RODENT MEZZO Hongaarse jongeren moeten nodig de kampsfeer uit Ik NECCHI Zie Boven: Politieke verwarring in Italië is aanmerkelijk toegenomen Vaticaan omringt Wyszinski's bezoek met zekere geheimhouding Totale maansverduistering y Plooien in communistisch kleed in Oost-Europa gladgestreken Saragat wil republikeinen laten delen in de regeringsverantwoordelijkheid RAT en MUIS Positie van de kerk in Polen is sterk, doch tevens bijzonder delicaat Studie tegenover moedeloosheid Nederlandse jeugd voert „Actie Toverbal" om hen te helpen Tsjechisch-Pocls contact Gomoelka offerde een goede vriend op VERLAAGT DE RENTE KUIPERS NAAIMACHINES PLASTIC REGENJASSEN Lid van Bantengraad in Djakarta gearresteerd Bondsdag in eerste lezing akkoord met Euroverdragen Labour voert boventoon in twaalf Britse gemeenten (koffie hoort koffieklaar Zeepost Oplichter praatte halve ton los voor Ambon-actie Kerkelijk Nieuws VRIJDAG 10 MEI 1957 (Van onze correspondent in Rome) De plotselinge koersverandering van Sa ragat heeft de politieke chaos in Italië nog aanmerkelijk vergroot. Men bedenke dat Saragat dit besluit heeft genomen, spre kende voor slechts een deel van zijn partij bestuur, de centrale groep, waarvan li ij ze|f deel uitmaakt. In zijn eigen partij wordt hy dan ook heftig aangevallen. De leider van de rechter vleugel, Simonini, die lot elke pry's de coalitieregering wenst te bestendigen, verklaarde: „Ik ben niet van rins mij neer te leggen bij deze politiek van verrassende besluiten, die genomen worden zonder de bevoegde instanties er jri te kennen. Formeel is dit besluit van Saragat een zeer ernstige politieke fout." Voor de linker vleugel van de partij ver klaarde Zagari: „Ook wij zijn niet in deze zaak gekend. Het heeft in ieder geval geen enkele zin uit de regering te treden wan neer dat niet samengaat met het serieuze vooruitzicht dat eindelijk de socialistische hereniging tot stand komt." En Matteotti, de partij-secretaris, die kortgeleden is afgetreden omdat naar zijn mening verder samengaan met de steeds conservatiever wordende regering-Segni, de sociaal-democratische partij alleen maar afbreuk kon doen, heeft gezegd: „Hoewel ik lid ben van het partijbestuur 'heeft men mij in deze zaak niet gekend. Reeds veertig federaties hadden besloten dat het hoog tijd was uit de coalitie te treden." Die woorden van Matteotti zijn eigenlijk de sleutel tot Saragats besluit. In een rede voor de centrale groep van het partijbestuur heeft hij gezegd, dat het kabinet-Segni zich in de laatste tijd zou hebben ontwikkeld in een geest, die niet meer strookt met de sociaal-democratische beginselen en die de gehele hervormings politiek in Italië in gevaar brengt. Dat is wel juist, maar twee weken gele den zei Matteotti hetzelfde, en Saragat ver klaarde toen dat het noodzakelijk was in de regering te blijven tot de Nenni-socia- listen alle punten van het sociaal-demo cratisch verzoeningsvoorstel zouden hebben aangenomen. Hetgeen even juist was. Te rechts Saragat heeft gemerkt dat de partijleden veel meer geneigd zijn Matteotti gelijk te geven dan hem en veranderde daarom, zo als hij reeds zo vaak heeft gedaan, op het meest onverwachte ogenblik zijn politiek. Daarbij is het nog allerminst zeker, wat zijn uiteindelijk doel is. In zijn rede heeft hij dermate de lof gestoken van de coalitie der vier democratische partijen, dat men de indruk krijgt dat hij aanstuurt op terug keren naar de toestand, zoals die twee jaar geleden was, toen het kabinet-Segni onder de meest gelukkige omstandigheden be gon. Dat kabinet is echter zwak gebleken Hoewel Segni zelf een voortuitstrevend man is, die wel degelijk inziet dat Italië grote hervormingen nodig heeft (de land bouwhervorming in zijn werk en strekt hem tot eer) is hij steeds meer in het vaar water geraakt van de rechter vleugel der christen-democraten en van de, zeer con servatieve, liberale partij. Plet gevolg is dat de republikeinen, van alle Italiaanse partijen degene met het meest zuiver de mocratische besef, enkele maanden geleden de coalitie vaarwel hebben gezegd. En het ziet er allerminst naar uit, dat zij op dat besluit terug willen komen. Toch schijnt Saragat juist dit te willen bewerkstelligen. Onrijp Van republikeinse zijde verluidt dat sa menwerking alleen mogelijk zou zijn met een veel minder conservatieve coalitie, dat wil zeggen zonder minister Togni, de man van de uiterst rechtse clericale vleugel der christen-democraten, en zonder de libera len. Een regering van christen-democraten, sociaal-democraten en republikeinen zou eventueel mogelijk zijn. De partij van Nen- ni, al is zij onmiskenbaar een democrati sche partij, is nog niet regeringsrijp, zolang zij niet elke neiging tot volksfrontpolitiek heeft afgezworen. Dit is de opvating zowel van de republiekeinen als van de sociaal democraten, ook van de linker groep der laatste partij. M oeilijk De oplossing van deze crisis zal verre van gemakkelijk zijn. Er is in de christen- iemocratische gelederen een neiging een minderheidsregering te vormen van uit sluitend christen-democraten. Indertijd heeft De Gasperi dit geprobeerd en het mislukte. Fanfani heeft het geprobeerd en het mislukte nog sneller. Misschien zou Segni kunnen slagen, omdat hij als mens de sympathie heeft van een groot deel der oppositie, maar hij zou dan zijn ministers voornamelijk moeten kiezen uit de linker vleugel van zijn partij, waartoe hij zelf be hoort. In dat geval zou hij wellicht kun nen rekenen op steun in het parlement van de republikeinen, van de sociaal-demo craten en ook wel van de Nenni-socialis- ten. Een ongeluk is alleen dat de voorliefde voor een één-partij regering niet gevonden wordt bij de linkse, maar juist bij de rechtsgeoriënteerde christen-democraten. Daar droomt men van een regering, hetzij met Pella, of Scelba, of Fanfani aan het hoofd. ADVERTENTIE en MANTELS, voor Dames en Heren, voor kinderen en in junior-maten. Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem Tel. 15438 DJAKARTA (ANP) De legerwoord- voerder in Djakarta heeft donderdag be kendgemaakt, dat Ramawi Izhar, vertegen woordiger in Djakarta van de „Banteng- raad" van Midden-Sumatra, woensdag avond om „veiligheidsredenen" door de militaire politie is gearresteerd. Kortgeleden arresteerde het leger in Djakarta de voorzitter van de industriële raad, Omar Tusin, en tien andere leden van de Zuid-Sumatraanse „Garudaraad". Later werd aan hen stadsarrest opgelegd. Scelba heeft links en rechts veel te veel vijanden, Pella staat er in dit opzicht beter voor, maar zou de steun zoeken van roya listen en neo-fascisten, met het onvermij delijk gevolg dat bij de verkiezingen van 1958 een flink aantal partijlozen, die nu bij gebrek aan beter hun stem geven aan de christen-democraten, voor een van de meer linkse partijen zullen stemmen. Voor de partij zou dus een kabinet-Pella op den duur nadelig zijn. Fanfani, de ambitieuze partijsecretaris der christen-democraten, is een te sluw man om in een valstrik te lopen. Wordt hij nu eerste minister, dan weet hij dat hij dit voor korte tijd zou zijn. Zijn streven is bij de verkiezingen in 1958 aan de christen-democraten een absolute meerderheid te bezorgen, zoals zij dit in 1948 hebben gehad. Daarna kon hij tegelijk partijsecretaris en eerste minister zijn en zijn doel verwezenlijken, namelijk aan Italië een clericaal regime opleggen zoals Spanje dat kent. Zoals gezegd, de oplos sing van deze crisis is zeer moeilijk en mis schien zal een zaken-kabinet, voornamelijk belast met de voorbereidingen der verkie zingen, de uitweg blijken. (UP) Pietro Nenni, de leider van de linkse socialisten, heeft een beroep gedaan op de sociaal-democraten, hun leider Giu seppe Saragat overboord te werpen en zich bij zijn partij te voegen voor „een grote politieke veldslag" tegen het bewind van de gulden middenweg. Nenni zegt in een rapport aan het algemene bestuur van zijn partij, dat Saragat in zijn verklaring over het uittreden uit de regering-Segni nog altijd de formule van de coalitie van so ciaal-democraten, christen-democraten en liberalen, heeft verdedigd. Hij zei, dat Sa- ragat's voorwaarden voor een fusie onaan vaardbaar zijn, „omdat zij een geünificeer de socialistische partij naar centrum-posi ties zouden brengen." Een volksfront met de communisten acht hij echter uit de tijd. BONN (Reuter) De Westduitse Bonds dag heeft eenstemmig (bij handopsteken) de verdragen inzake de Europese Econo mische Gemeenschap en de Euratoom in eerste lezing goedgekeurd. De verdragen zullen nu door de bondsdagcommissies be studeerd worden. Zij zijn door de Bonds raad reeds in eerste lezing goedgekeurd. De Bondsraad zal de behandeling van de verdragen pas voortzetten als de behande ling in de Bondsdag voltooid is. De minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, pleitte donderdag in de Bondsdag voor bekrachtiging van de ver dragen nog voor het parlement in de ko mende herfst ontbonden zal worden. West-Duitsland kan hiermee een voor beeld aan zijn verdragspartners geven, zo zei hij. Een woordvoerder van de sociaal-demo cratische oppositie, Birkelbach, zei, dat de gemeenschappelijke markt zou bijdragen tot een blijvende verdeling van Duitsland. Hij zei echter de economische gemeen schap niet zo slecht te achten als sommige vroegere maatregelen om tot integratie van Europa te komen. LONDEN (Reuter) Bij de gemeente raadsverkiezingen in Groot-Brittannië, waarbij een derde deel van alle zetels op het spel staat, heeft de Labourpartij tot op heden in 400 raden 261 zetels gewon nen en 57 verloren. De conservatieven wonnen 55 zetels en verloren er 233. Voor de liberalen luiden deze cijfers 30 en 19 en voor de onafhankelijken 45 en 81. De Labourpartij heeft hiermee in twaalf gemeenteraden van Engeland en Wales de macht in handen. Het resultaat van de verkiezingen betekent een duidelijke om mezwaai naar links. ADVERTENTIE uitgeroeid met Gezien de delicate toestand hangt een gordijn van geheimhouding rond de aan komst in Rome van kardinaal Wyszynski uit de Poolse hoofdstad. De Heilige Stoel koestert van het bezoek geen grote ver wachtingen. Een zegsman van het Vaticaan zei dat het voorbarig is nieuwe ontwikke lingen te verwachten met betrekking tot de volgende kwesties. Ten eerste: een nieuw concordaat tussen de Heilige Stoel en de Poolse staat, hetwelk eenzijdig door Polen werd opgezegd in 1947 toen de com- ADVERTENTIE Extra voordelig Verkrijgbaar bi) de melkhandel WENEN (Van een ANP-verslaggever) Het woord „miért" (waarom) komt de Hongaarse vluchteling in de Oostenrijkse kampen de laatste tijd veelvuldig over de lippen. Vooral de jongeren. Met dit woord beginnen zy hun vragen, die zy richten met behulp van de tolken tot welhaast elke bezoeker aan een kamp. „Waarom dragen de westerse landen bij tot ons verblijf in deze kampen, terwijl we zo graag weg willen, waarvoor diezelfde landen kunnen zorgen?" Deze vraag stelt een 18-jarige student in de werktuigkunde, thans ondergebracht in het door het Ne derlandse Rode Kruis geleide kamp Jude- nau bij Wenen. „Waarom sluit Amerika zijn grenzen, zodat ik voorlopig niet kan emigreren naar mijn broer die daar woont? De Verenigde Staten hebben ons jaren lang via de radio alle mogelijke hulp toegezegd". Deze vraag is al vele malen gesteld door de 17- jarige leerling-slotenmaker Lajos, verblijf houdend in een der enorm grote gebouwen van het kamp Traiskirchen. „Waarom moet ik hier zo lang wachten? Ik wil aan de slag". „Warom konden de eerste vluchtelingen zo snel emigreren en waarom worden wij van het ene kamp naar het andere ge bracht?" „Miért waarom?" Het zijn vragen, die nauwelijks of niet beantwoord kunnen worden, zo vertrouwde de sociale werkster van het Oostenrijkse staatskamp Trais kirchen, mevrouw dr. Charlotte Teuber- Werkerdorff, ons toe. De jongeren, door de jarenlange antipropaganda levend met een ideale voorstelling der westerse landen, verlangen meer dan men hun op korte ter mijn kan geven. Ze leven nog immer in de ban van de angst en met een gebrek aan vertrouwen in de toekomst. Wat ze nodig hebben is een rustige omgeving en een geregeld contact met de mensen voor het verkrijgen van vertrouwen. Daarom dienen deze alleenstaande jongemensen thans 2450 jongens en 1150 meisjes in de leeftijdsgroep van 14 tot 18 jaar zo snel mogelijk uit het kampleven te worden verwijderd en te worden ondergebracht in eigen tehuizen, waar ze in een rustige sfeer óf hun middelbare studie kunnen voortzetten óf een goede vakopleiding kunnen volgen en de taal leren van het land, dat hen straks zal opnemen. Hiervoor zal de westerse wereld moeten zorgen, want dit is het antwoord op alle „waaroms", aldus dr. Teuber. Voor de ver wezenlijking van deze plannen is evenwel zeer veel geld nodig. Daarop willen de Nederlandse jongens en meisjes metterdaad een antwoord ge ven met het resultaat van hun actie- Toverbal, zo merkte een der leiders van de Nederlandse jeugdgemeenschap op. Ze gaan de huizen langs voor de verkoop van een miljoen doosjes met toverballen, waar van de netto opbrengst bestemd is voor die nodige hulp aan de Hongaarse alleen staande jeugdige vluchtelingen: het in richten van scholen en vakopleidingsinsti tuten in Oostenrijk, het aanschaffen van studie- en sportmateriaal voor opleiding en vrijetijdsbesteding, benevens een betere behuizing buiten de kampen. Pas dan krijgen de gevluchte jongens en meisjes hetgeen zij verwacht hebben van de westerse wereld: de mogelijkheid in vrijheid te leven, hun vak op andere studie voort te zetten, zich te kunnen ontplooien in het toekomstige land, zo verklaarden deskundigen van het hoge commissariaat voor de vluchtelingen. Bad Iselsberg Daarmee wordt ook opgelost het pro maatregel, die een sterke psychische reac tie veroorzaakt, zoals onlangs de stopzet ting van de immigratie in de Verenigde Staten. Men constateerde toen zelfs po gingen tot zelfmoord. De oplossing is: de jongemensen bezig te houden met studie of arbeid. Dit eerste wordt gedaan onder meer in Bad Iselsberg, waar de Neder landers met gelden van het nationaal comité een fraaie school hebben ingericht, die binnenkort officieel zal worden ge opend. Ook andex-e landen hebben derge lijke schoolprojecten in uitvoering (bij voorbeeld Noorwegen), zodat reeds vijf scholen voor ongeveer 1000 middelbare scholieren geheel of bijna gereed zijn. De arbeid voor de jongelui wordt onder meer verricht in Hii'tenbei'g, waar een aantal ruïneuze gebouwen uit de keizers tijd, door de knapen zelf wordt omge bouwd en ingericht tot een soort ambacht school voor ongeveer 400 jongens met in ternaat. Dit px'oject gaat uit van het Oos- bleem van de zogenaamde „kamp-depx-es- sie, een inzinking, die de jongelui onder gaan tengevolge van een lang verblijf in een der kampen of door een onverwachte tenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken. „De Hongaarse jongemensen, die voor het grootste deel actief aan de opstand hebben deelgenomen, voelen zich als vol wassenen. In de kampen worden ze daar entegen als kindei'en behandeld, dat wekt verzet. Daarom moeten ze nodig de kam pen uit". Dit is de mening van een der be- stuux-sleden van de Oesterreichischer Bun- desjugendring", de Oostenrijkse Jeugdge meenschap, die de Hongaarse jongens en meisjes met veel hulp trouw terzijde staat. De zeeg terug „Deze mensen zitten in het grote nie mandsland", zo vertelde mevrouw dr. Teu ber in het kamp Traiskirchen. „Achter zich het land met hun familieleden en met de dreigende i-epresaillemaatregelen, vóór zich de moeilijk te openen grenzen der emigx'atielanden. Velen weten geen uitweg en verdwijnen soms onverwachts uit het kamp om zich te melden bij het Hongaarse gezantschap in Wenen. Van deze ouderen en jongeren hoort men nooit meer iets. Daar komt bij, dat de laatste maanden jonge mensen telegrammen ontvingen of telefoontjes kregen uit Hongarije met mededelingen louter als kwellerij over zogenaamde ziekte van oudei's of familieleden. Dat schiep een slechte at mosfeer. Ook het overbrengen van het éne kamp naar het andere met de heiTiaalde- lijk wisselende gemeenschappen, werkte zeer deprimei'end. Bovendien hebben de jongeren angst. Angst voor hun eigen land en angst voor de toekomst. De vluchteling wil niet geconcentreei'd worden in een kamp, hij wenst een beroep in een nor male samenleving zo spx-ak dr. Teuber. munisten de macht aan zich ti-okken. Ten tweede: diplomatieke betrekkingen tussen het Vaticaan en het Poolse communistische i-egime. Ten derde: een beslissing over de status van de kerk in de vijf bisdommen van West-Polen en Oost-Pruisen, die onder Pools bestuur werden geplaatst krachtens een besluit van de grote vier in 1945 te Potsdam. Deze provincies, wier uiteindelijke status geregeld moet worden bij een Duits vredesverdrag, vormen de voornaam ste politieke twistappel tussen Polen en West-Duitsland. Het Vaticaan verwacht van Wyszynski's bezoek een diepgaand ondei-zoek naar de mogelijkheid tot verbetering van de situatie van de kerk in Polen. De kerk steunde Gomoelka in de verkiezingen van januari en de premier zou wellicht bereid zijn een tegenprestatie te leveren. Formeel be schouwt de Heilige Stoel de verkregen con cessies, zoals de vx-ijlating van Wyszynski, als een begin van een minimum aan geeste lijke vrijheid. In Hongarije is de primaat, kardinaal Mindszenty, als geestelijk leider geneu traliseerd in de Amerikaanse legatie, waar hij zowel voor Washington als voor de Heilige Stoel een bron van verlegenheid blijft. De primaat van de Tsjechoslowaakse kerkprovincie, aartsbisschop Beran van Px*aag, zit gevangen op een onbekende plaats. Zijn Joegoslavische confrater kardi naal Stepinatsj heeft huisari-est in zijn ge boorteplaats Krasitsj waar hij verstoken blijft van contact met het Zuidslavische episcopaat. In Roemenië is de rooms- katholieke minderheid uitgeschakeld. Afgezien van heLfeit dat het geloof in Polen sterk wordt beleden, hetgeen tot uiting komt in volle kerken en druk bezochte bedevaartplaatsen, zelfs in de Stalinistische periode, geeft het Vaticaan twee redenen waarom zij Polen apart van de andere satellieten beschouwt: Ten eer ste: tijdens Polens korte onafhankelijkheid voor de tweede wereldoorlog, was de re gering democratisch en niet autoritair zoals in andei-e Oosteuropese staten. Ten tweede: in de Poolse geschiedenis waren de onder drukkers, meestal Rusland en Pruisen, ook vijanden van de kerk, die een symbool van verzet in het oog van de Polen werd. Het Vaticaan heeft het verdrag van 1950 tussen het Poolse x-egime en de Poolse bisschoppen nimmer erkend. Dit akkoord wordt overigens als verlopen beschouwd omdat de Poolse bisschoppen de regering verwijten dat zij er zich niet aan houdt, vooral waar het de clausules over het godsdienstonderwijs betreft. In 1953, kort nadat Wyszynski gevangen gezet was, werd bericht dat 't regime er in was geslaagd een nationale Poolse kerk op te richten. Onder hen die de regering trouw zouden hebben gezworen waren mgr. Kle- pacz, die „voorzitter van de bisschoppen conferentie" werd en Choromanski, secre- taris van het episcopaat. Deze beide pre laten bevinden zich in het gezelschap van kardinaal Wyszynski. ADVERTENTIE In de nacht van maan dag op dinsdag krijgen wij eindelijk weer eens een mooie, totale maans verduistering te zien. De maan is die avond vol en zoals u weet loopt al leen een volle maan kans, te worden verduis terd, omdat haar volheid betekent dat zij zich pre cies in één lijn bevindt met zon en aarde, zodat zij alleen in die situatie het risico loopt dat zij wordt getroffen door de schaduwkegel die de aarde achter zich werpt. Om kwart voor tien begint er iels van zicht baar te wordenEigen lijk is het voorspel dan al een uur aan de gang, want reeds om 20.42 uur treedt de maan de half schaduw van de aarcle binnen, maar met het blote oog zult u geen verschil in helderheid opmerken. Wel echter omstreeks kwart voor tien, wanneer de linker- rand van de heldere maanschijf de bekende grauwe vlek begint te vertonen, die zich in de loop van het volgende uur steeds meer zal uit breiden. Om 22.52 uur is het heldere maanlicht totaal afgeschermd; wat we dan zien is een rossige maan. Zij wordt name lijk dan nog wel getrof fen door de rode stralen uit het zonlicht, die, om gebogen door de aard atmosfeer, het maanli- chaam toch nog weten te bereiken. Het midden van de verduistering wordt bereikt om 23.31 uur en tien minuten na middernacht zult u de linkermaanrand weer te voorschijn zien komen uit de schaduwkegel van de aarde. Ruim een uur op een moment dat er nog niets aan de hand. is. Tweede van rechts is de maan zoals zij er tussen kwart voor tien en kwart voor elf uit zal zien: reeds halverwege is de schaduwkegel van de aarde. De maan in het daarna, om 1.17 uur, is de schaduw van onze eigen planeet geheel van het maanoppervlak ver dwenen en voor de leek is dan het schouwspel geheel ten einde. Tot 2.20 uur verblijft de maan dan echter nog in de halfschaduw, maar voor een ongewapend oog is daarvan even wei nig te merken als van het voorspel van deze eclips. Het schouwspel is voor ons dus interessant tussen kwart voor tien maandagavond en kwart over één dinsdagmorgen. Bijgaande foto, die u van rechts naar links moet „lezen" brengt vijf fases van deze verduis tering in beeld. U ziet helemaal rechts de maan midden is de maan van omstreeks half twaalf: midden in de schaduw. Vierde van rechts: de maan zoals zij omstreeks kwart voor een in de nacht gevorderd zal zijn bij het tevoorschijn krui pen uit de aardschaduw en de vijfde afbeelding is die van een weer gave maan, na de eclips En met deze verduis tering moeten we het dan voorlopig weer doen. De volgende totale maan- eclips die in Europa zichtbaar zal zijn, komt pas op 25 augustus 1961. G. v. W. (Va?i onze correspondent in Wenen) Het kan Moskou niet onvei-schillig laten, dat er onenigheid heerst onder de satellie ten en zij elkaar voortdux-end bestrijden. Het eigengereide en onafhankelijke optre den van Tito vinden de Russen al erg ge noeg en mag, naar hun opvatting, dan ook in geen. geval een voorbeeld voor de ande ren worden. Toen Polen binnen het kader van het communisme een „eigen Poolse weg" begon in te slaan, was Tsjechoslowa- kije als de meest serviele volgeling van Moskou er bijgevolg dadelijk bij om dit gevaar te signaleren. De relaties tussen deze twee landen waren toch al niet bijzonder goed. Er heeft zich indertijd een felle perscam pagne tussen beide landen ontwikkeld, die echter in enkele gevallen een geheel ande re richting insloeg dan Moskou had ver wacht. Door de openhartige discussies en de wederzijdse bezoeken begonnen ver schillende Poolse en Tsjechoslowaakse journalisten en schrijvers namelijk begrip te krijgen voor eikaars bijzondere moei- lijkneden. Het Tsjechoslowaakse tijd schrift „Kulturny Zivot" ging zelfs zover dat het de eigen weg van het Poolse so cialisme verdedigde en opkwam voor een nationaal gericht communisme. De ont steltenis daax-over was groot, niet alleen in de regeringskringen van het angstige Praag, maar ook in Moskou, met het gevolg, dat de hoofdredacteur van het tijdschrift „Ondry Pavlik" uit de communistische par tij werd gestoten. Nu is Pavlik in het voor zichtige Tsjechoslowakije een uitzondering, maar juist daardoor geeft dit verschijnsel veel te denken. Niet minder opmerkelijk is echter het feit, dat bijna tegelijkertijd Lasota als hoofdredatceur van het Poolse weekblad „Po Prostu'' is ontslagen. Officieel heette het, dat hij zijn ontslag had genomen, maar na alles wat het blad heeft gepubliceerd, is het duidelijk dat dit ontslag op hoger bevel is gegeven. Lasota is nog steeds een overtuigd voorstander van grotere libera lisatie en sterkere democratisei'ing in het huidige Polen. Ofschoon hij communist blijft, verzet hij zich tegen de vroegere stalinisten, die in Polen „natolinisten" wor den genoemd welke naam niets te ma ken heeft met de afkorting NATO. Hij is een overtuigd aanhanger van Gomoelka, maar desondanks liet deze hem vallen, ADVERTENTIE Deze sprookjesmachine kunt u deze week nog in huis hebben. Wilt u de NECCHI niet in eens betalen? Dat kost u maar 4 extra en geen 13 zoals gebruikelijk. Vraagt inlichtingen bij de districtsvertegenwoordiger: KLEINE HOUTSTRAAT 112 HAARLEM TELEFOON 11142 Daarom is volgens haar de enige oplossing voor de jongelui: weg uit het kampleven met al zijn nadelige gevolgen. Zeventig knapen werken in Hirtenberg onder deskundige leiding aan het bewoon baar maken van een aantal door de Rus sische militairen verlaten gebouwen. Grote barakken worden ingericht, als opleidings plaatsen voor 400 jeugdige timmerlieden, meubelmakers, automonteurs, metaalbe- werkers, elekti'O-technici enzovoort. Het grote project is in opbouw. „Er is veel geld nodig voor het aanschaf fen van gereedschappen, materialen en machines" vertelde ons de kampleider de heer Alexander Duprès. „Ik zie gi'aag sti-aks wat van het door de Nederlandse jeugd bijeengehaalde kapitaal. Ik kan het hier best gebruiken", zei hij lachend. Met de volgende schepen kan zeepost worden vei-zonden. De data, waax'op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Uruguay Star" (14 mei); Brazilië: m.s. „Uruguay Star" (14 mei); Canada: s.s. „Rijndam" (15 mei) en m.s. „Joh. van Oldenbarnevelt" (18 mei); Chili: via New Yofk (16 mei); Indonesië: m.s. „Mataram" (16 mei); Ned. Antillen: m.s. „Adonis" (14 mei); Ned. Nw. Guinea: m.s. „Mataram" (16 mei); Nieuw Zeeland: via Engeland (18 mei); Suriname: m.s. „Metor" (15 mei); Unie van Z.-Afrika: m.s. „Win chester Castle" (18 mei) en Z.W.-Afrika; Brits-Oost-Afrika: via Frankrijk (18 mei). waarschijnlijk op een wenk van Moskou. De stalinisten, die men in Polen zo niet mag noemen, worden langzamerhand weer sterker, teiwijl de zogenaamde „reformis ten" geleidelijk worden uitgeschakeld. Na Lasota is dit nu ook gebeurd met W. Mat- win, hoofdredacteur van het partijblad „Trybuna Ludu", met J. Bodzki en Lidia Kasmanowa van „Trybuna Mazowiecka", vooral met B. Gebert, de hoofdredacteur van het meest gelezen blad „Glos Pracy" en met een hele rij van jouimalisten, die aan grotere en kleinere provinciale dagbla den verbonden waren. Pais en vree Het revisionisme is op deze wijze uit geschakeld, omdat het zich niet meer kan uiten en daai-mee hoopt men Moskou ge rustgesteld te hebben, dat in een nati'önaal communisme op het ogenblik het grootste gevaar ziet. Nu kunnen dan ook nieuwe relaties met Tsjechoslowakije worden aan geknoopt of andere verbetex'd, doch alleen langs officiële weg, want de particuliere vergunningen om in de betrokken landen op reis te gaan, werden grotendeels inge trokken. Voor de buitenwereld heerst er weer pais en vree en daarom brengt de Poolse premier Cyi-ankiewicz een bezoek aan Praag om de „oude" vriendschap te beklinken. En wanneer alles goed gaat, zal hij binnenkort ook naar Oost-Duitsland gaan, omdat ook de moeilijkheden met deze satelliet niet minder groot zijn. Gomoelka kan zich aan de zuigkracht van Moskou niet onttrekken, nu het wes ten om begrijpelijke redenen afzijdig blijft. Terwijl de Amerikaanse senatoren nog dis cussiëren of zij het crediet van honderd miljoen dollar zullen vex-hogen en Po len bezwerend verklaart dat het alleen door driehonderd miljoen kan worden ge red begint nu Moskou opeens bij te springen. Na Polen eei'st van alle econo mische hulp te hebben afgesneden en ook de satellieten tot een soort economische boycot te hebben gedwongen, heeft Mos kou onverwacht een handelsverdrag met Warschau afgesloten op gi~ond waarvan het aan Polen 23 percent meer grondstoffen en graan zal leveren dan in het vorige jaar. Zelfs Tito houdt zich niet geheel afzijdig. Na aanvankelijk een critische houding ten aanzien van Hongarije te hebben aan genomen, heeft Tito thans aan Kadar een krediet van twee miljoen dollar aangebo den. Het is wel niet veel, maar men vraagt zich toch af of dit geld niet langs een om weg door Amerikaanse belastinggelden wordt gedekt. In de gegeven omstandigheden duldt Moskou onder zijn satellieten geen me ningsverschillen en geen discussies over een aparte weg naar het socialisme. Het eist een sterk front, dat paraat staat voor het ogenblik van gevaar. Daaiwoor heeft zelfs Gomoelka zijn beste vrienden moeten opofferen. Een 37-jarige ex-journalist, die onder het voorwendsel dat hij een grootscheepse militaire actie zou organiseren ter bevrij ding van Ambon en Ceram van goed gelovige Nederlanders bijna een halve ton heeft weten los te praten, is door de Haag se rechtbank wegens meermalen gepleegde oplichting en wegens verduistering ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaax-, waarvan drie maanden voorwaar delijk. Zijn vooi-naamste slachtoffer, een 51- jarige dochter van een oud-gouvexmeur van West-Java, had in de loop van de jaren 19501956 ruim 46.000 gulden ter beschik king van de verdachte gesteld. Hij had haar wijsgemaakt dat met dit geld oud- Indië-vrijwilligers zouden worden bewa pend om in het geheim met torpedoboten naar Ambon te worden gestuurd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuw-Weerdinge (toez.) D. C. C. Stap te Oppenhuizen. Chr, Geref. Kerken Bedankt voor Aalsmeer M Vlictstra te Eemdijk.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9