„Beekestein" voor de sloper *^Brieven aan de redactie Haarlemse Stadskweektuin staat weer in bloei Dankzij gezonde opvattingen VRIJDAG 10 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Vertind. „COVEL1NE" Prijzenswaardige zang door het ensemble „Noi Otto" P. Zwaanswijk Kantoorbediende verdacht van oplichting Lezing over activiteiten op de „Werkschuit" Contactavond en boottocht HPC Nieuw terrein HBC aan Cruquiusweg Rijksgoedkeuring verleend K.V.P.-vergadering in Heemstede Verkeersexamens in Heemstede Filmvoorstellingen voor scholieren in Bloemendaal Woningbouwvereniging „Bloemendaal-Noord" Burgerlijke Stand van Haarlem Eén collegelid wil gebouw hoe dan ook behouden Vijgeplant draagt vrucht in Zandvoort Nieuws in het kort UIT STAD EN STREEK Lekken in gashouder te Lisse Onderzoek en kleine reparaties zullen vier mille vergen Kerkstraat weer open voor motorverkeer in Zandvoort Proef bleek geen succes Pijperherdenking in Heemstede Veel belangstelling voor werk van H. F. Boot Examens Van zaterdag 11 tot en met zondag 26 mei zal het publiek weer in de gelegenheid worden gesteld een bezoek te brengen aan de Stadskweektuin der gemeente Haarlem. De tuin is des morgens, des middags en des avonds geopend, ook op zondagen. Onge twijfeld zullen velen een bezoek brengen en dan in het bijzonder aandacht besteden aan de kassen, die er weer aantrekkelijk uitzien. De kwekerijen aan de Kleverlaan wer den in 1910 gesticht, nadat de oude kwe kerijen aan de Rolhuizen (waar thans het gebouw van de Geneeskundige dienst staat) en aan de Schotersingel te klein waren ge worden. Doordat de kwekerijen om het Torentje en een gedeelte van de ruïnes van het Huis Te Kleef werden aangelegd kon den deze voor het nageslacht worden be waard. De boomkwekerij voorziet de stad voor een zeer groot gedeelte van bomen, hees- Iers, rozen en groenblijvende heesters. Het aantal wordt op 17.600 stuks geschat. De bloemisterij kan de behoefte aan planten en bloemen nog geheel dekken en levert per jaar 130.000 voorjaars- en zo- merplanten af. Daarbij zijn de duizenden bloembollen, die in vele stadsparken en pantsoenen geplant zijn, niet meegerekend. Gemeentegebouwen worden van bloemen cn planten voorzien en per jaar worden honderd versieringen aangebracht in ge meentegebouwen voor ontvangsten en ju bilea. Zij, die in de komende dagen een bezoek brengen aan de Stadskweektuin zullen vermoedelijk de grootste aandacht beste den aan de oranjerie en de kassen, hoewel het ook interessant is een kijkje te nemen in de tuinen, waar de jonge bomen, de bloemen en planten gekweekt worden, die later de plantsoenen in de stad een fleurig aanzien zullen geven. De oranjerie ziet er keurig uit dank zij de aanwezigheid van palmen op de achter grond, berken, diverse soorten Japanse azalea's, azalea mollis, rododendrons en seringen. Na het verblijf in de oranjerie zal een ADVERTENTIE PLASTICEL WALLPAINT Een wonder van kleurenpracht tovert men met dit product op wanden en plafonds en volkomen lichtecht. Bussen, inh. 5 kg 5.50 de Oue Saeck van de Oucgracht 95 Haarlem - Telefoon 16507 Het Haarlemse vocale dames-ensemble „Noi Otto", dat woensdagavond in de Be gijnhofkapel een concert gaf, bestaat al vrij lang. In de loop der jaren is de sa menstelling van het koor voor wat de medewerkende zangeressen betreft nog al eens gewijzigd, omdat de koorleden met prijzenswaardig besef voor de werkelijk heid omtrent het verloop van haar vocale capaciteiten op tijd wisten terug te treden om haar plaats aan andere krachten over te laten. De dirigent van „Noi Otto", Frits Mon driaan, kon voor deze uitvoerig beschikken over acht zangeressen, sopranen, mezzo's en alten van goede, zelfs zeer goede hoe danigheid. Een goede stem heeft meestal een uitzonderlijk, persoonlijk karakter, hetgeen aan het nivelleren en onderlinge aanpassing van enige van dergelijke stem men tot een koorklankeenheid grote eisen stelt. Vooral wordt dat moeilijk wanneer er sprake is van een klein ensemble als „Noi Otto" en wanneer bovendien de stem men hiervan nog moeten worden verdeeld over enige partijen. Frits Mondriaan heeft voor wat de ver smelting der stemmen betreft al veel goeds bereikt. De aandacht hiervoor mag men echter nog niet laten varen, want bij de sopranen klonk bij de voordrachten, die woensdag werden gegeven, nog dikwijls een te nadrukkelijk, eenheid bedreigend vibrato. De dirigent had het de zangeressen niet gemakkelijk gemaakt. De drie twee stemmige motetten „Oculus non irdit", „Justus cor suum" en „Exspectatio justo- rum" van Orlando di Lasso, waarmee het concert begonnen werd, vergden een be langrijke beheersing van de zangtechniek. En daarna werd van het achttal nog zeer veel meer verlangd voor het uitvoeren van de „Messe a trois voix" van André Caplet.- Er ligt tussen het orftstaan van de genoem de motetten en van de mis een periode van ongeveer driehonderd jaar. Maar welk een naar de muzikale en religieuze geest harmonische ervaring werd het luisteren naar deze vocale liturgische muziek! „Noi Otto" leverde met het zingen van de mis een bijzonder knappe prestatie. Naar mijn gevoel zou een enigszins groter "nsemble meer aan het bereiken van het klankideaal hebben kunnen beantwoorden. Maar wat hier tot stand werd gebracht mot het zingen van de ijle melismatiek en de broze samenklanken, verdiende grote waardering. Na de pauze zong „Noi Otto" twee duetten van Haydn met verzorgde klank, waarbij Truus Mondriaan-Ligthart de begeleiding van een in het kerkgebouw wat hol klinkende vleugel voegde. De avond werd besloten met twee van de drie motetten, die Felix Mendelssohn Bartholdy als opus 39 opdroeg aan de non nen van „Trinita de' monti" in Rome. De motetten hebben een orgelbegeleiding, die bij deze uitvoering helaas moest worden vervangen door een pianobegeleiding. Deze was evenwel in veilige handen bij Truus Mondriaan. Toch was het jammer dat de vrouwenstemmen, waarvan enkele solo stemmen zich bijzonder konden onderschei den niet de assimilerende orgelklank als •achtergrond kregen. De vleugel bleef nu te veel een afzonderlijk klankelement. Afgezien hiervan kon men voor de uit voeringen respect hebben, zowel om de koorklank als om de bezielde voordracht van een bewogen tekst. De organist Adri- aan Evers werkte als solist aan dit concert mede. Met de verdienstelijke uitvoering van een „Thema met variaties" van Hen drik Andriessen en van een etxra inge- 'ast Koraalvoorspel van Johann Sebastian Bach: „Alle menschen müssen sterben" (uit Band 5 van de Editie Peters), had hij oen bescheiden aandeel in deze muziek uitvoering. I'?? Een gedeelte van de ruïne van Huis te Kleef op de stadskweektuin aan de Kleverlaan. langdurig bezoek volgen aan de kassen door de aanwezigheid van een groot aantal planten. Vele tropische gewassen treft men er aan en zij zien er goed verzorgd uit. Ook blijkt hoe de bananenboom en rijst groeien. Vele honderden planten zijn bijeengebracht, waarvan een groot aantal in bloei staat. Tot besluit kan eén bezoek aan de tuin volgen en speciaal zal de omgeving van de ruïnes de aandacht hebben, omdat daar vele bloemen in bloei staan en enkele zeld zame bomen staan. „Succulenta" Leden van de afdeling Haarlem van „Succulenta" hebben een inzending ver zorgd, die in een der kassen is onderge bracht. Daar kan men zien welke resulta ten particulieren kunnen bereiken. Haarlemse rechtbank De president van de Haarlemse rechtbank noemde het optreden van een vijfentwintig jarige kantoorbediende uit Haarlem, tegen wie wegens poging tot oplichting een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk, werd geëist bedenkelijk, om dat hij bij het uitoefenen van zijn praktijk de naam van een .Hongaar heeft genoemd. Mogelijk is men dan spoediger geneigd iemand te helpen dan anders. Het is de kantoorbediende overigens niet gelukt in het bezit te komen van een heren- costuum van bijna honderdvijftig gulden. Hem werd een lege doos ter hand gesteld, omdat vermoed werd, dat de zaak niet in orde was. Van een telefooncel uit belde hij een kledingmagazijn in Haarlem op en deel de mee, chef van de afdeling personeels zaken van de Nederlandse Spoorwegen te zijn. Hij vroeg voor een Hongaar een cos- tuum te bezorgen in.een hotel te Bloemen- daal, waar hij logeerde. Het kledingmagazijn vroeg inlichtingen bij de Spoorwegen, maar de door de telefoon opgegeven naam was on bekend. Contact werd opgenomen met de politie, die zich in verbinding stelde met het Bloemendaalse hotel. Meegedeeld werd, dat een heer eerst telefonisch een kamer had be steld, maar later opgegeven had. dat hij een week later zou komen. Er zou een pak be zorgd worden en gevraagd dat af te geven aan een jongeman, die het zou komen af halen. Het kledingmagazijn bezorgde een lege doos en de politie wachtte de komst van de jongeman af. De vijfentwintig-jarige kan toorbediende verscheen aan het hotel en na het in ontvangst nemen van de doos volgde aanhouding. Aan de rechtbank verklaarde de jongeman, dat hij voor een betrekking solliciteerde en dat hij zich goed gekleed wilde presenteren. De verdediger, mr. Felhoen Kraal, pleitte clementie, waarna de uitspraak bepaald werd op 23 mei. In de op dinsdag gehouden ouderavond van de Christiaan Huygensschool in Haar lem heeft mevrouw A. van Vriesland- Canivez, directrice van de „Werkschuit" in Amsterdam, een lezing gehouden over het onderwerp „Vrije expressie in woord en gebaar". Spreekster zette uiteen hoe de kinderen van zes tot twaalf jaar bij haar op de „Werkschuit" in de gelegenheid worden gesteld door spel hun woordkeus en woordenschat en hun bewegingen te verbeteren. Met zo weinig mogelijk hulp middelen, om hun concentratie te ver groten, beelden de kinderen in groepsver band bepaalde situaties uit. Critiek door de leiding wordt hierbij weinig gegeven. De kinderen zélf leveren als toeschouwers en toehoorders critiek. Hierdoor komen zij tot verbetering van het gebaar. Voorts le ren de kinderen uitdrukken wat er in hen omgaat. Hun woordkeus en woordenschat worden hierdoor vergroot. Spreekster toon de met een groot aantal voorbeelden de successen aan, die met de gevolgde metho de werden bereikt. Ofschoon wij nog aan het begin staan en de mogelijkheden tot ontplooiing van dit creatieve spel nog groot zijn, heeft het onderwijs reeds grote belangstelling getoond voor het werk van de stichting „Werkschuit". Bij de rondvraag deelde de heer Kui pers, hoofd van de Chr. Huygensschool, mede, dat van rijkswege op de Kweek scholen onderricht in creatieve vakken kan worden gegeven. Tot nog toe is hier niet veel van gekomen aangezien in de prak tijk het rooster te uitgebreid is en boven dien het kader te klein is. Er bestaat een mogelijkheid, dat op de zogenaamde Con- tactscholen, waartoe wellicht ook de Chr. Huygensschool het komende leerjaar zal behoren, creatieve vakken zullen worden onderwezen door gespecialiseerde krach ten. De I-Ieemsteedse Zwem- en Poloclub „H.P.C." houdt zaterdag 11 mei in het „Sportpark-restaurant" voor de leden een contactavond, waarop een aantal trainings films zal worden vertoond. Verder worden de spelregels van het waterpolo besproken door de heer B. Planjer, lid van de sport- commissie en de spelregel- en examencom missie. Na afloop bestaat er dan gelegen heid tot dansen. Verder houdt „H.P.C." een boottocht naar De Kaag en het Brasemermeer op zondag 14 juli. De r.k. sportvereniging HBC te Heem stede heeft de bouwvergunning voor haar nieuwe terreinen aan de Cruquiusweg te Heemstede ontvangen, zodat de terreinen- commissie en de sportraad hebben besloten thans definitief met de bouw een aanvang te maken. Alleen ontbreekt de toestemming van het Heemsteeds gemeentebestuur, maar HBC heeft van deze zijde reeds zoveel mede werking mogen ontvangen, dat men deze goedkeuring eveneens spoedig verwacht. Inmiddels werd aan de westelijke zijde van het terrein de afzetting met palen en prikkel draad geheel voltooid, zodat de velden niet meer betreden kunnen worden door jeug dige voetballiefhebbers. Voorbereidende werkzaamheden worden voor het grootste ge deelte door eigen leden in hun vrije tijd ver richt, waarmee volgende week een begin wordt gemaakt. Het hoofdterrein wordt om rasterd en het eerste veld 'afgezet. De afdeling volleybal heeft verzocht er met de bouw van een clubhuis met de afmetingen van de grote zaal zo mogelijk rekening mee te houden, dat deze afdeling haar competitie wedstrijden eveneens in „eigen huis" zal kunnen spelen, Om aan dit verzoek te vol doen zal echter moeten worden afgeweken van het oorspronkelijke bouwplan, hetgeen uiteraard nu niet meer zo eenvoudig is. Het bestuur heeft zich wel bereid verklaard de mogelijkheid te onderzoeken. Stichting opgericht Intussen werd de „Stichting Sportparken HBC" opgericht, welke zich met het beheer van de nieuwe terreinen zal belasten. De eerste daad van deze stichting is de aankoop van de vijf hectare grond geweest, waai-op de terreinen zich bevinden en welke door het bestuur van seminarie Hageveld voor een redelijke prijs aan HBC werd afgestaan. Het staat nog niet vast wanneer de nieuwe terreinen officieel in gebruik kunnen wor den genomen. Feestavond De r.k. sportvereniging HBC geeft woens dag 15 mei voor haar leden en donateurs een feestavond in het Minerva-theater. Bij deze gelegenheid zal een opvoering worden ge geven van „Het geheim van dr. Spencer", thriller in drie bedrijven door mr. H. M. Planten. Gepresideerd door de heer L. Bouwman hebben de afdelingen I en II van de Katholieke Volkspartij te Heemstede in de geheel gevulde foyer van het Minerva Theater haar eerste verkiezingsvergade ring gehouden. Dr. L. A. H. Albering, lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Venlo, tevens secretaris van de K.V.P., hield daarna een korte inleiding over „De betekenis van de verkiezingen in 1958". Het lijkt mij een juiste gedachte, zo begon de heer Albering zijn rede, de leden reeds nu te wijzen op de betekenis van de politieke strijd in 1958. Spreker ging daarna nog eens in op de verkiezingen van 1952 en 1956 en haar invloed op de positie van de K.V.P. Hij legde er de nadruk in zijn betoog op, dat in de politiek een juist begrip voor de po sitie van de staat van belang is, gepaard aan de wil tot bevordering van het alge meen welzijn. Het lijdt geen twijfel, aldus spreker, dat ook de Partij van de Arbeid in 1958 weer trachten zal haar positie te versterken en daarom, is het des te meer nodig, dat de K.V.P. dit ook zal trachten te doen. Degenen van het rooms-katholieke volksdeel die nu nog afzijdig bleven, zul len moeten meewerken deze positie te ver beteren. De heer Albering betoogde, dat het gaat om de christenmaatschappij en de juiste waardering van staat en mens. Pastoor H. A. J. Drost hield daarna een korte inleiding tot de kleurenfilm over de bedevaartplaats Lourdes, welke na de pauze door de heer F. Vissers, administra teur van de Vereniging Nationale Bede vaarten, vertoond werd. De jaarlijkse verkeersexamens voor de leerlingen der Heemsteedse lagere scholen zullen worden gehouden op dinsdag 14, woensdag 15 en donderdag 16 mei. De ge slaagden zullen het verkeersinsigne ontvan gen uit handen van de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard. Voor deze gelegenheid wordt vrijdag middag 24 mei in het Minerva theater een bijeenkomst voor de leerlingen gehouden, waarbij „De Wildstroper" zal worden ver toond: een film uit de Arthur Rank's jeugd- produktie. Op woensdag 8 en donderdag 9 mei, beide dagen in drie voorstellingen, zijn in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloe mendaal voor de leerlingen van de ULO- scholen onder auspiciën van de school bioscoopcommissie, bestaande uit de heren S A. Wilson, Th- Remmerswaal, J. A. C. Bleeker en G. d'Olivat, enige films ver toond, die handelen over de ontwikkeling van de humor in de film. De commissie had dit jaar namelijk besloten eens van het gebruikelijke programma af te wijken en wat luchtiger films te draaien, waar mede de vierde ldassers, die voor hun exa men zitten, zich ook wat zouden kunnen ontspannen. Men had daartoe enige voor beelden gekozen uit films uit de oude tijd, met name Billy's Koerspaard", een ty pisch voorbeeld van een gooi- en smijt- film, maar zeker geen film met echte goe de humor. Daarna werd als hoofdfilm „The Kid" gedraaid met Chaidie Chaplin en Jackie Coogan in de hoofdrollen. Tot slot van dit humoristische programma, dat door de jeugd zeer werd gewaardeerd en waar bij zij terdege het kaf van het koren wist te onderscheiden, werd de moderne ge luidsfilm „No Indians, please" gedraaid. Vrijdag 10 mei komen in het Jeugdhuis in Bloemendaal de lagere scholen daar aan de beurt met als programma een film over Goeree en Overflakkee onder de titel „Het zwarte zand", daarna zal ,.Het gestolen ezeltje" worden vertoond. Op dezelfde dag zal dit programma gedraaid worden voor alle lagere scholen in Overveen in gebouw „Domi" en in de Vondelschool voor alle scholen voor lager onderwijs in Aerden- hout. Op zaterdag 11 mei komen dan de scholen in Vogelenzang in het Verenigings gebouw aan de beurt. Op vrijdagavond 17 mei zal de woning bouwvereniging „Bloemendaal-noord" in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan haar jaarver gadering houden. De zeven punten tellende agenda vermeldt onder meer een bestuurs verkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn: mevrouw G. Meerkerk en de heren A. van Dompselaar, J. Otten en C. Schulz. Zij stel len zich allen herkiesbaar. De secretaris, de heer G. A. Tijssen heeft de wens te kennen gegeven, in verband met gevorderde leeftijd, als bestuurslid te willen aftreden. In de hier door ontstane vacature stelt het bestuur de heer H. Siteur kandidaat. Door de leden kunnen eveneens kandidaten worden gesteld. Haarlem, 9 mei 1957 GEHUWD, 9 mei: J. Rietman en M. Tom- brock: A. C. Terstal en A. de Bell. BEVALLEN van een zoon, 7 mei: A. van SchravendijkOostmeijer; 8 mei: M. C. van Essen—Nooij: M. van Essen—Martinissen; S. D. KoedamVan Everdingen, 2 zoons: Chr. M. E. van der VeldeBreevoort; M. E. BrassemDe Regt; T. LelyAllard; 9 mei: F. A. WillemseDahmen; W. Chr. M. de VilderRutte. BEVALLEN van een dochter, 7 mei: H G. BerendregtSchutte; 8 mei: C. M. M. Wou denbergVan Altena; A. L. Dikmans Datema; 9 mei: C. P. van de BuntRooijers, 2 dochters; Th. M. HoppezakReinierse; M. W. van HouwelingenReijman; J. van LangelaarBlom. OVERLEDEN, 8 mei: J. de RadeKoo- men, 61 jaar, Gasthuisvest. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE HET HOOFDGEBOUW, zowel als de bij gebouwen van het landgoed „Beekestein" aan de Rijksweg te Velscn verkeerden reeds ten tijde van de aankoop door de ge meente Vclsen in een bouwvallige staat. Sinds is de toestand van de gebouwen voortdurend achteruitgegaan, zodat liet zelfs nodig was het hoofdgebouw te stut ten, voor welk doel de raad in augustus 1954 nogal wat geld beschikbaar stelde. Inmiddels is diverse keren nagegaan of het gebouw zou kunnen worden bestemd voor een bepaald doel, zodat een kostbare restauratie te rechtvaardigen zou zyn. De pogingen in deze richting hebben echter geen positief resultaat opgeleverd, zeggen B. en W. van Velsen. Uit een recent onderzoek is inmiddels gebleken, dat het rottingsproces in het houtwerk zich onverminderd heeft voort gezet. Het is zelfs niet denkbeeldig dat daardoor het aangebrachte stutwerk zal worden aangetast. Ook het muurwerk, in het bijzonder dat van de zuidelijke zijgevel van het hoofdgebouw, verrot meer en meer. Indien nu nog de restauratie ter hand zou worden genomen, zou dit zelfs neerko men op een totale afbraak van het gebouw en het daarna weer op de oorspronkelijke wjjze herbouwen. B. en W. menen dan ook, dat, gelet op het gevaar voor instorten, de afbraak van het gebouw, waarvoor reeds bij beschikking van 17 november 1952 van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ver gunning is verleend, niet langer kan wor den uitgesteld en het college stelt de raad dan ook voor, tot deze afbraak te mach tigen. Eén lid van het college vermoedelijk de voorzitter, burgemeester mr. M. M. Kwint neemt het standpunt in, dat het gebouw, dat met de daarbij behorende tuin uit historisch-cultureel oogpunt voor de ge meente van zo groot belang is, moet blij ven bewaard, zelfs al zou algehele herbouw in de oorspronkelijke staat noodzakelijk zijn. De commissie voor openbare werken stemt overigens met het voorstel in. Zeldzaam verschijnsel In een gewone bloempot, waarin ook nog een fraai bloeiende Begonia zich bevindt, bezit mevrouw G. Snijer-Van den Berg aan de Westerstraat in Zandvoort een beziens waardigheid, die vele experts op dit gebied reeds in verbazing heeft gebracht. Het is namelijk een kleine vijgeboom zij het meer plant dan boom waaraan zich ge durende de laatste maanden een vrucht heeft ontwikkeld. Een dergelijk verschijnsel in een huiskamer is zeer bijzonder, daar het zelfs in de botanische tuinen zo goed als nooit gelukt vruchten aan de vijgebomen te kwe ken. De gehele voorgeschiedenis is al even merkwaardig als het verschijnsel op zich zelf. Mevrouw Snijer vertoefde namelijk zes jaar geleden met vakantie aan de Franse Riviera. Bij een bezoek aan een der tropische tuinen aldaar vroeg zij aan een tuinman een klein takje van een vijgeboom. De man gaf het haar, doch verzekerde tevens, dat het niet waarschijnlijk zou zijn. dat zij het in leven zou kunnen houden. Zij nam het takje mee, deed het in een plastic zakje en borg het vervolgens in haar koffer, waar het en- kele dagen in bleef zitten. Bij haar thuis komst bleken de blaadjes te zijn afgevallen, het leek een volkomen dode tak, doch me vrouw Snijer, die een bijzondere voorliefde bezit voor het opkweken van planten, plaat ste de tak in een fles water. Na ruim vier maanden vertoonden zich de eerste kleine wortels. Toen zich bovendien na enkele we ken overal groene spruiten voordeden, werd de tak in een bloempot geplant en voor het raam geplaatst waar de verdere groei zich voltrok. Toen de heer Snijer, die 's winters vaart, óp 29 maart van zijn reis terugkwam, merkte hij een groen bolletje onderaan de tak op en hij ontdekte al spoedig, dat deze vrucht een echte vijg was. Mevrouw Snijer kon het maar nauwelijks geloven, want zij had nooit een bloem aan de tak gezien en daarom had zij aanvankelijk het bolletje voor een uitwasje aan de stam gehouden. Doch sindsdien nam de vrucht in omvang toe en heeft nu reeds een grote bereikt van ruim drie centimeter. Een bijzondere ver zorging gaf mevrouw Snijer de plant nooit. Zij verschafte slechts regelmatig water op kamertemperatuur, hield de plant op een vaste plaats voor een glas-in-lood-raam en bijzonder warm is het in de kamer nooit Bij de wekelijkse controle is gebleken, dat een der gashouders van de gasfabriek in Lisse vermoedelijk een of meer kleinere lekken in de kuipbodem moet hebben. Deze gashouder, in 1909 gebouwd voor duizend kubieke meter, welke capaciteit later ver dubbeld werd, is reeds in 1936 gerepareerd. Toen moesten onder meer twee rijen nieu we platen aangebracht worden. Om de gashouder goed te controleren is het noodzakelijk, dat hij buiten gebruik wordt gesteld. De directeur van de gas fabriek, de heer J. Zonneveld, heeft het college van B. en W. geadviseerd dit onder zoek te laten verrichten door de n.v. Plet- terij te Delft, die destijds ook deze gashou der heeft gebouwd. De kosten van dit on derzoek zullen, met inbegrip van kleine reparaties, ongeveer 4000.— bedragen. Mochten grote reparaties nodig zijn, dan moet men uiteraard op veel groter bedra gen rekenen ook. Wanneer de gashouder voor het onderzoek buiten bedrijf wordt gesteld, dan zal getracht worden met de Leidse gasfabriek een zodanige regeling te treffen, dat een ongestoorde gaslevering gewaarborgd is. B. en W. stellen de raad voor voor het onderzoek de benodigde f 4000.te voteren. „Nieuw Berkenrode". Vrijdag 17 mei 's avond om acht uur zal de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, het nieuwe zalencomplex „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg te Heem stede openen. Onder de naam „Nieuw Ber kenrode" wordt de exploitatie van het ge heel gerestaureerde voormalige r.-k. ver enigingsgebouw voortgezet. Kinderoperette. De afdeling „Te Zaa- nen" van het Haarlems Speeltuin. Verbond geeft zaterdagavond 11 mei in de aula van het Ma-mix van St. Aldegonde-lyceum aan de Planetenlaan in Haarlem-noord een op voering van de kinderoperette „Repelsteel tje". Tevens zullen verschillende kinderbal- letgroepjes optreden. Toneel. De toneelvereniging „Het Voet licht" uit Oud-Schoten geeft zaterdag 11 mei in het gebouw van de CJMV in de Lange Margarethastraat een opvoering van de klucht „Een vriend komt over" van J. Timmer. Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeling Haarlem-noord houdt haar maandelijkse ledenvergadering op dinsdag 14 mei in het Hervormde Jeugdhuis aan de Schoterweg. Een lerares, verbonden aan het Voorlich tingsbureau voor de Voeding, zal een lezing houden: „Goed eten en slank blijven" en daarna de film vertonen: „Van tuin naar tafel". Zilveren jubileum. Morgen, zaterdag 11 mei, hoopt de heer F. Maerten, Van 't Hoffstraat 282, zijn zilveren jubileum te vieren bij de n.v. Cacao- en Chocoladefabriek „Union", gevestigd aan de Paul Kruger- kade. Als jongeman is de jubilaris in dienst getreden; hij is als chocoladebewerker werkzaam. Van vandaag af: Naar wij vernemen is donderdagmiddag in de vergadering van burgemeester en wethouders besloten, de Kerkstraat weer open te stellen voor gemotoriseerd verkeer en de toestand te herstellen, zoals deze voor de afsluiting bestond. Dat wil dus zeggen, dat alleen op druke dagen tot afsluiting van deze winkelstraat zal worden overge gaan. De afsluiting, die ongeveer zes weken als proef werd gehandhaafd, bleek in de praktijk slecht te voldoen. Na een geza menlijk protest van de winkeliers hebben B. en W. besloten, de oude toestand weer te herstellen. Vandaag mogen de auto's al weer door de Kerkstraat rijden. Zondagavond wordt in het Huis met de Sleutels aan de Bronsteeweg 76 in Heem stede een Pijperherdenting gehouden met medewerking van het Danzi-kwintet be staande uit Frans Vester, fluit, Leo Drie- huys, hobo, Pem Godri, klarinet, Brian Pollard, fagot en Adr. van Woudenberg, hoorn. Bernard Spieler begeleidt op de con trabas en Miep van Luin aan de piano. Het programma vermeldt een trio, een kwintet, een sextet en een septet van Willem Pij per, die tien jaar geleden overleed. De eretentoonstelling van werk van de Haarlemse schilder H. F. Boot, die thans wordt gehouden in Het Huis van Looy in Haarlem, heeft totnogtoe meer dan duizend bezoekers getrokken. Er werden verschei dene werken aangekocht, onder meer door het Haarlemse gemeentebestuur. Tot 14 mei kan men de expositie nog bezichtigen. Vrijdagavond 17 mei wordt in Het Huis van Looy een nieuwe groepstentoonstelling geopend van werk van leden van het ge nootschap „Kunst zij ons Doel". Deze ten toonstelling duurt tot 17 juni. ADVERTENTIE (Verkort weergegeven) Wanbegrip. Het heeft mij zeer onaange naam getroffen, en velen met mij. op be vrijdingsdag in het centrum van de hoofd stad van Noordholland, Duitse liedjes te moeten aanhoren van een in Duitse kos tuums gestoken kapel. Mijns inziens ge tuigt dit van volkomen wanbegrip. M. S. NOPPEN-HEMSING Huurverhoging. In verband met de aan gekondigde derde huurverhoging vraag ik mij af: is dit voor de ouden van dagen van boven de 65 jaar, die uitkering krijgen van de A.O.W., niet een beetje te gek. Het zou toch zeker niet billijk en menselijk zijn om die mensen wier inkomsten niet meer dan f 45 per week bedragen een nog hogere huur te laten betalen dan f 5 a f 6 per week? Dat is zeker te hard aangepakt! J. ESSER. Nationale feestdagen. Ik werk op een van de grootste wasserijen in Haarlem en begrijp niet waarom wij 30 april alleen 's middags vrij kregen ^n 6 mei normaal doorwerkten, hoewel de kleine wasserijen wel gesloten waren. Moet er wat de slui tingsbepalingen op deze bijzondere feest dagen betreft geen eenheidsregeling wor den getroffen en hebben wij niet allen recht op vrijaf op deze dagen? Als er dan toch gewerkt moet worden, zou het dan niet billijk zijn, dat wij die uren dan dubbel uitbetaald kregen, zoals in vele be drijven is gebeurd. Ik begrijp niet waar om wij altijd de dupe moeten zijn. J. J. v. D. (Zowel de collectieve arbeidsovereen komst voor de witwasseriien als die voor de chemische wasserijen behelzen geen enkele bindende bepaling ten aanzien van de Koninginnedag en de Bevrijdingsdag. Wil men hierin verandering brengen, dan dient men uiteraard via de erkende vakorganisaties een herziening van de c.a.o. op dit punt na te streven. - Red.) LEIDEN: Doctoraalexamen Nederlandse taal- en letterkunde: mevrouw N. J. G. van den Toorn—Danner, Den Haag. Kandidaats examen D - is- en natuurkunde: mejuffrouw N. J. v. d. Vlugt, Leiden. Idem F: mejuf frouw M. Berends, Leiden. Doctoraalexamen natuurkunde: R. Hartmans, Den Haag. Doc toraalexamen scheikunde: M. Schlechter, Den Haag. AMSTERDAM (Gem. Universiteit): Be vorderd tot doctor in de wis- en natuurkun de op proefschrift getiteld: „De ontwikke ling van de artsenijbereidkunde in Gouda tot 1865" de heer E. Grendel te Gouda. Ge slaagd voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkunde de heren L. de Groot, Am sterdam, en Th. A. Weber, Haarlem. UTRECHT: Doctoraalexamen sociologie: mejuffrouw A. F. Vleugels Schutter, Zierik- zee. Doctoraalexamen geneeskunde: mejuf frouw N. Doreesteyn, Utrecht; mejuffrouw M. J. Kip, Hoogeveen; H. M. J. Krans, Arn hem. Kandidaatsexamen geneeskunde: W. Peddemors, Utrecht. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit) Kandidaatsexamen Russisch: M. A. Lathou wers, Nijmegen. Doctoraalexamen economie: F. W. C. T.inck, Amsterdam

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15