VARA-commissie wijst reclame in televisie af fa. Cultureel verwerpelijk, financieel niet nodig Prinses Beatrix vloog per helicopter naar Zierikzee Fa. B. ENGELENBERG Schipper Krab van de „Curasao" kocht de eerste zomerzegels Zij opende het door het Zweedse Rode Kruis geschonken ziekenhuis raatótcel MAANDAG 13 MEI 1957 OFFlClëlE VEBKOOP SjKKENS LAKKEN Vara-voorzitter hekelt Avro-methoden Kerkelijk Nieuws Erich von Stroheim in zijn kasteel overleden Cijfers Kijkgelden hoger? Geleidelijk U it holling Op do. Minister Cals sprak over openbare mening en overheid Drie supertankers besteld bij Verolme's in Rotterdam JONGENSBLAZERS Mr. Ph. van Campen lid der Eerste Kamer Prinses Beatrix heeft zaterdagmiddag in Zierikzee het nieuwe ziekenhuis geopend, dat daar met steun van het Zweedse Rode Kruis is gebouwd en waarvoor koning Gustaaf Adolf van Zweden tijdens zijn be zoek aan ons land op 28 april 1955 de eerste steen heeft gelegd. De Prinses arriveerde 's middags om half drie per helikopter op het sportter rein bij Zierikzee, in gezelschap van mej. mr. M. Meurs, haar secretaresse, en kapi tein-luitenant ter zee P. J. S. de Jong, ad judant van Koningin Juliana. Op het sportterrein waren ter begroeting aanwe zig de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, de burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester, en ongeveer 400 Hongaren, die op Schouwen-Duiveland verblijven vóór hun vertrek naar Canada. Prinses Beatrix maakte met haar secretaresse mejuffrouw mr. H. Meurs de tocht naar het ziekenhuis per helikopter. Een deputatie van hen overhandigde aan de prinses een geschenk. Na een korte rondrit per auto kwam de prinses om drie uur bij het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis aan de Koning Gustav Adolfweg aan. De oudste verpleegster van het zieken huis, zuster Thona van der Klippe, die reeds 33 jaar werkzaam is geweest in het oude ziekenhuis in Noordgouwe, bood bloemen aan, waarna de prinses zich door een erehaag van verpleegsters en Rode Kruishelpsters naar de hoofdingang van hetr -ziekenhuis begaf. Naast deze ingang bevindt zich de door de Koning van Zwe den geplaatste eerste steen, waarop de koning op 28 april 1955 met krijt zijn hand tekening plaatste, die daarna in de steen is gebeiteld. ADVERTENTIE Dóo'lstraat-39 Haarlem - Tel. 15252" VERFSPUIT REVOLVERS In de in het afgelopen weekeinde gehou den bijeenkomst van de Verenigingsraad van de Vara heeft de voorzitter, mr. J. A. W. Burger, ook het heengaan van een aan tal artisten besproken. Uit naam van het hoofdbestuur van de Vara, zei hij het te betreuren, dat het con tact met de Avro blijkbaar niet kan wor den onderhouden op een grondslag die in het maatschappelijke verkeer in het be lang van alle betrokkenen betamelijk moet Worden geacht. „Wij begrijpen intussen ook", zo ging de voorzitter verder „dat onze programma-afdeling ietwat geforceerd voor een aantal problemen is geplaatst, waar van zij het tijdstip van de oplossing liever in eigen hand had gehouden. Immers, het showboatprogramma was nog geen afleg gertje, maar een goede oude bekende, die nog een jaar, of misschier twee jaar, had meegekund. Dit gerief nu heeft de Avro zich aangemeten. Ik denk, aldus de heer Burger dat er heel wat had moeten ge beuren voor onze programma-afdeling die weg van de geringste weerstand gekozen zou hebben, boven het met eigen geest kracht en scheppingskracht,, aanpakken van de puzzels, waartoe programmacreatie nu eenmaal dagelijks aanleiding geeft." In zijn beschowing over de televisie me moreerde de televisiesecretaris van de Vara, de heer J. W. Rengelink, de belang rijke groei van het aantal televisie-kijkers in Nederland, dat jongstleden vrijdag de 145 000 heeft bereikt. Ongetwijfeld zal deze groei zich snel blijven voortzetten en op grond van deze ontwikkeling mag worden verwacht, dat nog dit jaar het getal van 200.000 televisie kijkers zal worden genoteerd. Minder te vreden was de heer Rengelink over de om vang van de zendtijd. Inde rij van Euro pese landen staat Nederland onderaan, deelde hij mede, met een zendtijd van slechts twaalf uur per week. Zelfs Oosten rijk dat pas vorig jaar met de televisie is gestart, heeft nu de beschikking over vijf tien zenduren per week. De heer Renge link pleitte voor een zesde zendavond, na melijk de zondagavond. Ook achtte hij het gewenst, dat elke avond het journaal wordt vertoond. Ned. Herv. Kerk Atngenomen naar Leusden: S. Julius te Streefkerk. Geref. Kerken Beroepen te Oudewater: B. Wentsel te Pingjum en Zurich. Bij de hoofdingang werd prinses Beatrix begroet door de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, de heer P. Bolt, arts, voorzitter van de raad van bestuur van de stichting Rode Kruisziekenhuis Schouwen-Duive land, de ambasadeur van Zweden, de heer S. W. Dahlman, de geneesheer-directeur, dr. H. Ezendam en de adjunct-directrice, zuster A. van der Weg. Nadat een Rode Kruishelpster en een verpleegster de Zweedse en de Nederland se vlag hadden gehesen en Zierikzee's Oratoriumkoor het Nederlandse en Zweed se volkslied had gezongen, hield de voor zitter van het Zweedse Rode Kruis, de heer Emil Sandström, een toespraak. De voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Seroos- kerken van Zuylen, droeg vervolgens het ziekenhuis over aan de burgemeester van Zierikzee. Deze verzocht de prinses het ziekenhuis officieel te openen. Nadat zij aan dit verzoek had voldaan, maakte het gezelschap een rondgang door het nieuwe ziekenhuis. Tijdens de thee, die in de „huiskamer" van de zusters werd gebruikt, bood de heer Emil Sandström prinses Bea trix een gouden herinneringspenning aan. De prinses vertrok omstreeks kwamt voor vijf naar het sportterrein, vanwaar de terugreis per helikopter naar paleis Soestdijk werd aanvaard. Zondagavond is in zijn kasteel te Mau- repas bU Parys de acteur-regisseur Erich von Stroheim overleden. Hü werd eenen zeventig jaar. Von Stroheim is geruime tyd ziek geweest. Erich von Stroheim, die meestentijds de hooghartige Pruisische officier uitbeeldde - zelf was hij officier geweest in het keizer lijke leger - heeft twee generaties van bio scoopbezoekers geboeid. Nog betrekkelijk kort geleden heeft hij gespeeld, onder an dere in Franse films. Zijn bekendste rol na de oorlog was die met Gloria Swanson in „Sunset Boulevard". Von Stroheim werd op 22 september 1885 in Wenen geboren. Hij bezocht de Oosten rijkse militaire academie, werd officier, maar koos enige tijd later de journalistiek. Van Oostenrijk ging hij als journalist voor weekbladen en andere periodieken naar Amerika. In 1914 verliet hij ook dit vak en probeerde het bij de film. Dat hij daar op zijn plaats was weet ieder. Hij maakte ver scheidene films met Mary Pickford en Douglas Fairbanks, de grote sterren uit die tijd. In 1926 was hij van de tien beste regisseurs van Amerika. Von Stroheim heeft in totaal in ongeveer vijfentwintig films gespeeld. Na 1926 - het jaar waarin hij Amerikaans staatsburger werd - heeft hij zes of zeven films geregis seerd. Zijn beste rol is volgens de critici nog steeds die van de Duitse officier in „La grande illusion", in welke film hij samen speelde met Jean Gabin en Pierre Fresnay. Hij was zeker een van de meest opvallende filmacteurs van de vorige generatie. In februari van dit jaar werd hij benoemd tot ridder in het Franse Legioen. Von Stroheim was toen al ernstig ziek. (Van onze radio- en televisieredacteur) DE EEN JAAR GELEDEN door de verenigingsraad van de Vara ingestelde commissie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de verschillende aspecten van de commerciële televisie, is tot de conclusie gekomen, dat in het Neder landse televisiebestel geen reclame behoort te worden toegelaten. In een zondag tijdens de vergadering van de Verenigingsraad behandeld rapport wordt gesteld, dat het gebmik van het medium televisie dient te worden toevertrouwd aan organen, die krachtens hun geestelijke en culturele doelstelling daartoe ge- eigend zijn. Financieel-economische overwegingen behoren aan de behartiging van deze taak ondergeschikt te zijn. Een aanvaardbare ontwikkeling van de tele visie, gefinancierd uit kijkgelden en met een tijdelijk aflopend overheidssubsidie gedurende nog slechts ongeveer vijf jaren, wórdt mogelijk en waarschijnlijk geacht. De commissie vindt het daarom onnodig uit te zien naar bronnen van inkomsten uit reclame, waarvan het financiële effect twijfelachtig en het gevaar van schade op geestelijk, cultureel en maatschappelijk terrein aanzienlijk moet worden geacht. ADVERTENTIE Het rapport van de commissie geeft een uitvoerig overzicht van de beteke ning en ontwikkeling van de televisie in het algemeen en die in Nederland in het bijzonder, het schetst de rol van de reclame in de tegenwoordige samenleving en geeft een uitgebreide opsomming van de argu menten welke in de discussie over het al dan niet toelaten van de reclame op het beeldscherm in stelling worden gebracht. Een eerste analyse van dit belangwek kende document de belangrijkste bij drage tot het vraagstuk van de reclame in de TV welke tot dusver in ons land is verschenen doet zien, dat de commissie het probleem weliswaar zowel van de cul- tureel-ethische kant benadert als van de financieel-economische zijde. Toch heeft zij meer werk gemaakt van het laatste aspect dan van het eerste. Niet omdat zij dat van minder gewicht zou achten haar conclusies leren wel an ders maar ongetwijfeld omdat van de zijde der voorstanders van de reclame- televisie veelal de nadruk wordt gelegd op de praktische noodzaak om tot een commerciële exploitatie van de beeldom- roep te komen. Maar bovendien kon deze commissie met reden verwijzen naar het in 1951 verschenen rapport van de Partij van de Arbeid, „De weg naar vrijheid, een socialistisch perspectief", waarin een uit voerig hoofdstuk is gewijd aan de bevorde ring van de actieve cultuurpolitiek. Daarin wordt gesteld dat het hier gaat om de cul tuur in engere zin: het geheel van geeste lijke waarden en produkten; om de cul tuuroverdracht in en om de school, om de recreatie, om de wetenschap en om de kunst. En daarbij mede om de vraag of deze cultuur aanwezig zal zijn bij slechts een kleine groep van cultuurdragers dan wel eigendom is van allen, of zij in het volk en de gemeenschap verworteld is. Wie aan elke mens eerbied toedraagt zal slechts tevreden kunnen zijn met een toe stand, waarin dan ook elke mens gelegen- reid krijgt zijn persoonlijkheid te ont plooien en de gemeenschap te dienen. Tegen die geestelijke achtergrond nu dient men de overwegingen van de com missie te lezen, ook wanneer het gaat om een zuiver praktische, financieel-econo mische argumentatie. De culture el-ethische motieven moeten dan zelfs de doorslag hebben gegeven, want op grond van het door de commissie gebruikte cijfermate riaal kan men net zo goed tot de conclusie komen, dat het best de moeite loont in Nederland de televisie op commerciële basis te schoeien. Immers: in 1957 en 1958 zullen nog ruim vijf miljoen per jaar aan regeringsbij dragen nodig zijn om tot een programmavoorziening van twaalf tot zes tien uur per week te komen. Voor 1959 wordt het tekort op bijna drie miljoen ge raamd bij een wekelijks programma van achttien uur. In 1960, het laatste jaar waar in de kijkgelden nog niet toereikend zullen zijn om de exploitatie te dekken, zou nog ruim zes ton aan overheidssubsidie nodig zijn. In 1961 zou de Nederlandse TV met een half miljoen kijkers zichzelf kunnen bedruipen bij een dagelijks programma van drie uur. Vergeleken met de overheidssubsidie op heel wat exclusiever cultuuruitingen als opera, toneel en ballet acht de commissie de subsidiëring tot de genoemde bedragen van in totaal dertien, veertien miljoen ze ker verantwoord. Van de overige niet- commerciële middelen om de inkomsten bronnen te verhogen komt eigenlijk alleen de verhoging der kijkgelden, welke in Ne derland aan de lage kant zijn in verge lijking met andere Europese landen, in aanmerking. Wanneer het kijkgeld met tien gulden verhoogd zou worden, zou de regering reeds in 1959 niet meer behoeven te suppleren en tot dat jaar slechts ruim zeven miljoen. De commissie beveelt deze maatregel echter niet rechtstreeks aan. De commissie acht de. invoering van de commerciële televisie temeer niet urgent, omdat zij best vrede kan hebben met de geleidelijke, maar ook gestadige ontwikke ling van de TV in Nederland. Zij heeft zich afgevraagd of een te sterke uitbrei ding van het aantal zenduren wel culturele winst betekent en vreest het tegendeel. Daarenboven acht zij een algemene stimu lering van de vraag naar verbruiksgoede- ren het door de reclame beoogde ef fect niet in overeenstemming met de huidige financieel-economische situatie. Een geforceerde verkoop van televisie ontvangers zou daarmee evenzeer in strijd zijn. Bovendien wordt van de toelating van de reclame in de beeldomroep een ver hoging der programmakosten verwacht, zonder dat een wezenlijke verbetering van het programmapeil daartegenover zou staan. De commissie vreest veeleer een voortgaande vervlakking daarvan, omdat de adverterende firma's alleen belangstel ling zullen tonen voor programma's die een massaal publiek zullen trekken. Daar in de praktijk voor de commer ciële programma's een tweede zendernet onvermijdelijk is, betekent dit een uit holling van de Nederlandse Televisiestich ting, langs welk kanaal immers voor een deel tot uitdrukking komt wat er in Ne derland aan levens- en maatschappijbe- schouwelijke overtuigingen leeft. Het com merciële programma daarentegen zal slechts ideologisch kleurloos kunnen zijn, omdat het niet het risico kan lopen, dat zelfs maar een klein deel der kijkers niet met het gebodene zou instemmen. De commissie is ook de omroeppolitieke motieven, ook door ons wel eens te berde gebracht, waarbij de invoering van com merciële televisie wordt gezien als een middel om van het huidige bestel verlost te geraken, niet uit de weg gegaan. De commissie ontkent, dat de commerciële TV de weg naar een nationale beeldomroep zou kunnen effenen. Wel zal de commerciële televisie alle voorlichting schuwen, waartegen weer stand kan ryzen, met name voorlichting inzake kerkelyke en politieke doelstel lingen. Sommigen zien daarin een begerens waardig goed. Hun houding spruit kenne lijk voort uit ontevredenheid over de hui dige geestelijke en maatschappelijke ont wikkeling; zij menen die blijkbaar te kun nen tegengaan door voorlichting, die hun onwelgevallig is, uit de televisie te weren. Voor het streven van deze groepen, die een gezonde, democratische ontwikkeling van het geestelijke en politieke leven wensen tegen te gaan, waarschuwt de commissie nadrukkelijk. Resumerende kan men dus zeggen, dat de Varacommissie commerciële televisie afwijst omdat a) de financieel-economische noodzaak daartoe niet kan worden aange toond en b) de commerciële televisie het programma zou uitleveren aan de weinige, zeer grote ondernemingen welke zich zou den kunnen veroorloven TV-reclame te maken, een uitgave welke dan ook door een zo groot kijkend publiek zou moeten worden gecompenseerd, dat dit kijkers aantal slechts door vergaande concessies aan de publieke smaak zal kunnen worden bereikt In de kachel ermee! Vanmorgen is op de trawler „Curasao", gemeerd aan de IJmuidense trawlerkade, symbolisch de eerste serie zomerzegels 1957 verkocht door de PTT. Onder meer de zegel nameliik, waarvoor dit schip van de redery Medan-Batavia model heeft „gelegen". Op een met genodigden afgestampt werkdek heeft de directeur-generaal van de Posterijen ir. J. D. H. v. d. Toorn, deze eerste zegelserie verkocht aan de schipper Huib Krab. De trawlex-, die vannacht nog 830 kisten in de hallen loste, lag zelf gepavoiseerd tegen een kade, waar divex-se gebouwen De minister van O. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, heeft zaterdagmiddag op het twee-daags congres van de Katholieke Journalistenkring te Nijmegen een rede gehouden over overheid en openbare me ning. Hij ging er van uit dat de openbare mening een wezenlijk bestanddeel Vormt van iedere staatsgemeenschap en dat de richting, het tempo en de mogelijkheden van het politieke leven allereerst afhanke lijk zijn van de geestelijke spankracht en de denkbeelden van de burgers. „In de huidige situatie", aldus de mi nister, „zijn verschillende factoren aanwe zig die de gezonde werking van de open bare mening als volksovertuiging belem meren. Dit is toe te schrijven aan de snelle ontwikkeling der gebeui-tenissen, die de overheid tot onmiddellijke reacties dwingt, zodat er geen tijd overblijft vooraf mede te rade te gaan bij de openbare me ning". De minister vroeg zich voorts af of de wens om steeds van de overheid de op lossing der problemen te verlangen, niet mede verantwoordelijk is voor de vaak on voldoende functionex-ing van de openbare mening. De spreker constateerde dat er in de huidige staatkunde een innerlijke gesple tenheid aanwezig is, die zijns inziens met vrucht zou kunnen worden bestreden wan neer de openbare mening weer meer als een constituerend element gaat functione ren. De overheid moet er toe bijdragen, binnen de grenzen die de wet en de gebo den takt haar voorschrijven, rechtstreeks informaties te geven aan het. volk, dus on der meer aan de pers. Zij heeft tot roeping de openbare mening te informeren en te formeren en eraan mede te werken dat het volk als zelfstandige partner in het ge sprek een eigen geluid kan laten horen", aldus minister Cals. eveneens de vlag hadden uitgestoken en de Haai-lemse Posthai-monie heeft de lente lucht met enige marsen volgeblazen. De gastvx-ouwe van deze ochtend, de IJmuidense Redex-svereniging, was verte genwoordigd door haar praeses, de heer J. C. Px-onk, die het welkomstwoord sprak. Aanwezig waren voorts Velsens burge meester mr. M. M. Kwint, vertegenwoordi gers van vishandel en de landelijke zowel als de plaatselijke zomerzegelcomité's en de staatsraad mr. W. F. Schokking, oud minister van ?Jarine. De heer D. Gouda, reder van de „Cura cao", onderkende in deze gebeurtenis niet alleen eerbetoon jegens schip en maat schappij. maar ook jegens het hele Neder landse visserijbedrijf. Drie weken geleden, toen bekend werd, dat deze kleine plech tigheid zou geschieden, moest men beslui ten het schip twee korte reizen te laten maken, hetgeen met kunst en vliegwerk gelukt is, aldus de heer Gouda. Het is inmiddels de tweede keer, dat de IJmuidense rederij een harer schepen op een frankeerzegel vereeuwigd ziet: al in 1953 werd de „Job Gouda" afgebeeld op een postzegel van St. Pierre ter gelegen heid van de hernieuwde start der visserij op dit eiland waar de „Job Gouda" een grote rol in vervulde. De heer Gouda heeft vervolgens de buitenstaanders iets verteld over de trawlvisserij en de heer v. d. Toorn verheugde zich daarna in de toene mende belangstelling voor de zomei'zegels. De toeslag op deze zegels is bedoeld, om hen te helpen die ondanks welvaart en so ciale voorzieningen in moeilijkheden zijn geraakt. De „De Ruyterfeesten" waren dit jaar aanleiding tot het aanbrengen van nautische afbeeldingen op de serie 1957. Goede wensen van de zijde der PTT voor de visserij begeleidden de verkoop van de eerste sex-ie aan schipper Krab. Mr. Schokking deed tenslotte enige sug gesties aangaande het afnemen van zomer zegels door de rederijen. Drie supertankers van 47.000 dwt elk zijn door de Standard Oil Company (New Jersey) bij Verolme's Verenigde Scheeps werven te Rotterdam besteld. De werf had reeds een order voor een supertanker van de redery van Esso-Nederland, welk schip, eveneens 47.000 ton, reeds in aanbouw is. Van deze vier tankers zal er dus een onder Nederlandse vlag varen, twee zijn bestemd voor de Panamese dochteronder neming van Standard, de Panama Transport Corporation. De bestemming van het vierde schip is nog niet zeker. De bouw van het viertal zal binnen zes jaar gereed moeten, zijn. 1 Wij moeten u weer eens waarschuwen. Het betreft de intensiteit, waarmee gij op het ogenblik de toeristische folders bestu deert. Weet gij wel hoe gevaarlijk dat is, medisch-wetenschappelijk bezien? Weet gij wel, lezer, dat gij, terwijl gij daarmee doende zijt, eenvoudig het eigen graf zit te delven in de voorkamer? Ja, terwijl gij bladert in die typografische wonderwerkjes met helgroene dalen, met lila-blauwe bergspitsen, met terrassen vol in de zon rustende mensen, terwijl gij het oog met welgevallen laat rusten op de on- gemeen-fraaie vrouwen in badpakjes, die de badplaatsen dezer aarde blijken te sie ren, terwijl gij met dit alles bezig zijt bant gij de aanslagbiljetten uit uw gedachten, alsmede de valuta's, de stijgende levens standaarden en gij meent dat gij er daar mede zijt. Gij staat op en roept door het hele trappenhuis: „We gaan van het jaar naaren dan noemt gij uw doel. En gij voegt er, onwetend, argeloos, driest ook. wel aan toe: „En we gaan! Ook al volgt de dood erop!" Zo staat gij onder aan de trap, lezer. E n gij voelt niet hoe er, medisch-wetenschap pelijk dus bekeken, van alles in u gebeurt. Er gebeuren, laten wij er niet langer om- heendraaien, de verschrikkelijkste dingen binnenin u. De huisarts zou er de handen ontsteld bij ineenslaan en de city-bag snel ontsluiten. Want wat gebeurde er toen u daarstraks de kosten zat te berekenen? In (dus) de voorkamer? Op een gegeven ogenblik be dropen u gevoelens van onmacht, van zorg; even voelde u zich in het nauw gedreven en (met het aanslagbiljet voor ogen) waren er zelfs opwellingen van razende woede. Even maar. Zeker: maar reeds te lang. WANT. Want hoe reageerde het lichaam op dit ales? Met het uitstorten van uiterst- scherpen zuren in maag, verteringsbanen en veelvingerige darmsystemenEn het ge- gevolg? Lelijke zwaren en gaten en dingen in vitale delen. Huplakee. En dat is pas één. Want er gebeurt meer. Er rees, immers, ook even een emotie van er-niet-tegenop-kunnen in u? Van neer slachtigheid-zelfs? Welaan dan: ook daarop reageert het lichaam. Het doet n.l. akelige en overdreven spanningen in de bloedvaten en in de hartspier ontstaan en het gevolg daarvan: fluitend-hoge bloeddruk, coro naire aamborst, manager-aandriften, lichte beroertes, schreeuwen in de slaap en Al gemene Zweterigheid. Dat is dus twee. Vervolgens, en daar behoeft gij u, als man, niet voor te schamen, hebben wij u naar de foto's van dus die aantrekkelijke jonge vrouwen in badpakjes, strandpakjes, kruippakjes en zonnepakjes zien kijken. Inderdaad: het zijn heerlijke, frisse bloe men van meisjes in de zon zo en allemaal in onbevolkte, vrije landschappen en zij maakten éven allerlei dromen in u los. En dat, let op!, terwijl gij meende dat gij als van terzijde, dat gij oppervlakkig waar nam. Zonder intens concentreren. Zonder spanningen. Ach, gij vergist u. Hoe vergist gij u! WANT. Want er greep plotseling, bij die ene blonde mejuffrouw, een reusachtige omwenteling in u plaats: allerlei secretieve, hormonische organen kregen een gemene klap. Denk eens even aan de adrenaline- klieren, beste lezerEn het gevolg?, vraagt gij bezorgd. Wel: overspannen zenuwen, aderverkalkingen waar gij maar wilt, vaat- krampen, zenuwtrekkingen overal, nagel bijten en met-deuren-smijten. En dan de vreemde taal. Even hebt gij, al bladerend bedacht, dat gij niet zo bie staat met die taal. Even maar, Maar, ach, te lang reeds. WANT. Gevoelens van wan hoop, van alweer onmacht en van hulpe loosheid bevingen u. En veroorzaakten rechtstreeks mankementen aan de adem halingsorganen, het fijne zenuwstelsel, de haarvaatjes. Het gevolg? Asthmatische aanvallen, lonkkwalen, brandende excemen over de gehele donder en jeukten, ja. Dat is dan vier. Het vervelende is", hebben wij u zien denken, „dat het tenslotte elk jaar hele maal op mij alleen neerkomt". Zo is dat ook, lezer! Op alleen. De rest rommelt en babbelt maar wat, maar staat ervoor nietwaar! O, maar gij kunt het aan! Mooi. Alleen vergeet gij wat er, medisch-weten schappelijk, gebeurt in ogenblikken van twijfel. Gevoelens van zelfmedelijden, van dikwijls aan het hysterische grenzende neerslachtigheid, grijpen u aan. En wat doen zij? Zij tasten de lever aan. Recht streeks! Ja, daar hebt gij nog nimmer aan gedacht; aan de lever, die daar aangetast neerligt in de lichaamsholten Wat er verder gebeurt? Eenvoudig dit: de glycogeen, het dierlijke zet meel, neemt af. Neemt opmérkelijk af. Gij zegt, terecht: ai! Want dit immers, dat is algemeen bekend, veroorzaakt beïn vloedingen der hersenade- r en, doet hoofdpijn ontstaan, g e- mene migraines en tenslotte waan- z i n. Daarom: in de kachel met uw folder tjes. Ga niet! Duif ADVERTENTIE WEVENIT, gestreept, vanaf 29.50 Gen. Cronjéstr. 40-44, Haarl., Tel. 15438 De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft mr. Ph. C. M. van Campen te Eindhoven benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer. Hij volgt mr. F. G. C. J. M. Teulings op, die op medisch advies ont slag heeft genomen als Eerste Kamerlid. Na zijn universitaire studie werd hij kan didaat-notaris. In 1935 legde hij het doc toraal examen rechten cum laude af. In 1936 kwam hij in dienst van het ministerie van Financiën, waar hij in 1946 benoemd werd tot administrateur. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot directeur van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Mr. Van Campen is lid van de sociaal- economische commissie van de K.V.P.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5