Schildpadden Duizenden meisjes zoeken werk in het buitenland Raoul Hynckes exposeert KINDERRIJWIELEN H. J. v. d. MEER KUNSTGEBITTEN Gramofoon- platen Betere voorbereiding gewenst Huis te koop gevraagd VRIJDAG 10 MEI 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 19 Romantische idealen botsen vaak met harde werkelijkheid Het nieuwe bestuur van de Toneelgroep Studio Plannen voor gedenkteken te Rotterdam van verzet te Zuid-Holland Wapenschouw in Tel Aviv Thomas Mann postuum van plagiaat beschuldigd „St. Deusdedit" dringt aan op werkclassificatic Gemeente Den Haag heeft geen bezwaren tegen nieuwe V.S.-ambassade Scheepvaart TEMPO MATADOR Jonge kracht vrouwelijke kantoorkracht J. J. A. v. d. Linden HULP IN DE HUISHOUDING (Van een onzer redacteuren) Jaarlijks gaan ongeveer vierduizend Nederlandse meisjes van achttien tot vijf- en twintig jaar in het buitenland werken. Zij schrijven op advertenties of stellen zich in verbinding met een bemidde lingsbureau dat hen in contact brengt niet buitenlandse werkgevers. Wat be weegt deze meisjes om in de vreemde een baan te zoeken nu er in ons land werkgelegenheid te over is en wat zijn hun ervaringen? Over dit onderwerp is onlangs in Zwit serland een internationale conferentie ge houden door de twee organisaties die zich met de behartiging van de belangen der jonge meisjes bezig houden, de Fédération Internationale des Amies de la Jeune Fille en de Young Women's Christian Associa tion. Op die conferentie vertelden zes meisjes die in Lausanne werken, te weten een Frangaise, een Engelse, twee Duitsen, een Nederlandse en een Deense, hoe zij tot hun „vlucht uit het vaderland" gekomen waren. Bij hen allen was het voornaamste motief geweest: op eigen benen leren staan. Ging het jonge meisje vroeger op kamers wonen in een andere stad om haar zelf standigheid te bewijzen, tegenwoordig zoekt zij het bij voorkeur buiten de lands grenzen. Ook verlangden zij ernaar, hun kennis van een vreemde taal te verdiepen en contact te krijgen met jongeren van een andere nationaliteit: geen luxe meer in deze tijd, maar harde noodzaak! Niet alles rozegeur Toch ondervinden velen van deze jonge mensen grote moeilijkheden. Ongeveer veertig percent van de meisjes, die in het buitenland gaan werken, veranderen daar al na drie maanden van betrekking, som migen wisselen drie of vier keer van werk gever voor zij een geschikte baan vinden. Zes meisjes uit Lausanne betreurden het achteraf, dat hun verblijf niet beter was voorbereid. In hun haast om weg te komen hadden zij de moeilijkheden van de aan passing aan de levenswijze in het buiten land onderschat en de bezwaren van hun ouders weggeredeneerd. Zij pleitten voor een betere samenwerking tussen de bona fide bemiddelingsbureaus en vooral voor een betere voorlichting vooraf. „De YMCA en de „Union" (in Nederland: de Vereni ging ter behartiging van de Belangen van jonge meisjes) moeten meer bekendheid aan hun werk geven", was hun conclusie. De secretaresse van het hoofdbestuur van deze vereniging, mej. A. H. van der Feen, heeft ons woensdag verteld, dat dit verwijt niet geheel ongegrond is. „Mis schien hebben wij te weinig aan de weg getimmerd'', erkende zij, maar dit zal nu veranderen. Meer samenwerking tussen de verschillende', landen, uitwisseling van ge gevens, uitbreiding van het aantal infor matiebureaus en internationale clubs zul len het jonge meisje in het buitenland een nog betere bescherming bieden dan nu reeds het geval is. Door meer propaganda hoopt men in de toekomst alle meisjes te bereiken vóór zij wegtrekken en hen aldus zo goed mogelijk op hun nieuwe milieu voor te bereiden. Engeland en Frankrijk favoriet Het grootste contingent Nederlandse meisjes gaat naar Engeland en Frankrijk (ongeveer vijftienhonderd per land en per jaar), de rest naar België, Duitsland, Zwit serland en Scandinavië. Ontstaat door hun vertrek een tekort aan arbeidskrachten in diverse beroepen? Zo ernstig is dit niet, meent mej. Van der Feen, want de meeste meisjes komen na enkele jaren toch weer terug naar hun eigen land en zijn dan vaak - door hun ervaringen in den vreem de en hun talenkennis - beter geschikt om hun taak in de maatschappij te vervullen dan de „thuisblijfsters". Tegenwoordig gaan jonge meisjes uit alle milieus in het buitenland werken. Vaak zijn ze voor de eerste keer van huis. Komen zij ergens te recht waar ze zich niet thuis voelen, dan bestaat het gevaar dat zij, gedreven door eenzaamheid, willekeurige relaties gaan aanknopen die zij in hun onervarenheid niet kunnen overzien. Dit „zich niet thuis voelen" is een tamelijk algemene ervaring: de romantische ideeën, waarmee de meeste meisjes naar het buitenland gaan, komen namelijk al gauw in botsing met hetgeen hun werkgever aldaar van hen verwacht, namelijk: hard aanpakken en lange werk tijden tegen een dikwijls karige beloning. Vooral de Zwitserse huisvrouwen (de meeste meisjes gaan namelijk in huishou delijke beroepen werken) eisen zeer veel van hun buitenlandse hulpjes: werkdagen van veertien uur zijn geen uitzondering. Dikwijls ook ontstaan er conflicten en te leurstellingen door de afwijkende levens wijze in het vreemde land, terwijl het de meisjes veelal ook niet meevalt, de ver hoopte contacten met de leeftijdgenoten in den vreemde aan te knopen. Noodadres Wat doen nu de organisaties, zoals de ge noemde Nederlandse Vereniging om deze bezwaren en gevaren te ondervangen? De -Maatschappelijke Advies- en Inlichtingen bureaus in de grote steden geven de nodige voorlichting en voorbereiding aan de meis jes en hun ouders. Zij winnen informaties m naar hun candidaat-werkgevers in het buitenland door middel van relaties ter Plaatse. Maar ook hebben de bureaus eigen adressen van werkgevers. Zij proberen het daarheen te leiden, dat alle arbeidsvoor waarden zoals salaris, vrije tijcl en sociale verzekeringen, van tevoren schriftelijk worden vastgelegd. Door deze bemoeiingen Mr. dr. R. H. baron de Vos van Steen- wijk, oud-commissaris der Koningin in de Provincie Drente, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, heeft de functie aan vaard van algemeen voorzitter der stich- '|ng Toneelgroen Studio. Als tweede voor zitter treedt op mr. J. C. de Wit, voorzitter der stichting Tonedspreiding Oost-Neder land. De artistieke leiding van het ge zelschap wordt voor het nieuwe speel seizoen gevormd dooi een driemanschap bestaande uit Jaap Hoogstra, Han Surink en Jan Velzeboer. Han Surink is be noemd tot directeur. Als dramaturge is aangesteld mevrouw dr. Eline Verkade. wordt bereikt, dat het meisje in een gezin óf instelling terecht komt, waar zij werke lijk op haar plaats is, al kan men natuur lijk nooit voor honderd percent zeker zijn, dat teleurstellingen uitblijven. Bovendien - en dat is heel belangrijk - krijgt elk meisje van het adviesbureau een ver trouwd „noodadres" in de omgeving van haar nieuwe verblijfplaats mee, waartoe zij zich in geval van moeilijkheden kan wenden. Ondanks dit alles maken vele ouders en dochters nog steeds geen ge bruik van deze nuttige diensten: de MAI- burcaus bereiken tezamen niet meer dan duizend meisjes (ongeveer van alle ver- trekkenden) per jaar. Ook in het land van bestemming houden de organisaties in kwestie een wakend oogje op deze jonge mensen. Er wordt nu en dan geïnformeerd, hoe zij het maken en, indien de meisjes dit wensen, kunnen zij tevens geïntroduceerd worden in allerlei clubs of verenigingen van hun buitenland se leeftijdgenoten. De laatste jaren informeren ook tal van jongens bij de MAI naar werkgelegenheid in den vreemde. Voor hen zijn er moge lijkheden op grond van de zogenaamde uit wisselingsverdragen in het kader van de UNESCO en de West Europese Unie. De bemiddeling gebeurt via de arbeidsbureaus en de vakorganisaties in de betrokken lan den. In 1956 hebben op deze basis ruim 1200 Nederlandse jongens in hun eigen vak in het buitenland en ongeveer elfhonderd buitenlanders in ons land een betrekking gevonden. De Euromarkt zal deze moge lijkheden nog aanzienlijk uitbreiden. Het voormalig verzet Zuid-Holland, ver enigd in de organisatie van dezelfde naam, heeft het plan opgevat in Rotterdam een centraal Rotterdams verzetsmonument op te doen richten, dat een eigen plaats moet krijgen naast het algemene monument voor de gevallenen en het koopvaardijmonument en dat een gedenkteken moet zijn van de eigen gesneuvelden. Overwogen wordt voor het gedenkteken zwerfkeien te gebruiken, waarvan onze voorouders hunnebedden en grafkelders bouwden. Een symbolisch aantal daarvan kan worden bijeengevoegd in kruisvorm, in het hart ruimte vrijlatend voor een her- denkingsvuur en geplaatst ergens aan de boorden van de Maas. Het materiaal is niet duur, het vervoer zal niet veel kosten en het geheel kan rusten op een dunne betonnen vloer. Om dit monuments te kunnen verwezen lijken is onder ere-voorzitterschap van burgemeester mr. G. E. van Walsum het comité „Centraal Rotterdams Verzetsmo nument" gevormd en reeds is een eerste bijdrage van f 10.000 bijeen. In Tel Aviv is een grote militaire ■parade gehouden op de negende ver jaardag van Israels onafhankelijkheid. Op de bovenste foto ziet men een afde ling vrouwelijke militairen en op de onderste een eenheid van de marine het saluut brengen voor de ere-tribune, waarop van links naar rechts zijn gezet: stafchef generaal Mosje Dajan, premier David Ben Goerion en twee hoofdofficieren. Tijdens de parade werden wapens van Russische en Tsje- choslowaakse makelij getoond, die op Egypte zijn buitgemaakt. Er waren geen diplomatieke vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije verschenen. Tentoonstellingen van schilders als Raoul Hynckes, die eens „magisch realist" ge doopt werden of door sommige een andere richting toegedaan zijnde collega's met lichte afkeer als „gladschilders" aangeduid, doen mij nog altijd benieuwd zijn. Immers hadden deze figuren voor de laatste oor log hun stijl en daaraan gebonden techniek zo ver ontwikkeld, dat een vervolg nog nauwelijks mogelijk leek. Hun werk kon gezien worden als een uiting van die tijd, die angstwekkend was door dreiging van oorlog en fascisme. Hoe zou het met hun werk gaan indien die tijd een andere werd, evenzeer angstwekkend misschien, maar dan toch niet op dezelfde wijze onder gaan? Kon men op hun wijze zo maar door schilderen zonder te vervallen in herhalin gen en vastlopen in een verstikkend con formisme? In Willinks werk heb ik al een zekere vermoeidheid kunnen constateren, die ik onderkende aan bepaalde onvolmaakt heden in de realisatie van het beeld, die ook hij zelf overigens wel zou zien op den duur. Willink hervond echter de kracht tot concentratie in voor het model weinig vlei ende portretten, die, zij het niet aantrek kelijk, ongemeen boeiend zijn. Het werk van Koch vervlakte tot >jcn weinig inhoud vertonende mooidoenerij. Hynckes verras te na afloop der bezetting met een expositie van realistisch geziene landschappen uit Zuid-Limburg en toen was ik geneigd te veronderstellen dat dit werk hem een be vrijding was, een overgave aan de schoon heid van de natuur, die door dit soort schilders ondergeschikt was gemaakt aan hun veelal huiveringwekkende, soms mor bide verbeeldingen, die door een pijnlijk nauwkeurige uitvoering realiteit leken te zijn. Mogelijk betekende het voor Hynckes een uitrusten, misschien een „reculer pour mieux sauter". Want weer exposeert Hynckes tot 25 mei bij Van Wisselingh aan het Rokin te Amsterdam stillevens met doodshoofden, bakstenen en brokken natuursteen als uit ruïnes gehaald, rottend hout, roestige kettingen en meer van dat de dood of de nabijheid daarvan symboli serende spul, waarvoor ik nu eenmaal een tegenzin heb, waardoor mogelijk mijn eer ste veronderstelling een wensgedachte was ten aanzien van de kunstenaar, die ik enig respect toedraag. Ook zijn er weer land schappen. Een grote genegenheid voor het zo aristocratische werk van de Fransman Roland Oudot was oorzaak van enige wel willendheid mijnerzijds tegenover deze landschappen, die aan de zijne herinneren. Maar alras hinderen zekere dingen in dit werk- van Hynckes mij. Een schilder als hij roept een bijna schoolmeesterachtige critiek op. Een gevel, tegen de lucht zich af tekenenend, staat eigenlijk op een ver der gelegen plan dan die lucht. Een enkel schilderij vertoont een hinderlijke onvol tooidheid in gebouwen op de achtergrond, waarvan het perspectief ook niet bepaald deugt. Een zekere primitiviteit in de vorm geving van bomen doet onecht aan en dan schiet Hynckes te kort in de weergeving of de verbeelding der dingen. Te zeer werd gewerkt volgens een systeem. Te weinig werd er in dit landschap beleefd nog, al kan ik met Hynckes' voorkeur voor de matte grijzen en sterk gebroken kleuren van Limburgse dorpen meevoelen. In de nauwkeurig geschilderde stillevens gaat men nu ook fouten opmerken: zoals bij een katrol, die als het ware uit de ach tergrond geknipt werd. Dat Hynckes schil deren kan blijkt niettemin in hetzelfde schilderij aan een paar visjes. Het is moge lijk dat Hynckes iets bedoelt met het al te witte gips in sommige zijner stillevens. Het schilderkunstige effect van dat wit ligt mij minder dan de kleur der in het begin van dit artikel genoemde voorwerpen, die eigenlijk zo verschrikkelijk afgestoft en schoon zijn. Maar misschien komt juist hierdoor die wonderlijk griezelige wer king. In zoverre Hynckes veranderde ging dat na de eerste landschappen met enige ge remdheid, een angstige voorzichtigheid misschien. Men geeft niet licht datgene op, waarmee men bekend werd en dus voldeed aan een vraag. Men breekt niet graag een gebouw af, dat men zelf heeft opgetrok ken. Als Hynckes het gevoel heeft andere dingen te kunnen zeggen dan voorheen, zal hij zich vasthouden aan bepaalde zeker heden terwille van duidelijkheid. Bob Buys De Duitse schrijver Thomas Mann, die in 1955 overleed, is door een vertegen woordiger en veiwant van Franz Kafka, de in Hollywood wonende John Kafka, van plagiaat beschuldigd. De aanklacht is in Berlijn aanhangig ge maakt tegen de producenten van de film „Bekentenissen van de oplichter Felix Krull" die thans naar de ro man van Mann wordt gemaakt. Thomas Mann zou zich hebben laten inspireren door Kafka's „De wereld in het koffie huis". Kafka's verwant heeft inbeslag neming van de film geëist. De bondsraad van de Nederlandse Ka tholieke Landarbeidersbond St. Deusdedit heeft maandag in Arnhem de jaarvergade ring gehouden. De vergadering aanvaardde een resolutie, die ter kennis zal worden gebracht van het Landbouwschap, de werk geversorganisaties, de regering en de in stanties die met de centrale loonvorming zijn belast. In deze resolutie spreekt de bondsraad er zijn voldoening over uit, dat de mogelijkheden, welke voortvloeien uit de regeringsbeslissingen van september 1955 en maart 1956 thans voor bijna alle arbeiders in de agrarische bedrijven zijn verwezenlijkt. Geconstateerd wordt echter, dat nog altijd een achterstand is in de be loning van vele agrarische arbeiders. De bondsraad spreekt als zijn overtuiging uit, dat deze achterstand alleen kan worden ingehaald, indien de beloning van de arbei ders in de agrarische bedrijfstakken mede gebaseerd wordt op de werkclassificatie. De bondsraad dringt aan op een spoedige invoering van de werkclassificatie en vraagt hiervoor de medewerking van de geadresseerden. Inzake de vakantietoeslag in de tuinbouw zegt de bondsraad in de resolutie verder te verwachten, dat de tuin dersorganisaties de beslissing van het Landbouwschap om de vakantietoeslag op vier procent te brengen loyaal zullen hono reren. Voor de oplossing van problemen als de verhouding in de onderneming, de woongelegenheid, het maatschappelijk aan zien der landarbeiders en de vakopleiding, is de actieve medewerking van de plaatse lijke besturen van werkgevers en arbei dersorganisaties noodzakelijk. Geen der bevoegde instanties heeft enig bezwaar gemaakt tegen de plannen voor het nieuwe gebouw van de Amerikaanse ambassade in Den Haag aan het Lange Voorhout. Dit hebben B. en W. meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het raadslid de heer Van Praag, die de bezwaren memoreerde, die van verschil lende zijden zijn gerezen tegen dit bouw werk op deze historische plaats. B. en W. zeggen, dat het plan in 1956, nadat vooraf overleg was gepleegd met de dienst van de Wederopbouw en de Stadsontwikkeling in de vorm van een schetsontwerp aan B. en W. ter beoordeling is voorgelegd. Uit het rapport, dat de directeur van het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht over het plan uitbracht bleek, dat bij hem met het oog op de bepalingen van de bouw- en woonverordening tegen de situatie en de uitwendige afmetingen van de gedachte bebouwing geen bedenkingen bestonden. Het advies, dat de welstandscommissie voor de gemeente 's-Gravenhage over dit ontwerp aan hun college heeft, uitgebracht, gewaagde van grote belangstelling en bij zondere waardering voor het wetsontwerp. Geadviseerd werd goedkeuring in beginsel daaraan te verlenen. Aangezien het plan ook door Burgemees ter en Wethouders aanvaardbaar werd ge acht, hebben zij nadat het ontwerp was getoond in de commissie voor de plaatse lijke werken en eigendommen, waarbij geen der leden zich afkeurend over het plan heeft uitgelaten aan de ambassa deur van de Verenigde Staten bericht, dat zij in beginsel met het schetsontwerp ak koord gingen. Aagtedfik, 8 v. Marseille n. Antwerpen. Alioth, pass. 9 Recife n. Rio de Janeiro. Alblasserdijk. 8 v. Rotterdam n. Havana. Aagtekerk, Ï0 te Casablanca. Amsteldijk, 9 te Rotterdam. Argos, 8 v. Haifa n. Izmir. Amslelvval, pass. 9 Singapore n. Bombay. Antónia, 10 te Surabaja. Aalsum 9 v. Las Palmas n. Port Said. Aludra, 9 te Amsterdam. Akkrumdijk, 9 te Montevideo. Artemis, 9 te Kingston v. Cartagena. Ampenan. 9 te Tjeribon v. Djakarta. Aegis, 9 te New Orleans. Alhena, 10 te Santos. Amerskerk, 10 te Port Elizabeth. Amstelland, 9 v. Ilheos n. Las Palmas. Andijk. 9 v. Havana n. Vera Cruz. Alcor, 10 v. Rotterdam. Barentsz, 8 v. Rangoon n. Singapore. Blitar, 9 te Belawan. Breda, 8 420 m. z.w. Flores n. Antwerpen. Boskoop, 9 450 m. o.n.o. Fayal n. Curasao. Bengalen, 10 te Barcelona. Brilsum, 9 v. Balboa n. Japan. Bussum, pass. 9 Straat Ormoes n. Kawasaki. Caltex Pernis, 8 v. Rotterdam n. Perz. Golf. Celebes, 8 v. Amsterdam n. New Orleans. Caltex Rotterdam. 8 v. L. Palmas n. Rotterdam. Camerounkust, pass. 8 Monrovia n. Freetown. Carrillo, 8 v. New York n. Pto. Barrios. Caltex Delft, 9 te Amuaybay. Caltex The Hague, 11 te Abadan verw. Casamance, 9 te Duinkerken. Clavella, 13 te Abadan v. Calcutta. Cradle of Liberty, 11 te Mena Al Ahmadi verw. Calamares, 9 v. Pto. Cortes n. New York. Charis, 9 v. Amsterdam n. West-Indjë. Cistula, 9 v. Rotterdam n. Curasao. Daphnis, 13 te Houston verw. Delft. pass. 9 Flores n. Antwerpen. Dalerdi.ik, 9 te Cristobal verw. Duivendrecht, 11 te Rotterdam verw. Dordrecht, 10 v. Londen n. Houston. Esso Den Haag. pass. 9 Malta n. Antwerpen. Erinna, 11 te Pladju v. Surabaja. Eenhoorn, 9 te Rotterdam. Gaasterkerk, 3 v Shanghai n. Takubar. Gadila, 8 v.. Pladju n. Djakarta. Gaasterland, 8 v. Rio de Janeiro n. Vitoria. Giessenkerk 11 te Fremantle v. Kaapstad. Ghanakust, pass. 9 Finisterre n. Dakar. Gabonkust, 10 v. Amsterdam n. Antwerpen. Guineekust, 10 v. Amsterdam te Antwerpen. Hector 9 te Piraeus v. Tunis. Houtman, 9 te Hongkong v. Shanghai. Houston, 13 te Houston verw. Hecuba, 9 te Ciudad Trujillo v. San Juan. Helena, 9 te Ciudad Trujillo v. Port Au Prince. Hera, 9 te New York v. Baltimore. Hector, 9 v. Piraeus n. Alexandrië. Hersilia, 10 te Demerai-a. Hathor, 10 te Rotterdam. Isis, 10 te Rotterdam. Japara &RL, 8 750 m. n. Mauritius n. Belawan. Johannes Frans, 9 te Kaapstad n. La Plata. Jagersfontein, 10 te Amsterdam. Kalydon, 9 v. Ornskoldsvik n. Rotterdam. Kalianda, 9 te Susoh v. Sinabang. Karimata, 10 te Amsterdam. Katelysia, 9 te Curasao. Kosicia, 9 800 m. z.o. Bermuda n. Rotterdam. Kara, 9 te Casablanca v. Pta. Cardon. Kinderdijk, 9 te Baltimore v. Philadelphia. Kieldrecht, 30 te Madras verw. Koningswoord, 10 te Curasao. Kopionella, 9 v. Lor. Marques n. Abadan. Kalydon, 12 te Rotterdam verw. Kota Agoeng, 10 te Marseille. Lemsterkerk, pass. 8 Beira n. Las. Palmas. Lutterkerk, 8 v. Antwerpen n. Hamburg. Larenberg, 8 v. Amsterdam n. Bremen. Luna. 9 te Amsterdam. Langkoeas, 9 v. Massawa n. Port Said. Liberty Bell, pass. 9 Ouessant n. Mena A1 Ahm. Louis Lantz, 15 te Monrovia verw. Lawak, 9 850 m. o.z.o. Paramaribo n. Kaapstad. Limburg, 9 30 m. n.w. Colombo n. Suez. Loosdrecht, 17 te Dar Es Salaam verw. Lieve Vrouwekerk, 12 te Kuwait verw. Laagkerk, 9 v. Rotterdam n. Calcutta. Lekkerkerk, 10 te Rotterdam. Maaskerk, 12 te Boulogne verw. Marisa, 8 v. Stanlow n. Southampton. Mylady, 8 te Emden. Malvina, 9 te Saigon. Malea, 10 te Pladju. Modjokerto, 10 te Durban. Minjak, 9 te Dili v. Ambon. Maaskerk, 12 te Boulogne verw. Maasland, 10 te Montevideo v. Santos. Maas, 9 te Paramaribo v. Georgetown. Mariekerk, 10 te Genua. Mijdrecht, 14 te Mena A1 Ahmadi verw. Myonia, 10 te Brisbane. Merwelloyd, 10 te Singapore. Nestor, 10 te Paramaribo. Notos, pass. 9 Vllssingen n. Amsterdam. Ommenkerk, 8 v. Amsterdam, 9 te Antwerpen. Ootmarsum, 10 te Le Havre. Ovula, 9 te Chitagong v. Calcutta. Oranjefontein, 8 v. Las Palmas n. Kaapstad. Ommenkerk, 9 te Antwerpen v. Amsterdam. Oberon, 10 te Curasao. Oldekerk, 10 te Beira. Oranje, 9 v. Amsterdam, 10 te Southampton. Pieter S, 8 te Swansea. Prins Willem v. Oranje. 9 v. Port Sudan n. Suez. Prins Philips Willem, 8 te Rotterdam. Prins Willem George Frederik, 9 te Montreal v. Le Havre. Prins Willem III, 9 v. Antwerpen n. Bremen. Pendrecht, 11 te Barcelona verw. Parkhaven, 9 v. Buenos Aires n. Antwerpen. Perna, 11 te Singapore verw. Roepat, pass. 8 Galveston n. New York. Rempang, 9 te Tsjingtao. Rotti, 9 te Genua v. Napels. Rondo, 9 te Belawan. Rijndam, 9 te Lissabon v. Malaga. Raki, 8 v. Bahrein n. Raslanura. Ruys, 10 te Kaapstad. Rita, 11 te Pladju verw. Statendam, 8 v. Southampton n. New York. Stad Leiden, 7 te IJmuiden. Stad Rotterdam, 9 v. Rotterdam n. Melilla. Straat Lombok, 8 v. Amsterdam n. Kaapstad. Schelpwijk, 10 te Balikpapan verw. Schie, 10 te Hamburg. Stad Alkmaar, pass. 9 Finisterre n. Rotterdam. Stad Schiedam, pass. 9 Ouessant n. Rotterdam. Saidja, 9 te Pladju v. Bukom. Siberoet, 9 te Singapore. Singkep, 9 te New York v. Newport News. Stad Schiedam, 11 te Rotterdam verw. Scherpendrecht, 15 te Fao verw. Sliedrecht, 26 te Mena A1 Ahmadi verw. Sloterdijk, 11 te Antwerpen verw. Stad Amsterdam. 11 te IJmuiden verw. Stad Maassluis, 9 te Rotterdam. Stad Vlaardingen, 9 te Vlaardingen. Statue of Liberty, 24 te Philadelphia verw. Sloterdijk, 9 250 m. z.w. Valentia n. Antwerpen. Straat Cook, 10 v. Sydney n. Melbourne. Tabinta, 10 te Tj. Priok verw. Tawali, 8 v. Muscat n. Djibouti. Talisse, 10 te Bangkok. Tarakan, 10 te Penang. Tara, 10 v. Antwerpen n. Rotterdam. Tegelberg, 9 te Singapore. Theobaldius, 9 v. Curasao n. New York. Tjiluwah, 9 740 m. z.z.w. Hongkong n. Hongkong. Tomini, 8 270 m. z.w. Minikoy n. Aden. Telamon, 10 te Aruba. Themis, 10 v. New York n. Curagao. Titus, pas. 9 Flores n. Amsterdam. Tomori, 10 v. Tj. Priok n. Cheribon. W. Alton Jones, 9 te Mena A1 Ahmadi. Waiwerang. 9 te Sibolga. Woensdrecht, 11 te Singapore verw. Waterman, 9 70 m. z. Albany n. Kaapstad. Wieldrecht, 11 te Napels verw. v. Fao. Westland, 10 te Montevideo. KLEINE VAART Aardenburgh, 9 25 m. v. Hoek v. Holl. n. R'dam. Albatros, 9 15 m. z.w. Boulogne n. Letreport. Appingedam, 9 te Casquets n. Lissabon. Attis, 9 10 m. z. IJmuiden n. Amsterdam. Berend N. 9 dw. Scheveningen n. Maassluis. Cito, 9 4 m. w. Goeree n. Dordrecht. Corona, 9 v. Grimsby n. Aarhus. Dido, 9 dw. Alicante n. Savona. Dollard. 9 60 m. w. Kristiansand n. Methil. Draco, 9 dw. Casquets n. Antwerpen. Eddystone. 9 8 m. o. Gr. Yarmouth n. Newcastle. Elsa 8 v. Garston n. Cardiff. Fiducia II. 9 in Washbay n. Boston. Helvetia, 9 50 m. v. Yarmouth n. Norwich. Hollandia, 9 te Witby n. Middlesbro. Hoogezand, 9 te Beachyhead n. Calais. Ilocvinces. 9 op Humber n. Grimsby. Import, 9 40 m. n. Casquets n. Antwerpen. Joost, 7 v. Teignmouth n. Bayonne. Jacaranda, 9 20 m. z. Texel n. Bremen. Jenjo, 9 60 m. n. Er n. Delfzijl. Kaap Falga. 8 te Rundvik v. Norrkoping. Kaap St. Vincent. 6 Kiel gepass. n. Óstrand. Kortenaer, 9 dw. Egmond n. Stockholm. Pavo, 7 te Hudiksvall. Ponza, 8 te Swansea v. Avonmouth. Quo Vadis, 9 te Tongue n. Londen. Swift, 50 m. n. Texel n. Parijs. Senang. 9 20 m. w.z.w. Texel n. Drammon. Tilly, 7 te Lowestoft v. Bayonne. Tide, 9 te Dungeness n. Londonderry. Tom v. d. Heide, 9 te Royal Sovereign n. Londen. Vrouwepolder, 9 in Middell. Zee n. Mostaganem. Wegro, 9 10 m. v. Pitboei n. Nasnesund. SLEEPVAART Gele Zee-, 8 290 m. n.o. Fayal n. St. Vincent. Noordholland, 7 710 m. z.z.o. Recife n. Dakar. Oceaan 8 v. Montevideo n. Pto. Belgrano. Oostzee en Wwarte Zee 3 320 m. z.w. Las Palmas naar Savona. Rodé Zee 3 v. Delfzijl n. Rotterdam. Thames. 8 40 m. o. Gt. Yarmouth n. Oslo. Witte Zee, 8 100 m. z.w. westp. Kreta n. R'dam. Zeeland, 8 v. Vlaardingen n. Maracaibo. Uitbreidingsplan in onderdelen NieuwVennep" Het hoofd van het gemeen tebestuur van Haarlemmer meer brengt ter openbare kennis, dat van 13 mei 1957 af, gedurende veertien dagen voor een ieder ter secretarie afdeling 4. ter inzage zal lig gen het uitbreidingsplan in onderdelen „Nieuw-Vennep" vastgesteld door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 2 mei 1957. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, kunnen tot 9 juli 1957 bezwaren tegen het plan indienen bij gede- puteèrde staten van Noord holland, te Haarlem. Hoofddorp, 10 mei 1957. Het hoofd voornoemd, VAN DER WILLIGEN Voorbereiding gedeeltelijke herziening uitbreidingsplan in onderdelen voor Zwanenburg. Het hoofd van het gemeen tebestuur van Haarlemmer meer maakt bekend, dat de raad dier gemeente in zijn vergadering van 2 mei 1957 op grond van artikel 36, lid 4, der Woningwet, heeft be paald, dat de herziening van een gedeelte van het uitbrei dingsplan in onderdelen ..Zwanenburg" wordt voor bereid. Hoofddorp, 10 mei 1957. Het hoofd voornoemd, VAN DER WILLIGEN BEKENDMAKING Het Hoofd van het gemeen tebestuur van Zandvoort brengt ter openbare kennis, dat burgemeester en wet houders dier gemeente voor nemens zijn om, in afwijking van het uitbreidingsplan en met toepassing van artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van 80 wonin gen op de terreinen, gele gen aan en nabij de van Lennepweg en de Dr. Jac. P. Thijsseweg. De desbetreffende bouw- aanvrage ligt van heden af tot en met 25 mei a.s. op de secretarie dezer gemeente (le afdeling) voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kunnen belanghebbenden hun bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning schriftelijk bij burgemeester en wethouders voornoemd, indienen. Zandvoort, 10 mei 1957. Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd. VAN FENEMA. Uit een exploit van mij. deurwaarder, d.d. 10 mei 1957 blijkt dat ten verzoeke van Willem Alexander Pos thumus Meyjes, wonende te Accra in Gana, is gedag vaard Maria Helena Marcelle Maaskant, echtgenote van F. H. Lagnado, verblijvende binnen het koninkrijk, doch aldaar zonder bekende woon- of verblijfplaats, om op 11 mei 1957. des v.m. 9.30 uur te verschijnen voor de E.A. Heer President van de Arr. Rechtbank te Haarlem, zit ting houdende in kort ge ding in het Paleis van Justi- tia aan de Jansstraat no. 81 aldaar, primair tot schor sing van de ouderlijke macht van gedaagde over der par tijen kinderen en subsidiair tot het doen verblijven van deze kinderen op het adres Leuvensestraat 112 te 's Gra- venhage, met nevenvorde ringen als in die dagv. ver meid. C. G. VAN HAASTER, Deurwaarder. Reclame is de motor voor uw bedrijf. Adverteren is de beste vorm van reclame 1953 4 wielige gesloten bestelwagen 1250— Garage Brinkmann SMEDE STRAAT 22 in alle maten vanaf f 52.50 Driewielers vanaf f 13.50 Autoped op luchtb. 22.95 Schagehelstraat 7 Telefoon 12430. Reparaties vlug en solide Verlaagd tarief. Spoed-reparatie in 1 uur GR. HOUTSTRAAT 122 Tel. 13126 voor de tuin. Gebr. Veeninga NATURALISTEN Jacobijnestraat 1018 Ged. Oude Gracht 62 Deze platen zal Moeder graag horen: Wij hebben in voorraad: Rudge, Raleigh, Fongers, Ga zelle, gegar. gebr. Rijwielen A. Koelemefjer, Breestr. 3. leeg te aanv.. pl.m. f 20.000. Brieven no. 5615. gezocht als beheerder van STEENHOUWERIJ Voorkeur dipl. techn. school of tekenaar. Brieven met opg. leeftijd, opleiding, waar gewerkt, referenties, aan Stoel's Steenhouwerij, post bus 33 te Alkmaar. De Stichting voor Opleiding van Maatschappelijke Wer kers zoekt voor de middag uren een goed kunnende typen. Aan melden: Kleine Houtweg 41. Haarlem, van 9-12 of van 25 uur. Gevraagd: flinke Bediende m. of vr. ca. 18 jaar. op expeditiekan toor. Prettige werkkring. Br. no. 5612. Bloemen voor Moeder Tante Leen 78 t. f 3.50 De Schoonste Feestdag Jeugdkoor „Inter Nos" o.l.v. Jan Booda 45 t. f 6.25 Moeder Willy Alberti 78 t. f 3.40 Etc. etc. Alleen in Haarlem bij: KI. Houtstr. 8, tel. 14563. TROPENKLEDING Lange pantalons, shorts, shirts met lange en korte mouwen, sportkousen en anklets, leve ren wij in wit en khaki en in alle maten, direct uit voorraad. Tropenondergoed in rib-nit en air-nit •k Palmbeach- en tropical costumes naar maat Tropen-smoking naar maat (de jas van shars- kin of witte gabardine, de pantalon van een zeer dunne zwarte tropical) Speciale afdeling Tropenkleding ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM - TEL. 16963 GEVRAAGD van 8.30 tot 5 uur, week-ends vrij. - Sollicita ties: Mevrouw Lamp. Parklaan 99, Tel. 14584.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13