drie andere op hun gemak verder liepen, zou niemand hebben gedacht, dat deze ontmoeting anders dan een volstrekt toevallige was. Bij de hoek van het huis, waar zij zonder een woord te spreken naar toe geslopen waren, fluisterde Daphne, terwijl ze haar twee metgezellen tegenhield: „Wie van jullie gaat er met me mee?" „Ik", antwoordden zij vrijwel tegelijkertijd. „Dwazen!" liet zij zich ontvallen, al was er duidelijk onderdrukte vrolijkheid in haar stem te horen. „Je bent zelf zot", bromde de ontdekkingsreiziger op dezelfde toon. „Hé, Everest, kruis of munt?" „Hoe kan ik dat zien in het pikkedonker?" „Steek die verdraaide lamp van jou dan aan, dan kun je zelf zien. Nu, wat kies je" „Munt", fluisterde Everest. Even flitste de lamp aan en in de hand van zijn vriend Hugh zag hij aan het muntstuk, dat hij verlo ren had. „Val om, vervelende vent", mompelde hij grinnekend. „Jullie lijken net een paar kleine schooljongens", zei Daphne, terwijl ze zich met Hugh Williamson verwijderde. Het kostte de ontdekkingsreiziger niet de minste moei te de knip opzij te schuiven. (Wordt vervolgd). Ooievaar naar Washington. De enige ooievaar in de dierentuin van Washington is onlangs gestorven. Aangezien de Europese ooievaars in Amerika niet in het wild voor komen, heeft men in Artis een mooie ooie vaar uitgezocht om de bevolking van de WaShingtonse dierentuin weer aan te vul len. De vogel is per vliegtuig naar zijn nieuwe bestemming vervoerd en daar is uitstekende conditie aangekomen. Burgemeester van Tilburg. Aan mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst is op zijn verzoek met ingang van 1 juni eervol ontslag verleend als burgemeester de. ge meente Tilburg. Haagse bloemenweek. De gemeente raad van 's-Gravenhage heeft zonder hoof delijke stemming het voorstel van B. en W. aangenomen om aan de stichting „Den Haag-Bloemenzee" voor de organisatie van de Haagse bloemenweek dit jaar een sub sidie te verlenen van f 50.000 benevens een garantie van f 10.000. De stichting had f 85.000 subsidie, een algemene garantie van f 5.000 en een bijzondere garantie van f 21.000. Tweede DC 7 c. Het tweede toestel van het type DC 7 c van de KLM is gisteren op Schiphol geland. Het toestel zal „Rode Zee" heten en de registratieletters PH-DSB dragen. Insluiper krijgt IV* jaar. Een 39-jarige grondwerker uit Amsterdam is door de rechtbank wegens talrijke insluipingen ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 2Vt jaar. Hij werkte systematisch in de om geving van de Amstelveenseweg. ADVERTENTIE Haarcrêm e Grote pot 1.65 - tube 1.20 Waarschijnlijk zal nog dit jaar een mid del in de handel worden gebracht, waar mee-.-men een groot gebied kan vrijwaren voor konijnen, hazen, reeën en ander scha delijk wild. Sinds enkele maanden zijn er op 35 plaatsen in Nederland uitgebreide proeven genomen met een nieuw prepa raat, dat niet vergiftig of schadelijk is, maar wel een zodanige uitwerking heeft dat het het wild op een veilige afstand houdt. Het Instituut voor Toegepast Biologisch Onderzoek in de Natuur (ITBON) te Arn hem heeft een .preparaat bereid, dat be staande uit een olie, getrokken uit dieren- klauwen. Het produkt verspreidt een scherpe geur. Bij de proeven heeft men touwen met dit vet ingesmeerd en om de te beschermen bos- of tuinpercelen ge spannen op een hoogte van 15 cm van de grond. De meeste wildsoorten hebben een zo grote afkeer van deze geur, dat zij voor het touw rechtsomkeert maken. In de proefgebieden wordt dan ook slechts bij uitzondering nog een haas of konijn ge signaleerd. Thans zoekt men na c een methode om het perparaat duurzamer te maken. Het heeft thans een houdbaarheid van zes maanden. VRIJDAG 3 MEI Studio: ,,Arc de Triomphe", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Paris Palace Hotel", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Luxor: „En schiep de vrouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oorlog en vrede", 14 jaar, 7.30 uur. Cinema Palace: „Opoffering", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zeven bandieten van Silversprings", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vrouwen op avontuur", 18 j., 7 en 9.15 u. Minerva: „The man who loved redheads", 18 jaar, 8.15 uur. Wilhelmina- straat 22: Psychometrische avond van de vereniging van spiritisten „Het Licht", 8 u. Concertgebouw: Herdenkingsconcert voor onze gevallenen 1940—1945. Requiem van L. Cherubini „Ein deutsches requiem" van Joh. Brahms. Orkest N.Ph.O., 8 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaars licht en oude muziek, 8.30—10.30 uur. Brink mann: Prof. dr. C. J. Bleeker over „Chinese orakelboek I Tjing", 8 uur. ZATERDAG 4 MEI Minerva: „Robinson Crusoë en co", alle leeftijden, 2 en 4.15 uur. Rembrandt: „Oor log en vrede", 14 jaar, 2 en 8.15 uur. Cinema Palace: „Opoffering", 14 jaar, 2, 4.15 en 9.15 uur. Roxy: „De zeven bandieten van Silver springs", 14 jaar, 2.30 en 9.15 uur. Lido: „Paris Palace Hotel", 18 jaar, 2, ,4.15 en 9.15 uur. Studio: „Are de Triomphe" 18 jaar, 2.15 en 9.15 u. Luxor: „En.... schiep de vrouw", 18 jaar, 2, 4.15 en 9.15 uur. Frans Hals: „IJsco-toeristen", alle leeftijden, 2.30 uur Kerk Wilhelminaplein: Herdenkingsdienst van de Hervormde gemeente Heemstede 9.45 uur. Grote Kerk: Klaas Bolt bespeelt het orgel. Frans Halsmuseum: Avondopen stelling met kaarslicht en oude muziek. 8.3010.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6