Hard werken, aardig verdienen, maar wat brengt de toekomst? Nederlanders in Indonesië (II) Vijftig jaar geleden Denen kiezen vandaag een nieuw parlement r Van dag tot dag De employé: „Hoe is het nou in NederlandZijn daar nog kansen of ben ik te oud Op de. <ZPra.atótozl en Chinese troepen in Tibet tot één-vierde verminderd Prins Makonnen na auto-ongeluk overleden Land bouwland kampt met exportmoeilijkheden Öost-Duitsland en zijn buur landen maken zich sterker Oostduits bewind gaf toe aan eis van studenten Maatregelen tegen 122 stakers*ingetrokken Hoogleraar in het Fries China protesteert tegen raketbasis op Formosa Uit Haarlems Dagblad van 14 mei 1907 PINS DAG 14 MEI 1957 De basis, waarop de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, zijn beleid wil grondvesten (volgens uit latingen die hij op het congres der chris ten-democratische partij te Hamburg heeft gedaan) lijkt door en door gezond, niet in de laatste plaats voor het gros der toekom stige Duitse gezinnen. Hij stelt zich namelijk op het standpunt, dat het uit moet zijn met Duitslands stre ven naar de positie van wereldmacht. Wel licht is dat voor sommige Duitse voorman nen een teleurstelling, aangezien het stre ven naar wereldmacht een voor de hand liggend politiek ideaal is geweest sinds onheugelijke tijden, niet alleen voor Duits land, doch voor vele andere naties. Duits land echter heeft in deze tijd, nu de wereld een ander aspect heeft gekregen door de snelle ontwikkeling van economie en an dere machtsinstrumenten, het voordeel dat het slechts te rade behoeft te gaan bij eigen verleden om te weten, dat streven naar wereldmacht niet identiek is met de bevordering van welvaart, veiligheid en rust der gehele bevolking. Het streven naar een zo machtig mogelijke positie - nood zakelijkerwijs volgens een eigendunkelijke weg en een isolatiepolitiek ten opzichte van de buitenwereld - kan een interessant en inspiratief spel zijn van de kleine kring aan de top, het loopt in de omstandigheden van vandaag uit op onoverzichtelijke narigheden van het kaliber, dat Duitsland aan den lijve kent. Onvermijdelijk zal de politieke koers op een bepaald moment de publieke opinie in eigen land moeten bru taliseren, om naar buiten een vuist te kun nen maken. Duitsland heeft vele keren een vuist gemaakt, doch door middel van figu ren en methoden die het duur heeft moeten betalen. Als Von Brentano tot het inzicht is ge raakt, dat voor Duitsland een betere toe komst is weggelegd in een vasthoudende samenwerking met gelijkgestemde landen, heeft het land een goede voorsprong op zijn belangrijkste bedreiger, de Sovjet- Unie, wier buitenlandse politiek nog steeds lijkt te blijven zweren bij het maken van vuisten, het zichzelf isoleren en het zich zelf versterken door brutalisering naar binnen en naar buiten. Wanneer Von Brentano er in slaagt, deze politiek tot de geijkte Duitse politiek te maken, heeft Europa als geheel een grote stap verder gezet op het pad der civilisatie en normalisatie. Als de bron van onrust en onbehagelijkheid in het hart van Europa op deze wijze kan worden afgesnoerd, zai ook eenzelfde bron in Oost-Europa mis schien op den duur wat milder invloeden voortbrengen voor de uiteindelijke situatie in ons oude werelddeel. De ter ontwapeningsconferentie in Lon den aan de orde zijnde voorstellen tot in stelling van zones voor wederzijdse lucht- verkenning vormen een interessant onder werp in de reeks der suggesties, die een toenadering tussen de vijandige polen be ogen. Interessant betekent nog niet: doel matig, of zelfs maar: mogelijk doch aangezien het algemene denkbeeld van zulke zones door beide partijen wordt ge accepteerd, moet het toch met meer aan dacht worden beschouwd dan andere ont wapeningsplannen, die vaak niet meer dan propagandafoefjes zijn gebleken. Er is nog geen enkele reden tot verder optimisme, ook al niet omdat de gedetail leerde voorstellen over dit onderwerp aan beide zijden aanmerkelijk verschillen, zo dat van een akkoord nog in de verste verte geen sprake kan zijn. Het algemene idee echter betekent een nieuw element in de regeling der poli tieke verhoudingen, en wel een zeer prak tisch element. Want wanneer twee elkan der weerstrevende partijen genoegen ne men met een regeling die eigen bewegings vrijheid beperkt en een wederzijdse zelf beheersing oplegt, spreekt eindelijk in de internationale discussie de redelijkheid een woordje mee. Intussen betekent het instellen van zulke ,verkenningszones" dat door de in de zones .allende landen een offer aan nationale ■■elfstandigheid zal moeten worden ge bracht, aangezien zij activiteiten van vreemde mogendheden boven hun grond gebied zullen moeten toelaten. Dat zal speciale moeilijkheden scheppen aan wes telijke kant, waar de verbondenheid nog niet ontaard is aan horigheid aan de sterkste partner. Doch ook Joegoslavië met name zal niet zonder meer Russische vliegtuigen boven zijn gebied gedogen, ook al wordt het in theorie gerekend tot de sfeer, die door de Sovjet-Unie wordt beïnvloed. Een tactische behandeling der bondge noten en een medezeggenschap van alle betrokken landen in de uiteindelijke rege ling zijn factoren, die in het aan de gong zijnde gesprek over dit onderwerp de be wegingsvrijheid van Amerika in ieder ge val strikt beperken tot principiële, alge mene bevestigingen-onder-voorbehoud. UITGEVER MAX BROCKHAUS OVERLEDEN Max Brockhaus, de oprichter van de be roemde uitgeverij, bekend bij musici over de hele wereld, is donderdag verleden week overleden. Zijn dood werd pas zater dag bekend gemaakt. Hij werd negentig jaar. I (Van onze reisredacteur) DJAKARTA. Terwijl ik in de gloeiend hete auto al lang mijn boordje had losgemaakt en de transpiratie de plooi uit mijn broekspijpen dreef, bleven witte lange broek en wit overhemd, mèt das, van mijn metgezel voldoen aan het decorum, dat van de Nederlandse em ployé in Indonesië vereist wordt. Hij transpireerde alleen een beetje aan de slapen en wiste dat in een gewoontege baar met de rug van zijn hand af. Er was trouwens al véél gewoonte gewor den, hij was nu vijf jaar in Indonesië, een flinke eenvoudige jongen, nog geen der tig, die vroeger snel carrière zou hebben ;emaakt. Hoe het nu was? „Hard wer en, een hoop verantwoordelijkheid, een hoop gedmaar het is wel te har den. We vermaken ons wel zo'n beetje. En we verdienen niet zo slecht". Hij werd er warempel nog een beetje geest driftig over, „van moeilijkheden over winnen leer je wat", vergat in het vuur van zijn betoog haast een gewoontege baar, de omzipntige boog om een onver hoeds afzwaaiende betj'ah.... „Nooit een betjah aanrijden, krijg je de grootste ellende mee, ze springen je met z'n allen op je nek". Hij zei ook: „Waar krijg ik ergens anders een baan, waar ik zó veel zelf mag beslissen en waar niet een of andere baas de hele dag in mijn nek staat te ademen". Toen keek hij tien minuten stil voor zich uit. Daarna: „Hoe is het nou in Nederland? Zijn daar nu nog kansen? En wanneer vinden ze je te oud? Weet je, het is hier allemaal wel Heel aardig, maar hoe lang nog? Dat is het onzekere. Als ze over vijf of tien jaar de maat schappij de hals omdraaien, dan ben ik te oud, dan komen ze ineens allemaal. En dan zijn er ook nog de kinderen. Als ik straks mét verlof ga, wil ik toch eens rondkijken in Nederland naar wat anders. Alleen zal ik er misschien niet meer kunnen wennen". Ziedaar in een notedop de Nederlandse employé in Indonesië. Met hun vrouwen en kinderen vormen zy een groep van omstreeks 18.000 zielen. Zy zitten er by de olie, in de handel, de cultures of de scheepvaart. Er zyn er ook nog 2500 (fa milies inbegrepen) in dienst van de repu bliek. Zy wonen en werken in Djakarta, Surabaia, Makassar, Medan, Padang of op de ondernemingen. In het laatste geval hebben zij het niet zo gemakkelijk, er zit ten nog altyd planters in gebieden in West-Java waar de Darul Islam opper machtig heerst en waar het Indonesische leger voor geen geld ter wereld durft te komen. Niet dat daar groot lijfsgevaar be staat voor de eenzame administrateur en zyn vrouw, die haar kinderen zo goed en kwaad als dat gaat een beetje onderwijs geeft, maar de „D.I." komt wel op gezette tyden eten, geld en kleren eisen. Onder bedreiging met wapens natuurlijk. Er wordt daar trouwens zo wat iedere nacht geschoten. Men went eraan, maar het blyft vervelend. Ouden en nieuwen Er zijn onder die Nederlandse em ployes de „ouden" en de „nieuwen". De eersten hebben „tempo dulu", de oude tijd, nog meegemaakt. Hun aanpassing aan de nieuwe is vaak van licht-ironische zwijg zame aard. Al houden zij natuurlijk wèl van het land. De onzekerheid over de toe komst raakt hen ook minder, zij dienen de tijd uit, die hen scheidt van het pen sioen en het huisje in Loosdrecht, waar zij in de trage hitte van dromen. Het zal die tijd nog wel duren. Voor de nieuwen ligt het net anders om. Zij zijn na de oorlog gekomen, met de beste bedoelingen en met veel energie, zij hoefden zich niet om te schakelen, ac cepteren nu de dagelijkse moeilijkheden als haast vanzelfsprekend. Maar hun grote zorg betreft de toekomst, hun pensioen is nog ver weg, een heel werkzaam leven lang. En als zij zien hoe de activiteit van de buitenlandse bedrijven steeds verder wordt afgekneld, rijst bij hen de kwellen de vraag of zij niet op drijfzand bouwen. Zodat in de ochtendschemering op Kema- joran voor het vertrek van de dagelijkse K.L.M.-Connie of wanneer de Oranje de waarschuwing „wegbrengers van boord" over de haven van Priok doet loeien, men van de vrienden en kennissen, die verlof gangers gaan „afdouwen" altijd nog weer hoort: „Dag mensen. Veel plezier. Zien we jullie nog terug?" Nu, met dat plezier schikt het nog al, al gaat er veel kostbare verloftijd verloren met dat „toch eens rondkijken in Nederland en het terugzien?" De K.L.M.-machines van Djakarta lijken altijd voller dan die naar Djakarta, het personeelsverloop baart de maatschap pijen grote zorg, het eindeloos geharrewar met entry en re-entry visa doet daar nog een schepje bij. Geen luxe Dat was dus de onzekerheid waarvan die doorsnee-employé mij sprak. „Hard werken", zei hij verder. Nu, dat gebeurt, de lange, lieve, hete dag lang voort ploe teren over de onwaarschijnlijkste obsta kels. Over niet zo slecht verdienen had hij het ook. Daar moet men zich geen over dreven voorstellingen van maken. In luxe baden doet vrijwel niemand zich, de pas uitgezondenen moeten zich uitgesproken beknibbelen, want Indonesië is een duur Pasar Baru, een van Djakarta's drukste winkelstraten: Modemagazijn Liberty, Bata, de Snoeper, de Bijenkorf.... Het lijkt zo Nederlands, het is het zo weinig. Uit betrouwbare bron in Katmandoe (Nepal) is vernomen, dat de regering van communistisch China heeft besloten een groot deel van het Chinese leger en het Chinese personeel, dat op het ogenblik in Tibet is, terug te trekken. Dit zou een gevolg zijn van een rege ling die Tsjoe En Lai onlangs met de Da lai Lama gesloten zou hebben. Van de twee divisies met in totaal 50.000 man, die nu in Lhasa gelegerd zijn, zullen 37.000 man worden teruggetrokken. land geworden. Wonen is het grootste pro bleem. Er zitten jonge employé's al jaren in hotelkamers, die zij met anderen moe ten delen, geen onverdeeld genoegen in de hitte. En er zijn jonge echtparen, die in zij het dan aardig ingerichte en nogal ruime garages wonen. De laatste tijd wor den er door de maatschappijen overigens wel huizen en flatgebouwen neergezet. Uiterst comfortabel. Maar toch een teken aan de wand. Er hangt in het buitenlandse bedrijfsleven een zekere liquidatie-men taliteit, een fiks deel van de winst, die niet getransfereerd mag worden, wordt niet meer produktief belegd, maar in ob jecten die gemakkelijk van de hand ge daan kunnen worden, als. De duurte van het leven beknot ook de bescheiden vermaaksmogelijkheden. Ik heb eens in een Nedeilands weekblad over slemppartijen en bandeloosheden gelezen. De auteur van dat stuk moet wel zwaar door de muskieten gebeten zijn. Ja, in de hitte brengt een fles koud bier vaak soel aas en het „splitje" één vinger whiskey en een plens soda valt er na acht uur transpireren op kantoor ook mooi in. Maar een biertje kost 8 roepiah als men uitgaat en dus gaat men niet veel uit. Waarheen trouwens. In Djakarta ritselt het echt niet van de nachtclubs. Er is de Britse „box club", innemende schoolfeestatmosfeer onder een portret van koningin Elizabeth, en de golfclub. Voor de weekends de „jachtclub" in Priok, waar het echt waait en men zich een heel klein beetje op Kaag of Westeinder kan wanen. En dan, iets plechtigei-, de „Dja karta club". Vroeger was dat de sociëteit „De Harmonie", die in honderd jaar nim mer haar poorten sloot. Nu staat er bij de w.c. een bordje „gentlemen" en de biblio theek heet „library", hetgeen iets inter- nationaal-neutraler klinkt. Op de buiten plaatsen rest slechts de „soos", waar de tijd van rumoerige feesten en grote rijst tafels voorbij is. Wel wordt het kringetje aldoor kleiner, steeds minder van dezelfde gezichten. De ge sprekken variëren nauwelijks: „ja, met Kees heb ik nog school gezeten, die Keesje boft als je naar Padang wordt overgeplaatst, lekker klimaatgaan jul lie nü al met ver lof.... we moeten opstappen, baboe heeft vrijnou, nog een laatste bier tje dan". Geen politiek Eén ding raken die gesprekken nooit: de politiek. Met een zo uiterste angstvallig heid mijden de Ne- dexlanders de interne politieke aangelegen heden van hun gast land, dat zelfs som mige grotere Neder landse maatschap pijen politiek verba zend slecht geïnfor meerd blijken. Zelfs de politieke processen hebben bij de Neder landse gemeenschap in Indonesië een veel gematigder en ook geheel andere reactie ondervonden dan in Nederland zelf. Dat de Nederlanders in Indonesië zich noch tans niet onder druk laten zetten, hebben prof. Drost en de zich journalist noemende Willem L. Oltmans met hun onbezonnen, ja uiterst kwalijk adres inzake Nieuw Guinea ondervonden. Dat er weinig regelmatig vriendschappe lijk contact met Indonesiërs is, weinig be langstelling voor de Indonesische cultuur kan men betreuren maar ook begrijpen. Dat echter een van de Nederlandse pro fessorale initiatiefnemers van het Nieuw Guinea-adres jegens mij de houding van zijn landgenoten in Indonesië als „mas sale hysterie" wilde kenschetsen, doet ernstige twijfel rijzen aan zijn waar nemingsvermogen en menselijk inzicht. In de hitte van de dag onder moeilijke omstandigheden en met een onzekere toe komst in het verschiet, doet het overgrote deel van de Nederlanders in Indonesië gestaag en onopvallend zijn werk. Wat wil men méér van hen verlangen? ADDIS ABEBA (Reuter) Prins Ma konnen, de tweede zoon van keizer Hane Selassie van Ethiopië, is zondag na een auto-ongeluk overleden. De Ethiopische minister van Binnenlandse Zaken, Ded- jadjmatsj Mausfin Sjillassie, werd bij het ongeluk ernstig gewond. Het ongeluk ge beurde zondag op ongeveer 65 kilometer van Addis Abeba. De 33-jarige prins werd met een vliegtuig naar de hoofdstad over gebracht, waar artsen tevergeefs hebben getracht zijn leven te redden. (UP) De hertog van Harrar, die vier zoons had, heeft in Engeland gestudeerd. In 1954 vei-gezelde hij zijn vader op een staatsiebezoek naar Nederland. Hij was de tweede van de drie zoons van de keizer. De eerste, kroonprins Merid, is troonopvolger. (Van onze correspondent te Stockholm) Als er een volk is dat ontevreden is en teleurgesteld over de Europese samenwer king en al die andere integratieleuzen, dan is het wel Denemarken. Waar elders met pathos over de Westeuropese markt wordt gespi-oken, past ieder land toch een pro tectionistische politiek toe op de invoer van levensmiddelen en aangezien de Deen se export voor meer dan de helft uit land- Aan weerszijden t)an zo'n tropisch sil houet ligt het heimwee van de Neder lander in Indonesië besloten. Hij ver langt naar Nederland en als hij daar is, verlangt hij naar Indonesië terug. BERLIJN (Reuter) Parlementaire lei ders uit Oost-Duitsland, Polen en Tsjecho- slowakiie hebben na twee dagen geheime besprekingen te Oost-Berlijn in een ge meenschappelijke verklaring opgeroepen tot verdere versterking van de verdragsor ganisatie van Warschau, met het oog op de „stelselmatige versterking der N.A.V.O.- landen". De drie delegaties menen dat, als eerste stappen om tot ontwapening te ko men, de proefnemingen met kernwapens moeten worden stopgezet, waarna er een verbod op het gebruik van kernwapens dient te worden uitgevaardigd. In de ver klaring wordt ook gezegd dat de „be staande Poolse en Tsjechoslowaakse gren zen als definitief en onschendbaar" dienen te worden beschouwd. De drie communistische parlementaire delegaties verwelkomen de in West-Duits- land geuite protesten tegen een mogelijke kernbewapening van de Westduitse weer macht. Tenslotte wordt in de verklaring een be roep gedaan op de parlementen van andere Europese landen om samenwerking in een streven om het mensdom te bevrijden van de „vrees voor een dood door kernwapens" en om „gezamenlijk te arbeiden voor het .verzekeren .van de Europese veiligheid", bouwprodukten bestaat, wordt het met de dag moeilijker deze goederen tegen ijzer, staal, steenkool en benzine te ruilen. Slechts door lage prijzen is het voor de Denen nog mogelijk op de buitenlandse markten bacon, boter, eieren en kaas af te zetten. Op den duur zal het land echter op deze manier economisch moeten vast lopen, temeer omdat de prijzen op de bin nenlandse markt de ontwikkeling der ex port-prijzen op de voet volgen. De situatie doet denken aan de crisisjaren van 1930. Met dit schrikbeeld voor ogen ijvert minister-president H. C. Hansen, hoewel hij socialist is, voor hogere levensmidde len-prijzen. In een rede op 1 mei herin nerde hij aan „de tragische les van de dertiger jarentoen lage prijzen voor landbouwprodukten en werkeloosheid op elkaar volgden". De verschillende partijen laten het volk op 14 mei met vage beloften naar de stem bus gaan, omdat het uiterst moeilijk is met een goed programma voor den dag te komen. Grote verschuivingen zijn niet te verwachten, maar een verandering van twee tot drie zetels is voldoende om het schip van staat een andere koers te geven. Op het ogenblik is het Folketing aldus samengesteld: 74 sociaal-democraten (die de huidige mindei'heidsregering vormen); veertienradicaal-liberalen (die de socia listen dikwijls hebben gesteund en zo doende met 88 stemmen tegen 87 stemmen veel konden doordrijven); 42 liberalen (die volgens hun voorzitter Erik Eriksen er niet aan denken met de socialisten samen te werken); dertig consei-vatieven (die ook niet met de socialisten in een bootje wil len zitten); acht communisten (die na Hon garije en een mislukte staking zeker stem men zullen verliezen); zes belastinghervor mers (die een soort belasting wensen) en een vertegenwoordiger van de Duitse min derheidspartij, die een vaste zetel in het Folketing heeft. Een kleine verschuiving is dus voldoen de om de socialisten, die steeds op een re geling op bredere basis aandilngen (nie mand wil graag alleen verantwoordelijk zijn voor een politiek die tegen de wind in moet laveren), het regeren onmogelijk te maken en, zoals in de jaren 1950-1953, aan kant te zetten. Na de verkiezingen zal de oude regering echter eerst nog de Britse koningin ontvangen en als dat feest ach ter de rug is zal de regering aftreden. BERLIJN (UP) Een staking van stu denten aan de Humboldt-universiteit te Oost-Berlijn heeft ertoe geleid dat een verbod voor 122 studenten in de veeartse nijkunde colleges te lopen, omdat hun de ken naar West-Berlijn was gevlucht, in getrokken werd. De Oostduitse radio heeft verklaard dat de studenten „slechts tijde lijk van collegebezoek waren uitgesloten, en dat de maatregelen niet permanent be doeld waren. De 122 studenten weigerden colleges bij te wonen toen donderdag andere profes soren de plaats innamen van Günther Schützer, de gevluchte deken van de fa culteit. Toen de stakende 122 studenten van verdere colleges uitgesloten werden, staakten de overige studenten. De Humboldt-universiteit is, vooral sedert de Hongaarse opstand, voortdurend een centrum van onrust geweest. Tenmin ste twintig studenten zouden naar West- Berlijn gevlucht zijn uit vrees voor ar restatie. Paul Laube, de leider der sociaaldemo craten in Oost-Berlijn, zou volgens de Westberlijnse afdeling der partij door de Oostduitse politie gearresteerd zijn. De S.P.D. is in Oost-Duitsland niet toegelaten (daar bestaat een „eenheidspartij" van communisten een aantal vroegere socia listen) doch Oost-Berlijn is krachtens zijn viermogendhedenstatus een uitzondering, al is de activiteit van de S.P.D. er zeer aan banden gelegd. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht ls be noemd tot bijzonder hoogleraar vanwege de Provinciale Onderwijsraad voor Fries land om in de faculteit der letteren en wijsbegeerte onderwijs te geven in de Friese taal en letterkunde dr. P. Gerben- zon thans wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse aan de rijksuniversiteit te Groningen. Telefoneren De vergadering in het Haagse hotel had langer geduurd dan voorzien was en omdat mijn vrouw altijd zegt: „Bel nou even als je te laat komt voor het eten", spoedde ik mij, na afloop, naar de telefoniste, die ech ter in een soort Babylonische spraakver warring was gewikkeld met de bloembol len-minnende buitenlandse gasten. Toen ze mij, tussen een Engelsman en twee Duitsers door, even te woord kon staan, verwees zij mij onmiddellijk naar de por tier, die blijkbaar meer ingesteld was op het verzorgen van de ordinaire gesprekken van non-residents. Zijn cabine was echter geheel gevuld met een topzware dame van middelbare leeftijd, die in vrij opgewonden toestand de toeter bekeek, zodat het voor mij wachten geblazen was. Toen ik ten slotte de zwaar geparfumeerde cel kon binnentreden, waren er drie wachtende heren bijgekomen, die mij met hun blikken duidelijk „ópschieten, alsjeblieft!" toerie- pen. Ik draaide het kengetal, maar reeds bij het derde cijfer zorgde de investeringsbe perking van de P.T.T. voor de bezet-toon. Ik hing weer op en draaide opnieuw toe-toe-toe-toe, klonk het uit de hoorn. Tersluiks keek ik naar de wachtende me nigte, die inmiddels met een bejaarde dame en een woest uitziende baardmans was versterkt. Voor de derde maal koos ik 0-2-5-0-toe-toe-toe-toeDe spanning aan de andere zijde van de celdeur was voelbaar en ik gaf het maar op. Tenslotte moet je een beetje sociaal zijn. Dan maar even onderweg bellen, dacht ik, en bij het eerstvolgende benzinestation stapte ik af, liet mijn tank bijvullen en verkreeg toestemming om het toestel in het kantoortje te gebruiken. Het was een met olie en smeer bevuild apparaat, dat betere dagen gekend moest hebben want de verschillende onderdelen werden met isolatieband bij elkaar gehouden, terwijl de nummerschijf slechts hortend en sto tend de noodzakelijke omwentelingen bleek te kunnen maken. Toch kreeg ik de zoem toon van Haarlem en nadat ik mijn eigen nummer had gedraaid zei een schorre mannestem: „Met café De Roskam". Daar ik met grote zekerheid wist, dat ik mijn vrouw daar niet behoefde te zoeken belde ik, na enige gemompelde veront schuldigingen, af en begon van voren af aan. Zorgvuldig koos ik de nummers, kra kend en steunend draaide de kiesschijf en toen zei een schelle vrouwenstem: „Met café De Roskam". De inmiddels binnengekomen pompbaas keek op de gesprekkenteller en zei: „Da's negentig cent, meneer". Ik gaf hem maar een gulden, want hoe kon ik bewijzen, dat ik niet juist met café De Roskam had wil len spreken over de leverantie van bier viltjes of biljartballen? Mijn horloge vertelde mij, dat het gezin inmiddels de handen ging wassen, vóór tafel. Een halve kilometer verder was een Chinees eethuis en, hoewel ik niet de min ste behoefte had aan Bami Goreng, ging ik er binnenIk bestelde een tonic en vroeg naar de telefooncel. Deze was spoedig ge vondenj maar de deur werd geblokkeerd door een cholerische heer, die met een vuurrood gelaat en druk gebarend naar het buffet stond te roepen: „Hij staat op het woonhuis, hij staat op het woonhuis!!! Ik moet Rotterdam heb ben en ze zetten-em aldoor op het woon- hxiis; hé daar, ober, Rotterdam moet ik hebben, dringend, en hij staat op het woonIk rekende de tonic af en ver trok. Sommige nachtmerries beleef je in wa kende toestand. Thuis vond ik mijn vrouw aan een ont luisterde tafel. „Het eten is verpieterd", zei ze verwij tend, „bel dan ook eens even als je te laat bent". Am. de Vita HONGKONG (AFP) Het communis- tisch-Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een verklaring het legeren van een met raketten uitgeruste Ameri kaanse eenheid op Formosa een „aanvals- daad" genoemd. Volgens „Nieuw-China" zegt het ministerie in de verklaring dat de Amerikaanse regering, „die aanhoudend een politiek van agressie jegens China voert, welke leidt tot verhoging der span ning in het Verre Oosten, thans een nieuwe, uitdagende handeling heeft verlicht, waar over regering en volk van China zeer ver ontwaardigd zijn en waartegen zij krachtig protesteren." (ADVERTENTIE) De nieuwe en moderne TRANSROID KUUR geeft langs HYGIëNISCHE weg direct verlichting van pijn, jeuk, gevoel van bran derigheid, obstipatie en andere nare klach ten. Tenzy Uw arts anders voorschrijft: Eenvoudig één tablet met een slokje water INNEMEN voor elke maaltijd, gedurende vier dagen en de onaangename verschijnselen verdwijnen! Bovendien normaliseert de in TRANSROID aanwezige lichte laxans de darmwerking, waardoor eventuele herhaling wordt tegen gegaan. HERVINDT U ZELF door TRANSROID Hygiënisch.. Gemakkelijk.. Snelwerkend Kuurverpakking van twaalf tabletten bij alle apothekers en drogisten verkrijgbaar. Transchemie N.V., Keizersgracht 702, A'dam DE BILT. Op 12 Mei is de tempera tuur alhier tot bijna 30 graden Celsius ge stegen. De maximum-temperaturen te Den Helder, Groningen, Vlissinigen en Maastricht waren respectievelijk 28, 31, 32 en 32 graden. Sinds de oprichting van het Meteorologisch Instituut is een zoo hooge temperatuur in de eerste helft der Mei maand niet waargenomen. De hoogste was bijna 32 graden op 28 mei 1892,

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5