Haarlem herdenkt bevrijding met tal van feestelijkheden IAED1NOS Duizenden toeschouwers bij wedstrijden op Grote Markt ELPQNziejeergeenbarst van Panda en het meesterwerk "N Afnemende buiïgheid I Fa. B. ENGELENBERG De radio geeft dinsdag mm Zeepkistenraces met levende motor r Wereldnieuws TccU ió Uet zo r~ J OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Conserveren door suiker MAANDAG 6 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD ÓPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 w Ofschoon velen vanmorgen moesten werken, werd de bevolking van Haarlem er al vroeg aan herinnerd, dat vandaag de bevrijding zal worden herdacht. Het Haarlems comité voor de nationale feesten heeft ook voor deze dag een programma van feestelijkheden in de diverse stadsdelen opgesteld, dat zowel de kinderen als ouderen zal kunnen boeien. De feestelijkheden werden ingezet met een muzikale reveille in enige stadsdelen, waarna muzikale wan delingen volgden. In de ochtenduren waren de festiviteiten hoofdzakelijk afgestemd op de kinderen. Een hoogtepunt hiervan was de traditionele zeep kisten-race, die onder auspiciën stond van het actieve Centrumcomité en zoals gewoonlijk veel bekijks trok. De fraaie prijzen zorgden er wel voor, dat de jongens alles uit hun racewagentjes hebben gehaaid, wat er in zat. Op de Kattenberg zongen de schoolkinderen van de vijfde en zesde klassen der lagere scholen, een zangconcours, waarvoor echter niet zoon grote belang stelling bestond. In Haarlem-Noord konden de kinderen zich laten vermaken door het Haarlems Jeugdtheater, dat ondermeer een voorstel ling van Ruurd Sannes' poppentheater bood. Daarna volgde een rondrit van de boerenkapel van de harmonie „St. Bavo", die vrolijke deuntjes liet horen. Vanuit Haarlem-Oost trok een grote stroom kin deren, ongeveer zevenhonderd in getal, naar het centrum voor een voorstelling van leuke en spannende films in het Rern- brandt-theater. Vanmiddag en vanavond wordt een ge varieerd programma van festiviteiten ge boden: een gekostumeerde kinderoptocht 's middags in het centrum en een grote bevrijdingsserenade in de avond op de Grote Markt; een ringrijderij in Noord, optreden van hoogdraad-kunstenaars in Oost; volksspelen in Zuidwest; bal-cham- pêtre op de Grote Markt, op de Orionweg en aan de Zomervaart en een groot vuur werk aan de Wagenweg in het late avond uur vormen de hoogtepunten van de feest viering. De reveille op de Grote Markt werd ge blazen door de Spaarnebazuin. In Oost blies de St. Jorisband de reveille, waarna de band een muzikale wandeling door dit stadsdeel maakte. In het centrum zorgde de Haarlemse Politiekapel al vroeg voor verstrooiing tijdens een muzikale wande ling, die om acht uur begon. Het „Centrumcomité Koninginnedag" heeft waarschijnlijk een grote belangstel ling verwacht voor de opvoeringen van het kindertoneelstuk „Sjors en Sjimmie", die zondagmiddag ter gelegenheid van de bevrijdingsfeesten in de gemeentelijke Concertzaal werden gegeven. Vandaar dat er van het stuk twee voorstellingen wai'en aangekondigd, die elkaar direct hebben opgevolgd. Maar om de een of andere re den stelden de kinderen het comité danig teleur, misschien meenden zij, dat het te moeilijk zou zijn voor deze gratis opvoe ringen kaarten te bemachtigen. Hoe het ook zij, de gegadigden die zich wel hebben ADVERTENTIE gemeld zouden met gemak bij één voor stelling ondergebracht kunnen zijn. Beide opvoeringen werden nu voor een matig ge vulde zaal gegeven. De belangstelling van de kinderen werd volledig geconcentreerd op de avonturen van dc twee bekende stripfiguren S.iors en Sjimmie, die door een niet met name ge noemd toneelensemble voor het voetlicht werden gebracht. Het stuk waarin hun guitenstreken zijn vastgelegd heeft met toneel als zodanig weinig uitstaande en men zou geneigd zijn het te betreuren, dat het organiserend comité deze gelegenheid verzuimde de kinderen met een meer ar tistiek verantwoorde opvoering in contact Na de start vlogen de zeepkistenracers de „Tarzanbocht" voor het stadhuis in waarbij het vooral aankivam op de stuurkunst van de coureurs. Dit alles gebeurde tijdens de wedstrijden op de Grote Merkt te Hanr'cm. te brengen. Want de inhoud van dit stuk berust geheel op de gebruikelijke en van weinig fantasie getuigende handelingen van een aantal spelers, dat volgens het bij „kindertoneel" beproefde recept uit enige taferelen een logisch verband trachtte op te roepen. Zij gingen daarbij uit van het principe de kinderen voortdurend in de handeling te betrekken, waardoor zij hun spanning of vrolijkheid voortdurend met luide aanmoedigingskreten en uitroepen konden afreageren. En het dient gezegd dat een dergelijk systeem ook zondag zijn bruikbaarheid weer bewezen heeft, want het jeugdige publick heeft de wederwaar digheden van zijn favorieten met gloeien de wangen en onder kennelijk enthousias me gadegeslagen. Ondanks het volkomen onbelangrijke toneelstuk kon toch worden geconstateerd, dat de spelers zich er niet volledig met de „schmiere" van hebben afgemaakt. Er werd kennelijk gestreefd naar enige typeringskunst, die vooral bij de boze tovenaar geslaagd mocht heten. Hij bleek daarbij over voldoende creatief vermogen te beschikken om de clown in het tweede bedrijf'zulk een afwijzende ge stalte te geven, dat wellicht geen enkele jeugdige toeschouwer heeft opgemerkt dat het hier een doublure betrof. Al was deze figuur een nieuw bewijs voor de magerte der handeling, die met dergelijke inter mezzi moest worden aangevuld. Een twee de goede aantekening verwierf het ensem ble door de fleurige kostuums, welke toch een zekere zorg aan de opvoeding open baarden. En doordat tenslotte dergelijke voorstellingen zoveel mogelijk van het standpunt der kinderen uit beoordeeld moeten worden, mag het grote succes in de zaal toch niet onvermeld blijven. HILVERSUM I, 402 m 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Pla ten. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 Platen. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Platen. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Zang en Hammondorgel. 12.20 Platen. 12.30 Land- en tuinb.meded 12.33 Musette-ork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath.nieuws. 13.20 Dansmuz. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.±0 Platen 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 legeringsuitz. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole-orkest en soliste. 19.00 Nieuws. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Ronde v. Nederland. 19 40 Platen. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen, klankb. 22.45 Avondgebed en lit.kal. 23.00 Nieuws. 23.1524 00 Nouveauté's. HILVERSUM II, 298 u 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Tulpenrally. 8.25 Platen. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Platen. 9.' Morgenwij ding. 10.00 Platen. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Sopr. en orgel. 11.50 Pla ten. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Platen. 12.50 Tulpenrally. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of platen. 13.20 Metro- pole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Fluit en clavecimbel. 16.00 Omr.ork. en radiokoor. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17 30 Dansmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Fototips. 18.40 Spaanse melodieën 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kleuters. 19 05 Koorzang met comm. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 70.05 Gevar.- progr 22.15 De Antwoordman. 22.30 Strijk- kwart. 22.55 Ik geloof dat...., caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Tulpenrally. 23.25 Journ. en New York cal ling. 23.35—24.00 Platen. TELEVISIE (NTS) 20.30 Journ. en weeroverz. 20.4522.30 Welkom Trnsum. en Filmprogramma. BRUSSEL, 324 m 12.00 Platen. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12 35 Tuinb.kron. 12.40 Pianorecital. (Om 12.15 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.00 Koersen. 16.20 Elektrisch orgel. 16.30 Ka- mermuz 17 00 Nieuws. 17.10 Pianorecital 17.40 Zang en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd 18.3" V. d sold. 1900 Nieuws. 19.45 Platen. 19.50 Standpunten van de Bel gische nijverheid. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Symfonische muz. 22.00 Nieuws. 22.11 Or- gelconc. 22.5523.00 Nieuws. Boven Finland bevindt zich het cen trum van een opvullende depressie, die zich langzaam in ongeveer noordoostelijke richting verplaatst. Op de oceaan tussen Ierland en de Azoren ligt een gebied van hoge luchtdruk, dat zich langzaam in zuid westelijke richting terugtrekt. Een ander hogedrukgebied, dat van Groenland afkom stig is, neemt op het ogenblik snel in be tekenis af; een kern ervan lag vanmorgen bij de Far Oer. Verder naar het westen op de oceaan in het gebied ten zuiden van Groenland bevindt zich een actieve de pressie, die in noord-oostelijke richting op dringt. Het weer in het afgelopen weekeinde werd geheel bepaald door een zeer koude luchtstroming, die aan de achterzijde van de Finse depressie langs de Noorse kust naar West-Europa stroomde. Hierin kwa men talrijke hagel- en sneeuwbuien voor, terwijl hier en daar zelf onweer is opge treden. Geleidelijk neemt de noorderwind in onze omgeving af, terwijl dinsdag de buiigheid zal gaan minderen onder invloed van het kleine hogedrukgebied dat maan dagmorgen bij de Far Oer lag. In de ko mende nahet zal plaatselijk zware nacht vorst optreden. WERKRAPPORTEN Temperaturen Duilen- land maxima van giste ren Binnenland heden 7 uur Neerslag laatste 24 uur -O So s: M 3 a P 4> 7 mei Zon op 5.02 uur, onder 20.16 uur. Maan op 12.24 uur, onder 1.46 uur. Maanstanden 7 mei 03.29 uur eerste kwartier. 13 mei 23.34 uur volle maan. 21 mei 18.03 uur laatste kwartier. 29 mei 12.39 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 6 mei Hoog water: 7.53 en 20.34 uur. Laag water: 3.27 en 15.53 uur. Dinsdag 7 mei Hoog water: 9.05 en 21.45 uur. Laag water: 4.18 en 16.52 uur. Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven licht bew. nw onbewolkt nnw regen no sneeuwbui nnw onbewolkt nw half bew. nnw zwaar bew. wzw onbewolkt windst. mist windst. onbewolkt nw licht bew. n regen wnw zwaar bew. wzw half bew. wnw licht bew. w onbewolkt no onbewolkt n geheel bew. nw sneeuw o nevel zw half bew. n nrsl. op afst. nnw half bew. nnw zwaar bew. wnw nrsl. op afst. nw regenbui n licht bew. w S S3 4 4 9 0 9 4,1 8 0.7 0 Vlv. Z.-Limb licht bew. wzw 12 8 5 13 18 16 17 10 7 9 12 17 21 11 15 21 7 7 7 4 5 2 4 2 5 4 0 0 0 0 0,1 5 5 0 0 0 0,2 1 0 2 4 6 6 7 5 13 7 ADVERTENTIE Cf elk de Süp Let op Zeer gr°te de erieure tandcrecm doos me. hond|e ct. Normale 53 ct' tube S"}' Uitfluitend verkrijgbaar bl) H.Hapotheker», drogliten. kappert en de ipeeiaalbrancbe. VELE DUIZENDEN merendeels jeugdige toeschouwers hebben vanmorgen weer genoten van de traditionele zeepkistenraces met levende motor op de Grote Markt die onder auspiciën van het Centrum Comité Koninginnedag gehouden werden door garage Brinkman te Haarlem. Als ware motorduivels hebben de jongens hun zelf gebouwde auto's, die varieerden van gesloopte kinderwagens tot imitatie-Ferrari's compleet met glimmende bumpers, echte stuurwielen en koplampen, over het fraaie circuit gestuurd, aangemoedigd door de talrijke supporters en de microfoonspreker die van elke rit een boeiend ooggetuigeverslag gaf. Tijdens de wedstrijden bleek de „tarzanbocht" voor het stadhuis voor vele équipes onoverkomelijke moeilijkheden op te leveren terwijl ook het lange eind van het stadhuis naar de bocht bij de Sme- destraat bepaald geen pretje was. Daar moesten de coureurs namelijk tegen de felle wind optornen waarbij zij bovendien af en toe te kampen hadden met striemende hagel- en regenbuien. Dit alles deed echter aan het enthousiasme geen afbreuk. De jongens, die verdeeld waren in twee groepen, renden also'f hun leven er van afhing, stuurden vooroverliggend hun wagens door de bochten en richtten zich zelfverzekerd op wanneer zij als eerste door de finish gegaan waren. Dat er ook duo's bestaande uit een bestuurder cn een duwer, waren die na een botsing, een verkeerde start of een defect aan het wagentje met een beteuterd gezicht het rennerskwartier weer opzoch ten, werd vrijwel door niemand gezien. Enkele minuten over tien, toon de Grote Markt al volgestroomd was met enthou siaste kijkertjes, staote de St. Jorisband van de Nederlandse Padvinders de Zijl straat in komende uit de Nieuwe Groen markt waar de coureurs zich hadden moe ten verzamelen. Op het laatste moment werd er net als bij een „echte" wedstrijd nog aan diverse wagentjes „gesleuteld", de wielen kregen nog een druppeltje olie, het stuur werd gesteld en toen was men klaar om naar het circuit te vertrekken. Achter de drumband aan dus, óp naar de Grote Markt, waar de jonge coureurs werden opgewacht door een bekwame jury, een comité van ontvangst, fotografen en journalisten die allen vol lof waren over de diverse autootjes. Na enkele rondjes over het circuit gere den te hebben werden de jongens losge laten in het „pare ferme" waar zij nauw keurig dc kansen bespraken en de concur renten door het maken van enkele gering schattende opmerkingen trachtten te de moraliseren. Men had echter niet zo bar lang de tijd want om kwart over tien moesten de eerste rennertjes van de ju- niorengroep (10-12 jaar) zich opstellen bij de start. Men had deze keer, bij wijze van experiment, de „Grand Prix-start" geko zen, waarbij dc wagens moederziel alleen op de startstreep stonden terwjjl de jon gens op een tiental meters afstand wacht ten totdat de vlag naar beneden zou gaan. Aanvankelijk verliep deze start nog ietwat onwennig maar naarmate de wedstrijden vorderden slaagden de jongens er in een bewonderenswaardige routine in deze startmethode te verkrijgen. En terwijl de verkeerslichten ongestoord van groen op oranje, van oranje op rood en van rood op groen sprongen, spurtten de coureurtjes door de bochten, schreeuw de de microfonist zich de keel schor en hadden de tientallen vriendelijke agenten handenvol werk om de toeschouwertjes achter de hekken te houden. Op het moment dat de oudere jongens (12-14 jaar) aan de start verschenen bleek een deel van het publiek tot de overtui ging gekomen te zijn dat men staande op de rijweg de wedstrijden aanzienlijk beter kon volgen zodat de agenten alles in het werk moesten stellen om de kinderen weer op hun plaats te krijgen. Dat lukte ook en toen was het moment aangebroken dat de „keien" het circuit be traden. Er waren echte valhelmen, stof brillen, motorlaarzen en gekleurde wagens, die namen als „The Blue Devil" „Sprinter" en gewoon „Haarlem" droegen. De strijd werd steeds spannender, temeer wanneer men bedenkt dat de hoofdprijzen beston den uit fietsen, horloges en voetballen het- ADVERTENTIE De snelste VELPON geen de drang om te winnen in niet gerin ge mate stimuleerde. Men bleef echter eer lijk voor een plaats in de volgende ronde strijden al was er een enkel flauw protest te horen van coureurs die meenden dat zij gemeen „gesnejen" waren. Hoe het ook z:i de ongeveer tachtig lo pers en duwers werkten zich via de series kwart en halve finales naar de finales toe, die een strijd opleverden zoals men zelden bij de zeepkistenraces in Haarlem heeft meegemaakt. Na afloop werden de win naars bestormd door de nu losgelaten kij kers die de gelukwensen in de vorm van stompen en slagen op de schouders trots- glimlachend in ontvangst namen, als was voor hen het behalen van de titel „zeep kistkampioen van Haarlem 1957" dagelijks werk. De winnaars van de ronde voor senioren, die vorig jaar als eersten uit de strijd te voorschijn waren gekomen, waren ook thans weer de snelsten. Het waren Henry Meyer i Is stuurman en Eddy den Dekker als duwer, die vooral uitblonken in eert formidabele start. Evenals vorig jaar kre gen zij ook thans een prachtige fiets aan- cboden. De winnaars van de junioren- en seniorenronde maakten aan het einde van de wedstrijd een ere-rit, de stuurlieden triomfantelijk omhangen met een lauwer krans. De wisselbeker blijft in het bezit van Henry Meyer en Eddy dan Dekker. De uitslagen luiden: Ronde voor junioren: 1. J. Steenbeek en K. van Putten (voetballen); 2. Jan Popjes en A. van Norden (voetbalschoenen); 3. Hans Beendcrs en Jaap Engel (badminton- spelen). Ronde voor senioren: 1. Henry Meyer en Eddy den Dekker (fietsen); 2. A. Bosgaard en H. Leewener (voetballen); 3. Jos Ver gers en Cor Vermeer (badmintonspelen). ADVERTENTIE Doclstraat 59 - Haarlem - Tel. 15232 AUTOLAKKEN Doeltreffend. Tussen 1 januari en 1 mei .1957 hebben zich in Argentinië 332 ge vallen van kinderverlamming voorge daan. In de overeenkomstige periode van 1956 bedroeg dit aantal 4.152. In die tussentijd echter heeft Argentinië een vaccinatieprogramma uitgevoerd, dat de staat bijna zestig miljioen gulden heeft gekost. Gerucht. Sunday Dispatch, het niet zeer scrupuleuze Engelse zondagsblad, ver spreidde gisteren het gerucht van een op handen zijnde verloving van Prinses Beatrix met de Duits-Italiaanse prins Heinrich von Hessen, een neef van de Italiaanse ex-koning, die de Nederland se troonopvolgster volgens het blad ont moette aan boord van het Griekse „vor- stenschip" Agamemnon twee jaar gele den. Prins Heinrich is 29 jaar oud. Vol gens het blad zou Prinses Beatrix de jongeman kort geleden in Rome op nieuw hebben ontmoet. Sanatorium. De 43-jarige Keulse advocaat Ilgés, die plaatsvervangend chef van de Gestapo te Tilsit is geweest, is te Keu len tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens deelneming aan de moord op 120 tot 130 vooraanstaande Sovjetburgers die in een sanatorium werden verpleegd, dat op de eerste dag van de Duitse inval in de Sovjet-Unié door de Duitse troepen werd bezet. Zeventien. Uit protest tegen de geringe vorderingen bij de bouw van het nieuwe paleis van justitie te Pisa hebben de advocaten en procureurs in de gelijk namige provincie besloten woensdag voor onbepaalde tijd in staking te gaan. De eerste steen voor het paleis van juistitie werd zeventien jaar geleden gelegd. Waarschuwing. Een Franse firma 'heeft een apparaat ontworpen, dat waarschuwt als zich ijzel op startbanen en wegen vormt. Vol. Het gemeentebestuur van Tokio heeft medegedeeld dat de eerste twee jaar geen enkele plaats zal vrijkomen op de begraafplaatsen van de stad. Maleter. Mevrouw Mari Maleter, de vroe gere echtgenote van generaal Maleter, „de held van Boedapest", is in het ge heim uit Wenen naar Montreal in Ca nada vertrokken, vergezeld van haar drie kinderen. Generaal Maleter zit ge vangen in Hongarije. Laatste. De laatste windmolen in Frans- Vlaanderen, die te St. Sylvestre-Cappel, is ingestort. De molen had in de tweede wereldoorlog zware schade opgelopen, die nooit was hersteld. Vooruit. Sir Anthony Eden zal vandaag uit de Amerikaanse staat Massachusetts naar de hoofdstad van Canada, Ottawa, vertrekken. Volgens de Britse consul in Ottawa gaat sir Anthony goed vooruit. Tijdelijk. De industriële produktie in Hon garije daalt hoewel de lonen en kosten hoger worden, aldus meldt het commu nistisch blad „Nepszabadsag" volgens radio-Boedapest. De kredieten van de Sovjet-Unie en andere bondgenoten helpen tijdelijk, maar moeten later worden terugbetaald, zo waarschuwt het blad, dat eraan toevoegt, dat op het ogenblik 95 percent van het nationale inkomen onmiddellijk wordt verbruikt en het land gestadig verarmt. Onderwater. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Missiles and Rockets Maga zine" leggen de Verenigde Staten op de bodem van de Atlantische en de Stille Oceaan langs hun kusten een stel sel aan voor vroegtijdige ontdek king van de nadering van vijande lijke onderzeeboten. Volgens het tijd schrift zal dit stelsel op dezelfde wijze functioneren als het radarnet in het noorden van Canada voor het opsporen van naderende vliegtuigen. Derde. De voormalige Belgische premier Paul van Zeeland heeft zondag de eer ste steen gelegd voor een derde „Euro pees dorp" dat bij Augsburg zal wor den gebouwd. Het eerste dorp is bij Aken gesticht, het tweede bij Bregenz. Overleden. Joseph Kennedy, een van de vier geleerden die het plutonium heb ben ontdekt het onontbeerlijke ele ment voor het maken van een atoom bom is op veertigjarige leeftijd in St. Louis (V.S.) aan kanker overleden. Kunstmatig. Drie Amerikaanse dokters uit Cleveland hebben langs kunstmatige weg de stof bereid, die naar men aan neemt hoge bloeddruk veroorzaakt. Van deze stof de enzyme „angiotonine 2" komen slechts zeer kleine hoeveel heden in het bloed voor. Afscheiding. Een rechtbank in Milaan heeft bepaald dat een man niet beschuldigd kan worden van moedwillige verlating van zijn vrouw als hij een muur bouwt in het midden van zijn hui- en aan een kant hiervan gaat wonen. 57 Panda en zijn metgezellen schrokken geweldig, toen de beambte aanstalten maakte, om het meesterwerk te verbran den. „Hela! laat dat!", riep Panda. „U mag dat schilderij niet verbranden!" „En waar om niet?", vroeg de beambte, zonder zich om te keren, „ik heb geen zin, om zo'n waardeloos prul hier te bewaren". En hij bracht het vlammetje van zijn lucifer op nieuw bij het schilderij„Het is geen prul- lio!", gilde Tonio hees, „het is waard ene fortuinio!" „Een fortuinio?"herhaalde de beambte, „daar geloof ik niets van. Ik durf wedden, dat men er bij een museum geen cent voor geeft". „Nee, een museum geeft gene centio", gaf Tonio toe, „maar toch is de schilderij fortuinio waard, want het is het Oog van Cyclopio!" „Zo. Vertel me dan eens, waarom het Oog van Cyclopio zoveel waard is en waar je dat er voor kan krijgen", drong de beambte aan. ,Dat gaat jou geen sikkepittio aan!", siste de kleine gewiekste boef. De beambte keerde zich driftig om en.meteen werd hij nu door Panda herkend. „Joris!", riep hij, „al wéér jij! Wat wilMet een snelle be weging schoof Joris Panda opzij en drukte zijn vinger op Tonio's knopneus. .En nu zal je me vertellen, WAAR je er een for tuin voor kunt vangen", zei hij grimmig, „deze momento!" HET IS algemeen bekend, dat met sui ker overtrokken voedingsmiddelen lange tijd goed kunnen blijven. Verhitte vruch ten, gelegd in een mengsel van suiker en water in een verhouding van 3 op 1, wor den geconserveerd en kunnen worden aan gesproken wanneer de huisvrouw het goed dunkt. Jam en honing bederven niet, om- dal de suiker deze produkten tegen be derf en gisting beschermt. Ook melk kan op deze wijze ge conserveerd worden, want wordt het water aan de melk onttrokken en voor 5/8 deel vervangen door suiker, dan ontstaat het nogal stroperige, en volgens de vaktermen dikvloeibare, goedje dat als gecondenseerde melk in de handel is. Kortom, we kunnen de stelling poneren, dat de aanwezigheid van suiker het leven der bacteriën bemoeilijkt en dat by een mengsel waarin 60 percent suiker is ver werkt zelfs alle leven van bacteriën op houdt. Deze conserverende werking van suiker is wellicht reeds bekend geweest in het oude Egypte. Er zijn weliswaar geen potten met inmaak gevonden, noch sporen van jam die een slordige farao op de tafel zou hebben gekliederd, maar desondanks is onze veronderstelling niet geheel van grond ontbloot. Koningin Hatephera heeft namelijk enige aanwijzingen in die rich ting gegeven. Zij, die veronderstellen, dat we nu met een koninklijk receptenboek voor de dag komen, moeten we opnieuw teleurstellen. Het is de mummie van deze dame geweestdie enige aanwijzing in die richting heeft gegeven, want in de sarco faag bleek deze mummie omgeven te zijn door de restanten van een oplossing die waarschijnlijk suiker en soda heeft be vat. Om de conserverende werking van sui ker te bewijzen, is in het Anatomisch Mu seum in Wenen voor het conserveren van preparaten een tijdlang gebruik gemaakt van geconcentreerde suikeroplossingen, in- plaats van alcohol, en de resultaten gaven reden tot volle tevredenheid. Hoe de pre paraten zich na verloop van vele jaren zullen houden, moet worden afgewacht. Het schijnt geenszins uitge sloten, dat zich op den duur kristallisatieprocessen zullen voordoen, waardoor de pre paraten zelf misschien niet behoeven te vervormen, maar waardoor de doorzichtig heid van de oplossing zou kunnen lijden. Aan het con serverende principe van suiker in het al gemeen doet dit echter niets af. Trouwens, waar zou die conserverende werking beter in de praktijk gedemon streerd kunnen worden, dan in Zuid- Afrika, waar in sommige steden zelfs eieren worden ingelegd in een oplossing van 50 percent suiker? Wil iemand antwoorden, dat hij (of zij) door toevoeging van suiker in de meeste gevallen alleen maar een gistende, dus een sterke bacteriële werking heeft geconsta teerd, dan kan daarop alleen maar worden geantwoord, dat in die gevallen een te grote zuinigheid is betracht en dus te wei nig suiker is toegevoegd. Honing gist niet, verdund honingwater daarentegen zeer gemakkelijk, zoals de Germanen al ont dekt hadden door er „mede" van te maken. Overvloed van suiker doet de bacteriën van dorst omkomen! Daarover morgen. H. Pétillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2