P. H. Spaak nam afscheid van de Belgische Kamer DE BUIT BINNEN ZWITSAL De Portago reed met Ferrari bij Mantua publiek in De avonturen van Wang en Li Premier Djuanda niet van plan vertrouwenskwestie te stellen Agenda voor Haarlem De Mille Miglia Twaalf doden en twaalf gewonden Pleidooi voor eensgezindheid tegen het communistisch imperialisme r Kort en bondig MAANDAG 13 MEI 1957 4 Omwenteling in Columbia kostte 92 mensenlevens Franco verleent Pinilla politiek asiel Ministers van Bagdadlanden op 3 juni in Karatsji Adenauer verdedigt geheim „potje" tegen critiek Socialisten en liberalen eisen openbaarheid Viktor Larock opvolger van Paul-Henri Spaak Vondelkenner Faiat op de plaats van Larock CDU-congres luidt Duitse verkiezingscampagne in ONS VERVOLGVERHAAL^ v DOOR MARK CROSS J „Prikt" niet in de ogen! De Mille Miglia, een autorace dwars door Italië is gewonnen door de 52-jarige Italiaanse coureur Picro Taruffi. Tydens deze race kwamen drie deelnemers de Spanjaard De Portago en de Amerikaan Nelson en de Nederlander Goettgens om het leven, evenals negen toeschouwers. Twaalf personen werden gewond. De 44- jarige Nederlanderse deelnemer aan de race, J. H. Goettgens uit Vaals, kreeg een schedelfractuur en een gebroken kaak. Hy overleed in een ziekenhuis in Florence. De dagen van de reeds herhaaldelijk heftig veroordeelde Mille Miglia lijken na het vreselijke ongeluk van zondag geteld. Alfredo Boni, die zich zeer veel moeite gegeven heeft om de race te redden, toen in het Italiaanse parlement heftige criiiek werd geuit na de dodelyke ongevallen van 1956, verklaarde zondagavond: „Deze keer ziet het er naar uit, dat het afgelopen is". Zaterdagnacht kort voor twaalven is in Brescia de Mille Miglia begonnen, waar aan een vloot van 350 wagens deelnam. In Ravenna, 300 kilometer van de start, maakten de leidende coureurs al gemid delde snelheden van ruim 186 km per uur, maar intussen stonden overal langs de weg reeds wagens met kapot gedraaide motoren. Von Trips had hier de leiding met een Ferrari, met zijn ploegmaat Col lins in tweede positie. Maar op de lange, rechte weg naar Rimini drukte de Brit het gaspedaal diep in en schoot naar vo ren, voorbij Von Trips. Even voor Pescara werd de Schotse deelnemer Bill Graham licht gewond toen zyn Mercedes van de weg raakte. Collins, die met groot meesterschap réed, passeerde Rome, 874 kilometer van de start dus ongeveer halverwege, 5 uur 3 min. 11 sec. na zijn vertrek. Zijn gemid delde snelheid bedroeg toen 172.9 km per uur. Nog altijd hadden de Ferrari's de leiding en zo was het ook in Florence (1171 km) waar de voorsprong van Collins op zijn ploegmaats aanmerkelijk groter was gewórden. De zege was tenslotte voor Taruffi, die de 1597 kilometer reed in 10 uur 27 min. 47 sec., gemiddelde snelheid 152.632 km per uur. Dit is op één na het hoogste gemid delde dat ooit in deze race gehaald is. Het record staat op naam van Stirling Moss die in 1955 de Mille Miglia won met een gemiddelde snelheid .van 157.650 km per uur. Von Trips werd tweede in 10 uur 30 min. 47 sëc. Tydens de Mille Miglia heeft een ver schrikkelijk ongeluk plaats gehad, dat aan elf personen het leven heeft gekost. In de buurt van het gehucht „La Colomba", on geveer 2 kilometer van Guidizzolo dat een dertigtal kilometer van Mantua is gelegen, sprong een band van de wagen van de Spanjaard De Portago, voortgestuwd door de krachtigste motor van het gehele veld, op een moment dat de Ferrari een snelheid had van meer dan 200 kilometer per uur. De wagen vloog tegen een muurtje op, raakte drie toeschouwers die op slag ge dood werden, slingerde naar de linkerkant van de weg waar nog vijf toeschouwers BOGOTA (Reutér/AFP). In Columbia is na het afzetten van president generaal Rojas Pinilla een nieuwe regering ge vormd. die bestaat uit vijf conservatieven, vijf liberalen en drie militairen. Premier en minister van Binnenlandse Zaken is de conservatief Jose Maria Villareal, generaal Alfrêdö Duarte Blum is minister van Oor lóg, Carlos Sanz de Santa-Maria minister van Buitenlandse Zaken en Antonio Alva rez Restrepo minister van Financiën. Vil lareal is vroeger ambassadeur in Londen geweest. Dé militaire junta heeft besloten alle mensen die bij de recente gebeurte nissen gevangen genomen zijn, vrij te laten. Pinilla heeft met zijn familie het land verlaten met bestemming Spanje. De Verenigde Staten hebben hem politiek asiel geweigerd, zo meldt UP uit Hamilton op de Bermuda-eilanden. In Bogota keerde zaterdag de rust terug. De meeste winkels, banken en fabrieken waren weer geopend. Vólgens conservatieve bladen zijn in de hoofdstad vrijdag vier personen bij onge regeldheden om het leven gekomen. Te Medellin vielen vijf slachtoffers. Bij on lusten te Cali, die drie dagen duurden, zouden 83 personen zijn gedood, onder wie veertien aanhangers van de afgezette president. (UP). In de stad Cali, in het zuid westen van Columbia, zijn de gebouwen van twee dagbladen in brand gestoken. Twee mensen werden met benzine over goten en door tegenstanders van de presi dent in brand gestoken. HAMILTON (UP) Pinilla verklaarde voor zijn vertrek van Bermuda naar Ma drid dat hij zelf de leden van de thans regerende junta had aangewezen. Hij zei het land te hebben verlaten om bloedver gieten te voorkomen. Hij verklaarde dat het volk van Columbia geen verkiezingen wilde omdat „het bevreesd is voor de poli tici". LONDEN (AFP) De raad van minis ters van het pact van Bagdad zal op 3 juni in Karatsji (Pakistan) bijeengekomen Het ligt in de bedoeling, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selv/yn Lloyd, de vergadering bijwoont. Tegelijkertijd zal ook de militaire commissie waarvan de Verenigde Staten onlangs lid geworden zijn, vergaderen. De economische commissie komt op 16 mei in Karatsji bijeen. Voor de minis terraad vergadert zal nog een bijeenkomst van de commissie tegen „ondermijnende activiteit" in de landen van het pact ge houden worden. Op deze vergaderingen zal Groot-Brittannië voor de eerste maal sedert de Suezcrisis officieel vertegen woordigd zijn. Het pact van Bagdad omvat: Groot-Brit tannië, Turkije, Irak, Pakistan en Perzië. De Verenigde Staten zijn alleen lid van de militaire commissie. werden geraakt, deed een telegraafpaal af knappen en belandde tenslotte in een greppel. Ontzetting maakte zich meester van de ooggetuigen van deze ramp die trachtten de slachtoffers zo goed mogelijk hulp te verlenen. Men probeerde telefo nisch Mantua te waarschuwen, maar er was storing op de lijnen zodat het ver schrikkelijke nieuws pas twee uur nadat de meeste deelnemers in Brescia waren gearriveerd, bekend werd. De eerste hulp verlening werd belemmerd door het feit dat steeds weer deelnemers kwamen aan rijden op weg naar de finish. De tragische balans van het ongeluk vermeldt elf doden, zes zwaar- en zes lichtgewonden. De lichamen van De Por tago en zijn medebestuurder zaten be kneld onder het wrak van hun rode wa gen. Vyf van de slachtoffers waren kin deren. De 28-jarige markies De Portago was een all-round sportsman, prominent in de Spaanse sportwereld en ook bekend als ruiter, eigenaar van een renstal en uit blinker in takken van wintersport. Hij be hoorde tot. de Spaanse tweemans bob die vierde werd bij de winterspelen in 1956. Zijn co-equipier in de Mille Miglia was de Amerikaan Nelson, bekend als bobber. Nederlandse deelnemer verongelukt Bij de doortocht van Florence is de Ne derlandse deelnemer Jos Goettgens uit Vaals verongelukt doordat de stuurstang van zijn Triumph brak. De wagen slipte en botste tegen een boom. Onze landgenoot is in een ziekenhuis te Florence opge nomen waar hij is overleden. (Van onze correspondent in Bonn) De socialisten hebben in de Bondsdag, tijdens de debatten over de begroting van Adenauers bondskanselarij, critiek ge oefend op de bewakingsdiensten van de bondskanselier. Zij vinden ook het bedrag van 11.5 miljoen mark, dat de enigszins mysterieuze propaganda- en informatie dienst van de bondskanselarij jaarlijks vraagt te hoog en zij wensen, tevergeefs, de uitgaven voor dit „reptielenfonds" tot 5,5 miljoen te verminderen. Zij beweren dat de gelden voor een groot deel gebruikt worden voor een politieke actie tegen de socialisten. Ook de vice-voorzitter van de liberale vrije democratische partij, dr. Mende, zei zich er niet mee te kunnen ver enigen dat angstvallig geheim wordt ge houden wat met dat geld gebeurt. Hij stelde voor tenminste de fractieleiders op de hoogte te stellen. Adenauer verzette zich hier tegen. Hij wees er op dat de uitgaven van het fonds door de voorzitter van de rekenkamer worden gecontroleerd. Van het geld wordt bijna de helft aan publicistische voorlich ting in het buitenland besteed en de rest is voor voorlichting in het binnenland en van de bevolking van Oost-Duitsland be stemd. Adenauer gaf de verzekering dat het werkelijk niet mogelijk was veel men sen achter de schermen te laten kijken. Iedereen moet kunnen begrijpen, dat men de namen van agenten, „die ieder land nodig heeft", niet prijs kan geven, „anders worden ze opgehangen of krijgen we geen nieuwe meer", aldus de bondskanselier. (Van onze correspondent in Brussel) Met een rede, vol critiek op de Sovjet- politiek, heeft Paul-Henri Spaak zijn car rière van Belgisch minister van Buiten landse Zaken afgesloten. De laatste rede van Spaak voor de Kamer van Volksverte, genwoordigérs hield een strenge veroorde ling in van de Russische intimidatie-poli tiek. In de afgelopen tien jaren hebben de Sovjet in de UNO 83 maal gebruik ge maakt van hun veto-recht, aldus Spaak, en het Atlantisch pact zou niet tot stand gekomen zijn. wanneer wij niet het gevaar van het Sovjet-imperialisme hadden zien opdoemen. Welk ander land, behalve de Sovjet-Unie, heeft miljoenen niet-Russen, gedwongen een moraal en een levenswijze te ondergaan, die zij als vrije mensen ver werpen. Wij hebben nooit afgelaten bases van verstandhouding te zoeken. Vele westerse ministers hebben gedurende de destalini satie de reis naar Moskou ondernomen om te zien, welke nieuwe kansen de vrede kon hebben. Maar men kent, aldus Spaak, mijn persoonlijke belevenis. Nauwelijks was de inkt van het communiqué, dat ik, samen met Sjepilov, ondertekende, droog, of de opstand der Hongaren werd bruut onderdrukt. Boedepest maakt een ver standhouding tussen het oosten en het wes ten zeer moeilijk. De Sovjets lijken thans bereid een alge mene ontwapening in een verdrag vast te leggen, aldus Spaak, maar welke Belgische minister van Buitenlandse Zaken of van Defensie heeft, na twee wereldoorlogen, de moed de tekst van een verdrag een vol doende garantie voor vrede te noemen? Wij moeten meer hebben. Wij moeten zien dat de controle van de ontwapening doel matig georganiseerd wordt. De voorraden kernwapens moeten worden vernietigd. In ternationale waarnemers moeten de wa penopslagplaatsen kunnen bezoeken en er voor waken dat alle regeringen hun be loften vervullen. De Sovjets praten over de afschaffing van de militaire bases in het buitenland, maar men behoeft geen groot strateeg te zijn om te vermoeden, dat zij ons op dat gebied een'valstrik spannen. Het zal altijd meer tijd vergen troepen uit de Verenigde Staten aan te voeren dan uit Oost-Europa. De Sovjets bedreigen ons met het argument dat een of twee atoom bommen de kleine landen kunnen vernie tigen. Gesteld, aldus Spaak, dat wij toege ven, welke minister van Defensie zou het dan nog aandurven miljarden te vragen voor een nationaal leger, dat niet over moderne kernwapens zal beschikken? In hun jongste nota lijken de Sovjets een stap te zetten in onze richting. Zij gaan akkoord met een bepaalde controle, onder meer het fotograferen van een gebied ter weerszijden van het ijzeren gordijn in Duitsland. Dit is nadelig voor West-Duits- land en het westën. De Russen beschikken over een militair „achterland" van twaalf duizend kilometer, waar wij slechts over enkele honderden kilometers beschikken. Paul Henri Spaak „Mijn generatie, aldus Spaak, heeft de opgave te bewijzen, dat er geen beperking' is gesteld aan de sociale ontvoogding in een regime van vrijheid. Ondanks vele fouten en tekortkomingen zijn wij op weg te bewijzen, dat de vrijheid in onze wester se democratieën het uitroeien van armoede en ellende, de sociale ontvoogding inder daad mogelijk h.eeft gemaakt. Dat zijn de idealen, die wij samen tegen de commu nisten moeten verdedigen. Die eerbied voor de menselijke persoon, aldus Spaak, is overigens niet het enige wat ons met de christenen verbindt. De politiek, die wij tien jaar lang hebben gevoerd, was niet die van één man, maar van gans het land. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak die op 16 mei zijn ambt van secretaris-generaal van de NAVO te Pa rijs zal aanvaarden, wordt te Brussel op gevolgd door Victor Larock, volksver tegenwoordiger voor Brussel en van ori gine een Luikenaar, die zich een zeer be kwaam minister van Buitenlandse Handel heeft getoond. Larock is een gematigd so cialist, oud-hoofdredacteur van het hoofd orgaan van de Belgische socialistische par tij Le Peuple. Met Larock komt er een einde aan het „tweemanschap" op het departement van Buitenlandse Zaken in de Wetstraat. Sedert twintig jaren was dit departement name lijk in handen ofwel van de socialist. Spaak, ofwel van de rooms-katholiek Van Zee land. Nu zijn beide staatslieden uit de Belgische binnenlandse politiek verdwe nen. Larock wordt opgevolgd door een Vlaam se socialist, mr. Hendrik Faiat. Hij is volks vertegenwoordiger voor Brussel, advocaat bij het Hof van Beroep, president van de Veeniging van Vlaamse advocaten van Brussel, lid van een aantal Vlaamse orga nisaties en algemeen bekend als een voor uitstrevend bevorderaar van het Neder lands en de Nederlandse cultuur. Onlangs hield hij op de „Middagen voor de poëzie", een door het departement van Onderwijs georganiseerde voordrachten-serie, een le zing over minder bekende en minder ge speelde werken van Joost van den Vondel. Het is waarschijnlijk voor het eerst sinds 1830, dat in België een kenner van Vondel minister wordt. Hij werd te Brussel geboren in 1908, stu deerde aan de universiteit van Brussel, is lid van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en van de Assem- blée van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De 53-jarige Larock is doctor in de filo sofie en in de sociologie. Hij begon zijn loopbaan als leraar en werd later journa list. In de bezettingstijd ging hij zich geheel aan de politiek wijden en was een van de actiefste leden van de ondergrondse socialistische partij. In 1954 werd hij mi nister van Buitenlandse Handel. En terwijl die arme Wang daarginds in een donkere kerker gevangen zat gaan we nu eens kijken, wat er met Li gebeurde. Li stond nog op dezelfde plaats, waar hij Wang zo opeens de lucht in had zien gaan. Hij riep niet meer, want hij begreep wel, dat zijn vriendje hem toch niet meer kon horen. En bedremmeld had hij Wang aan het vliegerlouw zien verdwijnen in de verte Wat nu? Wat kon hij doen? Toen rende Li naar het dorp 37-38 (Van onze correspondent in Bonn) Zaterdag is te Hamburg de partijdag van de christen-democratische unie geopend die als het begin van de verkiezingscampagne kan worden beschouwd. Deze partijdag zal tot woensdag duren. In Hamburg worden vijf honderd gedelegeerden en zeshonderd waarnemers verwacht. Het is geen toeval dat deze partijdag in dezelfde stad wordt gehouden als in 1953, toen ook algemene verkiezingen voor de deur stonden, die toen tot een overwinning van de C.D.U. hebben geleid. Als sprekers treden onder meer de minis ter van Buitenlandse Zaken. Von Brentano, en de voorzitter van de Bondsdag, dr. Ger- stenmaier op. De bekende professor in de theologie, Thielecke, zal het thema „ver antwoordelijkheid in het atoomtijdperk" behandelen. Hij zal dit vraagstuk niet van de politieke kant maar van de ethische kant belichten. DJAKARTA (AFP) Op vrydag, 17 mei, zal de nieuwe Indonesische re gering voor het parlement de gebruikelyke verklaring afleggen. Naar premier Djuan da in een maandag gehouden persconfe rentie mededeelde, ligt het niet in de be doeling der regering om na afloop der de batten over deze verklaring, om het ver trouwen van het parlement te vragen. Dit standpunt zal echter opnieuw in over weging worden genomen, zodra de re gering tot het besef mocht komen dat zij haar taak niet langer naar behoren kan uitvoeren. „In elk geval zal het parlement liet laatste woord hebben", aldus premier Djuanda. Met betrekking tot het voorgenomen be zoek van Djuanda aan Celebes, deelde hij mede, dat deze reis voor onbepaalde tijd is uitgesteld in verband met „dringende werkzaamheden" in de hoofdstad. De vo rige week werd deze reis, die oorspronke lijk op 8 mei zou beginnen, reeds enige da gen uitgesteld, zonder dat daarvoor een reden werd bekend gemaakt. Ook ditmaal ging premier Djuanda daar niet verder op in. Tijdens een maandag gehouden perscon ferentie, heeft premier Djuanda zijn vaste overtuiging uitgesproken, dat de door de chef-staf en de veiligheidsdiensten ge nomen maatregelen (de arrestaties van de vorige week) door de buitengewesten niet verkeerd zullen worden uitgelegd. Hij zei- de, dat deze maatregelen zijn genomen in het belang van rust en orde. De premier, die tevens minister van De fensie ad interim is, deelde mede te heb ben aangedrongen op spoedige behande ling van de zaak tegen enkele vooraan staande figuren, die door de veiligheids dienst zijn aangehouden op grond van be schuldiging van corruptie en andere on regelmatigheden. Zondag werd in een communiqué van het leger medegedeeld, dat de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Abdul Iiaris Nasution, de behandeling van de kwestie der subversieve activiteit van de plaatselijk militaire commandant van Dja karta Raya heeft overgenomen en daar over verslag aan de regering zal uit brengen. In de zondagavond uitgegeven re geringsverklaring wordt medegedeeld, dat bij het nemen van veiligheidsmaatregelen nauw wordt samengewerkt tussen de re gering en de veiligheidsinstanties. Opmerkend, dat in verschillende pro vincies de ontwikkelingen een climax heb ben bereikt in de vorm van eigenmachtig optreden, vervolgt de verklaring: „De re gering is zich tenvolle bewust van de oor zaken van de ontevredenheid en acht daarom het leggen van de grondslagen voor het herstel van de goede betrek kingen tussen de centrale regering en de provincies haar voornaamste taak". De regering heeft zich echter in dit verband te houden aan de geldende wettelyke be palingen, hetgeen wil zeggen, dat de een heid in het land moet worden bewaard en dat de verlangens van het volk moeten worden gekanaliseerd langs de wettelyke instellingen. „Daarom kan de regering niet toelaten, dat activiteiten, welke een bedreiging vor men voor de eenheid van het land, hun eigen loop nemen", aldus de verklaring. De Indonesische oud-vice-president dr. Mohammad Hatta is maandag per vlieg tuig naar Padang, in Midden-Sumatra vertrokken, ter bijwoning van een congres van coöperatieve instellingen, waarvan hij beschermheer is. Hij was vergezeld door de secretaris-generaal van het ministerie van Handel, enige andere ambtenaren en een aantal deskundigen op coöperatief ter rein. Hatta zal enige dagen in Midden- Sumatra blijven. Zaterdag verklaarde Hatta voor een ge hoor van ongeveer 15.000 islamieten in Surabaia, dat het communisme „altijd voorgeeft de kampioen tegen de armoede te zijn". „Als alle islamieten uit de hele wereld de islamitische rechtvaardigheid kunnen verwezenlijken en de armoede kunnen wegvagen, zal het communisme vanzelf van de aardbol verdwijnen", aldus Hatta. £"2 „Ja, dat is mijn collega's ook al opgevallen, Sir Geoffrey. En nu hoop ik maar, dat u en uw mede werkers evenveel waarde hechten aan mijn dromen als mijn collega's doen". Sir Geoffrey onderdrukte een glimlach en wendde ernst voor toen hij zei: „In elk geval vinden we het altijd de moeite waard kennis te nemen van uw informaties, zelfs als die van dromen afkomstig heten te zijn". „Schitterend, Sir Geoffrey!", riep Daphne verheugd uit. „En nu", ging ze voort, „zou ik een uiteenzetting wil len geven van mijn schema, dat bedoelt die- drie mannen te verlokken tot een poging het geld in hun bezit te krij gen, waarna wij hen in de nek kunnen pakken op het ogenblik, dat zij de overval plegen". „Aangenomen, dat u het inderdaad zo ver kunt bren gen", vulde Sir Geoffrey haar woorden enigszins scep tisch aan. „O natuurlijk", antwoordde zij dadelijk, „ik beweer helemaal niet, dat zij werkelijk in de val zullen lopen. Maar niettemin hoop ik, dat u, als u mijn plannetje hebt gehoord, tót de conclusie zult komen, dat er een moge lijkheid in zit, die de moeite van het proberen waard is". „Akkoord, maar onder één voorwaarde, n.l. dat u, mijn waarde juffrouw Wrayne, ons de zekerheid kunt ver schaffen, dat de heren er met geen mogelijkheid met het geld vandoor kunnen gaan buiten ons weten. Want als er maar een ver verwijderde kans bestaat, dat zij dat inderdaad kunnen, dan zou ik heus mijn hulp moeten weigeren. Het gaat namelijk om het geld van de Bank en de ellende zou niet te overzien zijn als wij er mee „gok ten" en verloren! U zult dat zelf wel inzien, zonder dat ik daar bijzonder de nadruk op leg, nietwaar?" „Laat ik u in dat opzicht volledig geruststellen, Sir Geoffrey. Bovendien vraag ik u niet te „gokken", in elk geval niet met het geld. Maar laat ik eens uiteenzetten wat mijn plannen eigenlijk zijn." En dat deed ze daarop met veel enthousiasme, belang stellend aangehoord door Sir Geoffrey en hoofdinspec teur Frensham. „En nu", zei ze, toen ze haar plannen had opengelegd, „nu kunt u zelf oordelen. Wat denkt u ervan?" De luch tige wijze, waarop ze dit zei, bewees wel, dat ze er geen ogenblik aan twijfelde of het oordeel zou gunstig luiden. „Eerlijk gezegd", merkte Sir Geoffrey op, „zie ik maar één bezwaar. Zij zullen, denkt u, naar alle waarschijn lijkheid de hele operatie vanuit de bossen bespieden.." „Ja, daar ben ik zeker van". „Goed, maar laten we nu eens veronderstellen, dat zij uw mannen zullen volgen om na te gaan of de gehele zaak geen bedrog is?" Toen hij die vraag stelde, deed hij dat op een wijze, waaruit bleek, dat zowel hijzelf als Frensham bijzonder nieuwsgierig waren naar het antwoord. Maar tot hun grote verrassing glimlachte zij geamuseerd. „Dit bezwaar heb ik al vermoed en ik heb er mijn maatregelen al voor genomen", antwoordde Daphne, die daarop uiteenzette, wat ze hierop had gevonden. Sir Geoffrey Anstruther wendde zich lachend tot Frensham. „Ik behoorde het geweten te hebben, Frensham", zei hij. „Er is letterlijk niets of deze jongedame heeft er allang rekening mee gehouden". Zich daarop tot Daphne wendend, vroeg hij: „En wanneer denkt u ermee te beginnen, m'n waarde?" „Dadelijk, Sir Geoffrey, nu u uw toestemming hebt ge geven. De tijd werkt sterk in ons voordeel. Als die kna pen eenmaal in het Witte Huis zijn, kost het hun, zoals de firma, die de verbouwing verzorgde mij vertelde, ten minste twee uur en misschien zelfs meer om de planken los te krijgen en te herplaatsen. En aangezien we het landhuis van verschillende punten in het oog zullen houden, zodra zij daar op hun gemak binnen bezig zijn met het opgraven van het geld, hebben we tijd genoeg huis en tuin te omsingelen en hen in de kraag te pakken als zij voor de dag komen", „Als ik uw uiteenzetting zo hoor", viel Frensham in, „zal het niet eens een bijzonder karwei worden, juf frouw Wrayne". Maar daar bleek Dahpne het niet mee eens. „Dat is nu het enige, dat me niet aanstaat", zei ze, haar wenkbrauwen fronsend, „want, inspecteur, het klinkt wel eens te gemakkelijk. Maar laten we ons daar om aan het Amerikaanse spreekwoord houden: „Als er geen gevaar schijnt te zijn, verdubbel dan de veiligheids maatregelen. En dat zal ik zeker doen in dit geval". HOOFDSTUK IX James Toogood zat buiten voor zijn tent met zijn veld- kijker tegen zijn ogen gedrukt. Hij staarde onafgebroken naar het Witte Huis. Want daar had zojuist een zwartè auto stilgehouden en een man was er uitgestapt. Hij was van middelbare leeftijd, keurig gekleed en hij droeg een tas, zoals dokters die doorgaans hebben. Met vlugge stap was hij naar de tuinpoort gewandeld, waar hij op de bel drukte. Daarop ging de deur van het Witte Huis open en Sheila Morstone kwam haastig het tuinpad aflopen. Zij opende de poort en liet de heer binnen. Duidelijk zag Toogood, dat zij ernstig liep te praten, terwijl de nieuw- aangekomene belangstellend luisterde. Toen de deur van het landhuis zich achter hen sloot, liet hij zijn kijker zakken. Toch bleef hij het huis aan dachtig gadeslaan, terwijl hij zijn pijp voor de dag haal de, die langzaam stopte en er nadenkend lange trekken aan deed. „Nu zou ik toch wel eens willen weten wie dat is en wat hij daar doet", mompelde hij op halfluide toon. „Zo op het eerste gezicht leek het me een dokter. Wist ik maar of ik het bij het rechte eind heb". Tenminste een half uur lang zat hij daar. Maar al die tijd waren zijn ogen op het Witte Huis gevestigd. Nau welijks zag hij de deur weer opengaan er kwamen een heer en een jongedame naar buiten of hij nam terstond zijn veldkijker weer ter hand. „Ja, dat is het meisje van Morstone", mompelde hij. „Ze ziet er bezorgd uit. Het zou me niet verbazen, als haar tante ziek was. Waar zou die hond eigenlijk zijn? Die heb ik de laatste vierentwintig uur helemaal nergens gezien". Voortdurend bleef hij naar de twee personen kijken, terwijl deze langzaam het tuinpad afliepen. Nu had de heer het woord en het meisje luistex-de. Van tijd tot tijd knikte zij. Toen stapte de heer weer in zijn auto. Het meisje sloot de tuinpoort en liep nadenkend naar huis terug. Toogood zat nog steeds naar het Witte Huis te kijken, toen het kraken van een takje in het bos hem aanleiding gaf het hoofd om te draaien. „Hallo, Harry, Jonge vriend", zei hij, toen Heal te voor schijn kwam en zich naast hem op de grond liet neer vallen. „Wat jammer, dat je niet twintig minuten eerder hier was". Westfriese muserm. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunste> en Wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener, heeft vrijdag het gerestaureerde Westfriese museum in Hoorn heropend. De restauratie, die ongeveer twee ënhalf jaar heeft geduurd, omvatte het weer in bruikbare staat maken van een drietal onderaardse gewelven, het in oorspronke lijke staat terugbrengen van de hal en her stel van tal van gebreken in de constructie van het gebouw. Heidebrand. Vrijdagmiddag heeft er opnieuw een veen- en heidebrand gewoed in het Haaksberger Veen. In tegenstelling tot de ernstige brand van enige weken ge leden. waax-bij het vuur naar de op Duits gebied gelegen heide en veenpercelen over sloeg. is de brand nu in Duitsland uitgebro ken en door de zuidoostelijke wind naar Nederland overgeslagen. Door snel ingrijpen van de bosbrandweer, rijkspolitie en douane, kon de brand na anderhalf uur overmees terd worden. Er is ongeveer 25 hectare hei en veen verloren gegaan. Bijna 2 ton tekort Het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskolonies heeft op de exploita tierekening over 3956 een nadelig saldo van bijna f180.000,Het tekort is voor f34.700 toe te schrijven aan stijging van de kosten en voor f46.000 aan de mindere opbrengst van verpleeggelden. Het genootschap heeft in 1956 ruim 7.000 kinderen gedurende 332.000 dagen verpleegd. Van deze ruim 7000 kinderen werd 47,2 percent uitgezonden om in hoofdzaak psychische i-edenen. In 1939 bedroeg dit percentage iets meer dan. 22. Toeriste verongelukt. De 31-jarige mejuffrouw Mathilde Dieiük uit Koewacht is bij een auto-ongeluk te Koblenz om het leven gekomen Zij reed in een Nederlandse auto. Een inzittende van de Duitse personen auto, waarmee de Nederlandse wagen in botsing raakte, werd ernstig gewond in het ziekenhuis te Koblenz opgenomen. Baby verbrand. Het tien maanden oude zoontje van de familie Van de Heuvel uit Veenendaal trok dezer dagen de met hete thee gevulde theepot over zich heen. Met ernstige brandwonden werd het kindje naar een ziekenhuis vei-voerd, waar het de vol gende dag is overleden. Met f 14.000 verdwenen Toen de 30- jarige ongehuwde administrateur van een beschuitfabriek te Amsterdam niet op kan toor verscheen, is men de kas en de boeken eens gaan bekijken. Daarbij bleek dat onge veer veertienduizend gulden ontbraken. De politie zoekt thans naar de boekhouder. Textiel gestolen. In de afgelopen nacht is uit een vrachtauto van de firma Kranen- berg textiel- en manufacturenhandel te Barneveld een grote partij textiel gestolen. Men schat de waarde van het gestolene op enkele duizenden guldens. De vrachtauto stond gestald in een schuur naast het pand van de firma. Vermoed wordt dat de in brekers zich met twee auto's uit de voeten hebben gemaakt. Tot dusver ontbreekt elk spoor. Aangehouden. Vorige week werd een inbraak gepleegd bij een ijzerhandel in Har derwijk. De daders hadden met behulp van een snijbrander een brandkast opengemaakt en f 4500 buitgemaakt. De politie heeft thans de daders opgespoord. Het zijn twee Am- sterdammers. Een deel van de buit is in be slag genomen. ADVERTENTIE (Wordt vervolgd). MAANDAG 13 MEI Cinema Palace: „Het brandmerk der zonde", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Luxor: „En.... schiep de vrouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Acht mannen en een tank", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spion voor de onderwereld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Baby doll", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Oorlog en Vrede", 14 jaar, 7.30 uur, Studio: „Are de Triomphe", i8 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopen stelling met kaarslicht en oude muziek, 8.3010.30 uur. Begijnhofkapel: Ds. A. van Gent over „Eén rechtvaardige was voor ons voldoende" voor Interkerkelijk Evangelisa tiecomité, 8 uur Zangdienst van 7.30 uur af, Zang en Vriendschap: Vrageijavond van de Grote wereld, 8 uur. Minerva: Les enfants du paradis", 18 jaar, 8.15 uur. Openlucht theater Bloemendaal: Tentoonstelling van werken van Bloemendaalse beeldende kun stenaars, 10—17 uur. DINSDAG 14 MEI Cinema Palace: „Het brandmei'k der zonde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LU>;0r: „Enschiep de vrouw", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Acht mannen en een tank", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spion voor de onderwereld", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Baby doll", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Oorlog en Vrede", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Studio: „Are de Triomphe", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaars licht en oude muziek, 8.30—10.30 uur. Grote Kerk: Albert de Klerk bespeelt het orgel, 11.30 en 8 uur. Concertgebouw: Eei'ste con cert van Beethovencyclus N.Ph.O., dirigent Henri Arends, violist Jan Damon, 8.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Tentoon stelling van werken van Bloemendaalse beeldende kunstenaars. 10—17 uur. Minerva: „Les enfants du paradis", 18 jaar, 8.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6