Militaire attaché's van V.S. en Engeland in Praag gepakt Deskundig rapport over gevaren van kernproeven verlangd Moskou verlangt van Bonn een verklaring tegen kernwapens Spionage volgens protestnota's door Tsjechen in scène gezet Bezorgdheid in Assemblée 3 Heringa Wathrich Commissie van onderzoek voor Algerije samengesteld Nederlandse deskundigen naar het buitenland „Willem Ruys" niet door Suezkanaal; „Langkoeas" waarschijnlijk wel Nederlands emigrantje in Zuid-Afrika vermoord Nederlanders naar congres in Washington Dit was uw aapjeskoetsier - in de twintiger jaren Op dz raatótoel de zuivere, milde Amerikaan door snelste omzet altijd vers! W. G. Koenders overleden Kerkelijk Nieuws MAANDAG 6 MEI 1957 Er zijn binnenkort van de communisti sche propaganda foto's uit Tsjechoslowakije te verwachten waarop militaire attaché's van Engeland en Amerika afgebeeld zijn vlakbij een vliegveld, waar zij door de politie op spionage betrapt worden. Dit wordt nu reeds door de persbureaus Reu ter en United Press uit Londen gemeld, naar aanleiding van de opzienbarende arrestatie in de omgeving van Praag van de Britse attaché kolonel Cedric Master- man en de Amerikaanse kMonél Daniel Teberg. De twee attaché's waren, gezeten in een auto, in moeilijkheden geraakt in de buurt van Milovice, waar men hen van „spiona ge" beschuldigde en pas enkele uren later fiet gaan. De Engelse versie van dit inci dent is, dat het tweetal in een valstrik gelokt werd om als fotografisch „docu- mentatie-materiaaP' te dienen. Het tweetal reed, volgens de Engelse protestnota over dit incident, op de straat weg bij Milovice, toen een lid van de Tsjechische militaire politie de auto aan hield en hen zeide, een zijweg in te slaan omdat de weg afgesloten was ter wille van een militair c.onvooi. Nauwelijks was de auto daarop de zijweg 500 meter ver opge reden of hij werd omringd door Tsjechi sche militairen en aangehouden. De inzit tenden werden gedurende drie uur zittend in hun auto ondervraagd door een ambte naar van het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken en enige hooggeplaat ste Tsjechische luchtmachtofficieren. Rekwisieten Terwijl nu deze ondervraging plaats had, bracht personeel van een nabijgelegen vliegveld in allerijl vliegtuigen naderbij, en ook twee tanks werden aangereden. Al dit materiaal werd zo in de nabijheid van de auto opgesteld dat het een indrukwek kende achtergrond vormde voor foto's en filmopnamen, die door plotseling opdui kende Tsjechische persfotografen werden gemaakt. De attaché's kregen te horen, dat zij een verboden weg waren ingereden. Tenslot te liet men hen terugrijden en toen zij weer bij de ingang van de zijweg waren gekomen, stond daar een bord, waarop te lezen stond dat de weg verboden terrein was. Het bord stond echter scheef, geleund tegen een boom langs de weg en geen van de attaché's had het er tevoren zierf staan. De Engelse regering heeft in een nota aan de Tsjechische regering tegen deze gebeurtenissen geprotesteerd en daarbij onder meer opgemerkt, dit slechts kan worden uitgelegd, „als een zorgvuldig ge arrangeerde en opzettelijk misleidende achtergrond voor de foto's". WENEN (UP). - Radio Praag heeft zater dagavond bekend gemaakt, dat een grote spionagegroep, die voor de Amerikaanse inlichtingendienst werkte, in Tsjechoslo wakije ontdekt en gearresteerd is. De ontdekking werd gedaan door Tsje chische instanties, die zich voordeden als spionnen en voorgaven samen te willen werken met een spionagecomplot, dat vijf jaar geleden door een zekere Miroslav Holub georganiseerd was. Holub werd in 1953 door de Amerikanen naar Tsjechoslo wakije gezonden. Hij bracht twee radio zenders mee, die aan twee Tsjechen gege ven werden voor spionagewerk. Deze Tsje chen lichtten de Tsjechische veiligheids dienst in, welke besloot per radio contact ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft twee beslui ten genomen waarop al geruime tijd met spanning werd gewacht. De ministers zijn 'er in geslaagd de posten van hun respec tievelijke begroting te vinden waarop een totaal bedrag van een kwart miljard francs (ongeveer 25 miljoen gulden) kan worden bezuinigd. Deze besnoeiingen van het staatsbudget, zo heeft een woordvoerder van de regering verklaard, zullen Frank rijk toch geen nieuwe belastingen kunnen besparen. De oorlog in Algerije kost bijna een miljard francs per dag en 150 miljard extra zullen de belastingbetalers voor hun rekening moeten nemen. De tweede beslissing is de benoeming van negen der elf leden van de commissie ter bescherming der mensenrechten in Al gerije tot welks oprichting al sinds gerui me tijd was besloten. Onder de leden treft men bekende en algemeen geachte namen aan uit economische, militaire, juridische en andere kringen. De vroegere ambassa deur in Bonn André Frangois-Poncet zal de Franse diplomatie vertegenwoordigen. De commissie zal zelf haar bevoegdheden mogen bepalen en binnenkort naar Al gerije vertrekken om daar een officieel on derzoek in te stellen inzake de bewerin gen over wreedheden die Franse troepen tijdens pacificatie-acties zouden hebben begaan. Vier middelen (Reuter) De uitgaven aan het wegen net, de spoorwegen, de energieproduktie en de wederopbouw zullen wonden inge krompen om te pogen de „hooggestegen nationale uitgaven, een van de voornaam ste oorzaken van de tegenwoordige crisis, te verminderen", aldus heeft de minister van Financiën Paul Ramadier aan de pers medegedeeld. De bezuiniging ten bedrage van 250 miljard frand op de regeringsuit gaven is een van de vier middelen die Ra madier toepast om het Franse handelste kort op te heffen en het putten uit de landsreserves tegen te gaan. De drie ove rige middelen zijn verbodsbepalingen op de invoer, een strengere leningspolitiek en herziening van het belastingstelsel. De be stedingen op het militaire apparaat zullen worden besnoeid met 66 miljard francs. Het disconto, dat de vorige maand steeg van drie tot vier percent, zal stabiel blij ven. Nieuwe belastingen zullen tezamen 150 miljard francs moeten opbrengen. te maken met de Westerse agenten en zich voor spion uit te geven. In totaal 60 tele grammen en boodschappen werden sedert dien naar westerse agenten gezonden, die in ruil inlichtingen naar Tsjechoslowakije zonden. Als resultaat van deze inlichtingen is thans een grote groep spionnen gearres teerd in Tsjechoslowakije en worden an dere nog in het oog gehouden, aldus radio Praag. Bijzonderheden over het aantal of de identiteit der arrestanten werden niet gegeven. Prof. dr. ir. M. J. L. Dols te Wassenaar is door de Voedsel- en Landbouworganisa tie van de Verenigde Naties uitgenodigd een bezoek te brengen aan Afghanistan, teneinde daar een onderzoek in te stellen naar de voedingsgewoonten en -omstandig heden. Prof. Dols, die raadadviseur is van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, is reeds in Kaboel, waar hij twee maanden zal blijven. Mr. H. J. Spanjaard te 's-Gravenhage is door de Internationale Burgerluchtvaart- Organisatie uitgenodigd een bezoek te brengen aan Libye en de Soedan om deze landen van advies te dienen inzake de luchtvaartwetgeving. Mr. Spanjaard is verbonden aan de juridische afdeling van de K.L.M. Ir. G. Pott te 's-Gravenhage zal worden uitgezonden naar Libye. Hij is directeur van de mijnbouwkudige afdeling van het ministerie van Economische Zaken. Hij zal een onderzoek instellen naar de bodem schatten en de mogelijkheden van in dustriële verwerking van de mineralen. Ir. J. Schilstra te Wageningen zal worden uitgezonden naar Irak, waar hij als bo- demkundige in dienst zal treden van het ministerie van Landbouw. Ir. J. van Beuzekom te 's-Gravenhage zal in dienst treden van de Development Board in Irak. Hij zal er irrigatie- en draineringswerken ontwerpen. Ir. W. C. Hulsbos te Rozendaal (Gld.) zal eveneens in dienst treden van de Deve lopment Board in Irak waar hij op cul tuurtechnisch terrein werkzaam zal zijn. De heer J. Lips te 's-Gravehage is uit gezonden naar Vietnam om de regering aldaar van advies te dienen inzake de economische ontwikkeling. De agenten van de Koninklijke Rotter damse Lloyd te Port Said, Lambert Brothers, hebben verklaard van de maat schappij opdracht te hebben gekregen de vaart van de „Langkoeas" door het Suez kanaal voor te bereiden. De Langkoeas zou het eerste Nederlandse schip zijn, dat sinds de Frans-Engels-Israelische aanval op Egypte van het kanaal gebruik maakt. De directie van de Koninklijke Rotter damse Lloyd heeft definitief beslist, dat de „Willem Ruys" niet van het Suezkanaal gebruik zal maken. Het schip is zaterdag ochtend uit Colombo vertrokken en 'zal de route om Kaap de Goede Hoop volgen. De „Lankoeas" daarentegen wordt tussen 12 en 15 mei te Suez verwacht. Er is nog geen beslissing genomen of dit schip van het kanaal gebruik zal maken. Het lijkje van de 10-jarige Robert Klein, wiens ouders uit Nederland afkomstig zijn, is zondagmorgen bij het kerkhof van Jo hannesburg in Zuid-Afrika gevonden door een van de tweehonderd Nederlandse emi granten, die naar de jongen op zoek waren gegaan. De jongen, die sinds donderdag vermist was, bleek met zijn eigen riem te zijn gewurgd. Een 31-jarige doodgraver is in verband met de moord gearresteerd. Keel-, neus- en oorartsen uit Italië, Bel gië, Zweden, Denemarken, Noorwegen, Finland, Spanje, West-Duitsland, Zwitser land, Ierland, Engeland en Nederland zijn van Schiphol met een chartervliegtuig naar Washington vertrokken, waar zij een in ternationaal congres zullen bijwonen. Ne derland is vertegenwoordigd door twaalf artsen uit Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Delft en Zutphen. Ongeveer 2000 specialisten uit de gehele wereld zul len op het congres, dat één keer in de vier jaar wordt gehouden (in 1953 in Amster dam) aanwezig zijn. Na het congres zul len zij ziekenhuizen en universiteiten be zoeken. ADVERTENTIE (5 Bent u Prikkebeen Voor een „piek" maakte u een ritje en voor een „knaak" was u een avond gezellig uit. Nu kost dat alles heus wel een paar dubbeltjes meer! Troost uSteek - net als toen - een altijd verse North State op. U betaalt wel wat meer dan het kwartje van vroeger, maar toch blijft North State in kwaliteit en prijs nog steeds uw allerbeste koop! Quality since 1873 Manufactured for the Successors to Brown Williamson Tobacco Corporation. Louisville, Ky. U.S.A. Rook niet in bos en heizelfs geen North State Het raam stond half open en ik hoorde daarbuiten stemmen. Ik zat half opzij, ver scholen achter het gordijn en boog me be nieuwd naar voren. Er stonden twee jon getjes samenzweerderig bijeen. en dan bellen we", zei de een. „En dan hard weglopen", opperde de ander. „Nee, dat is niet leuk. Gewoon blijven staan en dan vragen we: bent u meneer Prikkebeen?" „Waarom Prikkebeen?", vroeg de ander geboeid. „Nou, zomaar, omdat het gek is. En dan wordt hij natuurlijk kwaad. En „En als hij niet kwaad wordt", vroeg zijn vriendje, die me een sekuur kereltje leek. „Natuurlijk wordt hij kwaad", sprak de eerste in vroom vertrouwen op de mense lijke prikkelbaarheid. „Slaat hij dan niet?", vroeg de tweede somber. „Moet ie durven", zei de aanvoerder. Maar na enig nadenken voegde hij er be moedigend aan toe: „We kunnen toch ze ker veel harder lopen dan zo'n ouwe vent". „Dat is waar", zei de ander, een nog diepere kloof hakkend in mijn trots. Ze verdwenen en ik begaf me naar de deur. Vlak daarop werd er beschroomd gebeld. Ik deed onmiddellijk open en dat verraste ze, geloof ik, een beetje „Wel, jongens?", vroeg ik. „Eh woont hierwoont hier zei de eerste haperend. De andere ging alvast een paar stapjes achteruit, maar keek toch nog vol ver trouwen naar zijn vriendje, die het wél klaren zou. „Zeg het maar", zei ik. „We wouen vragen", zei de eerste, in een opbeurend meervoud vervallend, „we wouen vragenHij zweeg weer; het fatale woord wou hem niet over de lippen. „Of ik meneer Prikkebeen ben?", op perde ik. „Gossie!", zei de bangste, met zijn hand op zijn mond, en vol ontzag naar me op- blikkend. Maar de andere was sluwer. Hij bezag me streng en zei: „Je hebt geluisterd". „Ja", zei ik. Ze keerden zich als bij afspraak om en begonnen haastig naar het hek te benen. Daar aangekomen stond de dapperste even stil om mij toe te roepen: „Vuile luister vink!" En de andere zag zijn kans nu gekomen om toch ook nog een stout stukje te vol voeren. Hij zette de handjes als een roeper om de mond en schreeuwde zo hard hij kon: Kinderbeul Toen draafden ze vlijtig weg, nieuwe avonturen tegemoet. Jac. van der Ster STRAATSBURG, maandag. - Vandaag begint hier de parlementaire vergadering van de Westeuropese Unie (zeven landen), nadat zaterdag de voorjaarszitting van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa (vijftien landen) was geëindigd. De laatste dag van deze voorjaarszitting heeft de Raadgevende Vergadering een aanbe veling aangenomen, waaraan verontrusting over de gevolgen van proeven met atoom bommen ten grondslag lag. Men verlangt in deze aanbeveling, dat het minister comité een conferentie van geleerden zal beleggen, die een rapport over de gevaren van de kernproeven moet opstellen. Aan eigenlijke inhoud van deze aanbeveling laat de Raadgevende Vergadering twee gedach ten voorafgaan: ten eerste hoopt men dat de ontwapeningsconferentie te Londen, ook de kernwapens betreffende, energiek zal worden voortgezet en voorts hoopt men dat ook de kernexperimenten uitvoerende mo gendheden spoedig overeenstemming over opschorting daarvan zullen bereiken. De tekst van deze aanbeveling was ont worpen door de politieke commissie, die haar in de plaats stelde van een voorstel dat de socialistische fractie had gedaan en dat om advies naar de politieke commissie was verwezen. Het socialistische voorstel verlangde van de mogendheden met kern wapens, dat zij plannen tot beperking van de proeven zouden ontwerpen, die een eer ste stap op de weg naar een internationaal verbod zouden moeten zijn; en in afwach ting daarvan zou men thans reeds eenzijdig de proeven moeten opschorten. Onder lei ding van de Engelsman Edwards hebben de socialisten getracht met een amendement de tekst van de politieke commissie de strekking van hun oorspronkelijk voorstel te geven. Maar zij vonden nergens steun. Het amendement is niet verworpen, maar men heeft het uitgesteld, wat vrijwel op hetzelfde neerkwam; alleen is de aanvaar ding van een voorstel tot uitstel formeel geen uitspraak over de zaak zélf. Hierover teleurgesteld heeft de socialistische fractie - die ging buiten de vergadering om - zich op eigen gelegenheid tot de mogendheden met kernwapens gewend. Tenslotte is be sloten de aangenomen tekst en dit op socialistisch voorstel - de tekst van „uit gesteld" amendement-Edwards naar de parlementaire vergadering van de W.E.U. te zenden. Beleidscoördinatie Voortbouwend op het algemene politieke debat van de vorige week heeft de politieke commissie van de Raadgevende Vergade ring een ontwerp-aanbeveling voorgelegd, die prompt is goedgekeurd. Hiermee wordt het ministerscomité aanbevolen periodieke bijeenkomsten van ministers-presidenten te beleggen. Aldus zou men moeten bijdragen tot een gemeenschappelijk beleid van zo veel mogelijk Europese staten. Overigens zouden de regeringen der Europese staten, aldus de aanbeveling, in belangrijke kwes ties onderlinge raadplegingen tot vaste ge woonte moeten maken. De resolutie over de Gemeenschappelijke Markt, waarover vrij dag bij ontbreken van het quorum niet kon worden beslist, is met algemene stemmen behoudens vijf onthoudingen (van enige Scandinaviërs en Grieken) aangenomen. Dit betekent onder meer dat de hier aanwezige parlementsleden uit de zes betrokken lan den zich allen voor spoedige ratificatie van het verdrag tot instelling van een Gemeen schappelijke Markt hebben uitgesproken. Er zijn ook nog enkele andere zaken af gedaan. Zo is te kennen gegeven, dat men meer geld uitgetrokken wenst te zien voor de Europese conferenties van gemeente bestuurders (waarvan in januari jongst leden de eerste vergadering heeft plaats gehad). Voorts heeft de raadgevende ver gadering haar politieke commissie de op dracht gegeven een rapport op te stellen over de aanleg van een tunnel onder het Kanaal. In het bijzonder over de economi sche en financiële aspecten daarvan. Bij de sluiting van de voor.iaarszitting heeft voor zitter Dehousse medegedeeld dat besloten is de najaarszitting te houden van 16 tot en met 30 oktober. Mevro.uw Anna Kethly, de Hongaarse socialiste, die minister van Buitenland se Zaken is geweest in de regering van Imre Nagy, ontving vrijdag uit handen van de voorzitter van de Assemblée van de Raad van Europa, Fernand Dehousse, de „Vrij Europa-prijs". Te Wassenaar is in de leeftijd van 56 jaar overleden de heer W. C. Koenders, oud-hoofd van de dienst Legercontacten van het Koninklijk Nederlands Indische Leger en reserve luitenant-kolonel voor speciale diensten. Tevoren was hij redac teur van het Bataviaasch Nieuwsblad. In Nederland was hij algemeen secretaris van de stichting „De Nederlandse Soldaat". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rijswijk (Z.H) (4de pred. pl.) A. J. van den Ham te Uithuizen. Beroepen te IJmond (wijkgemeente Nieuwe Kerk te IJmuiden) (toez.) G. van Doorn te Terheijde. Aangenomen naar Hillegom (wijkgemeente Noord) (toez.) J. Veenendaal te Zuidwolde (Dr.) naar Rinsumageest G. D. J. Dinge- mans, kand. te Delft. Geref. Gemeenten Bedankt voor Oostkapelle J. B. Bel te Krabbendijke. De Amerikaanse negerzangeres Ella Fitzgerald heeft zondag in oris land haar medewerking verleend aan twee uitvoeringen van „jazz at the philhar monic", 's middags in Amsterdam en 's avonds in Scheveningen. (Van onze correspondent in Bonn) De Russische ambassadeur in West- Duitsland, Smirnov, heeft zo spoedig ant woord gestuurd op het boze briefje, dat hij een paar dagen geleden van bondskanse lier Adenauer had ontvangen, dat de West- duitse regeringschef het nog met de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft kunnen bespre ken. Het gaat over de uitrusting van het Westduitse leger met kernwapens. Adenauer had Smirnov de verzekering gegeven, dat West-Duitsland geen kernwapens bezit en daar ook niet om had gevraagd. Ondanks die mededeling, had de Sovjet-Unie toch een scherpe nota gestuurd, waarin zij West- Duitsland waarschuwde tegen het voort zetten van zijn atoompolitiek Tijdens de NAVO-conferentie in Bonn is overigens duidelijk gebleken, dat men wel degelijk van plan is West-Duitsland van kernwa pens te voorzien. Smirnov antwoordde Adenauer, dat hij zijn regering inderdaad op de hoogte had gesteld van wat de bondskanselier hem had verteld. In de nota, die de Sovjet- Russische regering twee dagen later aan Bonn had gericht, was dan ook niet be weerd, dat de bondsrepubliek al kernwa pens bezat of dat zij er om had gevraagd, maar wel werd de regering in Bonn in deze nota op de gevolgen opmerkzaam ge maakt, die het uitrusten van het West duitse leger met kernwapens met zich zou brengen. Dat zulke plannen bestaan, aldus Smirnov, had men uit tal van uitlatingen van leden van de Westduitse regering kun nen opmaken. De Russische regering zou het aangenaam vinden, wanneer de rege ring in Bonn haar kon meedelen, dat zij vastbesloten is het Westduitse leger niet van kernwapens te voorzien en het statio neren van kernwapens van vreemde staten niet op haar grondgebied toe te staan. Aan Adenauer's besprekingen met Dul les, die uren hebben geduurd, namen ook de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano (die zondag met de bondspresident Heuss voor een achtdaags bezoek in Turkije is aangekomen), de staats secretaris van Buitenlandse Zaken, profes sor Hallstein, de minister van Verdediging Franz Josef Strauss en generaal Heusinger, benevens de Westduitse ambassadeur in Washington en de Amerikaanse ambassa deur in Bonn deel. Er moet dus zijn ge sproken over belangrijke militaire aange legenheden, inzonderheid over uitrusting van het Westduitse leger met kernwapens. Dulles is zaterdagmiddag naar Parijs ver trokken met de mededeling dat hij zeer tevreden over zijn besprekingen was. Hij zou in Parijs met de Franse premier Mollet en met zijn ambassadeurs in West-Europa confereren. (Reuter). - De meeste leden van de dele gaties van de NAVO-landen blijken van mening te zijn, dat Dulles het leiderschap van de Atlantische gemeenschap op zich heeft genomen en dat de leiding van de NAVO - die voor de Suezcrisis, zij het niet officieel, in handen van de Verenigde Sta ten, Frankrijk en Groot-Brittannië was, in feite niet meer bij deze drie landen geza menlijk berust. Deze waarnemers geloven dat deze leiding verschoven is naar West- Duitsland en de Verenigde Staten, die als het ware een nieuwe as vormen. Als eerste resultaat hiervan en als een diplomatiek succes van Dulles en Adenauer beschouwen zij de nadruk, die in het aan het einde van de conferentie uitgegeven communiqué wordt gelegd op de Duitse hereniging. Als een resultaat van de overheersende invloed van Dulles wordt de verklaring in het communiqué beschouwd, dat de landen van de NAVO alle hulpmiddelen, die de kern wapens kunnen verschaffen, bij hun ver dediging zullen gebruiken. Volgens deze waarnemers is de tegenstelling in West- Duitsland over het al dan niet verstrekken van kernwapens aan het nieuwe Westduit se leger niet van invloed op de houding van de Westduitse regering.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5