Twee nieuwe scholen voor openbaar kleuteronderwijs in Heemstede Gedenkwaardige vertolking van Koning Swentibold Veel geestdrift in Oud-Schoten voor straatvoetbalcompetitie Het Nederlands Kamerorkest speelde in de Grote Kerk Buxtehude, veelzijdig meester In totaal veertig maanden geëist wegens grote gietijzerdiefstal Belangrijke verbetering in huisvesting Tweede herdenking door Piet Kee Getuige ingesloten verdacht van meineed VRIJDAG 10 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Routewijziging stadslijn 5 in Haarlem-Oost Speellokaal Ondanks minder gunstige omstandigheden kwam er nu veel meer publiek Nog geen helpsters Bloemendaalse jeugd zag weer een paar films Jaarlijkse kranslegging bij Bloemendaals monument HAARLEMSE RECHTBANK Griffier kantongerecht geïnstalleerd Met lucifers gespeeld in de Luciferstraat Volo wandeltocht op zondag 12 mei In Polderhuis geen zitting zaal kantongerecht In de Hoofdwacht Oud-notaris G. F. M. Roozen overleden Mezennest in postbus Tentoonstelling in huishoudschool Nu over enige weken ook de nieuwe kleuterschool aan de Frans Schubertlaan te Heemstede voor de officiële opening gereed zal zijn gekomen, kan worden vastgesteld dat in deze gemeente het kleuteronderwijs dan redelijk goed gehuisvest zal zijn. De semi-permanente kleuterschool aan de Laan van Insulinde wordt dezer dagen in ge bruik genomen, waardoor men de Voorwegschool van ongeveer vijfenzeventig kleu ters kan ontlasten. Hiermede komen de in deze school voor het kleuteronderwijs in gebruik genomen lokalen dus weer voor het lager onderwijs beschikbaar, hetgeen ongetwijfeld een belangrijke verruiming zal betekenen. Dit is dan ook de bedoeling geweest bij de bouw van de noodkleuterschool aan de Laan van Insulinde, waaraan wü over het ontstaan reeds enige weken geleden een afzonderlijk artikel hebben ge wijd. Het gemeentebestuur hoopt echter binnen afzienbare tijd dit gebouwtje door een permanente kleuterschool te kunnen vervangen, met welke bedoeling bij de bouw al rekening werd gehouden. Het ontwerp van de hoofdopzichter van Openbare Werken, de heer D. Plat is er dan ook constructief zodanig op gericht, dat de houten elementen uitneembaar en te verplaatsen zijn. Wanneer dus over enige tijd tot de bouw van een permanente kleuterschool kan worden overgegaan, zal men het nood gebouw onmiddellijk een andere bestemming kunnen verlenen. Bijvoorbeeld als een ontspannigsonderkomen voor de Heemsleedse bejaarden, wier sociëteit momenteel nog allesbehalve ideaal gehuisvest is. Naar wij vernemen wordt de route van de Haarlemse stadsbusljjn 5 door Haarlem- Oost gewijzigd. Ter vermijding van een aantal moeilijke bochten zullen bussen voortaan tussen de Kruistochtstraat en de Hamelinckstraat niet meer via de Slachthuisstraat en de Merovingenstraat rijden, maar via de Pla- dellastraat en de Hannie Schaftstraat. De stopplaats bij de Godfried van Bouillon straat is om verkeerstechnische redenen naar het brede gedeelte van de Pladella- straat verlegd. Verder werden een aantal stopplaatsen op de Rijksstraatweg gewijzigd. Ten ge rieve van de reizigers zijn alle stopplaat sen van de stadslijnen en van de lijn naar IJmuiden op de Schoterweg en de Rijks straatweg gesplitst. Van de stad af ge rekend komt eerst de halte voor de bus dienst naar IJmuiden, dan die van de stadslijnen 1, 5, 6 en 7. Tenslotte kreeg lijn 4 er een dringend gewenste stopplaats bij in de buurt van de hoek van de Steenbokstraat en de Orionweg. De halte op de Orionweg rich ting Van Nesstraat werd verplaatst naar het Planetenplein. De nieuwe kleuterschool aan de Frans Schubertlaan, waarvan de voorbereiding nog onder wethouder Disselkoen geschied de, voldoet zeker aan vele eisen. De Heem- steedse architect Piet Koster maakte hier- voor een geslaagd ontwerp, dat strikt ge nomen uit twee gedeelten bestaat, welke toch een eenheid vormen. Het zijn de rech tervleugel met de twee leslokalen en de kamer voor het hoofd der school en het aan de linkerzijde gebouwde grote speello kaal. De hoofdingang is op de hierbij ge publiceerde foto niet zichtbaar, omdat deze zich aan de achterzijde van de rechtervleu gel bevindt. Men betreedt de ingang via een pergola, die nu uiteraard nog geen en kele versiering draagt, maar waaraan de bloemen straks ongetwijfeld een vriende lijk karakter zullen verlenen. De uitste kende indruk van de entrée wordt onmid dellijk versterkt bij het binnenkomen van de hal, waar men om zich heen slechts licht en ruimte ontwaart. Links voert een brede loopgang naar de beide leslokalen, die een afmeting hebben verkregen van zeven bij acht meter. De inrichting hier van is bijzonder praktisch en geheel op de kleuters afgestemd; zoals de lage aanrech ten, die van een aparte en verborgen stop kraan werden voorzien, om het altijd zo aanlokkelijke knoeien met water zoveel mogelijk te beperken. Deze vleugel bevat verder de kamer van het hoofd der school, een kleine en gerieflijke keuken, de af zonderlijke toiletten voor jongens en meisjes en een garderobe, waarin een bijna grappig aandoende lage opbergruimte voor de kleine laarsjes is aangebracht. Bijzonder opmerkelijk is ook het in een origineel achthoekige vorm gebouwde speellokaal, dat door zijn afmetingen van tien bij tien meter de kleuters straks alle gelegenheid zal bieden voor hun spel en dansjes. Trouwens de gehele school ken merkt zich door een schier weldadige ruimte, die voor de noodzakelijke be wegingsvrijheid bij dit onderwijs zulk een grote vereiste betekent. Tenslotte zal het gebouw worden voorzien van een moderne verlichting en centrale verwarming met oliestook-inrichtingwaarbij de gangen nog tegels en de leslokalen een linoleumvloer- bedekking zullen verkrijgen. Bovendien bood het bouwterrein voldoende ruimte voor de aanleg van een speelweide met zandbak aan de Frans Schubertlaan, welke daarnaast nog met een bloementuin zal worden verfraaid. En dit overzicht zou stellig onvolledig zijn, wanneer door ons r.iet even werd gewezen op de overdekte stalling naast de hoofdingang, die niet voor rijwielen, maar geheel voor autopeds zal worden ingericht. De bouw van deze school wordt verzorgd jdoor de Haarlemse aannemer H. F. Betke, die in november van het vorige jaar met de werkzaamheden een begin maakte. Hetgeen dus de noodkleuterschool aan de Laan van Insulinde voor de Voorwegschool betekent, geldt in niet mindere mate voor de Dreefschool, wanneer straks deze nieuwe kleuterschool aan de Frans Schu bertlaan in gebruik genomen is. Want in de Dreefschool worden namelijk nog steeds 2 lokalen voor 't kleuteronderwijs in beslag genomen, waarvan door ongeveer 60 leer- lingetjes gebruik wordt gemaakt. Met als gevolg dat de oudere leerlingen onder an dere in een leraarskamer het onderwijs moeten volgen en door het gebrek aan lokalen ook het vakonderwijs in het ge drang gekomen is. Maar met de kleuter school aan de Crayenestersingel beschikt Heemstede binnen enkele weken over drie openbare inrichtingen voor het kleuter- onderwijs, met welke situatie men voor lopig tevreden zal kunnen zijn. Hierbij dient dan met erkentelijkheid te worden herinnerd aan wijlen wethouder Dissel koen, die zich reeds jaren geleden beijver de deze bevredigende toestand te verkrij gen. Aldus heeft hij ook een belangrijk aandeel gehad in de voorbereiding tot de bouw van de welhaast ideale kleuterschool aan de Frans Schubertlaan. Hoewel de huisvesting van de Heemsteed- se openbare kleuterscholen nu inderdaad op goed peil staat kan men nog niet tevre den zijn wat betreft de personeelsvoorzie ning. Zoals men zich zal herinneren werd bij de behandeling van de gemeentebegro ting dit jaar op initiatief van het raads lid mevrouw H. van der Meulen-Houwer teruggekomen op het in september van het vorige jaar genomen besluit om aan de helpsters bij de kleuterscholen ontslag te verlenen als gevolg van de onvoldoende rijksbijdrage voor het kleuteronderwijs. Aan dit raadsbesluit tot wederaanstelling van helpsters is nog geen uitvoering ge geven, omdat de begroting nog niet door Gedeputeerde Staten werd goedgekeurd. Wel hebben B. en W. nu aangedrongen op een afzonderlijke goedkeuring van het be trokken raadsbesluit. Op de keper beschouwd zit er op het stuk van verhoudingen tussen een „Ka merorkest" en een „Grote Kerk" iets scheefs. Maar als Szymon Goldberg met zijn prachtig gedisciplineerd Nederlands Kamerorkest te Haarlem komt concerteren in de tuinzaal van het gemeentelijk Con certgebouw (de enige concertgelegenheid die in onze Spaarnestad akoestisch en qua ruimtelijkheid strikt voldoet aan de eisen van een klein ensemble) dan kan men voor onbezette stoelen spelen, wat verle den jaar het geval was. Nu het „Kamer orkest" zich echter, alle verhoudingen ten spijt, in de ontzagwekkende ruimte van de oude Sint Bavo liet horen, toonde het Haarlemse publiek wèl belangstelling- De discrepantie, als hierboven bedoeld, blijkt dus geen rol te spelen. Maar dan lijkt het mij toch verstandiger in de grote Concert zaal op te treden, waar de temperatuur tenminste behaaglijk is en de akoestiek niet weinig voordeliger. Of gaat het om de sensatie van een indrukwekkende omge ving? Voor hen die aan de muziek genoeg hebben en deze hopen te horen in de sub tielste reproduktie die men zich dromen kan, zal dat wel niet gelden. Laat ons aan nemen, dat Goldberg, door zijn optreden met het Nederlands Kamerorkest in de Grote Kerk in Haarlem een belangstellend publiek gevonden heeft, dat hem trouw zal blijven, ook wanneer een volgende keer in de Concertzaal zal worden gemusiceerd. Dan zouden we tenminste dichter bij het ideaal komen van wat het Kamerorkest onder Goldberg presteert. Het programma van deze donderdag avond bestemd uit composities van Handel en Bach. Van de eerste een Concerto gros- so, dat strak geritmeerd, maar tevens met expressieve dynamiek uitgevoerd wend. Van Bach vertolkte Szymon Goldberg als solist het Concert in a. Vooral uit het lang zame middendeel (Andante) kon men het raffinement proeven van het samenspel, Sinds enkele voortreffelijke strijkers ensembles uitvoeringen zijn gaan geven van werken van Antonio Vivaldi is er een Vivaldi-renaissance gekomen. Ik ben ervan overtuigd, nu ik dinsdagavond en donder dagmiddag de organist Piet Kee ter her denking van Dietrich Buxtehude, die op 9 mei 1707 stierf, werken van deze compo nist hoorde spelen, dat een Buxtehude- renaissan.ee evenzeer gerechtvaardigd is en zelfs heel goed mogelijk, wanneer onze organisten de prachtige werken van de meester van Lübeck systematisch zouden propageren. Bij de voordracht van een nieuwe reeks van zijn composities door Piet Kee op het concert van donderdagmiddag kon men weer getroffen worden door de veelzijdig heid in de aard van zijn werken en dooi de veelvuldigheid van muzikale gedachten, die Buxtehude putte uit een nimmer ver schralende fantasiebron. Er zijn tamelijk veel clavecimbelwerken van Buxtehude bewaard gebleven^ Maar vergeleken bij zijn orgelwerken nemen deze niet die hoge vlucht naar muzikale volmaaktheid en be- Vrijdagmorgen werden de schoolfilmvoor- stellingen in het Jeugdhuis aan de Donkere- laan voortgezet. Dit keer waren het de Bloe- mendaalse lagere scholen die een filmpro gramma kregen voorgezet, bestaande uit de film „Het zwarte zand", die 't herstel van het eiland Goeree-Overflakkee na de stormnacht van 1 februari 1953 tot inhoud heeft. Aller- wege is daar op grootscheepse wijze her bouwd en ook het bouwland heeft door ra dicale verbeteringen vaak een heel nieuw aanzien gekregen. De dijken werden op een geheel nieuwe wijze herbouwd en er kwa men nieuwe afwateringen. Daarna werd de film „Het gestolen ezeltje" vertoond, ge maakt naar het boekje „Bim, het ezeltje" van Jacques Prévert in de vertaling van mevrouw A. Rutgers-van der Loef-Basenau. De Bloemendaalse jeugd heeft dit verhaal van het ezeltje Bim, dat toebehoort aan de arme Bedoeïnenjongen Abdallah, ten volle meebeleefd. Vanmorgen om negen uur heeft de burge meester van Bloemendaal, dr. D. H. Peere boom Voller, namens het gemeentebestuur een grote krans aronskelken aan de voet van bet monument voor de gevallen Bloemen dalers achter de Hervormde kerk op het Kerkplein gelegd. De heer W C. Bier, voor zitter van de Vereniging Oud-Illegale Wer kers Bloemendaal, legde namens deze ver eniging een tak witte violieren met rood-wit- blauwe linten neer. Deze kranslegging geschiedde in tegen woordigheid van de drie Bloemendaalse wet houders, de gemeentesecretaris, zes raads leden, de directeur van Publieke Wei-ken, de heer Ij. E. Dijkstra, hoofdinspecteur van politie J. Voerman en inspecteur J. L de vrm' benevens enige bestuursleden van de VOIW en enkele belangstellende ingezetenen van de gemeente Bloemendaal. Nadat de bloemen waren neergelegd, werd door het gehele gezelschap enige ogenblikken stilte m acht genomen. Voor de Haarlemse rechtbank stonden donderdagmiddag vijf bewoners uit het woonwagenkamp te Haarlem, een beton werker en vier kooplieden, terecht die er van verdacht werden in de avond van 4 maart van dit jaar een hoeveelheid giet ijzer gestolen te hebben toebehorende aan de n.v. Werf Stork Hijsch te Haarlem. Een van de verdachten, een 29-jarige beton werker, die reeds negenmaal veroordeeld was, bekende vlot het tenlastegelegde feit waarbij hij uitging van het principe dat het gegrepen worden het risico van het vak was. Overigens stelde de president, mr. N. Smits, tot vrolijkheid van de aanwezigen, vast, dat cle verdachte een exact-calculator genoemd kon worden toen deze tot op een dubbeltje wist wat de 2530 kg. gietijzer had opgebracht (f430.10). Ook vertelde hij nauwkeurig hoe de diefstal in het werk was gegaan. Gezamenlijk zouden de man nen op 4 maart uit 't kamp naar de werf Conrad Stork Hijsch zijn vertrokken waar een van de kooplieden, tezamen met de be tonwerker over de twee meter hoge muur zouden zijn geklommen. Zij hadden al het ijzer aan hun wachtende makkers over gegeven waarna de partij op bakfietsen naar het kamp was gebracht. De vier an dere verdachten ontkenden allen lachend ook maar iets met de gehele zaak te ma ken te hebben. Strak en stijf hielden zij vol tijdens de diefstal ergens anders ge weest te zijn, hetgeen door de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, ten sterkste in twijfel werd getrok ken. Hij eiste tegen alle vijf de verdach ten dezelfde straf: acht maanden met af trek. Vanmorgen is de nieuwe griffier van het Haarlemse kantongerecht, mr. J. Gerretsen, in zijn functie geïnstalleerd. Dit gebeurde in aanwezigheid van kantonrechters, enige substituut-officieren van Justitie, gi-iffiers. advocaten en vertegenwoordigers van het griffiepersoneel. Nadat de griffier de acte van beëdiging had voorgelezen, sprak de officier van Justitie, mr. L. H. Feitsma, namens het parket gelukwensen tot de nieuwbenoemde griffier. De kantonrechter, mr. Th. F. Raedt, zei verheugd te zijn over de benoeming van mr. Gerretsen. Hij zei, dat de griffie van het Haarlemse kantonge recht door accuratesse en snelheid van wer ken een goede naam heeft en hij vertrouw de erop, dat mr. Gerretsen ertoe zal bij dragen, dat deze naam gehandhaafd blijft. Na de installatie bestond gelegenheid mr. Gerretsen te complimenteren. De raadslieden, mr. G. J. H. de Leeuw, mr. J. C. Smithuysen, mr. L. S. Römelingh, mr. J. W. Rutgers en mr. J. Roggeveen, be pleitten de uiterste clementie waarbij zij de rechtbank vroegen de straffen in de winter ten uitvoer te laten leggen waar door de mannen in de zomer iets konden verdienen en tegelijk des winters onder dak waren. De uitspraken volgen over veertien da gen. Na afloop van de zitting werd een van de getuigen, een 47-jarige koopman die evenèens in het kamp woont, aangehou den en ingesloten wegens meineed. Tijdens de behandeling van de zaak verklaarde hij onder ede niets van de diefstal te weten terwijl hij bij de politie de gehele zaak tot in de puntjes uit de doeken had ge daan. Toen het zes-jarig zoontje van een echt paar uit de Luciferstraat in Haarlem-noord donderdagmiddag alleen thuis was, wist het een doosje lucifers te bemachtigen. Na wat met de lucifers in de huiskamer gespeeld te hebben, besloot het kind er eens eentje aan te steken. De jongen stak echter niet alleen de lucifer aan, maar ook een gordijn, dat on middellijk vlam vatte. De jongen vond het toen maar verstandiger om de benen te ne men. Toen zijn moeder even later weer thuis kwam zag zij haar zoon niet, maar wel de brandende gordijnen. Onmiddellijk sloeg zij alarm, waarop enige voorbijgangers in aller ijl toesnelden. Met behulp van een paar em mers water werd de brand in een ommezien geblust. De schade was vrij gering. Het huis was verzekerd. vatten zij niet die grote klankrijkdom, waartoe het orgel Buxtehude inspireerde. Wij begrijpen nu dat de jonge Bach niet uit de Mariakerk te Lübeck was weg te slaan als Buxtehude op de orgels daar aan het spelen was en zich daarbij de bevrijde, gelukkigste mens ter wereld voelde. De koraalfantasie over „Wie schön leuch- tet der Morgenstern" (waarmede Piet Kee zijn bespeling begon) gaf een voortreffe lijke indruk van de werkwijze van Buxte hude, voor wie de prachtige koraalmelodie een directe inspiratie werd tot allerlei con- trapuntische omspelingen daarvan. Een canzonetta en een canzona lieten enerzijds de vocale origine van het orgel horen, be wezen anderzijds de zuiver instrumentale mogelijkheden inzake groter bewegelijk heid van thematiek. Een Preludium en fuga verraste door thema's die Bach had kunnen opgeven. En nog meer kon men versteld staan over de durf om over het koraal „Auf meinen lieben Gott" een variatiesuite te componeren met dansvor men als Allemande, Sarabande, Courante en Gigue als samenstellende delen. Onaan tastbaar schoon klonk na deze suite het koraalvoorspel „In dulci jubilo" en vol in getogenheid „Ach, Herr, mich armen Sün- der". Bezonkenheid sprak ook uit de Passacag- lia in d, waarmede Piet Kee zijn orgel voordracht eindigde, nadat hij met een Preludium en fuga in D een vrijmoedige compositie in klare registratie ten gehore had gebracht. Wij kunnen Piet Kee dank baar zijn voor de ogenblikken van pure muzikale schoonheid, die hij ons met zijn twee Buxtehude-herdenkingen gebracht heeft. Micliiel de Ruyter. Professor Milo uit Leiden zal vrijdag 17 mei in de bovenzaal van het Haarlems concertgebouw een lezing houden over Michiel de Ruyter voor de af deling Haarlem van de Koninklijke Vereni ging ,Oost en West". aldus van de wisselwerking tussen solist en orkest, dat de leider in hoogste instantie nastreeft. Hij bewijst daarmee dat de bas partij ten minste zo belangrijk is als het ranke notenbeeld dat hij als solist heeft weer te geven. Vervolgens hoorden wij het Branden- burgs Concert no. 3, een tweedelig stuk voor strijkers, dat, gelet op het feit dat het geen contrastwerking inzake de tempi be zit, want het zijn twee allegro's, een pas sende overbrugging kreeg door een korte, vrij ingelaste cadens voor clavecimbel. Tenslotte en dat werd het hoogtepunt van de avond kregen we Bach's verruk kelijke Concert voor twee violen en strijk orkest te horen, met Szymon Goldberg en Willem Noske als gelijkwaardige en op el- kaaringestelde solisten. Het Largo, dat misschien de subliemste muzikale conver satie is die ooit gecomponeerd werd, vol stond om winterkou en akoestische bezwa ren te vergeten, dank zij Bach en dank zij zijn interpreten- Laat dit duo-concert de trekpleister zijn voor een volgend optre den van het Nederlands Kamerorkest in Haarlem, doch mogen wij het dan beluis teren in de Concertzaal! Jos. de Klerk De gymnastiekvereniging „V.O.L.O." in Oud-Schoten houdt zondag 12 mei voor de Kennemer Turnkring de Bondswandeldag 1957 van het K.N.G.V. Aan deze wandel tochten kan zowel in groepsverband als in dividueel worden deelgenomen. De af te leg gen afstanden bedragen voor aspiranten van 8 tot 11 jaar tien kilometre en voor personen van zestien jaar en ouder vijfentwintig kilo meter. Als herinnering wordt bij volbren ging van de tocht de officiële Bondswandel- dagmedaille uitgereikt, terwijl voor groepen van minstens dertien personen een groeps- prijs beschikbaar wordt gesteld. De start zal plaats vinden bij de P. H. van der Ley- school op de hoek van de Vondelweg en de Eksterstraat. Het parkoers voert door een deel van Kennemerland. De Rijksgebouwendienst te Den Haag had aan het polderbestuur van Haarlemmermeer verzocht om een lokaliteit in het Polderhuis te Hoofddorp te mogen gebruiken als zit tingszaal voor de kantonrechter te Haarlem. Het dagelijks bestuur heeft op het verzoek afwijzend beschikt, omdat, wanneer de ver gaderzaal als zittingszaal ter beschikking wordt gesteld, dit als gevolg zal hebben dat de hal als wachtkamer wordt gebruikt en daardoor in hoge mate een regelmatige ar beid van de ambtenaren wordt verstoord, ongerekend nog de mogelijkheid van be schadiging van het gebouw en van de in ventaris. 99- Ruim zeven jaar geleden, op 19 januari 1950, werd het oratorium „Koning Swen tibold" van Herman Strategier voor het eerst te Haarlem door het Koor Katholiek Haarlem onder leiding van zijn dirigent Albert de Klerk uitgevoerd. De keuze van dit werk gaf uitdrukking aan het streven van de dirigent naar programmavernieu wing, een streven dat zich daarna nog met de uitvoering van enkele onbekende koorcomposities uit het verleden en uit onze tijd door het Koor Katholiek Haar lem zou openbaren. Voor het donderdagavond in de ge meentelijke Concertzaal gegeven concert, werd voor de tweede keer het oratorium „Koning Swentibold" gekozen. Deze re prise kwam allerminst neer op een aan die van zeven jaar geleden identieke vertol king. Afgezien van de medewerking van vier andere solisten was het vooral de in terpretatie, die bij deze uitvoering de dra matische accenten van het oratorium in het volle licht plaatste. Het was opval lend hoe Albert de Klerk de muziek dienstbaar maakte aan de dramatiek van het werk. En daar het koor en ook het begeleidende Noordhollands Philharmo- nisch Orkest zich voortreffelijk onderwier pen aan zijn intenties, was het juist hel aandeel van het koor en het orkest, waar in de hoogtepunten van spanning kwamen te liggen. Het gedicht van Jac. Schreurs, dat de tragische ondergang van Koning Swenti bold en zijn rijk beschrijft, heeft in wezen een objectief verhalend karakter, ook daai waar het de beginselen en de innerlijke emoties van de figuren uit het verhaal be schrijft. De dichter drong de lezer, in dit geval de toehoorder, geen mening op, maar hij laat door de opzet van zijn ge dicht ieder vrij zijn reactie op het histori sche gebeuren te bepalen. Herman Strate gier heeft van „Koning Swentibold" geen opera gemaakt. Maar het oratorium heeft toch veel verwantschap daarmee en zelfs de beroemde klassieke regel van de een heid van tijd, plaats en handeling is er in gehandhaafd. De dramatische inslag is zelfs zo sterk, dat men voor de verschil- lende „rollen" ook consequent verschillen de solisten zou wensen. Nu zong de so praan Elly Ameling de partij van de „Vox populi" en van Relindis en zij deed dit met haar fraaie, warm getimbreerde stem, die een prachtige hoogte bereikt, uitnemend. Haar bewogen voordracht verleende aan haar zang rijke inhoud. De tenor Tom Brand had eveneens met de „uitbeelding" van de partij van Koning Swentibold en die van de bouwmeester Siginand een tweeledige opdracht. In vocaal opzicht viel zijn zingen te loven. De figuur van Swen tibold had wellicht martialer getekend De straatvoetbalcompetitie van de speel tuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Oud-Schoten mag zich zowel van de zijde van de jeugdige aanhangers van Koning Voetbal als van die van de ouders, die nu wel eens de „sterke" verhalen van hun zoon tjes aan de werkelijkheid willen toetsen, in een goede belangstelling verheugen. Dezer dagen is een drietal wedstrijden gespeeld, waarbij het ondanks de vrij ongunstige weersomstandigheden vaak „warm" is toe gegaan. De ploeg van de Vondelweg toonde zich tegen het team van de Dullaertstraat dui delijk de sterkste. Dank zij echter de ver beten tegenstand van de jongens van de Dullaertstraat bleef de score beperkt tot een drie-één stand in het voordeel van de Von- delweggers. De ontmoeting tussen de ploegen van de Gijsbrecht van Aemstelstraat en de Lijster straat is een spelletje van kat en muis ge worden, hetgeen de uitslag tien-één voor de Gijsbrecht-jongens wel doet vermoeden. De ploeg van de Lijsterstraat zal in een heel wat sterkere samenstelling voor de dag moe ten komen wil zij als vertegenwoordigster van de Vogelbuurt in deze competitie een woordje meespreken. Volop spanning was er bij de ontmoeting tussen de ploegen van de Roemer Visscher- straat en de Vergierdeweg. De jongens van de Roemer Visscherstraat schenen regelrecht op een ruime overwinning te zullen afste venen want bij de rust hadden zij door beter spel een drie-nul voorsprong opgebouwd. De Vergierdeweggers lieten zich echter door deze tegenslag niet van de wijs brengen. Met felle aanvallen zetten zij de verdedi ging van de Roemer Visscherstraat onder voortdurende druk en met succes. Niet alleen liepen zij hun achterstand geheel in maar uit een strafschop wisten zij zelfs een zwaarbe vochten vier-drie overwinning uit het vuur 1 te slepen. In het gebouw van de hoofdwacht aan de Smedestraat in Haarlem, waar vroe ger een borstelmakerij was gevestigd, is men nu met de verkoop begonnen van ambachtswerk van Nederlandse kunstenaars. De inrichting van het winkeltje harmonieert nu meer met het historische karakter van het fraaie gebouw. Het romantische keldergewelf is niet verbouwd; wel heeft men het geheel gerestaureerd. Men heeft het winkeltje „Het Oude Raedhuis" ge noemd, omdat op die plaats in de der tiende eeuw het Haarlemse raadhuis was gevestigd. Alle artikelen, die op eenvoudige houten schragen zijn uit gestald, zijn met de hand vervaardigd, zoals hout-, snij- en handdrukwerk, ceramiek en handdrukkleedjes. Niet al de artikelen zijn gemaakt door kunste naars, er is ook veel huisvlijt bij. Zo zijn er werkstukjes van een huisvrouw en van een mijnwerker bij. kunnen worden, maar voor de kunstenaar Siginand vond Tom Brand een overtuigen de karakteristiek. Waarschijnlijk omdat hier sprake was van een oratorium be trachtte de bariton Leo Ketelaars bij het voordragen van de partij van de militair- pur-sang Hildebert enige reserve. Hij zong echter met mooi geluid, de toespraak van de Dood inderdaad indrukwekkend. De rol van Amalberga, de abdis van Susteren, wordt in het oratorium gedeclameerd. Joanna Diepenbrock vervulde deze bijzon dere opdracht met bewogenheid, al schoot haar stemvolume wel eens tekort tegen over de orkestbegeleiding. Zoals ik reeds zeide, kwamen de drama tische hoogtepunten in de zang van het koor en het spel van het orkest. Dat Al- bert de Klerk dit van zijn koor kon vra gen, kwam door de bewonderenswaardige vertrouwheid der zangeressen en der zan gers met Strategiers veeleisende en tallo ze facetten tonende muziek. De componist heeft voor het vinden van melodieën en harmonieën voor zijn oratorium waarlijk geen tekort aan fantasie gehad. Die fanta sie betrof al even intensief de geslaagde instrumentatie. Door, de veelheid van mu zikale gedachten is er wel een element van onrust in muzikale zin ontstaan, die voor de dramatiek van het gedicht aan vaardbaar is. Maar dit heeft tot gevolg ge had, dat van het koor bijzonder veel slag vaardigheid en muzikaal inzicht verlangd wordt. Dit in aanmerking nemend kon men voor de prestaties van het koor te recht diep respect hebben en dankbaar zijn voor de schoonheid van klank, die daarbij vaak te genieten viel. Het meisjekoor van de Mariaschool uit de Koningstraat, dat een paar gedeelten uit het werk zong, deed dit met fraaie, ongerepte klank. Albert de Klerk heeft zo deze twee ko ren en het orkest tot een gedenkwaardige vertolking van het oratorium geleid, waar over de in de zaal aanwezige componist terecht vol lof kon zijn. P. Zwaanswijk Donderdag is oud-notaris G. F. M. Roo zen op 75-jarige leeftijd te Haarlem over leden. De uitvaartdiensten zijn bepaald op maandag 13 mei in de parochiekerk te Overveen, waarna het stoffelijk overschot in het familiegraf zal worden bijgezet. De heer Roozen werd op 5 juni 1881 in Overvc - geboren en deed in 1909 zijn kandidaatsexamen. De eerste standplaats van notaris Roozen was Monster in het Westland. Op 1 maart 1926 kwam hij als opvolger van notaris Daamen naar Haar lem, waar hij in 1942 onder grote belang stelling zijn zilveren jubileum vierde. Vele jaren is rfbtaris Roozen voorts kerk meester geweest van zijn parochie in Over veen en bekleedde voorts nog functies in tal van verenigingen. Zo was hij geruime tijd penningmeester van de tekenschool „St. Josephgezellen". Op 1 januari 1956 werd hem wegens het bereiken van de leeftijdsgrens eervol ontslag verleend. Een mezenpaar heeft dezer dagen beslo ten zijn nestje te bouwen in een rode brie venbus van de PTT aan de Hoge Duin en Daalseweg te Bloemendaal, zonder er ech ter rekening mee te houden, dat de be woners hierdoor gedupeerd zouden zijn. Zij konden namelijk hun brieven niet meer in de bus deponeren en moesten hun brie ven ergens anders posten. De PTT werd ervan verwittigd en goede raad was duur. De PTT werd ervan verwittigd en goede raad was duur. De Dierenbescherming werd in de arm genomen en een vogelken ner van deze instelling ging ter plaatse poolshoogte nemen. Hij vond slechts één ei in het mezennest en daarom was er geen bezwaar tegen het nest weg te halen. Het mezenpaar heeft daar blijkbaar ook ge noegen mee genomen en het heeft in de naaste omgeving opnieuw een nestje ge bouwd. Op donderdag 16 en vrijdag 17 mei zal in de Haarlemse huishoud en industrieschool aan de Voorhelmstraat 25 een openbare les worden gegeven. Voorts is een tentoonstel ling van het werk der leerlingen ingericht. Ook zal een show worden gehouden. Beide dagen zal de tentoonstelling van 's middags half drie tot vijf en des avonds van zeven tot half tien geopend zijn. Getuigen gevraagd. Donderdagmiddag omstreeks vier uur is een vijfjarig jongetje in de Tesselschadestraat in Haarlem-noord door een bromfietser aangereden. Het jon getje viel en werd met een gebroken been naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. De politie verzoekt de betrok ken bromfietser en oogge'uigen van het ongeval zich te melden op het bureau van de verkeerspolitie voor het verstrekken van inlichtingen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17