Twee ontvluchte gevangenen in Rotterdam gepakt DE BUIT BINNEN De avonturen van Wang en Li Agenda voor Haarlem Annie Schmidt vervangt Tom Manders in Vara-televisieprogramma r Kort en bondig 4 Zij worden verdacht van vele inbraken in verschillende delen van het land 'T SILVER STOEPKE Bezorgers van weekbladen zijn geen wederverkopers Principiële zaak voor Utrechtse rechtbank Voorlopig nog geen zilveren rijksdaalders Pandit Nehroe naar Nederland „Vlagincident" tengevolge van persoonlijke vete Hertog van Gloucester bezoekt oorlogsgraven Boekhouder veroordeeld wegens mishandeling Examens Prof. dr. G. Houtzagers te Arnhem overleden Service voor vakantiegangers in geluidsomroep Schilder Chris Beekman 28 mei zeventig jaar Inbrekers stalen voor 12.000 aan horlogers Welterusten v. ONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS Kapitein Lap van de „Johan van Oldenbarnevelt" bij afscheid geridderd DINSDAG 14 MEI 195 7 De Rotterdamse politie heeft twee man nen aangehouden, die ongeveer zes weken geleden uit de gevangenis in Scheveningen wisten te ontsnappen. Het zijn de 26-jarige A. M. uit Heerlen en de 30-jarige L. H. uit Den Haag. Terwijl het tweetal zich op vrije voeten bevond, zijn er in verschillen de delen van het land opmerkelijk veel inbraken gepleegd. De Rotterdamse re cherche is thans bezig uit te zoeken wat hiervan op rekening van het tweetal komt. De mannen hadden tassen met de nieuw ste inbrekerswerktuigen bij zich en waren in het bezit van zeer veel geld. Reeds enige weken geleden waren M. en H. in de Maasstad gezien. M. kende men daar zeer goed, want hij is de man die ongeveer een half jaar geleden met een auto voor de strafgevangenis aan de Noord singel voorreed, waar hij een gedetineerde heeft helpen ontvluchten. Na een wilde achtervolging reed hij toen in Amersfoort met de ontvluchte gedetineerde in een sloot. Beide mannen wisten uit de auto te springen, maar konden later worden aan gehouden. In de strafgevangenis te Scheveningen leerde M. zijn medegevangene H. kennen. Al spoedig rijpte het plan tot ontvluchting bij hen. Dit. plan brachten zij ongeveer zes weken geleden met succes ten uitvoer. Toen men onlangs het tweetal in Rotter dam zag, heeft men hen zoveel mogelijk geschaduwd, maar telkens weer verdwenen zij uit de Maasstad, waarbij zij zich ver plaatsten per auto. Het vermoeden rees dat zij Rotterdam als basis gebruikten voor het plegen van hun inbraken. Gisteren ont dekte de politie dat M. en H. zich ophiel den in een café in de omgeving van het Zuidplein. Onmiddellijk gingen recher cheurs erheen en inderdaad werden de ontvluchte gevangenen er aangetroffen. Aanvankelijk leek het erop dat beiden in hun arrestatie berustten. Op het moment dat rechercheurs met hen het café ver lieten, gooide M. enige tassen die hij bij zich had. voor de voeten van de politie mannen en nam de vlucht. Hij rende een ADVERTENTIE Een goede Horloge-reparatie is zijn geld waard. Onze Rijksgedipl. HORLOGEMAKERS ga randeren u dat. Vraagt eerst prijsopgave. DOET HET VOOR U. Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 - Haarlem Over de arbeidsverhouding tussen be zorgers van familie- en weekbladen en de uitgeefsters van deze bladen is een geschil gaande, dat onlangs in appèl voor de Utrechtse rechtbank voorlopig is beslist ten gunste van de opvatting, dat deze bezor gers met de uitgeefsters in een vaste ge zagsverhouding staan. De inzet tot deze strijd, die een princi pieel tintje heeft, is het al dan niet recht matige van een ontslag, dat een Haarlemse uitgeefster heeft verleend aan een bezor ger-colporteur van haar bladen in Amers foort. Deze man was in het najaar van 1954 ziek geworden en toen hij op 1 november van dat jaar zijn werkzaamheden wilde hervatten, bleek, dat de uitgeefster inmid dels voor hem een ander had aangesteld, daarbij overwegende, dat de bezorgers-col porteurs slechts wederverkopers zijn en als zodanig niet onderworpen aan de be palingen, die voor de vaste werknemers gelden. Daarbij stelde de uitgeefster, dat slechts haar wederverkopers abonnés heb ben. Via het Nationale Bureau voor Arbeids recht van het N.V.V. is toen een vordering ingesteld tegen de uitgeefster en de Utrechtse kantonrechter heeft op 7 maart 1956 uitspraak gedaan, waarbij de eis om achterstallig loon van de bezorger werd afgewezen, onder de motivering, dat hij een wederverkoper was en als zodanig geen vaste gezagsverhouding had met de uit geefster. Er is destijds tegen dit vonnis appèl aan getekend en de zaak heeft opnieuw voor de Utrechtse rechtbank gediend, waarbij de Haarlemse advocaat mr. J. Verlooy namens appellant optrad. Mr. Verlooy heeft aan de hand van vele circulaires van geïntimeerde met aanwijzingen aan haar bezorgers-col porteurs aangetoond, dat naar zijn mening wel degelijk een gezagsverhouding bestaat. Namens geïntimeerde bracht mr. H. J. F M. Hüffer uit Amsterdam de argumenten van de uitgeefster, volgens welke bezor gers slechts wederverkopers zijn naar vo ren. Volgens mr. Hüffer bestaat er der halve geen gezagsverhouding. De Utrechtse rechtbank heeft onlangs in deze zaak vonnis gewezen, waarbij de door mr. Verlooy aangetoonde gezagsverhouding aanwezig werd geacht en de uitgeefster werd veroordeeld tot betaling van het ach terstallige loon. Minister Hofstra heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat over het invoe ren van zilveren rijksdaalders nog geen beslissing is genomen. De minister blijft bij zijn vroeger ingenomen standpunt, dat eerst de papieren guldens alle door munten vervangen moeten zijn, voordat een be slissing over de rijksdaalders wordt geno men. Onder de huidige omstandigheden kan als gevolg van het tekort aan personeel de muntproduktie niet verder worden ver groot. De premier van India, Pandit Nehroe, zal op 8 en 9 juli als gast van de Nederlandse regering een bezoek aan ons land brengen. Nehroe zal ons land bezoeken in aanslui ting op zijn verblijf in Londen, waar hij de gemenebest-conferentie zal bijwonen. radiozaak binnen, waar hij opnieuw werd gepakt. Beide aangehoudenen werden overge bracht naar het hoofdbureau van politie, waar zij aan een verhoor werden onder worpen. De politie wil nu nagaan in hoe verre M. en H. zich hebben schuldig ge maakt aan de talrijke inbraken in ver schillende delen van het land, die nog niet opgehelderd zijn. In het zuiden van het land hebben zij inbrekerswerktuigen moe ten achterlaten toen zij tijdens een in braak onraad bespeurden. De inbrekers werktuigen die zij nu bij zich hadden, waren gloednieuw. Ook hadden zij diverse kostuums bij zich. Zij wisselden namelijk van kleding wanneer zij een inbraak had den gepleegd. Haarlemse politierechter Vertegenwoordiger veroordeeld wegens belediging Een 40-jarige vertegenwoordiger uit de Haarlemmermeer had op de middag van de vijfde november van het vorige jaar een ter gelegenheid van de Russische over weldiging van Hongarije halfstok wappe rende vlag in de tuin van de directeur van een vervoersmaatschappij in Heemstede, naar beneden gehaald en meegenomen. Hij had van de vlag een pakketje gemaakt en in een boekwinkel een label gekocht, waar op hij had geschreven, dat in Hongarije dui zenden mensen waren gevallen, die geen lafaards en deviezensmokkèlaars waren geweest. Tenslotte had hij het pakketje meegegeven aan één der chauffeurs, die in dienst van de vervoersmaatschappij was, met het verzoek het aan zijn directeur te willen overhandigen. Wegens enkelvoudige belediging moest dê vertegenwoordiger zich maandagmor gen voor de Haarlemse politierechter ver antwoorden. De directeur was als getuige verschenen en uit zijn verklaringen en uit het verhoor van de verdachte bleek, dat de vertegen woordiger een vete had met de broer van de getuige. Hij had met deze in de illigali- teit gewerkt en was nadien zelfs door de broer van getuige, die eveneens directeur van dezelfde vervoermaatschappij is, tot een aanzienlijk bedrag gesteund. Toen die steun ophield schijnt de verdachte een wrok tegen de beide broers te zijn gaan koesteren. Hij schreef aan beiden talrijke brieven en soms ook aan personeelsleden van de vervoersmaatschappij. Sinds de ge schiedenis met de vlag schijnt dit echter te zijn opgehouden. De officier van Justi- tne. mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte de vertegenwoordiger wel toereke ningsvatbaar, ofschoon hij wilde aanne men, dat de man enigszins gestoord is. Hij eiste een boete van 75, subsidiair dertig dagen hechtenis, alsmede een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr. O. H. van Wijk, zei dat zijn cliënt een conflict meent te hebben met de getuige en diens broer. Zelf had de man zijn gedrag met ..kwajongensach tig" betiteld en mr. Van Wijk meende, dat de strafmaat dienovereenkomstig zou moe ten zijn. Het gedrag van zijn cliënt had een psychologische achtergrond, veroorzaakt door de tijd. dat hij een verzetsstrijder was. Mr. Van Wijk bepleitte een geringe geld boete. De politierechter veroordeelde de man tot een boete van veertig gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van tien dagen met een proeftijd van twee jaar. De hertog van Gloucester, oom van ko ningin Elizabeth van Engeland, is van het vliegveld Molesworth in Midden-Engeland vertrokken voor een x-eis van vijf dagen langs oorlogsbegraafplaatsen van soldaten uit Groot-Brittannië en het Britse gemene best in Nedei-land, België en Duitse bonds republiek. De hertogin van Gloucester en de hertog zullen donderdag de gasten van Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn in paleis Soestdijk. Hij zou na voetbalwedstrijd automobilist hebben gestompt Toen op zondagmiddag 10 februari de bezoekers van de voetbalwedstrijd Haar lemKFC het Haarlem-terrein te Haarlem verlieten, reed een Haarlemse textielagent met zijn auto tussen een grote menigte voet gangers. Hij zou niet voorzichtig genoeg hebben gereden, tengevolge waaiwan een meisje gevaar liep. Dit had één der omstan ders, een 41-jarige boekhouder uit Koog aan de Zaan, zó opgewonden, dat hij de man tot staan dwong en hem een stomp op het gezicht zou hebben gegeven, die de textielagent op het verlies van drie tanden kwam te staan. De boekhouder moest zich hiervoor maandagmoi-gen voor de Haai'lemse poli tierechter verantwooi-den, maar ontkende de stomp te hebben gegeven. Twee mensen, die in de auto hadden ge zeten, bevestigden echter de klap te hebben zien toebrengen. Ook de textielagent zelf verklaax'de, dat de boekhouder hem in het gezicht had gestompt. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vond het te appre ciëren, dat de verdachte wilde optreden in het belang van de verkeersveiligheid, maar meende, dat dit toch wel op een anders wijze had moeten gebeuren, dan was ge schied. Hij achtte het tenlastegelegde be wezen en eiste een gevangenisstraf van een maand. De boekhouder vond deze eis „vreselijk": „Ik heb een kind gered", zei hij bewogen. De politierechter, mr. J. P. Petersen, ver deelde de boekhouder tot een boete van 75, subsidiair dei'tig dagen hechtenis, als mede een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen met een proeftijd van twee jaar. AMSTERDAM Aan het Nutsseminarium voor pedagogiek aan de universiteit van Am sterdam slaagden voor de middelbare akte pedagogiek A de dames W. Bot, Amsterdam; P. C. Ojemann, Bussum: Th. S. Proost, Am sterdam, en de heren W. J. Bos. Driehuis- Vclsen, en C. J. Janssen, Amsterdam. AMSTERDAM (Vrije Universiteit): Ge slaagd voor het doctoraalexamen geneeskun de: mejuffrouw D. A. C. Smit, J. P. Mole naar en J. D. Soeelman te Amsterdam; H. J S. Straatman. Bussum; G. R. van Urk. Am sterdam en U. Zuiderveld. Sneek. Doctoraal examen rechten: D. E. C. Wekker, Parama ribo en H. K. Meier, Amsterdam. AMSTERDAM (Gem. Universiteit): Be vorderd met lof tot doctor in de theologie op oroefschrift getiteld: ..De reformatie in Cu- lemborg" ds O. J. de Jong te Culemborg. Geslaagd voor het kandidaatsexamen poli tieke en sociale wetenschapDen (sectie B) de heer M. Sitindjak, Amstei'dam. AMSTERDAM (Vrije Universiteit): Kan didaatsexamen theologie: D. J. Suurmond, Oosterbeek. DELFT: Kandidaatsexamen elektrotech nisch ingenieur: F. M. Baud, Liempda; J. Brandt, Bussum; F. J. M. Brouwers, Maas- niel; H. J. de Bruine, Rijswijk (Z.H.); V. G. Derksen, Lent: R. van Dijk, 's-Gravenhage; F. H. de Goeij. Rotterdam; A. Hai-msen. Gi-oningen; L. J. Hai'tog, Rotterdam; T. W. Hasselink, 's-Gravenhage; J. H. van der Horst. Groningen; J A. Juijsen, Monster: V. E. S. Ivalo, Delft; L. P. IJ. M. Korting, Eind hoven: H. Mulder, Amstex-dam: Ong Tjing Hoo, Delft; B. Pai-tawinata. Delft; W. J. A. Prentice, 's-Gravenhage; J. B. G. Scholte van Mast, Eibergen: J. A. Schot (met lof), Rotterdam: J. Thierry. Amsteleven; L. A. M. Verbeek, Zeddam. Kandidaatsexamen vlieg tuigbouwkundig ingenieur: R. Mastenbroek, Waddingxveen. Ingenieui-sexamen elektro technisch ingenieur: J. H. de Boer, Leek; H. W. ten Bosch. Oegstgeest; H. H. Dijstelber- gen, 's-Gravenhage; H. H. J. M. Gradus, Ber- licum (N.Br.); P. A. H. Hart, Groningen; M. Khazan, Rijswijk (Z.H.); I. Kidron, Delft; J. C. Kok, Rotterdam; J. P. J. Leltz, 's-Gra venhage; E. G. F. van der Linden, 's-Gra venhage; W A. Loos, Amsterdam; G. Mcn- sonides. Warffum: K. Schat, Gouda: J. L. Verbeek, Amsterdam; P. de Vos. 's-Gravcn- hage; N. B. J. Weyland, Delft. Ingendeurs- examen scheepsbouwkundig ingenieur: G. Graaf. Zaandam. LEIDpN: Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde: mevrouw M. L. Lali- sangKaramoy te Oegstgeest en B. G. Bruinsma te Rottei-dam; H. A. Delfos te Laren; H. Janse te Leiden; S. M. Luchs (V.S.): J. M. J. van der Pol te Eindhoven en J. L. D. van der Roest te Den Haag. Semi- artsexamen: G. W. Bischoff te Den Haag; H. A. C. Boelman te Den Haag; J. M. Cas- souto (V.S.); R. Coutinho te Oegstgeest; H. W. E. G. G. Hartgerink te Egmond aan Zee cn A. R. Tegelaar te Oegstgeest. Artsexa men: mevrouw L. HammingCleton te Oegstgeest; L. Slikkerveer te Rotterdam en D. Tjabbes te Bloemendaal. Doctoi-aalexa- men Engelse taal en letterkunde: mevrouw C. C. van BuurenVeenenbos te Leidschen- dam. Te Arnhem is in de leeftijd van 68 jaar prof. dr. G. Houtzagers overleden, in leven hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Tevens was de overledene ge- x-uime tijd directeur van de Nederlandse Heidemaatschappij, in welke functie hij een groot aandeel heeft gehad in het uitwerken van tal van belangrijke projecten. Hij gold als een internationaal vermaarde bosbouw kundige, in het bijzonder was hij een ex pert op het gebied van populieren. In 1947, toen hij hoogleraar te Wageningen werd, nam hij afscheid als directeur van de Nederlandse Heidemaatschappij. Een ern stige ziekte dwong hem de laatste tijd het bed te houden. In maart jongstleden werd prof. Hout zagers onderscheiden tot iddder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij was reeds ridder in de orde van Oranje Nassau en voorts chevalier du Merite Agricole. De ter aardebestelling zal woensdag 15 mei plaats vinden op de begraafplaats te Kootwijk. Het is een wens van de over ledene geweest om in Kootwijk, zijn ge boorteplaats, te worden begraven. In het dorp, waar Wang en Li woonden, stond een hoge pagode. Dat is een soort toren, weet je. Toen Li die pagode naderde, kreeg hij opeens een idee: als hij daar in die toren klom en uit één van de hoge raampjes keek, kon hij misschien zien, waar Wang terechtgekomen was.... Snel klom Li de wenteltrap op in de pagode. Toen hij helemaal hoven ivas, stak hij zijn hoofd door een raampje en keek in de richting, waarin Wang verdwenen was. Zo kon 'hij héél ver zienMaar hoe hij ook keek, van Wang zag hij niets De secretarissen van de geluidsomi'oep en de beeldomroep van de VARA hebben maandagmiddag enige belangrijke veran deringen in het progx-ammaschema bekend gemaakt; als om te demonstreren, dat de televisie het inedium van de toekomst is, kreeg de heer J. W. Rengelink daartoe het eerst het woord. De zaterdagavondkolder van Tom Man ders, „Saint-Germain-des-Px'és", gaat na twee jaar vei'dwijnen, evenals het pro gramma van Wim lbo „Het oog wil ook wat". In plaats daarvan komt het tot nu toe op maandag geplaatste televisiespel „Weet wel wat je waagt", dat in de zomer maanden niet door de Ramblers maar door het Millex'sextet muzikaal zal worden geïllustreerd. Maar de grote „trekker" van het VARA-zaterdagavondprogramma zal ongetwijfeld „Pension Hommeles" woi'den of welke andere naam die bijdrage van Annie Schmidt zal krijgen, want dat staat nog niet vast waarin Wiesje Bouwmees ter, Mimi Kok, Henk van Ulsen, Walter Kous, Maya Bouma en Donald Jones een reeks merkwaardige mensen aan de kijkei's zullen voorstellen onder patronaat van Wim lbo. Cor Lemaire schreef de muziek, die door een onder zijn leiding staand ensemble zal worden uitgevoerd. De maandagavonden zullen in de zomer onder meer wox-den gevuld met Eén-mans- schouwspelen met Wim Sonneveld, met het nu ook voor de televisie te bi-engen spel „Dit is uw leven" en andere gevarieerde progi-amma's. Verder wordt de zomer ge bruikt om de VARA-jeugdprogramma's, die volgens de heer Rengelink zelf niet op het Bijna twintig kunstenaars hebben zich in een comité verenigd, dat 28 mei tot een onvergetelijke dag wil maken voor een collega, de kunstschilder Chris Beekman, die op die dag zijn zeventigste levensjaar afsluit. Men wil de jubilaris in staat stel len enige tijd in het zonnige zuiden door te brengen. „Als collega en kunstenaar is Chris Beekman een geziene en gewaar deerde figuur, niet het minst omdat hij zich vele jaren in bestuui-sfuncties ver dienstelijk heeft gemaakt. Als kunstenaar blijkt zijn betekenis uit het feit, dat be halve in het Haags Gemeentemuseum en in het Amstei'dams Stedelijk Museum, zich elf werken van hem in het rijksmuseum Kröller-Müller bevinden", aldus het co mité. Uit een groot warenhuis te 's Graven- hage is voor ongeveer f 12.000 aan horloges gestolen. De daders zijn binnengekomen door een ruit stuk te slaan. In de horloge afdeling, waar een gi-oot aantal horloges onder vitrines lag uitgestald, vernielden zij de vitrineruit en namen ongeveer 270 hor loges mee. De aftocht van de inbrekers moet nogal haastig zijn geschied, want de weg terug naar het gebroken raam lag be zaaid met onderweg verloren horloges. niveau van het VARA-progx-amma liggen, wat op te vijzelen. De voor het komende seizoen gepx'ojecteerde televisiespelen voorzien in opvoeringen van Steinbëcks „Muizen en mensen", Ramuz' „Geschiedenis van de soldaat", Sartres „Vuile handen" en enkele spelen van de Amei'ikaanse tele visiespecialist Chayefski. Wat Tom Manders betreft: die keert op zijn verzoek in het seizoen 1957/58 uitslui tend terug naar de radio en zal het daarop volgende seizoen alleen voor de televisie gaan werken. Op deze wijze hoopt men roofbouw op zijn talenten te voorkomen. In het zomerpx-ogramma van de VARA- geluidsomroep, zo deelde de heer J. B. Broeksz mee, zal veel aandacht worden ge schonken aan de in ons land te houden fes tivals, waaraan om de veertien dagen de woensdagavonden gewijd zullen worden. Verder zal er service worden verleend aan vakantiegangers door in elke VARA-uit- zending een vakantiejournaal in te lassen, waarin de vakantiegangex-s van tips over uitstapjes, evenementen en dergelijke wor den voorzien, een en ander afgestemd op het weerbericht en de barometer. Op za terdagavonden komen er lichte program ma's onder de titels „Vlieg er eens xiit" (in combinatie met een uitzending uit Tony Schiffersteins cabaret in Loosdrecht) en „Opklaiingen". Onder het motto „De microfoon is voor u" komen er op zondagochtenden weer audities voor amateurs, nu echter uitslui tend in het ernstige genre, waarin, naar de heer Broeksz zei, opmerkelijke prestaties werden geleverd. Ook keei-t op zondagoch tenden „De tuin der poëzie" terug. Een nieuwe uitzending vormt de klankbeelden reeks „Waar blijft de tijd", waarin aan de hand van krantenknipsels en radio-archief materiaal van tien jaar geleden wordt na gegaan of allex-lei voorspellingen en ver onderstellingen van toen inderdaad be waarheid zijn geworden. Technische scholier ontstak „knalkurken" Voor het aangaan van de Technische School te IJmuiden heeft zich gisteren een kleine explosie voorgedaan als gevolg van onvoorzichtigheid van een der leerlin gen, een veei'tienjax'ige Haarlemmer. Deze jongeman, A. K., had zich in een Haarlemse feestartikelenwinkel zogenaam de „knalkurken" aangeschaft, die hij in een ebonieten potje stopte en aanstak. De ongevallendienst heeft de jongeman naar het Antoniusziekenhuis moeten bren gen; de verwondingen bleken erg mee te vallen. ADVERTENTIE Kunt u niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en u slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en i 8.88. CLl „Waarom? Was er iets bijzonders?" „Ik dacht van wel en in elk geval had ik graag je oordeel erover willen horen. Een zwarte auto hield stil voor het Witte Huis, het meisje Morstone kwam het huis uit en scheen haar bezoeker verwacht te hebben. Hij droeg een zwarte tas en had het voorkomen van een dokter". „Soms een stevig-gebouwde vent van middelbare leef tijd, goed in de kleren en met een bril met dikke randen? Had-ie ook een nieuwe zwarte slee?" „Voorzover ik het kon bekijken zou ik zeggen, dat je wel gelijk hebt". „Dan heb je inderdaad gelijk. Precies wat je dacht: de dokter. Een kwartier geleden kwam ik een vent tegen, juist toen ik de heuvel naderde. Hij ging de andex-e kant op en zag het dokterskenteken op zijn voorruit. Toch was hij niet de dokter van Mayne End, want die ken ik wel. Ik vroeg me al af wie hij kon zijn. Misschien is de oude vrouw ziek". „Dat zou dan wel eens moeilijkheden kunnen geven, vrees ik", mompelde Toogood, terwijl hij zijn wenk brauwen optrok. „Waaroxn? Die twee vrouwen zijn alleen, tenzij dat mens van Wrayne haar twee rechex-cheurs weer terug gestuurd heeft. Heeft ze dat?" „Ik heb ze niet meer teruggezien, niettegenstaande ik het huis verdraaid goed in de gaten heb gehouden. Ja, die oude vi-ouw zal wel ziek zijn. Het meisje was van ochtend nog in de tuin, maar haar tante zag ik niet". „Laten we hopen, dat ze het aflegt", zei Heal met een ruwe lach. „Vertel eens: hoe zit het met die verdraaide hond?" „Gek, die heb ik ook al niet meer gezien". „Wat dacht je verder te doen, Spin?" „Laten we niets overhaasten", antwoordde Toogood op rustige toon. „Als juffrouw Wrayne bezig is een val letje voor ons op te zetten, ben ik niet van plan daar overhaast in te lopen. Mocht die oude dame inderdaad ziek zijn, dan zullen we de dokter zonder twijfel nog wel eens zien verschijnen". „Ja, dat verwachtte ik wel als antwoord", zei Heal op nogal onverschillige toon, „maar heb je misschien wat te drinken? Het was warm op die motor". „In de tent is bier zat", gaf Toogood ten antwoord. I „En aangezien het woensdag is en je niet meer naar je wex-k hoeft, zou je er beter aan doen hier te blijven". „Dat komt goed uit. Het is pas drie uur". De volgende middag zat James Toogood opnieuw voor zijn tent. Maar, aangezien er sinds de vorige middag niets van enige betekenis was gebeurd, zag het gezicht van Toogood eruit als een donderwolk. Hij had kennelijk een boze bui. „Geen dokter, zelfs geen bezoekers, wie dan ook", mompelde hij. „Zelfs in de tuin is er niemand geweest en ook geen enkel teken van leven van de mannen van juffrouw Wi-ayne, die er zouden kunnen zitten. Wat zou dat toch te betekenen hebben?" Hij nam zijn veldkijker in de hand en richtte die ge durende enkele minuten op het Witte Huis. „Geen enkel teken van leven, voor de drommel. Waar om is de dokter niet geweest als die oude tante ziek is? Ik zou er heel wat voor willen geven als ik wist wat er aan de hand is!" Weer zat hij een kwartier lang naar het huis te kijken, terwijl hij kwaadaardig in zichzelf zat te praten. Maar plotseling verandex-de zijn houding volkomen: hij liet een onderdrukte ki-eet van vex~rassing horen en bracht met een snelle beweging zijn kijker voor de ogen. „Verdx'aaid, dat is intei-essant", riep hij uit en er klonk bijna vreugde uit zijn stem. „Een ambulance! Een echte ambulance! Kijk, ze halen er een baar uit!" De kijker werd nu krachtig tegen zijn gezicht gedrukt: hij wilde kennelijk geen detail missen! Tevreden mom pelend zag hij hoe twee mannen in witte jassen uit de ambulance stapten, tex'wijl tegelijkex'tijd Sheila Morstone het tuinpad kwam afrennen en de tuinpoort opendeed, nog voordat de mannen voor de ambulance tijd hadden gehad te bellen. Het toneel, dat zich in de volgende twin tig minuten afspeelde scheen hem nog groter voldoening te schenken: op de baar die zo straks leeg het huis was binnengedragen, scheen nu iemand te liggen, die. tot aan de hals toegedekt was. De baar werd door de mannen in de witte jassen kennelijk met zeer veel zorg naar de ambulance gedragen en naar binnen geschoven. Maar nog groter wei'd zijn vreugde: even later kwam Sheila Morstone naar buiten met een koffertje in haar hand en een hoed op het hoofd. Zij sloot de deur van het Witte Huis met een sleutel, wandelde door de tuin en sloot ook de tuinpoox-t met een sleutel! Een van de am bulance-broeders in zijn wittte jas trad op haar toe, nam het koffertje van haar over en boi'g het op in de bagage ruimte van de ziekenauto. Hij hielp het meisje instap pen, sloot de deuren en ging zelf naast de chauffeur zitten. Toen begon de ambulance-auto voorzichtig te rijden om al spoedig uit het gezicht te vex-dwijnen Toogood legde zijn kijker naast zich neer. Zijn dikke gezicht stond vrolijk en er lag een brede grijns om zijn mond. „Wie had dat kunnen denken!", riep hij uit, terwijl hij zijn grote handen wreef. :„Als dit betekent wat ik had gehoopt, dan zijn de goden ons wel bijzonder goed gunstig! Zelfs in mijn wildste dromen had ik niet kunnen denken, dat zo iets mogelijk zou zijn". Hij wierp een blik op zijn horloge. „Harx-y zal spoedig hier zijn. Het lijkt me niet kwaad om hem op zijn motor naar beneden te sturen. Want klaarblijkelijk hebben ze de hond in huis achtergelaten en dat zou wel eens lastig kunnen zijn. Zo ziet het er tenminste naar uit. Maar dat zullen we heel spoedig met zekerheid kunnen vaststellen". „Ga zitten, beste kerel, ga toch zitten! Ik heb bijzon der opwindend nieuws voor je, sterker nog: sensationeel nieuws!" Harry Heal keek Toogood met verbazing aan, maar toch ook weer met een flinke dosis ironie. Want zulke aankondigingen had hij al vaker uit de mond van de Baas gehooi'd en hij verwachtte er niet teveel van. „Wat is het déze keer?" vroeg hij op sai-castische toon. „Ik denk, dat je het niet onprettig zult vinden te horen, dat een amulance-auto bij het Witte Huis voorx-eed, dat de tante van juffrouw Morstone op een draagbaar naar buiten werd gebracht en in de auto geschoven en dat haar chai-mante nicht, kennelijk zeer bedroefd, haar volgde en eveneens het huis vex'liet.Hè, wat zou je zeggen van zulk nieuws?" Hij grinnikte, toen hij de verwondering zag op het gezicht van zijn medewei'ker Heal, die er blijkbaar niet veel geloof aan scheen te hechten. „Je zoudt het al evenmin onprettig vinden als je te horen kreeg, dat de jongedame een koffertje bij zich had en zowel de huisdeur als de tuinpoort zeer zorgvuldig sloot, nietwaar?" Wordt vervolgd). Nieuwe aardappelen. IJocwcl het aard appelgewas vorige week door de strenge nachtvorsten sterk geleden heeft, zijn thans toch op de veiling te Broek op Langendijk de eerste vroege aardappelen van de koude gi-ond aangevoerd; twee weken vroeger dan vorig jaar verscheen de tuinder C. Smit met deze primeur. De twee aangevoei'de partijen vijftig kg grote en vijftig kg kleine eer stelingen noteerden respectievelijk f 0,92 en f 1,12 per kilogram. F. Wientjes overleden. Te Zwolle is overleden de heer F. Th. Wientjes, eigenaar van het hotel van die naam te Zwolle. De heer Wientjes was 62 jaar. In een sloot. Een partij goederen, die in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een textielfirma te Barneveld werd ontvreemd en die enkele duizenden guldens waard was, is in een sloot in Bunschoten teruggevonden, drijfnat en verpakt in jute zakken. Smokkelaars. Wegens het smokkelen van boter en vee heeft de i-echtbank te Ant werpen de Nedei-landse oud-wielrenner J. B„ die de zaak op touw zou hebben gezet en als geldschieter optrad, tot zes maanden gevangenisstraf verooi-deeld. Dezelfde straf kregen vader en zoon De B. uit Zundert. Azijncongres. Meer dan 110 azijnfabri- kanten. afkomstig uit 15 landen, nemen thans in het Kurhaus te Scheveningen deel aan het eei-ste internationale azijncongres. Het doel is de fabrikanten met elkaar in contact te bi-engen, zodat zij over hun ge meenschappelijke belangen van gedachten kunnen wisselen. In de openingsvex-gadering is gesproken door de voorzitter, de heer J. K. L. M. Clement, door de wethouder van Economische Zaken van Den Haag, de heer J. van Aartsen, door dr. M. van Eekelen, directeur van het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek te Utrecht en door V. G. M. Marijnen, die de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ver tegenwoordigde. Volkskrediet. In de Staatscourant is gepubliceerd een beschikking van de minis ter van Economische Zaken, waarbij de Wet op de Economische Statistieken van toepas sing wordt verklaai-d op het volkskrediet. Dit houdt in, dat de betrokkenen verplicht zijn aan het Centraal Bureau voor de Sta tistiek inlichtingen te geven ter vei-krijging van een juiste statistiek van het volkskre diet ten behoeve van het aanschaffen van ge- en verbruiksgoedei-en. Een dei-gelijke verplichting gold reeds voor de statistiek van het afbetalingskrediet. De thans 58-jarige kapitein D. J. Lap van de „Johan van Oldenbarnevelt" der Maatschappij Nederland is met pensioen gegaan. Aan boord van het m.s. „Oranje" heeft de heer W. R. van der Ben, namens de directeur van het dii'ectoraat-generaal van Scheepvaart W. L. de Vries, de schei dende kapitein, die veertig jaar in dienst van de Mij. Nedei-land gevaren heeft, de versierselen opgespeld, die behoren bij de onderscheiding van ridder in de Orde van Oranje Nassau. Namens de directie complimenteerde de directeur van de maatschappij Nederland, de heer J. Olyslager, de met pensioen gaan de gezagvoerder met diens koninklijke on derscheiding en bood hem nemens zijn col lega's de kleine versiex'selen aan. DINSDAG 14 MEI Cinema Palace: „Het brandmerk dei- zonde", 18 jaai-, 7 en 9.15 uur. Luxor: „En. schiep de vx-ouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Acht mannen en een tank", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spion voor de onderwereld", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Baby doll", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oorlog en Vrede", 14 jaar, 7.30 uur. Studio: „Are de Triomphe", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek, 8.30—10.30 uur. Grote Kerk: Albert de Klerk bespeelt het orgel, 8 uur. Concertgebouw: Eerste concert van Beethovencyclus N.Ph.O., dirigent Hen ri Arends, violist Jan Damen, 8.15 u. Open luchttheater Bloemendaal: Tentoonstelling van wei'ken van Bloemendaalse beeldende kunstenaai-s, 1017 uur. Minerva: „Les en- fants du paradis", 18 jaar, 8.15 uur. WOENSDAG 15 MEI 1957 Cinema Palace: „Het brandmerk dei- zonde", 13 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „En..., schiep de vrouw", 18 jaar, 2, 7 én 9.15 uur. Roxy: „Acht mannen en een tank", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spion voor de ondex-wei-eld", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Baby doll", is jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oorlog en Vrede", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Studio: „Are de Triomphe", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek, 8.30—10.30 uur. Grote Kerk: Albert de Klerk bespeelt het orgel 11.30 uur. Openluchttheater BJOemcn- daal: Tentoonstelling van werken van Bloe mendaalse beeldende kunstenaars, 10—17 u. Concertgebouw: Populair opera-concert van het „London Opera Ensemble". Edith Joyce, sopx-aan; Robert Pearson, tenor; Alan Pear son, bax-iton, m.rh.v. Mary Earl, piano, 8 uur. Stadsschouwburg: De Nederlandse Comedie niet „Home, sweet home", 8 uur. Haar lemse Kegelbond: Emigratie-filmavond over Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en Zuid- Afrika, 8 uui\

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6