Albert Heijn Geslaagde dodenherdenkingen door Haarlemse jeugd „Onze geestelijke vrijheid veronderstelt achting voor de opvatting van anderen" Protest tegen openstelling van bioscooptheater Dodenherdenking in Haarlem en omgeving Stille tocht naar Erebegraafplaats Dirigenten verwisseld Ook in Heemstede veel belangstelling ^uperMarb vlees per Ma Is vlees Dit jaar voor het eerst Eduard" overleden MAANDAG 6 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dr. Elzinga over wijsbegeerte in economische wetenschap Tijdens samenkomst aan Westergracht J. A. van Herwaarden plotseling overleden Oudste inwoonster van Haarlem overleden 188 158 98 29 25 NIEUW Moccarepen UIT STAD EN STREEK Chef-kelner, die van klanten zijn vrienden maakte JONGENSBLOUSES „Want zij gaven hun leven prijs voor de gemeenschap en verwierven zo een eeuwig jonge lofzang en hun graf als hoogste ereteken: niet zozeer de tombe waarin zij rusten, maar die waarin hun glorie blijft leven; steeds weer vermeld wanneer het ogenblik daar is voor woorden of daden. Ongegrift leve hun herinnering in ieders hart, duurzamer dan op enig materieel symbool. Volgt gij nu dezen na. Ziet het geluk in Vrijheid en de Vrijheid in zichzelf offerende moed". Met dit zinrijke citaat uit een in 430 voor Christus door Pericles gehouden rafrede voor de in de strijd tegen Sparta gevallen burgers van Athene ..esloot dr. C. Spoel der de rede welke hij zaterdagavond tijdens de door bijna tweeduizend Haarlemmers bijgewoonde herdenkingsbijeenkomt in de Grote of St. Bavokerk hield. „Bij velen zal er vanavond schrijnende, bittere droefheid zijn en haat jegens de genen die gedurende vijf jaren zoveel gods- gruwelijke daden hebben verricht en dat is begrijpelijk. Maar toch moeten wij die haat bestrijden. Haat is een der laagst menselijke neigingen en wie haat koestert, baart ook haat", aldus de oud-rector van het Stedelijk Gymnasium, die echter ook de houding verwierp dergenen, die menen, dat men niet alleen vergeven, maar ook vergeten moet. Dit, zo zei hij, is de taal van oppervlakkige slappelingen. Wij heb ben ons telkens weer rekenschap te geven van de betekenis van het offer, dat ge bracht werd door hen die te land, ter zee en in de lucht gevallen zijn. Zij hebben niet gepraat en niet geschreven, maar gezwegen en gehandeld en gaven daarbij het hoogste wat zij hadden voor de vrijheid. Dit verplicht ons ook ons af te vragen wat die vrijheid eigenlijk betekent, zo vervolgde dr. Spoelder. Onze Nederlandse vrijheid betekent, dat wij geestelijk vrijuit kunnen ademen, dat wij kunnen zeggen en schrij ven wat wij op het hart hebben, mits en daarop legde spreker de nadruk wij grote eerbied hebben voor de waarheid van andere zijde, want iedereen heeft deel aan de waarheid, niemand heeft de waarheid alleen. Ook hebben wij naar beste weten te handelen naar de verplichtingen welke het maatschappelijk leven en de medemens ons opleggen, anders wordt de vrijheid tot tirannie en dwingelandij. Zo zullen wij onze doden zonder haat, maar in grote dankbaarheid gedenken, aldus dr. Spoelder. Herboren Holland Voor de vierde achtereenvolgende keer werd de herdenkingssamenkomst in de Grote Kerk opgeluisterd door een uitvoe ring van een fragment uit de door Jos de ADVERTENTIE WINKELIER Een lange stoet van nabestaanden van de gevallenen en belangstellenden, waaronder ook zeer vele inwoners van de gemeente Bloemendaal, hebben zaterdagavond deel genomen aan de Stille Tocht naar de Ere begraafplaats aan de Zeeweg te Overveen. Vóór de aanvang van de Stille Tocht werd er een plechtige bijeenkomst gehou den in een der gebouwen van Publieke Werken aan de Brouwerskolkweg te Over veen, waarvoor eveneens zeer veel belang stelling bestond. Achtereenvolgens voerden daar het woord mejuffrouw dr. M. E. Nolte in haar kwaliteit van voorzitster van de Commissie Nationale Herdenking te Bloe mendaal, pastoor dr. A. A. Olierook en dr. J. H. Stelma, Hervormd predikant te Bloe mendaal. Mejuffrouw Nolte zeide dat de gemeente Bloemendaal het tot een zeer hoge eer rekent, dat degenen die hun leven lieten voor het vaderland, binnen de grenzen van dit gebied te ruste zijn gelegd. Uit het ge hele land zijn nabestaanden en belangstel lenden hierheen gekomen en de gemeente vindt het een eer u allen hier te mogen ontvangen. Wij zullen tezamen een ere- escorte vormen rondom de graven van hen die daar in de duinen hun laatste rustplaats vonden. Onze gedachten en onze gebeden verenigen ons met hen, aldus mejuffrouw Nolte. De plechtigheid werd omlijst door koor zang van het Dubbelmannenkwartet „Har monie" onder leiding van Henk Arisz. On der meer werd het „Lied der achttien doden" van Jan Campert, getoonzet door Jos. Vranken, ten gehore gebracht. Na het gezamenlijk zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus, begaven allen zich naar buiten, waar de stoet zich opstelde. Honderden voegden zich daar nog bij dege nen die de bijeenkomst meemaakten. Op merkelijk veel jongeren namen aan de Stille Tocht deel. In de ijzige koude zocht de lange stoet zijn weg naar de erebegraaf plaats met haar 374 graven, die van te voren waren bedolven door tienduizend witte narcissen, door een kweker uit Sas- senheim geschonken. Persoonlijk bedekten de nabestaanden en vrienden van de geval lenen de graven met een schat van voor jaarsbloemen. Om half acht was de klok op de begraafplaats gaan luiden; precies acht uur schalde een padvindershoorn en werd door alle aanwezigen twee minuten stilte in acht genomen, ter ere van hen die voor het vaderland vielen Klerk op een tekst van Jaap Moulijn ge componeerd cantate „Herboren Holland". Ook nu weer maakte deze eenvoudige, eerlijke tekst met zijn daar zo voortreffe lijk bij passende, ontroerende muziek grote indruk, inzonderheid de bewogen passages van de Elegie en terugkerende regels „De duivel heeft de haat geschapen, de liefde vloeit uit God!" De uitvoering stond weer onder leiding van de componist en geschiedde door zevenhonderd leerlingen van de Mariascho- len aan de Koningstraat, het Eerste Chris telijk Lyceum en de St. Franciscus Xave- riusschool aan de Nagtzaamstraat met be geleiding door het symphonie-orkest „Höerlem". Bij het begin van de samenkomst brach ten leden van de Spaarnebrommers de ■fakkel met het eeuwige vuur bij de Waal brug in Nijmegen de kerk binnen. De her denking werd besloten met het gezamenlijk gezongen Wilhelmus. Het gemeentebestuur van Haarlem was vertegenwoordigd door de burgemeester. Van het provinciaal be stuur was een lid van Gedeputeerde Sta ten en de griffier aanwezig, van de rech terlijke macht de president der Haarlemse arrondissementsrechtbank. Ook de gar nizoenscommandant woonde de dienst bij, na afloop waarvan vele honderden deel namen aan de zwijgende stoet naar het monument voor de gevallenen aan de Dreef, waar zich reeds duizenden Haar lemmers hadden verzameld. Bewoners van Haarlem-Oost, door een trommelkorps voorafgegaan, voegden zich bij de stoet uit de Grote Kerk. Aan de Dreej Het was acht uur toen de stoet het ge denkteken voor de aan de Dreef gefusil- leerden had bereikt. Toen de straatverlich ting was ontstoken ten teken van de twee minuten stilte ter herenking van de doden en de erewacht het geweer had gepresen teerd drong .nog slechts een enkel gerucht van verkeer in verder af gelegen straten en het gefluit van vogels tot de eerbiedig zwijgende menigte, die op dat zeldzame ogenblik één was in gedachten en gevoe lens, dooi-. Nadat vele kransen en bloemen aan de voet van het beeld van Mari Andriessen waren neergelegd trok men langs het monument, waar zoals elk jaar de wacht was betrokken door oud-illegale werksters en werkers en leden van het leger. In Haarlem-N oord In Haarlem-Noord trokken de stoeten van het Junoplantsoen, de Floresstraat en de Muiderslotweg onder een sombere hemel naar het monument aan de Jan Gij- zenvaart, waar de erewacht was betrokken door twee militairen, twee oud-B.S.'ers en twee familieleden van gevallenen. Aan de voet getuigden vele bloemen van de dank baarheid der burgerij. Omstreeks half acht kwam een toorts- dragend meisje aan, begek'd door twee leden van de bromfietsvereniging De Spaarnebrommers, die het vuur te Nij megen aan het eeuwig vuur op de Waal brug hadden ontstoken. De kleine groep hield halt en verpoosde enige ogenblikken voor het monument. Daarna werd de tocht voortgezet naar Spaarndam. Er viel een ijskoude regen, die de aan wezigen rillend hun jaskragen deed op zetten. Even later kondigden treurroffels de komst van de stille tochten aan: lang zaam naderden de deelnemers, uit zuide lijke richting voorafgegaan door de drum band van de Haarlemse padvinders, uit de tegenovergestelde richting door de drum band van de gymnastiekvereniging Bato en van de Planetenlaan door de harmonie „Crescendo", waarvan de trommelslagers regelmatig hun sombere roffels deden horen. Precies om acht uur waren allen om het monument op de Jan Gijzenbrug verzameld, waarna de heer Jan Kraak man de erewacht het geweer deed pre senteren. Onmiddellijk daarop werden twee minuten stilte in acht genomen, tijdens welke slechts het klapperen van de halfstok gehesen vlag te horen was. Na deze wijdingsvolle stilte verwelkomde de voorzitter van de sectie Noord van het Haarlems Comité Nationale Herdenking, de heer A. C. Wijkhuijzen, de aanwezigen, waarop de Liedertafel Haarlems Zangge not „De laatste groet" op tekst van P. J. Potgieter ten gehore bracht. Hierna hield de D .opsgezinde predikant ds. S. M. A. Daalder een korte toespraak op het thema: ,,De beste herdenking is, dat wij luisteren naar wat de doden ons te zeggen hebben". In mijn verslag over het herdenkings concert, dat vrijdag door het Doopsgezind Zangkoor en Schoten's Christelijk Gemengd Koor in de gemeentelijke Concertzaal werd gegeven, heb ik zeer tot mijn spijt de hier bij leiding gevende dirigerften verwisseld. Voor de niet-ingewijden zij dan vermeld, dat het eerst optredende, maar in het pro gramma op de tweede plaats genoemde Schotens Christelijk Gemengd Koor, werd geleid door zijn dirigent Geert de Boer en het Doopsgezind Zangkoor door zijn diri gent, Hans de Jong. P. Zwaanswijk Ter gelegenheid van de afsluiting van het collegejaar van de Haarlemse Academie voor voortgezet economisch onderwijs zal de rector van deze thans tien jaar bestaan de onderwijsinstelling, dr. S. Elzinga, op dinsdagavond 14 mei in de aula van H.B.S. a te Haarlem, waar de colleges van de Academie worden gegeven, een inleiding houden over „Wijsgerige tendénties in de economische wetenschap". Na de toespraak speelde de harmonie Crescendo onder leiding van de heer Jac. Bijster, Psalm 150, waarna enige prachtige bloemenkransen en vele andere bloemen aan de voet van het monument werden gelegd, gevolgd door h">t „Lied'van de Achttien doden", gezongen door de liedertafel „Haarlems Zanggenot". Vervolgens hield pater Leopold Verha gen een korte toespraak, waarbij hij her innerde aan het bijbelwoord: „Niemand heeft groter liefde, dan die hun leven ga ven voor hun vrienden". „Maar", aldus pater Verhagen, „de doden, die wij hier herdenken deden meer: zij waagden hun leven om het onze te redden". „Bede voor het vaderland", in een ar rangement van Jac. Bijster, werd uitge voerd door de harmonie „Crescendo", waarna de heer Wijkhuizen de plechtig heid sloot en allen het eerste couplet van het Wilhelmus zongen. Tenslotte hielden de deelnemers aan de stille tochten een défilé langs het monument, waarbij een schat van bloemen aan de voet werd neergelegd. Ook in Heemstede heeft de jaarlijkse dodenherdenking nog steeds haar gewijde en plechtig karakter behouden en blijft het aantal deelnemers aan de Stille Tocht on verminderd groot. Na afloop van de ver schillende kerkdiensten verzamelden zij zich op de Heemsteedse Dreef bij de Zand- vaartkade. Aan het hoofd van de stoet be vonden zich de rechtstreekse nabestaanden der gevallenen, waarbij de meeste plaatse lijke autoriteiten onopvallend in de lange stoet waren opgenomen. Langs de route was in de Jacob van Campenstraat bij de gedenksteen een erewacht met brandende fakkels opgesteld, terwijl op de Vrijheids- dreef eveneens een dubbele rij padvind- sters en padvinders op dezelfde wijze deze dodenherdenking een plechtige entourage verleende. Nadat de stoet bij het Vrijheidsbeeld was gearriveerd, schaarden de deelnemers zich om het monument,waar door het gemeente bestuur reeds een bloemstuk was aange bracht. Vervolgens werden twee minuten stilte in acht genomen, waarna een ge mengd koor onder leiding van Evert Haak enige liederen zong. Deze plechtigheid werd daarop besloten met het gezamenlijk zin gen van het eerste en zesde couplet van het „Wilhelmus". Na afloop hiervan defi leerde men nog voorbij het monument, waarbij door een groot aantal deelnemers aan de voet bloemen werden neergelegd. „Wij vinden het ergerlijk, dat een van de Haarlemse bioscooptheaters vanavond haar deuren heeft opengehouden en zullen de directie een vlammend protest toezenden". Dit waren de woorden, die de voorzitter van het comité-west, de heer F. Vink, tij dens de zaterdagavond gehouden herden kingsbijeenkomst aan de Westergracht in Haarlem richtte tot de daar bjjeengekome- nen. Een grote menigte had zich 's avonds rondom het monument geschaard om de plechtigheid bij te wonen. Een muziekkorps van het Leger des Heils, onder leiding van de heer B. Schut en het Jongens- en Man nenkoor van de Kathedrale Basiliek, onder leiding van dr. A. M. J. Kat, droegen zorg voor toepasselijke muziek en zang. Ds. G. J. Waardenburg zei onder meer in zijn toe spraak: „Onnadenkend genieten wij maar van de vrijheid en welvaart; de herinnering aan alles, wat zich in die bange jaren heeft afgespeeld, maakt ons echter stil van ont zetting en ontroering." Hierna betrad pater J. C. M. Hutjens het spreekgestoelte en vroeg in zijn toespraak af hoe het mogelijk is. dat men erover kan redetwisten of de herdenkingsdag nog wel gehandhaafd zal kunnen worden Tot slot werd het „Wilhel mus" gezongen en had de kranslegging en een défilé plaats. (Wij hebben de directie van het betref fende theater haar mening gevraagd. Men deelde ons mee, dat dit protest niet op zijn plaats was en ook enigszins voorbarig, om dat men om acht uur de twee minuten ADVERTENTIE stilte strikt in acht heeft genomen. Enige dagen tevoren heeft de directie met het gemeentebestuur en de politie overleg ge pleegd, waarbij werd besloten de voor stelling om kwart over acht te laten be ginnen. Het betreft in dit geval de vertoning van een film, die bijna vier uur duurt. „Waren wij nog later met de vertoning begonnen", zo deelde men ons mee, „dan waren wij in conflict gekomen met de bioscoopwet, omdat de film dan na twaalf uur zou zijn afgelopen". Desondanks is volgens de di rectie alles in het werk gesteld de twee minuten stilte op waarde wijze te kun nen houden. Dn loketten werden even voor achten gesloten; voorts waren de lichtreclames gedoofd, wat bij verschei dene zaken in de binnenstad niet het geval was. Had men het theater de gehele avond gesloten, dan zouden velen, die reeds twee dagen van tevoren plaatskaarten hadden besproken, zijn gedupeerd. Bovendien was de sluiting niet verplicht, zodat in de meeste Haarlemse bioscopen de tweede avondvoorstelling doorgang heeft gevon den. Wij tekenen hierbij aan, dat de zaak formeel wel in orde is. Het comité maakt in zijn brief aan de directie van de onder havige bioscoop, waarvan wij vanmorgen een afschrift ontvingen, dan ook de on juiste veronderstelling, dat de twee mi nuten stilte niet in acht zouden zijn ge nomen. Desondanks kan men met de di rectie van mening verschillen of het juist is, dat men nauwelijks een kwartier nadat de twee minuten stilte in acht zijn ge nomen en op een moment, dat allerwege nog samenkomsten bij de gedenktekenen plaats vinden, reeds een bioscoopvoorstel ling begint. (Redactie). In de leeftijd van 66 jaar is te Aerden- hout plotseling overleden de heer J. A. van Herwaarden, president-directeur van Van I-Ierwaarden's Kalkzandsteenfabrieken n.v. te Hillegom. De heer Van Herwaarden was in 1911 in dienst getreden bij de Kalk zandsteenfabriek in Hillegom. Van 1919 tot 1923 was hij directeur van de Leidsche Kalkzandsleenfabriek. In 1925 richtte hij de Katwijksche Kalkzandsteenfabriek op, waarvan hij sinsdien onafgebroken de lei ding heeft gehad. In 1947 werd hij presi dent-directeur van de fabriek te Hillegom. De heer Van Herwaarden was voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Kalk- zandsteenproducenten. Voorts was hij lid van de Hoofdcommissie voor de norma lisatie in Nederland, bestuurslid van de Bedrijfsvereniging voor de steen-, glas-, cement- en fijnkeramische industrie en ruim twintig jaar lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Gedurende een aantal jaren was hij lid van het dagelijks bestuur van de Pro testants-christelijke werkgeversorganisa tie. Hij maakte deel uit van de industriële missie, die enige tijd geleden onder leiding van minister Zijlstra een bezoek bracht aan Zuid-Afrika. De heer Van Herwaar den was pas uit Zuid-Afrika in ons land teruggekeerd. De teraardebestelling vindt woensdag om twee uur op de begraafplaats „Wes- terveld" te Driehuis plaats. Zaterdag is de oudste inwoonster van Haarlem, mevrouw A. G. Knopers-Lene- mans, overleden. Zij bereikte de leeftijd van 102 jaar. Mevrouw Knopers is op 22 augustus 1854 in Steenderen geboren en in 1883 in Am sterdam in het huwelijk getreden. Tot 1924 woonde zij in de hoofdstad en op 14 augus tus van dat jaar vestigde de familie zich aan de Ramplaan 7, welke laan toen in de gemeente Bloemendaal lag. Bij de" annexa tie op 1 mei 1927 ging het Ramplaankwar- tier over aan de gemeente Haarlem en me vrouw Knopers werd inwoonster van Haarlem. In 1937 is de heer Knopers over leden. De oudste inwoner van Haarlem is thans de heer J. K. Dijkstra, die kortgeleden 102 jaar is geworden. In Haaxdem zijn geen andere honderdjarigen woonachtig. mei a.s. Doorregen runderlappen sappig en mals 500 gram Gehakt half om half 500 gram Heerlijk gekruide slavinken 3 voor Veiling-verse groenten tegen allerlaagste dagprijzen Alleen dinsdag en woensdag Sla 7 en 8 mei a.s. 2 grote kroppen 2 bosjes Radijs Sunkist sinaasappelen 5 voor 100 Jaffa's 5 voor 89 Uit onze kriddenierswarenafd. bereid uit de fijnste Delicata-chocolade en met zuivere extract van •lessert-koffie 6 zware repen 10C Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 9? In Haarlem-Noord en -West werden dit jaar voor de eerste keer dodenherdenkin gen voor de schooljeugd gehouden. Om streeks vier uur trokken zaterdag groepen kinderen van verscheidene scholen in Haarlem-Nooi-d, begeleid door hun onder wijzers en onderwijzeressen, naar het par keerterrein bij het veld van de voetbal vereniging „Haaxdem" aan de Planetenlaan, waar zij zich om half vijf in een halve cirkel opstelden. De voorzitter van de sectie Noord van het Haarlems Comité Nationale Herden king, de heer A. C. Wijkhuijzen, hield een korte toespraak, waarna gx-ammofoon- muziek klonk: het oud-vaderlandse lied uit de Valerius-Gedenckklanck „Wilt heden nu treden". Hierna hield de Nedexdands Hervormde predikant dr. H. van der Loos een korte rede, waarin hij de jeugd opriep, juist om- dat zij een generatie is, die de oorlog niet meer gekend heeft, jaarlijks de gevallenen in de strijd voor de vrijheid te hei'denken. Het beeld van de vrijheid maakte dr. Van der Loos de kinderen duidelijk door het te vergelijken met een verblijf in de gevange nis. „Het is vreselijk een deur voor je te zien, waarop geen sleutel is". Daarna klonk het „Ave Verum", waarna de heer Wijkhuijzen de bijeenkomst met een kort woord sloot. Voordat de kinderen naar het verzets- monument op de Jan Gijzenbrug vertrok ken om daar hun bloemen neer te leggen, zongen alle aanwezigen het eerste couplet van het Wilhelmus. Hierna trokken de honderden schoolkin- dei-en in een lange stoet langs het monu ment, waar twee militairen en twee oud- B.S.'ers de erewacht hadden betrokken. Op hetzelfde uur hadden scholieren, ge tooid met bossen rode-, witte- en oranje tulpen, zich verzaxrxeld op het Emmaplein tegenover de Kathedrale basiliek, om ver volgens op te mai'cheren naar het monu ment ter nagedachtenis van de gevallenen op de Westei-gracht, waar ds. J. Bronsgeest een korte herdenkingsi'ede zou uitspreken. Daar de meeste kinderen de bezettings tijd niet hebben meegemaakt, beperkte ds. Bronsgeest zich ertoe zijn rede zo kort en duidelijk mogelijk te maken, wat hem stel lig zeer goed is gelukt. Ds. Bronsgeest gaf een korte beschx-ijving van hetgeen zich in die jaren heeft afgespeeld en vei-geleek hel Nederlandse volk met het water in een fluitketel, dat op den duur op kookpunt komt. Hij besloot zijn rede met: „Wij fluis teren zacht, o doden, Hollands doden, dit is uw dag. Ootmoedig komen wij met rode en witte bloemen om u te gedenken". Hierna legden de kindei-en hun bloemen neer voor het monument, waar de erewacht werd ge- vox'md door Nederlandse soldaten. B.S.'ers en leden van de Expogé, als symbool van de burgers, soldaten en verzetsstrijders, die hun leven voor de vrijheid hebben gegeven. In Spaarndam 4 In de beslotenheid van hun Kerkplein, aan de voet van het aldaar opgerichte ge denkteken, hebben vele Spaarndammers zaterdagavond regen en wind getrotseerd oiTi de slachtoffers van de laatste wereld- ooi'log in ootmoed te herdenken. Het Spaarndams Gemengd Koor onder leiding van de heer E. van het Kaar opende om halfacht de plechtigheid met het tref fend gezongen „Beati mortui" van Felix Mendelssohn, gevolgd door Psalm 99 van J. P. Sweeelinck en „Bede voor het vader land" uit Valerius' Gedenkklanken. Hierna hield ds. Jac Poort een toespx-aak, waai'in hij de redenen schetste waarom de jaar lijkse terugkeer van de herdenkingssamen komsten zowel voor de nabestaanden als voor het gehele Nederlandse volk van be lang moet worden geacht. „Wij dienen deze openbare herdenkingen in ere te houden uit dankbaarheid voor het offer, dat onze gevallenen hebben gebx-acht. uit saamhorig heidsbesef en uit waardering voor ons eigen leven. Laten wij daarbij ook niet vergeten dat er over de gehele wereld nog velen zijn, die voor hün vrede en vrijheid strij den en lijden en dat dagelijks nog levens worden geofferd voor idealen, die eens ook de onze waren." De nabestaanden van hen die vielen, wil de de spreker het bijbelse woord „De liefde vei'gaat nimmer meer" voor ogen houden. Na de twee minuten stilte zongen de aan wezigen het eerste en het zesde couplet van het Wilhelmus. Vervolgens traden twee leden van de Haarlemse bromfietsclub „De Spaax-nebi'ommers" in gezelschap van enige schoolkinderen met een brandende fakkel naar voi-en om het vuur van de gedenkzuil te ontsteken. Deze toorts was des morgens in Nijinegen aan het bevrijdingsvuur van het monument op de Waalbi'ug ontstoken en per bromfiets naar de Grote Kerk in Haarlem ovei-gebx-acht. Als vcx-tegenwoordiger van het gemeente bestuur legde wethouder W. F. Happé na mens de burgerij een krans aan de voet van het monument. Een groep schoolkinde ren volgde met het leggen van boeketjes. Velen trokken hierna nog langs het ge denkteken om met enkele momenten van stille overpeinzing deze herdenkingsbij eenkomst af te sluiten. Nieuws in het kort K.V.P.-IIeemstedc. De afdelingen I en II van de Katholieke Volkspartij te Heem stede hebben reeds haar eerste verkiezings vergadering voorbereid, welke woensdag 3 mei in het Minerva Theater gehouden wordt. Spreker is dr L. A. H. Albering, secretax-is van de K.V.P. en burgemeester van Venlo. Hij zal spreken over: „De be tekenis van de verkiezingen in 1958". Na de pauze wordt de Lourdes-film vertoond. „Npi Otto". Het vocaal damesensemble „Noi Otto" geeft onder leiding van Frits Mondriaan op woensdag 8 mei in de Begijn hofkapel in Haarlem een concert waaraan medewerking wordt verleend door de Haag se organist Adi-iaan Evers. Het programma vermeldt wei-ken van Roland de Lassus, Andi'é Caplet, Hendrik Andx-iessen, Haydn en Mendelssohn-Bai'tholdy. Truus Mon driaanLigthax-t begeleidt aan de vleugel. Christian Science. Friedi-ich Preller C.S.B. zal zondag 12 mei in het gebouw van de Vereniging van Vi-ijzinnig Hervormden aan de Jacobstraat te Haarlem een lezing in het Engels houden over „Christian Scien ce, de boodschap van genezing voor mensen en volken". Uitgesteld. De jaarvex-gadering en het ledenweekeinde van de ai-beidersgemeen- schap der „Woodbrookcrs" is uitgesteld tot zaterdag 11 en zondag 12 mei. De jaarver gadering heeft zaterdag plaats. Ledenvergadering. De afdeling Haar lem van „Volksonderwijs" zal dondeixlag 9 mei in de aula van het GemeenUijk gym nasium aan de Jacobijnestx-aat in Haarlem een ledenvergadering houden, waarop dr. A. Meestex-s, conrector van 't Coornhex'tlyceum, een lezing zal houden over „Natuux-schoon in en om Haarlem". Pro Jiivenlute en „De paraplixie". De vereniging Pro Juventute geeft op 9 mei voor haar vrijwillige medewex'kex-s en voor hen, die zijn belx-okken bij het onderwijs een voorstelling van de film „De parapluie" in het gebouw St. Bavo te Haarlem. De film wordt ingeleid door mr. B. W. van Houten, kinderrechter te Arnhem. 99 In liet satijnen harnas, kan men wel zeg gen, is op zeventigjarige leeftijd een be kende figuur uit het Haarlemse leven over leden: Eduard Jean Moiré, clief-kelner in het café-restaurant Het Heerenhek, bij ve len, niet alleen ter plaatse maar in het ge hele land, onder zijn eerste voornaam be kend. Hij is bijna zevenenvijftig jaar in het Hox-ecabedrijf werkzaam geweest, tot en kele dagen voor zijn onverwacht geko men dood.Zijn stoffelijk overschot, dat in het St. Elisabeth's Gasthuis ligt opgebaard, zal donderdag ter aarde worden besteld. „Eduard" was een der zeer weinige kel ners in het land van de oude stempel, wel levend in zijn oxngangsvormen, een mede om zijn degelijke vakkennis graag ge raadpleegde adviseur bij de keuze van het menu en tevens een bij alle jovialiteit toch bescheiden zijn plaats in acht neinende meester in de te pas komende conversatie. Hij had een ruime en 'praktische gerichte belangstelling op vele gebieden, zodat hij even genoegelijk met Piet Kraak over voet bal als met Ko van Dijk over toneel kon spreken, maar ook met koffiedrinkende in specteurs van vei-zekeringsmaatschappijen en vaste klanten uit andere kringen van het maatschappelijk leven een gesprek wist te voeren, waarbij hij op aimabele wijze toch de afstand bewaarde tussen de bediende en de klant, die voor hem altijd koning bleef. Met opzet is een Franse term ADVERTENTIE GROTE SORTERING Gen. Cronjéstr. 40-44, Haarl., Tel. 15438 Eduard- Jean Morré gekozen om hem te typeren, want dat was de stijl die hij nastreefde. „Je moet een artiest zijn in dit vak!" aldus luidde het devies, waai-van de navolging hem zijn populariteit vei'schafte. Er zou een indruk wekkend album te vullen zijn met de prentbriefkaarten uit alle vakantie-oorden, die hij ontvaxrgen heeft in de loop der jai-en van Nederlandse acteux-s en actrices, die hem vriendschappelijke gevoelens toe droegen. De laatste tijd heeft hij enkele keren zijn dagelijkse taak als een rol mo gen vervullen door zijn medewerking aan de televisieprogramma's van het Amster damse St. Germain des Prés, waarin hij de ideale ober speelde die hij was. Eduard Jean Morré begon zijn loopbaan in 1900 als piccolo in Amsterdam, trok vervolgens over de grenzen, eerst naar Antwerpen, vervolgens naar Berlijn, Lon den en Brighton, stak de Atlantische Oce aan over om in New York te werken, di'oeg zijn smetteloze rok met het piquéfront in Parijs en aan de Rivièra, waar hij konin gen en miljonaii's hun kopje koffie of alcoholisch genotmiddel bracht, daarna via Brussel en wederom Amsterdam in Haar lem tei-echtkomend, waar hij zeventien jaar achtereen bij dezelfde werkgever met de hem kenmerkende combinatie van toe wijding en fantasie zijn hoffelijke plicht vervulde. Het laatst is hij in zijn functie geweest tijdens de drukte van de Paasdagen, waar hij zo van hield, heus niet alleen vanwege het financiële gewin. Dan immers kon hij naar beide kanten, zowel aan patroon als consument, zijn vakmanschap met vreugde bewijzen. De ziekte, waaraan hij bezweek, na vele pijnlijke uren, is geenszins een ge volg geweest van of verergerd door deze inspanning. Men zal hem missen in het Haarlemse uitgaansleven. En dat is beslist geen frase.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7