Velser tunnel en aansluitende wegen voor 12.000 auto's per dag Polio-vaccinatieprogram thans nagenoeg rond Vanmiddag gaat eerste auto onder het kanaal door „De Tulp" en K.V.O.B. spreken over opkopen van „kale" tulpen Artsen, GGD's en Kruisverenigingen werken samen bij de uitvoering 5 V erk eersprognose Zuidelijke verbindingen Prof. J. Presser auteur van Boekenweekgeschenk Zwakke punt blijft de vaccinvoorziening Minister der Antillen neemt ontslag Politieverklikker zou inbraak hebben uitgelokt Leon Povel gehuldigd DINSDAG 14 MEI 1957 (Van een onzer redacteuren) IN DE LAATSTE FASE van de Velsense tunnelbouw heeft de Nederlandse pers vanmorgen een bezoek gebracht aan het gigantische werk, dat slechts aan de Noordzijde van het Noordzeekanaal nog de sporen van de menselijke mollen draagt, die eind september - begin oktober dit terrein geheel ontruimd zullen hebben, om plaats te maken voor het aanstormend verkeer: volgens de prognose 12.000 auto's per dag. Dan zal ook de „operatie Ananas" voltooid moeten zijn, het in schijven optrekken van de ventilatiegebouwen aan de noordkant, die een bottle neck in het bouwschema dreigden te veroorzaken en tegelijk met deze voltooiing van een groots werk, zal ook de nieuwe brug over 't buiten-IJ bij Schellingwoude geopend wor den. Inmiddels kunnen de aan- en afvoerwegen deze snelle bouw nog niet bijhouden: pas in 1958 kan ook daar een eind komen aan de moeilijkheden. WATERSTAAT, verheugd over de vlotte gang van zaken en de daaruit voox-tvloeiende verkeersverbeteringen, heeft zich aan de andere kant rekenschap gegeven van de risico's der tunnel bouw: ir. W. M. Ie Cosquino de Bussy, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, memox'eerde in het kort de verontrus tende wel, die zich enige tijd geleden openbaax'de in de noorde lijke bouwput, maar het zwaartepunt van deze bijeenkomst lag toch bij de toe- en afvoerende wegen: het hele complex tussen westelijke randweg om Haarlem en de invoeging van de noor delijke verbinding bij Limmen. Een prognose van het toekomstige tunnelverkeer leert, dat volgend jaar het verkeer in belangrijke mate zal worden afge zogen door de Yelser tunnel en de brug in Schellingwoude, waardoor aan de ene kant de Sluisweg de pont bij Buitenhuizen en die bij de Hembrug en zelfs de Amsterdamse IJ-ponten ver keer zulien „afstaan" aan de Velser tunnel en aan de andere zijde de brug bij Schellingwoude de IJ-ponten gaan ontlasten. Dit resulteert dan vermoedelijk in 12.000 auto's per dag door de Velser tunnel en 6800 auto's over de nieuwe IJ-brug. De vraag of de Velser tunnel dit verkeer zal kunnen verwer ken, werd door ir. Le Cosquino bevestigend beantwoord: de capaciteit der twee tunnelbuizen bedraagt 60.000 wagens per dag, zodat er voldoende marge is. Niettemin blijft een prognose moeilijk: de Buitenhuizen ponten bijvoorbeeld kunnen best meer ontlast worden, dan men thans vermoedt en datzelfde geldt voor de ponten bij de Hembrug en de IJ-ponten. In elk geval zal het oeververbindingsprobleem over een maand of vier duidelijk tot zijn oplossing zijn gekomen, meende ir. Le Cosquino en hieruit zal een ferme opbloei van Noordholland- noord voortkomen. De vraag, of de Sluisweg in IJmuiden opge heven zal worden, noemde hij problematisch: Velsen en Hoog ovens houden een te groot belang bij deze verbinding, dan dat men zonder meer tot opheffing kan besluiten. Ir. A. Egging, hoofdingenieur bij de dienst Sluizen en Stuwen, vertelde iets over de eindafwerking van de autotunnel, waar deze zelfde middag de eerste autobus door gaat; van de spoor wegtunnel is gisteren in het noorden de laatste moot gestort. Het tunneltje in Driehuis en de daaruit voortvloeiende ver binding Hagelingerwegv. d. Vondellaan zullen eind dezer maand aan de gemeente Velsen worden overgedragen. Ir. W. C. RICHTER, hoofdingenieur voor het arrondissement Haarlem van de Rijkswaterstaat, gaf een uiteenzetting van de aansluitende wegen ten zuiden van de tunnel. De huidige rijks weg 9, die thans onder meer aansluiting geeft van Haarlem in de richting van de pontveren van Velsen, verwerkt momenteel per dag naar schatting 8000 a 9000 voertuigen. Deze rijksweg is lang niet berekend op een toeneming van het verkeer, dat na de openstelling van de tunnel op 10 a 12.000 voertuigen per dag, in enkele jaren aan te groeien tot 15.000 voertuigen per dag. Ten zuiden van de tunnelingang is een nieuwe weg gemaakt, die met een flauwe S-bocht aansluiting zal geven op het be staande tracé van Rijksweg 9 en tevens aansluiting krijgt op de, de tunnel lu-uisende, Rijksweg 6. De hoofdrijbanen van de verbetex'de weg krijgen een 7 meter brede asfaltbetonveixharding. Langs de buitenzijde van de rij banen komen doox-gaande parkeerstroken ter breedte van 2.75 metex-, De twee hoofdrijbanen zullen worden gescheiden door een 4'A meter brede middenbaan met beplanting. De hoofdrijbanen zullen ten zuiden van Santpoort de te ver breden Hoofdstraat kruisen door middel van een nog te maken viaduct. Ongeveer 600 meter ten zuiden van het viaduct zullen de twee hoofdrijbanen samenvloeien en aansluiting geven op de 9 meter brede hoofdverbinding van de reeds bestaande Delftlaan te Haarlem in de richting Den Haag. Zoals wij reeds uitvoerig bericht hebben zal ten noorden van Haaxdem een verkeersknooppunt worden geconstrueerd, waar door het verkeer van het noorden automatisch de Delftlaan op rijdt. Om via de bebouwing van Haarlem-Noord het centrum van de stad te bereiken zal men derhalve ter hoogte van de Hoofdstraat bewust van de Rijksweg moeten afslaan. Er zullen vier verbindingswegen worden aangelegd, die aansluiting zullen geven op de te verbeteren Hoofdstraat, die een asfaltbeton- verharding krijgt met een breedte van 11 Va metex-. De Hoofdstraat zal straks het vex-keer moeten verwerken tussen Haax-lem, Santpoort, Driehuis en waarschijnlijk IJmui den, terwijl bovendien het verkeer, komende van de pax-allel- wegen er op uitkomt. Hoe de situatie er zal komen uit te zien, kon men het beste zien aan de hand van de hierbij gepubliceerde kaartjes. Het verkeersplein in Haax-lem-Noord, dat zal worden aan gelegd op het aldaar bestaande militaire spox-tterrein, zal een verharding krijgen van asfaltbeton ter breedte van 9.40 meter. De binnenstraal van het cirkelvox-mige plein zal 33 meter be dragen. Op dit plein vinden aansluiting: de oude Rijksstraatweg door Haarlem-Noord, de langs de noordzijde van Iiaai-lems be staande bebouwing lopende Vondelweg, de verlengde Hoofd straat vanuit Santpoort en de afrit van de oostelijke hoofdrij baan van de nieuwe rijksweg. In uitvoering zijn momenteel de wegverbetcring langs Sant poort en ten noorden daarvan en de aanleg van een voetgan gerstunnel ten noorden van Santpoort. De aanleg van deze wer ken kost anderhalf miljoen gulden en is opgedragen aan aanne mingsbedrijf A. Kraal uit Utrecht. Het ligt in de bedoeling tenminste één hoofdrijbaan van de nieuwe rijksweg gereed te hebben, als de tunnel voor het ver keer zal worden opengesteld. HOEVEEL SPOED Rijkswaterstaat ook met de aanleg van de verkeerscirkel en de verbinding tussen de Rijksweg 9 en de Delftlaan zal maken, men moet toch zeker wel rekenen op een uitvoeringstex-mijn van andex-half jaar. Dat komt voor een belangrijk deel door de omstandigheid, dat de nieuwe wegbaan Deze tekening brengt de toekomstige situatie van het wegennet op de grens van de gemeenten Haarlem en Velsen ter hoogte van Santpoort in beeld. Men ziet dat de uit Haarlem-centrum komende Rijksstraatweg ter hoogte van het bestaande Delftplein - de kop van het Patrimoniumcomplex - wordt afgebogen naar een groot verkeersplein met een straal van tweeëndertig meter. Op dit verkeersplein komen verder uit de Vondelweg en de Hoofdstraat, welke met de verkeerscirkel wordt verbonden door middel van een viaduct onder het nieuwe tracé van Rijksweg 9. Zoals wij reeds eerder schreven zullen in de toekomst de Delft laan en Rijksweg 9 ononderbroken in elkaar overgaan, waardoor de Rijksstraatweg van het doorgaande tunnelverkeer zal worden ontla,st. De parallelwegen langs Delftlaan, Rijksstraatweg en Vondelweg zullen via het beslaande verkeersplein met elkaar worden verbonden, waardoor het lokale verkeer niet de grote omweg over de verkeerscirkel behoeft te maken. Het verkeer Haarlem-IJ muiden (dat dus de Hoofdstraat moet kiezen om de Hagelingerweg te bereiken) en Haarlem (centrum en oost)- IJmond en verder zal echter via deze verkeerscirkel worden afgewikkeld. Tussen de Slaperdijk en de Hoofdstraat is nog een tunneltje voor voetgangers en fietsers geprojecteerd. Onder staand kaartje geeft een overzichtelijk beeld van de nieuwe wegensituatie tussen Haarlem en Beverwijk, zoals die in de toekomst zal ontstaan. gjliiïïi'nl^o^ dat het vaccin voor de jaarklasse-1955 tijdig Delftlaan-Rijksweg 9 moet worden aangelegd op de bestaande Rijksstraatweg. Daarom wordt eerst het viaduct tussen de Hoofdstraat en het verkeersplein gebouwd, waarvoor men een jaar heeft uitgetrokken. Is dit viaduct er eenmaal, dan kan het verkeer via de Hoofdstraat worden geleid en kan men begin nen met de aansluiting van de noordelijke oprit van het viaduct. Het vex-keer uit de richting IJmond kan dan tijdelijk via de Hoofdstraat onder het viaduct door nog het bestaande stuk van de Rijksstraatweg bereiken dan wel het nieuwe verkeersplein, vanwaar verdere distributie mogelijk is. De doox-gaande weg Delftlaan-Rijksweg kan dus pas aangelegd worden, wanneer het gedeelte van de Rijksstraatweg ten noorden van het viaduct kan vervallen. Langs de nieuwe rijksweg komen twee benzinelaadstations: één ten westen en één ten oosten van de weg; het oude wordt verplaatst; het nieuwe vex-vangt het bestaande benzinestation bij de Slaperdijk. DE NOORDELIJKE WEGEN tussen tunnel en Uitgeest zullen bij de opening van de tunnel klaar zijn de weg Uitgeest- Limmen-Alkmaar wordt voox-lopig vex-breed en opgeknapt, waax-bij de „driehoek" bij Limmen gewijzigd wordt en daarna gaat Rijkswaterstaat door met de aanleg van de nieuwe ver binding recht op Alkmaar aan, waardoor de oude Rijksweg 9 secundair gaat wordexx. De auteur van het geschenk van de Boe kenweek 1957, de novelle „De Nacht der Gix-ondijnen", ingezonden onder het motto „Homo homini homo", is prof. dr. J. Pres- sex-, hoogleraar in Amstex-dam, die sinds 1950 in opdracht van het Rijksbureau voor Oox'logsdocumentatie werkt aan een stu die over de Nederlandse joden tijdens de bezetting. Prof. Pressex-s novelle is een ik- boek over een verblijf in het kamp Wester- bork. Aangezien de jux-y, bestaande uit de auteurs Antoon Coolen. Clax-e Lennax-t, H. J. Gomperts, G. Kamphuis en de leden van de Commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek Chi\ Leeflang, P. G. M. Coebergh en P. J. Venemans, van me ning was, dat ook nog enige andere verha len bijzondere kwaliteiten bezaten, besloot zij een tweede novelle aan te wijzen als geschenk voor de Boekenweek 1958, name lijk „Het gehucht", onder het motto „Wie weet" ingezonden door de heer A. De- fresne in Amsterdam. Bovendien werd aan nog drie andere novellen een eervolle ver melding toegekend, namelijk „Je bent te goed, Giacomo" van A. Rutgers van der Loeff-Basenau, „Nacht zonder herinne ring" van Tonny van der Horst en „Reis gezellen" van Inez van Dullemen. Na loting tussen degenen, die de juiste naam van de auteur van het geschenk hadden ingezon den, is de eerste prijs toegekend aan J. F. Haeck in Maarsbergen, de tweede prijs aan H. van de Bex-g in Brussel en de derde prijs aan J. de Boer in Geleen. Voorts zijn aan nog vijftig inzendex-s boekenbonixen toegezonden. (neft/irtg rjtr grvolTrn naar /t rltlftJ» g rot pin (Van een onzer redacteuren) Officieel is thans bevestigd dat zoals wij zaterdag reeds gemeld hebben de nationale polio-vaccinatie-campagne in de herfst van dit jaar beginnen zal met de inenting van de tweehonderdduizend kinderen die in 1955 geboren zijn. Als entstof heeft men het Salk-vaccin gekozen, dat voorlopig geheel uit de Verenigde Staten betrokken moet worden. Ieder voor inenting aangemeld kind krijgt een reeks van drie injecties met een tijdsverloop van vier weken tussen de eerste en de tweede prik. De derde injectie wordt pas na ongeveer zes maanden gegeven. Van de beschikbare hoeveelheid entstof zal het afhangen, of in het vooi-jaar 1958 ook begonnen kan worden met de vaccinatie van andere jaargangen. Ook het daartoe nodige vaccin zal geïmporteerd moeten worden. Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid zal zo snel mogelijk Nederlands vaccin van het type-Salk gaan vervaardigen, maar daarmee kan op zijn vroegst tegen eind 1958 een aanvang gemaakt worden. De voorraadpositie in de V.S. bepaalt dus in feite, hoeveel kinderen in ons land nog voor het begin van het polio-"seizoen" 1958 geïmmuniseerd kunnen worden. Op het ogenblik is ex- alleen „redelijke zekerheid" beschikbaar zal zijn. Gelijk wij zaterdag x-eeds berichtten, zul len de inentingen het rijk ongeveer acht gulden per serie van drie prikken kosten. Van de ouders of verzox-gers mag een vrij willige bijdrage in de uitvoeringskosten gevraagd worden, echter tot maximaal een gulden per injectie en per kind. Ondanks maandenlange voorbereidingen, zo vertelde de geneeskundig hoofdinspec teur dr. C. Banning, is het hele vaccinatie program nog niet in kruiken en kannen. Met xxame bij de uitvoering kunnen zich diverse problemen voordoen, die thans nog niet te overzien zijn. In principe is thans een akkoox-d bereikt over de medewerking van de gemeentelijke geneeskundige dien sten, de drie kruisverenigingen en de art sen. De uitvoering geschiedt volgens een landelijk patroon, doch gedecentraliseex-d, onder toezicht der provinciale geneeskun dig inspecteurs. Lokaal zullen de kruisver enigingen als campagnecentra fungeren. Van hen wox-dt verwacht, dat zij de voor lichting ter plaatse verzorgen en hun loka liteiten voor de inentingen beschikbaar stellem De wijkzusters zullen kunnen as sisteren bij de vaccinaties, maar ook als pleitbezorgsters bij de ouders moeten op treden. Vooral zullen zij nuttig wex-k kun nen doen door nalatige en vergeetachtige vaders en moeders tijdig eraan te herinne ren, wanneer hun kindeken voor een vol gende „prik" verwacht worden. In de grote steden kunnen de G.G.D.'s deze voox-berei- dende- en controletaken vexrichten. De artsen zullen ter plaatse collectief aan de vaccinaties meewex-ken. Men hoopt dat ook vele vrije medici zich hiertoe zul len aanmelden. Waar mogelijk zullen de huisartsen in een speciaal inentingslokaal hun eigen patiënten kunnen behandelen, waar men gemakkelijker alle vereiste ge gevens registreren kan dan bij de medici „aan huis". Voor deze registraties zullen de gemeenten administratieve hulp beschik baar stellen. Behalve de huisartsen zullen ook andere medici bijvoorbeeld de pro vinciale en distrietskinderartsen inge schakeld worden. Met de coördinatie van al die hulp is de regering, in samenwer king met de Koninklijke Nedex-landse Maatschappij tot Bevox-dering der Genees kunst, de drie kruisverenigingen en de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, x-eeds begonnen. Een prettig geluid hoorden de journalis ten uit de mond van dx\ H. J. Dijkhuis, di recteur van Volksgezondheid en waarne mend voox-zitter van de Gezondheidsraad. Deze zei, wel ietwat geschrokken te zijn van de diverse voortijdige publikaties in de dagbladen, waardoor de plannen van de overheid aanvankelijk ernstig doox-kruist waren. Liever had het departement ook nu nog zonder ruchtbaax-heid zijn voorberei dingen van de nationale vaccinatiecam pagne voortgezet, omdat er nog verschil lende onzekere punten bestaan. Met dat al was het de medische autoriteiten nu wel duidelijk, zo zei hij, dat men de pers beter van meet af aan op de hoogte kan houden en in die x-ichting zal de voor lichting van Volksgezondheid het dan ook in de toekomst zoeken. Een toezegging, waarvan wij gaax-ne acte nemen. Leeuwarden: „Prima!" Ook over de controverse Leeuwarden werd klare wijn geschonken. Dr. Dijkhuis was zelf naar de Friese hoofdstad geweest om een inzicht te krijgen in de plaatselijke vaecinatieplannen en hij kon niet anders constateren dan dat het allemaal prima werkte. „Een dankbaar proefobject voor onze nationale programma", luidde zijn kwalificatie, „dank zij een voorbeeldige samenwerking van alle betrokkenen". En het Belgische R.I.T.-vaccin, dat men in Leeuwarden gekozen heeft? „Volkomen gelijkwaardig aan het Amerikaanse Salk", verzekerde prof. Gispen, de directeur van het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid. Geen revaccinaties? Blijft over de vraag, hoe lang deze vac cins hetzij R.I.T. of Salk afdoende bescherming bieden tegen besmetting met polia. Met andere woorden: zal meix de kinderen, die nu behandeld worden,- vroe ger of later wellicht opnieuw moeten vac cineren? Hieromtrent heerst nog volledige onze- kei-heid, maar prof. Van Giffen gelooft niet, dat men zich in dit verband ernstige zorgen hoeft te maken. Ten eex-ste, zo zei hij, vormen de jaren, dat kinderen het vatbaarst zijn voor kinderverlamming, maar een kox-te levensperiode en ten twee de is de natuur voortdurend bezig met revaccinaties, door alle individuen te be smetten met meestal milde polioviren, waaruit op den duur een natuurlijke- en waarschijnlijk levenslange immuniteit ont. staat. Bovendien zijnnoch Salk, noch. R.I.T. waarschijn lijk het laatste woord in polio preventie. Velen zijn van mening, dat een entstof, bereid uit levend, maar niet-viru- lent virus, een veel betere be- schex-ming zal bie den dan de thans bekende „dode" vaccins. In Ameri ka en elders wordt al geruime tijd in die x-ichting ge- experimenteerd, maar ook de Ne derlandse vor- singslabox-atoria, zo onthulde prof. Gispen, hebben thans dit onder zoek ter hand ge nomen. Dr. E, J. van Romondt, minister van Eco nomische Zaken en Welvaartszorg in de regering der Nederlandse Antillen, heeft bij de gouverneur, de heer Speekenbrink, zijn ontslag ingediend. De partij, waartoe dr. Van Romondt be hoort, de Curagaose Onafhankelijke Partij, heeft in verband hiermede een communi qué uitgegeven, waarin twee brieven zijn gepubliceerd die door de partijraad zijn verzonden aan de voorzitter van de raad van ministers. In de eerste bx-ief wox-den ernstige bezwaren ge uit tegen de voorge- nomen en inmiddels bevolen uitwijzing uit de Nederlandse Antillen van de hoofdre dacteur van het dagblad Beurs- en Nieuwsberichten", de heer A. de Wit. Deze uitwijzing zonder vorm van proces acht het partijbestuur een ernstige aantasting van de persvrijheid. Het feit, dat de heer De Wit door de regering niet is gewaar schuwd, noch ervan op de hoogte is ge steld, dat er tegen hetgeen hij heeft ge schreven, bezwaren bestaan, wox-dt een ex-nstige aantasting genoemd van de rechts zekerheid en van de democratische begin selen. Moch de heer De Wit misbruik gemaakt hebben van de persvrijheid, dan dient zulks te worden vastgesteld door de rechter en niet door een politiek college, aldus de partijx-aad. In de tweede brief wordt gezegd: In plaats van. de kwestie opnieuw in overwe ging te nemen, heeft de meerderheid in de ministerraad besloten, de Antilliaanse ad vocaat-generaal in de kwestie van de uit wijzing van de heer De Wit te ontslaan als advocaat-generaal. In de brief wordt voorts gezegd, dat de advocaat-genex-aal aaxx de opdracht tot uitwijzing voorshands geen ge volg heeft gegeven, daar hij deze opdracht in strijd acht met de persvrijheid en van mening is, dat de gevolgde methodiek de rechtszekex-heid in gevaar brengt. De pax-tijraad van de C.O.P. acht het op treden van de meerderheid in de minister raad in flagrante strijd met de beginselen der democratie en meent daarom, dat de C.O.P. niet langer haar medewerking aan de regering kan geven. Daarom heeft mi nister Van Romondt zijn ontslag bij de gou verneur ingediend. Voor de rechtbank in Maastricht hebben een 25-jarige metselaar en een 36-jarige grondwerker uit Kerkrade terechtgestaan, aan wie inbraken in een boerderij te Heerlen en in de vakschool voor mijnwer kers aldaar ten laste waren gelegd. Volgens de grondwerker had een 26- jarige leidekker uit Kerkrade hen erop attent gemaakt dat er veel geld in de boer derij aanwezig was. Toen zij daarop het plan voor een inbraak beraamden, zou de leidekker de politie hebben gewaax-sehuwd, die de beide verdachten op heterdaad be trapte. De leidekker ontkende niet dat hij de po litie op de hoogte had gebracht, maar be streed de verklaring van de grondwerker dat het initiatief tot de inbraak van hem was uitgegaan. De rechtbank besloot te laten onderzoe ken of de leidekker meineed heeft gepleegd op zich aan uitlokking heeft schuldig ge maakt. Tegen de inbx-ekers werd zeven maan den gevangenisstx-af geëist. De verdediger, rar. J. KerckhoffS uit Maastricht, betoogde dat de verklikker een weinig fraaie rol heeft gespeeld. Hij achtte diens vex-klaring onbetrouwbaax-. Hij hekelde fel het systeem van „agents provo cateurs" en vergeleek wat nu is geschied met de inbraak in het notax-iskantoor te Valkenswaard. Op 27 mei zal de rechtbank uitspraak doen. Aantal aangtgtrtn gtralltn ptr Maandag hebben de leden van de groep „De Tulp" van de Koninklijke Algemene vereniging voor Bloembollencultuur en de Katholieke Vereniging van Ondernemex-s in het Bloembollenbedrijf, zich respectievelijk in café-x-estaux-ant Brinkmann en hotel „De Leeuwerik" te Haarlem, beraden over de al of niet wenselijkheid van het opkopen van z.g. kale, huidloze tulpen tegen de prijs van zestig cent per kilogram. Dit voorstel werd dit voox-jaar door de K.V.O.B. bij het Pro- duktschap voor Siex-gewassen ingediend, zij het dan uitsluitend voor de maten zift elf en twaalf, die dus mogen worden geëxpor- teex-d, en tegen een prijs van 75 ct. De Commissie van Bijstand van het Produkt- schap meende, dat het voox-stel niet ver genoeg ging. Het vroeg advies aan de orga nisaties over een verplichte inlevering van „kale" bollen. Er zou dan een areaalheffing worden ingesteld, die men niet zou behoe ven te betalen als men een door het Pro- duktschap vast te stellen hoeveelheid kale bollen zou inleveren. In de K.V.O.B. is hierover lang gespro ken; „De Tulp" deed het voorstel zeer snel af, een gevolg van een zeer begrijpelijke uiteenrafeling van de ingewikkelde redac tie van het voox-stel. De Commissie van Bijstand, waarschijnlijk vermoedende dat dit voorstel niet zou worden aanvaard - een vermoeden dat door de uitspraken in beide vergadex-ingen werd bevestigd stel de voor de prijs op zestig cent te brengen, maar ook kleinere maten in te nemen. Hiermee beoogde men de slechtere bollen, die geen al te beste bloemen voortbrengen, uit de markt te nemen. Uit de bex-aadsla- gingen bleek wel, dat men de felste con currenten op de buitenlandse markt in de nabije of vex-re toekomst, de bollenbroeiers in Rijnsburg, niet al te veel kans wil geven. Zowel de leden van de K.V.O.B. als die van „De Tulp" gingen akkoord met het opkopen van de „kale" tulpen tegen zestig cent per kilogram. De door de Koninklijke algemene vereniging voor Bloembollencul tuur en de Katholieke Vereniging van on dernemers in het Bloembollenbedrijf ge zamenlijk aangewezen vertegenwoordiger in het bestuur van het Produktschap heeft dus geen twee uitspraken te verdedigen. Overigens neemt deze vertegenwoordiger, de heer A. J. Braam, op eigen verantwoox-- delijkheid en naar eigen inzicht zijn stand punt in. Doch men kan zich voorstellen, dat zijn positie moeilijk zou .worden als „De Tulp" en de K.V.O.B. tegenstrijdige beslissingen zouden nemen. De K.V.O.B. behandelde nog de voox-stel- len van haar afdelingen Bovenkai-spel en Noordwijk om de opkoop van abnormaal geheel te doen vervallen. Deze voorstellen konden in de ogen van de meex-derheid der aanwezige leden geen genade vinden. De regisseur van hoorspelen Leon Povel, die vijfentwintig jaar aan de K.R.O. ver bonden is, werd dezer dagen in de K.R.O.- studio in Hilversum door vrienden en col lega's gehuldigd. De waardering voor Po vel kwam onder meer tot uiting in enkele geschenken. Van de directie ontving hij een geschenk onder couvert, een verre- kijker en een rugzak, van de hoorspelkern der K.R.O. een paar bergschoenen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9