NEUROTONIC Programma bevrijdingsdag in de wijken van Haarlem Orgelstad Haarlem herdenkt de orgelmeester Buxehude - ZENUWEN Radio Moors Anne Frankstichting opgericht in Amsterdam Vernieuwing gasbedrijf vergt zeven ten Bakker's Houthandel N.V. vierde jubileum Collectanten gevraagd voor Rode Kruis Van zeer goede hui: Medische verzorging tijdens weekeinde Die Raeckse naar Rotterdam Dr. I. N. Th. Diepenhorst sprak voor C.H.U. niet verdovend maar genezend De basketbalccmpeiitie thans afgelopen „De Jodenbuurt gisteren, vandaag en morgen" Casals herstellende Auto week uit voor een hert en vloog in brand Kerkelijk Nieuws Burgerlijke Stand van Haarlem ZATERDAG 4 MEI 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Op donderdag 9 mei zal het tweehon derdvijftig jaar geleden zijn, dat de be roemde Noordduitse orgelmeester Dietrich Buxtehude op zeventigjarige leeftijd te Lübeck overleed. Stadsorganist Piet Kee zal dit feit herdenken door de eerste twee gemeentelijke orgelbespelingen, die respec tievelijk dinsdagavond en donderdagmid dag in de Grote Kerk plaats hebben, aan deze merkwaardige figuur, benevens aan zijn directe voorganger Franz Tunder en aan een zijner volgelingen, Nic. Bruhns, te wijden. Deze grote voorganger van Bach werd, als zoon van een organist te Helsingborg in Zweden geboren. Waarschijnlijk was hij leerling van zijn vader en ging hij uit van de school van Sweelinck, die tal van Noordduitse orgelmeesters gekweekt had. Na in Helsingborg kleine organistenposten te hebben bekleed, trok hij in 1668 de stou. te schoenen aan om naar een aanstelling in de Mariënkirche te Lübeck te dingen. Deze betrekking gold als een der begerens waardigste organistenposten in Duitsland, zowel om de waarde van het orgel dezer kerk als om de salariëring. Deze was door het sterven van Franz Tunder vrij geko men. Om diens opvolger te kunnen wor den, gesteld dat hij aan de eisen van het kunstvak voldeed, moest de kandidaat een dochter van de overleden organist huwen. Dat was zo een plaatselijk gebruik. Het blijkt dat Buxtehude deze voorwaarde niet bezwaarlijk vond, want hij werd benoemd. Te Lübeck heeft hij zijn talenten kunnen ontplooien. Men kan zelfs zeggen dat hij deze stad gemaakt heeft tot een muzikaal pelgrimsoord. In alle biografieën van Bach kan men lezen, dat deze, van Arnstadt uit, een lange voetreis maakte naar Lübeck om de reeds bejaarde meester te horen en dat hij de tijd, die hem als verlof toegestaan was, verdriedubbelde. Misschien rekende de twintigjarige Bach op de mogelijkheid Buxtehude's opvolger te worden, maar is hij uiteindelijk huiverig geworden tevens ook diens dochter te moeten trouwen, want de oude bepaling gold nog steeds. Twee jaar tevoren hadden ook Handel en Mattheson de tocht naar Lübeck gemaakt, blijkbaar met de hierboven veronderstelde bedoeling. Maar het vrouwelijk verleng stuk van de betrekking scheen zowel voor ADVERTENTIE Zoals wij in ons blad van 6 april reeds hebben bericht, vertoont de bij het ge meentelijk energiebedrijf te Haarlem in gebruik zijnde zwavelreinigingsinstallatie zodanige gebreken, dat het gas niet meer voldoende kan worden gereinigd, hetgeen afbreuk doet aan de kwaliteit van het ge leverde gas. Bovendien is de capaciteit van de huidige installatie te klein geworden. Hierdoor is het nodig, dat tot aanschaf fing van een nieuwe zwavelreinigingsin stallatie wordt overgegaan, die een bedrag van f 700.000 zal vergen, in welk bedrag tevens de kosten van aanschaffing van een teerseperator en exhauster ter vervanging van de te klein geworden apparatuur, be grepen zijn. Met het oog op deze voorzie ningen stellen B. en W. de raad voor he* op de begroting van het G.E.B. geraamde bedrag van f 200.000 te verhogen met eer half miljoen gulden, waardoor het wor<* gebracht op een bedrag van f 700.000. Ter herdenking van het feit, dat vijfen twintig jaar geleden de n.v. Bakkers' Hout handel te Haarlem werd opgericht, werd donderdag in een van de zalen van café restaurant Brinkmann aan de Grote Markt te Haarlem een zeer druk bezochte receptie gehouden. Ongeveer driehonderd vertegen woordigers uit de houtbranche, alsmede afgevaardigden van houtbedrijven uit Zaandam en van de Kamer van Koophan del gaven blijk van hun belangstelling. Vele bloemstukken werden aangeboden, naar schatting ruim tachtig. Enige tijd bleef men genoeglijk pratend bijeen. Des avonds werd het personeel een diner aangeboden. Handel als voor Mattheson een ernstig be zwaar te zijn. Wat Bach betreft staat het vast, dat het contact met de muziek van Buxtehude, tijdens zijn verblijf in Lübeck, een sterke invloed heeft gehad op de ontplooiing van zijn talenten en de rijpwording van zijn genie. Hij leerde de oude meester kennen als een kunstenaar die een rijke fantasie paarde aan een zeldzame zin voor expres siviteit. Buxtehude was een vooruitstre vende durver op het gebied der harmonie. Wij weten dat Buxtehude de ideeën om trent de gelijkzwevende temperatuur, ge predikt door Werckmeister, van harte toe gedaan was. Wat dan ook verklaart waar om hij een soms zeer gedurfde chromatiek in zijn werk dorst toe te passen. Avondmuzieken Toen Buxtehude zijn ambt in Lübeck aanvaardde, streefde hij er al gauw naar om buiten de kerkelijke diensten concerten te organiseren, waarin niet alleen het or gel, doch ook zangsolisten, koor en orkest een functie zouden vervullen. Hij kreeg gedaan dat er twee koortribunes ter weerszijden van het orgel werden aange bracht en weldra kon hij een begin ma ken met zijn zogenaamde Avondmuzieken, die een attractie van Lübeck werden en dit tot in onze eeuw gebleven zijn, tot in de tweede wereldoorlog de historische Ma riënkirche verwoest werd. De vocale wer ken, onderscheidden zich, door navolging van Italiaanse voorbeelden, sterk van de orgelcompositites, waarin hij zijn fantasie en zijn temperament de vrije toom liet. Zijn geëxalteerdheid, die met virtuoze middelen tot uiting komt, wordt echter gecompenseerd door een logische disci pline. En met dit evenwicht in zijn werk heeft deze warmhartige en soms uitbun dige barokkunstenaar de orgelkunst een levendige impuls gegeven, die oversloeg naar Bach, om bij dit genie te evolueren naar volkomen bezonkenheid en beheer sing. Jas. de Klerk Het Nederlandse Rode Kruis houdt zijn jaarlijkse collecte van 20 mei tot 2 juni. De afdeling Haarlem en omstreken omvat de plaatsen Haarlem, Heemstede, Benne- broek, Overveen, Aerdenhout, Vogelen zang en Spaarndam. Evenals vorige jaren is ook dit jaar dringend behoefte aan col lectanten, zowel voor de huis-aan-huis- collecte als voor de straatcollecte, die op 1 juni wordt gehouden. Het bestuur van de afdeling Haarlem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis doet een dringend beroep op de inwoners van Haarlem en omgeving zich als collectant beschikbaar te stellen. Aanmelding kan geschieden bij de vol gende dames en heren wijkhoofden: J. Berkhof, Muiderslotweg 131, mevr. Oene, Vinkenstraat 7, mevr. Mastenbroek, Fuhropstraat 18, M. Adriaanse, Pijnboom straat 125, mevr. E. M. J. Westenbrink- Jansen, Delftlaan 57, mevr. J. Meyer, At- jehstraat 87, mevr. L. de Bloois-Van den Ochtend, Paul Krugerstraat 80 rood, mevr. Den Hartog, Kloppersingel 127, mevr. C.. Kwantes, Marnixstraat 57, mevr. S. Sa- veur, Verspronckweg 84, P. Snijder, Park laan 42, C. Schouten, Nw. Kruisstraat 4 rood, A. Smit, Anslijnst.raat 27, mevr. Eg- gink, Raamvest 41, K. Kamphuis, Dunck- lerstraat 49 rood, mevr. Van Wijk, Buiten rustlaan 14, mevr. C. Kramer, Amalia van Solmslaan 12, Ir. O. K. Osinga, Fred. Hen driklaan 10, J. J. Horn, Koninginneweg 46 rood, mevr. Van Houten, Paviljoens laan 3, mevr. Veldman, Vredenhofstraat 16, W. Nieuwenhuizen, Lorentzkade 314, Vuyst, Brouwerstraat 82, K. Barten, Lam- brecht van Dalelaan 9 b, Voor Heemstede bij mevrouw H. E. Degenaar-Boele van Hensbroek, Pieter de Hoognstraat 11, voor Bloemendaal bij mevr. C. A. Kruseman, Vijverweg 25, Bloemendaal, voor Aerden hout bij mevr. H. Th. Marcus, Louise de Colignylaan 12, Aerdenhout, voor Vogelen zang: secretariaat afdeling Haarlem en omstreken Rode Kruis, Paviljoenslaan 3, Haarlem, voor Overveen bij mevr. v. d. Horst, J. Mauritsplein 18, voor Bennebroek bij mevr. H. E. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren-Hoëvell, Zwarte Weg 35, voor Spaarndam bij Zr. H. Boon, IJdijk 87 a, Spaarndam. (ADVERTENTIE) van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAAR LEW ADVERTENTIE Men ziet hef onmiddellijk aan deze robuuste, moar opvallend sierlijke herenfouteuil. Een toonbeeld von uitgebalanceerde vormgeving, waarbij aan elk detail gedacht is. Op en top een HAAG-fauteuil, die door zijn tijdloze voornaam heid in élke tijd. in elk interieur opzijn plaats is. Overtuig U daar van in onze toonkomers. een compliment voor hun bezitter Nw.Spiegelstr. 34.-4 O Amsterdam HAARLEM Artsen: men raadplege uitsluitend per telefoon firma Mathot, tel. 11990. Dierenartsen: J. D. Beijers, Raamsingel 28, Haarlem, tel. 13164. Apotheken: Noorder-apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 23821; Apotheek Rem mers, Kruisstraat 6, tel. 10354; Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg,, tel. 12038. BLOEMENDAAL Artsen: Dokter J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, tel. 22261. Overveen: Dokter P. M. Wijkmans, Julianalaan 130, Overveen, tel. 10071. Aerdenhout: Dok ter J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, tel. 27570. Wijkverpleegsters: Zuster J. Th. Odinot, Rustenburgerweg 16, Bloemendaal, tel. 24413; zuster H. J. G. Lugthart, Anje lierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, Benne broek, tel. 02502-618. Apotheken: Voor de avond- en nacht dienst zijn tot zaterdagmorgen 11 mei voor spoedeisende gevallen geopend de Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760; de Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort-Station, tel. 02560- 8249 en de Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, tel. 26772. HEEMSTEDE Artsen: P. M. van der Gugten, Heem- steedse Dreef 37, tel. 39903 en R. J. P. Muller, Raadhuisplein 6, telefoon 36550. Wijkverpleging: Zuster G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, telefoon 36389 (en in de week van 6 tot en met 11 mei, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, telefoon 26772 (en van zaterdag 4 tot en met vrijdag 10 mei, des avonds na zes uur). ZANDVOORT Artsen: Dokter P. Vijlbrief, Hogeweg 43, telefoon 3355. Wijkverpleegster: Zuster A. M. C. Hoo- genbosch, Julianaweg 25, telefoon 2826, na 7 uur 2593. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. D. Beijers, Raamsingel 28, Haarlem, telefoon 13164. Dienst apotheken: De Zandvoortse apo theek J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, telefoon 2389 in de periode van 4 t/m 17 mei geopend óók 's zondags des avonds na 7 uur. Echter uitsluitend voor dokters recepten en spoedgevallen. De diensten worden gewisseld 's zaterdagsavond om 7 uur. HALFWEG Artsen: Dokter A. Hoekstra, Kerkhof laan 87, Zwanenburg, telefoon 454. BENNEBROEK Artsen: Dokter F. de Graaf, Rijksstraat weg 53, telefoon 300. Tussen het Begijnhof en de Lombard- steeg in Haarlem is een bouwvallige bergplaats weggebroken, hetgeen een begin van de in dit stadsdeel zo brood nodige sanering zou kunnen vormen. Of het daarvan vooreerst komt is nog de vraag, omdat er nog geen bestem mingsplan voor deze buurt is vastge steld. Het is dxis mogelijk, dat er op nieuw een garage of bergruimte zal worden gebouwd. In elk geval biedt deze afbraak een goed inzicht in de ruimtelijke mogelijkheden welke bij een doeltreffende sanering van de om geving van het Begijnhof zouden ontstaan. Maandag wordt in de Energiehal in Rotter dam om het Kringkampioenschap van de Ne derlandse volleybalbond gespeeld. Hieraan wordt door de damesploeg van Die Raeckse als kampioene van het District Noordholland (VII) deelgenomen. Als tegenstanders van de Haarlemse dames fungeren het Haagse Cele bes (landskampioene 1956) en het Rotterdam se V. en K. De kringkampioenschappen (de NeVoBo kent vier kringen en twaalf distric ten) gelden als laatste voorwedstrijden voor het nationale kampioenschap. De beste twee teams kómen in aanmerking voor de strijd „De plaats van de C.H.U. in ons land" was het onderwerp, dat het lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal dr. I. N. Th. Diepenhorst uit Epe vrijdagavond in het wjjkgebouw der Hervormde ge meente aan de Gedempte Oudegracht be sprak voor de leden van de afdeling Haar lem van de Christelijk Historische Unie. In zijn inleiding merkte de spreker op, dat 1957 een geschikt jaar voor een poli tieke partij is om zich goed rekenschap te geven van haar positie. Er zijn geen ver kiezingen, dus men heeft tijd aandacht aan andere zaken te besteden. De Partij van de Arbeid en de V.V.D. zeggen dikwijls, dat de christelijke partijen geen reden van be staan meer hebben, in een brief van de synode der Hervormde Kerk wordt achter dit probleem der christelijke politieke partijen een vraagteken gezet en de chris telijke partijen zijn bij de verkiezingen in 1956 achteruitgegaan. Ondanks dit meende spreker, dat de C.H.U. haar positie moet onderzoeken en volgens hem ziet de toe komst er niet ongunstig uit. Dr. Diepenhorst vervolgde, dat de wijze van besturen van een land de belangstel ling van de bewoners moet hebben. Daar om kon hij zich niet begrijpen, dat velen geheimzinnigheid betrachten, als hun ge vraagd wordt op welke partij zij stemmen. Hij begrijpt niet, dat een kiezer zegt, dat hij zich niet met de politiek wil bemoeien en dat hij zijn zaak, de kerk en de zending belangrijker vindt dan de politiek. Volgens spreker is het noodzakelijk belangstelling te hebben voor de politiek en daarbij dacht hij in het bijzonder aan de jeugd. Gelukkig neemt de belangstelling onder de jongeren voor de C.H.U. toe, aldus spre ker. Gebleken is, dat 63 percent der manlijke kiezers geen belangsetlling hebben voor de staatkunde en 83 percent van de vrouwe lijke kiezers. Er is overigens voldoende keus om zich bij een politieke partij aan te sluiten, meer dan in Amerika en in Engeland. Mogelijk zijn de Nederlanders te individualistisch aangelegd. Sommigen willen graag een partij, waar zij voor 100 percent kunnen achter staan. Dit is een te hoog ideaal. 80 percent der kiezers be zoekt geen politieke vergadering. De leden der A.R.-partii zijn het trouwst in het ver- gaderbezoek. namelijk 34 percent: dan volgen Partij van de Arbeid met 19 per cent, de C.H.U. met 18 percent en de V.V.D. met 11 percent. Spreker betreurde de ge ringe belangstelling, omdat de politiek een plicht is voor iedere staatsburger. Aan de hand van een rapnort van een staatscommissie over de gedragingen en opvattingen van de Nederlandse kiezers gaf dr. Diepenhorst een overzicht van het werk van een aantal partijen en van dat der C.H.U. in het bijzonder. Hij betreurde het, dat de C.H.U. te weinig aan voorlich ting kan doen en hoopte, dat het mogelijk wordt een gehonoreerd secretaris te kun nen benoemen voor het wetenschappelijk werk. Snrekende over de plaats van de C.H.U. zeide spreker verder, dat als de christelijke partijen niet bestonden men een keuze moest doen uit het liberalisme of het socia lisme. Het liberalisme lokt een christen wel aan. maar de V.V.D. schiet in sociaal opzicht tekort en aan de leuze van de Partij van de Arbeid: „sociale gerechtigheid" zijn tè vele gevaren verbnriden. Een keus uit het socialisme en het liberalisme is te moeilijk. Beide punten ziin te vinden *n het programma van C.H.U.. die de be langen behartigt van alle groeperingen, die samenwerkt met anderen, maar toch de bijdrage aan het christendom niet zal ver zwakken of verminken en die streeft naar het op apostolatisch gericht pastoraat. Dr. Dienenhorst gaf een uiteenzetting van het doel en streven van dp C.H.U. en kwam tot de conclusie, dat zii een politie ke partij is met een go^de toekomst., die aantrekkeliik is voor alle kiezers, zowel jong als oud. ADVERTENTIE wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tijden De laatste competitie-avond in het Kre- lagehuis heeft voor de basketbalherenteams in de derde klasse van het Haarlemse dis trict nog steeds niet de gewenste beslissing gebracht. Het reserveteam van Sportclub Haarlem bleek in de laatste ontmoeting tegen White Stars 3 de betere ploeg en de grote voor sprong bij de rust (225) bleek reeds overduidelijk op een Haarlem-zege te wij zen. Ook na de hervatting konden de Stars de produktiviteit niet opvoeren en dank zij een grote 4321 overwinning eindigde Sportclub Haarlem op de bovenste plaats. Deze plaats moet echter nog worden ge deeld met het reserveteam van HOC, want de HOC-ers namen tegen tegenstander IHJ geen risico en behaalden eveneens een grote zege (3214). Door deze gelijke stand bestaat de mogelijkheid dat nog la ter een beslissingswedstrijd door beide ploegen zal worden gespeeld, terwijl bo vendien een mogelijkheid tot promotie van beide ploegen zou kunnen bestaan, indien in de tweede klasse de laagst geplaatste ploeg zou degraderen en de Aurora-heren automatisch naar de Overgangsklasse zou den promoveren. Een verdere beslissing dient hierover echter nog te worden afge wacht. De dames Bij de dames werd in de Overgangsklas se A de ontmoeting gespeeld tussen kam pioen The Typhoons en Schoten Giants. Ofschoon de Schoten-dames zich dapper verweerden tegen de kampioenen bleek het team toch niet in staat in deze laatste wed strijd nog voor een verrassing te zorgen. Het einde kwam met een kleine 2514 overwinning van The Typhoons. Dames: RCH—HOC 3 14—24 (HOC 3 kamp.); TyphoonsSchoten Giants2<514; Typhoons 4Antilopen 3 1913; White Stars 3—IHJ 2 4—15; RCH 2—SC Haar lem 3 3—19. Heren: HOC 2—IHJ 3 32—14: White Stars 3—SC Haarlem 2 21—43; IHJ 2— ZBVS 2 35—35. «XCOCCCCOCOCOCCOCO^COICCCCCCCCCCOOCOCOCCOSCOCCCCCCCOCO jj 8 De afdelingen van het Haarlems comité voor nationale feesten hebben voor maandag 6 mei de volgende programma's vastgesteld: 7.30: 8.00: 10.00: 10.00: 14.00: 15.00: 16.00: 20.30: 22.00: 23.00: 9.00: 9.30: 10.00: 14.00: 20.00: 7.30: 10.00: 12.00: 15.00: 19.00: 21.00: 14.00: 15.30: 16.30: 19.30: 20.00: 21.00: HAARLEM-CENTRUM: Reveille op de Grote Markt door de Spaarnebazuin. Tocht van de Haarlemse politiekapel. Kinder zangconcours op de Kattenberg bij het Kenaupark. Zeepkistenrace op de Grote Markt. Bespeling van het carillon der Grote Kerk. Gekostumeerde kinderoptocht, route: Dreef, Grote Houtstraat, Grote Markt, Jansstraat, Jansweg, Parklaan, Kruisweg, Barteljorisstraat, Grote Markt, Koningstraat, Gedempte Oudegracht. Muzikale show op de Grote Markt. Bëvrijdings-serenade op de Grote Markt, waaraan zes korpsen mee werken. Openluchtbal op de Grote Markt. Vuurwerk op een terrein aan de Wagenweg en de Emauslaan. HAARLEM-NOORD: Verzamelen van kinderen der leden van de afdeling-Noord op de hoek Soendaplein-Schoterweg. Kindervoorstelling voor kinderen van leden in de Wethouder Wester- veldschool. Rondgang door boerenkapel van Harmonie „Sint Bavo". Ringrijderij op het losse paard op de Orionweg. Openluchttaai in het Julianapark. HAARLEM-OOST: Reveille door de Sint Jorisband, start bij de Langebrug. Filmvoorstelling in het Rembrandt-theater voor kinderen van leden van Haarlem-Oost. Carillonmuziek van de toren der r.k. kerk aan de Amsterdamstraat. Optreden van de hoogdraadkunstenaars Kion aan de Pladellastraat. Tweede optreden van het gezelschap Kion aan de Pladellastraat. Openluchtbal aan de Zomervaart. HAARLEM-ZUIDWEST: Hinderniswedstrijden voor meisjes en jongens van 11 tot en met 14 jaar. Autoped-race voor meisjes en jongens van 6 tot en met 10 jaar. Ringsteken op de fiets. Trommelmars door N.P.V.-districtsband. Optreden van de balletgroep onder leiding van de heer C. Post. Optreden van „The two Bertwini's". SPAARNDAM: 11.00: Wedstrijden voor de jeugd van 15 tot 18 jaar. 8 17.00: Volkspelen. 20.00: Muzikale show. Kermisvermakelijkheden zijn opgesteld op de Parklaan, Zaanenlaan en de Zomervaart. o3co3cocococcoxooo»ccc<x)K»a>3occccccooc<xxx»osccccoDC< >occcccoococ<Koocoooooooooocoacc<x»3ooaooooooc»coooooocoa: Tot behoud van het achterhuis Aan de vooravond van de nationale her denking is vrijdagmiddag bij notariële akte opgericht de Anne Frank stichting, geves tigd in Amsterdam. De stichting heeft ten doel - na verkregen beschikking - het her stellen, zo nodig verbouwen van het per ceel Prinsengracht nr. 263 in Amsterdam en speciaal het in stand houden van het daartoe behorende achterhuis, zomede het uitdragen van de idealen, aan de wereld nagelaten in het dagboek van het joodse meisje Anne Frank. De stichting is opgericht door mevrouw G. Wijsmuller-Meijer en de heren mr. F. B. Bakels. J. van Hasselt, mr. H. W. A. Heldring en Ton Koot. Er heeft zich een voorlopig bestuur gevormd, bestaande uit dezelfde personen aangevuld met de heer J. Kleiman. Bij de oprichting was ook de vader van Anne Frank, de heer Otto Frank, aanwezig. Het ligt in de bedoeling het achterhuis te behouden in zijn oor spronkelijke staat, maar van het huis ove rigens te maken een centrum voor de jeugd, om-"" 1 de stichting meent, dat zulk een levend monument meer de nagedachtenis van Anne Frank zal eren dan een museum. Wie met dit streven svmpatiseert wordt uitgenodigd contribuant der stichting te worden. Het secretariaat wordt waargeno men door mevrouw G. Wijsmuller-Meijer, Nassaukade 125, Amsterdam-West, telefoon (020) 84618. De stichting heeft een rekening geopend bij Pierson en Co., Herengracht 206-214, Amsterdam-Centrum, postreke ning nr. 1142. Vrijdag is de tentoonstelling „De Joden buurt gisteren, vandaag en morgen" in de Galerij te Amsterdam geopend. Het „gis teren" wordt uitgebeeld aan de hand van tekeningen, schilderijen, foto's, gravures, geschriften, kunstvoorwerpen en dergelijke. Onder meer is er het programma van het bezoek van Lodewijk Napoleon aan een synagoge, welk bezoek overigens niet is doorgegaan. Speciale etalages zijn gewijd aan de diamantbewerkersbond, de febru aristaking en het dagboek van Anne Frank. Voor de weergave van het heden werd aan tien Amsterdamse schilders een opdracht verstrekt. Voor het „morgen" worden foto's van de maquette van de saneringsplannen voor de Jodenbuurt en foto's van Amster damse Joden in Israel tentoongesteld. SAN JUAN, PUERTO RICO (UP) De tachtigjarige Spaanse cellist Pablo Casals, die onlangs door een hartaanval werd ge troffen, heeft vrijdagochtend twee uur mogen opzitten. Volgens zijn doktoren maakt Casals het naar omstandigheden zeer goed en gaat zijn toestand steeds vooruit. De medici zijn er echter op tegen, dat Casals deelneemt aan het Prades Festi val in juni, al laten zij de beslissing daar over aan de patiënt over. SALVADOR DALI IN EUROPA LE HAVRE (UP) - De Spaanse schilder Sal vador Dali is vrijdagavond met de „Ame rica" in Le Havre aangekomen voor een verblijf van enkele maanden in Frankrijk en Spanje. Dali deelde mede, dat hij acht illustraties zal maken voor een luxe-uit gave van Cervantes' „Don Quichotte de la Mancha". Vergenoegd voegde hij eraan toe, dat hij zijn inspiratie thans voorna melijk dankt aan kammosselschelpen. Vroeger haalde hij zijn inspiratie uit broodkruimels, rhinoceroshoorns en bloem kool. EEN JAN STEEN GESCHONKEN Mejuffrouw M. C. van den Honert in Blaricum heeft aan de Staat der Neder landen, ter plaatsing in het Mauritshuis in Den Haag een schilderij van Jan Steen ten geschenke aangeboden, voorstellende de kandeelmakers. Dit werk is een aanwinst voor het Mauritshuis te meer omdat het een facet van Jan Steen toont, dat in dit museum ontbrak. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft deze schenking gaarne aanvaard en de schenkster zijn bijzondere dank betuigd. Op de Waterbergweg te Hoenderloo stak een hert plotseling de weg over toen daar een Apeldoornse manufacturer met zijn auto passeerde. Bij zijn poging het dier te ontwijken reed hij de berm langs de weg in, waar door onverklaarbare oorzaak de partij textielgoederen, die in de auto werd vervoerd, in brand raakte. De partij textielgoed ging verloren, de auto liep grote schade op. ADVERTENTIE SLECHTHORENDEN DEMONSTRATIE-DAG in HOTEL BRINKMANN Bilderdijkzaal Grote Markt 1319 Op DONDERDAG 9 MEI van 11 uur v.m. tot 23 uur n.m. HIER heeft u NU al jaren op gewacht. De allernieuwste onzichtbare VIENNA BOORTOESTELLEN en HOORBRILLEN zonder snoeren geen batterijkosten geen kleergeruis Aangeboden door DE LEVERANCIER voor DISTRICT HAARLEM L. v. d. ZWAARD ZIJPSTRAAT 19 - TEL. 4939 - AALSMEER Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oldenzaal (toez.) H. A. Hauer te Bredevoort; te Kinderdijk C. Treure te Ederveen. Bedankt voor Middelharnis G. H. van Kooten te Genemuiden. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-Oost (vac. wijlen J. Attema) C. Ch. Griffioen te Voorthuizen en J. Thomas te Hilversum. Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (als missionair predikant voor de zending on der de Joden) J. M. Snoek te Woldendorp (thans legerpredikant); te 's-Gravenhage- Oost (als ziekenhuispredikant voor de clas sis 's-Gravenhage) R. A. Flinterman te Goes; te Smilde mr. dr. J. Ozinga te Lun- teren. Bedankt voor Enschedé (3de pred.pl.) E. J. Wassink te Bussum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Bussum M. Holtrop te Leeu warden. Bedankt voor Zaandam G. J. Buys te Papendrecht; voor Zaamslag E. Venema te Maassluis. Geref. Gemeenten Tweetal te Barneveld: M. Heerschap te Borssele en W. Hage te Nunspeet. ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u. ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) - Aantal leden 23000 Contributie f 1.per Jaar voor hel gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Haarlem, 3 mei 195 BEVALLEN van een zoon, 2 mei: T. T. Hols- appel—Wijnia; 3 mei: M. Sekreve- Albers. BEVALLEN van een dochter, 2 mei: D. van Camerijk—Mons; C. van Diest—Besseling; 3 mei: G. BosmaFenenga. OVERLEDEN, 1 mei: M. L. Basstra—West- hoff, 81 j., Hagestraat; J. J. ten Boer—Van Gijzen, 76 j., Duvenvoordestraat; 2 mei: M. J. van Wijlick—Driessens. 88 j., Rijksstraatweg; J. van Dongen, 54 j., Floresstraat.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7