Uitgaan in Haarlem DE BUIT BINNEN Rianto Gupa: KNEEDBAAR HOUT van Geta Bever De avonturen van Wang en Li Agenda voor Haarlem De negen Muzen Moederdag - Geschenkendag Lezen en laten lezen Kort en bondig VRIJDAG 10 MEI 1957 4 TONEEL EN DANS MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN Gero - Leerdam Lux en Bijouterieën Z.W.O. subsidieert studie over orgelbouw Drie uitvoeringen van de Missa Solemnis Lotte Goslar naar de Verenigde Staten De Haagse Comedie in het komende seizoen Tent als expositieruimte in Den Haag Nieuw tijdschrift over wetenschap en onderwijs Militair aangehouden die meisjes meelokte ONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS .J Tsjechov's „Oom Wanja" bij Nederlandse Comedie Vrijdag: 10 mei. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelshap geeft een abonnementsvooi'stelling van „Lieve schim" (Ombre chère) van Jacques Deval. Guus Hermus heeft de regie. Medewerkenden zijn onder meer Magda Janssens, Bep Dekker, Annie van den Vorstenbosch en Guus Hermus. Het decor werd ontworpen door Lucas Wensing. Zatredag 11 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft de eerste voor stelling in Haarlem van „Het huwelijk" van de negentiende-eeuwse Russische schrijver Nikolai Gogol. De voornaamste medewerkenden zijn Fie Carelsen, My ra Ward, Cees Laseur en Paul Steenbergen. Pjotr Sjarov heeft de regie. De vertaling is van Aleida Schot. Decors en kostuums werden ontworpen door Friso Wiegersma. Zondag 12 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft de eerste voor stelling in Haarlem van „De medeplich tigen" van Max Croiset onder regie van Luc Lutz. Medewerkenden zijn onder anderen Elisabeth Andersen, Max Croiset, Joris Diels en Coen Flink. Decors en kostuums werden ontworpen door Wim Vesseur. Woensdag 15 mei. Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft nogmaals een voorstelling van „Home sweet home" van Paul Osborn onder regie van Ank van der Moer. Medewerkenden zijn onder meer Jacqueline RoyaardsSandberg, Mimi Boesnach, Mien van Kerckhoven Kling, Mien Duymaer van Twist, Louis van Gasteren, Ko Arnoldi cn Joan Rem- melts. Het decor is ontworpen door Metten Koornstra. Zondag 12 mei, Openluchttheater, 15 uur: De Kapel Bergoss, die zaterdagavond deel neemt aan de „taptoe unique" op de Grote Mai'kt in Haarlem, treedt nog apart op in het Bloemendaals Openluchttheater on der leiding van Jan van Bruggen. Zondag 12 mei, Heemstede, 20.15 uur: In het Huis met de Sleutels aan de Bronsteeweg 76 wordt een Pijperherdenking gehouden met medewerking van het Danzi-Kwintet, bestaande uit de fluitist Frans Vester. de hoboïst Leo Driehuys. de klarinettist Pem Godri, de fagottist Brian Pollard en de hoornist Adr. van Woudenberg. Bernard Spieler begeleidt op de contrabas en Miep van Luin aan de piano. Maandag 13 mei, Grote Markt, 15.3016.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Petei-s be speelt het carillon van de Grote Kerk. Dinsdag 14 mei, Concertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal geven. Dinsdag 14 mei, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft het eerste concert in de Beethoven- cyclus onder leiding van Henri Arends. Solistische medewerking verleent de vio list Jan Damen. Het programma vermeldt de ouverture Coriolanus, het Vioolconcert en de Derde Symfonie. Dinsdag 14 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Johez Operettevereniging geeft onder leiding van de dirigent Johan van 't Vlie een uitvoering van „Der liebe Augustin" op muziek van Leo Fall. Woensdag 15 mei, Concertgebouw, 20 uur: Onder auspiciën van de Nederlandse con certdirectie Beek treedt op het London Opera Ensemble met solistische medewer king van de sopraan Edith Joyce, de tenor Robert Pearson en de bariton Alan Pear son en de pianiste Mary Earl. Er worden fragmenten uitgevoerd onder meer uit de opera's Carmen, Tosca, La Bohème, Paljas, Faust, Aïda en II Trovatore. Orgelbespelingen: Dagelijks tot 15 mei be speelt een der stadsorganisten het orgel van de Grote Kerk van 11.30 tot 11.50 uur. Dinsdagavond van 20 tot 21 uur het laat ste gratis orgelconcert door een der stads organisten. AMATEURTONEEL Zaterdag 11 mei, gebouw St. Bavo, 20 uur: De toneelvereniging „Vriendenkring" geeft een opvoering van „Najaarsstormen" van Chr. van BommelKouw en Henk Bak ker. Johan van Doorn heeft de regie. Maandag 13 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De r.-k. toneelvereniging „Thalia" speelt „Voorschrift van de dokter". Donderdag 16 mei, Stadsschouwburg, 20 u.: Als onderdeel van de wedstrijden om het Nationaal Landjuweel speelt het Middel burgse Amateurtoneel „Meisjesgymna sium" van Ladislaus Fodor. Vrijdag 17 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De r.-k. toneelvereniging „Thalia" geeft nogmaals een opvoering van „Voorschrift" van de dokter". FILMVOORSTELLINGEN Lidotheater: Zaterdagavond 23.30 uur ver toning van „Paula" met Lorette Young en Alexander Knox. Zondagochtend 11 uur vertoning van „Wenn der weisse Flieder wieder blüht" met Romy Schneider en Willy Fritsch. Rembrandltheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van „Dieren strijden om hun bestaan", in kleuren. Studiotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van „Hans Christian Andersen" met Danny Kaye en „Zizi" Jeanmaire. VOLKSUNIVERSITEIT Zaterdag 11 mei, Prinsenhof, 14 uur: Wan deling door oud-Haarlem onder leiding van dr. C. Spoelder. Zaterdag 11 mei, Duinlustv. eg 26, Overveen, 14.30 uur: Wandeling cp het landgoed „Koningshof" onder leiding van dr. A. Meesters. ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 10 mei, Jacobstraat 6, om 20 uur: Voor de leden van de Nederlandse Ver eniging van Voetgangers, afdeling Haar lem, worden twee films vertoond: „Voet gangers en wielen" en „De jeugd verkeers- brigade". De heer L. C. Admiraal, lande lijk voorzitter, houdt een inleiding. Stadskweelctuin: Kleverlaan Haarlem. De gemeentekwekerijen zijn van zaterdag 11 tot en met zondag 26 mei voor het publiek geopend, iedere dag van 10 tot 12, 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. Stadhuis: Te bezichtigen van 9 tot 17 uur, zaterdags van 9 tot 12 uur, tot en met 18 mei elke vrijdag- en zaterdagavond kaars- verlichting van 20 tot 22 uur. Zaterdag 11 mei, Grote Markt, 20.45 uur: Opnieuw wordt onder leiding van Bene dict Silberman een „taptoe unique" ge houden, waaraan wordt deelgenomen on der meer door de Bergosskapel uit Oss, de harmonie „Crescendo" uit Haarlem, de Hillegomse harmoniekapel, de CJMV- drumband, de Haarlemse Bato Drumband en de rytmische dansgroep van de gym nastiekvereniging „Bato". Zondag 12 mei, Jacobstraat 6, om 14.30 uur: In het gebouw van de Vrijzinnig Her vormden wordt op uitnodiging van de First Church of Christ, Scientist, Haarlem door Friedrich Preller C.S.B. in het En gels een voordracht gehouden getiteld: Christian Science: its healing message for men and nations. Deze lezing wordt om 16 uur in het Nederlands voorgelezen. Zondag 12 mei, Concertgebouw, 14 en 16 u.: Optreden van het marionettentheater van Bert Brugman met „Dappere Dodo". Jan Damen is dinsdagavond solist in het Vioolconcert van Beethoven, dat als tweede werk wordt uitgevoerd in sa menwerking met het Noordhollands Philharmonisch Orkest tijdens het eer ste concert in de Beethovencyclus. Dinsdag 14 mei, Brinkmann, 20 uur: Voor de leden van de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Suiker zieken spreekt de heer D. H. van den Bosch, directeur van de Vereniging tegen Kwakzalverij, onder „De strijd tegen kwakzalverij". Bloemendaals Openluchttheater: Van zater dagmiddag 12 mei tot 27 mei wordt op nieuw een tentoonstelling gehouden van werken van Bloemendaalse beeldende kunstenaars onder auspiciën van het ge meentebestuur van Bloemendaal De expo sitie is dagelijks geopend van 10 tot 17 u. Cruquiusmuseum: Historische stoommachi nes en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromings ramp februari 1953. Geopend dagelijks van 9—12.30 en van 13.3017 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.30— 17 uur en zondags van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Van 13 april tot 20 mei tevens geopend van 20.30 tot 22.30 uur. Het interieur is met kaarsen verlicht en men kan oude muziek beluisteren. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michelangelo, Claude Lorrain. Geopend -op iedere werk dag (behalve maandag) van 11—17 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13—17 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 1017 uur, des zon dags van 1316 uur. Galerie Espace: Tot 12 mei kan men gouaches en tekeningen van Karei Appel bekijken. De expositieruimte aan 't Klein Heiligland 36 is dagelijks geopend van 11 tot 17 uur, behalve zondag. Huis Van Looy: Tot 13 rm 1 wordt een ten toonstelling gehouden van werken van de Haarlemse schilder H. F. Boot. De expo sitie is dagelijks geopend van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur; zondags /an 14 tot 17 uur. Van 17 mei tot 17 juni wordt een nieuwe expositie gehouden van werk van leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel". Tekening van Mondriaan. Het Ge meentemuseum in Den Haag heeft van de Vereniging van Vrienden van het Gemeen temuseum een tekening van Piet Mon driaan ten geschenke gekregen. Het is een tekening uit de serie boomstudies van deze schilder. Zij is in de erezaal van het mu seum opgesteld. Nederlands Ballet. Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell is uitgenodigd deel te nemen aan het grote zomerfestival in Ostende. Op 2 augustus zal daar het volgende programma worden gegeven: „De Vuurvogel", „Concerto Ba- rocco", „La Création" en „Graduation Ball". Chinese opera. Nationalistisch China zal een operagezelschap naar west-Europa zenden voor een tournee van een half jaar Het gezelschap zal uit ongeveer honderd leden bestaan en begin juli vertrekken. Het zal Griekenland, Turkije, Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Engeland, België en Por tugal bezoeken. (UP) Doeken van Kuyten De gemeenteraad van Schagen heeft dinsdagavond besloten over te gaan tot aankoop van een drietal schilderijen van de overleden schilder Harrie Kuyten. De doeken, die voorstel lingen zijn van de Schager veemarkt, zijn bestemd voor het raadhuis. „Phasen" In het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt van 10 mei tot 10 juni een expositie gehouden van werk van een internationale groep kunstenaars onder de titel „Phasen". Beguin De Zwitserse schrijver Albert Beguin is op zesenvijftigjarige leeftijd in Rome overleden. Hij woonde de laatste jaren voornamelijk in Parijs, waar hij uit gever was van het tijdschrift „Esprit". ADVERTENTIE KRUISWEG 53 - HAARLEM en u parkeert er ook gemakkelijker ADVERTENTIE Haarcrêm e Ilk Grote pot 1.65 - tube 1.20 Bender, Costaldos was hier; Brinkley, Prijs de zee maar blijf aan wal; Demarest, Het naakte risico; Dostojewski, Verzamelde werken, dl H; van Dijk. Gaan om te gaan; Kirst, Tokio-Sorgc antwoordt niet (spionageroman); Rayner, Duel op de Atlantic; Himes, The third generation; MacLean, The guns of Navarone; Don Mankie- wicz. Trial; Shute, So disdained; Bazin, La tête contre les murs; de Roos, Inleiding tot de theo rie der internationale economische betrekkin gen; Schmulders, Conjunctuur en crisis; Church, Over the bridge, An Essay in Autobio graphy; Achterberg, Spel van de wilde jacht (gedichten): Knipping. Film en amusement; Ullens de Schooten, Lords of the mountains, Southern Persia, and the Kashkai tribe; Suasso de Lima de Prado, Luinpaardmannen en slan gendansers; Jonckheere, Kongo zonder buks of bqyiSchmökel, Ur, Assur en Babyion, Drie Mil lennia in het tweestromenland; Postgate, 1848, De geschiedenis van een bewogen jaar; Linkla ter, The ultimate Viking; Romein, De eeuw van Azie, opkomst, ontwikkeling en overwinning van het modern-Aziatisch nationalisme; van Eeghen, Inventaris van het familie-archief Bicker. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. M, A. Vente, leraar in de geschiedenis aan het Christelijk Gymnasium in Utrecht en des kundige op het gebied van kerkorgels, een subsidie verleend voor de uitgave van een studie, die getiteld is „Die Orgelstadt Her- zogenbusch zur Geschichte der Orgelbau- kunst in Belgiën und Holland im Zeitalter der Gotik und der Renaissance". In deze studie schenkt de schrijver bijzondere aan dacht aan de figuur van Hendrik Niehoff, die in de zestiende eeuw de grootste orgel bouwer van noord-west-Europa was en ver der aan de orgels van de Sint Janskerk in Den Bosch, aan het orgel in de Keulse Dom, dat een propagandist is geworden van de Brabantse orgelbouw in het Rijnland en aan de vroegere orgels in de Oude Kerk in Am sterdam. Dat dr. Vente zijn studie in het Duits laat verschijnen, houdt verband met de wens om een grotere lezerskring te be reiken dan hier te lande mogelijk is. Het manuscript, dat geheel gereed is. wordt in het Duits vertaald door prof. dr. Hans Klotz, hoogleraar aan de universiteit van Keulen. De schrijver hoopt dat zijn werk, dat met vele foto's wordt verlucht, aan het eind van het jaar van de pers kan komen. Nan Merriman en Elisabeth Schwarzkopf solisten Dezer dagen is de Amerikaanse alt zangeres Nan Merriman opnieuw naar Europa gekomen voor een tournee. Zij verblijft thans in Kopenhagen. Op vrijdag 17, zondag 19 en dinsdag 21 mei zal zij in Amsterdam medewerking verlenen aan drie uitvoeringen van de Missa Solemnis van Beethoven met het Concertgebouw Orkest onder leiding van de Duitse diri gent Otto Klemperer en het Amsterdams Toonkunstkoor met het Collegium Musi- cum Amstelodamense. Aan die uitvoe ringen wordt tevens solistische medewer king verleend door de sopraan Elisabeth Schwarzkopf, de tenor Josef Simandy en de bas Heunz Rehfuss. Het Concertgebouw Orkest heeft de Missa Solemnis de afge lopen achttien jaar niet uitgevoerd. De dansparodiste Lotte Goslar, die ge durende het afgelopen seizoen met haar ensemble optrad in Europa en ook een uitge breide tournee door Nederland maakte, is met de „Statendam" naar de Verenigde Sta ten vertrokken. Zij zal daar deze zomer de choreografie op zich nemen van twee grote festivals: het jaarlijks openluchtfestival in San Diego, dat vorig jaar vierentwintigdui zend toeschouwers trok, waarvoor zij ook vorig jaar de choreografie verzorgde, en het muziekfestival in Hollywood, haar woon plaats. Haar partner, de Deense zanger-con ferencier Freddy Albeck. die thans in Ko penhagen is, zal zich in augustus weer bij haar voegen. In het najaar van 1958 zullen Lotte Goslar en haar ensemble met een ge heel nieuw programma weer in Nederland optreden. De Haagse Comedie is voor het volgend seizoen als volgt samengesteld: Elisabeth Andersen, Maria de Booy, Joeki Broedelet, Fie Carelsen, Fiet Dekker, Kitty Kluppell, Annie Leenders, Marie Meunier, Annet Nieuwenhuyzen. Karen Else Sluizer, Do van Stek, Myra Ward, Ida Wasserman, Bas ten Batenburg. Henk van Buuren, Max Croiset, Jules Croiset, Albert van Dalsum, Joris Diels, Joop van der Donk, Coen Flink, Gerard de Groot, Wim de Haas, Broes Hart man, John Koch, Cees Laseur, Jan van der Linden, Frans van der Lingen, Luc Lutz, Jan Retèl, Paul Steenbergen, Gijsbert Ter- steeg, Johan Valk, Frans Vorstman en Frans Zuidinga. Mimi Kok, Enny Meunier, Chris Baay en Dick van Veen hebben het gezelschap ver laten. De directie blijft bestaan uit Cees La seur en Paul Steenbergen. De zakelijke lei ding berust bij Loes Wieringa. Als regis seurs zullen het komende seizoen optreden Cees Laseur, Paul Steenbergen. Albert van Dalsum, Joris Diels, Max Croiset en Jan Retèl. Enkele tentoonstellingen, die voor deze zomer op het programma van het Gemeen temuseum in Den Haag staan, worden in gericht in een grote tent. Deze tent wordt in de komende dagen opgericht in de bin nentuin van het museum. De eerste ten toonstelling, die er wordt gehouden is er een van films, oude filmapparatuur, film affiches en andere op de cinematografie betrekking hebben vormen. Zij wordt half juni geopend. Daarna volgt een tentoon stelling van de resultaten van een inter nationale wedstrijd voor kindertekenin gen, die in het Gemeentemuseum wordt gehouden ter gelegenheid van het congres van het internationale genootschap voor onderwijs door kunst, dat van 19 tot 23 augustus in Den Haag zal worden gehou den. In het laatst van de zomer is de tent beschikbaar voor een tentoonstelling van de Haagse Academie voor Beeldende Kun sten die dan het tweehonderdvijfenzeventig jarig bestaan herdenkt. De directie van het Gemeentemuseum heeft de oplossing met deze tent gekozen, omdat zij het niet ver antwoord acht om door een veelheid van tentoonstellingen juist in het goede seizoen een aanzienlijk deel van de waardevolle en interessante eigen verzameling in de kelders op te bergen. In de komende we ken zal onder meer een zaal met werk van Mondriaan uit eigen bezit worden inge richt. ADVERTENTIE Maar de woedende mandarijn geloofde niets van Wang's verhaal. Hij kon niet velen, dat een gewone jongen zomaar in zijn paleisvijver terecht kwam. „Weg met die kwajongen!", beval hij. „Zet hem in het gevangenhok!" De wachter boog diep, en toen werd de arme Wang weggebracht. In één van de ge bouwen waren donkere hokken met stevige deuren; daarheen nam de wachter hem mee 33-34 VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN De Stichting voor Internationale Samen werking der Nederlandse universiteiten en hogescholen gaat een tijdschrift uitgeven, dat bestemd is voor een ruime kring van lezers in het buitenland en waarin deze nieuws en allerlei wetenswaardigheden zullen aantreffen over het hoger onder wijs en het wetenschappelijk onderzoek in Nederland. Het eerste, tijdschrift is in de Engelse taal verschenen. Er zullen ook Franse, Spaanse en Duitse uitgaven verschijnen. Het is de bedoeling in de eerste plaats gegevens te verstrekken omtrent die Ne derlandse activiteiten die wegens hun al-- gemene opzet duidelijk tot het buitenland zijn gericht, zoals internationale oplei dingsinstituten, internationale cursussen, congressen en symposia. Voorts bevat het bulletin gegevens over buitenlandse hoog leraren, wetenschappelijke werkers en studenten in Nederland. In de toekomst zullen artikelen worden opgenomen, waarin een algemeen over zicht wordt gegeven van de beoefening van een bepaalde tak van wetenschap in ons land. Het eerste nummer, dat 4 pagina's ën een aantal fotopagina's bevat, gaat over de Stichting voor Internationale Samen werking, de bijdragen van de natuurwe tenschap aan de Nederlandse waterbouw kunde, een karakterschets van Lorentz door Einstein en een terugblik op het werk van Snouck Hurgonje. Medewerking aan dit nieuwe tijdschrift is onder meer toegezegd door het mini sterie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, de Koninklijke Academie van Wetenschappen, het Bureau voor Inter nationale Technische hulp van het mini sterie van Buitenlandse Zaken, de Nedem landse Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek en de Nederlandse Organisatie voor toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek. Vorige week donderdag vroeg een mili tair een 15-jarig meisje in de binnenstad van Utrecht hem de weg te wijzen. Hij deed alsof hij haar aanduidingen niet be greep en vroeg het meisje op de duo van zijn scooter plaats te nemen en hem naar zijn plaats van bestemming te brengen. Het meisje deed dit, maar onderweg bleek de militair niet naar haar aanwijzingen te luisteren. Hij reec! met haar de stad uit. Het meisje werd bang en verzocht de mi litair te stoppen. Toen hij dat niet deed, dreigde zij van de scooter af te springen, waarop de man antwoordde dat hij dan zou schieten. Dicht bij Maarsen zag het meisje een dame en een heer wandelen. Zij waagde de sprong. Het echtpaar bracht haar per bus terug naar Utrecht, waar zij op het politiebureau haar ervaring ver telde.. De marechaussee, die met het onderzoek werd belast, zocht naar een militair, die een scooter bezat. In alle kazernes in Utrecht en omgeving werd grondig gezocht en men vond inderdaad in een der kazer nes een 29-jarige beroepsmilitair, die in het bezit was van een scooter. Bij zijn ver hoor gaf hij toe het 15-jarige meisje tegen haar wil te hebben meegenomen. Ook be kende hij zich 8 april schuldig te hebben gemaakt aan een zedendelict met een 13- jarig Utrechts meisje. Hij is in bewaring gesteld. Cl „Bent u meneer Hiram B. Williams?", vroeg het meisje, dat, in tegenstelling met het Amerikaanse accent van de bewoner van de kampeerwagen, beslist een onvervalste Londense moest zijn. „Die ben ik". Terwijl zij de twee pakken naar binnen schoof, haalde zij een boekje voor de dag en zei: „Wilt u dan hier even tekenen?" Martin Everest want die was het keek haar even aan zonder aan haar verzoek gevolg te geven. En zo deed ook Williamson, die nu eveneens naar voren was geko men. „Wat is er aan de hand, Hi?", vroeg hij op een lijzige toon en ook al met een Amerikaanse tongval. „Dat zou ik ook wel eens willen weten, John A. Heb jij die pakjes besteld?" „Vast en zeker niet. Zeg, juf, u bent hier abuis". Het meisje was blijkbaar allerminst uit het veld ge slagen. Zij zette haar handen in haar zij en toen zij be gon te spreken, deed zij dat alsof zij het tegen twee im becielen had. „De heren willen wel zo goed zijn geen grapjes met me te maken. U hebt dit besteld en moet er dertig gulden voor betalen. Ik ga hier niet vandaan voordat u mij be taald hebt. Wilt u alstublieft een beetje opschieten, want ik heb weinig tijd!" Zonder verder nog iets te zeggen of te vragen, duwde zij hen beiden op zij, wandelde naar binnen en liet zich in een stoel vallen. Gedurende de stilte, die op deze daad volgde, keken Everest en Williamson elkaar ongelovig aan, want het meisje was nog zo brutaal om een sigaret uit een doosje te nemen, dat voor haar op een tafeltje stond. Nadat zij die in de grootste gemoedsrust had aangestoken, wierp zij de lucifer op de grond en keek de eigenaars van de kampeerwagen op medelijdende wijze aan! Everest was de eerste, die de stilte verbrak. Zijn stem was rustig, maar klonk toch ook zeer beslist. „Zeg eens, jongedame, zoals ik zei: we hebben bij uw firma niets besteld. Ik vermoed dus, dat een of andere grapjas ons een kool gestoofd heeft. En als u ons niet wilt geloven, vrees ik, •Lit. het u slecht zal bekomen, tenzij u wel zo vriendeh.'.k wilt zijn binnen een minuut onze kampeerwagen te verlaten!" „O ja, meent u dat heus?", vroeg ze nu en ze imiteerde daarbij feilloos het Amerikaanse accent van Everest en Williamson. „Nu, doet u dan maar vlug wat u meent te moeten doen", voegde ze er uitdagend aan toe. En toen begon zij, tot hun nog grotere verbazing, op eens te schateren van de lach. Met een enkele handbe weging verwijderde ze haar bril en haar pruik „Daphne!", riepen ze gelijktijdig uit. Alle drie hadden ze nu het grootste plezier. „Jij bent toch werkelijk een brutaal duveltjezei Everest tenslotte. „Niet alleen brutaal, maar ook handig", voegde Wil liamson eraan toe. „Heb je maar een ogenblik gedacht, dat zij het was, Martin?" „Geen moment, ouwe jongen. Je had ons allebei stevig bij de neus, Daph. Maar wat zit er in die pakken? En is het niet gevaarlijk hier met een uniform van een beken de Londense firma rond te lopen?" Daphne keek hem ietwat pruilend aan. „Jullie zien me soms voor niet al te slim aan, is het wel?" antwoordde ze. „Jullie moesten me langzamerhand beter kennen, jongens, dan te denken dat ik risico's zou durven lopen in een zaak als deze. Ik ging vanochtend naar de directeur van het warenhuis. Toevallig ontmoet te ik hem een paar weken geleden en hij legde erg veel belangstelling aan de dag voor onze activiteit. Ik vroeg hem dus een van zijn bestelwagens voor vandaag te leen, omdat ik bezig was met een belangrijke affaire voor Scotland Yard. Ik zei, dat ik het vijandelijk gebied wenste binnen te dringen zonder herkend te worden. Hij was een en al bereidwilligheid en dit is het resultaat. Maynard bestuurt de auto en Rayte zit binnenin". Williamson en Everest zaten een beetje onnozel te lachen. „En die pakjes?", vroeg Martin. „O, dat zijn zo maar een paar dingen voor jullie: lek kere hapjes en zo. Maar laten we het niet te lang maken en tot de zaken overgaan. Ik neem aan, dat Saunders jullie verteld heeft over Toogood, die drie dagen geleden een uitstapje naar het East End van Londen heeft ge maakt". „Ja, daar zijn we over ingelicht. En ook, dat hij Harry Heal ter bewaking van zijn tent achterliet. Saunders wist niet zeker, wie Toogood in Londen heeft opgezocht „Dat waren Roberts en Purssey. En dat doet me ver- onderstellen, dat zij zeer binnenkort tot een aanval op het Witte Huis zullen overgaan". „Zitten Saunders en Masterson daar nog altijd?" „En of. Ik hoop maar, dat Toogood niet ontdekt heeft, dat zij zijn teruggekomen na hun openlijk vertrek". „Wanneer dacht je, dat ze tot actie zullen overgaan?" „Over een dag of twee. Alan en Jimmy, die eerst Heal in de gaten hielden, doen het nu met die heren Roberts en Purssey, Ze zouden me juist vanavond rapport uit brengen over hun bevindingen. Die knapen moeten we natuurlijk terdege in het vizier houden. Natuurlijk doet Toogood zelf niet mee, dat laat hij aan Heal, Purssey en Roberts over. Verder kun je er zeker van zijn, dat ze een auto zullen gebruiken. Wanneer Alan en Jimmy hen dus in een wagen zien stappen, is het zover!" „En als ze nu eens niets zouden doen voor het ogen blik?" „Hebben ze binnen de komende drie of vier dagen nog niets ondernomen, dan schakelen we over op het andere schema, dat ik onlangs opperde, weet je nog wel?" „Operatie Ziekenhuis, bedoel je?", vroeg de ontdek kingsreiziger met een grijnslach. „Precies, Hugh". „Heb je Scotland Yard ingelicht en doen ze mee?" „Ik denk, dat ik morgen eens naar Sir Geoffrey ga, anders overmogen. Overigens denk ik niet, dat ze bezwa ren zullen maken. Waarom ook? Wij zullen hun de mis dadigers op een bordje thuisbrengen, nog afgezien van het feit, dat de Bank een presentje krijgt van driehon derdduizend gulden, die ze naar alle waarschijnlijkheid allang afgeschreven hebben!" „Vergeet ook de heren van de verzekeringsmaatschap pij niet, Daph, die ons heel erg dankbaar zullen zijn. Als Sir Geoffrey dus ook maar even zou aarzelen, zal de verzekeringsmaatschappij hem wel aan zijn verstand brengen, dat hij moet meehelpen". „Zeker, Hugh, daar heb ik ook al aan gedacht. Maar je weet wat voor gevaar daar aan verbonden is: Scotland Yard zal de mond wel houden, maar anderen zouden wèl eens kunnen praten. En hoe minder ruchtbaarheid wij aan onze onderneming geven, hoe beter. In elk geval zal ik jullie op de hoogte brengen van het gesprek met Sir Geoffrey". (Wordt vervolgd). Schade door nachtvorst. De zware nachtvorsten van de laatste dagen hebben in het land van Heusden en Altena veel schade aangericht aan de bloesems der perebomen. Op verschillende plaatsen zijn die der aard beien bevroren. Ook de vroege aardappelen, die op enkele plaatsen al vrij hoog boven de grond stonden, hebben veel schade van de vorst te lijden gehad. Onder de hamer. Vrijdag en zaterdag zal in de Rotterdamse beurs worden ver kocht de complete inventaris van een tand heelkundige inrichting, het vroegere Evipan- instituut, dat enkele jaren geleden verschil lende processen heeft moeten voeren op grond van aan de exploitanten ten laste ge legd onbevoegd uitoefenen der tandheelkun de. Onlangs is de inrichting door de Justitie in beslag genomen. De eigenaar, de tand- technicus J. van W. is toen verdacht van belastingfraude overgebracht naar het huis van bewaring. De inventaris wordt op cata logus verkocht en omvat ruim duizend num mers, waaronder enkele auto's. De fiscus is tot deze veiling overgegaan wegens belas tingschuld van Van W. Bezuiniging. Wegens de noodzaak de overheidsuitgaven te beperken heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de rijksregeling subsidië ring jeugdwerk 1955 een wijziging aange bracht, waardoor met ingang van 1 januari 1957 de zogenaamde tweede toeslag tot de helft wordt teruggebracht en slechts zal worden uitgekeerd tot maximaal 40 percent van de personeelslasten van functionarissen, in dienst bij een regionale of plaatselijke werkeenheid vaneen organisatie. De toe slag voor plaatselijke afdelingen komt te vervallen. Onder regie van prof. Sjarov In 't begin van het nieuwe seizoen neemt de Nederlandse Comedie „Oom Wanja" van Anton P. Tsjechov op het repertoire. Onder regie van prof. P. Sjarov, die ook „De drie zusters" en „Ivanov" van Tsjechov bij de Nederlandse Comedie heeft geregis seerd. Dit gezelschap heeft voor het vol gend seizoen tevens in studie „Joseph in Dothan" van Vondel onder regie van Johan de Meester met muziek van Lex van Delden en „Romanov en Juliet" van Peter Oestinov. ADVERTENTIE VRIJDAG 10 MEI Cinema Palace: „Het brandmerk der zonde", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Luxor: „En.... schiep de vrouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De furie van de Missisippi", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spion voor de onderwereld", "4 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Baby doll", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Oorlog en Vrede", 14 jaar, 7.30 uur. Studio: „Are d>e Triomphe", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: Klaas Bolt bespeelt het orgel, 11.30 uur. Frans Halsmuseum: Avond openstelling met kaarslicht en oude muziek. 8.3010.30 uur. Jacobstraat 6: Filmavond van de Nederlandse Vereniging Bescherming voetgangers, 8 uur. ZATERDAG 11 MEI Cinema Palace: „Het brandmark der zonde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „En.... schiep de vrouw", 18 jaar, 2, 4.15,7 en 9.15 uur. Roxy: „De furie van de Missi sippi", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spion voor de onderwereld", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Baby doll", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oorlog en Vrede', 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Studio: „Are de Triomphe", 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Robinson Crusoë en co", alle leeftijden, 2.30 uur. „Odyssee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „Het huwelijk", 8 uur. Grote Kerk: Klaas Bolt bespeelt het orgel, 11.30 uur. y'rans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek, 8.30—10.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6