Albert Heijn PÉTROLE HAHN Vlees hooit erwj SuperMart Kennemer Lyceum winnaar in finale van schoolvoetbaltoernooi Moeitevolle inbraak in Haarlemse broodfabriek bleek vergeefs SAUCIJZEN Geestdriftig gewaardeerde ritmische feestavond „Het huwelijk" van Gogolj Modeshow van Bad- en Strandkleding Taptoe op de Grote Markt in Paviljoen „Dreefzicht" Eén brandkast was leeg, de tweede kon niet doeltreffend geforceerd worden Diamanten jubileum J. W. Kramer Zestig jaar werkzaam bij familie Stoop uperMört dees ^ytperMals dees 5 voor 100 89 5 voor Ronde van Zwanenburg voor Van der Leer Geslaagd voor examen ziekenverzorgster F. Mnerten viert zilveren jubileum bij „Union" Kwart eeuw werkzaam bij Joh. Enschedé Bekend verkoopster viert zilveren jubileum Binnenkort weekmarkt in Sassenheim Voetballende jongen loopt dubbele beenbreuk op ZIJN Nu bij bloemkool en jonge groenten UIT STAD EN STREEK MAANDAG 13 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT '9 Begunstigd door de weergoden had za terdagavond onder enorme belangstelling op de Haarlemse Grote Markt het jaar lijkse ritmische feest plaats, dat door de initiatiefnemer en organisator W. C. van der Peijl: „Taptoe unique" gedoopt is, een woordcombinatie die taalkundig nogal mank gaat, daar „taptoe" geen Frans is. Het geval zou eigenlijk „retraite unique" of beter „parade unique" moeten heten, als men het toch perse een Franse naam wil geven. Maar hoe dan ook gezegd kan worden dat de heer Van der Peijl er slag van heeft een „unieke taptoe" in elkaar te zetten en prachtig disciplinair te laten ver lopen. Vooral het feit dat hij een succes rijk resultaat weet te bereiken met alleen amateurverenigingen, mag buiten kijf uniek heten. Aan de taptoe werd deelge nomen door Bergosskapel uit Oss, dirigent j. van Bruggen, door „Harmonie Cres cendo" uit Haarlem, dirigent Jac. Bijster, door de Hillegomse Harmoniekapel, diri gent P. Drost, door de C.J.M.V.-Drumband, dirigent D. Horstman, door de Bato-Drum- band, dirigent C. Gelaudi, alsmede door een dansgroep van de Haarlemse turnver eniging „Bato" onder leiding van W. de Wolf. Verder was er de medewerking van de populaire radio-dirigent Benedict Sil- berman. Het feest begon met het voorstellen aan het publiek van de jongste en de oudste onder de tweehonderdtachtig deelnemers, wier leeftijden tussen de negen en de tachtig bleken te liggen. Bij de intocht van de korpsen, mocht de Drumband van ADVERTENTIE Alleen dinsdag en woensdag 14 en 15 mei a.s. Gehakt half om half 500 gram 158 Magere runderlappen met een randje vet 14 Q 500 gram A I O Slavinken heerlijk gekruid 3 VOOI" 98 Speciaal aanbevolen onze prima saucyzen, uitslui tend bereid van varkensvlees ln de groente- en Jruitaf deling alle jonge, verse voorjaarsgroenten (sla, jonge worteltjes enz.) tégen extra-lage dagprijzen :n dinsdag -en. woensdag 14 en 15 mei a.s. Sunkist-sinaasappelen Jaffa's Uit onze kruidenierswarenafd. t/m zaterdag 18 mei a.s. bij elke fles AH-Limonadesiroop vanaf 1. een zware chocoladereep GRATIS 8 Garantie voor kwaliteit 8 Laagste prijzen 8 Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 In afwachting van de aankomst der deel nemers aan de Ronde van de Haarlemmer méér, werd in Zwanenburg een wielerronde voor nieuwelingen gehouden. Deze werd ge wonnen door de Rotterdammer Van dei- Leer. In de kopgroep zaten verschillende Haarlemmers en Kennemerlanders, heigeen wel uit de uitslag blijkt: 1. L. v. d. Leer. Rotterdam, de 60 kilometer in 1 uur 48 minu ten en 47 seconden; 2. F. Tel, Zaandam; 8. H. van Duin, IJmuiden; 4. A. Reekers, Nieuw Vennep; 5. H. Oldenburg, IJmuiden; 6. A. Rutte, Haarlem; 7. C. v. d. Aar, Haarlem; 3. B. Bosman, Beverwijk; 9. G. Cuvelier, Nieuw Vennep; 10. P. Franzen, Aalsmeer; 12. A. Koonings, Haarlem. Aspiranten: 1. W. Schilling, Den Haag, de 30 kilometer in 57 minuten en 14 seconden; 2. R. Riethoven, Leiden; 3. N. Schellekens. ben Haag; 4. E. Sminia, Haarlem; 5. Sachs. Amsterdam. Voor het examen ziekenverzorgster van de Adr. Coenenstichting zijn in het Her vormde Rusthuis te Haarlem, de navolgen de dames geslaagd: J. Bossert, G. W. Bout, E. M. Hoekstra, N. Paap en T. Stok. Voor het overgangsexamen slaagden de dames: H. Buitenhuis, H. Drost, A. Kreijger, S. Gutter, R- v. d. Horn, A. Tol en D. Wondergem. Het Hervormd Rusthuis aan de Jansstraat is het enige rusthuis in de stad, waar een oplei ding voor ziekenverzorgster wordt gegeven. de C.J.M.V. het spits afbijten. Daarna was het de beurt aan de Hillegomse Harmonie- kapel en aan de Harmonie Crescendo om gezamenlijk onder het spelen van de Tra- falgarmars de Grote Markt te betreden.Da' was een niet ongevaarlijk experiment, ge zien de afstand die de beide korpsen scheidde: het enie uit de Zijlstraat het an dere uit de Koningstraat oprukkend. Ver volgens kwam Bato's Drumband ten to nele met haar sportief gevolg, dat extra gul begroet werd door het publiek. De „Bergoss-kaoel" maakte haar entrée me' een mars, die gedeeltelijk per maat en ge deeltelijk per tel gelopen werd: een aardig, demonstratie van de oude marspas en var de zogenaamde „pas redoublé". Toen op echt spectaculaire manier ieder zijn plaats had ingenomen in het complete ensemble, kon de eigenlijke taptoe begin nen met de gebruikelijke koralen, die om de beurt door een andere dirigent geleid werden. Een mooie vondst was: het signaal te laten horen van de torentrans, een prestatie van enkele blazers uit Haarlemse korpsen, die bijzonder goed slaagde. Dn tweede beurt van deze „kopers" was ge doemd om te mislukken. Dat samensnelen van de begane grond en van de torentrans was muzikaal niet goed bekeken. Alter nerend had het wel een aardig effect kun nen opleveren. Benedict Silberman dirigeerde Elgar's melodie „Land of hope and glory" en „Nightfall in Camp" (een stukje waarin de signaalhoorns een niet onbelangrijke partij hadden). Op de ritmische impulsen van „Imperial echo's" bezetten de vijfentwin tig „Bato"-meisjes de „pannekoek" van de Grote Markt om er te dansen rond een reusachtige ruiker tulpen op de Bloemen- wals van Tsjaikofsky, die onder Silber- mans leiding vertolkt werd en zijn besluit kreeg op de dominant als om aan te dui den dat met de apotheose van dit ballet: een regen van tulpen over de geïmprovi seerde dansvloer, een dominerend effect bereikt werd. Na de afmars van „Bato" begon zich een soort ballet der korpsen te ontwikkelen, éen merkwaardig afrollen van het kluwen, waarna men zich opnieuw ODStelde om in plenaire formatie front te maken voor diri gent Silberman. onder wiens leidmg zijn pittige mars .Luctor et Emerjo" cn zijn voor deze gelegenheid geschreven compo sitie voor harmonie-orkest „Signaal in de Nacht" keurig vertolkt, werden. Tenslotte snoeide men ook het Wilhelmus, dat uit duizenden kelen meegezongen plechtig over het Haarlemse forum klonk Wethouder D. J. A. Geluk, sprekend als voorzitter van Haarlems Bloei, onder auspiciën waarvan dit ritmische feest plaats had dankte terecht de leiders en executanten, wijzend op de zeer te waar deren vrijetijdsbesteding van de korps leden. Hij sprak tevens de hoop uit dat men het met hem eens zal zijn dat het verantwoord kan worden geacht voor het volgend jaar een dergelijke manifestatie op touw te zetten. Doch hiermede was het nog niet afgelopen, want de heer Van der Peijl is er de man niet naar om zijn men senmateriaal onordelijk uit elkaar te la ten gaan. Er kwam dus nog een coda: het afmarcheren van elke groen anart. waarbij aan het slot het korps uit Oss nog eens zijn „one-step" en zijn „two-step" demon streerde. De geestdriftige reactie van het publiek was fen klinkklaar bewijs, hoezeer dit rit misch schouwsnel, dat in de eerste plaats éen demonstratie van orde en tucht is, op prijs werd gesteld. Jos. de Klerk De heer F. Maerten heeft zaterdag zijn zilveren jubileum gevierd bij de n.v. Cacao- én Chocoladefabriek ..Union" aan de Paul Krugertraat te Haarlem, 's Morgens heeft de directie de jubilaris gehuldigd. De directeur, de heer P. J. Kapteyn, sprak dé heer Maerten toe en prees zijn werklust en grote vakbe kwaamheid de jubilaris heeft mede door zijn grote vakkennis verscheidene afdelingen van de cacaobewerking doorlopen. Van de kaartclub van het icrsoneel ontving hij een kist sigaren. De directeur, fabriekschefs en een lid van het personeel boden de jubilaris geschenken onder couvert aan. Na de hul diging werd het personeel een diner aange boden in het café-restaurant „Bolwerk"' Zaterdag was de heer H. J. Heérens, werk zaam als lijnetser op de afdeling chemigra- fie van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting n.v. te Haarlem, vijfentwintig jaar in dienst van deze vennootschap. 's Morgens werd hij door de directie ont vangen. Een der directeuren, de heer J. R. Gunning, heeft in een toespraak de plichts betrachting van de jubilaris getekend en hem een geschenk onder couvert overhan digd. Om elf uur kwamen de collega's van de jubilaris in het Johez-huis bijeen. Hier voerden het woord: de afdelingschef, de heer L. Costers, ir. D. J. Enschedé en een van de collega's, de heer W. N. Out. Zij prezen de collegialiteit van de heer Heercns. die nim mer op de voorgrondt treedt, doch van wiens steun men altijd verzekerd is. Oov namens de collega's werd een geschenk onder cou vert aangeboden. Mejuffrouw A. G. P. v. Aarsen zal woens dag haar zilveren jubileum vieren bij de banketbakkerij firma Tummers te Heem stede. Na haar opleiding in het bedrijf aan de Binnenweg is zij naar het filiaal van de banketbakkerij aan de Jan van Goyenstraat te Heemstede overgeplaatst. Vele klanten heeft zij als verkoopster gedurende al die jaren van advies gediend. „Tante Let", zoals zij door de meeste klanten wordt genoemd, geniet op banketbakkersgebied een bepaalde vermaardheid cn het zal haar op de receptie die woensdag van half vier tot vier uur in de geheel gemoderniseerde zaak aan de Jan van Goyenstraat zal worden gehouden, onge twijfeld niet aan de nodige belangstelling ontbreken. De heer J. W. Kramer, wonende aan de Van Valckenburghlaan te Bloemendaal, heeft zaterdagmiddag in de kring van kin deren en kleinkinderen van wijlen ir. A. Stoop in hotel „Zomerzorg" te Bloemen daal tijdens een zeer geanimeerde recep tie en lunch een merkwaardig jubileum gevierd. Hel was vrijdag 10 mei zestig jaar geleden, dat hij als dertienjarige jongen bij ir. A. Stoop zijn werkzaamheden be gon. Later werd hij particulier secretaris en rentmeester. Na de dood van de heer Stoop op 7 september 1935 bleef hij de be langen van de Erven Stoop behartigen. De heer Adriaan Stoop was een pionier in de petroleumindustrie en de heer Kra mer trad op 10 mei 1897 bij hem in dienst bij de Dordtse Petroleummaatschappij. In 1911 werd lot een fusie overgegaan met de „Koninklijke". De jubilaris was vol lof over de vriendschap en het vertrouwen, dat hij in de lange reeks van jaren van de heer Sloop ondervonden heeft. In 1897 had de heer Sloop de villa aan de Mollaan te Bloemendaal gekocht. De heer Kramer is vele jaren als particulier secretaris en rentmeester opgetreden. Ir. Stoop was ook de stichter van het „Heilbad" in Wiessee in Beieren en nog steeds is de heer Kramer daar werkzaam voor en bezoekt hij jaar lijks met zijn echtgenote deze badplaats. Hij heeft zeer veel voor de groei en bloei van Wiessee gedaan. Bijzonder dankbaar was de heer Kramer voor de brede kijk die hij op het leven heeft gekregen door zijn veelzijdige werkkring bij de familie Stoop. Zaterdag is de jubilaris toegesproken door mevrouw C. Langelaan-Stoop, me vrouw F. Duyckinck Sander-de Clercq en de heren J. A. Langelaan en G. W. A. de Clercq. De heer Kramer ontving tal van bloem stukken, telegrammen en brieven, onder meer van directie en personeel van Heil bad Wiessee, van de Nederlandse Heide Maatschappij en van de Stichting het Dor- rie Stoopfonds, waarvan de jubilaris secre taris-penningmeester is, een fonds tot steun van jonge kunstenaars. Veel lof werd de heer Kramer voor zijn toewijding toege zwaaid. De heer Kramer heeft aan het slot van de lunch en receptie, waar zeer velen de jubilaris de hand kwamen drukken, een dankwoord gesproken tot allen die deze dag tot een onvergetelijke voor hem had den gemaakt. In Sassenheim zal binnenkort worden ge start met een weekmarkt voor kleinhandels- waren. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben aan het raadsbesluit van de gemeente Sassenheim tot instelling van een wekelijkse markt hun goedkeuring gehecht. B. en W. van Sassenheim stellen zich voor de markt zo spoedig mogelijk te doen open stellen. De donderdag is vastgesteld als wekelijkse marktdag. Bij wedstrijd tussen elft (dien van twee speeltuinverenigingen Zaterdagmiddag is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de elftallen van de speeltuin verenigingen „Het Vondelkwartier" en „Bui tenrust" op het terrein van eerstgenoemde vereniging aan de Vergierdeweg in Oud- Schoten. De jongens van „Het Vondelkwar tier", die over een veel beter ploegverband dan hun tegenstanders beschikten hebben er een „schuttersfeest" van gemaakt. Met niet minder dan veertien' doelpunten, waar tegenover „Buitenrust" geen enkel tegen- punt kon stellen, speelden zij hun tegen spelers van het veld. Voor een van de spe lers van „Het Vondelkwartier", de veertien jarige Bert Nieborg, wonende aan de Vondel- weg. heeft deze wedstrijd echter een minder prettige herinnering opgeleverd. Bij een duel om de bal kwam hij namelijk zo ongelukkig ten val, dat hij van het veld moest worden gedragen. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo, waarheen de jongen is overgebracht en opgenomen, werd een dubbele beenbreuk ge constateerd. De achterzijde van de kleine brandkast werd, zoals men op de foto kan zien, geheel opengereten. mmamm ADVERTENTIE Een friction PETROLE HAHN wordt aanbevolen vóór Uw permanent of vóór Uw watergolf. Discreet geparfumeerd.' PETROLE HAHN garandeert gezond, soepel en zijdeachtig haar. vergemakkelijkt het kappen. Verlang het bij Uw kapper. tegen haaruitval en hoofdroos. IMP.: N.V. GROOTHANDEL IN PARFUMERIEËN TOILETARTIKELEN v/h FIRMA A. MAAS O.Z. VOORBURGWAL 239 AMSTERDAM De Haagse Comedie is andermaal ver schenen met een blijspel uit het oeuvre van de Russische toneelschrijver Nikolaj Gogolj. Na „De Revisor" thans „Het huwe lijk". De regie we hoeven er nauwelijks naar te raden is van Peter Scharoff. Waarnaar men wel zou willen raden zijn de beweegredenen, die tot de keuze van dit stuk hebben geleid. Is het de bedoeling ons Gogolj beter te laten kennen? Het is mogelijk, maar men speelt niet zo gemak kelijk over zo'n hoogtepunt als „De Revi sor" heen. Wilde men ons weer zo'n brok Russisch leven voorzetten in de cyclus, die ADVERTENTIE SEIZOEN 1957 op DONDERDAG 1G en VRIJDAG 17 MEI 's avonds om 8.15 uur Getoond wordende „HEINZELMANN" en „TWEKA" badcolleclie en „STURKA" sportieve kleding. VRIJ ENTREE op vertoon van uitnodigingskaart, welke verkrijgbaar is bü „SPORTHUIS HAARLEM". Grote Houtstraat 123, Tel. 12215. In de nacht van zaterdag op zondag hebben inbrekers twee brandkasten in het kantoor van Frankens broodfabrieken aan de Lange Margarethastraat in Haarlem geheel of gedeeltelijk geforceerd er moest zelfs een tien centimeter dikke muur voor worden uitgebroken zonder dat de langdurige voorbereiding en de moeizame uitvoering van deze misdaad hen iets hebben opgeleverd. De inbraak werd zondagmiddag door de bedrijfsleider van de bakkerij, die toevallig in het kantoor moest zijn, ontdekt. De ge hele kantoorafdeling droeg de sporen van het radicale sloop- en breekwerk dat was ondernomen. De daders waren via een ge makkelijk over het lager gelegen dak van de bakkerij bereikbaar tuimelraam, dat zij hadden ingeslagen, de kantoorverdieping binnengedrongen. Zij hadden het daarbij allereerst gemunt op een kleine brandkast welke naast het privékantoor stond. De achterzijde van deze kast hebben zij geheel opengebroken met boren en breekwerktui- gen, dus niet met behulp van snijbranders. Maar toen de wand het eindelijk begaf, bleek dat al hun moeite vergeefs was ge weest: deze kast was namelijk leeg. Daarna moeten de inbrekers net zo lang hebben gezocht tot zij de sleutel vonden van een achter een tweede, de eigenlijke bedrijfsbrandkast gelegen vertrek. In die kamer hebben zij de muur achter de brandkast over een oppervlakte van een vierkante meter geheel uitgebroken en ge sloopt. Om het geluid van het vallende ge steente op te vangen, bedekten zij de vloer met de stofjassen van het kantoorperso neel. Toen de stalen achterwand van deze «brandkast bloot was gekomen, hebben zij getracht ook deze open te boren. Ook toen hadden zij geen gelr'.. Eerst stuitten zij namelijk op een van de stalen leggers in de brandkast en toen zij verder zijn ge gaan met het boren van gaten op andere plaatsen, moeten zij in hun werk zijn ge stoord. Wy vernemen, dat reeds enige weken ge leden in het kantoor van de broodfabriek is ingebroken, waarbij enige deuren waren geforceerd, zonder dat er iets werd ver mist. Men vermoedt nu, dat het toen een verkeni ingstocht betrof van degenen, die in het afgelopen weekeinde hun slag tracht: n te slaan. Intussen waren de emoties voor de di rectie en de bedrijfsleiding van Franken zondagmiddag met de ontdekking van de inbraak nog niet ten einde. In overleg met de politie besloot men namelijk het geld, dat zich in de grote brandkast bevond en dat een aanzienlijk bedrag vertegenwoor digde omdat de ontvangsten van de afge lopen zaterdag daarin waren opgenomen, op een veilige plaats te brengen. Daartoe werd een taxi besteld. Op het moment, dat de vijftigjarige chauffeur het portier voor de passagiers opende, werd hij door een hartaanval getroffen en hij overleed ter plaatse. Nieuws in het kort Zaterdag is het eind gekomen aan het populaire Schoolvoetbaltoernooi te Haarlem. Het was jammer, dat een paar fikse regen buitjes probeerden afbreuk te doen aan het succes van deze slotdag, maar de enthou siaste supporters van de verschillende scho len cn dat waren er ditmaal heel wat zorgden wel, dat de goede stemming er in bleef Die stemming was er al direct om kwart voor twee, toen op het hoofdveld van Haar lem de B-finale begon tussen de Th. M. Ketelaarschool en de LTS. De Ketelaren hadden borden met opschriften en kleine spandoeken medegebracht om hun „jongens" aan te moedigen cn op zijn Zuid-Amerikaans werd er hier en daar zelfs geschoten. Ge lukkig waren het maar „losse flodders". Maar dat kon niet verhinderen, dat de leer lingen van de Ambachtsschool, tegenwoor dig LTS geheten, een duidelijke meerder heid aan de dag legden, wat resulteerde in een klinkende 4-1 overwinning. Intussen waren op de bijvelden de ver- liezersfinales van E en D begonnen. In die van E zat meer spanning dan in die van D, want terwijl in de laatste afdeling de Har- tenlustschool 4 overtuigd zijn meerderheid toonde, vocht de Kon. Emmaschool 2 tot de laatste seconde om de kleine voorsprong van haar tegenpartij te niet te doen. Het lukte echter niet. De winnnaarsafdeling van D leverde een zege op voor de A.H. Gerhard- school 3. In een fikse regenbui eindigde de wed strijd om de 3de en de 4de plaats in afde- ADVERTENTIE Hoe 't ook zij: Publikatie van de verenigde Slager6 in Haarlem e.o. ling E, waarin de P. H. v. d. Leyschool de W. de Zwijgerschool geen kans gar" Span nender was de strijd om de eerste en de tweede plaats. Hier werd de kampioen van 1956 de St. Aloysiusschool uit Overveen door haar dorpsgenote de Kon. Wilhel- minaschool (vorig jaar derde) na zeer span nende strijd geklopt. In elk geval tonen deze twee scholen wel, dat zij de laatste jaren tot en sterkste behoren. Intussen was op het Hoofdveld de eind strijd in afdeling A begonnen. Wie gedacht mocht hebben, dat de HBS A, toch altijd een zeer sterke ploeg, een gemakkelijke prooi zon hebben aan het Kennemer Lyceum, kwam wel zeer bedrogen uit De HBS A, technisch stellig wel wat meer mans dan het Kennemer Lyceum, vergat dit in het begin uit te buiten cn de aanvankelijke 1-0 voor sprong, later 2-1, zag zij in de tweede helft verloren gaan. Het werd 2-2 en meteen be gon Kennemer Lyceum door te drukken. Toen door de microfoon al werd meegedeeld wat er bij een gelijk spel gebeuren zou, scheen dit bij de Kennemer Lyceumspelers een zodanige uitwerking te hebben, dat zij in de laatste tien minuten hun score opvoerden lot 5-2. Een wel zeer verrassend resultaat. Maar laten we er direct bij zeggen, dat er op het hoofdterrein, zowel in afdeling B als A uitstekend werd gevoetbald. Na afloop het was juist weer een tijdje droog sprak eerst de Bondsvoorzitter de heer v. d. Aart een woord van dank tot allen, die aan het welslagen van dit 26ste toernooi hadden medegewerkt, waarna de voorzitter van de Schoolvoetbalcommissie, de heer Beets, met een toepasselijk woord de prijzen aan de verschillende aanvoerders uitreikte. De uitslagen waren dan: afd. A Kennemer Lyceum 1-HBS A 1 5-2, afdeling B Th. M. Ketelaarschool 1-LTS 1 1-4, afdeling C Th. M. Ketelaarschool 2-St. Jeroenschool 2 4-2, afdeling D, winnaarsafdeling: HBS B 3-A. H. Gerhardschool 3 1-3, verliezersafdeling: Triniteitslyceum 5-Hartenlustschool 4 0-5; afdeling E, om de eerste en tweede prijs: St. Aloysiusschool (Overveen)-Kon. Wilhel- minaschool (Overveen) 2-3. Om de derde en veirde prijs: P. H. v. d. Leyschool-W. de Zwijcrschool 5-1. Verliezersafdeling: St Aloysiusschool (H'stede)-Kon. Emmaschool 2 3-2. met Scharoffs verschijning hier te lande geschapen is? Er zijn betere brokstukken denkbaar, temeer omdat „Het huwelijk" een hekeling is, een overdrijving, die een interpretatie ingewikkeld maakt. Maar wat is de reden dan? Waarschijnlijk de zin in het komediespelen zelf. Dc voorkeur ging uit naar een blijspel. De ervaringen met „De Revisor" waren gelukkig genoeg om een tweede werk van Gogolj tot een aan trekkelijke en ook voor de acteurs zelf plezierige aangelegenheid te maken. De speelbaarheid vormde geen punt van twij fel. Het zal wel om die speelbaarheid zijn begonnen. Wat Gogolj in „Het huwelijk" doet is de toestanden op de hak nemen, die er in de eerste helft der negentiende eeuw beston den in de wereld der Russische ambtena ren en de kleine burgerij als het om trou wen ging. De koppelaarster speelde er een alles overheersende rol in. Gogolj brengt ons in kennis met een gans van een meisje, dat aan de man gebracht zal worden. Vi.if gegadigden dingen naar haar hand. Hun interessen zijn uiteenlopend, maar zij lei den alle via het huwelijk. Een dezer kan didaten wordt door zijn vriend zo gepous seerd, dat de hele concurrentie het veld moet ruimen, de koppelaarster incluis. Maar op het laatste ogenblik slaat de man de angst om het hart. Hij vlucht. De vriend kan de verwijten incasseren en de koppe laarster de triomf. Alleen door haar bemoeienissen kan een huwelijk tot stand komen. Wie er anders over denkt krijgt de kous op de kop en daarmee uit. Natuurlijk staat achter deze kluchtige situatie meer dan alleen het zich vrolijk maken om de schildering ervan. Gogolj hangt er bewust een lachwekkend beeld van op, maar toch geen volslagen carica- tuur. Die behoeft men er niet in te leggen. Tussen de hekeling en zotternij is wel enig verschil. Wat Peter Scharoff echter bewo gen heeft de figuren, zo gechargeerd te laten spelen dat het verband met enige werkelijkheid zoek raakt, is mij dan ook niet duidelijk. Hij duchtte misschien de verveling? Maar diè zat er nu ook in. Hij wilde misschien afstand nemen? Maar dat had Gogolj al gedaan. Feit is, dat dc voorstelling, die ik zaterdagavond in de Haarlemse stadsschouwburg bij afwezigheid van mijn collega David Koning bijwoonde, mij sterk de indruk gaf, dat de charge te ver was doorgevoerd om nog met enige kans op succes wezens van vlees en bloed op de planken te brengen, hoe gering ook die kans. Zelfs de confrontatie met een maat schappelijk verschijnsel verloor aan karak teristieke waarde, omdat er naar geen en kel karakter meer werd gestreefd. Dat deed hoogstens Fie Carelse als de koppelaarster en daarom detoneerde zij dan ook het sterkst. Het feit, dat Gogolj zijn stuk met de zegevierende koppelaarster laat eindi gen, had in deze regie-opvatting geen en kele zin. Het einde is toch al gerekt en weinig puntig, maar in de overdrijving, waarmee nu werd gespeeld, sleepte het er als een contra-punt achteraan. Alleen het derde bedrijf zal mij bij blij ven als een, dat hout snijdt. Daarin kregen de charges dan ook meer betekenis dan slagen in de lucht, waarom men wel kan lachen, maar dat doet men bij elke gooi en smijtscène. Ondertussen is het natuur lijk geen koud kunstje om een hele avond de ras-echte komediant van zijn virtuoze zijde te laten zien. Myra Ward, Cees Laseur en Paul Steenbergen hadden er echt schik in en acteeerden ernaar met een prachtige monoloog van Paul Steenbergen als bril jant staaltje vuurwerk. Men zag verder een naar het uiterlijk effect geestig getypeerde oude luitent ter zee van Dick van Veen, een van zakelijkheid doorspekte dikbuik van Johan Valk, een van intonatie mees terlijke knecht, die Henk van Buuren op poten zette en een vurige tante in de per- Praten over planten. De afdeling Ben- nebroek van de Koninklijke maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt dins dagavond in „Oud Berg en Dal" een praat- avond over planten en bloemen. Jongetje aangereden. Toen een drie jarig jongetje zaterdagmiddag omstreeks één uur, waarschijnlijk zonder op het vér- keer te letten, de Teding van Berkhout straat overstak, werd hij aangereden door een vijftienjarige jongen op een fiets. De kleuter is ter observatie in de Mariastich- ting opgenomen. Bloemcndaalsc Reddingsbrigade. In de Bornwaterschool te Bloemendaal is een bij eenkomst gehouden van een veertig ouders en vijfentwintig leden van de jeugdbrigade van de Bloemendaalse Reddingsbrigade. Na een openingswoord door de heer L. A. Op- huijsen, gaf de heer PI. R. Vos van de tech nische commissie een uiteenzetting van het werk van de jeugdbrigade. In dé pauze werden onderscheidingskapjes en zakboek jes uitgereikt. Verkecrsexamen te Bloemendaal. Van heden tot en met donderdag 16 mei wordt te Overveen het praktisch gedeelte van het onderwijsverkeersexamen afgenomen vóór de leerlingen van de Bloemendaalse scholen. Begin en eindpunt van 1 et parkoers voor dit examen liggen aan de Ernst ÖasimiHaan te Overveen. dit keer ten westen van de tennisbanen. In totaal nemen 586 leerlingen aan het examen deel. soon van Annie Leenders. De decors en costumes waren door Friso Wiegersma op het behaagzieke afgestemd en derhalve passend in de stijl. De vertaling van Aleida G. Schot was voor mijn gevoel wel erg vrij eigentijds, maar ook iat zal stroken met de opvatting der regie, welke mij niet het ge voel kan onthouden, dat er te veel is weg gespeeld, wat de komedie een menselijker lees gevoeliger en ook wranger een dra matischer accent had kunnen geven. P. W. Franse

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7