Sport in het kort KAAS Stretch nylon ankiets Chemisch-farmaceutische fabriek officieel in gebruik gesteld 1% Internationaal gezelschap in nieuwe fabriek op Haarlems industrieterrein wiéer met 11 Werktijd in horecabedrijven wordt korter Canadese ambassadeur bezocht Haarlem Parlementair commentaar Maandag begint de verkoop van de zomerpostzegels Ds. B. Bruins overleden Nog sneller Ron Barton trekt zich terug uit de ring Mei wordt voor wielrenners drukke maand De softbalcompetitie gaat beginnen doe^*" Wereldmodecreaties P&C topprestaties 4 Italiaanse import Beteren gced&cfter/ HAARLEM Grote Houtstraat 38 De Ronde van Spanje Piet van Rijn komt terug naar Nederland Koersen in Hilversum Rina Gay versloeg Narciso van Zora De eindstanden in de waterpolocompetitie VRIJDAG 10 MEI 1957 De secretaris-generaal van het minis terie van Economische Zaken, professor G. Brouwers, heeft vanmorgen de nieuwe bedrijfsgebouwen van Merck Sharp en Dohme Nederland n.v. in de Waarder- polder te Haarlem officieel in gebruik gesteld. De secretaris-generaal hield hierbij een toespraak, waarin hij de nadruk legde op de betekenis van dit bedrijf in ons land. Nadat professor Brouwers zijn toespraak had uitgespro ken, knipte hij een lint door, dat toe gang gat tot de bedrijfsgebouwen, waar na de vele genodigden ter bezichtiging van dc chemisch-farmaceutische fabriek werden rondgeleid. De openingsplechtigheid werd onder meer bijgewoond door: de Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen; mr. dr. W. A. Van de Garde, plaatsvervangend directeur-generaal van het ministerie van Economische Zaken; de heer Keld Christensen, eerste secretaris der ambassade van de Verenigde Staten; de consul-generaal van de V.S.; de heer Robert P. Chalker; het voltallige college van Burgemeester en Wethouders der ge meente Haarlem; de president van Merck en Co. Inc. te New-York, de heer J. T. Connor; de vice-president en general ma nager van Merck Sharp en Dohme Inter national te New-York; professor dr. A. T. Knoppers, de professoren dr. S. E. de Jong, Leiden, dr. P. Formijne, Amsterdam, ar. E. J. Ariëns, Nijmegen en ir. J. F. Berghoef te Delft en generaal-majoor dr. H. J. van der Giessen, inspecteur van de geneeskundige dienst der Koninklijke Landmacht en Luchtmacht. Voorts waren vertegenwoordigers van de directies van enige grote Nederlandse ondernemingen aanwezig, alsmede de vertegenwoordigers in de Europese landen van dit Amerikaan se concern. De secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, professor G. Brouwers, schetste in zijn openingstoe spraak de overwegingen, die ons land ertoe brengen vestiging van buitenlandse indu strieën aan te moedigen. „Men mag niet ontevreden zijn over de versterking van de industriële structuur van ons land. Sinds 1950 is de kapitaal goederenvoorraad van ons land met ongeveer veertig percent ge stegen", aldus de secretaris-generaal, die voorts zei, dat ons land behoefte heeft aan moderne hoog ontwikkelde bedrijven, die de concurrentie met grote vaak sterk ge- integreerde ondernemingen in Europa en elders in de wereld aan kunnen. „Wij moeten het hiaat, dat in menig opzicht nog in onze economische structuur aanwezig is, opvullen door de stimulering van hoog gekwalificeerde produktie", zei hij. Professor Brouwers achtte deze Haar lemse vestiging van actuele betekenis als voorbeeld van wat in ons land tot stand moet komen. De secretaris-generaal ging vervolgens in op het vraagstuk van de be stedingsbeperking, waarvan hij zei, dat de taak ten opzichte van de industrialisatie hierdoor niet mag worden verwaarloosd. Spreker keerde zich tegen prijsverhoging als middel om de vraag te remmen. „Even min als tijdens een depressie door een poli tiek van systematische prijsverlaging wordt in een tijd van hoogconjunctuur door systematische prijsverhoging de eco nomie van een land in goede banen ge bracht". De politiek van bestedingsbeper king tot herstel van het economisch even wicht dient te worden gevoerd bij een, de internationale omstandigheden in aanmer king genomen, zo groot mogelijke stabili teit van het prijsniveau, wil zij zichzelf niet in feite onmogelijk maken", zei de se cretaris-generaal. Tenslotte stelde professor Brouwers, dat de gemeenschappelijke Westeuropese markt geen soort toverformule zal zijn, die aan onze economische problemen een eind zal maken. „Men zal op deze markt met al zijn potentiële mogelijkheden om zijn positie moeten vechten en de landen met de sterkste structuur en de voordeligste produktiekosten zullen daarbij de zege palm wegdragen. Wij zullen ons op deze concurrentie moeten voorbereiden en het kan niet genoeg worden herhaald, dat ge lijke produktiekosten niet de voorwaarde voor integratie kunnen zijn, doch slechts het uiteindelijk resultaat", zei professor Brouwer,: tenslotte. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zei verheugd te zijn, dat deze fabriek zich in zijn stad heeft ge vestigd. De burgemeester zei, dat in Haarlem niet zo'n groot arbeidsoverschot te vinden is, dat het gemeentebestuur Personeelsproblemen, vakopleiding en werktijden waren het onderwerp van een inleiding, die in de te Nijmegen gehouden vergadering van de Nederlandse Katholie- de Bond van Hotel-, Café- en Restaurant houders en Slijters (Iiocres) is gehouden door de heer J. A. Engels, voorzitter van deze organisatie. De negen lagere vakscho len, zo deelde hii mee, leveren per jaar 270 mensen af, maar een groter aantal verlaat per jaar de horecabedrijven. Als enige op lossing hiervoor zag de heer Engels verde re rationalisatie in de bedrijven. De arbeidstijd in de horecabedrijven zal binnenkort worden teruggebracht tot 106 uur per twee weken en vervolgens gelei delijk tot 48 uur per week, zo deelde de heer Engels mee. In de groepsvergadering van de hoteliers en restaurants merkte de voorzitter, de heer J. Neelissen uit Haarlem, op dat de bierprijzen zo hoog worden, dat het er naar uit gaat zien, dat het aanbevelenswaardig wordt meer wijn te gaan drinken. De vergadering besloot een telegram te zenden aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waarin erop wordt aangedrongen de wijziging van de drank wet te bespoedigen, opdat binnenkort een eind komt aan de speculatieve transacties met vergunningen, waardoor veel kleinere bedrijven hun zelfstandigheid verliezen aan grote instellingen. Tenslotte heeft mr. dr .P. J. Witteman, voorzitter van het Produktschap Gedistil leerde Dranken, een uiteenzetting gegeven over de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. alles in het werk moet stellen om zoveel mogelijk industrieën aan te trekken. „Wij verkeren in de gelukkige omstandigheid, dat wij het ons kunnen veroorloven een harmonische opbouw van onze nijverheid te bevorderen", aldus de burgemeester, die tenslotte de wens uitsprak, dat de nieuwe fabriek in belangrijke mate haar aandeel in de gezondheidszorg zal mogen leveren. De president van het Amerikaanse con cern, de heer J. T. Connor, getuigde van zijn bewondering voor hetgeen ons land in de afgelopen jaren op het gebied van de industrialisatie heeft gepresteerd. De groeiende Europese economische samen werking, aldus de heer Connor, vormde een van de factoren, die aan de overbrenging van een deel der chemisch-farmaceutische produktie naar Europa ten grondslag lagen. Nadat de heer Connor dank had gebracht aan het gemeentebestuur van Haarlem en het ministerie van Economsche Zaken voor de medewerking bij de totstandko ming van de nieuwe fabriek, zei hij ten slotte: „De ligging van de fabriek aan de rand van het polderland symboliseert onze wens, deel te hebben aan het leven in dit land". Professor dr. A. T. Knoppers, vice-pre sident van Merck Sharp en Dohme en directeur van de internationale afdeling, zei verheugd te zijn, dat deze fabriek voor het Europese vasteland gevestigd is in het land, waar hij is geboren en getogen. Spr. stipuleerde de groeiende betekenis van de chemisch-farmaceutische industrie, waar bij hij nader inging op het belang van het research-werk. De produktie van nieuwe, waardevolle geneesmiddelen is na de oor log sterk toegenomen en de Amerikaanse fabriek draagt hiertoe het hare bij. Ten slotte zei professor Knoppers te verwach ten, dat in de nieuwe fabriek meer en meer preparaten zullen worden geprodu ceerd, die in de Amerikaanse research-af- deling werden ontwikkeld. Na de toespraken - de genodigden wer den ontvangen in een welkomsttent en daar begroet door de heer A. F. Reiche - bega ven de genodigden zich naar de ingang van het fabriekscomplex, waar prof. G. Brou wers een lint in de Haarlemse rood-witte kleuren doorknipte. Op dat moment arri veerde Prins Bernhard, die de leiding van de nieuwe fabriek aan zich liet voorstellen en daarna een rondgang door het bedrijf maakte. Geanimeerde gedachtenwisseling in het Frans Halsmuseum (Van onze parlementaire redacteur) Verdragen maken is nog niet zo'n mak kelijk werk. Deze constatering liet zich dezer dagen duidelijk horen en voor een deel ook zien toen het Nederlands-Ameri kaanse vriendschapsverdrag in de Tweede Kamer aan de orde was, met name het wetsontwerp ter goedkeuring daarvan.' Wat de inhoud van dat verdrag aangaat deed zich een pikant geval voor. Van K.V.P.- zijde meende men ontdekt te hebben, dat er, op zichzelf tot vreugde van mr. Blaisse en later de K.V.P.-fractievoorzitter prof. Romme, een bres geschoten was in het in Nederland nog altijd bestaande processie verbod, zoals ik dit nu maar kortheids halve zal noemen. Het verdrag houdt na melijk in dat het aan beide partijen is toegestaan, dit dan ten behoeve van hun onderdanen, op elks grondgebied besloten en openbare godsdienstoefeningen te hou den. Welnu, in de Nederlandse Grondwet komt nog steeds voor artikel 184, dat be gint met vast te stellen, dat alle godsdienst oefeningen en nu komt het binnen gebouwen en besloten plaatsen worden toe gelaten, behoudens de nodige maatregelen ter verzekering der openbare orde en rust. Maar het tweede lid van dat artikel zegt, dat onder de zelfde bepaling de openbare godsdienstoefening buiten de gebouwen en besloten plaatsen geoorloofd blijft, waar zij thans naar de wetten en reglementen is toegelaten. En met dat thans wordt be doeld het jaar 1848. En tengevolge van dit artikel kunnen in alle plaatsen in Neder land, waar in 1848 het houden van open bare godsdienstoefeningen buiten gebou wen enz. niet geoorloofd was, deze ook sindsdien niet plaatsvinden. Dit is, kort samengevoegd, wat men noemt het proces sieverbod. Naar de letter genomen moet erkend worden dat uit het hierboven aan gehaalde artikel van het met Amerika ge sloten vriendschapsverdrag misschien op gemaakt kan worden, dat daarin nu aan Amerikanen zou worden toegestaan om op Nederlands grondgebied wel openbare godsdienstoefeningen buiten gebouwen enz. te houden. Van regeringszijde merkte men begrijpelijkerwijze op dat het helemaal niet in de bedoeling van de verdragsluitende partijen had gelegen om dit te doen, ter wijl men ook nog uit andere artikelen uit het verdrag kon aanwijzen, dat de hele opzet van de overeenkomst was, dat Amerikaanse onderdanen gelijke en niet minder rechten aan de andere kant ook niet meer rechten in Nederland zullen hebben, dan de Nederlanders, terwijl om gekeerd hetzelfde gold. Alles goed en wel, werd hierop door mr. Blaisse en later ook door prof. Oud van de V.V.D. opgemerkt, maar wij hebben niet alleen te doen met beste bedoelingen, die er aanwezig geweest zouden zijn bij het sluiten van het verdrag, doch tenslotte met de inhoud. Nu viel het op dat staats secretaris Van den Beugel erkennen moest dat bij nader inzien de tekst toch wel anders en beter had kunnen luiden en dat dan wat hij noemde „het misverstand", dat zich nu in de Tweede Kamer openbaarde, uitgesloten geweest zou zijn. Dit is voor mij een bewijs dat de tekst van het ver drag strikt genomen toch wel op een wat al te lichtvaardige wijze is komen vast te staan. De Canadese ambassadeur in ons land, mr. Thomas A. Stone, heeft donderdag een bezoek aan Haarlem gebracht. Zijne Excel lentie en mevrouw Stone werden ten stad- huize verwelkomd door het op de wegens ziekte verhinderde heer W. F. Happé na voltallige college van burgemeester en wethouders. I" x de aldaar gebruikte lunch werd een i'ondrit door de stad gemaakt, waarvoor het programma in overleg met de ambassadeur was vastgesteld. Zijn bij zondere belangstelling ging uit naar de Werk -laats voor herstel van antieke tex tiel. Blijkbaar was hij zodanig van de hier verrichte werkzaamheden, waarover hij werd ingelicht door directeur drs. A. M. J. Kei'sten en door de chemische specialiste mej. ir. J. Diehl, onder de indruk, dat hij heeft besloten een aan hem toebehorend wandtapijt uit Canada te laten overkomen, waarvan in Haarlem onderzocht zal wor den of het de moeite van een restauratie waax'd is. Ook bij het verblijf in de Stadskweek- tuin, waar het gezelschap door de heer J. A. DoiTesteyn werd rondgeleid, gaf de heer Stone blijk van grondige interesse. Onderweg werden voorts enige Haarlem se hofjes in ogenschouw genomen. De am- ba—adeur en zijn echtgenote werden door burgemeester en mevrouw Cremers bege leid. Aan het einde van de middag werden in het Frans Halsmuseum, nadat de zich daar bevindende verzameling was bewon- dei'd, door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers ongeveer vijftig Plaarlemse inge zetenen aan de ambassadeur vooi-gesteld. De bedoeling was, dat de heer Stone zich door korte gespi-ekken een beeld zou kun nen vormen van Haarlemse activiteiten op velerlei gebied, zowel van maatschappe lijk als geestelijk leven. Daartoe waren voor deze receptie uitgenodigd: de presi dent van de rechtbank, de gai-nizoenscom- mandant, de hier ter stede wonende Ka merleden, de voorzitters van de raadsfrac ties en van de wijkcomité's, vertegenwoor digers van enkele grote bedrijven op in dustrieel gebied en van de vakverenigin gen, de hoofdredacteuren van de plaatse lijke dagbladen en de voorzitter van de journalistenorganisatie, leden van het da gelijks bestuur van de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers en afgevaardigden van de Vereniging voor de Effectenhandel, van de Kamer van Koophandel en van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De ambassadeur heeft de gelegenheid De garnizoenscommandant van Haar lem wordt aan de Canadese ambassa deur en mevrouw Stone voorgesteld. Geheel rechts staat mevrouw Cremers. waai'genomen zich met de groepsgewijze met hem in contact gebrachte aanwezigen geanimeerd te onderhouden, de gesprek ken verlevendigend met persoonlijke anek dotes en pogend door kernachtige vragen zich een scherp beeld van het Haarlemse leven in al zijn vex-scheidenheid te vor men. Na de officiële kennismaking werd de conversatie nog geruime tijd op onge dwongen wijze voortgezet. Maandag 13 mei zullen de zomerpost zegels 1957 met de daarbij behorende prentbriefkaarten weer verkrijgbaar zijn. Behalve bij de postkatoren zullen de ze gels door ongeveer 400 plaatselijke co- mité's en ruim 5000 vrijwillige medewerk sters en medewerkers te koop zijn. De zomerzegels van dit jaar zijn gewijd aan de scheepvaart. De opbrengst, in 1956 ruim twintigduizend gulden meer dan in 1955, zal ook dit jaar weer ten goede ko men aan instellingen van volksgezondheid en maatschappelijke en culturele zorg. In de ouderdom van 73 jaar is te Haar lem overleden ds. B. Bruins, emeritus pre dikant der Nederlands hervormde kerk. Ds. Bruins werd in 1884 geboren. In 1917 werd hij kandidaat in Zuid-Holland. Op 26 mei 1918 aanvaardde hij het predikambt te Hogersmilde. In 1920 vertrok hij naar Nieuw-Buinen, welke standplaats hij in 1928 met Hemelum verwisselde. In 1949 deed hij intrede in zijn laatste gemeente te Biex'um, waar hij is werkzaam geweest tot aan zijn emeritaat op 1 juli 1954. Sinds 1953 zijn in Nederland drie elek tronische rekenmachines gebouwd bij het Mathematisch Centrum te Amsterdam, die alle drie nog voorzien zijn van elektronen buizen. Thans heeft een fabriek te 's Gravenhage die is opgei-icht in samenwerking tussen eeen grote levensverzekeringsmaatschappij en het Mathematisch Centrum, een geheel nieuw type rekenmachine in ontwikkeling. De elektronenbuizen zijn in deze machine vervangen door transistoren. Het „geheu gen" van de machine wordt gevormd door magnetische ferrietkernen. Deze machine is nog sneller dan de eerder vervaardigde apparaten. Zij verricht een optelling van twee getallen van acht decimalen in 64 miljoenste seconde, hetgeen betekent dat de machine ruim 15.000 van dergelijke op tellingen per seconde kan uitvoeren. Het prototype dat is bestemd voor het voeren van de volledige administratie van de levensverzekeringsmaatschappij, zal nog dit jaar voltooid zijn. De vroegere lichtzwaargewicht kampioen van Groot-Brittannië, Ron Barton, is terug gekomen op zijn besluit om weer uit te komen in wedstrijden. Barton, die zijn Britse titel in oktober opgaf, omdat hij last had van een rugblessure en geopereex-d moest worden aan één van zijn ogen, vei-klaarde dit besluit te hebben genomen, nadat hij van de dood van de Zuid-Afrikaan Jimmy Elliott had gehoord. Bai-ton won de Britse lichtzwaargewichttitel in maax-t 1956 en had goede vooruitzichten op een gevecht om de wereldtitel. Mei is „maand van de Nederlandse wie lersport op de weg". Want als de stofwol ken van de negende Ronde van Nederland voor beroeprenners en onafhankelijken nog maar nauwelijks verstoven zijn, maakt men zich alweer op voor andere grote wieier- gebeurtenissen, waarin de amateurs met de onafhankelijken aan het woord zullen komen: de etappen-wedstrijd rond het IJselmeer, tot vier ritten uitgebreid door samenvoeging met de Friese elfstedenwed- strijd (de Acht van Bolsward), die op don derdag 16 mei in Hoorn van start zal gaan. Voorts de Ronde van Limburg, op zondag 19 mei, als de laatste rit van de IJselmeer- ronde gereden wordt en dan Olympia's Tour door Nederland, van 24 t/m 29 mei. De Ronde om het IJselirxeer, van de Am- sterdase wielerclub „De Germaan" is een jubileumronde, want ze zal voor de tiende maal gehouden worden, al was het organi seren nu moeilijker dan ooit. Er hebben 99 amateurs en onafhankelij ken ingeschreven, waarbij we de volgende namen aantreffen: Gerrit Bestebreurtje (Barendrecht), Wim Boogers (Nieuw Ven nep), Jan Bredius (Diemen), Ap Gelder mans (Beverwijk), Jan Groot (Beverwijk), M. v. d. Heuvel (Hengelo), Gijs de Jager (Hoog-Bikland), W. Klebach (Amsterdam), H. Koger (Haarlem), P. Kooyman (Den Haag), H. Mollenijzer (A'dam), C. Niesten (Beverwijk), C. Plasmeijer (Voorhout), G. Pos (Vreeland), gebr. Rabe (Amsterdam), H. Scholten (Den Haag), A. J. van Steen- selen (Mijnsheerenland), P. Steenvoorden (Heemstede), M. Snijder (Halfweg), L. Stoe- te (Amsterdam), J. van Vliet (Rotterdam), en H. Wiese (Amsterdam). Deze ronde duurt van 16 tot 19 mei. Deze week zal de softbalcompetitie 1957 weer aanvangen. Het ziet er naar uit dat; de competitie met minder negentallen zal starten dan in voox-gaande jaren. Wellicht dat ook hierin echter nog wijziging komt, want nog steeds kunnen nieuwe negental len worden opgegeven- De indeling in de hoogste klassen is als volgt: Eerste klasse: HHC 2 Haarlem HHC Haarlem HCK 2 Haarlem Schoten Haarlem SC Haarl. 2 Haarlem HCK Haarlem EDO 2 Haarlem Pinguins Heemstede Pinguïns 3 Heemstede SC Haarlem Haarlem Tweede klasse B: TYBB Haarlem Catchers Amsterdam OVVO Amsterdam DCG Amsterdam Rooswijk Beverwijk EDO Haarlem RCH Haarlem Tweede klasse A: Pinguins 2 Heemstede VVGA Amsterdam TYBB 2 Haarlem TIW Amsterdam Schoten 2 Haarlem ABC Amsterdam HCK 3 Haarlem Het programma voor deze week luidt: Eerste klasse: PinguinsRooswijk HHC—Schoten HCK—TYBB SC HaarlemOVVO TYBB-HHC Schoten—HCK Tweede klasse A: TIW—Pinguins 3 EDO 2—HHC 2 ABC—HCK 2 WGA-SC Haarlem 2 Pinguins 3-WGA HHC 2-ABC Tweede klasse B: DCGPinguins 2 Catchers—TYBB 2 HCK 3—EDO Schoten 2—RCH Pinguins 2—HCK 3 KEETELAAR. De Nederlander H. Kee telaar zal als scheidsrechter fungeren bij de waterpolowedstrijd BelgiëFrankrijk, die op 30 juni in Gent wordt gehouden. DAMES-SCHAAKTOERNOOI Aan het dames-zone-schaaktoernooi, dat van 13 tot 23 mei in Venetië zal woi'den gehouden, zullen elf schaaksters deelnemen. Het zijn de dames F. Rinder (West-Did.), I. Kattinger (Oost.), R. Bruce en Tritchai'd (G.-B.), P. Cifuentes (Spanje), C. Chaude de Silans (Frankrijk), C. Benini (Italië), N. Lazarevic en N. Nedeljkovic (Joegoslavië), mevrouw C. Roodzandt en mevrouw A. van der Veen (Ned.). Mevi'ouw F. Heemskerk is vex-hin- derd aan dit toernooi deel te nemen. WERELDRECORD. Leonid Spirin, de Russische Olympische kampioen 20 km snelwandelen, heeft tijdens wedstrijden in Moskou het wereldrecoi'd 15 km snelwan delen vei-beterd en gebracht op 1 uur 5 min. 45.8 sec. Het oude recoi'd stond sedert 30 april 1954 op naam van de Tsjech Jozef Dolezal, die in Praag 1 uur 5 min. 59.6 sec. voor zich liet afdrukken. FEIJENOORD—CHELSEA. In de wed strijd Feijenoord—Chelsea op 15 mei in het Feijenoord-stadion zal Chelsea in de volgen de opstelling uitkomen: Robertson; Whit- taker en Sillett; Nicholas, Dicks, en Saun ders; Bi-abi-ook, Mc Nichol, Allen, Stubbs of Greaves en Harrison. ADVERTENTIE Publ. Nod. Zoivelbureau - Don Haag Iedereen smull van gebakken kaasboterhammen ADVERTENTIE De dertiende etappe van de Ronde van Spanje bestond uit een tijdrit over 72 km van Saragossa naar Huesca. De snelste tijd werd gemaakt door Lorono (Sp.) met 2 uur 13 min. 24 sec., gemiddelde snelheid 38 km per uur. Tweede werd Géminiani (Frank rijk) met 2.14.18 en op de derde plaats volgde Bahamontes (Sp.) met 2.14 30. De werkelijke tijd van Bahamontes bedroeg 2.13.30, dóch hij werd gestraft met 1 minuut extra omdat zijn uitrusting niet aan de x-eglementen vol deed. In het algemeen klassement heeft Lorono de leiding behouden. Bahamontes is naar de tweede plaats gekomen, terwijl Ruiz als derde staat geklasseerd. Piet van Rijn, de vroegere speler van Blauw-Zwart uit Wassenaar, die nog aan de Franse eerste divisieclub Valenciennes is verbonden, wil terug naar Nederland. Van Rjjn, die op het ogenblik voor een medisch onderzoek in Nederland vertoeft, heeft reeds inform: tieve besprekingen gevoerd met Sparta, Feijenoord en PSV. Piet van Rijn ging twee jaar geleden naar Frankrijk om het wijnvak te leren. Als amateur voetballend kreeg hij na een jaar een aanbieding voor Valenciennes te spelen. Korte tijd daarna werd hij bij dezelfde ver eniging professional en een van de succes rijkste buitenlandse voetballers in Fi-ankrijk. De uitslagen van de dx-averijen, die gister avond in Hilversum werden gehouden, luidden: Nationale feestdagprys: 1. Vancouver Scott 1.33.9; 2. Uiltje S 1.31.2; 3. Vanity Hanover 1.35.6. W. f 1.70, P. f 1.10, f 1.50, f 1.30, Gek. f7.10, Cov. f6.40. Bevrijdlngsprijs, 1ste heat: 1. Ugoldman K 1.29.9; 2. Tex-raise 1.29.-; 3. Peter Hanover 1.29.4. W. f2.40, P. f 1.20, f 1.40, f 1.70, Gek. f3.60, Cov. f2.90. Tweede en beslissende heat: 1. Ugoldman K 1.30.-; 2. Terraise 1.29.2; 3. Peter Hanover 1.29.6. W. f 1.60, P. f 1.30 en f2.10, Gek. f2.80, Cov. f3.20. Invasieprijs: 1. Tarzan Hanover 1.31.2; 2. Reine du Maire 1.32.3; 3. Sandra 1.30.8. W. f 1.90, PI. f 1.10, f 1.40 en f2.10, Gek. f6.60, Cov. f5.—. Droppingsprys: 1. Ralph Ex-ebus 1.27.3; 2. Roulina 1.27.4; 3. Reine Neosho 1.26.7. W. f2.50, P. f2.10, f3.20, f4.20, Gek. f6.20, Cov. f 8.90. Verzetprijs: 1. Rina Gay 1.26.1; 2. Narciso van Zora 1.24.8; 3. Omar Spencer 1.26.5. W. f5.50, PI. f2.20, f2.40, f2.90. Gek. f4.30, Cov. f4. Totalisator-omzet f68.206,50. Voor de competitie district Noox-dholland worden de nog niet gespeelde waterpolo- wedstrijden niet meer opnieuw vastgesteld. De eindstanden zijn: Dames eerste klasse DWT 10 7 2 1 16 29— 9 Het IJ 10 7 2 1 16 35—12 Nereus 10 4 3 3 11 25—17 Haarlem 10 3 2 5 8 14—28 HDZ 10 1 1 8 3 20—33 ADZ 10 2 2 6 2 10—14 strafpunten in mindering gebracht Dames tweede klasse DWT 3 7 6 1 0 13 29—12 HVGB 7 4 2 1 10 29—12 DWT 2 7 4 2 1 10 19— 8 HPC 7 3 1 3 7 21—12 Waterl. 7 1 4 2 6 12—11 HDZ 2 7 2 1 4 5 11—19 Nereus 2 7 1 2 4 4 10—21 ADZ 2 7 0 1 6 1 3—39 Heren eerste klasse Dolfijn 8 7 0 1 14 31—17 HPC 7 5 1 1 11 24—19 HVGB 8 4 0 4 8 26—16 AZ 70 8 3 2 3 8 33—35 DJK 8 3 1 4 7 30—17 Haarlem 8 3 1 4 7 26—36 Het IJ 7 4 0 3 6 29—26 Nereus 8 2 2 4 6 33—38 DWR 8 0 17 1 17—45 strafpunten in minderin„ gebracht Heren tweede klasse DWT 12 11 0 1 22 55—19 DAW 12 8 2 2 18 57—29 DJK 3 12 8 1 3 17 41—28 Neptunus 12 7 2 3 16 44—21 Kx-oosduikers 12 7 2 3 16 43—30 DJK 2 12 7 1 4 15 39—22 HVGB 2 12 7 1 4 15 44—44 Dolfijn 2 12 6 3 3 13 46—35 VZV 12 3 2 7 8 29—30 Nereus 2 12 2 1 9 5 22—54 Het IJ 2 12 2 1 9 3 27—47 Futen 11 0 0 11 0 20—61 HPC 2 11 1 0 10 0 10—57 strafpunten in mindering gebracht Heren derde klasse Meeuwen 2 11 8 2 1 18 48—15 DAW 3 11 7 1 3 15 33—11 AZ 70 2 11 9 0 2 14 49—27 DWT 2 11 7 1 3 13 26—27 DAW 2 11 5 1 5 11 34—23 VI. Vissen 11 5 5 11 35—30 Haarlem 2 10 4 2 4 10 23—27 Neptunus 2 10 3 2 5 8 20—26 Amstel 11 4 1 6 7 19—35 AZ '70 3 11 2 2 7 4 18—33 Het IJ 3 10 3 0 7 2 19—38 Futen 2 10 0 1 9 1 15—52 strafpunten in mindei-in, gebracht MARIA ITKÏNA. Tijdens wedstx-ijden in Minsk heeft de Russische atlete Maria Itkina de 400 meter gelopen in 55,8 sec. Aangezien de IAAF (Internationale Atletiek Federatie) besloten heeft per 1 januai'i 1957 deze afstand voor dames als wereldrecord te erkennen, zou dit een nieuw wereldrecord betekenen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11