Albert Heijn Afgelopen jaar vele activiteiten door afdelingen ontwikkeld Nieuwe speeltuin zal spoedig in gebruik worden genomen per Mart DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 RODE KRUIS HAARLEMMERMEER Financiering van nieuwe r.-k. H.B.S. te Lisse Gemeente moet een kwart miljoen voorschieten Lisser slagers willen nu ook met vakantie Collecte militaire fondsen Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer LISSE Christelijke kleuterschool aan Broekweg in Lisse Gouden jubileum Burgerlijke Stand van Lisse VIJFHUIZEN Ouderavond openbare lagere school HILLEGOM Oefening van B.B. Verkiezing ambtsdragers Chr. Burgerschool bestaat vijftig jaar Door selectie stijgt melkproduktie per koe niets ^uperMals nlees 195 45 ZANDVOORT Prachtig resultaat van verkoop-actie Burgerlijke Stand van Zandvoort Pro Juventute vertoonde de film „Parapluie" Over klokkengieters en hun romantisch bedrijf Nieuwe katholieke kerk in Oud-Schoten aanbesteed Ledenvergadering van „Volksonderwijs" Lezing en een film over het hoogovenbedrijf Ds. Van Wijngaarden doet intrede te Hoofddorp VRIJDAG 10 MEI 195 7 pe jaarvergadering van de afdeling Haarlemmermeer van Het Nederlandse Rode Kruis is altijd een interessante avond. Immers is, door de speciale ligging van dit rayon, de afdeling Haarlemmer meer gesplitst in acht onder-afdelingen, (iie niet alleen de Haarlemmermeerpolder omvatten, maar ook de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, de voorma lige gemeente Sloten cn De Kaag, welke met Abbenes in één onder-afdeling is sa mengebracht. De jaarlijkse bijeenkomst werd woensdag avond gehouden in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp, zijnde de meest centrale plaats. In zijn openingswoord stelde de heer W. p. Bolle zich eerst voor als de nieuwe voorzitter der afdeling Haarlemmermeer, die sedert kort in functie is. Voorts intro duceerde hij de leden van het centrale be- stuur en vertelde iets over hun functie. Tenslotte memoreerde hij dat in 1956 op nieuw een bestuur in de onderafdeling Zwanenburg-Half weg werd gevormd en dat de uitrusting van het Rode Kruis Korps is uitgebreid met een grote ambu lancewagen, welke kon worden aange schaft uit de opbrengst van de Rode Kruis- sterrit, die was voorbereid door de Auto- dub „De Polderrijders" uit Zwanenburg. Uit verschillende verslagen bleek, dat 1956 een zeer arbeidzaam jaar is ge weest. De collecte overtrof de opbrengst van het vorige jaar met f 2000 en bracht ruim f 6000 op. De bloedtransfusiedienst kwam na drie jaar gedwongen stilstand weer op gang, toen de geelzuchtepidemie tot het verleden behoorde. De vaste donors bleken nog veel voor dit werk te voelen. Er werd geen vergeefs beroep op hen ge daan, zodat in de verschillende onder-af delingen tezamen 1102 flessen bloed wer den afgenomen. De afname-avonden wer den gedecentriliseercl en worden nu in alle onder-afdelingen gehouden. Ook aan de Moedermelkcentrale werd in enkele plaat sen medewerking verleend, evenals aan het Welfarewerk, waardoor aan langdurige patiënten afleiding wordt bezorgd in de vorm van handenarbeid. Hierdoor zijn deze mensen tevens in staat door de ver koop van de gemaakte voorwerpen iets bij te verdienen. Het Jeugd Rode Kruis be perkt tot heden de activiteiten tot Aals- meerderdijk en Vijfhuizen. Vooral in de laatste plaats werden vele acties op touw gezet. Het Roode Kruis Korps Haarlemmermeer heeft in het afgelopen jaar verschillende malen van zich doen spreken. Niet alleen werd vaak „gepost" bij evenementen, maar ook werd medewerking verleend aan blo:dafname-avonden, de boottochten met de „Kasteel Staverden" (waaraan ook door een tweetal invaliden uit de Haarlemmer meer werd deelgenomen), terwijl één der officieren van het korps een maand heeft dienst gedaan in Hongarije en Oostenrijk. Thans is hier een helpster van het korps gedurende twee maanden ingeschakeld in de hulpverlening aan de Hongaarse vluch telingen. Het totaal-aantal helpsters en helpers van het Rode Kruis Korps be draagt ongeveer zestig; bovendien wer ken er twintig gediplomeerde welfare werksters in de afdeling. Bij het overzicht van de werkzaamheden van het Rode Kruis Korps werd de heer A. Versteeg uit Hoofddorp herdacht, die eind verleden jaar overleed en één der steunpilaren van het korps was. Het financiële verslag verliep om admi nistratieve redenen over de periode 1956 en de eerste twee maanden van 1957. Hier. uit bleek, dat het het Rode Kruis ook in geldelijk opzicht goed ging. De installatie van de geneeskundige dienst heeft destijds f 12.000 gekost, waar mee men zich tot over de oren in de finan ciële zorgen stak. Verleden jaar stond van dit bedrag nog f 5500 open, waarvan f 3500 Het bestuur van de onderwijsstichting St. Bonaventura te Lisse heeft in een schrijven aan het gemeentebestuur ver zocht de met haar getroffen regeling over de financiering van de stichtings- en ex ploitatiekosten van de r.-k. h.b.s. te Lisse te continueren tot kan worden beschikt over de rijkssubsidie. Dat zal, naar ver wachting, pas in augustus of september mogelijk zijn. Het gemeentebestuur heeft in haar antwoord de onderwijsstichting ge vraagd, hoe groot het benodigde bedrag is cn daarop heeft St. Bonaventura meege deeld, dat men de stichtings- en exploita tiekosten tot 1 september schat op 222.750. Hierin is begrepen een bedrag van 107.000.voor de uitbreiding van de houten noodschool en bouw en inrichting van een voorlopig gymnastieklokaal. Het geraamde bedrag komt B. en W. wat laag voor. Zij adviseren de raad het maxi mumbedrag van het voorschot te verhogen van 100.000 tot 250.000.—. De Lissese slagers, die tot nu toe niet met vakantie gingen, willen de bestaande situatie veranderen. Negen slagers hebben tot het gemeentebestuur een verzoek ge acht een gemeentelijke vacantieregeling vast te stellen voor de groep slagerswin kels. Men wil van eind juni tot begin augustus twee slagers per week met va kantie laten gaan en men zou graag zien, dat de twee sluitende winkels zo ver mo gelijk uit elkaar liggen. B. en W. willen dit verzoek inwilligen, maar wezen de raad er °P, dat oen slager uit de Engelenbuurt niet aan deze regeling wil meewerken. Deze s'ager is de enige in deze buurtschap en zal ook geen klanten van zijn met vakantie -'jnde collega's uit Lisse krijgen. Andersom ,s "et voor de Engelenbuurtbewoners bij zonder bezwaarlijk naar Lisse-dorp te gaan om vlees te kopen. B. en W. stellen dan ook voor deze slager niet in de regeling te be trekken. De Kamer van Koophandel te Leiden acht het mogelijk voor zo'n geval con uitzondering te maken. De raad zal maandag hierover beslissen. De collecte voor de militaire fondsen ne«t in Lisse opgebracht 205. werd afgelost. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft echter het resterende be drag ad f 2000 kwijtgescholden als blijk van waardering voor de vele activiteiten, die men in de Haarlemmermeer heeft ont plooid. In de hele afdeling zal een collecte met zogenaamde „inzamelingszakjes" worden gehouden. Ook het ledental had de aan dacht. In de afdeling Haarlemmermeer wonen ongeveer 55.000 personen. Hiervan waren aan het begin van het verslagjaar 3.110 en aan het eind 3.201 lid. Door een ledenwerfactie in de maanden september, oktober en november zal getracht worden het ledental uit te breiden. Hierna werd de vergadering gesloten, waarna het centraal bestuur met de leden der onder-afdelingsbesturen de plannen verder uitwerkte. Aan het begin van deze contact-avond reikte de voorzitter, de heer W. P. Bolle namens het hoofdbestuur de oorkonde voor tienjarige dienst uit aan twee bestuursleden der onder-afdeling Vijfhuizen, namelijk aan mevrouw G. C. M. Klaassen-Keller en aan de heer H. P. de Koning. GEBOREN: Friedrich Ernst, z. v. H. Nij- dam en A. van der Mije; Nicolaas Adrianus Maria, zoon van N. T. Koekhoven en A. A. van der Hulst; Elisabeth Maria, doch ter van J. A. W. Stolwijk en W. T. F. Hoogervorst; Wilhelmina, d. v. P. Knol en L. M. Kamerman; Berend, z. v. D. O. van der Vecht en G. Doddema; Jlendrik Johan nes, z. v. J. Verbeek en H. Schippers; Irene Arida, d. v. N. Slootweg en N. Biesheuvel; Gabriël Vincentius Jozef, z. v. P. J. Reus en A. A. Spaans; Gerda Lucia, d. v. M. H. Kaars en L. J. Broedersz: Raymond Howard, z. v. N. Stolp en E. E. Pethick; Margaretha. d. v. E. H. Chardon en L. C. Roosjen: Linda Ali- da, d. v. C. van Heijningen cn Chr. H. Out; Eric, z. v. A. Barth en P. A. van Ekelenburg; Adri. z. v. H. B. van der Blom en S. Koot; Henny, d. v. H. B. van der Blom en S. Koot. ONDERTROUWD: Comelis Wilhelmus van Nobelen en Jaccba Vrijburg; Arie Wies en Maartje van de Beek; Johannes Samuel Rutten en Geertruida Johanna Meirmans; Johannes Adrianus Hoe' endijk en Jannetje Slinger; Arend Jentinus Kroes en Johanna Robbeson. GEHUWD: Willem Bax en Dirkje Dol; Pieter Lodewijk van Gelder en Grietje Grintjes; Jan Gerril van de Water en Mar- retje van Dam: Comelis Jozef Hartveld en Martina Hendrika Geertruida van Staveren: Willem Vroegh en Anna Flora Sprangers; Comelis Kaechelland en Jannigje Koolhaas. OVERLEDEN: Comelis Koome, 63 jaar, e. v. T. Boon. Wellicht in september 1958 opening Het bestuur van de christelijke nationale schoolvereniging „School met de Bijbel" te Lisse heeft zich tot de raad van die ge meente gericht met het verzoek gelden be schikbaar te stellen voor de stichting van een kleuterschool in de omgeving van de school, welke genoemde vereniging thans aan de Broekweg exploiteert. De verkla ringen, die de wet voorschrijft, heeft men overgelegd. Men wil onder meer als waar borgsom twintig procent van de stichtings- kosten in de gemeentekas storten; men kon verder een lijst overleggen waaruit blijkt, dat de school op 1 september 1958 (welke datum het schoolbestuur als openingsdatum nastreeft) door 35 kleuters bezocht zal wor den en verder een verklaring, waarin wordt gezegd, dat de te stichten kleuter school ruimte heeft voor 51 kinderen en twee lokalen plus een speellokaal zal om vatten. B. en W. adviseren de raad de ge vraagde medewerking te verlenen. De heer G. van Nieuwkoop herdenkt deze maand het feit dat hij voor vijftig jaar in dienst trad van de N.V. Rutger Veldhuijzen van Zanten te Lisse. De heer Van Nieuwkoop zal op zaterdag 18 mei in „De Nachtegaal" recipiëren van half vier tot vijf uur. GEBOREN: Irenaeus Johannes Maria, z. v. P. J. Reeuwijk en M. E. van der Vlugt, Wagenstraat 54; Antonius Adrianus, z. v. A. Goedemans en J. H. Beijk, Wagenstraat23; Comelis Dirk, z. v. E. Timmerman en K. Koelewijn, Ringdijk 10. OVERLEDEN: Daniël Been, echtgenoot van G. Oppelaar, oud 70 jaren. ONDERTROUWD: C. J. Krug en J. Schalk te Lisse. GEHUWD: A. G. Loomans te Leiden en P. A. M. Zuiderduin te Lisse; P. H. M. van Bourgondiën te Noordwijk en F. A. Freriks te Lisse. De voorzitter van de oudercommissie van de openbare lagere school te Vijfhui zen, de heer J. C. van Dorp, heette donder dagavond in een der lokalen van de school een groot aantal ouders welkom. Het hoofd der school, de heer W. Braakensiek, deelde mede dat, ondanks de hoge kosten, dit jaar een schoolreisje naar „De Efteling" zal worden gemaakt. Dank zij de inzame ling van oud-papier door de leex'lingen kan dit reeds lang bestaande plan nu wor den verwezenlijkt. Vervolgens werd gesproken over het onderwijs. Door de invoering van een nieu we rekenmethode was meer differenti atie mogelijk, hetgeen vooral de „zwakke" leerlingen ten goede kwam. Bij de bespre king van het verkeersonderwijs werd een demonstratie gegeven met het magnetisch verkeersbord. Spreker betreurde het, dat de school zo weinig leerlingen trekt. Is dit voor het openbaar onderwijs niet naar wens, voor de kinderen is het daarentegen een ideale toestand nu ze in zulke kleine klassen kunnen worden ontvangen. Aan elk kind afzonderlijk kan zoveel aandacht wor den besteed, dat het aantal zittenblijvers gering is. Spreker getuigde met dankbaar heid van de prettige samenwerking, die met de beide andere plaatselijke scholen in Vijfhuizen bestaat. Na de pauze, waarin de ouders als jury optraden voor een tekenwedstrijd, werden enige films vertoond over Venetië, Aruba en de Bovenwindse Eilanden. Zaterdag zal de B.B. in Hillegom op het terrein achter het gebouw van openbare werken aan de jhr. Mockkade kringwed strijden in het redden houden. De oefening begint om half twee. Aan de wedstrijd wordt deelgenomen door de kringploegen te Wassenaar en Leidschendam, de wijk- ploegen te Hillegom, Lisse en Wassenaar, en dc gemeenteploegen te Voorschoten en Leidschendam. Bij de verkiezing van ambtsdragers in de Gereformeerde Kerk te Hillegom zijn tot ouderling gekozen de heren D. van Eg- mond, G. Telkamp en P. de Vries en tot diaken dr. J. J. Versluys. In juni zal de Christelijke Burgerschool té Hillegom haar vijftigjarig bestaan vie ren. Dat gaat uiteraard gepaard met feeste lijkheden. Er heeft zich daartoe een comité van voorbereiding gevormd. Binnenkort zal dit comité over de feestviering nadere mededelingen doen. Uit een voorlopige raming van de mellc- aflevering over het jaar april 1956/57 blijkt, dat deze 4.950.000 ton met een ge middeld vetgehalte van 3.76 percent be draagt. Voor het komende melkjaar wordt van eenzelfde aantal melk- en kalfkoeien (1.475.000 stuks) een totale melkaflevering van 4.935.000 ton met een gemiddeld vet gehalte van 3.79 percent verwacht. De pro- duktie per koe over het afgelopen jaar wordt op 3980 kg geraamd, tegen 3960 kg met een hoger vetgehalte voor het jaar april 1957/58. Tien jaar geleden was de ge middelde produktie nog 3160 kg met 3,4 percent vet per jaar. Selectie, mede door kunstmatige be vruchting, heeft tot betere melkproduktie en vrijwel zeker tot betere erfelijke aan leg geleid, de tbc-bestrijding leidt tot sterke verjonging van de veestapel, welk nadeel door een gunstiger wordende leef tijdsopbouw geleidelijk verdwijnt. Betere ziektebestrijding, voeding, foktijden, be drijfsvoering enz. hebben de kwaliteit van de veestapel en de grootte van dc melk produktie gunstig beïnvloed. Van de mclkontvangst april 1057/58 zal naar schatting 1.737.000 ton in consumptie komen, 1.526.500 ton tot fabriekskaas wor den verwerkt. Dankzij eensgezind werken van niet min der dan vijftig vrijwilligers is de nieuwe speeltuin aan de Deken Zondaglaan te Vogelenzang thans helemaal gereed en zal zeer binnenkort in gebruik worden geno men. De tuin is voorzien van een betonpad, versierd met kleurige tegels en voert naar een grote zandbak, die heel wat kinderen zal kunnen herbergen. Om de zandbak heen is een tegelpad aangebracht en daar langs voert het betonpad naar de vijver, die zodanig is geconstrueerd, dat zelfs een baby er niet in kan verdrinken. Een unieke gelegenheid voor de kinderen om naar hartelust pootje te baden. Voorts heeft de gemeente Bloemendaal gezorgd voor het aanplanten van een grote partij heesters in de meest uiteenlopende soorten, welke bin nen enkele jaren de speeltuin en dus ook de kinderen tegen de wind zullen bescher men. Aan de andere kant, aan de zijde van het nieuwe voetbalterrein, blijft men 't uit zicht houden op de rooms-katholieke kerk. Bij het voetbalterrein is een flinke ruimte gereserveerd voor de speelwerktuigen, welke voor een deel zijn besteld en voor een deel door ingezetenen die de kunst van lassen verstaan, worden vervaardigd.Daar- naast is nog een flinke ruimte overgeble ven voor diverse openluchtspelletjes. Er zullen voorts nog acht banken worden ADVERTENTIE 11 mei a.s. Mooie magere Varkensfricandeau 500 gram 278 Magere Runderlappen 500 gram 248 Speciaal aanbevolen: Ons eerste klas vetgemest Kalfsvlees en onze bizonder fijne Lendelappen Heerlijk gekruide Saucijzen 500 gram Veiling-verse groenten tegen allerlaagste dagprijzen Alleen zaterdag 11 mei a.s. Kaskomkommers Asperges per stuk 29 per bos 119 Golden Delicious grote maat per kilo 7 ff Hagelwitte Hollandse bloemkool per stuk 77 Sunkist-Sinaasappelen 5 voor 100 Uit onze kruidenier swarenafd. Bij een heerlijk kopje AH-Thee een knappend AH-biscuitje Tot en met zaterdag 18 mei a.s. Roomboterbiscuits Petit Beurre pak 250 gr. van 49 voor Garantie voor kwaliteit O Laagste prijzen 9 Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 neergezet, om rustig te kunnen zitten en het geheel is afgesloten door een hoog hek. zodat het voor onbevoegden niet mo gelijk zal zijn, op het terrein te komen. Overigens wonen in de Deken Zondaglaan enige bestuursleden die een oogje in het zeil houden en de politie is dichtbij, zodat baldadigheid uitgesloten kan worden ge acht. De inwoners van Vogelenzang hebben de totstandkoming van deze speeltuin door eendrachtig samenwerken mogelijk ge maakt, waarmee de gehele bevolking een prachtig bewijs van burgerzin heeft gege ven. De definitieve datum waarop de speel tuin geopend zal worden, is nog niet be paald, maar wel staat vast dat deze opening een feest zal worden voor geheel Vogelenzang. Men heeft dan ook alle reden om trots te zijn op wat hier door gezamen lijk hard werken tot stand is gebracht. Het voorlopig bestuur heeft voor dinsdag 14 mei een contactavond in het rooms- katholiek verenigingsgebouw vastgesteld voor allen die daadwerkelijk hebben mee geholpen aan de opbouw van de speeltuin. 21 mei wordt een algemene ledenvergade ring gehouden, waarop een defintief be stuur zal worden gekozen; tevens krijgt de vereniging dan een naam. Waarschijnlijk komen dan ook statuten en huishoudelijk reglement aan de orde, doch dit is nog niet zeker. De verkoopactie, die leerlingen van de Wim Gertenbachschool voor U.L.O. te Zand- voort ten bate van het te bouwen dieren tehuis in Zandvoort heeft gevoerd, is een succes geworden. In drie weken werd voor een bedrag van f3.371.50 verkocht. Het bestuur van de vereniging voor het welzijn der dieren te Zandvoort heeft zijn dank betuigd aan het hoofd der U.L.O.- shool, de heer E. R. Koerselman, aan de leerkrachten en de leerlingen, alsmede aan de ingezetenen van Zandvoort, voor de spontane wijze, waarop allen aan deze actie hebben meegewerkt. GEBOREN: Dirk, z. v. D. Luikel en B. Vermeulen. ONDERTROUWD: L. Gerritsma e- A. Augustinus. GEHUWD: B. L. Roosen en E. Paap. OVERLEDEN: J. Roggeveen, 67 jaar, weduwe van H. Bakker. De Vereniging Pro Juventute te Arnhem heeft een film laten vervaardigen over de kinderbescherming en daarmee heeft zij goed werk gedaan. De meeste films, die over het onderwerp gemaakt zijn, komen uit het buitenland en kunnen niet die sfeer weergeven, die in ons land te vinden is en bovendien is een film gemaakt, die uitstekend verzorgd is en een goede indruk geeft van de eenzame jeugd. Donderdagavond is 'de Arnhemse film in gebouw St. Bavo vertoond op een bijeen komst, uitgaande van de Vereniging Pro Juventute te Haarlem en nadat mr. J. P. Petersen namens het bestuur woorden van welkom had gesproken gaf de kinderrech ter uit Arnhem, mr. B. W. van Houten, een toelichting op de film. Hij merkte op, dat de familie Brusse veel voor de kinderbe scherming heeft gedaan. Omstreeks de eeuwwisseling verscheen het boek van Brusse sr. „Boefje" en thans heeft diens zoon Kees Brusse de regie gevoerd van de film die in Arnhem is vervaardigd. De tij den zijn in de loop der jaren veranderd, maar de jeugd wordt nog steeds bedreigd! „Boefje" is verouderd en mr. Van Houten verheugde zich er over, dat de film gereed is gekomen. Het kind van 1957, dat gevaar loopt, bevindt zich in alle lagen der samen leving. Ouders zijn niet in staat hun kin deren te geven, wat voor de toekomst van belang is. Sommige ouders zijn stekeblind en onthouden de kinderen datgene, wat even belangrijk is als voeding en kleding. Zij zien het hunkeren van de kinderen niet. Hierna volgde de vertoning van de film, die als titel draagt „Parapluie". De jonge man die de hoofdrol verhult is enig kind en ontvangt weinig liefde van zijn ouders; de belangstelling van dezen richt zich op andore zaken en zij zien niet, dat de jongen een eenzaam leven leidt. In een droom ziet hij, dat een parapluie hem beschermt cn dat door middel hiervan zijn ouders be langstelling voor hem hebben. Wordt hij wakker dan blijft zijn aandacht gevestigd op de parapluie. Hij begeeft zich naar een winkel, neemt er een weg en vrolijk keert hij huiswaarts. Men heeft echter gezien, dat hij zich aan diefstal hoeft schuldig ge maakt. Piet Apon heeft het scenario geschreven, Cor Lemaire verzorgde de muziek en onder regie van Kees Brusse is een bijzonder goede film ontstaan, die ouders en belang stellenden in het werk der kinderbescher ming een boodschap brengt. I Lezing voor de vereniging „Ilaerlem" Donderdagavond heeft drs. C. N. Fehr- mann, geschiedenisleraar aan het gemeen telijk lyceum te Kampen, in café-restau rant Brinkmann te Haarlem voor de leden van de vereniging „Haerlem" een levens beschrijving gegeven van de beroemde Kamper klokkengieter Geert van Wou. Voorts vertelde hij allerlei wetenswaardig heden en anecdotes uit het leven van an dere beroemde klokkengieters en gaf een overzicht van de geschiedenis van dit uiter mate romantische ambacht. De klokken gieterij is waarschijnlijk in Azië ontstaan en werd in de vroege middeleeuwen voor namelijk door de Benedictijner monniken bedreven waardoor het een bijna sacraal karakter kreeg. De klokken in die tijd 'vervaardigd, waren zeer klein en werden met minuscule hamertjes van hout of ijzer aangeslagen. De religieuse betekenis, die men aan de klokken hechtte was zeer groot. Later kreeg dit moeilijke ambacht een meer werelds karakter. Aanvankelijk gingen de klokkengieters op toernee om zich, nadat de vervoersmogelijkheden waren verbe terd, te vestigen in de steden. Van hieruit voerden zij hun opdrachten uit. De klok kengieter moest niet alleen over een grote technische kennis beschikken, maar ook een grote mate van artistieke begaafdheid tonen, wilde hij zijn wel zeer moeilijke ambacht naar ieders tevredenheid kunnen verrichten. Elke klokkengieter had zijn eigen manier van werken. Het klokken gietersgeheim ging van vader op zoon over; in Duitsland en Frankrijk ontstonden wa re kiokkengietersdynastieën. De klokkengieterskunst bereikte op het einde van de vijftiende eeuw haar hoogte punt. De beroemdste klokgieter in ons land was Geert van Wou, die men wel de keizer van de klokkengieters noemde. Hij ging een compagnonschap aan met zijn grootste con current en vestigde zich in Kampen. De naijver tussen de beide compagnons was echter zo groot, dat zij de hevigste ruzie kregen als een klok gereed was. Immers dan kwam hun naam in de inscriptie op de klok. Nooit waren zij het er over eens wiens naam nu het eerst moest worden vermeld. De klokkengieter kreeg vele en belangrijke opdrachten en de aanvankelijke vermaardheid, die, hij zich had verwor ven groeide aan tot een ware beroemd heid. De kerkmeesters van de St. Bavo uit Haarlem besloten Geert van Wou opdracht te geven een klok voor deze kerk te ma ken. Het was echter wel een zeer bijzon dere opdracht. De Haarlemmers wilden na melijk een klok, die dezelfde klank zou hebben als klokke Roelant uit Gent. Geert van Wou toog daarop naar Gent en ver bleef daar enkele dagen om de klank van de klok terdege in zich op te nemen. De klok, die hij vervaardigde hangt nog steeds in onze Grote Kerk. De Haarlemmers wil den nog meer klokken hebben en toen zij in 1524 de bschikking hadden over vol doende geld, namen zij weer contact op met Geert van Wou. De beroemde klokken gieter was te oud geworden om nog zijn ambacht uit te oefenen en zag van de opdracht af. De Mechelse meesier Comelis Daniëlzn. heeft enige jaren later klokken voor Haar lem vervaardigd. Tot groot ongenoegen van de Haarlemmers bleek de „meester" een beunhaas te zijn. Geert van Wou overleed in 1527 en toen hij werd begraven luidden de klokken van de St. Nicolaaskerk, klokken die hij zelf had vervaardigd. „Urenlang hebben zijn metalen kinderen getreurd", merkte de spreker op. In 1909 heeft de vereniging „Oud Kampen" een koperen gedenkplaat op het graf van de grote klokkengieter onthuld. Woensdag is de bouw van de H-H. Pe trus- en Pauluskerk in Oud-Schoten aan besteed, volgens een ontwerp van de Rot terdamse architect ir. H. Nefkens. De kerk zal worden gebouwd op het terrein gren zend aan de Muiderslotweg, de Tesselscha- destraat en de Geuzevesperstraat. Van de twintig inschrijvingen, die binnenkwamen, was de hoogste van de firma Brakel uit Amsterdam (f 961.000) en de laagste van M. Ebbing uit Haarlem (f723.500). Onder voorzitterschap van de heer J. M. Thierry hield de afdelin-g Haarlem van „Volksonderwijs" donderdagavond in de aula van het stedelijk gymnasium aan het Prinsenhof een ledenvergadering. Aan de penningmeester, de heer W. Hazevoet, die wegens ziekte verhinderd was, werd op voorstel van de kascontrolecommissie décharge verleend. Op een enkele uitzonde ring na ontlokten de door de afdelingen in gediende voorstellen voor de algemene vergadering van „Volksonderwijs", welke op 25 mei in Enschedé wordt gehouden, geen discussies. De vergadering stelde zich achter een resolutie van het hoofdbestuur inhou dende het verlenen van medewerking en steun bij de stichting van bijzondere neu trale scholen in plaatsen waar het oprich ten van openbare scholen door bepaalde om standigheden niet mogelijk is. Een voorstel van het hoofdbestuur tot verhoging van de afdelingscontributie van f 1.50 tot f2.50 per lid per jaar wegens de gestegen kosten werd door de vergadering echter niet on verdeeld gunstig ontvangen. Men vreest namelijk, dat de met deze drastische ver hoging van de afdrachtcontributie gepaard gaande verhoging van de ledencontributie, welke op het ogenblik drie gulden per lid per jaar bedraagt en welk bedrag dan in de meeste gevallen eveneens met een gulden verhoogd zal moeten worden, een terugloop van het ledental teweeg zal brengen. De voorzitter zei het niet zo somber in te zien. Hij herinnerde aan een enige jaren geleden ingevoerde contributieverhoging, welke, alle pessimistische verwachtingen ten spijt, ook geen negatieve invloed op het ledental heeft uitgeoefend. Integendeel, in de laatste jaren is het aantal leden van „Volksonderwijs" met ruim vijftigduizend vermeerderd. Als afgevaardigden voor de algemene vergade ring werden enige nader aan te wijzen leden van het afdelingsbestuur gekozen. Na de pauze vertoonde dr. A. Meesters, conrector van het Coornhert Lyceum te Haarlem, een serie bijzonder fraaie kleu rendia's van wat de omgeving van Haarlem, zoals Thijsse's Hof in het Bloemendaalse bos en de Konnemerduinen. aan natuurschoon heeft te bieden. De kleurenrijkdom van dier en plant, met zorg en kennis van zaken door de spreker op de gevoelige plaat vast gelegd alsmede zijn toelichting van de beel den met tal van aardige bijzonderheden, werden door de aanwezigen op juiste waar de geschat. Voor een groot aantal leden van de buurtvereniging „Bloemendaal" heeft de heer drs. L. A. Pennock, hoofd van de economische afdeling van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. in IJmuiden in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal donderdag avond eerst een korte inleiding gehouden over de „stad van staal en steen", gevolgd door het vertonen van een aantal licht beelden in kleuren en zwartwit, aan de hand waarvan hij zijn gehoor een wande ling heeft laten maken door het fabrieks complex van de Hoogovens en Breedband. Deze plaatjes lieten duidelijk zien dat er in de loop der tijden in de ijzerbereiding weinig veranderd is. In dit reusachtige bedrijf worden alle afvalprodukten ge bruikt. De heer Pennock vertelde een en ander over de voorgeschiedenis, de ont wikkeling en de organisatie van de KNHS en de bij haar aangesloten bedrijven in IJmuiden, die samen een technische, eco nomische en sociale eenheid vormen. Het concern omvat vier zelfstandige, doch van elkaar afhankelijke ondernemingen, onder een centrale leiding van een sterk ge- integreerde organisatie. De aangesloten bedrijven van de KNHS zijn Mekog (n.v. Maatschappij tot Exploitatie van Kooks- ovengassen), de Cemij n.v. (Cementfabriek) en Breedband n.v. Na de pauze werd de bijzonder specta culaire kleurengeluidsfilm van de KNHS vertoond, die twee jaar geleden gemaakt werd, een uitermate boeiend schouwspel van een continu-bedrijf. Voordat de film werd gedraaid, had de heer Pennock nog gelegenheid gegeven tot vragen stellen, waarvan door verscheidene leden gebruik werd gemaakt. Uit deze interesse bleek duidelijk, dat het bestuur met het onder werp voor deze avond een goede greep had gedaan. Het was zoals de voorzitter, de heer H. W. van Kempen, in zijn dank woord aan de spreker opmerkte een in structieve avond en een overweldigende, hier en daar zelfs angstaanjagende film, die confronteerde met het leven in de zware industrie. Ds. D. C. van Wijngaarden, predikant bij de Hervormde gemeente te IJmuiden. die beroepen is in de vacature wijlen ds. J. C. Salverda als predikant bij de Hervormde gemeente te Hoofddorp ,zal zondag 19 mei aldaar worden bevestigd door ds. A. P. Smets te Rijk. Om half drie zal ds. Van Wijngaarden zijn intrede doen. AMSTERDAM Mede door een hoger dividend van de Birma Oil 22'/2 pet tegen 17'/2 pet waren de koersen voor aandelen Kon. Olie vast gestemd door aankopen voor buitenlandse rekening. Na f 186 in de mox-genuren schommelde de koers 't middags rond de f 186.60. Er ging meer om dan de vooraf gaande dagen. Het fonds sloot op de hoog ste prijs, hetgeen ruim f 2 boven woensdag betekende. Op de aandelen Philips was weer eens extra de aandacht gevestigd door een bekend commissiehuis ter beurze. Het fonds was 3 punten en de 5 pet. conv. obligaties 2'/» pet. hoger dan woensdag. Unilever werd voor Londense rekening uit de markt genomen en na een opening op 416 liep de koers op tot 417'/» ofwel 4 pun. ten hoger dan woensdag. Voor AKU be stond goede belangstelling en kon 4 pet. winst worden genoteerd. Voor aandelen K.L.M. was weer goede vraag aanwezig ingevolge de hogere koers uit Wallstreet. Na f 124 liep de koers op tot f 125.59; woensdag f 121. Scheepvaarten lager voor Holland-Ame- rika Lijn min 1 en Rottex-damsche Lloyd min 1. Deli Mij. kon 1 pet. van het verlies van woensdag terugnemen. HVA en Am sterdam Rubber onveranderd. Staatsfond sen iets hoger dank zij de verplichte f 2 ton vraag. Dividendvoorstel van Mulder's Fa brieken voor rollend materiaal 7 pet. (9 pet.) advieskoeïs 110 (onv.); Ned. Machi nefabriek „Alkmaar" n.v. 12 pet. (12 pet. -f 20 pet. bonus) advieskoers 210213 (215): Metaalfabriek Rademakers n.v. 7 pet. (onv.) advieskoers onveranderd. Pro longatie 3% pet. (ANP) NEW YORK Tijdens een slippende markt tegen het einde van de beurstijd behielden sommige spoorweg, olie- en staalwaarden en enige openbare nutsbedrijven goede koersstijgin gen. De koerslijst toonde over het geheel lichte fractionele verbeteringen. Bij indivi duele fondsen deden zich stijgingen voor van één tot drie dollar. De omzet bleef, door vermindering van de handel tijdens de dalende ontwikkeling laatbeurs, achter bij die van woensdag: 2.520.000 tegen 2.590.000 aandelen. Van de 1144 verhandelde fondsen sloten er 504 hoger, 410 lager en 230 onveranderd. Er werden 100 nieuwe hoogtepunten en 25 nieuwe laagtepunten bereikt. Het industriegemiddelde kwam van 496,73 op 496,76; dat voor spoorwegen van 147,62 op 147,54 en openbax-e nutsbedrijven van 73,26 op 73,62. (UP) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3% °/o Nederl. '47 88 3 Nedl. 1962/64 90% A. K. U 197% 198 Calvé Delft 336 Van Gelder Zonen 187% K. N. Hoogovens 309% Nederl. Ford 286 N. Kabelfabriek. 294% gew. PhilipsGloeil 293% 295 pref.PhilipsGloeil 149 Unilever 417 418 Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. 927 Konkl. Petroleum f 186,70 186,50 A'dam Rubber 79% K.L.M. 125,40 127,— Holl. Am er. Lijn 170 N. Scheepv. Unie 178% Phs. v. Ommeren 277% H. V. A 106 Verg. Deli Mijen 96% Amsterd. Bank 204% Ned. Handel Mij. 173% Rotterd. Bank 174% Twentsche Bank 173 Anaconda Copper 67% Belhlehem Steel 184% U. S Steel 64% Genera] Motors 43'/tg Shell Union 83% 39s/is

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19