Ondanks „Usir Belanda" blijven persoonlijke betrekkingen goed W.E.U.-parlement kon zich niet uitspreken: quorum ontbrak Nederlanders in Indonesië (I) Mozart-café Hof te München gaat heden de Stadelheim-gevangenis bekijken Moeilijkheden op politiek en zakelijk terrein, maar de Nederlander hoort geen onvertogen woord De gevaren van kernproeven Amendementen, die achterstand bij Rusland riskeerden, verworpen 5 Tunesië steunt Eisenhowers plan voor Nabije Oosten Mendès-France eist een ander Algerijns beleid Coördinatie van de conjunctuurpolitiek Hulp van UNICEF aan kinderen in 40 landen Ontslagaanvrage door drs. J. Posthuma als directeur van de Herstel bank Continu-arbeid bij VGZ nodig Plan-Kroesjtsjev wordt in wetsontwerp neergelegd Commissie van vijftig te Moskou ingesteld VRIJDAG 10 MEI 1957 (Van onze reisredacteur) DJAKARTA De rode verf, waarmee de grote letters op de witte hotelmuur waren gesmeten, was dreigend uitgelopen. „Usir Belanda" Gooi de Nederlanders eruit schreeuwden de woorden. Wèl om even van te schrikken. Maar recht onder dat zwaard van Damocles zat een groepje van die Nederlanders boordje los, dasje af, biertje drinkend op de veranda uit te blazen van de lange hete dag. En toen ik bijge schoven was, kwam de bediende, die vroeger „djongos" heette, maar nu terecht liever als „pelajan" wordt aangesproken, op zachte voeten naderbij, een kleine, bedaarde aristocraat, die graag wilde weten, waarmee de nieuwe gast zich wenste te verfrissen. Het bier was een mooi stukje kou in de lauwe, stomende hitte van de Djakartaanse avond daar onder de hoge palmen,, een kleine zweepslag voor het sudderend brein van de nieuw komer, die direct al na zijn aankomst een bestek zocht uit te zetten in het Indonesië van nu. Die aankomst op het vliegveld Kemajoran was overigens niet zo bemoedigend geweest, want het leek wel of de immigratie ambtenaren een klein ranglijstje hanteerden..Eerst diplomaten, dan Indone siërs, dan bevriende Aziaten, dan niet zo bevriende Aziaten, vervolgens Amerikanen en tenslotte Chinezen en helemaal aan het eind, na ander half uur in een turks bad met kleren aan want zo voelt het aan in de houten aankomstloods van Kemajoran de Nederlanders, bezweet en geprikkeld zwijgend. Het stak echt een beetje een speld in die ballon vol goede voornemens, waar mee men was geland: volledige aanvaar ding van het feit dat Indonesië een souvereine staat isniet met grote Nederlandse voeten op lange Indone sische tenen trappen.natuurlijk is de Duitse bezetting niet met het Neder lands bewind te vergelijken, maar toch Ook ik struikelde bij het afdalen van de vliegtuigtrap op Kemajoran van louter tact-en-fijngevoeligheid bij voorbaat al haast over mijn eigen voeten in die ty pische kramphouding van de Nederlandse nieuwkomer. Welnu, die goede voornemens werden tijdens het zweterig wachten bij de immigratie al tot normaler proporties in gekookt. En op weg van het vliegveld naar de stad was daar inderdaad tussen de op schriften „Laksanakan Konsepsi Presiden" en „Kabinet Gotong Rojong", „Hidup Bung Karno" steeds weer dat „Usir Be landa". Deze opschriften waren veelal vergezeld van een klein regeltje in de trant van: „Wee je gebeente als je deze regels van de muur wist!" Vandaar, dat een Chinese garagehouder wiens personeel hem op de ochtend van de 28ste fabruari, de grote reclamedag voor het presidentiëel concept, stralend kwam vertellen, dat het de hele klodderboel netjes van de gevel had gespoeld, schielijk een verfkwast greep en tandenknersend zijn pand weer vol Hidup Bung en Konsepsi schilderde. Een komisch nootje, zoals er trouwens meer klinken, want heus, het valt allemaal erg mee. Neem de betjah-jongens, die politiek de heetste hoofden heten te heb ben. Een vriendeliike glimlach, een siga retje en men wordt het genoeglijk af dingend altijd eens over de prijs van een rit in zo'n uitbundig beschilderde fauteuil op drie wielen, die merkwaardige namen dragen als „shake hands", „atoom express" of vanwege de voetballiefde, „Stade de Rheims". Geen vijandschap Op mijn menigvuldige afstekertjes per betjah door de donkerste kampong is mij nooit een haar gekrenkt, nooit één onver togen woord toegevoegd. Ik kan met de hand op het hart verklaren, dat ik gedu rende mijn vijf weken in Indonesië niet één keer onheus bejegend werd. Iedere ontmoeting met een Indonesiër, hoog of laag, werd bij de wederpartij gekenmerkt door een hoffelijke vriendelijkheid, waar in ten hoogste af en toe een licht nerveuze verlegenheid aanduidde, dat niet alleen de Nederlander bij het bejegenen van de gewezen tegenstander wel eens psychisch in de knoop zit. Maar nergens is er in Indonesië iets te bespeuren dat ook maar in de verste verte lijkt op de vileine vijandelijkheid, die men als westerling tegenwoordig bijvoorbeeld in de Arabische landen kan ontmoeten, waar een dikke straatslenter zo ereis een minuut lang met belangstellende glimlach op u\V voet kan gaan staan om bij te dra gen tot de bestraffing van het Westers- Joods imperialisme. Zelfs op die 28ste fe bruari, de dag van de massa-demonstra ties, kwam het daar in Indonesië niet toe. Misschien heeft het bericht, dat Neder landse ouders die dag hun kinderen thuis hielden, in ons land het beeld opgeroepen van een Hollands moedertje, dat bescher mend haar armen om haar kleintjes knel de, terwijl buiten een massa schuimbek kend grauw stenen gooiend naar de hek ken opdrong. Welnu, de waarheid was, dat de scholen na lang aarzelen slechts bij wijze van voorzorgsmaatregel sloten. De kinderen hadden grote pret over een extra vakantiedag en niemand had een centje last. Nee, naast een gezond Nederlands aan passingsvermogen heeft men de grote mate van kalmte en vriendelijkheid der Indone. siërs te loven, die er oorzaak van zijn dat dat persoonlijke betrekkingen nog steeds niet ernstig gedeukt zijn. Het „Usir Belanda" geldt politiek en za kelijk, in onpersoonlijke zin dus. Het is ingegeven door achterdocht jegens ver meende koloniale restanten, door wrok om Nieuw-Guinea, rancunes tegen de laatste banden. Nodeloze zorgen Het werkt dóór op zakelijk terrein in een plagerijen-campagne met visa, stakin gen en discriminatie. Toegegeven er zijn bepaalde arrestaties en processen geweest. Maar door de bank genomen voert de Ne derlandse gemeenschap in Indonesië be paald geen benard of gevaarlijk bestaan. De voornaamste zorg van de doorsnee-Ne derlander in Indonesië geldt de zorg, die TUNIS (Reuter) Premier Habib Bour- guiba van Tunesië heeft verklaard dat hij Richards „een plan ter versterking van de veiligheidsmiddelen van Tunesië heeft voorgelegd. Hij zei dat de Verenigde Sta ten dit plan ontvangen hebben met een zeker „voorbehoud" dat werd ingegeven door de bezorgdheid van de Verenigde Staten om bepaalde vrienden te grieven. „Ik wens de Verenigde Staten echter te zeggen dat deze bezorgdheid om haar bondgenoten aan zich te binden, noch de belangen van de Verenigde Staten noch die van Frankrijk zal dienen", aldus Bour- guiba. Politieke waarnemers in Tunis leggen de verklaring van Bourguiba uit als een publieke mededeling dat hij tracht van de Verenigde Staten militaire en economische hulp te krijgen om zijn afhankelijkheid van Frankrijk te verkleinen. Wij hebben besloten geen samenwerking te aanvaarden die de nationale belangen van Tunesië kan aantasten, aldus Bour guiba, die verklaarde dat de Tunesische regering volkomen akkoord gaat met het plan-Eisenhower. TRIPOLIS De Libische regering heeft aanvullende militaire en economische hulp onder de bepalingen van Eisenhowers hulp voor het Nabije-Oosten aanvaard. men zich thuis nodeloos over hem maakt! Zijn leven kent naast moeilijkheden ook compensaties. Het verschilt in feite weinig van dat van een Europeaan in vele andere Aziatische of zelfs sommige Zuidameri- kaanse landen. Die laatste vergelijking doet mij den ken aan de „korte handleiding voor het bepalen van je houding", die een bijzon der verstandige Nederlander in Indonesië mij gaf. Kort samengevat komt zij hier op neer: a. Degenen die zeggen „de Indonesiërs kunnen het niet, dat hebben wij altijd wel gezegd", zijn irrealisten. De essentie van iedere koloniaal conflict is, dat het geko loniseerde volk materieel nooit gereed is (ook nooit de kans heeft gekregen dat te worden) voor de onafhankelijkheid, die men het niet langer kon weigeren. b. De weinigen, die aan de borreltafel leedvermaak koesteren over Indonesië's huidige moeilijkheden, zijn gevaarlijke dwazen, die niet beseffen dat Nederlands economische belangen alleen maar gebaat zijn bij een gezond, sterk en stabiel Indo nesië. c. De velen, die maar niet begrijpen, waarom Nederland na al die tijd niet iets van zijn 'voortreffelijkheid heeft achterge laten, lijden aan een schoonmoedercom plex. Het is onzinnig' Indonesië te verge lijken met Nederland of Nederlands-Indië. Geldige vergelijkingsmogelijkheden zijn wèl Pakistan, Birma of Thailand, of zo men wil Egypte. Het mag zijn, dat Indone sië momenteel een crisis doormaakt, de ba. lans van de laatste jaren is zeker niet on gunstiger dan in die landen. Het komt mij voor dat deze punten aan leiding zouden kunnen geven tot enig ge wetensonderzoek. Moeilijkheden maar ook compensaties een kijkje op de rede van Makas sar. Men kan er na een week hard werken heerlijk een dagje zeilen. PARIJS (AFP) Pierre Mendès-France, de leider van de Franse radicaal-socialisti sche partij, heeft in een vraaggesprek met het weekblad „Express" verklaard, dat de regering-Mollet haar Algerijnse politiek moet wiizigen, anders zullen de radicale partij en de radicale ministers de regering hun steun onthouden. De regering moet eindelijk haar eigen program verwezenlijken, wil zij haar poli tieke eer verzekeren en de wil van haar kiezers bevredigen, aldus Mendès-France. Hij zei dit in antwoord op verwijten, volgens welke hij op het jongste buiten gewone congres van de radicaal-socialisti sche partij afgezien had van een veroor deling van de regeringspolitiek. De motie, die het congres aangenomen heeft, zo voeg de hij hieraan toe, eist een ingrijpende wijziging van de Algerijnse politiek, her stel van de republikeinse vrijheden en be ëindiging van de voortdurende aanslagen op de persvrijheid. LUXEMBURG (Van een speciale ANP-verslaggever). De bijzondere mi nisterraad van de E.G.K.S. kwam donder- dag in zijn 42ste zitting bijeen onder voor zitterschap van dr. Westrick, staatssecre taris bij het Duitse ministerie van Econo mische Zaken. Van Nederlandse zijde wa ren de ministers Zijlstra, Hofstra en Al- gera aanwezig. De raad heeft zich in het bijzonder bezig gehouden met de mogelijkheden van een coördinatie van de conjunctuurpolitiek, welke in elk der zes leden-staten wordt gevoerd. De ministers hebben unaniem het belang van een dergelijke coördinatie erkend. Zij waren het er over eens, dat de mogelijkheden en middelen om die coör dinatie t'e verwezenlijken, moeten worden onderzocht. Destijds werd de coördinatie commissie, die de punten voor de ver gadering van deze dag had opgesteld, op dracht gegeven een mandaat uit te wer ken, op basis waarvan het gemengde co mité van de Hoge Autoriteit en de raad die bestudering kunnen voortzetten. In alle zes landen worden maatregelen genomen om tot een stabilisering van lo nen en prijzen te komen en inflatie tegen te gaan. Men hoopt in de gemeenschap de middelen te vinden om hier tot een har monisatie te geraken. De vergadering zou vandaag worden voortgezet. De verkeersministei's, die in de voor- en namiddag bijeen kwamen, zijn wel tot een afsluiting van hun bespre kingen gekomen. De ministers van Verkeer hebben ten- slotten van gedachten gewisseld over de geschikte maatregelen voor een op elkaar afgestemde gedragslijn ten aanzien van het wegnemen der mogelijke dispariteiten tussen de nationale scheepvaarttarieven en die in het internationale verkeer. De mi nisters kwamen overeen, dat de overeen komst ten aanzien van de invoering van directe internationale spoorwegtarieven voor het vervoer van kolen en ijzer in transito door Oostenrijk, binnenkort zal worden getekend te Luxemburg door de geaccrediteerde vertegenwoordigers van de leden-staten en van Oostenrijk te Luxembui'g, alsmede door een vertegen woordiger van de Hoge Autoriteit. De ministers hebben zich akkoord ver klaard met de door de Hoge Autoriteit ontwikkelde beginselen voor het weg nemen van de dispariteiten in de Rijn vaarttarieven. Voor dit dispai'iteiten- vraagstuk zoekt de Hoge Autoriteit al lang naar een oplossing. ADVERTENTIE VLEESHAL GROTE MARKT Optreden van het Ensemble ANDRé MOLIER tot en met 12 mei met medewerking van de zangeres VONNY CLAIRE Vanaf 13 mei a.s. de charmante Franse zangeres AMY ANAHID Tot 27 mei iedere avond vanaf 20.00 uur geopend. Het Kindernoodfonds van de UNO, het United Nations International Children Emergency Fund (UNICEF), heeft een be drag van f 30.420.000,— uitgetrokken voor 49 programma's voor hulp aan kinderen in 40 landen. De uitvoerende raad van het Kindernoodfonds, waarin 30 landen zitting hebben, aanvaardde onder andere een voorstel om ongeveer 100.000 kinderen tus sen 4 en 10 jaar in Hongarije in de ko mende winter van kleding te voorzien. Het uitgetrokken bedrag zal worden be steed voor de bestrijding van ziekten en ondervoeding en voor de uitbreiding van de zorg voor moeder en kind in meer af gelegen streken. Voor de algehele uitroeiing van malaria werd een bedi'ag van f 14.000.000,uitge trokken; dat is ruim 45 percent van het totaal. Aan vaccinatie en andere vormen van tuberculosebestrijding zal ruim f 900.000,worden besteed, aan framboe- siabestrijding f 800.000,—, aan de bestrij ding van melaatsheid f 200.000,- en voor de vervaardiging van penicilline f 160.000, Ongeveer f 8.700.000,- of ruim 28 percent van het totale bedrag zal worden uitge geven voor de zorg voor moeder en kind. Voorts vragen onder het hoofdstuk voedselverbetering het programma voor het conserveren van melk f 730.000,en voedselprogramma's op lange termijn f 4.375.000,—. Twee posten voor noodvooi'zieningen werden goedgekeurd: voor voedselver- strekking in Caza f 90.000,en in Jorda nië onder de vluchtelingen in de grens dorpen f 500.000,Geografisch gezien zal het fonds besteden voor Afi'ika f 1.350.000, voor Azië f 10.975.000, voor het Nabije Oosten f 5.530.000, voor Eui'opa f 490.000 en voor Midden- en Zuid-Amerika f 11.485.000. Bovendien is een bedrag van f 590.000 voor noodvoorzieningen uitgetrokken. Naar het ANP verneemt heeft drs. J. F. Posthuma op medisch advies besloten aan de Koningin te verzoeken hem per 30 juni 1957 ontslag te verlenen uit zijn functie van president-directeur van de Herstel- bank. Onder het opschrift op de muur de onbezorgde zondagochtenddrank. MÜNCHEN (Reutex-) De vroegere hoge nazi-ambtenares Elsa Schmidt heeft bij de voortzetting van het proces te München tegen de voormalige SS-officieren Dietrich en Lippert getuigd dat ze van Hitier zelf gehoord had dat het S.A-hoofd Röhm bij een poging zich uit zijn cel te vechten uit zelfverdediging door wijlen Eicke was neergeschoten. Zij verklaai'de voorts dat Hitler of andere hooggeplaatste nazi's haar hadden verteld dat Röhm en anderen op 30 juni door een ererechtbank ter dood wa ren veroordeeld. Het hoofd van de Duitse militaire inlich tingendienst in 1934, admiraal Patzig ver klaarde er niet aan te twijfelen dat zij een staatsgreep voorbereidden. Twee getuigen verklaarden, dat Eicke elk van hen had meegedeeld, dat hij alleen Röhm had gedood, op last van Hitier. Bij deze gelegenheden, in 1935 en 1936, had hij gezegd trots te zijn op zijn daad. De ene getuige was de inspecteur van politie in West-Berlijn, Walter Boosfeld die destijds lid was van de staf van het con centratiekamp Dachau, en de andere was Rudolf Ihrig een ingenieur uit Stuttgart, die officier in het leger en bij de S.S. was geweest. (UP) De politie-sergeant Otto Hof- bauer sprak de vex-klaringen van Boosfeld en Ihrig tegen en ondersteunde de mening van het openbaar ministerie dat Lippert een aandeel had in de moox-d op Röhm. „Het is niet waar", siste Lippert. (Reutei-) Prins Ferdinand von Isen- burg, adjudant van de toenmalige rijks gouverneur van Beieren generaal Franz von Epp. verklaarde dat hij zijn chef op 30 juni 1934 tegen Hitler had horen zeg gen, dat hij een gerechtelijk onderzoek eiste in de zaak van de gearresteerde S.A.- leiders. Hitier zou gezegd hebben, dat hij Röhm had begenadigd. Dr. Hans Lammers, voormalig hoofd van Hitiers kanselarij, had het hof in een brief laten weten, dat Dietrich de ox-ders van Hitier om Röhm te doden had moeten uitvoeren, omdat hij anders wellicht ver dacht zou zijn van medeplichtigheid aan een komplot tegen Hitler. Dietrich had eens tegen Lammers verklaard te betwij felen of hij de orders had moeten uitvoe ren. Lammers had hem toen gezegd, dat deze instructies door rijkspresident Von Hindenburg en door het gehele kabinet waren goedgekeurd. Het hof ging akkoord met een verzoek van de verdediging om vandaag de ge vangenis van Stadelheim, een voorstad van München, waar Röhm en zes andere S.A.-leiders werden gedood, te bezichti gen. De vei-dediger van de twee verdach ten, dr. Alfred Seidl, heeft het hof ver zocht een onderzoek in te stellen- in de ge vangenis omdat de getuigenverklaringen over de toedracht en de enstenering van de dood van Röhm, uiteenlopen. Men verwacht dat het hof zaterdag of maandag een uitspx-aak zal doen. Als Lip pert en Dietrich schuldig worden bevon den, kunnen zij tot ten hoogste een gevan- genirstraf van vijftien jaar worden ver oordeeld. Zoals al in het jaarverslag over 1956 van Van Gelder Zonen te Velsen in het kort werd opgemerkt, zal het nodig zijn mede met het oog op de Nederlandse con currentiepositie op de internationale pa- piermarkt dat de nieuwe grote PM 22 in Wormer continu gaat werken. Hierover wordt al geruime tijd met de werknemersox-ganisaties onderhandeld; de directie van VGZ heeft namelijk aange kondigd, dat het onderhoudspersoneel minder zondagswerk zal hoeven te ver richten en dat de werktijd van het perso neel der PM 22 in het algemeen verkort kan worden van 45 1/3 tot 42 uur per week. Van een bijzondere medewerker) STRAATSBURG, donderdag. - De voor jaarszitting van de parlementaire vergade ring van de Westeuropesc Unie is op een wat beschamende manier ten einde geko men. Deze laatste middag heeft men zich langdurig beziggehouden met het vraag stuk van de gevolgen van kernproeven. De Raadgevende vergadering van de Raad van Europa had haar verleden week over dit vraagstuk aangenomen resolutie om advies naar deze parlementaire vergadering ge zonden. De Franse generaal Corniglion Molinier had nu uit naam van de defensie commissie een rapport en een ontwerp- aanbeveling bij de vergadering ingeleid. Er waren bovendien drie amendementen be handeld en verworpen. En toen tenslotte omstreeks zes uur over de aanbeveling werd gestemd, bleek quorum niet aan wezig. Dat betekende, dat er geen enkele beslissing meer kon worden genomen. Men moet nu wachten tot oktober aanstaande. Verleden week hadden we het in de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa ook beleefd, dat er geen quorum was. Parlementaire absenteïsme is blijk baar een Europese kwaal! De aanbeveling inzake kernproeven zou overigens stellig zijn aangenomen, want in hoofdzaak Engelse en Duitse socialisten, die het op dit punt roerend met elkaar eens waren, konden zich niet vóór de tekst verklaren. In de tekst, waarover niet kon worden beslist, verenigde men zich met het denkbeeld van de Raadgevende Vergadering, dat een conferentie van ge leeerden moet worden belegd, die over de gevaren van kernproeven zal moeten rap porteren. Men had er thans de wens aan toegevoegd, dat deze conferentie tevens zou onderzoeken hoe de wereldbevolking tegen gevaarlijke stralingen kan worden be schermd. Het door de Raadgevende Ver gadering „uitgestelde" voorstel van de En gelse socialist Edwards, de experimentele explosies voorlopig te staken tot men inter nationaal een regeling zou kunnen berei ken, was de parlementaire vergadering eveneens om advies voorgelegd. Volgens de vanmiddag ter tafel liggende tekst, zou zo'n staking het risico meebrengen, dat men bij de Sovjet-Unie achterop zou raken, een risico dat men niet zou mogen lopen. In tussen zou men - ook alweer volgens deze tekst - naar internationale regelingen moe ten streven, zulks in het kader van een algemene regeling van bewapeningsbeper king en controle. Dit binden aan zo'n alge- xriene regeling zou volgens een amende ment, ondertekend door de Belgische chris ten-democraat Struye en onze landgenoten Schmal (C.H.) en mevrouw Stoffels-Van Haafte (V.V.D.) moeten worden geschrapt. Dit amendement is met grote meerderheid verworpen, zo ook een door hetzelfde drie tal voorgestelde clausule, dat de plicht te zorgen voor een doeltreffende bewapening niet zou kunnen gaan boven de morele plicht de proeven te staken in het geval de conferentie van geleerden tot de conclusie zou komen, dat de proeven de gezondheid der mensen in ernstige mate zouden scha den. Verworpen is ook het amendement van de. Engelse en Duitse socialisten Ed wards en Mommer, onder meer stopzetting van de proeven beogend totdat de geleer den hun rapport zouden hebben gepubli ceerd. Parlementaire problemen 's Ochtends was ook een problematiek aan de orde geweest, die verleden week in de Raadgevende Vergadering was bespro ken, de „rationalisatie" van de Europese assemblée. Er was een rapport van de Nederlandse socialist jhr. Van der Goes van Naters, dat zich nogal sceptisch uit liet over het Engelse „Grand Design", vooral omdat „Atlantisch" zou zijn en niet uitsluitend „Europees". De Italiaan Codacci Pisaneddi spx-ak over het Italiaans plan, dat elke bestaande assemblée haar eigen waarde laat en toch een organisatorische rationalisatie inhoudt. Men was intussen van mening, dat men zich op dit ogenblik nog niet defintief moest uitspreken. De ministerraad, die de zaak nu onder zich heeft, is gevraagd de parlementaire ver gadering te gelegener tijd over het Engelse en Italiaanse plan te raadplegen. Het is de bedoeling dat de zes staten van de Kolen en Staalgemeenschap, de Euromarkt en Euratoom, één parlementaire assemblée voor deze drie organisaties zullen hebben. De ministerraad van de W.E.U. is nu aan bevolen te bevorderen, dat de zes regerin gen zullen overeenkomen een bepaald deel van die assemblée te doen bestaan uit leden van de parlementaire vergadering van de W.E.U. Dit zou worden vex-gemakkelijkt als de assemblée van de Zes ook een stelsel van plaatsvervangers zou krijgen. Bij deze gelegenheid is eveneens aanbevolen te be vorderen, dat er een samenwerking tot stand komt tussen de parlementaire as semblée der zes en parlementaire vertegen woordigers der overige staten, die deel van de Europese vrijhandelszone zullen uit maken. Aldus de strekking van een aan beveling, door de Belgische christen-demo- craat Struye voox-gesteld, en geamendeerd door de Duitse socialist Mommer. Er zijn nu een paar dagen rust in het Huis van Europa. Maandag zal hier het pax'lement van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal gaan vergaderen. MOSKOU (Reuter/UP) De opperste Sovjet (parlement) heeft een commissie van vijftig leden onder leiding van Kroesjt- jev benoemd om het plan van de partij secretaris te legaliseren. Deze commissie, die onder meer bestaat uit economische deskundigen, heeft tot taak een wetsont werp op te stellen voor de tenuitvoerleg ging van het plan. Pi-emier Boelganin, de elf leden van het presidium van het cen trale partijcomité en hun plaatsvei-gangers, de premiers van de vijftien republieken, de vice-premiers van de centx-ale regering, de minister van staatscontrole Molotov. de minister voor de Elektrische Centrales Ma- lenkov, oud-minister van Buitenlandse Za ken Sjepilov en de minister van Defensie maarschalk Zjoekov hebben ook zitting in de commissie. Waarnemers verwachten, dat het wets ontwerp in hoofdzaak gelijk zal zijn aan de voorstellen van Kroesjtsjev. Zij zijn van oordeel, dat het besluit om een com missie in te stellen, betekent dat het plan van de partijleider is goedgekeurd. In het debat over het plan ter decentra lisatie van het toezicht op de industrie en de produktie heeft de premier van de re publiek Rusland, Michail Jasnov, verklaard dat het huidige exploitatiestelsel „de ont wikkeling van de nationale economie remt" Hij zei ook dat het produktief maken van de oostelijke gebieden van de Sovjet-Unie zo langzaam gaat, doox-dat de centx-ale re gering terugschrikt voor de moeilijkheden. Het plan Kroesjtsjev zou hier een eind aan maken. Enige sprekers pleitten voor handhaving van het centrale minister van staatstoezicht, dat door Molotov wordt ge leid. De soortgelijke departementen in de vijftien republieken zouden echter kunnen woi'den opgeheven. Volgens het Sovjet—persbureau Tass hebben alle sprekers zich achter het voor stel geschaard. De premier van de Oekraïne. Kaltsjenko, verklaax-de dat het plan in zijn republiek hartelijk wordt toegejuicht. Zijn regering overweegt dertien ministeries op te hef fen. Volgens Kroesjtsjev heeft Lenin gezegd, dat het grondbeginsel van de socialistische economie „het principe van het democra tisch centralisme" moet zijn. Hierdoor kan men, gebruik makend van de mogelijkhe den die zich in de ondex-scheidene plaat sen voordoen, langs verschillende wegen het gemeenschappelijke doel bereiken. Op het hoofd-podium in de zaal van de Heilige Andries in het Kremlin zaten alle leden van het partij-bestuux-. Zij waren druk bezig met het lezen en tekenen van documenten en gingen naar duidelijk was, gewoon door met hun eigen zaken. In de zaal zaten ongeveer 1300 afgevaardigden, van wie er sommigen kranten lazen en an dere met hun buren praatten. Weinigen hadden de kop-telefoon opgezet, zonder welke men de sprekers bijna niet kan vol gen, want de marmeren zaal is erg groot. (UP) De opperste Sovjet, heeft het plan Kroesjtsjev goedgekeurd, nadat par lementsleden het project op een aantal punten geamendeerd hadden. De twee ka mers van het parlement de raad van de unie en de raad der nationaliteiten stemden afzonderlijk voor het plan en de amendementen, doch geen enkele negatieve stem werd uitgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7